HAKKERT BANDEN HAKKERT m Randstad verliest kort geding tegen de gemeente Kronkels mr. De Vink tevergeefs Traditionele oktober feestavond van de brandweer De nieuwe Mercedes een juweel van een wagen 1 november Een fatale datum voor veel winkeliers! PH0T0-PH0N0 FLAPPER BELASTINGVRIJ AUTORIJSCHOOL M. LOS Goeman Borgesiuslaan 19a Baarn Tel. 02154-6687 Tel. na 19.00 uur: 7733 Burgemeester krijgt laarzen en regenhoed cadeau Vele voorzieningen zorgen voor super veiligheid KLEDINGCENTRUM &ÉÊÊÊSm WÊtjÊSÊÊim 'jS opening gramofoonplaten Bij het uit de trein stappen gevallen Openbare commissie vergaderingen gun uw kleding de beste "behandeling die er is heeft u wel eens haast binnen één uur! gratis super^cleaner Bentinckfonds roept hulp van automobilisten in uw succes IS ONZE RECLAME Soester Courant van donderdag 12 oktober 1972 GEOPEND Maandag 13-19 uur Dinsdag t.m. donderdag 9-19 uur Vrijdag 9-21 uur Zaterdag 9-13 uur O Het kort geding dat Randstad tegen dc gemeente aanspande, heeft de chemische industrie verloren. Dinsdagmiddag diende de zaak voor de Utrechtse rechtbank en dezelfde middag nog viel de uitspraak. Randstad verloor de laatste ronde. Het spel is nu uit. Het bedryf werd gistermorgen definitief gesloten. De president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, kwam met deze snelle uitspraak tegemoet aan een daar toe strekkend verzoek van de gemeen te. In zijn pleidooi namens de gemeen te zei mr. J. E. B. van Julsingha het op prijs te stellen dat een snelle uit spraak werd gedaan, gezien de ernst van de situatie. „De gemeente verwacht een sterke uit breiding van de produktie", zei mr. Julsingha, die reeds eerder opgemerkt had dat in de laatste tien dagen de veiligheidsklep in de riolering bij Randstad zevenmaal was dichtgevallen. Dat weer op een verhoogde productie en sterke aanvoer van afvalwater met een te hoog chroom percentage. Verder wees mr. Julsingha op de tole- Tante houding van de gemeente met betrekking tot de sluitingsdatum. Met artikel 28 van de Hinderwet in de hand, had het college van b. en w. tot eerdere sluiting kunnen overgaan, maar zij was geheel tegemoet gekomen aan de doop Randstad voorgestelde termijn van 6 maanden. Mr. Julsingha citeerde daarbij uit de brief van de advocaat van Randstad, waarin stond dat de productie binnen die termijn elders on dergebracht zou worden. Voor de bui tenproductie werd daarvoor Nijkerk genoemd, voor de binnen produktie Ierland. „En mocht Nijkerk afhaken, dan wordt de produktie elders onderge bracht „where ever it may be", zo schreef Randstad. Mr. Julsingha constateerde dat de „kronkels van mr. de Vink tevergeefs waren". De nu aangehaalde factoren om de sluiting alsnog drie maanden uit te stellen, zoals de havenstaking in Engeland, het onder dienstroepen van de plaatselijke loodgieter enz. noemde hij geen overmachtsfactoren. Wel vroeg hij zich af of de rechter be voegd was uitspraak te doen daar het Koninklijk Besluit van maart j.1. im peratief was. „De gemeente heeft de verplichting tot sluiting", meende de heer Julsingha, „van het gehele be drijf". Hij stelde daarbij dat als Rand stad mee zou werken de gemeente wil de overwegen het kantoor en laborato rium daar niet onder te laten vallen. Mr. Julsingha merkte ook op dat b. en w. dinsdagavond nog zou beslissen of de uitspraak van de rechter kon wor den afgewacht en in dat verband drong hij aan op een snelle uitspraak. Daaraan kwam de president van de rechtbank tegemoet. Hij verklaarde zich in zijn uitspraak overigens wel bevoegd daar eigendomsrecht in het geding