...enook op: Restaurant „De Korte uitgebrand Duinen" Donderdag 12 oktober 1972 51e jaargang no. 7 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2366-5151 - Postgiro 126156 Mobilofooninstallatie voor de ambulance-auto's moet omgebouwd worden Kerk pad krijgt na riolering, op verzoek van de bewoners, een asfalt wegdek De bestaande breedte wordt gehandhaafd Collecte dierenbescher ming had record opbrengst IN IEDER GEVAL DUIDELIJKHEID Het oog gericht op |de Duitse democratie Politiebureau 4 4 44 Telef Brandweer 3 3 3 3 Prins Gontantijn gisteren 3 jaar VROOM DREESMANN deze professionele vendex boormachine lüH Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag SOESTER COURANT Brandweerman H. Schut in actie by het blussen van de brand in het restaurant „De Korte Duinen". In een uur tijds werd het restaurant „De Korte Duinen" aan de Birkstraat door een hevige brand volledig verwoest. Slechts de muren bleven overeind. De brandweer, die na de alarmering zeer snel ter plaatse was, stond voor een vry hopeloze taak. Zij konden niet voorkomen dat het restaurant geheel uitbrandde, maar slaagden er overigens wel in de belendende propaanopslag en het bezine- station voor het vuur te behoeden. Vijftig minuten na de melding kon men het sein „brand meester" geven. Het vuur onstond toen tijdens het gril len de vlam in de grill sloeg. Door de afzuiginstallatie boven de grill werd het vuur naar boven gezogen, waar het gretig voedsel vond in het rietendak. Aanvankelijk dacht het personeel de vlammen nog met handblussers de baas de kunnen, maar toen de bedrijfs leider, de heer P. Moree, naar buiten liep en zag dat het dak reeds vlam had gevat, werd de brandweer ge waarschuwd. „Toevallig was er niet veel publiek aanwezig", aldus de heer Moree. „Zij zagen de ernst van de situatie direct in, maar wij slaagden er toch in de zaak snel te ontruimen. Iedereen had daarbij de gelegenheid de afgegeven kleding mee te nemen." De kleding van het personeel ging overigens wel verloren. Niemand raakte ook gewond, slechts een kok raakte be dwelmd door de rook, maar hij werd weer spoedig op de been gebracht. De brandweer bestreed het vuur met twaalf stralen. Door de geweldige rook ontwikkeling moesten enkele brand weerlieden gebruik maken van pers luchtmaskers. De gehele inventaris ging verloren. Slechts de safe doorstond het vuur, terwijl een van de personeelsleden bij het begin van de brand het voorradige geld uit de kassa redde. Merkwaardig genoeg werden de volgende dag de kas- bescheiden in practisch ongeschonden staat teruggevonden. De brand trok honderden toeschouwers en de politie had de handen vol om het verkeer over de Birkstraat gaande te houden. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, woonde een ge deelte van het blussingswerk bij. De schade wordt geschat op ruim vier en een halve ton. Het restaurant, dat een onderdeel was van het Avia-diens- tencentrum, was verzekerd. Later in de nacht moest de brandweer nog eens uitrukken om het weer opgelaaide vuur definitief te blussen. Het mobilifoon verkeer tussen de am bulance-auto's, de centralepost en het ziekenhuis ondervindt veel hinder van het radioverkeer van de andere over heidsdiensten, omdat men van dezelfde frequentie gebruik maakt. Om dit te ondervangen wordt de ombouw naar een zgn. „private line" noodzakelijk geacht, waarvoor een bedrag van 50Ö0 nodig is. Tevens moet de in de ambu- lance's aanwezige zuurstofapparatuur aangevuld en gedeeltelijk vernieuwd worden, terwijl voor