.en ook op zaterdag ACHTTIEN WAT ZAL HET WORDEN Engparkcommissie opstellen eindrapport Reconstructie van Kerkpad mogelijk nog duurder aan toe M oktober 1ST1 51e jaargang no. 8 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5151 - Postgiro 126156 Vergadering S.G.P. Het oog gericht op harde Duitse aanpak Spectaculair alternatief plan VVD-ers geen interesse voor aankoop pand Wilhelminalaan Voorschot op afrekening aan bijzondere kleuterscholen Politiebureau 4 444 Telef. Brandweer 3 3 3 3 deze Vendomatic dubbeldeurs koelkast VROOM DREESMANN Je bent nu achttien jaar, en hebt je keuze klaar, voor de partij, je welgezind, je bent niet meer dat kind, je oordeelt mee, je keus is rijp genoeg, ja heus, je weet je weetje wel, in 't politieke spel, en als je 't stemmen laat geeft dat je leraar baat. Je stemt natuurlijk vent, nu jij reeds achttien bent, en al volwassen, kant en klaar, op je achttiende jaar, voor 't stemmen, jonge man, kom, maak gebruik er van, toe, kies je favoriet, en laat het stemmen niet, want doe je toch niet mee, dan is je baas tevree. Ga naar het stemlokaal, doe als wij allemaal, die kiezen hun partij bewust, doe jij het ook gerust, je bent al heel wat mans, en dus, gebruik je kans, stem mee, mijn vent, en toon je juiste keus, mijn zoon, want gaat je stem te loor, dan wint je vader hoor! Abnnmui«ot per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdaf Ondanks de afwijzing door de progres sieve drie van een gesprek met de kon- "essionele partijen over een mogelijke cabinetsvorming, blijft het toch hele maal niet uitgesloten dat er na de ver kiezingen een rooms-rode koalitie tot !and komt. In de P.v.d.A. blijft een 'linke groep, die zo'n samenwerking liet niet a priori wil uitsluiten. Door iet kongresbesluit nu wel gedwongen om tevoren geen gesprek te gebinnen, zal die groep om Joop den Uyl c.s. na de verkiezing ongetwijfeld weer meer ■°wicht in de schaal leggen. Het moet immers niet uitgesloten wor den geacht, dat de koningin straks aan de heer Den Uyl, als leider van de fraktie met de grootste zetelwinst, de opdracht zal verlenen tot vorming van een kabinet. En wanneer aan die op dracht verbonden wordt „dat steunt op een zo groot mogelijke meerderheid in de Kamer", dan staat Den Uyl welhaast voor de noodzaak om met de konfes- sionelen te gaan praten en te trachten tot overeenstemming te komen. Mis schien zou hij het willen beperken tot de K.V.P., maar het is vrijwel ondenk baar, dat de K.V.P. het konfessionele verband zal loslaten. Het blijft twijfelachtig of dat gesprek dan tot overeenstemming zal leiden. De progressieve drie zijn nogal pola riserend tewerk gegaan, waardoor het moeilijker dan vroeger is geworden om een kompromis te vinden. Dan kan de heer Den Uyl zijn opdracht teruggeven en een van de konfessionele leiders met een dergelijke opdracht worden belast. Die kan dan proberen om de juist af getreden koalitie van de vijf partijen weer tot leven te wekken. Daarover spraken vorige week in de Kamer spre kers van die kant zich nu ook wel niet zo enthousiast over uit, maar dat zegt tijdens de verkiezingsstrijd natuurlijk nog niets. Al lijkt die mogelijkheid iets groter dan een rooms-rode samenwer king, dat die konfessionele formateur zal slagen is bepaald niet zeker. Moet ook deze de opdracht teruggeven, dan resten de mogelijkheden voor een minderheidsregering, hetzij gevormd door de progressieve drie, hetzij door de konfessionele partijen. Het komt ons voor, dat een minder heidsregering van de progressieve drie geen lang leven beschoren zal zijn. Voor