Geluidshinder Industrieterrein „Eigen risico" voorstel voor ziekenfonds verzekerden Thuisgezondheidszorg opnieuw kind van de rekening De konsument wordt kritisch Gründliche ambtenaren Egypte, oud en modern Psychiater in de Rechtszaal Laatu niet bij de nemen Conclusies gemeente en arbeidsinspectie waren juist Minister praktizeert niet wat liii met de mond belijdt Vijf miljoen gnl«len Zilveren kinderpost- zegel-scholenaktie van start gegaan Olland Soest gaat dicht Jazz- en Beatballet in de Muziekschool Amersfoort Soester Courant van donderdag 28 september 1972 Naar aanleiding van de in het verleden ingekomen en steeds weer herhaalde klachten van een bewoonster aan de Zwaluwenweg over geluidshinder i?n de vorm van een hoge fluittoon, is door de dienst gemeentewerken «n systema tisch onderzoek ingesteld om tot een zekere inventarisatie te komen van de op het industrieterrein, in de nabijheid van de Zwaluwenweg awwnige geluid zonnen welke afzonderlijk or tezamen aanleiding zouden kunnen geven tot deze klachten. Door regelmatige onderzoekingen en veelvuldige metingen is komen vast te staan dat een drietal geluidbronnen duidelijk boven het niveau van de vele andere geluidbronnen, welke teza men het „geroezemoes" op het indus trieterrein vormen, uitkomen. Deze drie bronnen zijn: 1. de compressoren van Lindner-in- dustrie; 2. een centrifugaalafzuiger van druk kerij Atlas; en 3. een centrifugaalafzuiger van de drukinktenfabriek Sinclair and Valen- tine. Vervolgens heeft men onderzocht in hoeverre deze 3 bronnen nog hun in vloed konden doen gelden op de toch noch relatief grote afstand waarop het bedoelde perceel aan de Zwaluwenweg, hemelbreed gemeten, is gelegen. Beschouwd men nu de frequentiespec tra van de 3 afzonderlijke bronnen, dan blijkt dat de afzuiginstallatie van drukkerij Atlas een piek afgeeft bij 500 Hz. Het geluid van de compresso ren van Lindner-industrie geeft een uitschieter te zien in het gebied tus sen 500 en 4000 Hz. en de afzuigin stallatie van Sinclair and Valentine vertoont een hoog geluiddrukniveau in het brede gebied, liggende tussen 125 en 8000 Hz. Uit deze beschouwing blijkt dat de eerstgenoemde bron afvalt, omdat ge klaagd werd over een hoge fluittoon van constante duur. Van de twee overige bronnen moet ver meld worden dat de afzuiginstallatie van Sinclair en Valentine slechts nu en dan gedurende hooguit een half uur in werking is en slecht zeer spora disch in de avonduren, zodat in feite maar één bron, nl. die van Lindner, kon overblijven omdat deze continue, d.w.z. van 's morgens 7.00 uur tot 's avonds 11.00 uur in werking is. Omdat geklaagd werd dat de fluittoon dag en nacht hoorbaar was - dus ook wanneer Lindner niet werkt en mede om het verkeerslawaai uit te schakelen, zijn toen metingen verricht in bedoelde woning aan de zwaluwenweg tijdens de zeer late avonduren en zelfs in de nachtelijke uren. Deze metingen zijn op verschillende data in de maanden april en juni j.1. herhaald. uit de meetrapporten en de octaafband snrectra en verder de vergelijking met de grafiek van het geluid dat door de ropmrer""'-«»n vn Lindner wordt afge geven, büjkt dat het geluid van de bewuste compressoren zijn invloed niet meer doet gelden in de bedoelde wo ning. Soms vertoonde de gemeten waar de in de woning zelfs een dieptepunt. Derhalve kan worden gesteld dat de klachten volkomen ongegrond zijn. Door de bewoonster is ook 'n particulier adviesbureau ingeschakeld om ook ge luidmetingen te verrichten. Deze me tingen werden op verzoek van dat bureau door iemand van de dienst ge meentewerken bijgewoond. Ook deze metingen gaven dezelfde lage waarde te zien. Na afloop van de meting verklaarde de bewoonster dat zij nu zekerheid had dat de conclusies van de dienst ge meentewerken en de dienst vayr de ar beidsinspectie juist waren. De demissionaire minister Stuvt, van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en de staatssecretaris van Sociale Zaken. Rietkerk, vinden dat er op 1 januari 1973 een „eigen risico" in de ziekenfondsverzekering moet worden ingevoerd. Zjj hebben een aantal voorstellen laten uitwerken, die om advies werden gezonden aan de S.E.R. en de Ziekenfondsraad. Men zou waardering kunnen hebben voor de voortvarendheid waarmee dit vraagstuk is aangepakt, maar het lijkt toch niet waarschijnlijk dat, zelfs al zouden de adviezen van SER en Zie kenfondsraad zeer snel gegeven wor den, invoering per 1 januari mogelijk is. Afgewacht moet ook worden of de volgende regering