de oudste wagen voorzieningen aan de afzuiginstallatie noodzakelijk zijn. In totaal zullen deze voorzieningen een bedrag van ƒ6100 vergen. Tenslotte wordt nog een bedrag van 750 gevraagd voor de aanschaf van een brancard met verstelbaar hoofd stuk en een opvouwbrancard. Hierdoor zal het wisselen van de brancards in het ziekenhuis efficiënter kunnen ver lopen. Wat er na de brand van het restaurant „De Korte Duinen" overbleef. Gisteren vierde z.k.h. prins Constantijn zijn derde verjaardag. Hij speelt nog onbezorgd op het lieflijke „Groot Drakestein" wat te midden van de bossen, ver van het onrustig stadsgewoel, een oase van rust is. Ook prins Constantijn zal deze oase op een gegeven moment moeten verlaten. Zijn oudste broertje doet dat nu al dagelijks om naar school te gaan. Wij zeggen daarom: geniet nog maar van de natuur Constantijn, al is dat nog niet bewust, straks kan het misschien niet meer. En alsnogWelgef eliciteerd 7 O Met bijzondere waardering voor de wijze waarop de adviescommissie uit de bewoners van het Kerkpad, haar werk heeft verricht en aan de totstand koming van een reconstructieplan van het pad heeft medegewerkt, stellen b. en w. de raad voor thans een krediet van 770.000 beschikbaar te willen stellen voor de uitvoering van de werkzaamheden. Dit is twintigduizend gulden meer, dan oorspronkelijk hiervoor gevraagd werd. Het meerbedrag is voornamelijk te wij ten aan de hogere uitvoeringskosten, uitvoering in meer fasen en de hogere kosten voor nutsvoorzieningen met na me het totaal vernieuwen van leidin gen, welke onder het gesloten wegdek komen te liggen. De uitvoering van de werkzaamheden zal veel vragen van de bewoners. Het college stelt dat zij vertrouwen hebben dat die problemen, door de betrok kenheid van de bewoners met de ge hele reconstructie, overwonnen kun nen worden. Breedte 3,60 meter De bestaande breedte van het pad zal zoveel mogelijk gehandhaafd worden. Uitgegaan wordt van een voorstel van de commissie van een rijbaan van 3,60 meter. Al naar gelang er behoefte aan bestaat kunnen de bermen in een va riërende breedte worden bestraat met oude klinkers. Het pad zal zo worden ingericht dat incidenteel wel kan wor den gepasseerd of ingehaald met voer tuigen, maar dat parkeren wordt ver hinderd. De keuze van de commissie is uitge gaan naar een asfalt wegdek. Dit voor stel werd door de gemeente overge nomen. De aan te brengen riolering zal dienen voor de afvoer van huishoudelijk afval water en voor de afvoer van regen water. Wat betreft de groenbeplanting zal het pad worden verfraaid door de aanplant van bomen en struiken. Een en ander hangt af van de beschikbaar ruimte. Na het aanbrengen van de verharding zal dat nader, in overleg met 3e com missie, worden bezien. In het gevraag de krediet is daarvoor op dit moment dan ook nog geen bedrag opgenomen. Ook over het verkeersgedrag en de gehele verkeersproblematiek is nog geen standpunt bepaald. Daarover zal eerst nog overleg komen tussen de commissie en de ambtelijke verkeers- commissie. De commisie heeft zich overigens uitgesproken voor tweerich tingsverkeer. De verlichting wordt eenvoudig gehou den en zal zo veel mogelijk aangepast worden aan het landelijk karakter van het geasfalteerde Kerkpad. Voor de te ;ebruiken armatuur zal een keus moe ten worden gemaakt uit het beperkte PUEM-assortiment, maar men is van mening dat de lichtmasten niet te hoog mogen worden en dat de lichtsterkte op fietspaden-niveau gehouden moet wor den. In de Korte Melmweg