Bijstand of volksverzekering AFTREK WEGENS ZIEKTEKOSTEN VAN BEJAARDEN IN TEHUIZEN BF.DRFIGDE MIDDENSTAND V ermogenskriminaliteit neemt sterk toe De machtigste Roemeen VERKEERSSPIEGEL Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Kledingbeurs Leger des Heils Gevonden voorwerpen Klaverjassen K.V. De Meteoren Bosbrand bij Soesterberg Er is nog plaats voor U Kunstwerk van de maand september en oktober Ongewenst bezoek aan de Hees-cantine Politie zag vrouw van trap vallen komt steeds zwakker te staan Fietsers De afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield in het gebouw „De Rank' haar eerste bijeenkomst van dit sei zoen. De presidente, mevrouw A. A. Kley-Schut sprak in haar openings woord haar grote vreugde uit over de goede opkomst voor deze bijeenkomst. Het ledental gaat overigens steeds vooruit. Zij memoreerde de grote hulp vaardigheid van de leden bij de stand opbouw van de Floriade in Amsterdam. Dank bracht zij in dit verband aan het gemeentebestuur en de plantsoenen dienst voor de verleende medewerking. Onder de artistieke leiding van de heer Th. Bitter uit Blaricum. was de stand een groot succes geworden. In haar dank betrok zij ook de heer W. Endendijk voor zijn hulp bij het tot standkomen van de inzending. Na deze inleidende woorden hield de heer Sentner uit Blaricum een lezing over het stekken, scheuren, zaaien en verpotten van kamer- en tuinplanten. Van de mogelijkheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt, Woensdag 11 oktober a.s., 's middags van 2 tot 4 uur, houdt het Leger des Heils in Baarn een kledingbeurs. Aangeboden wordt goed gedragen kle ding voor dames, heren, jongens en meisjes. De opbrengst komt geheel ten goede aan het werk van het Leger des Heils in Baarn. De beurs wordt gehou den in het pand De Wetstraat 25 te Baarn. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: kinderjack, bankbiljet, gouden armbandje, kinderschoentje, etui, por- temonnaie, herenfiets, bos sleutels, hulssleutel, kinderhandschoen, fiets- tasje met waardevolle inhoud, hond en bokje. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, Inlichtingen worden verkregen. Maandag 2 oktober was de tweede kla- verjasavond van de serie van acht. Van deze acht wedstrijden zullen de zes hoogst gespeelde punten aantal gel den voor het eindresultaat. Dus de twee laagst gespeelde wedstrijden val len af. Eerste van deze tweede avond was de heer Poot met 4768 pnt. 2. Mevr. J. Bok-Groen met 4696 pnt. 3. Hr. H. G. Groen sr. 4645 pnt. 4. Hr. B. v. Horns- velfl 4636 pnt. 5. Hr. H. Kok 4601 pnt. 6. Mevr. Vermeulen 4592 pnt. 7. W. Kraay 4554 pnt. 8. Hr. Tuenter 4549 pnt. De poedelprijs was ditmaal voor de heer H. v. d. Hoef met 3351 pnt. Per abuis was de heer Tuenter als ze vend winnaar vermeld maar dit was de heer W. Kraay en werd de heer Tuen ter achtste. Op verzoek van vele spelers wordt er volgende maand op de tweede maandag (t.w. op 13 november) gespeeld. Een bosbrand heeft zondagavond langs de Zuiderweg te Soesterberg tweehon derd vierkante meter gras en jonge dennen vernield. De brandweer slaag de er in twintig minuten in, met be hulp van twee stralen het vuur te brandweerkorpsen van Zeist, Wouden- blussen. De voor asistentie uitgerukte berg en Austerlitz behoefden niet in actie te komen. Gezien de plaats van de brand, midden in het bos, neemt men aan dat er van brandstichting sprake is geweest. De Stichting Fed. Raad voor het Be- jaardenwerk Soest maakt bekend, dat op de Gymnastiek-cursus, die onder auspiciën van de stichting wordt ge houden op woensdagmiddagen te 13 uur in het Ver. Gebouw St. Joseph aan de Steenhoffstraat, nog enkele plaatsen open zijn. Mevr. Bruins ziet graag nog enkele nieuwe gezichten van ouderen onder U, die met leeftijdgenoten aan een ge zellige gymnastiek-cursus willen mee doen. De kosten zijn 8,- per maand (d.i. 1,- per les). Vooraf overleg met uw huis arts wordt aanbevolen. Het kunstwerk van de maand septem ber. een giraffeplano uit ca. 1820, heeft al enige weken een speciale opstelling gekregen in zaal 5 van het museum in een aankleding die de sfeer van 1020 oproept door kleding en meubilair. Tevens wordt daarbij Ingegaan op de glraffemode en wordt muziek gespeeld op hamer- en giraffepiano's, die d.m.v. een bandopname ten gehore wordt ge bracht. De opstelling van de giraffe- piano blijft tot 15 oktober a.s. Voor de maand oktober Is een detail uit het 17e eeuwse poppenhuis, nl. de keuken, gekozen. Het poppenhuis is permanent opgesteld in de barokkamer van het museum. Na de kantine van de S.O. Soest heeft nu ook de kantine van de voetbalver eniging Hees