deze zaak voor haar verantwoording wil nemen. Minder premie De beide bewindslieden menen dat de invoering van het eigen risico een be perking van de premiedruk mogelijk maakt en een meer prijsbewuste aan wending van de voorziening bewerk stelligd. De gestegen welvaart maakt, volgens hen, de invoering mogelijk, mits er een uitzondering wordt ge maakt voor minder draagkrachtigen en chronisch zieken. In de adviesaanvrage wordt gedetail leerd aangegeven voor welke verstrek kingen en tot welke bedragen dat eigen risico zou moeten worden inge voerd. a. Farmaceutische middelen. Een bij drage van 2,- voor ieder genees- en verbandmiddel, dat op voorschrift van huisarts, tandarts of specialist door de apotheker wordt geleverd. b. Specialistische hulp. Voor iedere verwüskaart voor poliklinische-spe- cialistische hulp een bijdrage van 40 van het door het ziekenfonds aan de soecialist uit te betalen netto-honora rium. De verwijskaart opent het recht op behandeling gedurende een jaar en houdt dus een maximum in. Ziekenhuisverpleging: Bijbetaling van de verzekerde van ƒ2.50 per dag. d. Ziekenvervoer. Verhoging van de bijdrage van de verzekerde voor zie kenvervoer van 1.80 tot 3,- per rit. zonder maximum, dat thans 10,- per maand is. e. Fysiotherapie. Een bijdrage van ƒ3.50 per behandeling. f. Huisartsenhulp. Een behandelings- kaart, die aanspraak geeft op behan deling gedurende drie maanden, i 3,75, maximum van 15.- per jaar. Logopedie/foniatrie. Een bijdrage van de verzekerde van ƒ2,75 per be handeling. h. Audiologische hulp. Een bijdrage per behandeling van 40 van het door het ziekenfonds uit te betalen netto honorarium. Van de voorgestelde uitbreidingen wor den uitgezonderd de bejaarden, die vallen onder de juist voor minder draagkrachtigen in het leven geroepen beiaardenverzekering. Vanwege een besparing op de voedings kosten bij de verpleging in een zieken huis. wordt van hen echter wel een bij dragen van 2,50 per verpleegdag ge vraagd. Verder worden uitgezonderd de lagere inkomensgroepen in de vrijwillige zie ken fonds verzkering op wie een reduc- rieregeling van toepassing is en de daarmee overeenkomende lagere inko mensgroepen uit de verplichte verzeke ring. alsmede de overige chronische zieken. De bruto-besparingen bedragen volgens de berekeningen voor de verplichte verz^kerinq f 2*>3 milioen. voor de be- jairdenverzekering ƒ11.5 milioen en voor de vrijwillige verzekering f48 milioen. Hiervan moeten afgetrokken worden ext^a administratieve lasten van respectievelijk ƒ10 milioen, 60.000 en f 2 m'lioen en de kosten voor de la gere inkomensgroepen en de chronisch zieken van 40 miljoen voor de ver plichte verzekering en 10 milioen voor de vrijwillige verzekering. De net to besparingen bedragen d^n voor de verplichte verzekering f160 milioen voor de beiaardenvermkering 11.5 milioen en voor de vrijwillige verze kering 35 miljoen. Van allerlei deskundigen kan men de laatsle tijd horen dat kosten voor verpleging van rieken in ziekenhuizen (intramurale zorg) onaanvaardbaar hoog oplopen. Diezelfde deskundigen z(|n van oordeel dat een deel van dezorg voor de zieke mens niet in het ziekenhuis gegeven moet worden, maar thuis. Dat is vee? goedkoper en geeft veel minder problemen. En in het kader daarvan wor den steeds meer zieken poliklinisch behandeld, onderzoekingen bi) patiënten vfnden polikHnfsch plaats zieken worden met weekend-verlof gezonden, voor een bevalling verbluft de kraamvrouw vaak slechts 1-2 dagen m het ziekenhuis en wordt dan verder thuis verzorgd etc. Die hele ontwikkeling is erg mooi en ligt ook erg voor de hand. Maar even zeer ligt het voor de hand, dat er dan een organisatie moet zijn, welke die thuisgezondheidszorg waarmaakt. Er rnag geen gat vallen tussen de verzor ging in het ziekenhuis en de verzor ging thuis van een patiënt. Vanouds is het de kruisvereniging, welke de thuisgezondheidszorg voor haar rekening neemt - naast de huis arts vanzelfsprekend en naast de fy siotherapeut. Het is de kruisvereniging welke een thuisliggende patiënt ver pleegt, voorlicht, toeziet op het navol gen van de door de arts voorgeschre ven leefregel, toezicht op een juist ge bruik van het dieet, helpt bij het ver richten van voorgeschreven revalidatie- °efeningen, zorgt dat de benodigde ver- P'egingsartikelen aanwezig zijn, enz. Wanneer de zorg van de kruisvereni ging volgens vele gezaghebbende fi guren uit de gezondheidszorg - waar onder de Nationale Ziekenhuisraad en minister Stuyt zelf - moet