110.- fuiijdagvoordeei ...en ook op zaterdag SOW1 '72 beurs trekt veel belangstelling Donderdag 21 september 5972 51e jaargang no. 4 UitgaveDrukkerij Sinit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 25GG-5151 - Postgiro 12615U WAT KAN HET NU WORDEN Prins Johan Friso maandag jarig Drs. W. H. van der Klink nieuwe voorzitter hockeyclub Ledenvergadering stemde opnieuw over royering van twee leden Politie verijdelde inbraak bij juwelier De eerste twee avonden bijna 2000 bezoekers Het oog gericht op de Euromarkt Concert in Domkerk dit prachtig blijvende wollen VROOM DREESMANN SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Met elke openbare uitlating van de voormannen van de grote politieke par tijen betreffende het na de a.s. verkie zingen te vormen kabinet, stijgt de moeilijkheid om hiervoor een op een voldoende meerderheid rustende koali-1 tie bijeen te krijgen. Aangenomen wordt dat de linkse drie, althans de P.v.d. A„ met een flinke zetelwinst uit de stembusstrijd zal ko men en daarom regeringsverantwoor delijkheid zullen willen en moeten gaan dragen. Zij alléén zullen echter geen meerderheid verkrijgen, dus moe ten daarvoor gaan samenwerken met één of meer partijen van de huidige koalitie, d.w.z. de konfessionelen. Maar, zegt fraktieleider Den Uyl, dan moeten wij nu al, vóór de kameront binding, tonen dat zij bepaaldp inzich ten van de oppositie bij de behande ling van de begrotingen willen steunen. Niet eerst er dus nog wat doorheen slepen waar de huidige oppositie over wegende bezwaren tegen heeft. Dat omvat o.a. ook door het kabinet Bies heuvel voorgestelde dekkingsmiddelen, zoals verhoging van de b.t.w., waar door goedkeuring van de opgestelde rijksbegroting nauwelijks meer moge lijk wordt. Het zou toch wel bijzonder draaierig aandoen als de konfessionele partijen die voorwaarden zouden na komen. En dan is daar de brief van de door de A.R.P. als lijsttrekken opgestelde heer Biesheuvel. Daarin verklaart deze zich tegen een mogelijke samenwerking met de progressieve partijen voor een volgende regering. Van zijn kant be grijpelijk, want het afgelopen jaar, en al eerder, waren hun inzichten over het te volgen beleid zo tegenstrijdig, dat men elkaar nu ineens moeilijk in de armen kan vallen. Tenzij de pro gressieven veel water in hun wijn zou den doen. Maar zeker als zij een flinke winst behalen is dat niet te verwach ten. Evenwel verkondigt de huidige A.R.P. fraktieleider Aantjes doodleuk dat Biesheuvel als lijsttrekken helemaal niet een gesprek met de linkse drie over een koalitie in de weg behoeft te staan. Neen, dat gesprek misschien niet, maar een overeenstemming dan toch wel. Anders wordt de heer Biesheuvel wel helemaal ongeloofwaardig.' En mede met het oog op dit alles ver klaart Den Uyl dan ook weer heel openhartig, dat hij de kans op een gesprek met de konfessionelen klein acht. Dan zou er dus geen gesprek met de konfessionelen komen. Misschien dan wel alleen met de K.V.P.? Maar neen, dat kan toch ook niet, gezien de al zo ver reikende samenwerking tus sen de drie konfessionelen. Trouwens, zelfs Tilanus van de C.H.U. is wel be reid tot een gesprek met de P.v.d.A. over het volgende kabinet. Hoe staat het aan de andere kant, bij de progressieven? Wat de eisen enz. betreft is tot nu toe eigenlijk steeds de heer Den Uyl aan het woord. Van D '6R-er Van Mierlo hoor je op het ogenblik niet zoveel. Het zit in D '66 ook nog niet helemaal safe ten aanzien van de binding met de P.v.d.A. Van daar misschien dat Van Mierlo zich nog wat op de