en de Korte Middelwijkstraat zal slechts een riole ring worden gelegd. De jaarlijkse collecte van de Neder landse Verenigigng tot Bescherming van Dieren, die in Soest gehouden werd in de week van 2 tot en met 7 oktober, heeft het recordbedrag opgeleverd van totaal ƒ6286.35. Het bestuur van de afdeling Soest dankt alle gevers en collectanten voor hun buitengewone medewerking. GELDIG VRIJDAG 13 OKTOBER EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Vendofloor150 naaldvilt tapijt Voor gang, trap, woon- en slaapka mer. In beige, groen, cognac of geel. 200 cm breed, per strekkende meter gordijnstof Zware maar soepel vallende uni-gewe- ven gordijnstof. Keus uit een uniek-mooie kleurenreeks, w.o. oranje, goud, groen. 120 cm breed. Per meter 12.90 tweed stoffenkeus Prachtige Donegal tweeds in melange tinten. Bovendien tweeds in Prince de Galles dessins.Wol- warm en zeer sterk. Voor rokken, panta lons, overgooiers. 150 cm breed. Per meter 7. damespantalon Van jersey acryl, met rondgesneden taille band wat perfekte pasvorm betekent. Mooie sierstiksels en 'n apart openge werkte zijnaad. Vijf kleuren. Maten 40 t/m 50. 26.- Vendex tosti-ijzer Aluminium. Voorzien van sluiting. Voor 2 tosti's tegelijk. Bakt niet aan door specia le coating op binnen zijde. Geschikt voor gas en elektra. Kom pleet met recepten en gebruiksaanw. 11.50 Ziek is de Duitse demokralie wel een i beetje, dat is duidelijk. Normaal had het parlement nog een jaar langer heb ben moeten werken, maar op 19 no- 1 vember mogen de bondsrepublikeinen een nieuw kiezen. Om dit te bewerkstelligen is een truc 1 toegeoast: kanselier Brandt stelde de vertrouwenskwestie en normaal wil een regering dan winnen. Hij en zijn ministers onthielden zich echter van stemming zodat de neder laag verzekerd was. Kunst- en vlieg werk om een verkiezing mogelijk te maken. Dat deze nodig waren getuigt ook al niet van Bonns parlementaire gezond heid. De schrale meerderheid waarmee Brandt begon verdampte allengs door dat F.P.D.'ers overliepen naar de C.D.U. en S.P.D.'ers uit het gelid stapten om dat ze hun partij te links vonden wor den. Maar toen Brandts meerderheid weg was, had de oppositie er ook geen. Die probeerde het met een motie van wantrouwen maar faalde jammerlijk. Het enige wat bleek was dat met de zetels keurig fifty-fifty verdeeld in de bondsdag niet te werken viel. Er moest dus iets gebeuren en Brandt liet het gebeuren. Hoezeer deze weinig verheffende finale van het kabinet-Brandt buiten de fei telijke politieke kwesties staat toont de oppositie duidelijk. Die rept niet over de verdragen met of over Moskou, Warschau en Berlijn die toch tot de voornaamste daden van Brandt gere kend mogen worden. Wat hij heeft ge daan is het mogelijk maken dat de re laties met oost-Europa bevrijd zijn van de verziekende manier waarop tot dus ver was vastgehouden aan illusies over een vredesverdrag, hereniging, het recht van Bonn om namens heel Duitsland te spreken. Duitsland zat in een zich zelf aange bonden psychologisch dwangbuis en het is Brandts verdienste dat hij kans zag dit te verwijderen. In wezen is de op positie daarover even blij als ieder an der. De aanvallen waren niet op Brandts werk gericht maar op zijn persoon, als of men het niet goed zetten kon dat deze socialist klaar had gespeeld, waar in een hele serie christen-demokraten hadden gefaald. Dit geeft de hele strijd waarin de par lementaire demokratie werd verlamd iets persoonlijks, haat jegens een man werd in de bondsdag bedreven