worden uit gebreid is het logisch dat ook de man- I -irht en de outillage moeten worden uitgebreid en dat daar middelen voor nodig zijn. Juist omdat zovele en zo gezaghebben de figuren de laatste tijd hebben ge wezen op de noodzaak tot modernise ring en uitbouw van de thuisgezond heidszorg, waren de kruisvereniging in de vaste veronderstelling, dat op de nieuwe Rijksbegroting hiervoor de be nodigde middelen waren gereserveerd. Tot hun grote verbazing en ontstelte nis laat deze begroting echter geen uitbreiding zien. maar een aantal niet onbelangrijke „bezuinigingen" In totaal bezuinigt het Rijk op de sub sidies voor de kruisvereniging zo'n slor dige 5 miljoen. Geplaatst tegen de ver wachting van een forse verhoging komt deze dubbel hard aan voor de thuisge zondheidszorg. Hier wreekt zich voor de zoveelste keer het enorme verschil van financiering tussen ziekenhuizen (intramurale zorg) en kruisverenigingen (extramurale zorg). De ziekenhuizen hebben een beveiligde bron van inkomsten door ziekenfonds, ziektekostenverzekering en A.W.B.Z. De kruisverenigingen zijn afhankelijk van vrijwillige contributies van de le den en nooit vaststaande, van de gunst" van de verstrekker afhanke lijke subsidies, aangevuld met „bedel- acties", bijdragen uit de toto en de kinderpostzegelgelden. Wanneer ziekenhuiszorg en thuiszorg op elkaar moeten aansluiten, wanneer de thuisgezondheidszorg werk moet overnemen van de ziekenhuizen, dan heeft die thuisgezondheidszorg ook recht op een behoorlijke financiering, opdat een goede zorg voor de thuis liggende zieken mogelijk wordt. Het is onaanvaardbaar, dat de thuis gezondheidszorg telkenjare sluitpost op de begroting van de minister van Volksgezondheid is en nooit precies weet waar zij aan toe is, tot op het moment dat het beroemde/beruchte koffertje geopend wordt. Een efficiën te planning wordt daardoor onmogelijk. Thuisgezondheidszorg is méér dan een wijkverpleegster op een bromfiets. Die wijkverpleegster moet voor een goede vervulling van haar werk kun nen terugvallen op een hele reeks van deskundigen: artsen, diëtisten, gespe cialiseerde districtsverpleegsters, psy- choloeen. Maar het is juist op die des kundigheid achter de wijkverpleegster, dat de minister de thuisgezondheids zorg beknibbelt. De zojuist verschenen Rijksbegroting 1973 betekent voor de kruisverenigin gen een vermindering van ruwweg 5 miljoen gulden tegenover 1972. En dat terwijl de thuisgezondheidszorg juist ettelijke miljoenen méér zou moeten ontvangen om de door overheid, artsen, ziekenfondsmensen en andere deskun digen noodzakelijk gedachte uitbrei ding en intensivering te kunnen waar maken. Ettelijke miljoenen, dat klinkt duur. Maar de vijf miljoen gulden waarmee de minister de kruisverenigingen in 1973 wil beknotten staan gelijk aan de prijsstijging van alle Nederlandse zie kenhuizen in één weekPer week wordt de ziekenhuiszorg in Nederland vijf miljoen gulden duurder. Stel daar tegenover dat de kruisvereniging een héél gezin een héél jaar lang kan hel pen ca. 75 gulden (contributie plus sub sidies en andere inkomsten samen) en het is wel duidelijk waarom zovele deskundigen de ziekenhuiszorg willen afremmen en de thuisgezondheidszorg uitbreiden. Het bedrag waarvoor de kruisvereniging een compleet gezin een he«' ia?"- in zot-t neemt, is nog niet voldoende om één dag zaalpatiënt in een ziekenhuis te zijn. Ritsen sprekers en schrijvers hebben in de laatste maanden logischer wijze ge pleit voor uitbouw van het werk van de kruisverenigingen in samenwerking met ziekenhuizen en huisartsen. Onder die sprekers en schrijvers was ook mi nister Stuyt zélf. toen hij antwoordde op vragen vanuit de Vaste Commissie Volksgezondheid van de Tweede Ka mer. En het resultaat Vijf miljoen gulden minder en op nieuw een vertraging in de verbeterinj van de zorg voor de thuisliggende zie ke. Het konsumentenlegcr groeit. In tal en last zouden we kunnen zeggen. De tijd is voorbij dat een konsument zijn ontvangen inkomen direkt na ontvangst moet besteden aan eerste levensbehoeften, omdat hij anders in moeilijkheden komt. Hij koopt nu op de tijd die hem past en In hoeveelheden, die hem ruimte geven om de leverancier te beïnvloeden in zijn prijsvorming. De verbruikers- markten hebben daar zelfs hun verkoopfonrtule op gebouwd. Zij leveren grotere hoeveelheden en zijn dan bereid de prijs per eenheid te verlagen. Meer koopkracht maakte die verbruiker dus onafhankelijk van zijn leveranciers. De laatste wordt ook meer kritisch