was, maar stelde de gemeente in het gelijk. Randstad werd daarbij veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Het pleidooi van mr. L. J. H. de Vink ging aan dit alles vooraf. Het nam ge ruime tijd in beslag omdat mr. De Vink de hele geschiedenis vanaf 1961 nog eens de revue liet passeren. Hij verweet daarbij de gemeente dat zij geadviseerd hód een revisie-vergunning het gehele bedrijf omvattende, aan te vragen. Toen deze geweigerd werd, kwamen automatisch de oude vergun ningen te vervallen. Als dat niet ge beurd was, meende mr. De Vink, dan had Randstad op de oude vergunnin gen, weliswaar met een beperkte mo gelijkheid, kunnen doorwerken. Hij memoreerde verder in zijn plei dooi ook de rapporten van het ingeni eursbureau Dwars, Heederik en Verhey en van TNO, die beiden verklaarden dat de hinder verholpen kon worden, mits er toestemming gegeven werd door de bouw van een nieuwe loods. Ook dit werd geweigerd. Aan de klandestiene lozing in de haven van Weesp noemde hij het bedrijf niet schuldig en hij weer daarbij op het feit dat de vervoerder, en niet Rand stad, veroordeeld was. Ook zei mr. De "Vink dat het nu de eerste keer was dat uitstel van slui ting werd gevraagd omdat de eerst ge stelde termijn van zes maanden, de door b. en w. opgelegde sluitings ter mijn was, waartoe zjj, gezien het Ko ninklijk Besluit, genoodzaakt was. Dat deze termjjn samenviel met de door Randstad voorgestelde periode, deed er zijns inziens niets toe. Randstad had de gemeente verder ook nog aangeboden zich in Ierland te gaan overtuigen van de stagnatie bij de bouw van de nieuwe fabriek. Daar was de gemeente niet op ingegaan. Hij verweet de gemeente onwelvoegelijk bestuur en vond dat zij in. strijd han delde met de beginselen van fair-play. Hij meende dat de gemeente in ieder geval een ambtelijk onderzoek had moeten instellen naar de huidige situa tie, waarbij de buitenproductie gestaakt was en overgebracht naar Nijkerk. Mr. De Vink besloot met het verzoek de gemeente te gelasten een uitstel van t maanden te geven op straffe van een dwangsom. Het heeft allemaal niet mogen baten. Voor Randstad is het spel in Soest de finitief uit. Van gemeentezijde werd de zitting bij gewoond door de wethouder, de heer K. de Haan, de loco-secretaris de heer J. L. van Dommelen, de heer L. van Doornik en de ambtenaar van gemeen tewerken de heer Oosterlo. De ontmanteling van het bedrijf is be gonnen; de gemeente gaat dagelijks controleren. Woensdagmiddag kwam de arbeidersinspectie om na te gaan wat er met de voorradige chemicaliën moet gebeuren. Tijdens de traditionele „oktober-avond" van de vrijwillige brandweer heeft de burgemeester, mevrouw Mr. J. M. Corver-Van Haatten, een aantal diploma's uitgereikt. Voor het examen brandwacht 2e klas slaagden de heren H. v. d. Baan, A. v. Dasselaar, E. v. d. Heuvel en E. G. Kerkhof. De heren W. K. J. Immerzeel en I. J. Stolk ontvingen het diploma brandwacht le klas en het diploma persluchtmaskerdrager. Dit laatste di ploma werd ook uitgereikt aan de he ren G. de Rooy, H. Schut, J. Starink en C. de Raadt. Het E.H.B.O.