fwijdagvoordeel ...en ook op zaterdag Soester „middenstands-circus" (Sowi 72) afgesloten Mannenkoor „Apollo" bestaat 50 jaar Donderdag 28 september 1972 51e jaargang no. 5 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie; Van Weedestraat "29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 BENT U OOK NOG NEDERLANDER Record aantal bezoekers Boze jongeman nam auto van ouders mee Politiebureau 4444 Telef Brandweer 3333 Opnieuw woning leeg aan de Molenstraat 14 oktober receptie in restaurant „De Soesterduinett" Plattegrond Wijk Klaarwater Klachten werking boilers Het oog gericht op Amerikaanse twijfels deze sportieve q camelmantel en originele monty-coat /5O0 t' V VROOM DREESM ANN Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,Verschijnt iedere donderdag Je zou weieens willen weten wat de grote politieke partijen, en vooral hun voormannen nu eigenlijk willen. Wil len ze het land een goede regering be zorgen - in ieders ogen natuurlijk ver schillend, dat is hun goed recht - of gaat het hen er alleen maar om hun partij zo voordelig mogelijk uit de ver kiezingen te laten komen? Het land is alleen maar gediend met een bereidheid van alle partijen om straks, aan de hand van de stembus uitslag, een kabinet te helpen vormen dat op een voldoende meerderheid steunt om ons door enkele heel moei lijke jaren heen te laveren. Wanneer men echter al bij voorbaat gaat zeggen dat men met die partij niet wil samenwerken en met die an dere alléén als deze zich volledig ak koord wil verklaren met daarvoor te stellen eisen, dan lijkt het er toch meer op dat men niet het landsbelang op het oog heeft doch alleen aan de eigen zelfverheerlijking wil vasthou den. Deze tendens laat zich de laatste jaren steeds duidelijker gelden. We konstate ren ze bij vrijwel alle belangengroepen. Men komt uitsluitend op voor eigen voordeel en houdt geen rekening met het nationaal belang. Dat valt bijvoor beeld weer op nu er op de rijksbegro ting danig bezuinigd moet worden en bepaalde subsidies e.d. zullen worden verlaagd. De belangengroep die dat betreft schreeuwt onmiddellijk moord en brand en beweert dat dat nu juist niet kan. Of zonder ook die bezuiniging de situa tie dan nóg moeilijker wordt en er an ders b.v. weer nog hogere belastingen moeten worden geheven, dat laat hen koud, zo ver denken ze niet door, het gaat alléén om hün belang. En in het parlement, dat dan toch speciaal het algeméne belang in het oog moet hou den, zitten altijd wel een paar manne tjes die het voor de benadeelde willen opnemen. Zij hopen dat hen en hun partij die houding voordeel zal opleve ren. Of dat nu voor het land minder voordelig is laat hen koud; daar moet het kabinet maar voor zorgen. Zij die nen het groeps- en het eigen belang. Uit die zelfde tendens is de veelheid van politieke partijen in ons land ge boren. Zij willen zich niet onderge schikt maken aan grotere verbanden, omdat de eigen ideeën daarin niet vol doende tot gelding gebracht kunnen worden en het te lang duurt eer men daarvoor in het grotere geheel de no dige steun vindt. Misschien komt het wel voort uit de kleinheid van ons land dat zovelen de dingen hier ook slechts klein kunnen zien, de grote lijnen uit het oog verlie zen en alleen een enkel aspekt als be langrijk beschouwen. Wie heeft er in ons land nog nationaal besef? Na de oorlog is dat steeds meer verwaterd en heeft het kleine groepsbelang de bo ventoon gekregen. Uiteraard laten zich hierbij ook de eigen belangen sterker gelden. Dan verkrijgt men immers aanzien bij de betreffende belangengroep, en met het zich ondergeschikt maken aan het gro tere geheel treedt men zelf niet vol doende op de voorgrond. Met de veel heid van de hierdoor ontstane partijen wordt tenslotte ook de polarisatie nood gedwongen sterker, omdat men anders nóg niet voldoende op de voorgrond kan treden. Zo zakt ons demokratisch besteld lang zamerhand af tot een belangentegen stelling, waarmee het algemene, het nationale belang moeilijk meer gediend kan worden. Men zoekt niet eens meer naar punten van overeenstemming, maar wat be paalde groepen zou kunnen verbinden, neen, de tegenstellingen schuift men als het belangrijkste naar voren. Dan blijft het moeilijk om straks