benaderd want ook het ontwikkelingspeil van de gemiddelde verbruiker is toegenomen. Dat bete kent dat hij meer warenkennis bezit, beter kwaliteiten kan onderscheiden en beter is voorgelicht over prijs en as sortiment. Daar zorgt weer een uitge breider kommunikatie-apparaat voor waarbij televisie en pers om de gunst dingen om met speciale klantenrubrie ken de beste informatie te geven. Tenslotte is het aanbod van allerlei artikelen zo toegenomen dat men zich specialiseert op bepaalde klantengroe pen door marktsegmentatie. Zeer ak- septabel maar wel met het gevolg dat die markt voor elke groep doorzichtiger wordt .en beter vatbaar voor kritiek. Onderling kontakt Op alle fronten wordt de konsument wakker geschud. Vooral door de kon- sumenten-organisaties. Zij tellen steeds meer leden, worden gesteund door de werknemersorganisaties, die zelf ook een beetje konsumentenbond spelen en genieten de sympathie van de politieke nartijen en de overheid. Die overheid houdt zich zelfs expliciet bezig met konsumentenproblemen, waarbij producenten worden gedwon gen aan meer gedetailleerde wensen van de afnemers teeemoet te komen. De jongste ontwikkeling is nu dat de grote producenten zelf contakt gaan zoe ken met de konsumentenorganisaties. Zo heeft het Verbond van Nederlandse Ondernemers een kontakt gelegd met de konsumentenbond. Zij wil met deze organisatie bijvoorbeeld gaan praten over het probleem van de misleidende reklame. Ook de overheid heeft dit vraagstuk op haar programma staan. Het gevolg moet dus zijn dat in de toekomst de reklame op de televisie meer gezui verd zal worden van beslist onzinnige voorlichting, zoals wij dat bijvoorbeeld op het gebied van wasmiddelen gewend zijn. Daarnaast is te verwachten dat ook op het gebied van het vergelijkend warenonderzoek een betere procedure uit de bus zal komen. Dit betekent ook een schot voor de boeg van fabrikan ten. die met verbruiksartikelen komen van dubieuze kwaliteit of met een te hoge prijs. Het markt beeld van be- naaide produkten wordt daarmee dui delijker. Priisverschillen kunnen dan beter beoordeeld worden vanuit een kwaliteitsverschil en daarmee is de konsument wel zeer gebaat. Tweedehands auto Wij mogen verwachten dat met name het hoofdstuk veiligheid van een aan tal produkten grotere aandacht zal kriigen. Wij denken hier vooral aan de veiligheid van de tweedehands auto. De A.N.W.B. is op dit gebied in gesprek met de centrale overheid en de konsu mentenbond. Men is op zoek naar een sluitende regeling, die de koper be schermt en geen schade berokkent aan d bona-fide handel. Een verplichte keuring lijkt het voor de hand liggende middel maar zo'n pro cedure zou de handel door het grote aantal transakties mogelijk vertragen en daarom wordt nog geaarzeld. Het is bekend dat ook op het gebied van de autoproduktie meer stemmen opgaan voor het stellen van minimum-eisen voor de veiligheid. Deze akties zullen het autoverkeer in de naast toekomst ten goede komen. Er is een derde front waarop de kon- sumenten meer in beweging komen. Wij doelen hier op meer lokale akties, waarbij belangen van kleinere groepen konsumenten zijn betrokken. Denken wij eens aan de protesten van groepen huurders tegen slechte woningtoestan den. Ook lezen wij dat gemeenten wor den gedwongen om vestigingsvergun ningen voor industrieën in te trekken omdat daarmee het milieubederf in de hand wordt gewerkt. In Amsterdam zijn dit soort akties zo fel gevoerd dat daarmee de ekonomi- sche toekomst van de hoofdstad in dis- kussie is gekomen. Hier wordt duidelijk dat er wel degelijk ook aan het pro- ducentenbelang moet worden gedacht. Ook het konsumentenbelang kan wel zo hoog worden opgeschroefd dat de welvaart ermee wordt bedreigd. Juist om die reden is het nodig dat er sa menspraak plaats vindt tussen de be trokkenen om voor alle partiien tot een zo guntig mogelijke ontwikkeling te komen. Nog meer duidelijkheid Voor zover de konsument nog niet mondig is in zijn oordeel over aange boden waar zal de voorlichting verbe teren. De reeds opgesomde ontwikke lingen zullen fabrikant en winkelier prikkelen om meer publiciteit te geven over samenstelling en kwaliteit van bet produkt. We zullen meer moeten doen aan een juiste gewichtsaandui ding. De meest vooruitstrevende han delaren in de verschillende branches boeken daarmee reeds nu een voor sprong. Om die voorsprong te behouden zullen zij zich moeten verdiepen in het geen zij kooen. Daarna volgt het be raad over de wijze van distributie. Zo wordt het steeds moeiliiker om met vage aanbevelingen te komen. Zodra je dit doet loop je de kans in het nieuws te komen en zeker niet ten voo le!