waar eigenlijk gehandeld zou moeten worden uitsluitend in het landsbelang. Dat die sfeer is ontstaan is eigenlijk het ergste ziektebeeld in Bonn. Het buitenland, dat zich nog altijd herin-",- nert aan een eerder parlementair falen van Duitsland een wereldoorlog over gehouden te hebben, bekijkt dit wan trouwig, zoals trouwens ook president Heinemann die het nodig oordeelde op te roepen tot een nette verkiezings strijd. Die strijd wordt misschien niet zo heel netjes, zeker niet als men het aan de oppositieleiders Barzel en Strauss overlaat. Wie ook wint, Brandts rol lijkt uitge speeld: hij hééft zijn plicht gedaan en kan gaan. Maar de heren Barzel en Strauss zijn dan wel de grote monden in de oppo sitie, de grote geesten zijn ze daarin niet. Dan moet men eerder denken aan mannen als Schröder, die uit de kleine en kleingeestige persoonlijke strijd zo veel mogelijk zijn weggebleven. En in socialistische kring is duidelijk Helmuth Schmidt de grote man: iemand Van wie men zowel in regerings- als in oppositiebank kan verwachten dat hij voortreffelijk zal werken. De beide grote groeperingen beschik ken duidelijk over de mannen aan wie men het kan toevertrouwen de rege ring te vormen van de feitelijk mach tigste staat van Europa. Het enige wat men moet hopen is dat wie ook wint en verliest, niet weer de sfeer onstaat waarin persoonlijke vetes en kleinzielige vliegenafvangerii meer aandacht krijgen dan de wezenlijke za ken. Onder Brandt is getoont dat ook dan nog heel wat gepresteerd kon worden. Maar als de politici de burgers laten walgen van wat zich in hun kring af speelt dan pas is de demokratie goed ziek. Het is gelukkig dat met enig ge goochel is voorkomen dat dit weerzin wekkende spel in pnnn niet nog een ^aar langer ging duren. KANTMAN. steunpanty-nylons Voorkomen ver moeidheid in uw benen, bieden steun en corrigeren heup en benen. Van zeer elastisch lycra ga rens, dus prima pas vorm. Tal van mode kleuren. M. 38 t/m 46. 6.95 heren rolcol- pullovers Sportief, jong en a la mode. 18 cm ribge- breide col, aktuele kabels op voorpand en mouwen. Twaalf fijne kleuren en van kleine tot grote ma ten. 15.- damespullover Makkelijk wasbare acryl. Leuke ronde hals en lange mouw Zo'n minipull kan over een bloes met overhemdkraagje. Donkerbruin, zwart, rose, rood enz. Ma ten S, M en L. 12.95 Er is op de partijkongressen van de z.g. progressieve drie in het afgelopen weekeinde hoog van de toren geblazen. Er zijn eisen geformuleerd en aange nomen waarvan we nauwelijks kunnen verwachten dat de meerderheid van het Nederlandse volk zich daarmee akkoord kan verklaren. Maar in elk geval is er een grotere duidelijkheid ten aanzien van mogelijke koalities door ontstaan. En dat maakt straks de keuze voor het kiezersvolk wat gemakkelijker. De progressieve drie zullen geen gesprek aangaan met de konfessionele partijen over een mogelijke koalitievorming. Dat chapiter is, althans nu men nog vóór de verkiezingen staat, van de baan. De komende regeringsploeg kan dus worden: a. een minderheidskabinet vari de progressieve drie; b. een minder heidskabinet van de konfessionele drie; c. een koalitiekabinet als we juist heb ben gehad, gevormd door KVP, ARP, CHU. VVD en DS '70. dat wellicht nog op een krappe meerderheid kan steu nen. Op het Pvd A-kon gres heeft, ondanks het verzet van Den Uyl, Vondeling en Marcel van Dam, de meest linkse vleu gel het pleit gewonnen. Dit niet alleen wat betreft de afwijzing, het karakter van de NAVO, de uitgaven voor ont