aan de Kooiweg onge- west bezoek gehad. Door het uitnemen van een ruit aan de achterzijde van het lokaal verschafte men zich toegang. Vermist worden o.m. 10 pakjes sigaret ten, 5 pakjes shag en een flinke hoe veelheid etenswaren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Circa 70 van alle bejaarden, die verzorgd worden In een bejaardentehuis, moeten een beroep doen op de algemene bijstandswet. En waar de tarieven van de tehuizen sneller stijgen dan hel inkomen van de bejaarden, zal over een jaar of tien vrijwel iedere bejaarden, die in een tehuis gaat wonen, bijstand moeten aanvragen. Er gaan de laatste tijd echter steeds meer stemmen op om de kosten van verzorging ln een bejaardenoord on der te brengen in een volksverzekering. Hierbij wordt vooral gedacht aan de algemene wet bijzondere ziektekosten (A.W.B.Z.), ook al zal dit gezien de deplorabele toestand van 's lands schatkist niet op korte termijn kunnen gescheiden. Maandprijzen tot 2000 Mevrouw C. P. de V., wonende aan de Stadhouderslaari, viel, toen zij op het aanbellen van de politie naar de voor deur van haar woning kwam, van de trap en bleef bewusteloos liggen. Via de achterdeur wisten de agenten haar te bereiden, waarna zij voor ver voer naar Zonnegloren zorgden. De politie belde bij de woning aan naar aanleiding van een telefoontje over verkeerd parkeren. Het aantal bejaardentehuizen - verzorgingstehuizen en verpleeginrichtingen In de ruimste zin - is de laatste tien jaar sterk toegenomen. Het is daarom niet verwonderlijk, dat tegenover de fiskus al meermalen de vraag aan de orde is gekomen of en in hoeverre een deel van de pensionprijs zou kunnen worden beschouwd als ziektekosten, die meetellen voor aftrek wegens buitengewone lasten. Een aantal zaken zijn de laatste jaren aan de Hoge Raad voorgelegd en daaruit Is thans een ongeveer samenvattend beeld te schetsen. De wet ziet de ziektekosten slechts ln bepekrte zin: met ingang van 1071 Is alleen aftrek mogelijk voor (kori weergegeven): a. uitgaven voor geneeskundige hulp, met inbegrip van hulp- en kunstmid delen e.d. en vervoer, en de verzeke ringspremie daarvoor, b. uitgaven voor extra gezinshulp, c. dieetkosten, volgens door de mi nister nader vastgestelde regelen en bijdragen. Alles voor zover die uit ziekte voortvloeien. Ouderdom brengt als regel ook extra kosten mede zon der dat er ziekte In het spel behoeft te zijn. Daarvoor krijgen bejaarden automatisch de z.g. bejaardenaftrek, verwerkt in het belastingtarief. Daar voor is dus niet nog eens aftrek mo gelijk als ziektekosten. Extra huishou delijke hulp bij degenen die niet ziek zijn zal als de regel tot de ouderdoms- kosten behoren. Uiteindelijk zullen de ouderdomsverschljnsolen echter zover kunnen gaan dat van Invaliditeit (ge lijk te Stellen met ziekte) moet worden gesproken. De grens is vanzelfspre kend niet scherp en daardoor moei lijk te trekken. De Hoge Raad heeft echter uitge maakt, dat hulpbehoevendheid met betrekking tot het zich voeden, het opstaan en naar bed gaan, het zich aan- en uitkleden, e.d. in ieder geval het karakter van invaliditeit draagt onverschillig of dat te wijten is aan ouderdom alleen, of aan ziekte of on geval. En voorts, dat ook al zouden de „be langhebbende" en zijn echtgenote daar bl| nog geen hulp behoeven, dan toch dét deel van de pensionprijs dat hun recht gaf op die hulp voor het geval zij daaraan behoefte mochten krljgeh, tot de uitgaven wegens ziekte mag worden greekend. Het bedrag z.al dus alleen te bepalen zijn door een split slng te maken van de exploitatiekos ten van het tehuis. Typische ziektekosten Een ander onderscheid dat van be lang is, is dat in typische ziektekos ten, die naar hun aard uit ziekte voortvloeien en alleen op ziekte be trekking kunnen hebben, en andere, die wel uit ziektek unnen voortvloeien, doch die gezonde mensen ook wel ma ken. Typisch' ziektekosten zijn de kosten van dokter, medicijnen e.d. en ook de ziektekostenverzekeringspremie. Niet-typische zijn die voor dieet en huishoudelijke hulp. Daarom beperkt de wet de dieetkosten dan ook tot die op medisch voorschrift, met uit sluiting dus b.v. van een vermage- ringsdieet dat iemand volgt om nog mooier te worden dan hij (of 2ij) al Is. De typische ziektekosten komen zon der meer in aanmerking: wij zagen dat reeds hierboven bij het deel van de pensionprijs dat aan de voorzie ning in lichamelijke hulp kan worden toegerekend. A fortiori zal dat na tuurlijk gelden voor verpleeghulp ln een verpleegtehuis. De niet-typische ziektekosten komen echter slechts in aanmerking voor zo ver ze èn ongewoon én extra zijn. Zijn