meerdere van hun programma punten lijkt het haast onmogelijk om in de Kamer een meerderheid te krij gen. Ook wat dit betreft lijken de kansen voor een konfessionele minder heidsregering groter, want die zal in menig opzicht gesteund kunnen worden door de afgevaardigden van een aantal kleine partijen, als S.G.P., G.P.V., Mid denstandspartij en Boeren. Doch uiteindelijk zal men toch weer dienen te komen tot een op een flinke meerderheid steunende regering en dan zal er toch onderhandeld moeten wor den tussen de progressieven en de kon- fessionelen. Dan zal er wederzijds heel wat water in de wijn moeten worden' gedaan, waaraan men nu zegt niet te denken. Nu wil links niet praten met de K.V.P. omdat men deze - na de nacht van Schmelzer" - te onbetrouw baar vindt, doch straks kan links zich weieens gedwongen zien zich eveneens robetrouwbaar te gedragen ten aanzien -van de thans geuite verlangens en p:.-en. TT?.ar het lijkt er haast op, dat de progressieve drie helemaal niet zo ver engend zijn om nu de regeringsveran - woordelijkheid over te nemen, gezien bun sterke afwijzing om met de kon- fossionelen er ook maar over te willen waten. Om in de huidige omstandigheden de verantwoordelijkheid te gaan dragen voor vele noodzakelijke impopulaire maatregelen is niet zo aanlokkelijk. De progressieve drie zijn juist zo uit op populariteit. En daarmede is in de op positie meer eer te behalen. Bij een volgende verkiezing dan misschien ook meer winst. 7o gezien lijkt dus een herstel van de vijf partijen koalitie straks nog de meeste kans te maken. Als is het po- i'M'eke spel wederzijds bepaald niet zo betrouwbaar dat dit al een axioma is. Maandag drieentwintig oktober a.s. meerde Gemeente aan de Dalweg, hoek Beukenlaan, een openbare vergadering gehouden worden van de politieke par tij, de S.G.P. Spreker is de heer C. N. van Dis Jr., Md van de Tweede Kamer. De verga dering begint om 20.00 uur. 5 OESTER COURANT In het alternatief plan van de Engpark-commissie wordt het stadscentrum niet gesitueerd b« het station Soest-Zuid, maar op het terrein tussen de Molenstraat en de Verl. Talmalaan. Op de foto de huidige situatie, waar volgens de ge meenteplannen een gedeelte van de Dalweg aangelegd moet worden. spoorlijn verbonden met de Veldweg, in de buurt van het station Soest. In de eerdergenoemde driehoek zou plaats zijn voor bungalow-bebouwing. Het stadscentrum is bereikbaar via Beukenlaan, via Verl. Talmalaan en een daar aan te leggen weg die aanslui ting geeft op de Vrijheidsweg (daar voor zouden enkele huizen opgeofferd moeten worden), via de Soesterengweg en via de Molenstraat-St. Josephstraat. De Engparkcommissie heeft het afgelopen half jaar niet vergaderd, maar in die periode beslist niet stilgezeten. Dat bleek duideljjk tijdens de vergadering, toen naast de basis voor het eindrapport ook een alternatief plan op tafel kwam, dat eveneens aan het college van b. en w. zal worden overhandigd. „Als ze daar geen gebruik van willen maken, dan merken we dat wel", zei voorzitter de heer C. de Heus, die niet verheelde dat hjj meer voor het nieuwe plan voelde. In het eindrapport zal worden vol daan aan de oorspronkelijk verkregen opdracht. Daarin zal de visie van de commissie worden neergelegd, die zich beweegt tussen de opvatting, afblijven van het schamel restant dat nog van de Eng is overgebleven, dus ongerept laten èn de opvatting het scheppen van ongeorganiseerde „groenrecreatie" en voorzieningen om te voldoen aan de behoeften van de verstedelijkte bevol king, maar met onvoorwaardelijk be houd van