vlakte houdt. Zal D '66 zich straks wel helemaal akkoord kun nen verklaren met het programma van de P.v.d.A. en de eisen die deze partij voor de koalitievorming zal stellen? Ook dat werpt onduidelijkheden op wat de politieke doelstellingen betreft. En als we dan zien hoe ver de konsept- urgentieprogramma's van de linkse drie en van de konfessionelen uit el kaar liggen, dan vragen we ons toch wel af: zijn daarin straks nu voldoende punten van overeenstemming te vinden om tot een hechte regeringssamenwer king te kunnen komen? Als dat mocht geschieden, dan kunnen we er alleen maar van zeggen, d^t er nog heel wat meer ongeloofwaardigheid is bijgeko men. Misschien ziet dan toch de heer De Oaav Fortman, de lijsttrekker van de P.P.R., het nog het zuiverst als hij aan dringt op de vorming van een minder heidskabinet door de drie progressieve partiicn. Wellicht dat daaruit dan uit eindelijk nog de zuiverste beleidsbepa ling en de zuiverste keuze voor de kie zer kan voortkomen. Althans zal dat minder gekonkel vergen'dan alle koa li tie-pog'.ng"n in het stadium na de a.s. verkiezingen. Als zn'n minderheidsregering het min stens één jaar kan uithouden biedt een Op maandag 25 september a.s. wordt z.k.h. prins Johan Friso 4 jaar. Het zal dan dringen worden op het kleine „Groot Drakestein", als de familie komt feliciteren. Alle neefjes zullen natuurlijk aanwezig zijn. En dat zijn er welgeteld vier. Rekenen we daarbij dan nog twee broertjes, dan begrijpen we dat het die dag een koninklijk gekrioel zal zijn. We wensen prins Johan Friso een gezellige dag toe tussen zijn neefjes en broertjes. De leden van de hockeyclub Soest hebben op de op 15 september j.1. gehouden vergadering opnieuw gestemd over de royering van twee leden. Dit enigszins verrassende besluit werd door het bestuur genomen toen na de chaotische ver gadering in juni enkele leden hen er op attent maakten dat de desbetreffende bepalingen in statuten en huishoudelijk reglement niet met elkaar in overeen stemming waren. den worden van iedere andere club, vond het niet prettig dat de club dit besluit had moeten nemen, maar was blij dat 2/3 van de leden het bestuur steunde. Positieve zaken Alhoewel de vergadering voor een groot deel beheerst werd door de ro- yeringskwestie, werden er ook positieve zaken gemeld. In zijn openingswoord had de heer v. d. Dussen op de gedaan tewisseling die het clubhuis had onder gaan en die geheel door de leden werd uitgevoerd. Ook bracht hij hulde aan de lustrumcommissie die veel werk verzette om het twintigjarig bestaan niet ongemerkt te laten voorbij gaan. Tot zijn spijt moest hij daarbij op merken dat de hockeybond de viering voor de senioren, ondanks een schrifte lijke toestemming voor het houden van een toernooi, alsnog onmogelijk ge maakt had. De steun van het district Gooi/Utrecht, die duidelijk haar mis noegen over deze gang van zaken had uitgesproken, had daaraan niets meer veranderd. Hulde en dank bracht hij aan de jeugdcommissie, aan de heer en me vrouw Van Asselt, die ook dit jaar weer het wedstrijdsecretariaat voor hun rekening blijven nemen en het eerste heren-elftal blijven begeleiden. Ondanks dat vooral veel meisjes-junio ren de club verlaten hadden, was door vele nieuwe aanmeldingen het ledental op peil gebleven. Positief was ook het voorstel van enige leden een commissie in te stellen, die de statuten en het huishoudelijk regle ment zullen gaan herzien. In deze com missie werden gekozen de heren D. Stroband, P. Rip, W. Wiersma en mej. R. van Dijk. In verband