-diploma werd behaald door de heren E. v. d. Baan, C. J. van Doorn, C. van Essen, T. Spelt, D. A. Stolk, T. Zwalve, H. v. d. Heiden en B. Fabriek. In een korte toespraak complimen- teerde de burgemeester de vrijwilligers met het feit dat zij de afgelopen win termaanden de diverse cursussen ge volgd hadden, waardoor zij zoveel be vorderingen had kunnen bekend ma ken. Zij zei de avond tevoren, tijdens de brand in het restaurant De Korte Dui nen, gezien te hebben hoe met grote inzet, enthousiasme en deskundigheid het vuur werd bestreden. „Ik ben trots op u en ben blij u allen op deze avond iets beter te leren kennen". Zij bracht tevens de dank over van de adjunct-directeur van Avia-diensten- centrum voor het snelle optreden bij de eerder vermelde brand. Tot slot bracht de burgemeester hulde aan degenen die de brandweergarage tot stand hadden gebracht. De commandant van de brandweer, de heer J. Groart, opende de avond en richtte daarbij een welkomswoord tot de burgemester en haar echtgenoot, de heer en mevrouw Bentinck, („uit uw aanwezigheid blijkt hoe dierbaar het korps u is"), het buitengewoon lid de heer B. J. Buxtorff, de heer C. Klomp en de commandant van de brandweer van Kevelaer (D.) 'de heer Karl van Betteraey, die met drie leden van zijn korps de avond bijwoonde. De heer Groart excuseerde zijn korps, dat zij niet voor de gebruikelijke ver siering hadden zorggedragen. De brand van de vorige avond had dat verhin derd en stak in dit verband een pluim op de hoed van zijn mannen. Hij noem de het een zelfzaamheid dat 37 van de 42 leden aanwezig konden zijn en prees hun deskundige inzet. Vervolgens bood hij de burgemeester een paar witte rubber laarzen aan en merkte daarbij op „u had ze eigenlijk gisteren al nodig gehad". De burgemeester, die zeer enthousiast en onder grote bijval van de brand weerlieden de laarzen direct paste, zei blij te zijn met het cadeau. „Volgens de gemeentewet heb ik nu eenmaal met de brandweer te maken, maar ik blijf wel van de slangen af". Zij kreeg overigens nog een geschenk, nml. een rood-wit (kleuren maken ran gen uit", zei de heer Buss) regenhoed je, van de voorzitter van de brand weervereniging. De heer Buss, die met het ere-lid, oud burgemeester Bentinck en mevrouw Luijben verwelkomde en de heer A. van Dasselaar het lidmaatschap van de vereniging aanbood, noemde de con tinue belangstelling van de burgemees ter voor het werk van de brandweer een stimulans voor het werk dat ge leverd moet worden „werlp op basis van vrijwilligheid, wat nog al eens in twijfel wordt getrokken door degenen waar wij wacht lopen. Het is echter een element dat wij op prijsstellen", aldus de heer Buss die opmerkte dat juist de vrijwilligheid de basis is voor het continueren van het enthousiasme, zoals dat bewezen werd tijdens de blussingswerkzaamheden op de vorige avond. De heer Van Betteraey bood hij daar na een schaaltje verse eieren aan, „voor de terugreis, dan kunt u niet te hard rijden". Voor de heer Groart, die op 3 oktober zijn verjaardag vierde, had hij een boek. getiteld „het huwelijk van BB is nakend", waaruit hij enige toepasse lijke passages voorlas. Daarna bleven de bezoekers nog lange tijd bijeen, waarbij het trio The Blue Cats uit Laren voor de muziek zorgde en men voor de kazerne in de open lucht kon gaan barbecuen. De avond werd verder nog onderbro ken voor de uitreiking van de Jelle Luijben wisselbeker aan de beste kraanrittenrijder van het afgelopen jaar. Deze kwam in het bezit van de heer H. v. d. Heiden, die 578 punten behaal 2. H. J. van Assen 523 punten en A. P. van Fulpen 522 punten. Mevrouw Luyben, echtgenote van wij len de heer Jelle Luijben, reikte de beker uit. Met de nieuwe serie in de S-klasse brengt Daimler-Benz een wagen op de weg, die het hoge technisch niveau van al zyn voorgangers zicht- en tastbaar heeft overtroffen. Voor pryzen tussen de 31 en 38 duizend gulden mag men uiter aard wel iets verwachten, maar hier is sprake van werkelijk nieuw ontwik kelde modellen, en niet van kleine