zoveel mogelijk karakteris tiek Eng-landschap. De heer De Heus merkte op dat tussen het oorspronkelijke plan van de ge meente en dit uitgewerkte plan niet zoveel verschil was. „Ik heb in de afgelopen maanden veel gesprekken gevoerd en veel documentatie doorge lezen en constateer dat er in het ver leden ook veel aandacht aan de Eng is besteed. Dat dat geresulteerd heeft in een plan waar wij ons niet mee kun nen verenigen, doet niets af aan het respect dat wij kunnen hebben voor de wijze waarop het toen is aangepakt. De opvatting „ze doen maar" is beslist niet juist" aldus de heer De Heus. Ook vond hij, dat welk plan ook uit gewerkt gaat worden, men beslist des kundigen moest inschakelen, „de Eng heeft een meer dan plaatselijke bete kenis". In het volgens de opdracht uitgewerkte eindrapport blijven de Molenstraat en de Verl. Talmalaan met woningen be houden. Het gedeelte tussen de Molen straat en het nieuwe stadscentrum be houdt een agrarische bestemming, waar tussendoor enkele wandelpaden kunnen worden aangelegd. Rondom de gemeen telijke kwekerij komt een educatief centrum. Het gebied tussen Molenstraat en Tal malaan, aan weerszijde van de nog aan te leggen Dalweg krijgt een groenbe- planting. De Witte Boerderij zou thee huis kunnen worden (en ook dienst kunnen doen als cultureel centrum) met in de onmiddellijke omgeving een wandelpark. Daarachter, richting Beu kenlaan, een terrein met vele voorzie ningen zoals rijwielcrossbaan, sledehel ling enz. In het totale gebied is met de aanleg van parkeerplaatsen rekening gehouden. De commissie meent hiermee voldaan te hebben aan de opdracht. Voor na dere detaillering zouden andere des kundigen ingeschakeld moeten worden. Duidelijk was wel dat dit plan niemand bevredigde. Alternatief plan Dat lag anders met het alternatief, al hoewel de meeste commissieleden dat ook voor het eerst zagen. In dit plan is de Weg-over-de-Eng ge heel weggelaten en de toekomstige city van Soest-Zuid verplaatst naar het terrein tussen Molenstraat en Verl. Tal malaan. De geplande doortrekking van de Dal weg komt hierdoor te vervallen, de Molenstraat en Verl. Talmalaan blijven behouden en krijgen een functie als aanvoerwegen voor het stadscentrum, dat dan inderdaad de naam centrum verdiend, zo vonden de commissieleden. In dit alternatieve plan wordt ook Kerckenlandt niet bebouwd, terwijl er daarentegen wel bebouwing mogelijk zou zijn in de driehoek Veldweg-Kolo- nieweg-spoorlijn. De Parklaan wordt aan de zijde van de Eng doorgetrokken en wordt langs de In de financiële commissie hebben de VVD fractie leden, mevrouw E. Kort- huis-Elion en de heer W. Blaauw te kennen gegeven niets te voelen voor de aankoop van een pand aan de Wil helminalaan. Ook niet toen bleek dat de eigenaar, de heer L. P. M. Fugers, het huis met opstallen zelf ten ver koop had aangeboden en er dus geen sprake was van actief aankoopbeleid van de gemeente. De Wilhelminalaan zal t.z.t. een onderdeel uilmaken van de aan te leggen Weg-over-de-Eng, waar de VVD-fractie haar stem niet aan gegeven heeft. Ook de heer H. Jonker (D '66) behield zijn stem voor. „Als b. en w. over dit plan willen denken, dat overigens ook een vijftien jaar geleden op tafel is geweest, maar om onverklaarbare redenen verdween", al dus de heer De Heus, „dan kunnen wij dit nader uitwerken. Mocht dat niet zo zijn en mocht men met het eerste rap port genoegen nemen, dan zijn wij zo wat aan onze laatste vergadering toe". Er zal echter zeker nog een vergade ring worden gehouden, die gewijd wordt aan het alternatieve plan. De