* van je bedrijf. Als dr ~enboven de landen van de E.E. ertoe kunnen komen om de aanbevelingen van de Raad van Euro pa op te volgen ten aanzien van de opvoeding van konsumenten via het onderwijs dan wordt de distributie van goederen en diensten veel doorzichtiger Met een zich steeds uitbreidend pakket van konsumptieartikelen en d'ensten zal het nog jaren duren voordat een ideale situatie is bereikt, maar de kri tische konsumptie wint veld. Zij zal mede bevorderd kunnen worden door een terugdringen van de inflatie. Dat lijkt nog moeilijk te zijn. men urenlang dwalen en zich verlusti gen in een typisch oosterse sfeer. Hier krioelt alles aan kleur van huid door een, van het diepste blauw-zwart van de negers tot het lichtere beige van de levantijnen. De straten zijn er smal, ze schijnen zo maar wat te kronkelen, namen hebben ze niet. Elke straat is één grote huiskamer, een bonte droom van krioelende mensen en dieren. Dit is het- andere hart van Egyptes metro pool. Geen humor Zo is het in het Egypte van vandaag, zó liggen beschavingslagen en kuitu ren er over elkander heen. En niet zo systematisch als de klerkennatuur van de gemiddelde Europeaan het wel zou wensen om een helder inzicht te krij gen. Inzicht in de sociaal-ekonomisch situatie van het land kregen wij ook niet. De ambtenaren, hogere en lagere laten weinig los. Toen we zo onvoor zichtig waren enkele minder gunstige aspekten van de Egyptische samenle. ving te releveren voelden zij zich dui delijk op hun tenen getrapt. Men mist hier, kategorisch en totaal, elk spoor van een gevoel voor humor. Ieder woord van kritiek, zelfs wanneer het badinerend wordt geuit, wordt op gevat als bloedige ernst, als een dode lijk affront. Ontegenzeggelijk voltrek ken zich vernieuwingen in dit land. Meer industrie, betere socialevoorzie- ningen emancipatie van de vrouw. Het stadium der politieke revolutie is nu wel voorbij. Het wordt thans zaak de verstarde geesten in beweging te krij gen. Dat zal, als onze indrukken niet bedrieglijk zijn, vooral buiten de gro te steden een zware opgave worden. Op het platteland leven de mensen nog poverder dan in de typisch Ara bische wijken van de steden. Afgezien van het stelsel van irrigatie is de eko- nomie er achterlijk en primitief. Werken een straf De boeren hebben de technische werk methoden van het westen zelfs jaren tegengewerkt en sommigen doen dat nog. Het merendeel van dez£ fellah's ondergaat een straf, die al aan hun voorgeslacht was opgelegd. Vreugde kunnen ze er niet in vinden en als het maar even kan, onttrekken zij zich er aan. Zij hebben hun levensnormen kant en klaar van hun ouders overgenomen met de opdracht ze gaaf en onveran derd te bewaren, als het vuur van de Vestaalse maagden. Zoals de dingen door het voorgeslacht waren gedaan, zo doen zij het ook, Zo ademt het Egyptisch platteland, on danks enkele technische moderniserin gen een eeuwenoude traagheid, sim pelheid van zeden, stilte en onbe weeglijkheid. Volgens steeds hetzelfde patroon zet het leven zich hier voort, als een onafgebroken eentonig weef sel. Het is waar dat allerlei zorgen hen wel eens bezighouden, maar de fellah's treden die met stoïcijnse onbewogen heid tegemoet. Wat moeten zij met variatie, verande ringen, waar andere mensen zo dol op zijn? Immers, elk voorval brengt on rust mee. Het eist aktiviteit, aandacht, beweging. En dat is geen grapje. We hebben Sadat zien spreken voor de televisie. Geen onaardige man, deze generaal. Als volksmenner is hij min der geslaagd dan Nasser. Hij mist diens plebeïsche grofheid, hij lijkt waarlijk in niets op deze oosterse Danton, die vele Egyptenaren zo moeilijk kunnen vergeten. Sommigen barsten zelfs in tranen uit. wanneer wij zijn naam noemden. Sadat is een voorzichtig man. Dat moet hij ook zijn. Hij kan slechts regeren bij de gratie van een leidende élite, wiens goodwill hij niet kan mis ken zonder zijn positie in gevaar te brengen. Egypte heet een socialistische staat te zijn, maar in werkelijkheid is het een land waar het leger nog altijd een ongebreidelde macht heeft en regeer ders kan afzetten en aanstellen. Zo ligt de situatie trouwens in vrijwel alle landen in het middenoosten. Egypte vormt hierop beslist geen uitzondering. Niet Marx' „Das Kapital", maar de bajonet heeft hier het laatste woord. vooroordelen jegens de psychiatrische