hiermede werden tijdelijke aanvullingen van het huishoudelijk reglement niet nodig gevonden, alhoe wel er over het voorstel een tijdelijke schorsing mogelijk te maken, eerst weer gestemd moest worden. Van de 48 leden, waren er 38 die ook deze tijdelijke aanvulling niet nodig vonden. Nadat bekend gemaakt was, dat de club op woensdagavonden, voor 500 per jaar, gebruikt mag maken van het verharde veld op het sportcomplex van de S.O. Soest aan de Bosstraat, enige commissies waren aangevuld en zonder slag of stoot de begroting werd goed gekeurd en de contributie voor alle le den met tien gulden werd verhoogd, werd overgegaan tot de laatste schrif telijke stemming van de avond, de verkiezing van de voorzitter. Van de 44 uitgebrachte stemmen gin gen er 39 naar drs. W. H. van der Klink, 2 naar de heer v. d. Dussen, die zich niet kandidaat gesteld had, 2 blanco en 1 ongeldig. De heer v. d. Klink dankte in de eer ste plaats de heer v. d. Dussen voor de voortreffelijke -wijze'^aarop hij deze moeilijke vergadering geleid had. Hij zegde toe zijn best te zullen doen al les in goede banen te leiden en te hou den. Tenslotte werd besloten de heer J. Wilten, de afgetreden voorzitter, schrif telijk te bedanken voor alles wat hij in het afgelopen jaar voor de vereni ging gedaan had. De waarnemend voorzitter, de heer H. v. d. Dussen, die de vergadering zeer kundig leidde, zei dat het bestuur ge schrokken was van deze reactie, maar alsnog bereid was de kwestie opnieuw aanhangig te maken. Waren zij in juni bereid geweest aan te blijven, deze keer werd het een portefeuille kwestie. „Als het royement niet aangenomen wordt, dan treden wij en-bloc af. Voor ons is de lol er dan af. Bestuurslid zijn doen we voor ons plezier en wij willen het niet tegen onze zin doen". De reacties bleven niet uit. De heer D. Stroband zei dankbaar te zijn voor deze bestuursverklaring, maar hij meende dat het bestuur niet de be voegdheid had de zaak opnieuw aan hangig te maken. Hij betreurde het dat zij nu wil aftreden en meende daaruit te mogen concluderen dat er sprake was van een persoonlijke zaak. De vorige vergadering had hij reeds gezegd dat de gevolgde procedure niet juist was en hij bleef van mening dat de stemming ook nu niet mocht plaats vinden. Ook de heer E. Hinderdael meende dat er sprake was van een persoon lijke rancune. Gevraagd werd waarom het bestuur zei onaangenaam verrast te zijn. volgende verkiezing de kans om het ene beleid en het andere beleid zuiver der tegen elkaar af te wegen, zodat de kiezer dan weet voor welk beleid hij dan zijn stem uitbrengt. Van de in november te houden verkiezingen ver wachten we nog niet veel heil ten aan zien van de duidelijkheid in ons poli tieke bestel. „Wij zijn niet aangenaam verrast", zei de heer v. d. Dussen, „maar we nemen het niemand kwalijk dat men ons wezen heeft op een onjuistheid". Hij vond dat het conflict niet binnen de club mocht blijven bestaan, omdat dat mogelijk consequenties zou hebben voor de leden. Van weerszijde bleek er juridisch ad vies ingewonnen te zijn, maar de re sultaten bleken elkaar niet te dekken, De heer E. Stroband vond dat het bestuur de leden in een dwangpositie manoeuvreerde „wat is een vereniging zonder bestuur?" Daarop antwoordde de waarnemend voorzitter dat het bestuur de zaken volgens de reglementen zou afwerken, „maar u kunt ons niet kwalijk nemen dat wij er mee ophouden". Nadat de heer D. Stroband gezegd had de club niet te zullen verlaten, werd eerst gestemd of er al dan niet sprake was van een beleidskwestie. In dat ge val zou het bestuur niet aan de stem ming mogen deelnemen. 