commissieleden drongen daar wel op aan. De heer Joosten maakte daarbij alvast wat kan tekeningen; de Molenweg wil de hij wandelweg maken, de Molen straat zou z.i. te veel verkeer gaan aan trekken en de Vrijheidsweg zou anders gesitueerd moeten worden. Deze voor lopige opmerkingen deed hij vergezeld gaan van een critische opmerking over de deskundigheid van deskundigen. „Het door deskundigen opgestelde structuurplan van 1963 is de oorzaak van veel problemen. Het plan roept steeds meer weerstanden op", en het leek hem dan ook zinnig het structuur plan in zijn geheel opnieuw te be kijken. Hij meende dat een hearing nu op zijn plaats zou zijn, ook over de verplaatsing van het stadscentrum, maar de heer De Heus stelde daar een vraagteken bij. Hij wilde het college niet onder druk zetten. „Als ons alter natieve plan zonder meer wordt afge wezen, is de tijd daarvoor misschien rijp", meende de heer De Heus, die verder niet zo'n grote waarde hechte aan hoorzittingen. De heer Chr. Uiterwijk merkte nog op in strijd met gedane toezeggingen een wandelpad had aangelegd buiten mede weten van de commissie. „Wij hebben kritiek gehad dat wij buiten ons boek je gegaan zouden zijn, ik meen dat we nu quitte staan", aldus de heer Uiterwijk. Overigens was men wel ge- gelukkig met deze ontsluiting van het terrein. Voor de reconstructie van het Kerkpad wordt een krediet gevraagd van ƒ770.000. Dat is ƒ20.000 meer dan hier oorspronkelijk voor beschikbaar was gesteld. Deze meerkosten vloeien voort uit het tegemoetkomen aan de wensen van de bewonerscommissie. De leden van de commissie van open bare werken konden zich er wel mee verenigen. Overigens bleek dat het be drag nog hoger zou kunnen uitvallen, daar de nieuwe begroting gebaseerd was op de oude prijsopgaven en er geen rekening was gehouden met in middels opgetreden prijsstijgingen. Weliswaar was de eerste begroting niet aan de krappe kant geweest, zei de heer Van der Dussen, de directeur van gemeentewerken, maar hij gaf toe dat er een redelijke kans bestond dat het krediet overschreden zou worden. De heer J. van Poppelen (KVP) vond dat de bewonerscommissie voortreffe lijk en constructief werk had geleverd en hij waardeerde het dat b. en w. het ingediende plan hadden overgenomen. Zijn vraag of alle bewoners nu wisten wat er gebeuren ging, werd door de wethouder, mevrouw M. Walter-v. d. Togt, bevestigend beantwoord. „Iedereen heeft het rapport van de commissie ontvangen". Zij merkte ver der op dat het oorspronkelijk gemeen teplan in overeenstemming was met het geldende bestemmingsplan, dat nu gewijzigd dient te worden. Mevrouw G. Alting-Ambrosius (WD) informeerde naar de mogelijkheid dat bewoners zich alsnog niet bij de nieuwe versie zullen neerleggen en de heer J. Korte (KVP) vroeg in dit verband of er soms actie-comité's opgericht zouden worden. De heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) wilde weten of er nu voldaan was aan de verzoeken van het grootste deel van de bewoners, waarbij hij o.m. de asfel- tering op het oog had. „Komt men straks met bezwaren als de asfaltlaag hier en daar weer opgebroken moet worden?", zo vroeg de heer Hoekstra. De heer M. van Ee (VVD) vond dat irrelevant, omdat alle bewoners van het bestaan van de commissie afwisten, geënqueteerd waren en hadden kunnen reageren. De wethouder meende, dat als men er nog op terugkwam, het een schoolvoor beeld zou zijn om nooit meer bewoners bij het opstellen van plannen in te schakelen. Met de werkzaamheden zal a.s. voor jaar een begin gemaakt worden. Zij zullen ongeveer een jaar