Randstad moet zaterdag sluiten (0 3975 ffijdagvoofdcei ...en ook op zaterda* i t s h Donderdag 5 oktober 1972 51e jaargang no. 6 Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 DE SOEP WORDT NIET ZO HEET GEGETEN IN DE POLITIEK Adjudant Bergman koninklijk onderscheiden Druk bezochte receptie voor scheidende politiefunctionaris Nieuw verzoek om uitstel Het oog gericht op Noorwegen en de E.E.G. Na aanrijding doorgereden dit briljante projektiescherm X 1 SOESTFR1 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,- Uitgave z Drukkerij Smit - Soest Durean voor redactie en administratie: Van Wecdestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Als ergens de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend, is dat wel in de politiek. De P.v.d.A. stelt harde voorwaardzn aan de konfessio- nele partijen eer er over een samen gaan voor de vorming van een kabinet ook maar gesproken kan worden. Het komt er op neer dat dete eerst hen tot nu toe gevolgde polit eke geloof moeten afzweren. Als ze rii£ gang van Canossa hebben gemaakt, dajx wil frak- ens met ze regerings- tieleider Joop den Uyl wel praten over een gezamenlijl program, dat dan echter v lornamelijk de wensen Zo stelde bepaald moet worden door van de prograssieve partije: de linkervleugel van de 1 v.d.A. on geveer de voorwaarden waó op meneer Den Uyl met juffrouw C >ievaar in het politieke bos mag prate En Hans Gruyters, die in D '66 een belangrijke rol wil gaan spelen, blaas ook hoog van de toren en stelt ook alléén bij aanvaarding van de voorn arden van de progressieve drie, en auers wordt er niet gepraat. Zelfs de links gerichte vorzitter De Zeeuw van de K.V.P. w< d dit een beetje te gortig. Hij leiddt hieruit af, dat de P.v.d.A. kennelijk Het zoveel zin heeft om tot een gesprc over een koalitie te komen en eigenl c helemaal niet mee wil doen aan eer koalitieka- binet met de konfessionele Een kon- klusie, die tot aan de uit ag van de verkiezingen weieens gelde ven. Tot aan de verkiezingsda willen de progressieve drie het nat irlijk doen voorkomen alsof zij een ahele her vorming van het beleid llen door voeren, er onder hun leid een veel betere maatschappij zal o staan, een sociaal kontrakt met het drijfsleven ter stuiting van de inflatie lan keurig tot stand kan komen en uit voerd ook, er strukturele verbetering doorge voerd worden waartoe de bdige rege ringspartijen niet in staat men. Maar ook dit soepje heeft zijn aoeling no dig en eerst na de stemb uitslag zal het eetbaar worden. Dan randert de theorie in de praktijk enteen enkel kabinet is in staat om da maar eens eventjes strukturele hervoiingen van voldoend belang in te voe Kijken we nu alleen mas naar de onverwacht we noodzakelijke stijging var lasten. De premies A.W.B.Z. en Ziekenfon» zullen voor 1973 enkele pr^i ten stijgen. Er komt than: binnen om de stijgende 1 te kunnen voldoen. Men deelte kunnen vinden dooi. sleutelen aan de kinderb ai mensen zelf wat te laten ze de dokter nodig hebbe sociale voorzieningen zijn de stokpaardje van de tijen, niet in het minst d Vermindering van die durft men niet aan, zeker verkiezingen. Dat betek€ ledereen nog wat meer i voor de kollektieve voo steeds minder overhoudt dividuele besteding. En maar handhaven en uitbx kollektieve terrein, dan na een aantal jaren op mensen driekwart van kwijt is aan belastingex^i voorzieningen en dan nol laatste kwartje overhoue eten, drinken, kleding en a zij. e de dit Zal zelfs de meest proj stelde Nederlander dat begerenswaardige toekom Bij de zo individualistis geest van ons volk is dati verwachten. Maar goed, djpiji de sociale lasten zal ook progressieve regering nii kunnen worden. Van dit strukturele hervorming zeker niet te verwachteiD' het: Sljmen betaal, voor* nemer. Men kan toch c door de bedrijven laten weet dat ook daaraan 'n band met weer ander vormen. Op het ogenblik lijkt hetjs alsof de progressieve drie ver af m van de konfessionele drie. Maai t op, dat blijft niet zo. Zelfs al men het eerst eens willen probe met een minderheidsregering, datiomt toch al spoedig het moment, men we- kan blij- Vorige week nam adjudant P. Bergman afscheid van het politiekorps. Velen kwamen hem de hand drukken. Op de foto van links naar rechts