33 van de toen aanwezige 46 leden meenden dat het bestuur aan alle stemmingen mocht deelnemen. Bij de daarop volgende stemmingen over de royering werden 47 stemmen uitgebracht, waarbij in beide gevallen 30 leden het bestuursvoorstel overna men. 13 tegen waren en 4 leden blanco stemden. Daar de blanco stemmen niet meetelden werd met een goede twee derde meerderheid bsloten tot royering over te gaan. De heer v. d. Dussen, die reeds eerder gezegd had, dat royering alleen gevolg had voor de eigen club en dat de be treffende leden zonder meer lid kon- Door zeer snel te reageren op een te lefonische melding van juwelier R. aan de Van Weedestraat, heeft de politie een inbraak in de juwelierszaak weten te voorkomen. De heer R. deelde diep in de nacht mee ongewoon lawaai in zijn tuin te horen, waarop vanuit het politiebureau direct een onderzoek werd ingesteld. Op het Kerkpad werd een man aange troffen bij een auto met een Duits kenteken. Hij gaf op J. K. (26) uit Tel-Aviv te zijn, die pech aan zijn au to had. Toen ook de bemanning van een pa trouillewagen ter plaatse verscheen, kwamen uit de tuin van de heer R. nog twee figuren te voorschijn, waar van een het op een lopen zette en aan de politie wist te ontkomen. De andere werd aangehouden en gaf op te zijn J. E. (32) afkomstig uit Frankfurt. De man uit Israël en de Duitser werden naar het bureau gebracht en de jacht op de ontsnapte werd geopend. Hij werd ruim een uur later in Baarn aangehouden en vervolgens op trans port naar Soest gesteld. De rit naar Baarn bleek hij op een gestolen fiets gemaakt te hebben. De man gaf op J. B. eveneens uit Frankfurt te zijn. Zijn leeftijd was 44 jaar. Bij nader onderzoek bleek de op gegeven naam vals te zijn en men te doen te hebben met een internationaal berucht misdadiger, oorspronkelijk uit Littauwen. Ook zijn paspoort bleek vals te zijn. Duitsland had hem reeds uitgewezen met een verbod om het land nog ooit te betreden. De mannen werden naar Utrecht overgebracht. Alhoewel bij juwelier R. tralies voor een achterraam met een krik verwij derd waren, naast de auto op het Kerkpad een tas met inbrekersgereed schap werd aangetroffen, zijn de twee jongsten na enige dagen vrijgelaten en zal de man uit Littauwen over de grens worden gezet. Met het uitpakken van een pakje, dat een klok bleek te bevatten, opende bur gemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, officieel de beurs van Soester Middenstanders, Sowi '72. De klok krijgt een plaats in de burgemees terskamer, „dan weten de wethouders één keer in de week hoe Iaat het is' zei de burgemeester zeer gevat. Zij stelde het zeer op prijs de beurs te mogen openen. „U wilt met zijn allen laten zien wat er in Soest te koop is. Voor het gemeentebestuur is het be langrijk te weten wat er te koop is", aldus de burgemeester. Ze zei zich ver want te voelen met de winkeliersver eniging en er eigenlijk als gemeentebe stuur lid van moeten zijn. „Wij hebben ook een soort winkeltje en ook veel waar aan te prijzen, die niet altijd verkoopbaar is. Zelfs niet al tijd zo fijn is", waarbij de burgemeester doelde op de diverse belastingen. Zij uitte haar bewondering voor wat de vereniging allemaal verzet had, waarvoor dikwijls avond- en nachturen opgeofferd waren, terwijl de zaak moest doordraaien. Naar aanleiding daarvan zette zij de echtgenotes in het zonnetje. „Zij zijn dag en nacht in de zaak bezig, moeten het huishouden draaiende houden en een goed echtgenote