in beslag nemen, terwijl de toplaag begin 1974 aangebracht zal kunnen worden. Desgevraagd deelde de heer Van der Dussen mee dat binnenkort de riolering van de Vosseveldlaan, de Schouten kampweg en de Stadhouderslaan aan besteed zal worden. In het tijdvak van 1966 tot en met 1970 werd in deze gemeente ten behoeve van het openbaar kleuteronderwijs een bedrag van ƒ5.031,73 per lokaal en een bedrag van 16,45 per kleuter meer uitgegeven dan van rijkswege ter be schikking was gesteld. Ingevolge de bepalingen van de Kleuteronderwijswet maken dan de besturen van de bij zondere kleuterscholen aanspraak op een extra vergoeding per lokaal en per kleuter, gelijk aan het bedrag per lokaal en per kleuter, der overschrij ding, vermenigvuldigd met het gemid deld aantal gebruikte lokalen en het gemiddeld aantal kleuters in dat tijd vak. De gemeente heeft voor deze vergoe dingen een bedrag van ƒ218.719,78 ge reserveerd. Tegen het verlenen van een voorschot op deze afrekening bestaat daarom geen bezwaar. Het college stelt de raad voor daaraan medewerking te willen ver lenen. De Duitse overheid is ongebruikelijk hard jegens de Palestijnen in de bonds republiek. Het verbieden van organisa ties en het doorsnuffelen van kantoren plus het zonder meer uitwijzen van een man of honderd plus het zonder veel verklaring weren van enige duizenden burgers uit de Arabische landen is al les bijeen een pakket maatregelen van een omvang als men in een rechtsstaat niet vaak tegenkomt. Er is uiteraard wel tegen geprotesteerd vanuit het na bije oosten vooral en heel bescheiden door enige linkse groeperingen vooral van studenten in de bondsrepubliek, maar in grote trekken schijnt de Duitse burgerij het de natuurlijkste zaak van de wereld te vinden. Maar is het dit wel? Dat is nog de vraag. Gebruikelijker is dat de politie het toezicht verscherpt eventueel in samenwerking met de politie van an dere landen om te voorkomen dat op terreurdaden beluste vreemdelingen al te veel kans op sukses krijgen. Een principe van de rechtsstaat is toch dat ieder beschouwd wordt als on schuldig tot zijn schuld is bewezen, of althans zeer sterk wordt vermoed. En met dit principe licht Duitsland nu wel erg de hand en wie de demokratie een beetje lief is heeft geen ongelijk om te protesteren. De ooi-zaak is natuurlijk duidelijk: de bloedige overval op het Olympisch dorp van München, een zaak waarover de definitieve lezing nog afgewacht moet worden, maar waarvan onbetwistbaar is dat de Duitse politie door het niet- voorkómen zowel als door het gebrek kig afwikkelen een fiks stuk mede verantwoordelijkheid draagt. Om ver schillende redenen is deze terreurdaad extra hard aangekomen bij de Duitsers. In de eerste plaats is de nationale trots gekwetst dat je voor het goed organi seren van iets in de eerste plaats bij Duitsers aan moet kloppen. In de tweede plaats waren Israëli's de dupe van terroristen en falen van po litie en organisatie beide en een erfenis van Hitiers Derde Rijk is nu eenmaal een ten opzichte van Israël wat heel teer schuldgevoel. En in de derde plaats is hier een demonstratie gegeven dat het kennelijk mogelijk is dwars door alle voorzorgen die de bondsrepu bliek treft voor het verzekeren van recht en orde een stel schietgragen zomaar hun gang kunnen gaan: waren het eerste zulke lieden als de Baader- Heinhofgroep, nu weer de Palestijnen. Met name oudere Duitsers herinneren zich dan maar al te goed dat de repu bliek van Weimar eraan te gronde ging dat de handhaving van recht en orde niet veel meer voorstelde. Er is tegen