adjudant Bergman, mevrouw Bergman, brigadier (nu adjudant) v. d. Berg en brigadier den Hartog. eens even gebleken de sociale W.A.O., derzekering mten moe- liet genoeg vplichtingen u een ge- .v. wat te g en de etalen als Maar alle t verwen- par- van links, rzieningen ït vóór de dus dat afdragen lingen en -r zijn in- we alles en op dit het er dat de inkomen sociale lechts het voor zijn dies meer c tit t, ij sief inge- het meest eld zien? ingestelde twelijks te iging van >r een z.g. doorkomen is een gebied 'us wordt ere werk- niet alles alen; men is, in ver- itrukturele Met een zeer druk bezochte receptie heeft de commandant van de politiepost Soesterberg. de adjudant P. Bergman, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd het korps gaat verlaten, afscheid genomen van de dienst. Tijdens de officiële plechtigheid, die aan de receptie voorafging, deelde de burgemeester de scheidende functionaris mede, dat H.M. de Koningin hem had onderscheiden met de gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau. „U bent niet alleen een bijzondere in woner van Soest, maar ook een ver dienstelijk Nederlander", zei de bur gemeester alvorens zij hem de onder scheiding opspeldde. In haar toespraak memoreerde de bur gemeester de bijna 37-jarige politie loopbaan van de heer Bergman. In 1936 tekende hij een zesjarig verband bij de politie troepen, vanwaar hij, na in 1940 gedemobiliseerd te zijn, agent werd bij de gemeentepolitie in Den Haag. „In 1943 deed een goede ingeving, u solliciteerde naar Soest, waarvoor wij u nog steeds dankbaar zijn". De heer Bergman werd in Soest benoemd in de rang van wachtmees ter; werd in 1944 bevorderd tot opper wachtmeester en in 1947 hoofdagent. Hij werd toen ingedeeld bij de afdeling recherche en later hoofd van de vreem delingendienst. In 1957 volgde zijn be vordering tot brigadier; in 1967 tot adjudant waarbij hij tevens comman dant werd van de politiepost Soester berg. „In de 29 jaar dat u in Soest was heeft u op aUe manieren vele nuttige dingen gedaan. Veel van uw vrije tijd heeft u besteed aan de politie-sportvereni- ging en niet alleen plaatselijk, maar ook in regionaal en landelijk verband. Onderscheidingen voor uw verdiensten op dat terrein zijn u reeds ten deel ge« vallen". Na de verwachting te hebben uitge sproken dat de heer Bergman zijn vrije tijd wel nuttig zal weten te besteden en hem een goede pensioentijd te heb ben toegewenst, besloot de burgemees ter haar toespraak met de reeds gere leveerde mededeling betreffende de ko ninklijke onderscheiding, waarna zij hem de gouden medaille opspeldde. Dank aan het korps De korpschef, de hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, bracht de dank over van derzijds konkludeert dat dit toch niet goed werkt en dat er dus gepraat moet worden over een meerderheidskoalitie. Dan denkt men niet meer aan het ge- bazuin van deze maanden, ook niet meer aan eens groot geachte tegenstel lingen voor een maatschappijstruktuur. Dan is de soep afgekoeld en komt er weer de tijd voor samen eten. Doch eerst maar eens de stembus afwach ten. het korps. Hy feliciteerde de adjudant en zjjn familie met de Koninklijke on derscheiding en zei: „Wanneer ik de woorden van de burgemeester beluister, dan zie ik uw loopbaan weer voor mij en ik prijs mij gelukkig dat ik deze, voor het grootste gedeelte heb mogen meemaken". De heer Scholtmeijer wees vervolgens op de moeilijke dertiger jaren. „Het lijkt mij zinvol om in deze tijd van nu, dit nog eens de revue te laten passeren en erop te attenderen dat juist in der gelijke omstandigheden, mensen tot de politie toetraden en zich bewust waren welk een voorrecht het was in die maatschappij een functie te mogen be kleden en zich, met die achtergrond, in hun verdere leven hebben opgesteld". Na de aanstelling in Soest en de chao tische oorlogsjaren aangehaald te heb ben, memoreerde de heer Scholtmeijer de moeilijke na-oorlogstijd en de aan stelling van de heer Bergman bij de vreemdelingendienst. „De vele nieuwe voorschriften eisten een grondige ken nis daarvan en naarmate de situatie zich in ons land verder ontwikkelde, groeide deze dienst uit naar een ad ministratief geheel waarin fouten di recte gevolgen met zich brachten met