toch tot een regeerbare meerderheid te komen. Maar de praktijk zal er straks toch weer toe dwingen. Men kan de chaos niet laten voortbestaan. Uit gevaar zichzelf de das om te doen. Dan zal men toch veel van wat nu gezegd ■wordt weer moeten inslikken, waarmee de duidelijkheid van de betreffende partijen bepaald niet gediend is. Wanneer zullen de partijleiders zich weer eens in de eerste plaats als Ne derlander willen opwerpen en pas in de twééde plaats als partijman? Pas wanneer het weer oorlog is of een andere grote ramp ons heeft getroffen? SOESTER COURANT Mevrouw A. F. A. Gelderblom uit Soest was de 7071ste bezoekster aan de SOWI-beurs. Zij brak daarmee het record van 1970 toen in totaal 7070 be zoekers geteld werden. Uit handen van de voorzitter van de beurs, de heer A. Brev, ontving zij de door het Reisbureau Gerth beschikbaar gestelde reis- cheque ter waarde van 250,Het totaal aantal bezoekers was 8211. Nadat zaterdagavond, om 11 uur, de deuren definitief waren gesloten, waar mede het einde kwam aan de SoWi '72, stroomden de deelnemers en hun mede werkers samen in het restaurant waar in een gezellige sfeer nog even nagepraat kon worden over de resultaten terwijl het bestuur de gelegenheid kreeg, de beurs officieel te sluiten. Maar voordat het zover was, moest heti beursbestuur zaterdagmiddag al in ac tie komen voor de huldiging van de 7500sfe bezoeker, de heer G. v. d. Poel uit Blaricum, die na het bezoek aan de beurs met een schitterend marmeren tafelblad, beschikbaar gesteld door de Fa. Kreuning uit Bussum, huiswaarts ging. Na de opening zaterdagavond melde de 8000ste bezoeker zich aan in de persoon van de heer M. de Witte, die door het Gasbedrijf der Gemeente in combinatie met de gezamenlijke Soester en Soes- terbergse installateurs een waardebon van 250,- kreeg toebedeeld. Na sluiting van de beurs bleken dit maal 8211 betalende bezoekers de weg naar de beurs te hebben gevonden, 1100 meer dan in '70, toen 7100 beta lende bezoekers werden genoteerd Op het podium in het restaurant zorg de een trio van de Larense muziek handel Schoemaker voor een gezellig stukje muziek, waarna beursvoorzitter A. Breij het woord nam en achtereen volgens alle directe en indirecte mede werkers aan deze beurs, hartelijk dankte, waarbij hij zijn dank verge zeld liet gaan van een „geestrijke" attentie. In zijn korte toespraak dichtte de heer Breij de beurs de naam „circus van de winkelstand toe", waarbij hij op merkte dat alleen door gezamenlijke inspanning een dergelijk evement is te realiseren, en het succes wel aange merkt mocht worden als een duidelijk bewijs van de noodzaak van een win keliersvereniging. Nadat het trio een muziekaal intermez zo had verzorgd kreeg de oud-beurs- voorzitter de heer A. H. F. Smit op zijn verzoek het woord, om namens de beursdeelnemers de beurscommissie toe te spreken. In zijn korte speech memoreerde de heer Smit de moeilijkheden waarmede men dit keer te kampen had, moeilijk- hedn die ontstonden door ziekten en vakatures in het bestuur. De komst van de heren Ter Horst en Wijnands zorgde voor een goed team, dat onder de stimulerende leiding van voorzitter A. Breij tot een succesvolle beurs kwam. De heer Smit dankte uit naam van de deelnemers de restaurateur de heer Beyer, waarna hij aan het slot van het „curcus", vooral de dames van de le den van de beurscommissie even in het zonnetje zette en hen verraste met een fraai bouquet bloemen. Een speciaal woord van dank richtte de heer Smit tot mevrouw van Huis steden, de grote drijfveer achter de „Internationale Stoffen Modeshow", die in de afgelopen acht dagen door zo'n drieduizend bezoekers, voornamelijk dames, werd bezocht. De heer Smit maakte van de gelegen heid gebruik om de aanwezige midden standers op te wekken toch vooral deel te nemen aan de binnenkort te starten „Soester kado-bon-aktie". „Wanneer alles was gegaan zoals gepland was, dan had ik hedenavond de eerste bon nen officieel uit kunnen reiken". Maar daar was de commissie van voorberei ding niet in geslaagd. De boze scholier R. H. (16) uit Soest werd in het holst van de nacht in de auto van zijn ouders aangehouden, om dat zijn gedrag op de weg de politie vreemd voorkwam. In eerste instantie