ze niet extra, dan zijn er geen „las ten", die tot een verminderde belas tingdraagkracht leiden. Zijn ze niet ongewoon, dan zijn er geen „buiten gewone" lasten. Vroeger, toen auto kosten voortvloeiend uit Invaliditeit nog in aanmerking konden komen, geen recht op aftrek daarvan bestond, heeft de Hoge Raad eens beslist, dat omdat ze niet als een abnormale be steding van het Inkomen konden wor den beschouwd. Dat gold dan voor dat geval, en ondanks dat belanghebbende had aangevoerd dat slecht 1 op de 13 belastingplichtigen van zijn leeftijds klasse (64 jaar) en met een gelijk In komen enz. een auto hield. Het hielp niet: voor iemand met zijn inkomen en vermogen werd het bezit van een au to toch gewoon geacht. Het gaat er dus niet om, wat de betrokkene er zelf van vindt, doch om wat naar al gemene opvattingen normaal Is te achten. In sommige verzorgingstehuizen is de maandprijs voor een echtpaar nu al opgelopen tot boven ƒ2000. Zeer wei nig bejaarden kunnen dit zelf betalen. Zij moeten een inkomen van plm f 30.000,- 35.000,- hebben om dit bedrag iedere maand te kunnen over. maken en een dergelijk inkomen is slechts een hele kleine groep ouderen beschoren. Natuurlijk zijn er ook be jaarden, die ln de loop der jaren een eigen kapitaaltje hebben opgebouwd. De bijstandswet bepaalt dat in zo'n geval de betrokkene eerst zijn eigen geld moet opmaken, alvorens hij een beroep kan doen op de bijstandswet. Slechts een zeer besscheiden vermo gen 6000 voor echtparen en 3600 voor alleenstaanden) wordt buiten be schouwing gelaten. Op'zichzelf is het natuurlijk geenszins onredelijk dat de bejaarde in een te huis zijn pensionprijs uit eigen in komen en of vermogen betaalt. Maar helaas is er op dit punt wel sprake van rechtsongelijkheid in vergelijking met bejaarden, die in een verpleeg huis worden verpleegd. Deze laatsten vallen onder de algemene wet bijzon dere ziektekosten. Zij betalen slechts- een zeer beperkte bijdrage en hun vermogen blijft onaangetast, al zouden ze tonnen op de bank hebben. Door de scherpere Indikatie van ver. zorgmgsbehoeftigheid (ook voor de be jaardentehuizen) z^l het verschil tus. sen verzorgden in een gewoon be jaardentehuis en verpleegden in een verpleegtehuis steeds kleiner worden. En om die reden zal het verschil in de wijze waarop de kosten van verzor ging respectievelijk verpleging ten las te van de bejaarden worden gebracht, ook als des te onrechtvaardiger wor den aangevoeld. Ongelijkheid De Nederlandse federatie voor bejaar denzorg heeft er terecht op gewezen dat per 1 oktober 'van dit jaar zich zelfs de absurde situatie gaat voor* doen, dat in eenzelfde tehuis iemand aanspraak kan maken op vergoeding krachtens de AWBZ terwijl zijn mede bewoner op bijstand is aangewezen. Met ingang van 1 oktober treedt nl. het besluit „Regeling Vergoeding Bij zondere Ziektekosten" ln werking, dat aan personen met een speciale medi. sche Indikatie, die wegens plaatsge brek in een tehuis inplaats van in een verpleeginrichting zijn opgenomen, ver goeding van de kosten van verblijf biedt. Dit houdt in, dat straks bejaar den uit eenzelfde tehuis elkaar met scheve ogen kunnen aankijken. De een zit er op kosten van de bijstand, de ander krijgt alles vergoed via een volksverzekering, de AWBZ. De vraag rijst of het gewenst is ver goeding van de verzorg!ngskosten nog langer via de bijstandswet te doen plaatsvinden. Feitelijk is deze wét het sluitstuk van onze sociale voorzienin gen. Maar als vrijwel alle in een tehuis verblijvende bejaarden een beroep op deze wet moeten doen, dan kan Je nog moeilijk van een „sluitstuk" spreken. Het lijkt logischer in zo'n geval een noodzakelijke sociale voorziening te kreëren. Financiering via een sociale verzeke ring, in dit geval een volksverzeke ring, ligt het meest voor de hand. Het best zou men deze sociale voor ziening kunnen onderbrengen bij de algemene wet bijzondere ziektekosten. Nu is het niet zo dat alle bejaarden die ln een verzorgingstehuis worden opgenomen ziek zijn, maar de AWBZ kent nu ook al bepalingen, die een samengaan van sociale dienstverlening en gezondheidszorg te zien geven. (Dagverblijven voor gehandicapten b.v.). Lange termijn Helaas zal op korte termijn een en ander niet te verwezenlijken zijn. Uit- breiding van de AWBZ impliceert zon der meer een verzwaring van de ciale premiedruk. Daarvoor is momen teel geen financiële ruimte. De rege ring wil de stijging van de premie druk sociale verzekeringen ln de perio. de 1972-'75 begrenzen tot 3 procent van het netto nationaal inkomen. Met realisering van enkele andere wensen op het gebied van de sociale