voor betrokkenen onaangename conse quenties. Dat een dergelijke situatie nimmer ontstond, bewijst uw deskun digheid op dit gebied". In verband met zijn taak bij de vreem delingendienst ging de heer Bergman Engels leren en de heer Scholtmeijer herinnerde aan een vermakelijke his torie toen een Engelsman naar „Mr. Burgman" vroeg. Na enige discussie met de eveneens bij de vreemdelingen dienst werkende heer Spijker, kwam de laatste met de verlossende woorden „Verhip Piet, dat ben jezelf". Na op de administratieve bekwaamhe den van de heer Bergman gewezen te hebben en op het beheer van het korps Reserve-gemeentepolitie, „veel werk werd daarbij geruisloos verricht", prees de heer Scholtmeijer de vele verdien sten van de scheidende adjudant voor de politiesport. „Wij allen weten dat het een deel van uw leven uitmaakte, waaraan u ook uw beste krachten heeft gegeven waardoor wij mede thans in de .elederen van de Nederlandse Politie Sportbond een waardige plaats in nemen". Spreker wees daarbij op het lidmaatschap van verdienste, dat zowel de bond als het district West hem reeds aanboden. „Insiders kunnen be vestigen dat dergelijke onderscheidin gen zijn voorafgegaan door een grote persoonlijke inzet, ten behoeve van het algemeen belang, met terzijdestelling van persoonlijke belangen". Dank bracht hij daarvoor ook aan mevrouw Bergman. „Het zal u beslist toch wel voldoening geven dat ook uw mede werking er toe heeft bijgedragen dit geheel op deze wijze te mogen afron den". De heer Scholtmeijer besloot zijn toe spraak met dank te betuigen namens het korps voor de collegialiteit, het veelomvattende werk „door u verricht en de persoonlijke instelling als mede werker". Namens het korps overhandigde hij de heer Bergman een geschenk onder cou vert en het korpsembleem, alsmede namens het gemeentebestuur een en veloppe met inhoud. Hij wenste de scheidende adjudant en zijn vrouw nog vele goede jaren toe, „waaraan wij willen toevoegen dat wij daarvan gaar ne getuige willen zijn". Namens de Soester Politie Sport Ver eniging sprak de voorzitter, de heer W. v. d. Brink. Hij vond het prettig geen afscheid te hoeven te nemen, om dat de heer Bergman lid blijft van de vereniging. Met verwijzing naar het Nederlands woordenboek noemde de heer v. d. Brink adjudant Bergman een „berg" die boven het gemiddelde uit stak, die gedurende zijn 21-jarig be stuurslidmaatschap van de SPSV een ware motor geweest is. Voor deze verdiensten werd hem reeds in 1966 het ere-lidmaatschap aange boden. In de veronderstelling dat de heer Bergman geen „slapend lid" zou wil len blijven dankte hij hem voor alles wat hij voor de vereniging gedaan had en liet hij deze dank vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Aan mevrouw Bergman overhandigde hij een doos bonbons „en voor uw hond een doos Bonzo-brokken". Namens de reserve-politie sprak de heer Jongma, die de scheidende adju dant felicieerde met de Koninklijke onderscheiding. De voorzitter van de afdeling Soest- Baarn van de Christelijke Politiebond Nederland, de heer A. Klok, feliciteerde adjudant Bergman met de verleende onderscheiding en zei: „U gaat de vak beweging nu verlaten, alhoewel u wel deelgerechtigde blijft". Hij noemde dit vertrek een groot ver lies „een nieuwe adjudant wordt wel weer gemaakt, maar goede vakbond- bestuurders zijn er slechts weinigen. U wist hoe u als mens, mens moest zijn" en ook daarvoor bracht hij hem veel dank. Hij merkte op dat de heer Berg man op 27 juli 1945 lid werd van de afdeling Soest-Baarn en reeds op 17 september bestuurslid. Hij wenste hem veel goede jaren toe en bood hem een cadeau aan. Mevrouw Bergman kreeg bloemen. „Wie ben ik, dat ik dit doen mocht", zo begon de beer Bergman zyn af scheidswoord. Hy was dankbaar dat hij dit afscheidsfeest temidden van zyn gezin, in goede gezondheid mocht be leven. Dank bracht hy aan de Ko ningin voor de hem verleende onder scheiding. Hij had zijn werk altijd met plezier gedaan en dankte allen voor de pret tige samenwerking. Een lans brak hij daarbij nog voor een betere voorlich ting aan de burgerij over het werk van de politie. Naar zijn mening ont brak daar nog wel het een en ander aan, waardoor dikwijls een verkeerd beeld van de politieman