recht en orde natuurlijk niet veel rede lijk bezwaar in te brengen - dat die nodig zijn staat buiten kijf - maar aan het scheppen daarvan mogen wel enige voorwaarden gesteld worden. Hitier schiep bijvoorbeeld allereerst iets dat er uitzag als recht en orde voor men door had dat een inderdaad verwerpe lijke chaos van zwakheid was geruild voor een nog verwerpelijker misbruik van gezag. De regering in Bonn heeft het grootste gelijk van de wereld dat ze iets onder neemt tegen terreurorganisaties. Ma?' ook daarbij zal zij het principe van cM rechtszekerheid niet mogen verlate* En de willekeur waarmee de autoritei ten nu hun macht gebruiken tegen eer groep vreemdelingen die daarvoor al leen op grond van herkomst is uitge zocht, is geen toonbeeld van rechts zekerheid, de kans dat onder Palestr nen en andere Arabieren in de bondr republiek mensen zijn die van ganse harte terreur bedrijven a la de zwart september, is reëel. Maar het is zeker dat onder degene die nu getroffen zijn ook heel w mensen zijn die alleen in de bondr republiek waren om hun boterham t verdienen, of om te studeren en die r het geheel niet warm lopen voor ter reur, die misschien wel heftig verwer pen als strijdmethode. Maar die zijn eveneens de dupe va llet autoritair optreden van de bondr regering, die kennelijk geen gewetenc bezwaren heeft om goeden met kwade- te laten lijden. Maar dit is een opvatting die dichter staat bij die van de terreurgroepen dar bij die van de rechtsstaat. En waar tegen, al was het alleen maar omdal wat nu tegen vreemdelingen wordt ge daan, desnoods een volgende keer tegen eigen burgers toepasbaar zal zijn, bes! wat feller geprotesteerd had mogen worden. KANTMAN GELDIG VRIJDAG 20 OKTOBER EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Dameshandschoen In zwarte en donker bruine nappalon. Heerlijk warm ge voerd. Aardige fanta- 1 siegarnering bij de pols. Maten S, M, L. Buitengewoon voor- I delig! 5.95 Tafel en stoelen Type Windsor, ge beitst in rood of groen. Tafelblad (70x110) van witte kunststof, gemakke lijk in onderhoud. Uitsluitend zolang de voorraad strekt. Tafel 67.50 Stoel 25.50 afd. keukenmeub- Snijdbaar ruig- geschoren cocos Naturel, 2 cm dik. Dichte pool, snijd baar in lengte-en breedterichting, zon der te rafelen. Anti slip rubber rug. 100 cm. br. 44.-; 80 cm br. 35.-; 60 cm br. per meter 26.- Vendorma flanellen lakens Onze vermaarde kwaliteit. In o.a. wit, bleu, geel en oranje. Tweezijdig geruwd. Extra sterk. 180x280 15.25; 150x280 nu 13.50 Damesgarnituur Wol met rhovyl, fantasie gebreid. In zuiver wit. Fijn voorde komende kou! Maten 42 t/m 48. Hemdje vanaf 7.50; panty vanaf Vendorma elektri sche onderdeken Heerlijk warm door regelbare tempera tuur. Volkomen was- baaren 3 jaar V&D garantie. 2 Pers. (125x160 cm) 108.-; 1 Pers. (70x160 cm) 89.- Tuniekblouse Doorknoopmodel met lange mouwen bindceintuur. In een imprimé van weeb- jersey. Keus uit 2 dessins en 'n reeks van modieuze na- jaarstinten. Ja, ook in de grotere maten (40 t/m 50) 18.- Houten blokkenwagen Flink groot (55 cm lang, 27 cm breed, 12 cm hoog). Blank gelakte wagen met trekkoord en 165 beukehouten blok ken. Heel solide! 19.95 Zeer royale koelruimte samen met een flinke vriesruimte op hetzelfde vloer oppervlak. Modern keukengemak dub belop! Geen vleugje kou ontsnapt door magnetische sluiting rondom bei de deuren. 3-Sterren kwaliteit met alle nieuwste snufjes vandien. 5 Jaar garantie op het koelsysteem. Hoog 151 cm, breed 54 cm en diep 60 cm. Nu twee dagen lang Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1