gaf hij op achttien jaar oud te zijn en in Eemnes te wo nen, maar op het politiebureau kwam hij al gauw tot inkeer. Onenigheid met zijn ouders was de reden van zijn es capade. Hij kreeg een procesverbaal wegens het rijden zonder rijbewijs en werd daarna in het nachtelijk uur af geleverd bij de ouderlijke woning. De 8000ste bezoeker aan de SOWI-beurs was de heer M. Witte uit Soest. Hjj ontving een waardebon van ƒ250,van de gezamenlijke installateurs van bet gasbedrijf. Op de foto het echtpaar Witte, voorzitter Brcy en de oud-wethouder de heer J. v. d. Arend. Een dezer dagen zal opnieuw een woning aan de Molenstraat (complex Sint Jozef) leegkomen. Deze woning komt thans niet meer voor bewoning in aanmeiiking. In afwachting van eventuele nieuwe ontwikkelingen, wordl dit huis nog niet afgebroken. Het zou dan eventueel, indien de wo ningen in de Molenstraat zouden worden gerenoveerd, - een per spectief wat het College van B. W. overigens nog niet ziet wegens de zeer hoge kosten en de daaruit voortvloeiende hoge huren - als „wisselwoning" kunnen dienen om gezinnen tijdens een verbouwing onder te kunnen brengen. In verband met deelname van de gemeente Soest aan bouwst ro men in Eemland zullen over 2'/s jaar in het plan Soesterveen-Z' uid woningen gereed komen die als vervangende woonruimten voor de bewoners van de Molenstraat kunnen dienen. Hierover zullen de belanghebbenden tijdig geïnformeerd worden. Het mannenkoor „Apollo" bestaat 50 jaar. De viering van dit gouden jubileum jubileum begint op 5 oktober a.s. met een concert in de Mariakerk te Soestdijuk, waaraan medewerking verleend wordt door het van radio en televisie bekende trio „The Shcpherds". Op 14 oktober wordt 's middags van die tot zes uur eewt receptie gehouden in het restaurant „De Soesterduinen" aan de Soesterbergse- straat. Apollo werd op 22 september 1922 op gericht in de barbierszaak van de heer Wiersma aan de Torenstraat. Het koor telde al spoedig 30 leden, die repeteer den in „De Gouden Ploeg". Bezwaren tegen deze lokaliteit waren er de oor zaak van dat het bestuur uit moest zien naar een andere repetitieruimte, die gevonden werd in het gebouw „Re ligie en Kunst" aan de Rembrandtlaan. Hier werd vele jaren gerepeteerd, tot dat men ook daar weg moest. Een nieuw onderkomen werd gevonden in het repetitielokaal van de Soester Har monie P.V.O. aan de Beetzlaan, waar van tot op dit moment gebruik ge maakt wordt. Het koor maakte in de loop derj aren vele ups en downs mee. Het ledenaan tal was wisselend; een dieptepunt werd wel bereikt in de oorlogsjaren toen het daalde tot 12. Men besloot toen tot aansluiting bij het Baarns Mannen koor. Na de oorlog groeide de animo weer direct en weldra waren weer 60 zangers lid. Door de opkomst van de televisie daalde dat in de loop der tijd tot 36, het huidige aantal. Naast het mannenkoor heeft men nu ook een, kinderkoor met 40 zangertjes. Dirigenten waren in die jaren de heren Breekveld, Bartelsman, Van Mourik, v. d. Pijl, Muts en de laatste twintig jaar de heer G. v. d. Schepop. Het koor dat regelmatig optreedt in ziekenhuizen, bejaardencentra en ge vangenissen nam met succes deel aan concoursen, waar vele eerste prijzen werden behaald. Voor donateurs en begunstigers wordt jaarlijks een concert gegeven. Het bestuur, onder leiding van de hui dige voorzitter, de heer C. van Rou wendaal, streeft naar een groter aantal actieve leden, die naar zijn mening in de groeiende gemeente zeker te vinden zijn. Zij nodigt daartoe, zangers die eens kennis willen maken met Apollo, gaarne uit voor het bijwonen van een repetitieavond in het gebouw aan de Beetzlaan. Een dezer dagen heeft de oud-burge meester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck, het bestuur bericht dat hij zijn beschermheerschap neerlegde. Het bestuur prijs zich daarom gelukkig van mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaf- ten bericht ontvangen te hebben dat zij het beschremvrouweschap gaarne zal aanvaarden. Dezer dager» zullen borden met een plattegrond van de wijk Klaarwater geplaatst worden bij de Vrijheidsweg, de Wijnand Toplaan en De Akkeren. Men hoopt hierdoor de bewoners weg wijs te maken en behulpzaam te zijn bij het vinden van een