zijn, wat dat dan ook moge zijn". Na op de veel bezongen emancipatie van de werkende vrouw gewezen te hebben en het feit dat zakenvrouwen al generaties lang een driedubbele taak verrichten, ontving zij uit handen van de voorzitter van het Sowi-bestuur het geschenk, waarna zij de beurs voor ge opend verklaarde. Daarna volgde een rondleiding van de genodigden, waaronder oud-burgemees ter mr. S. P. Baron Bentinck en echt genote, de wethouders K. de Haan en J. Ebbers, de raadsleden de heren A. H. F. Smit, D. Hoekstra en P. Pieren, de directeur van gemeentewerken de heer H. v. d. Dussen, inspecteur J. Hoogma, notaris Van Veeren en oud wethouder J. v. d. Arend. Nog tijdens de rondleiding gingen de deuren open voor het publiek, dat de eerste avond reeds in grote getale op kwam. Met de genodigden woonden zij om half negen de eerste Internationale Stoffen Modeshow bij, verzorgd door de firma •T. van Huissteden. Zowel P.V.O. als Olympia's drumband brachten zaterdagavond een aubade, die door de bezoekers zeer op prijs werd gesteld. De organisatoren waren overigens met het bezoek van bijna 2000 belangstellenden op de eerste twee avonden zeer tevreden. Alvorens de officiële opening van de Sowi '72 beurs te verrichten kreeg de burgemeester mevrouw Mr. J. M. Corvc-Van Haaften bjj het betreden van de tentoonstellingshal bloemen aangeboden. Op de foto het echtpaar Corver. Een echte Europese munt is er voor lopig nog niet, maar de eerste stappen worden gezet. De tien landen van de toekomstige grotere EEG hebben af gesproken tot 1 januari 1974 voorbe reidingen te treffen voor een Europese Monetaire Unie, waarvan men dan hoopt dat die rond 1980 volledig zal zijn. Maar zeker is dat allemaal nog lang niet. Het verlangen naar een Europese munt is begrijpelijk. Als men dan toch eko- nomisch één is, wat zal men dan nog moeizaam tobben met franken van verschillende soort, guldens, ponden, lires enzovoort. Een enkele munt voor alle internationaal verkeer is dan veel makkelijker voor iedereen. Maar het is een ideaal dat moeilijk te verwezenlijken is als binnen de ge meenschap ook niet een ekonomisch en financieel beleid wordt verwezen lijkt. En dit is maar tot op beperkte hoogte het geval. Een boeiend voor beeld is dat alle landen van de EEG in verschillende mate tobben met het probleem van de inflatie. Wat men er tegen doet of wil doen is van land tot land tamelijk verschillend, soms zelfs zoekt het ene land een oplossing in de ene richting, het buurland daar entegen precies in een tegenovergestel de koers. En elk voor zich kan daarin nog volkomen gelijk hebben ook - de problemen zijn verschillend voor elk land. Wel moeten we een paar aspek- ten in het ook houden vanwege de onderlinge binding, maar dit heeft slechts invloed op betrekkelijke de tails. In grote trekken zijn tegenovergestelde manieren van aanpak nog altijd moge lijk. Niet alleen mogelijk, maar soms ook wel noodzakelijk. Zo is er slechts een experimenteel systeem bedacht ter ver dediging van een munt die belaagd wordt door spekulatie: de andere lan den gaan dan door aankopen zorgen dat de waarde van dit munt niet al te veel gaat afwijken van de afgespro ken wisselkoersen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat ten hoogste 2,25 n/o verschil in koers moge lijk kan zijn. wat niet zo heel veel is maar ook niet onbetekenend weinig. Maar voor een echte Europese munt mogelijk is zou de onderlinge waarde bepaling van de munten der EEG-lan- den geheel en al vast moeten komen te liggen. Hoe dit te bereiken is