NEDERLANDSE PRODUCTIES VLIEGEN DE PAN UIT WIST JE. CORNELIS VREESWIJK BRIE STERREN FBPTELEX ei9i ook in ons land bekend („DIE VOGEL KAN ER WAT VAN!") dat dat dat dat dat dat dat j dat dat dat dat dat dat Mouth and McNeal de eerste plaats in de Duitse hit lijsten bezetten met hun tweede grote hit „Hello-a"? het instrumentale nummer ..Popcorn" in verschillende uitvoeringen prijkt op de hitparades van Amsterdam (3), Bonn (3) en Stockholm (2)? de versie van Hot Butter nog het meest lijkt aan te slaan, hoewel de „Popcorn" van Anarchie System ook niet mis is? John Lennon in een opiniepeiling onder enkele top-vo- kalisten van de popmuziek uit de bus is gekomen als beste zanger van de wereld? De uitslag van de opinie peiling is gepubliceerd in het muziekblad New Musical Express. Lennons vroegere Beatle-collega Paul McCartney op de 15e plaats terecht kwam? John B. van Setten Produktions het winterseizoen met een groot aantal nieuwe Nederlandse groepen van start gaat? één van deze groepen de groep Twelve O'clock is? Hierin spelen prominenten als Ilja Gort op drums (Al ter Tea en Kezimierz Lux Groep), André Reijnen op bas (Brainbox), de solo-gitaristen Aad van den Kreeft (Think Tank) en Joop van Nimwegen (Confrontation) en last but not least zanger Hans Willemse. de groep Cargo (die vroeger September heette) onlangs met een fantastische nieuwe elpee is uitgekomen? Liesbeth List en Rod McKuen samen een elpee hebben opgenomen onder de titel „Two against the morning"? je nou ook een closetrolhouder kunt kopen met een in gebouwde radio? Geen gek idee, lijkt me alleen wat vervelend voor de mensen die nodig moeten maar de wc steeds bezet vinden deze radio-closetrolhouder overigens f 39 kost? de nieuwe single „Taboo" van The Walkers in Duits land tot .Plaat van de maand" werd gekozen? Op nieuw een mooi sukses voor de Maastrichtenaren. 16 oktober de tiende liedjesbeurs in Hilversum wordt gehouden? Harry van Hooff het erg druk heeft met de voorberei dingen voor de nieuwe elpee van de Harderwijkse Hearts of Soul? Procol Harum op 15 oktober optreedt in het Amster damse Concertgebouw? Zorg dat je er bij bent. ..Friend from the beginning" de titel is van een elpee, waarop Little Richard en Jimmy Hendrix (zie foto) te horen zijn? Nederland is rijk gezegend met zangduo's en één zo'n duo, dat de laatste jaren een vaste plaats in de Nederlandse scene heeft vero verd is het duop Saskia en Serge. Iedere avond staan zij wel ergens op het toneel in binnen- en buiten land hun liedjes te zingen en dat wil toch wel wat zeggen. Ondanks deze enorm inspannende bezig heid (je zou het zelf moeten doen om te kunnen begrijpen wat voor energie daarvoor vereist is) heeft het echtpaar Schaap vde achter naam van Serge) weer tijd gevon den om een nieuwe langspeler vol te zingen (de derde in suksessie overigens). Manager Benny Vre- den was zeer tevreden ovèr het nieuwe werkstuk, getuige zijn vol gende woorden: „Producer Rine Geveke heeft als een ervaren ho venier een fraai boeket liedjes sa mengesteld; liedjes die door sier- bloemkunstenaar Bert Paige weer voortreffelijk werden gear rangeerd". En om in de bloemen taal van Benny te blijven: „Deze LP is een veldboeket van liedjes geworden, want nog nooit hebben er op een plaat van Saskia en Serge zoveel verschillende soor ten liedjes gestaan". Voorbeel den: op deze elpee vind je het zonnige „La farola del mar", maar ook het filosofische doorden kertje „De kleine