verzekering (optrekking a.o.w., arbeids ongeschiktheidsverzekering voor zelf standigen) is deze 3 procent volledig opgebruikt. Tot 1975 zou daarom een rijksgroeps- regeling voor in tehuizen wonende bejaarden de aangewezen weg zijn. Misschien zou de regering overigens ook eens kunnen denken over een be scheiden afbraak van andere sociale voorzieningen, die o.i. denken over een bescheiden afbraak van andere sociale gehad. Met name denken we hier aan voorzieningen, die o.i. hun tijd hebben de kinderbijslagwetten. Op die manier zal er mogelijk meer ruimte in het sociale verzekeringspakket vrijkomen, die gedeeltelijk ten behoeve van de bejaarde bevolking kan worden benut. BOERENSCHROOM. - Naar aanleiding van uw antwoord enige tijd geleden omtrent het gezelschapsspel „Booren- schroom", wilde ik u vragen of u weet of dit spel nog te koop is; en zo ja, waar? Antwoord: Het spel Boerenschroom is opnieuw uitgekomen in de serie EGEL spelen. Informaties hieromtrent kunt u Inwinnen bij SlO-Speelgoed, Heren gracht 25. Amsterdam, tel. 020-248020. PERZIKBOOM. - Ik heb een perzik boom van een opgekomen pit (al ruim 2 meter hoog). Hij geeft al een paar jaar vruchten, maar die zijn klein van stuk en de schil is half zwart. Hoe komt dat? Antwoord: Bij het zaaien van perziken In de periode 1970-1980 zullen in ons land tenminste 25.000 levensmiddelen bedrijven worden opgeheven. Buiten de Icvensmlddelensektor dient rekening te worden gehouden met 30.000 tot 40.000 opheffingen. Deze prognose van het hoofdbedrijfschap Detailhandel illustreert nog eens over duidelijk, hoe precair de positie is geworden van vele duizenden kleine zelf standigen cn middenstanders, die hun bedrijf niet meer rendabel kunnen houden. Vooral In de zogeheten achtergebleven is. In dorpen met circa elfhonderd in In 1970 kwanten 266.000 misdrijven ter kennis van de politie, dat betekent 2061 misdrijven per 100.000 inwoners. In 1971 kwamen 308.000 misdreven ter kennis van de politie, hetgeen neerkomt op 2345 misdreven per 100.000 inwoners. In vergelijking met 1970 Is vorig jaar het aantal bfj de politie aangegeven misdrijven met 16 toegenomen, bepaald geen gering percentage 1 Zorgelijk is dat de politie slechts 37 kon ophelderen tegen nog 41 in 1970. Opname wegens ziekte Tot nog toe hebben we nog niet ge sproken over de kosten van het gewo ne levensonderhoud, vooral het eten en het wonen. De kosten van voeding en de huur kunnen echter ook be langrijk hoger worden als Iemand we gens ziekte, of invaliditeit door zijn arts naar een bejaardentehuis wordt verwezen. Nu Is de één op deze pun ten ook zonder ziekte soms veel duur der of goedkoper uit dan van de an der; dat. kan van Allerlei omstandig heden afhangen. Ook hier gaat het cm niet-typische ziektekosten, dus het feit dat men duurder, en zelfs aan zienlijk duurder uit is, is op zichzélf nog niet beslissend. De kriminele statistieken tonen aan dat de vermogensmisdrijvcn de groot ste toeneming vertonen. Deze trend doet zich al jaren voor, maar man! testeert zich de laatste vijf Jaar in verscherpte vorm. Zo op het eerste gezicht kunnen we dit verschijnsel moeilijk rijmen met de toenemende welvaart. Nog merkwaardiger is het, dat misdrijven als diefstal, verduiste ring e.d. niet aan een bepaald sociaal milieu gekoppeld kunnen worden. Vermogenskriminaliteit komt in alle sociale milieus voor. Seksuele misdreven nemen af. Het beeld van de kriminele satistlek stemt tot bezorgdheid. Een stijging van de kriminaliteit met 16 #/o ln één Jaar' tijd is niet kinderachtig. Dé politie is er kennelijk ook door overweldigd want ondanks het feit dat de perso neelssterkte in 1971 met 8 ®/a werd uitgebreid, daalde het percentage op geloste misdrijven tot 37 °/o. Overigens manifesteert de toeneming van het aantal misdrijven zich nlot op alle fronten van de kriminaliteit. De seksuele misdrijven nemen de laat ste jaren gelukkig duidelijk af, zij daalden zelfs 15 ten opzichte van 1968. Van de agressieve misdrijven zijn het voornamelijk die tegen lijf en le ven en vernieling, die de laatste vijf jaar toenamen, -respektievelijk 51 De grootste toeneming vertonen echter de vermogensmisdrijven: in vijf Jaar. 80 Vo, in tien jaar zelfs ruim 150 %l In deze kategorie zijn het met name di verse vormen van diefstal die tot de stijging bijdroegen. Zo nam diefstal met braak de laatste vijf Jaar toe van 21.090 tot 57.000. autodiefstal van 2200 tot 6000, winkeldiefstal van 84.000 tot 122.300! En deze cijfers hebben dan nog alleen maar betrekking op de offcleel geregistreerde kriminaliteit. Tal van krlminologische onderzoekingen van de laatste