bepaalde woning in de nieuwe wijk. Vanuit diverse plaatsen in de gemeente zyn nogal eens klachten geuit over de hoge druk op de waterleiding op zon dagmorgen. Uit de elektrische boilers stroomt dan spontaan koud water. Ook bjj de behandeling van de gemeente begroting 1972 is hierop de aandacht gevestigd. Burgemeester en wethouders hebben begin dit jaar bij de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij aangedrongen hen te berichten waarin het een en ander een oorzaak vindt en of bedoelde situatie kan en zal worden opgelost. Inmiddels heeft de P.U.E.M. een be schouwing gegeven over de problema tiek rond de waterleidingdruk en de invloed daarvan op heetwaterreservoirs. De P.U.E.M. zegt in die beschouwing: „Een elektrisch heetwaterreservoir van het druktype moet zijn voorzien van een beveiliging in de vorm van een ontlastklep. Bovendien is het heet waterreservoir zelf nog voorzien van een extra beveiliging, in de vorm van een overdrukschakelaar. Om voldoende selectief te zijn is de afstelwaarde van de ontlastklep op 8 atm. gesteld, die van de overdruk schakelaar op II atm. Zodra de druk in het reservoir boven 8 atm. stijgt, zal de ontlastklep openen en afhankelijk van de snelheid waar mee de druk toeneemt, een bepaalde hoeveelheid water lozen. Tijdens de opwarmperiode van het re servoir is de druktoename per tijds eenheid slechts gering en als gevolg daarvan zal de ontlastklep slechts druppelen. Wanneer echter door welke oorzaak dan ook, de druktoename snel verloopt, zal de ontlastklep een grote hoeveelheid water lozen. Dit laatste kan eschieden wanneer de druk in het waterleidingnet oploopt. In de praktijk is gebleken dat spon tane, collectieve lozing van de ontlast- kleppen altijd aan deze oorzaak is toe te 1 schrijven. In eerste instantie dient de oplossing van het probleem te wor den gevonden in het handhaven van een1 zo constant mogelijke druk in het waterleidingnet. Zolang men daarbij onder de kritische druk van de 8 atm. blijft, zal spontane lozing van de ont lastklep achterwege blijven. Wel élient opgemerkt te worden dat, naarmiate men deze druk van 8 atm. meer nadert, de kans op lozing door een kortstondige drukstoot (b.v. sluiten van een kraan) groter wordt. Deze 8 atm. rrvoet men als een theoretische, maxïmau'e waarde van de waterleiding- druk beschouwen. Vanzelfsprekend is het mogelijk dat in een incidenteel geval de ontlastklep te laag is afgesteld, waardoor vroegtijdige lozing optreedt. Een dergelijke storing moet de gebruiker van het heetwater reservoir direct aan de P.U.E.M. door geven. Met uitzondering van het laatsgenoem- de geval dient een „lozende ontlast klep" dus als normaal te worden be schouwd". De angst voor oorlog uit zich voorna melijk in zorg om de bewapening. En wat ertegen wordt gedaan is miniem. Het voornaamste is dat de Russen en Amerikanen overeenkomsten hebben ge sloten om wederzijds de strategische kernraketten een beetje in aantal te beperken, al is dit aantal nog kolossaal hoog. Daarnaast evenwel ontwikkelen de V.S. nieuwe vliegtuigen - die vallen niet on der het akkoord - om eventueel kern bommen te vervoeren zonder veel ri- siko neergehaald te worden. De Russen experimenteren met meer voudige kernkoppen die onafhankelijk op verschillende doelen gericht kunnen worden een punt waar ze een beetje op de Amerikanen achter liggen. Daarenboven wil deze of gene natie wel eens beslissen geen krijgstuig te leveren aan landen van wie verwacht kan wor den dat ze het snel willen gebruiken. Bijvoorbeeld naar het nabije oosten, maar daar ligt het gevaar minder in het gebruik van die wapens dan wel in de mogelijkheid dat een kleine strijd daar per ongeluk de groten ook met el kaar in konflikt brengt, en voor een dergelijk onheil is al voldoende mate riaal voorhanden. Om het te voorko men is meer handigheid van piliticl nodig. Tenslotte maken de bommen ook niet de oorlog, dat doen mensen. Dit wordt men zich in de V.S. vooral bewust nu daar een kommissie uit de Senaat bezig is een klein emmertje uit de Vietnamese beerput te onderzoeken. Het gaat nominaal tegen ene generaal Favelle, die als kommandant van de luchtvloot rustig ging bombarderen hoewel het hem vanuit Washington uit drukkelijk