dingen". Het ietwat wrange „Huil maar niet" is een vertaling van het door He len Reddy bekend geworden lied „No sad songs". Het vormt een schrille tegenstelling met „Er bloeit een bloem", de door Saskia en Serge zelf geschreven ti telsong. De twaalf liedjes op deze LP vormen een boeket met dui zend kleuren. Vandaar dat zij 'voor de hoesfoto poseerden op de Floriade, waar zij het gezegde „Een bloem tussen de bloemen" waar maakten. Op de foto Saskia en Serge tijdens één van hun op treden in den lande. Een ander Nederlands talent is de mooie zangeres Bonnie St. Claire. In oktober '71 werd be kend dat zij naar het World Pop Festival in Tokio zou gaan. Ze nam het liedje „Planet of love" van de Canadees Sanford Alexan- der mee. Bonnie kwam, zag en overwon, zoals we nog wel weten. Ze kreeg de „Award for outstan- ding artist" en haar liedje behaal de dan ook de eerste plaats. In tussen ging Phonogram's produ cer Peter Koelewijn een groot deel van zijn aandacht aan Bon nie wijden. Het resultaat was de ene topper na de andere, waaron der de laatste „Manana, ma- nana". Op haar onlangs versche nen elpee „The best of Bonnie", de naam zegt het al, zijn dertien hoogtepunten uit haar suksesvolle repertoire nog eens samenge bracht: natuurlijk haar laatste hit en verder songs als „I won't stand between them", „That's why" en „I surrender". Vft blijven nog even doorgaan met Nederlandse produkties. „He lemaal te gek", wordt er gezegd van de tweede langspeler van het eveneens onvolprezen Neder landse duo „Mouth en MacNeal". Mouth en MacNeal hebben het, zo Mjkt het, helemaal gemaakt. Hun enorme enthousiasme en de grootse inzet van dit duo. samen gevoegd met de kwaliteiten van Phonogram-producer Hans van Hemert bracht Mouth en MacNe al tot die ongekende hoogte die zij momenteel in de show-busi- ness ln nemen. Na alle sing- le-suksessen verscheen onlangs de tweede elpee „Hello and thank you", een wat de keuze van de liedjes betreft aanzienlijk betere produktie van Hans van Hemert. Naast de topper „Hello-a" bevat deze schijf een schitterend aantal nieuwe duetten: „For the love of", „I regret", „Sing along", „Y- ou weren't there". „Young and innocent" en „Talk a little lou- der", om er even wat te noemen. Een absolute bevestiging van in ternationaal niveau. Een ronduit unieke serie in het kader van de nieuwe septem- ber-release is de zogenaamde „presentatie-serie", waarop één tv-presentatrice en vier manne lijke collega's ieder op hun eigen elpee artiesten presenteren die je de afgelopen tijd in hun tv-pro- gramma hebt kunnen zien optre den. Het zijn Mies Bouwman (zie foto), Gerrit den Braber, Kick Stockhuysen, Koos Postema (zie fot) en Ad Visser. „Als je voor een televisieprogramma artiesten nodig hebt", zo schrijft Mies Bouwman op de hoes van haar elpee, „is het vaak heel moeilijk juist diegenen te krijgen die je persé hebben wilt. Met „Een van de acht" is ons dat, en het ver baast me eigenlijk, altijd gelukt. Soms lang van tevoren vastge legd, soms op het laatste nipper tje gekontrakteerd, brachten wij een verzameling nationale en in ternationale topsterren Mede dank zij hen werd „Een van de acht" een sukses". Haar keuze viel op Gerard Cox, Paul van Vliet, Leen Jongewaard, Lenny Kuhr, Frans Halsema, Dorus, Nana Mouskou- ri, The New Seekers, Vicky Lean- dros, Roger Whittaker, Blue Mink en Enrico Macias. Gerrit den Bra ber bracht zijn „14 liedjes van de bovenste plank" op de elpee „Gerrit