wetenschap en deels uit onwetendheid, zich ook keert tegen de invloed van de psychiater op gerechtelijke beslis singen, gezegd moet worden dat deze psychiatrische bemoeienis juist in het belang van de samenleving is. Er zijn maar heel weinig delikten, waarop levenslange gevangenisstraf staat. In de meeste gevallen wordt een delinkwent veroordeeld tot zoveel maanden of jaren gevangenisstraf en staat de datum waarop hij vrijkomt bij voorbaat vast. Het is in ons aller belang dat de be trokkene dan niet weer tot misdrijf vervalt. Er moet alles aan gedaan worden om dat te voorkomen, zeker wanneer hij ernstige delikten heeft ge pleegd. De gevangenisstraf biedt die garantie zeker niet. De terbeschikkingstelling al evenmin, maar de behandelingsmo gelijkheden zijn hier aanzienlijk groter en bovendien kan via de t.b.r. een de linkwent zolang worden vastgehouden als d^ deskundigen voor de veiligheid van de samenleving nodig achten. De gevangenisstraf biedt die mogelijkheid niet. Als de straftijd verstreken is, komt de delinkwent vrij, of hij gevaar lijk is of niet. Maar ook in gevallen waar geen t.b.r. wordt opgelegd, kan een psychiatrisch voorlichtingsrapport van grote beteke nis zijn. Zo kan de rechter op grond van zo'n rapport verdachte onder re- klasseringstoezieht stellen met de mo- -«Hikheid van osychiatrisehe behan deling, om slechts één voorbeeld te noemen. Om al deze redenen is de figuur van de voorlichtende psychiater niet meer weg te denken uit onze rechtsbedeling. Hij is de man die de rechtbank di- rekte informatie over de persoon van verdachte verschaft, maar indirekt kan hij ook een belangrijke faktor zijn in het kader van de misdaadpreventie. In Egypte staan de richtingwijzers naar een nieuwe toekomst. Er is hier veel, dat de vrome moslem verontrust. De nabootsing van de westelijke levensvor men heeft zich in de grote steden al praktisch voltooid. Toeristen klagen dat ze hier de „sfeer van het oosten" nauwelijks meer vinden. Kairo b.v. is, zeker wat het centrum betreft, op en top Europees. Men vindt er dus dure restaurants, enorme bank paleizen, torenhoge warenhuizen en grote bioscopen. De mannen, die thans het land van de pyramiden regeren, prijzen beweging boven rust. Zij voeren vernieuwingen in, ook al zijn die volgens de schrift geleerden in strijd met de geestelijke revolutie, die zich in het land van Sa dat voltrekt, meer naar buiten dan naar binnen gericht. Auto's, bankge bouwen e.d. kunnen niet verhelen, dat in de geest van dit volk minder is veranderd dan zijn leiders suggereren Ontmoeting van verschillende kuituren Zo verbijsterd het tableau van de wereldstad Kairo bij de eerste kennis making Is, zo vertrouwd wordt het na een verblijf van enkele weken. U bur gert in, u krijgt routine. U weet hoe moe, stoffig en warm u van elke expe ditie thuis zult komen; hoe er tegen de avond opeens een verraderlijke wind kan opsteken, dat in elk restaurant op uw vraag naar regionale speciali teiten men lang zal nadenken en dan verheugd „Kebak" zal zeggen. En u weet ook, dat u aan één ding in deze stad in geen geval zal ontkomen, het lawaai. Het rumoer van tinkelende trams en toeterende auto's zijn de na tuurlijke geluiden van deze stad. Al thans van de binnenstad waar het me rendeel van de mensen is gekleed volgens de Europese mode, zodat u nauwelijks gelooft In Afrika en aan de rand van Azië te vertoeven. Maar ln de Arabische buurten ka. .vord De affaire met het weekblad Quick kan Brandt de verlenging van zijn kanselierschap kosten bij de verkie zingen van dit najaar. Daarvoor heeft hij de sympathie van de Duitse kiezer odig en die sympathie gaat met naar een man die ervan wordt verdacht de gerechtsdienaren af te sturen op een blad dat voor hem onaangename zaken publiceert. Bovendien is die ak- tie tegen Quick ook niet erg geschikt om de journalisten die op radio en te levisie en in geschrifte politieke zaken behandelen gunstig te stemmen. Zelfs de direkties van tijdschriften zijn al in de ring geklommen: ze proteste ren tegen voornemens die de regering zou hebben om wettelijk de mogelijk heden van journalisten te beperken. Bonn ontdekt dat hiervan ook maar de minste sprake is, maar de Quick- aktie wordt naar behoren uitgebuit om de Duitsers te laten twijfelen aan de waarheidsliefde van de regering. Bij. -deze zaak wordt haast automatisch terug gedacht aart de .SpiegeJ-kwestie. Dit weekblad had iets geschreven over N.A.T.O.