ontstaat. Onder de velen die daarna afscheid kwamen nemen bevonden zich de wet houders J. Ebbers en K. de Haan. oud burgemeester Bentinck met echtgenote, het raadslid de heer A. Smit, afvaar digingen van de politie-korpsen uit Baarn, Bussum en Amersfoort, leden van het hoofdbestuur van de Politie Sportbond, mevrouw Korte en de heer Buurman van de afdeling Soest van Veilig Verkeer, de heer Th. Peet, direc teur van de Sportstichting, de heer N. Breedeveld, directeur van het gasbe drijf, de voorzitter van de Wijkraad de heer J. Veenendaal, adjudant De Boer van de brigade Soestdijk en de adju dant Schep van de brigade Soesterberg, bestuursleden van KPS, dokter J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, afge vaardigden van de brandweer Soester berg, van de voetbalvereniging Soes terberg en van AGAVS. A.s. zaterdag 7 oktober is de fatale datum voor Randstad. De Chemische Industrie moet dan sluiten. Het college van burge meester en wethouders hebben dat met een brief van 14 april 1.1. aan Randstad meegedeeld. Zy kwamen toen tegemoet aan een verzoek van Randstad waarin om een uitstel van zes maanden gevraagd werd. B. en W. namen eind maart het besluit tot sluiting van het bedrijf naar aanleiding van een beslissing van de Kroon van 4 maart van dit jaar, die voor Randstad negatief was. Met een brief van 30 maart werd dit besluit van het college aan Randstad mede gedeeld. Op 7 april.vroeg de Chemische Industrie de sluiting zes maanden uit te stellen. Randstad verzekerde toen aan deze termijn voldoende te hebben en kans te zien de productie in Soest geheel te beëindigen. De feitelijke toestand is thans dat de buiten-productie geheel is gestaakt en naar de nieuwe vestiging in Nijkerk is overgebracht. De interne productie zou in Ierland voortgezet worden, waar een nieuwe fabriek in aanbouw was. Randstad schreef op 7 april dat „indien men in Ierland niet tijdig klaar is met de nieuwbouw, de productie bij derden zal worden ondergebracht. B. en W. besloten in verband daarmee het gevraagde uitstel te verlenen, waarbij ook sociale aspecten een rol speelden. Nu de fatale datum is aangebroken heeft Randstad, via haar raadsman mr. de Vink uit Utrecht opnieuw om uitstel verzocht, omdat de fabriek in Ierland nog niet geheel gereed is door ver tragingen waaraan Randstad niet debet aan is. Het college meent echter geen verder uitstel te moeten verlenen en heeft deze beslissing vandaag schriftelijk aan Randstad be kend gemaakt. Zij baseren dit besluit onder meer op de eerder vermelde toezegging dat de productie bij derden zou worden on dergebracht. Voor Randstad is het derhalve afgelopen. De gemeente zal con troleren of de productie nu geheel is beëindigd en zo niet, daar tegen optreden. De Noren bedanken er feestelijk voor om mee te doen in de Europese Ge meenschap en daarover is vooral in Brussel door EEG-commissarissen en ministers teleurstelling uitgesproken. Met daarin een ondertoontje van erger nis dat kennelijk hun aardige organi satie versmaad wordt: het verzoek om lidmaatschap is weliswaar van Noorwe gen uitgegaan, maar de EEG heeft toch zoiets als een blauwtje gelopen bij het referendum. Ekonomisch is zonder meer aanwijs baar dat het Noorse besluit niet ver standig is, vooral niet voor de kleine bedrijven die hun basis vinden in vis serij en landbouw - merkwaardigeiwijs is dit juist de groep die het felst was is zijn nee; de streken met industrie die minder last krijgt waren meer voor. In dit opzicht mag men rustig aanne men dat de Noren naar behoren zijn voorgelicht, maar de ekonomische fak- toren waren duidelijk niet de enige die voor hen meetelden. Allerlei bezwaren die men psycholo gisch zou kunnen noemen, of zelfs emo tioneel, wogen duidelijk zwaarder: het gevoel dat men soevereiniteit zou moe ten opgeven aan een onduidelijk groep je heren ver weg in Brussel, het min of meer opgeven van een traditioneel- Skandinavische neutraliteit, een ver breken van de al even traditionele Skandinavische solidariteit vooral met Zweden - en dit kon toch ook best buiten de EEG, het gebrek aan demo- kratie in de gemeenschap. Kommissie voorzitter Mansholt heeft het daarom waarschijnlijk wel bij het rechte eind als hij konstateert dat de Noorste te