jaren (in Nederland o.a. van de Groningse kriminoloog prof. Buikhul- sen) hebben aangetoond dat de geregis treerde kriminaliteit slechts een fraktie bedraagt van de werkelijke omvang er van. Vele diefstallen worden b.v. niet bij de politie aangegeven, vele winke liers weten soms niet eens dat zij be stolen zijn enz. Kompetitie-élement De sterke toeneming van de vermo gensmisdrijven in de afgelopen tien jaar toont ons de schaduwzijden van de welvaartsstaat. In een samenleving waar „karrière maken", „veel gekl ver dienen" en „hoge status" tot de meest zaligmakende zaken worden verheven ten koste van geestelijke, sociale en kulturele waarden zullen veel mensen zich achter voelen gesteld, of dat nu wel of niet. terecht Is. ("We kijken eer der naar mensen die méér verdienen dan naar mensen, die het slechter heb ben) ln een maatschappij waarin hot kom petitie-element zó Centraal staat zal bijl worden gepleegd. velen de neiging ontstaan zich dan maar desnoods ten koste van anderen te verrijken. Vélen menen dat die nei ging vooral aanwezig is bij mensen uit de lagere sociale milieus, die naar ver houding materieel gezien in de slecht ste hoek zitten. Maar vrij recente onderzoekingen heb ben aangetoond, dat kriminaliteit vèel meer over de sociale klassen verspreid ligt dan vroeger werd aangenomen. Wel is het opvallend dat van de per sonen die door de rechtêf worden ver oordeeld, een disproportioneel grooi aantal uit de laagste sociale milieus afkomstig is. Maar dat zegt minder dan men op het eerste gezicht zou den-, ken. Wellicht plegen personer uit de midden- en hogere milieus hun delik- ten slimmer of plegen zij deliktèn, die niet het sterkst vervolgd worden. Dat laatste is trouwens vrijwel zeker. De z.g. „witte boordenkriminaliteit" (be- lastingdelikten enz.) wordt door dé Ne derlandse rechter heel wat lankmoedi ger bejegend dan delikten als diefstal, Inbraak e.d. De Groningse kriminoloog dr. R. W. Jongman komt na een onderzoek onder jongeren uit alle sociale milieus tot de konklusie, dat het gemiddelde totale aantal gepleegde diefstallen per sociale klasse niet verschilt. Sociale klassen Verschillen tussen de sociale klassen zien we pas als we nagaan waar de jongeren uit verschillende sociale klas sen hun diefstal plegen. Jongeren uit de hoogste sociale klassen stelen (èls ze stelen) vooral thuis. Ook winkeldief stallen plegen zij relatief veelvuldig. Voor deze delikten komen zij veel min der gauw met de politie in aanraking. De ouders geven diefstal van hun kin deren zelden aan en de kans om bij winkeldiefstal gepakt te worden is re latief klein. Als Jongeren uit de mid den-groepen diefstallen plegen, doen zei dat vooral vaak op hun werk. Mid- dpnklasse-iongeren onderscheiden zich verder met name door de delikten be lasting ontduiken en rijden onder in vloed. Tongeren uit de laagste sociale klas- sensen plegen thuis weinig diefstallen ter valt daar ook nipt veel te ste'en). Zij plegen mper inbraken en gebruiken vaker geweld. In de vorm van agres sie tegen personen. Het Is denkbaar dat deliklen gepleegd door personen uit de lagere milieus als ernstiger worden gezien, ook door po litie en justitie. Tnhraak wordt zwaar der gestraft dan belastingontduiking, mishandeling wordt iemand ernstiger aangerekend dan rijden onder invloed. Logisch is dit allerminst. De maatstaf moet zijn: van welk delikt heeft de sa menleving de meeste schade? Wordt dit krlierlum gehanteerd, dan zijn veelal delikten welke door personen uit de betere milieus worden gepleegd, aan zienlijk schadelijker voor de samenle ving dAn vele misdrijven, dié voorAl door personen uit lagere sociale milieus gebieden, bijvoorbeeld het noorden (zij het déór niet alleen) zullen de kleine ondernemingen het steeds moeilijker krijgen en vooral in de levensmidde- lensektor dreigen er harde klappen te vallen. Meer hulp voor uittredende ondernemers Tegenover de talrijke opheffingen van kleine ondernemingen staat een kleiner aantal nieuwe vestigingen, maar in elk geval neemt, het aantal kleine zelfstan digen van jaar tot jaar af. Overigens vallen onder de voorziene opheffingen niet uitsluitend bedrijven van zelfstan digen. Ook niet-rendabele filialen van kleine- en groot-filiaalbedrijven verbruikskoöperaties, supermarkten e.d., die de konkurrentiestrijd niet kunnen doorstaan, 2ullen stellig het loodje leg gen. Het blad „De Ondernemer", wijst er terecht op dat vooral de kleine on dernemingen in struktureel achterge bleven gebieden het de komende jaren erg moeilijk zullen krijgen, ook al zal de opheffing van kleine bedrijven zich niet tot deze gebieden