den Braber presenteert: „Eenmaal... andermaal". Hetty Blok, Ramses Shaffy, Thérèse Steinmetz, Boudewijn de Groot, Liselore Gerritsen, Frans Halse ma, Saskia en Serge, Willeke Al- berti, Farce Majeure, Jasperina de Jong, Cornelis Vreeswijk, Liesbeth List, Rob de Nijs en Leen Jongewaard maken ook de ze schijf tot een grote happening. Dit is niet minder het geval met Koos Postema, die presenteert „Een klein uur muziek". Op zijn LP onder andere The Anita Kerr Singers, Frida Boccara, Elton John en Magna Carta. Ad Visser, de energieke presentator van het tv-programma Top Pop", presen teert vervolgens o.a. Demis Roussos, Fresh Cream, Lindesfar- ne en Sandra en Andres. En last but not least de presentatie van Kick Stockhuysen. Zijn plaat „Kick Stockhuysen presenteert: Herkent u deze melodie" bevat onder meer liederen uit La Bohème, Rigoletto en Der Zigeu ner,baron". Vijf unieke langspeel platen die een blijvende herinne ring vormen aan vijf top-tv-pro- gramma's. Nog even, en de naam van Cor nelis Vreeswijk, klinkt regelmatig uit je luidspreker(s)Je maakt dan kennis met een zanger, die al zo'n jaar of wat eerst voor vrienden en kennissen en later ook voor een groot geestdriftig pu bliek bezig is zonder dat je hem kent. Cornelis Vreeswijk woont en werkt namelijk al 23 jaar in Zwe den. Het is ook bemoedigend, voor de liefhebber van het betere lied, te konstateren dat Cornelis vele zilveren en gouden platen kreeg voor liedjes, die niet speku- leren op oubollige rijmen en goed kope sentimenten en muziek die middels de Zweedse taal feilloos beheerste. Met zijn omvang hij weegt inmiddels honderd-en-twintig ki- lo(!) nam zijn succes toe. Cul tuurprijzen, gouden platen, rollen in films, radio- en tv program ma's: Cornelis arriveerde. Voora bij de jeugd, die zijn recht-toe recht-aan-stijl bijzonder waardeer de en zijn platen gretig uit de hoezen griste. Het beste voor beeld van zijn populariteit en de smaak van zijn publiek blijkt we uit het feit, dat hij een pla maakte met de middeleeuwse ge dichten van Bellman (De Zweedse als draagbaar dient voor opge klopte deernis en met drie akkoor den, een of twee akkordeons, een valse gitaar en een fantasieloze slagwerker wel bekeken is. Toch zegt Cornelis het in zijn liedjes rechtuit zonder franje en zo di- rekt mogelijk. Dat wil zeggen, hij heeft het niet over een „glimla chende stralende vriend" als hij „de zon" bedoelt en niet over een „inktzwarte eeuwige nacht", als bijvoorbeeld „de dood" in zijn werk ter sprake komt. Een trou badour bij de gratie, die recht op z'n doel afgaat en over een koste lijke relativerende humor beschikt. Drieentwintig jaar ge leden besloten zijn ouders met de kleine Cornelis (toen 12 jaar oud) en z'n twee zusjes naar Zweden te gaan om daar een bedrijf over te nemen. Dat lukte wel, maar mama Vreeswijk ging, na 7 jaar toch liever terug naar IJmuiden, omdat Zweden nou eenmaal Zwe den, en Holland nou eenmaal Hol land is. Heimwee, het verlangen naar de geboortegrond, waarvoor al zoveel tranen geplengd zijn. Cornelis en zijn oudere zuster ble ven. Als 19-20 jarige, studerend en gitaarspelend voor zijn me destudenten, deed Cornelis niet anders dan vele anderen. Tot hij „ontdekt" werd en voor het eerst een platenstudio van binnen zag. Dat ging uitstekend. Niet zo snel, maar wel heel zeker veroverde hij een plaats tussen het toptalent van Zweden, ook al omdat hij in- Joost van den Vondel, om je een indruk te geven), die