leurstelling voor de EEG voornamelijk erop terug te voeren is dat de gemeen schap als methode om een ideaal te vei*wezenlijken meer en meer onbekend is geworden - en dit niet alleen bij de Noren. We zien slechts hoe, slecht gekontro- leerd en vaak helemaal niet door de gekozen afgevaardigden in de parle menten der lidstaten laat staan door een gekozen Europees parlement, tech nici en managers onder elkaar kisse bissen en koehandel bedrijven om in gewikkelde zaken waar de gewone bur ger niet bij kan. Als het aan de politici alleen gelegen had, zou Noorwegen zonder meer zijn toegetreden net als Engeland: dit zijn de vakkundigen die de belangen door zien en aan de emotionele bijverschijn selen niet te zwaar tillen. De volksstemming echter laat dege nen aan bod komen die door vage en moeilijk te begrijpen technische aspek- ten niet afgeleid worden van wat ze voelen. En wie kan het ze kwalijk ne men dat ze geen warme gevoelens koesteren voor de EEG. De konsekwenties zijn vooreerst niet zo groot, noch voor Noorwegen, noch voor de EEG, die dan toch niet uit tien maar slechts uit negen leden zal bestaan - of misschien zelfs minder want de De nen kunnen per referendum het ook wel laten afweten. En de sfeer in En geland wordt er ook niet beter op. nu men daar beseft dat een referendum daar eveneens ^oen nee tegen de EEG had opgeleverd - alleen de Britten doen niet aan een referendum. Voor Denemarken echter zouden de ekonomische gevolgen al zeer snel fu nest zijn, vooral omdat hun agrarische bestaan nauw veiwezen is met de voor naamste markt Groot-Brittannië. Nederland heeft Noorwegens nee voor al betreurd doordat het hoopte in Noor wegen een enigszins gelijkgezinde bondgenoot in de organen van de ver grote EEG te krijgen. Dat is wel juist, maar het lijkt niet het hoofdprobleem. Als men in Brus sel als Europese hoofdstad, maar tevens in alle hoofdsteden van de EEG. met kracht iets wil aanpakken dan is het juist het psychologische probleem dat zo duidelijk aan de orde is gekomen. De EEG mag als als een soort ekono misch konsern lang niet onaardig draaien en daardoor zijn bestaansrecht lang en breed bewezen hebben. Ze zal ook moeten leven in de geest van de mensen wil ze van Europa niet alleen een beetje rijker maar ook een beter werelddeel maken. KANTMAN. De heer A. J. D., wonende aan de Weegbreestraat, meldde zich bij de po litie met de mededeling dat hij op de Waldeck Pyrmontlaan met zijn auto tegen een daar geparkeerdstaande wa gens was gereden. Hij was echter eerst naar huis gegaan en vertelde zijn ver haal de volgende dag. vendomatic centrifuge Kapaciteit3 Toeren per biezonderg vlug drooge Veilige deks grendeling. eigen betrou merk Vendoi GELDIG VRIJDAG 6 OKTOBER EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. damesparaplu Handig klein formaat en opvouwbaar. Nylon bespanning en dito foedraal. In vele aardige des sins. 9.50 bultenlantaarn Groot model (38 cm hoog) van zwart me taal met wit opalen glaskelk. Geeft zeer goede lichtsprei- ding. Kompl. met porseleinen lamp houder, nu 37.50 Vendomatic portable transistorradio Uiterst modern mo del met 3 golföerei- ken, w.o. FM. Speelt op lichtneten batte rij. Aansl. vooroorte lefoon of extra luid spreker. 115.- korset Prima coutil met elastische spieën. Uitstekende pas vorm. Met binnen band, maten 74 t/m 98 cm.: 24.95 Zonder band, maten 72 t/m 90 cm. 19.95 "stans' Zeeraktuele metalen kombineerfauteuils. Met zit- en rugkus sens in dezelfde kleur als de buisfra mes. Exklusief voor Nederland. Bruin, oranje en groen. 105.- sallandse klok Een sieraad in huis is deze sallander klok met fraaie wortel noten houten kast. Maanstand en 8-daags belslag uur werk. 1 jaar garantie. 268.- 3/4 suède mantel Antilope-kleurige, 83 cm lange suède mantel. Soepele kwaliteit, vlot van snit. Royale revers- kraag met afgeronde punten en modische rugceintuur. Ma ten 38-48 245.- Is gemaakt van zeer hoog re- flektie gevend glaspareldoek voor prachtig diepe projektie van kleuren. Voor dia's en films. Montage op een stabiel metalen statief. Doek meet 125x125 cm. Geheel ingeklapt makkelijk te vervoeren. Nor maal vele guldens duurder. Nu twee dagen lang voor VROOM DREESMANN Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1