beperken. Maar uiteraard heeft de middenstand het het moeilijkst in gebieden die zowel naar bevolkings- als inkomensontwikkeling gedurende een reeks van jaren de nor male trend niet hebben kunnen vol gen. We treffen deze gebieden zowel op het platteland alsook in oude stads delen aan. De aangegeven ontwikkelingstendensen ten aanzien van de bevolking en het inkomen krijgen een verzwaring van aksent omdat tegelijkertijd een aantal andere ontwikkelingen zich in onze samenleving manifesteren, die al even min ten gunste van klein ondernemin gen werken. Zo worden de bindingen van de konsu- ment aan de historisch bepaalde ves tigingsplaatsen losser, o.a. als gevolg van de grotere welvaart, betere ver voersmogelijkheden en invloed van de massa-reklame. Dan is er de nog steeds voortgaande industrialisering en auto matisering zowel wat betreft de pro- dukten die aan de markt komen als ook wat betreft de vorm Van dienstbe toon jegens de klanten. Wanneer vestiging* Vooral in de min of meer achtergeble ven gebieden zijn er voor de midden stand weinig gunstige perspektieven voor zakendoen. Men mag zich Wel twee keer bedenken om zich déér te gaan vestigen. Dat geldt met name Voor zaken in de levensmiddelensek- tor. „De Ondernemer" komt tot de konklusie, dat vestiging in dorpen met minder dan duizend inwoners voor de komende jaren niet goed verantwoord woners is minimaal vestiging van één levensmiddelen bedrijf verantwoord. Beter i9 het echter te streven naar vormen van blokken van kleine dor pen om tot een verantwoord vestigings- gebied te komen. Voorts merkt het or gaan van het katholieke en christelijke ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf op, dat hel konsentreren van de ondernemingen ln de grote dor pen de afstand tussen ondernemingen en konsument te groot maakt; deze ontwikkeling maakt de exploitatie van rijdende winkels mogelijk. Dat geldt dan voornamelijk voor levensmiddelen- bedrijven, Het vestigen van onderne mingen buiten de levensmiddelensek- tor kan wèl het beste geschieden in de grote dorpen. In alle achtergebleven gebieden is het ultdunningsproees van kleine onder nemingen de laatste jaren, snel verlo pen. Volgens „De Ondernemer" kan de sanering het beste via gerichte plan ning verlopen. Sanering zal bij voor keur streeksgewijs moeten plaatsvin den. Door middel van de komende ge westvorming valt hier iets te bereiken, Bij de gewest vorming zal immers de ruimtelijke ordening een van de meest centrale punten van gezamenlijk inter gemeentelijk beleid vormen. Saneringsregeling Voorts pleit „De Ondernemer" vooreen gerichte saneringsregeling. Deze ge richte saneringsregeling zou gebaseerd moeten zijn op de volgende uitgangs punten. Centraal staat een gegaran deerd inkomen voor uittredende onder nemers. Deze dient blijvend te zijn voor oude ondernemers tijdelijk voor jongere. De uitkering kent bepaalde maxima en minima. Een en ander zal afhangen van de omstandigheden per branche en vestigingsplaats. Er dient serieus gezocht te worden naar nieuwe arbeidsmogelijkheden voor uittredende ondernemers, zo mogelijk in dezelfde branche en waar dit on mogelijk is in een andere richting, die het meest- passend is voor de betreffen de ondernemer, eventueel na bijscho ling. Het blad „De Ondernemer" wijst er met klem op dat het niet kunnen mee komen met de normale ontwikkeling :n de achtergebleven gebieden niet be hoeft te worden geweten aan onvol doend ondernemerschap, gebrek aan ijver of een tekort aan vakmanschap en service? Ook de zeer hardwerkende en uiterst deskundige ondernemers kunnen ech ter gemakkelijk in moeilijkheden ge raken, zoals de afgelopen jaren maar te vaak gebleken is. De zorg voor deze ménsen is dan ook een gebiedende sociale eis. en andere gekultiveerde vruchten is dé kans op een goede plant zeer klein. In het algemeen verkrijgt men alleen maar allerlei terugslagen met uitslui tend slechte eigenschappen, zoals bij uw perzik ook het geval is. Vrucht bomen worden normaal dan ook vere deld om de goede eigenschappen te be houden. Indien u dus een perzikboom met goede vruchten wilt hebben, dan zult u een veredelde moeten kopen. SUIKERVRIJE JAM. - Graag zooi Ik van u een recept ontvangen voor het maken van suikervrije jam. Antwoord: Wanneer in een suikervrij dieet het gebruik van Sorbitol is toe gestaan. dan kan een stencil met re cepten voor jam zonder suiker worden aangevraagd bij de N.V. Nederlandse Opeet a Maatschappij, Postbus 6085, Amsterdam. MUZIEK. - Graag zou ik van u een adres willen ontvangen, waar ik in formaties kan krijgen over geestelijke muziek uit Zuid-Afrika. Antwoord: Voor informaties omtrent muziek en ander kulturele aangelegen heden uit Zuid-Afrika verwijzen wij u naar het Zuid-Afrikaans Voorliehtings Bureau, afd. Cultuur. Laan van Meer- dervoort 14, 's-Gravenhage, tel. 070- 180677. PANTALON. - Graag zou ik willen weten of er een afdoend middel is om glimmende (glanzende) plekken te ver wijderen van het zitvlak en de knieën van een pantalon (kamgaren of tto- lron). Na veelvuldig in- en uitstappen van de auto en het zitten op gladde stoelen, komt dit euvel In zgn. effen- kleurige pantalons zeer snel tot stand. Het regelmatig persen en strijken met water en azijn geeft geen zichtbaar re sultaat. Antwoord: Een afdoend middel hier tegen is niet bekend. Het klinkt mis schien vreemd, maar dit verschijnsel duldt op sterke kleding. Wanneer u een zachte, tere pantalon heeft, dan zal dit zich niet voordoen; u zal dan éch ter wel sneller „door de broek heen zijn". U kunt het glim-effekt Wel trachten te verdoezelen door de plek ken met een fijn staalborsteltje te bor stelen. dit is uiteraard wel slecht voor de slof. SOCIALE VOORZIENINGEN. - Wan neer is het. begonnen dat men verplicht rentezegels moest plakken? Wanneer is de W.W. begonnen en wanneer de A.O.W. Antwoord: Het verplichte rentezegels plakken dat op 1 januari 1965 is Opge heven, is ingevoerd op 3 december 1919. De uitkeringen volgens de A.O.W. be gonnen per 1 januari 1957. De Raad van Arbeid trad in werking in 1921; de W.W. in 195". MAGNETEN. - Weet u het adres van een fabriek van magneten of magneet jes? Antwoord: Als adres waar magneten (of magneetjes) gemaakt worden, kun nen wij u opgeven: Philips N.V., afde ling ELONCO, Bosdijk 525, Eindhoven, telefoon 050-433333, toestel 82537. Dit ls een speciale afdeling van Philips, wel ke zich met de fabrikage van allerhan de magneten en magneetjes bezighoudt Indien het u alleen maar gaat om de aanschaf van een speciaal model of uitvoering, dan kunt u zich bijvoor beeld wenden tot Romal N.V., Plom- petorengracht 12, Utrecht, telefoon 030- 318041, want een partikulier kan niet zo maar bij de Philipsfabriek kopen. YOGA. - Ik wilde graag een kursus yoga gaan volgen. Kunt u mij zeggen waar, wanneer en hoe duur? Antwoord: Wij kunnen u niet beter adviseren dan dat u uw vragen voor legt aan de Stichting Yoga Nederland, Welgelegenstraat 15, Haarlem, telefoon 023-313909. Deze stichting kan u volledig inlich ten omtrent de mogelijkheid tot het volgen van een kursus Yoga in de om geving. Ook over de wijze waarop en de kosten. Het is fietsers vèrboden een wagen of een kruiwagen, een kinderwagen of een dergelijk klein voertuig voort te bewegen. Art. 91 RW. Juist nu de Roemeense partijchef Ceausescu zijn machtspositie aanzien lijk heeft verstevigd wordt in oost- Europa stellig aangenomen dat zijn val niet. ver meer af kan zijn. Op een paftijkonferentie in Boekarest liet hij zich temidden van grote jubel installe ren als voorzitter van een nieuwe raad voor ekonomische en sociale ontwikke ling, een instituut dat de bevoegdhe den van de ministerraad nagenoeg ge heel overneemt op die twee gebieden, En bovendien heeft Ceausescu het centrale comité van de partij - het parlement" van de partij eigenlijk alsmede het partijsekretariaat volge stopt met zijn aanhangers. We kunnen zeggen dat Ceausescu meer persoon lijke macht kan uitoefenen dan een van zijn kollega's in hun land, BrezJ new in de Sowjet-unie niet uitgezon derd. Bovendien heeft hij een soort persoonsverheerlijking in het leven ge roepen als in oost-Europa sinds Stalin niet meer is vertoond. Hij laat zich bewieroken als het „voorbeeld van onweerstaanbare vastbeslotenheid' de partijpoëten horen zijn naam zelfs in het ruisen van de bomen. Ceausescu is echter niet zo aktief ge weest om op alle punten waar het er toe doet zijn aanhangers naar binnen te brengen omdat hij zo graag toege juicht wordt. Hei ging hem er vooral om degenen die menen dat hij op de verkeerde weg is aan de kant te zet ten. En zulke tegenstanders heeft hij er wel een paar. Zelfs zijn premier Mourer uit tegen woordig in bedekte termen zijn twijfel, ls hij maant geen ekonomische poli tiek te voeren met onvervulbaar hoge doelstellingen maar liever op basis van wat reëel mogelijk is. En dit is het probleem. Ceausescu heeft grote plannen opge steld om de ekonomie van zijn land te versterken en daarvoor heeft hij hard gevochten. Hij is er zelfs niet voor te ruggeschrokken om hierover ruzie te maken met de Russen, die aan Roeme nië de nederige rol van grondstoffen- leverancier hadden toebedacht. Ceau sescu bouwde een eigen Industrie op, ging met het westen handel drijven