-oefeningen, maar daarnaast menigmaal onaangename opmerkingen gemaakt over de Beierse poiitikus Franz-Josef Strauss. En deze was toen toevallig net minister van defensie. Hij gelastte, daarbij ruim zijn bevoegdhe den overschrijdend, een hele reeks maatregelen tegen de Spiegel tot en met het arresteren en laten uitleveren van een Spiegelredakteur in Spanje, een nogal stinkende zaak, waaruit de Spiegel glorieus tevoorschijn kwam en die Strauss althans voor dat ogenblik zijn politieke loopbaan kostte. Omgekocht Brandt stelt dat zijn kabinet in de eerste plaats al niet de Quick-aktie gelastte, maar er zelfs tevoren niets van wist. En de kanselier gaf te ken nen dat hij niet geloofde dat de inval in de kantoren van het blad iets zou opleveren dat die moeite waard was. Nuchtere woorden die waarschijnlijk nog wel waar zijn ook - Brandt zou door de herinnering aan de Sniegelzaak wel wijzer geweest zijn, zelfs al had hij iets tegen Quick willen ondernemen. En we mogen veronderstellen dat hij op zijn minst nieuwsgierig is hoe dit blad aan een afschrift is gekomen van de brief waarmee zijn „superminister' Schiller ontstag nam uit zijn dubbel- departement - van financiën en van ekonomie. Het is duidelijk hoe het blad hieraan kwam. Door kwistig te betalen valt altijd wel ergens iemand om te kopen. Zo heeft de fiskale recherche ook ge dacht, waarbij ze tot de slotsom kwam dat de uitbetaalde steekpenningen zo min door de man die ze betaalde als door de man die ze ontving waren verantwoord op het aangiftebiljet van de belastingen. Een Duits-gründlich werkende fiskale recherche zette zich eraan om met een moker naar een vlieg te slaan. Waarbij vermoedelijk de vlieg nog ontkomt ook. Quick zou wel zeer dwaas zijn als het de bron van geheime informatie niet zorgvuldig verborgen had gehouden. Maar de klap brengt wel een nieuwe barst in het image van Brandts koa- litie. waarvan eerst zoveel parlements leden wegliepen tot de meerderheid verloren ging. vervolgens de ster van het kabinet Schiller voor de eer be dankte en die nu de schijn tegen krijgt Straussmanieren te hebben met min achting voor de persvrijheid. Door wie worden misdadigers nu eigenlijk berecht? Door de rechter of door de psychiater? Deze ietwat cynische vraag wordt tegenwoordig door talloze mensen gesteld, die zich zorgen maken over het feit dat de rechter aan de leiband van de psychiater zou lopen. Gisterenavond zijn de schoolkinderen weer gestart met de huis-aan-huis ver koop van kinderzegels- en kaarten, on der het motto „Dóór het kind - vóór het kind". Het is dit jaar de vijfentwintigste keer dat de scholen hun medewerking geven aan de kinderpostzegelaktie. In de vier-en-twintig voorgaande jaren heb ben de schoolkinderen bij elkaar zo'n veertig miljoen gulden bijeengebracht, 60 van de totaalopbrengst van de aktie. De overige 40 komt voor reke ning van de plaatselijke comité's, die in de postkantoren zegels en kaarten verkopen. De opbrengst van de aktie is bestemd voor instellingen en organi saties die werkzaam zijn voor licha melijk, emotioneel of sociaal gehan dicapte kinderen. Ditmaal staan de prinsen Willem- Alexander, Johan-Friso en Constantijn op de zegels, terwijl er ook een serie kaarten verschijnt met de prinsjes, naast de serie kinder- en kerstkaarten. Zoals gebruikelijk plakken de kinderen, als ze u eenmaal bezocht hebben en uw bestelling is genoteerd, een zegeltje op uw voordeur, waardoor extra ge loop wordt voorkomen. Op advies van het bureau Berenschot zal Olland Industrie n.v. haar bedrijven in Soest en Emmeloord sluiten. Dat betekent ontslag voor 46 man, waarvan in Soest en De Bilt (waar het bedrijf geconcentreerd wordt), 28 en in Em meloord 18 personeelsleden. Intern zul len er bovendien personeelsleden over geplaatst worden. De directie is ervan overtuigd dat de reorganisatie van de totale onderneming, haar concurrentie positie zal verbeteren. Voor de ontslagen werknemers Is ln overleg met de vakbonden een sociaal plan opgesteld. Inderdaad zijn de laatste vijftien jaar zo'n 20.000 psychiatrische rapporten uitgebracht, ten behoeve van de 19 arrondissementsrechtbanken en 5 ge rechtshoven. Meestal werden die rap porten gemaakt door psychiaters die woonachtig zijn in het ressort waar de rechtbank haar zetel heeft en in circa 8 van de gevallen door de straf van een psychiatrische kliniek. Maar nog altijd wordt in meer dan 80 van alle gevallen géén psychia trisch rapport uitgebracht. Zo sterk domineert de psychiater dus ook weer niet in onze rechtsbedeling. En tenslot te is het