verboden was. Uit getuigenissen blijkt dat een en an der gedekt werd door valse rapporten die de aanvallen omtoverden tot ver- dedigingsakties na vijandelijke aanval len, wat wel toegestaan zou zijn. En het is heel merkwaardig dat hogerop in de generale staf niemand er iets van gemerkt heeft dat die valse rapporten, vooral in zo'n aantal, toch wel hoogst bevreemdend waren. Het valt natuurlijk nooit te bewijzen. De ondervraagden verklaren ernstig dat ze echt niets in de gaten hadden ge had. maar het heeft er de schijn van of die hogere generaals een oogje dicht knepen als er weer zo'n curieus rap port werd aangeboden en wellicht met het andere een knipoogje gaven naar de indiener. Zelfs in een toch bepaald niet met de losse hand gedirigeerde strijdmacht als de Amerikaanse is het dus mogelijk dat de bevelen van de opperbevelheb ber, dat is krachtens zijn funktie de president," genegeerd worden door lage re bevelhebbers die hun eigen strategie uitvoeren ook al gaat die regelrecht in tegen de beboelingen van de president. Ze nemen het deze misschien min of meer kwalijk dat hij zich niet laat lei den door militaire overwegingen alleen maar ook door politieke, in dit geval het bereiken van een vredesregeling met Noord-Vietnam. Het zal nooit aan te tonen zijn dat door militaire ongehoorzaamheid zowel onder Johnson als onder Nixon door eng-militair-strategisch denkende gene raals vredeskansen de grond ingeboord zijn. Maar in ieder geval hebben deze generaals, van wie deze luchtmachtbe velhebber nu gebruikt wordt als zonde bok, kans gezien situaties te scheppen waardoor de Noordvietnamese delega tie uit toorn over schendingen van be standsafspraken wegwandelden van de onderhandelingstafel. Het is dus heel goed mogelijk dat deze partikuliere ini tiatieven van generaals het Vietnamese drama onnodig hebben verlengd. Nixon is voor alle zekerheid vrij aardig aan het wieden gegaan in de lange lijst van generaals, vooral door flinke aan tallen die op grond van dienstjaren dachten te mogen rekenen op bepaalde prestige posten over te slaan. Maar of met deze zuivering voortaan het risiko is verdwenen dat leger, vloot of lucht macht - indertijd begon het zware Amerikaanse oorlogswerk in Vietnam nadat de vloot zogenaamd verraderlijk was overvallen, wat intussen tamelijk betwijfeld wordt - vredespogingen van de president ondermijnen kan natuur lijk niemand geraderen. In hun wapens hebben vele Amerikanen nog een ta melijk vertrouwen, maar in de mannen die ermee om moeten gaan niet zo erg meer. KANTMAN. GELDIG VRIJDAG 29 SEPTEMBER EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Voor de dames: verzorgd afgewerkte camelmantel met vlotte doorstiksels langs reverskraag, sluiting en klepzak- ken. Maten 40-50, Prima pasvorm! Voor de heren: warme, ijzersterke Monty-coat in camel, marine of zwart Het authentieke model! Nu wel hèel billijk. Nu twee dagen lang camelmantel: monty-coat: Flanellen stukgoed In wit, blauw, geel oranje. Extra zware kwaliteit. Litsjumeaux breedte 240 cm, p.m.7.95 180 cm br. p.m. 5.35 150 cm br.p.m. Groo! formaat zeem Prima kwaliteit en zeer soepel. Neemt veel water op, droogt streeploos. Menigeen zal uit dit formaat 2 zemen knippen. Damespiama 100% Katoenen piama in klassiek model. Satijn feutre in 3 kleurstellingen. Maten 42-52. De ma ten 50/52 kosten 21.90; de maten 42/48 Breigaren - 50 gr. bol Van 100% acryl. Kan in de wasmachine gewassen worden. In vele breimodetinten. (Vraag de speciale patronen.) Ter introduktïe nu Vendomatic cassetterecorder Makkelijke druktoet- sen-bediening. Speelt op batt. en lichtnet. Doorautom. opnamesterkte-rege ling, altijd perfekte opname. Kompl. met microfoon en oor telefoon. 89.- Babypak Eendelig Courtelle babypak met grote applique en nylon tri cot boord aan 't mouwtje. In oranje, cerise, lila, geel, wit errciel. Droogrek Staand, inklapbaar model. Biedt ca. 18 m. drooglengte. Roestvrije, zwaar geplastificeerde uit voering. Buisframe poten. In kamer, tuin of op balkon. Vergt ingeklapt weinig plaats. 24.75 Jersey damesbaret Ideaal bij de herfst- mantel. Keuze uit 10 kleuren, w.o. groen, marine, zwart, bruin, grijs en donkerrood. Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1