delailverbeteringen. Super veilig Aan de veiligheid van bestuurder en zijn mede-inzittenden werd alle aan dacht besteed. Men kan spreken van, een „veiligheidskooi" met schokabsor- berend voor- en achterdeel. Speciaal aandacht werd daarbij geschonken aan de sterkte van zij- en achterstijlen en de voorruit, die samen met het sterke dak een buitengewoon solide geheel vormen. De portieren zijn daarbij zo danig geconstrueerd, dat zij zware schokken van opzij kunnen doorstaan. Opvallend is ook een zeer belangrijk detail, dat door het vervallen van de drukknop de kans van openspringen van het portier, bij aanrijdingen van opzij, is uitgesloten, Bovendien voor komt een ingenieuze constructie het openspringen van het portier, wanneer de centrifugale kracht op de portier handgreep werkt. Dat zou kunnen ge beuren wanneer de auto tegen een trottoirrand slipt. Door een contra-ge wicht wordt het slot vergrendeld. De brandstoftank, die een inhoud heeft van 96 liter met een reserve van 13 liter, is met het oog op de veiligheid boven de achteras en buiten de ver vormbare zone van het achterste ge deelte van de carrosserie gemonteerd. Hij is bovendien tussen extra schotten geplaatst. De vulpijp heeft vervormbare gedeelten, die voorkomen dat bij een is ook verend waardoor hij bij aanra king meegeeft en weer in de oude stand terugspringt. Op de koplampen kunnen sproeiers gemonteerd worden. Ook de achter lichten hebben een bijzondere construc tie. Zij hebben een opvallend reliëf, waarbij de dieper gelegen gedeelten schoon blijven omdat het oppervlakte daar niet kan vervuilen. Een nieuwe ontwikkeling, dat de blijvende zicht baarheid ten goede komt en daardoor ook de veiligheid. Voor- en achterbumper lopen tot aan de wielkuip; zij vormen samen met de op gelijke hoogte gemonteerde sierstrip opzij, een goede bescherming rondom, tegen kleine beschadigingen. Enkele maten De totale lengte bedraagt 496 cm. De wielbasis is verlengd tot 286,5 cm. De spoorbreedte vóór is 1525 mm en ach ter 1505 mm, de maximale breedte is 186,5 cm, de hoogte 142,5 cm. De draai- cirkel is 11,44 m. De maximumsnel heid 190 tot 205 km, afhankelijk van het model. De kofferruimte, waaronder het reservewiel plat is opgeborgen, heeft een inhoud van 0,579 m3. De bestuurdersstoel, die ook in de hoogte verstelbaar is, kan in tien stan den gezet worden. Aan de verwarming werd veel aan- Zoals bekend dient een groot aantal winkeliers (ook exploitanten van een rijdende winkel) zich voor 1 november 1972 met hun Kamer van Koophandel in verbinding te stellen om een vergunning (ontheffing) voor de Vestigingswet detailhandel aan te vragen. In de zomermaanden heeft het Ministerie van Economische Zaken alle detailhandelaren door toezending van een brochure hierop gewezen. Desondanks bestaat bij de Kamers van Koophandel de indruk, dat vele detailhandelaren deze duidelijke waarschuwing in de wind slaan; het aantal aanmeldingen blijft beneden de verwachting. Velen van degenen, die niet op tijd reageren, zullen niet meer aan een Vergunning of ontheffing voor de uit oefening van de detailhandel geholpen kunnen worden en zullen dus hun bedrijf moeten staken! De Wet is in dit opzicht streng. Alleen zij, die een nog geldige en niet in tijdsduur beperkte vergunning of ontheffing voor een kleinhandelsbedrijf, afgegeven op grond van de Vestigingswet Bedrijven 1954 hebben, behoeven niets te doen. Dit geldt trouwens nog niet eens voor allen: de houders van een vergunning of ontheffing voor een beperkt bedrijf (het beperkt gebruiksartikelen-, be perkt