om aan de benodigde machines en uitrus ting te komen open grote hoogte Ishij wel geslaagd. Maar niet zonder kosten. Er wordt geëxporteerd wat maar kan. ook Al ontstAAt dAArdoor wel eens een schaarste aan vlees, groente en fruit bijvoorbeeld ln eigen land. Dat moeten de Roemenen er maar voor over hebben om de industrie op te bouwen. Op papier wordt de ekonomie inderdaad steviger, maar doordat wat verdiend wordt terstond wordt geïn vesteerd merkt de bevolking er niet te veel van, behalve dan dat sommige produkten voor eigen gebruik schaars worden. Nu Ook profiteren Vele jaren heeft Ceausescu, we kun nen haast. Zeggen naar Chinees model, zijn Roemenen aangemaand die offers te brengen voor een betere toekomst, maar de vraög is hoe lang hij daarmee kan doorgaan. Tenslotte kijken Roe menen ook wel over de grerts en zien dan dat bijvoorbeeld de Hongaren en ook wel de Polen zo geleidelijk aan wat meer kunnen doen met het geld dat ze verdienen, terwijl in Roemenië dit eigenlijk voortdurend minder is ge worden. Zelfs al Is dit dan voor een goed doel, het gaat op de duur onbe hagen wekken. VAndaar dat mannen als Maurer des noods het tempo van modernisering an de industrie en van de landbouw en ook de snelheid waarmee de indus trialisering wordt verwezenlijkt des noods iets willen afremmen om de Roe menen in staal ie stellen ook nu een beetje te profiteren van hun harde werken. Een mooie toekomst is fijn, maar een beetje plezierigheden valt ook voor orthodoxe kommunisten niet te ver smaden. Maurer en de zijnen geloven ook niet dat op de duur het gejuich voor Ceausescu zo hard zal blijven klinken als hij de Roemenen niet an ders kan voorzetten dan opdrachten om nog harder te werken. De Russen zullen niet treuren om Ce- ausescu's vertrek, Ze hebben last ge noeg gehad met Zijn weigerachtigheid zich In het gareel te schikken. Dat be tekent ook dat ze zeer hulpvaardig zul len zijn voor ieder die Ceausescu aan de kant wil schuiven. Hoe onzeker Ceausescu zich ondanks zijn opnieuw uitgebreide bevoegdheden voelt, blijkt wel uit zijn besluit om reizen naar de bondsrepubliek Duitsland en naar .Ta- nan - hoog nodig want dit zijn belang- -iike leveranciers voor hem - uit te 'tellen: hij wil zijn tegenstanders geen kans geven gebruik te maken van zijn afwezigheid om hem be vervangen. De fiets is een ideaal vèrmöérmiddel voor vooral de jeugd en voor niet al te lange afstanden. Men kan er overal mee komen en bijna overal mee tus sendoor. Helaas gebeurt dat „er overal mee tussendoor" maar al te vaak met veel risico en tot ergernis van hét. gé- motoriseerde verkeer op dikwijls hin derlijke wijze. Ten aanzien van de ge dragingen van fietsers beslaan er dan ook nogal wat wensen, die beslist in vervulling dienen te gaan om het aan tal ernstige verkeersongevallen waarbij fietsers zijn betrokken, te doen dalen. Een heel belangrijke bepaling Is in dit opzicht, dat fietsers niet met twee ën naast elkaar mogen rijden indien zij daardoor het andere verkeer hinderen. Als er ééh bepaling is waartegen door fietsers wordt gezondigd dan Is het deze. Of uit onwetendheid of uit pure onwil om de ander de nodige ruimte te geven om te kunnen passeren, blij ven veel fietsers rustig naast elkaar rijden, terwijl een andere wielrijder op b.v. een fietspad, of pen automobi list op de rijweg maar moet zien hoe er langs te komen. Wielrijders, zo ontstaal gevaar: u moet in zo'n geval achter elkaar! Verboden is ook voor fietsers, zich door een ander voertuig dan een fiets té la ten voorttrekken. De koppeling fiets- bromfiets is dus verboden. Dal is clan ook zeer gevaarlijk. Hetzelfde geldt, voor het rijden met beide handen los van het stuur. Ook mag een fielser in het verkeer geen gevaarlijke voorwerpen vervoe ren. geen kinderwagens en dergelijke kleine voertuigen voortbewegen en niet meer dan één dier geleiden. De veiligheid van de fietser ls ook gebaat met goed rechts ie rijden, voor al op de rijweg bij afwezigheid van een fietspad. On de rijweg geheuren de meeste ongelukken en meestal ook de ergste. De vele rakelings voorbij ra- sende auto's veroorzaken vaak zo'n zui ging. dat menige wielrijder maar nau- weliiks ontkomt aan de wielen van een volgende auto. Fiets daarom Uiterst rechts. Hot snelverkeer heeft dan min. der vat op u. Ouders, controleer ook het gedrag van uw kind op de fiets! Jaarlijks vallen in ons land ongeveer 400 kinderen als slachtoffer van het verkeer. Een groot deel daarvan zijn schoolgaande kinderen. Van de slacht offers onder schoolgaande kinderen vUn éénderde als fietser.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7