de rechter, die vonnis wijst, i Hij mag de psychiatrische konklusie in zijn vonnis tot uitdrukking brengen, maar hij hoeft dat niet. Wat wil de rechter weten? Wanneer zal de officier van justitie of de rechter-kommissaris een psychia trisch onderzoek gelasten? Vaste nor men hiervoor bestaan niet. Veelal wordt zo'n onderzoek pas gevorderd, wanneer er iets ernstigs aan de hand is. In vrijwel alle gevallen van ernsti ge geweldpleging en van ernstige sek suele kriminaliteit acht de rechtbank een psychiatrisch rapport over de per soon van verdachte wenselijk. Bij niet-zware delikten doet deze be hoefte zich pas voor, wanneer de ver dachte op onverklaarbare wijze telkens weer recidiveert, steeds opnieuw wordt gearresteerd wegens meestal hetzelfde delikt. Wat wil de rechter van de psychiater weten? Natuurlijk in de eerste plaats wat er in verdachte is omgegaan in de periode dat hij het strafbare feit beging. De rechter hoopt Inzicht te krijgen in de innerlijke konflikten, waarin de verdachte mogelijk verstrikt Is geraakt en die zijn daad in het licht van die psychische omstandigheden be grijpelijk maken. De rechter kan dit zelf niet beoordelen. Voor de psychia ter is het zijn vak om door te dringen tot de diepere bewustzijnslagen van iemands persoonlijkheid, om meer te weten te komen over diens innerlijke strijd, onbewuste konflikten etc. Vee'a] knoopt de rechter hier de vraag -.-f of (4r> vor'..-Utp Dp t, mo. de zenuwarts ook een prognose over de eventuele behandelingkansen, zo ja in welke inrichting, wel of niet in het kader van een terbeschikkingstelling enz. Toerekenbaarheid Artikel 37 van ons wetboek van straf recht bepaald dat iemand, die niet toerekenbaar is, niet kan worden ge straft. In dat geval moet de rechter de verdachte, ook al is bewezen dat hij het tenlastegelegde feit heeft gepleegd, ontslaan van rechtsvervolging. Wel kan hij uit oogpunt van beveiliging van de maatschappij gelasten dat verdachte in een psychiatrische inrichting wordt op genomen en/of terbeschikking van de regering wordt gesteld, teneinde van harentwege te worden verpleegd. Het moet evenwel gezegd worden dat de psychiaters niet gul zijn met on toerekeningsvatbaarverklaringen Prof. dr. J. Kloek, tot voor kort direkteur van de Observatiekliniek te Utrecht, vermeldt in zijn boek „Dialoog met de criminele psychopaat", dat van de laatste 500 gevallen die hij te behan delen kreeg, hij slechts bij 15 (dus 3%) tot de konklusie „ontoerekenbaar" kwam. En juist in zijn kliniek worden veelal de zwaarste misdadigers onder zocht Veel vaker komt het voor, dat de psy chiater besluit tot de konklusie „ver minderd toerekenbaar". Dat houdt in, dat verdachtp toch wel gedeeltelijk verantwoordelijk voor zijn daden kan worden gesteld. In dat geval kon de rechter hem wél tot gevangenisstraf veroordelen en volgens art. 37a wet boek van strafrecht kan in zo'n geval ook een terbeschikkingstelling worden opgelegd. Prof. Kloek verhaalt nog dat hij op een aaneensluitende reeks van 500 pre ventief-gedetineerden in 23 °'n tot het advies „onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling" kwam en dat toont nog eens duidelijk aan dat een psychia trisch onderzoek voor een delinkwent zeer pijnlijke gevolgen kan hebben. Want er is niets wat de delinkwenten zozeer vrezen dan juist de t.b.r.. die immers van onbepaalde duur is, d.w.z. steeds weer door de rechter met 1 of 2 jaar kan worden verlengd. Ons aller belang Hoeze?r de publieke opinie, deels uit VbkgMjteff Nsoeriand 2e HAIMDS AUTO KOPEN? EERST LATEN KEUREN! Verleden jaar is de muziekschool ge start met jazz- en beatballetlessen, waarvoor grote belangstelling bleek ts bestaan. Ook dit curcus jaar zullen deze lessen weer gegeven worden, ditmaal onder leiding van de balletmeester van het Scapinoballet, de heer Daniël van Tee- seling, (artiestennaam in Frankrijk: Daniël Astier). De jazz- en beatballetlessen kunnen gevolgd worden door leerlingen vanaf ca. 14 jaar. De duur van de curcus is 25 wekelijkse lessen van 60 minuten. De lessen worden gegeven op donder dagavond en zaterdagmiddag in de Aula van de muziekschool: donder dags vanaf 12 oktober en zaterdags vanaf 14 oktober. Ter introductie van deze nieuwe cur sus zal op donderdagavond 5 oktober a.s. een informatieve demonstratieavond gehouden worden in de Aula van de Muziekschool, Muurhuizen 3 te Amers foort. De leiding berust bij docent Da niël van Teeseling. Alle belangstellenden zijn welkom.

Soester Courant | 1972 | | pagina 15