levensmiddelen- of beperkt textielbedrijf), de kleinhandel in schrijfwaren of in tabaksartikelen moeten wel naar de Kamer gaan! Een vergunning voor de detailhandel moet voorts voor 1 november door ieder die zonder vergunning of ontheffing de detailhandel uitoefende, óf omdat het in strijd met de wet geschiedde, worden aangevraagd. Degenen, die twijfelen of zij een vergunning of ontheffing moeten aan vragen, kunnen zich ook beter voor 1 november tot de Kamer wenden. Spijkerbroeken Nieuw! Blond blue jeans "Lois". Precies op kleur zoals je ze het liefste draagt! 375O Jeans Trimming Glimmende sterren,- ruitjes, bolletjes, knoopjes voor een blitse uitmonstering van je jeans. 10 stuks 2,- Bij aankoop van spijkerbroek of -jack slechts - Spijker Jacks "Roy Rogers" battledress model met zware rits sluitingen, ook op zakken en mouwen.^Q gg I.De ruimste keus in jeans van alle grote merken! HILVERSUM AMERSFOORT - ZEIST De nieuwe Mercedes uit de serie S-klasse. aanrijding deze vulpijp breekt, waar door mogelijk brand zou kunnen ont staan. Het vlakke dashboard is bekleed met PVC van een zodanige samenstelling dat het de maximale belastingen, die het menselijk lichaam kan doorstaan, opvangt. Stuurkolom en stuurstang zijn telescopisch en schuiven bij een botsing in elkaar. Het veiligheidsstuurwiel heeft een gro te beklede plaat, die plaatselijke druk sterk verminderd, wanneer het lichaam er voorover op valt. Het dakframe kan een belasting van 10 ton verdragen. Met het oog op de veiligheid is het interieur bekleed met schuimkunststof, en daabij zijn de por tieren niet vergeten. Ook de verbandtrommel heeft een nieuwe plaats gekregen en wel ach terin, onder de hoedenplank. Aan de buitenzijde vallen de sterk ge profileerde voorruitstijlen direct op. Extra sierstrippen zijn functioneel en voeren het water van de voorruit af en voorkomen het vuil worden van de zijruiten. Een soortgelijke voorziening aan de achterruit zorgt daar voor het zelfde effect. De ventilatie-ruitjes in de voorste por tieren zijn vervallen, waardoor het zicht verbeterd is. De grote buitenspiegel kan van bin nenuit nauwkeurig worden versteld en dacht besteed, waarvan de ingebouwde portierverwarming een goed voorbeeld is. De zijruiten blijven daardoor ook condensvrij. Voor de toevoer van war me lucht naar alle hoeken van het interieur, is een gescheiden regeling voor links en rechts aangebracht. Bij stilstand of langzaam rijden zorgt een ventilator met vier snelheden voor vol doende luchttoevoer. Wat betreft het interieur kan men kie zen uit vier verschillende bekledingen; stof, M. B. Tex, en velour. Stabiele sporing De vooras, die jaren is uitgetest, is een geheel nieuwe constructie. Hierdoor werd de zgn. center-point-steering mo gelijk, waardoor een zeer stabiele spo ring werd bereikt. Zelfs bij een klapband zal de wapen niet naar één kan trekken. Het afrem men op een weg met verschillend weg dek heeft ook geen onaangename stuur- reacties tot gevolg. Op de voorwielen zitten 22mm dikke remschijven in asymmetrische uitvoe ring, voorzien van koelkanalen, waar door een optimale koeling is bereikt en de neiging tot piepen is verminderd. Het remsysteem heeft afzonderlijk ge scheiden circuits voor voor- en achter- De wagen heeft verder een grote stabiliteit in de bocht en bij het recht- uitrijden, ook op gladde wegen. Tijdens de oktober feestavond van de brandweer bood de commandant, de heer J. Groart de burgemeester een paar rubberlaarzen aan. Wij hebben voor U een grote sortering platen, koffers, rekjes etc. Speciale reclame aanbiedingen. KONINGINNELAAN 24 b (naast Raiffeisenbank) SOESTDIJK De 77-jarige heer N. B. liep een wond boven zijn rechter oog op, toen hij op het station Soestdijk bij het uit de trein stappen kwam te vallen. De po litie bracht hem naar zijn woning in het bejaardencentrum Molenschot, waar een dokter eerste hulp verleende. De commissie van openbare werken komt in openbare vergadering bijeen op donderdag 12 oktober a.s.. 