kan men vandaag nog maar beter niet vra gen, want men weet het nog niet. Of men voor 1980 het wel zal weten is evenmin te zeggen. Euromunt Het ideaal is natuurlijk een Euromunt, uitgegeven door een centrale bank van die EEG. die beschikt over eigen re serves. Maar daar zijn we nog een eind vandaan. Wel is het besluit om er uiteindelijk toe te geraken tevens een verplichting voor de EEG-landen om in sneller tempo dan tot dusver geschied de hun ekonomisch beleid één te ma ken. En met des te meer kracht zullen we dan moeten sleutelen aan wat hier bij basisprobleem was, is en blijft: de kwestie van de zeggenschap. De presidenten van de tien centrale banken bijvoorbeeld meenden dat de Eurobank maar onder hun gezag zou moeten komen te zijner tijd. De minis ters van financiën aksepteren dit niet maar zien er een mooie taak voor zich zelf in. of althans voor de Europese ministerraad. En hoe het dan moet gaan met de demokratische kontrole is allerminst duidelijk. Nederland pleit nog altijd dapper voor meer bevoegd heden voor het bestaande Europese par lement van Straatsburg, iets waarover de Fransen eenvoudig niet peinzen en de Britten waarschijnlijk evenmin, ter- wil de geestdrift der anderen ook maar gering is. Maar kontrole zal er toch moeten zijn, dat is wel een gemeen schappelijke overtuiging. Het besluit om naar een Euromunt te gaan streven heeft, naar we mogen ho pen, voorlopig als voornaamste resul taat dat wij gedwongen worden tal van dergelijke zaken niet langer te laten zweven maar eerst eens degelijk te re gelen. KANTMAN. Het programma van de zaterdagmid- dagmuziek in de Domkerk, op 23 sep tember a.s. om 3.30 uur, vermeldt het Brandenburgs concert no 5 van J. S. Bach. Uitvoerenden zijn: de instrumentale groep van de Domcantorij o.l.v. Maar ten Kooy. De toegang is vrij. GELDIG VRIJDAG 22 SEPTEMBER EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Fondue schalen Origineel Italiaans ovenvast aardewerk. Alle maten met steel. Kleur bruin. 21 cm: 3.50 18 cm: 2.95 15 cm: Kledingroller Vergemakkelijkt het reinigen van uw kle ding. Verwijdert zelfs het miniemste pluis je. Verkrijgbaar afd. Fournituren. Nu met extra roller Vendex braadpannen Zwart emaille Ven dex braadpannen met roestvrij stalen stootrand. Extra zware bodem voor prachtig gelijkmatig bakken. 26 cm diam.: 12.50 22cmdiam.: 9.75 VIngerverf Kreatieve verf voor jong en oud. Als vingerverf, maar ook voor werk met penseel, borstel, spatel of mes. Kan op papier, karton, hout, glas, steen. Zes potten 6.75 Pater Noster kandelaar Iets unieks: oergezel lige smeedijzeren kandelaar met string van 10 oranje drup pelvormige kaarsen. Hoogte 29 cm. Mist-achterlampset Verhoogt uw veilig heid bij mist en slecht weer. Mon tageschema ingeslo ten. Kompl. met 21 watt lamp, kabel, schakelaar en kon- trolelampje. 11.25 Damesmuiltje Goedpassend muiltje met heerlijk warme bontvoering en mooie bontrand. Gemakkelijke slee- hak. 3 Kleuren: blue, rood en rose. Maat36t/m 41. Vóórwinterprijs 6.95 Overhemdbloese In uni jersey van bie- zonder goede Leacryl. Lange mouw, borstzakje en mo dieuze puntkraag. Keuze uit 8 nieuwe herfstkleuren. Maten 38 t/m48. 19.- Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen. Is 400 cm breed en biezonder mooi van kleurmelange: zuiver naturel met donkerbruin effek- ten. En dit echte Berbertapijt houdt zich goed, ook in kamers met véél voetverkeer. De prijs per meter (inkl. leg gen) betekent nu een enorme besparing'. Nu twee dagen lang p. meter gêBjeASk

Soester Courant | 1972 | | pagina 1