binnen acht weken na verschijning met goud werd bekroond. Die Cornelis heeft nu een Nederlandse plaat gemaakt. Hij vertaalde zelf zijn Zweedse liedjes in het Neder lands en bleek daarbij een opval lende kennis van zijn moedertaal behouden te hebben. Stel je voor je hebt nog nooit een plaat van Ramses Shaffy, Boudewijn de Groot of een andere zanger gehoord en men laat je, zomaar uit het niets, een band met 12 liedjes van je favoriet horen. Dan reageer je wellicht, precies als de geroutineerde vaderlandse musici in dé studio, die ook nog nooit van hem gehoord hadden en „dat elpeetje met die Zweed wel even zouden maken". Dat ging namelijk van: elkaar aankijken en met een toon van immense bewondering zeggen bij de eerste maten: „Hé, die vogel kan er wat van!" Kort en goed: Cornelis Vreeswijk is een topkracht. Zijn single „Veronica" belandde bin nen de kortste tijd op de vader landse hitlijsten en zijn LP, sim pelweg „Cornelis Vreeswijk" ge heten, zal dit plotselinge succes onderstrepen. Ga maar es luiste ren bij je platenboer! „Cuffed, Collared Tagged" Is de titel van de nieuwste elpee van Swamp- dog, het pseudoniem voor de Amerikaan se zanger Jerry Williams jr. Jerry heeft deze plaat zelf geproduceerd en gearran geerd en dat wil al iets zeggen over deze man, die een stem heeft die klinkt als 'n klok. Behalve dat hij piano speelt en zingt heeft hij ook alle achtergrondkoor tjes voor zijn rekening genomen. Naast de gewone piano, orgel, gitaar-bas en drums maakte hij voor deze elpee ook gebruik van een acht man sterke blazers- sektie en daarbij nog het Philadelphia Symphonie Orchestra. Een zeer opmer kelijk zanger inderdaad. De eerste elpee van de Nederlandse formatie Warehouse/Powerhouse is uit. Het is een zeer sterke schijf geworden, geproduceerd door Tim Griek, Bijna alle nummers zijn geschreven door Quido He reman, die in de groep het slagwerk en de slaggitaar voor zijn rekening neemt en daarbij ook nog enige vocale prestaties levert. De andere leden van de groep zijn: Andries Zijlstra (trompet en zang), Harry Zijlstra (gitaar en zang), Jan de Jong (bas), Jan de Lang (drums), Jaap van de Veer (sax) en Klaas Bootsma (or gel). Een groep kortom die je in de ga ten moet houden. Zoals we al schreven zal B.B.King in oktober Nederland bezoeken. Op 14 okto ber treedt hij op in de Rotterdamse Doe len, gevolgd door een konsert in het Con certgebouw in Amsterdam op 15 oktober. Tijdes deze Nederlandse trip zal zijn meu kende nummer „Summer in the city", we elpee, waarop onder andere het be- hier worden uitgebracht. De twee Nederlandse konserten zijn de eerste van een 15-daagse toernee die B.B. King en zijn bluesband door Europa gaan maken. Na Amsterdam zal hij zonder on derbreking elke dag optreden in steden als Kopenhagen, Stockholm, Lund (Zwe den) en Gothenburg. Vervolgens bezoekt hij België en treedt hij op vijf plaatsen in Engeland op. Eind oktober wordt de nieuwe elpee „Phoenix" van Grand Funk Railroad uit gebracht. Volgens insiders wordt deze schijf beter dan al het vorige werk van de Amerikaanse groep. Bovendien is er een organist op te horen, Craig Frost, en waarschijnlijk drie „Girl Singers". Enke le nummers kunnen we al verklappen: „Plight of the phoenix", „Someone", „Rain keeps fallin", „I just gotta know" en „Freedom is for children". Op de foto het edele viertal afgebeeld: Mei Scha- cher, Terry Knight, Don Brewer en Mark Farner.

Soester Courant | 1972 | | pagina 17