's middags om 4 uur. De onderwijscommissie ver gadert dezelfde dag 's avonds om 8 uur. De openbare vergadering van de finan ciële commissie wordt gehouden op dinsdag 17 oktober a.s. 's middags om half vier. De vergaderingen worden in het ge meentehuis gehouden. Dit lijkt onmogelijk maar toch zijn daar nog steeds mogelijkheden voor als we per vliegtuig of boot van land ver wisselen. We stappen dan bij vertrek een tax-free-shop binnen en voorzien ons meestal van rookwaar, gedistilleerd en kosmetika tegen een aantrekkelijke prijs. De ministers van E.E.G.-landen vinden dit een onaanvaardbare service geworden nu er sprake is van een douane-unie. Wij zijn het met dit standpunt wel eens. Wel vragen wij ons af hoe het mogelijk is dat er ondanks die gepro clameerde douane-unie toch nog zulke prijsverschillen tussen de E.E.G. be staan als meer dan eens worden ge- konstateerd. Bepaald onjuist vinden wij het standpunt van de Europese Com missie dat door de afschaffing van de belastingvrijdom in de E.E.G.-winkels alleen mensen worden getroffen, die tot de beter gesitueerden behoren. De massa zou niet per vliegtuig reizen. Het komt ons voor dat die massa juist be zig is het luchtruim te veroveren. Bij die verovering is de tax-free-shop een aardige verrassing al zal niemand het vliegtuig nemen omdat er deze tax free-shops zijn. Willen we de massa ook laten profi teren van dit stukje belasting-folklore dan moeten we het handhaven en dan moeten we het assortiment van die winkels meer op de massa afstemmen. Nu is het aangebodene dikwijls afge stemd op de kopers met dikke porte feuilles. In feite wil men dat echter niet veranderen. De werkelijke bedoe ling is om de verkoop in tax-free-shops te beperken en alleen voor bestemmin gen buiten de E.E.G. reserveren. En dan zijn het toch weer de hogere in komenstrekkers die aan bod komen. magie clearing van super cleaner is een weldaad voor al uw kleding! perfekt gereinigd, stuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd Qp ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wij halen en bezorgen pioniers in.textielreïnigïng koningsweg 16 en konlnglnnelaan 42 Voor het vervoer van gehandicapten op zaterdagmorgen naar het instruc- tiebad De Turf aan de Waldeck Pyr- montlaan, vraagt het bestuur van de Stichting Bentinck Fonds assistentie van automobilisten. Het instructiebad is voor hen geopend iedere zaterdagmorgen van kwart voor negen tot kwart over tien. Het ophalen van de zwementhousiasten zou moeten gebeuren rond half negen en het weg brengen tegen half elf. Automobilisten die hieraan willen mee werken, worden verzocht zich telefo nisch of schriftelijk aan te melden bij de heer B. van Os, bestuurslid van het Bentinck Fonds, per adres Gemeen tehuis Soest. De bestuurssamenstelling van het Ben^- tinck Fonds heeft een kleine wijziging ondergaan. Dokter J. C. Jongbloed, die wegens drukke werkzaamheden heeft moeten bedanken, is opgevolgd door dokter S. G. Looijen, chirurg in het ziekenhuis Zonnegloren. v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wjj lessen In OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5