wikkelingslanden, de huurwoningen in handen van de overheid brengen, één door de overheid gekontrnleerde ver zekeringsinstelling, afschaffing van de STER-reklame en verdere verdemo- kratisering van de krijgsmacht. Omdat handhaving van al die gefor muleerde eisen de samenwerking met vooral D '66 in gevaar kon brengen, is er 's nachts nog weer gepraat tussen de voormannen van drie progressie ven, waaruit tenslotte een wat onduidelijk akkoord tevoorschijn kwam, dat de al lergekste eisen van het PvdA-kongres weer wat afzwakte. Dat betrof o.a. de eis, dat de NAVO moet verklaren niet als eerste kernwapens te zullen gebrui ken. Eerst de westelijke defensiekracht dus in puin laten gooien, pas daarna mag van de PvdA de NAVO zich ook zelf met kernwapens teweer gaan stel len. Daar zullen wij dan misschien in Nederland niets meer aan hebben, maar als lijk kan men ons dan tenminste nageven dat wij met een schoon gewe ten de dood hebben verkozen boven de eerste klap uit te delen. De waarde van een daalder is mee gedevalueerd. 'Volgens dat akkoord behoeven we nu er ook nog alleen maar naar te stréven dat de NAVO geen kernwapens in Ne derland ter beschikking houdt, als di- rekte eis is dat vervallen. Men blijft er bij de PvdA c.s. maar van uitgaan dat een diktatoriale macht als de Sow- jet-unie net zo lief wil en zal zijn als zij. De jongeren van die linkse groepering hebben de jaren van '33 tot '40 niet meegemaakt, meest ook niet bewust de oorlogsjaren, die geschiedenis heeft hen althans niets geleerd. Zo zijn zij dan wederom bereid om Nederland's de fensiemogelijkheden zo ver mogelijk af te breken, niet beseffen de dat slechts met een krachtige positie de vrede be waard kan blijven. En toch ook weer niet konsekwent blijvend, want wel het een en ander van defensie bewarend en blijkbaar niet beseffend dat hetgeen hieraan ten koste wordt gelegd zeker weggegooid geld is. Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen. Dat PvdA-kongres wil o.a. ook de STER-reklame afschaffen. Maar de tientallen miljoenen die deze reklame oplevert kan de omroepwereld niet mis sen. Gevolg ervan is dus dat dan de luister- en kijkgelden verhoogd moeten worden. Maar tegen de door het hui dige kabinet voorgestelde verhoging dier gelden kwan juist van PvdA zijde al felle kritiek, omdat dit ook op „de gewone man" drukt. En bij afschaffing van de reklame moet het kijkgeld nog hoger worden. Over konsekwenties maakt men zich bij de linkse drie blijk baar niet zo druk. Het gaat er nu om zich mooi voor te doen, terwille van de stemmenwinst. Zo zijn er bij die z.g. progressieven al lerlei hervormingswensen, die de be lasting- en premielasten voor het volk nog danig zouden verhogen. Of die progressieve utopie het zo spaarzame Nederlandse volk werkelijk kan beho ren lijkt steeds twijfelachtiger. Men staart zich kennelijk een beetje blind op de polarisering in de politiek. Dat heeft ongetwijfeld zijn goede zijde, de duidelijkheid voor de kiezer wordt erdoor vergroot, maar anderzijds zijn er grote teleurstellingen van te ver wachten. De toekomst zal het bewijzen. Het is de oersolide Vendex VD 980, die dubbel geïsoleerd, ther misch beveiligd en radio en t.v. ontstoord is. Biedt 2 mechani sche toerentallen: 1100 en 3000 toeren p. min. Vermogen: 400 Watt. 10 mm boorhouder. Vol jaar garantie en inklusief 40 cm lange koffer voor o.a. de boor machine. Topkwaliteit voor lage prijs! Nu twee dagen lang kompleet KxBfek van 159.50 voor H

Soester Courant | 1972 | | pagina 1