HOMEE mm Sluitende gemeente begroting voor het jaar 1973 w van de m- iSckoemaker - antenneteckniek GARAGE STAM F, G. KERKHOF FUGERS- FIETS Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke leninc van de NMB Jongenskïeding NOVEMBER 72.60 „DE K0RTF. DEINEN" OPENDE N00D-RESTAERANT Dranken-Shop aan de Laanstraat goede gebruikte RENAULT Stam Renault Frans Bosman N.V. Oafear©t DE GOUDEN SNAAR Ruim 60 jaar Gazelle - Burgers Peugeot Soest - - Telefoon 2792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Voordelige aanbieding Suèdine Steenhoffstraat 66 Soest - Telefoon 8644 Politiebureau 4 4 44 Telef Brandweer 3 3 33 Toestand evenwel minder rooskleurig Kinderpostzegelactie Auto's botsten op de Soesterbergsestraat V.V.V.-nieuws je kunt niet alles weten... maar wel alles makkelijk te weten komen Be Algemene Winkler Prins van A tot Z in kleuren Socster Courant van donderdag 2 november 1972 AUTOMOBIELBEDRIJF 'Sinds 1913 Nieüwerhoekplein - Soestdijk Teleloon 02155-8850 een veilige combinatie ookvoorul ELECTROTECHNISCH BUREAU Verkoop - Radio - T.V. - Service Dealer van: B en O, Blaupunkt, Philips, Nordmende, Akai, Sony en National Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: Birkstraat 48 Telefoon 3367-8978 De werken die in 1973 niet uitgevoerd zullen worden zijn; het plan Kerke- buurt, het kantoor van gemeentewer ken, de aula op de begraafplaats Soes- terberg, sport-accomodaties Soester- berg, de aanleg van nieuwe hockey velden en een school in de wijk Klaar- water. De meeropbrengst van de straatbelas ting wordt geraamd op 216 duizend gulden. Uitgaande van door de minister gehan teerde normen voor straat en rioolbe lasting, reinigingsrecht en opcenten per sonele belasting, zou de gemeente in totaal 2.509.530,- aan belastingen kun nen innen. Volgens de gehanteerde ta rieven in Soest is de opbrengst echter 2.068.000,- zodat er sprake zou zijn van een onbenutte belastingcapaciteit van 441.530,-. Minus de mééropbrengst van de straat belasting blijft daarvan nog ƒ225.530,- over. Door de invoering van een pro vinciale verontreinigingsheffing van 63,84 per gezin, wil men de rioolaf- voerrechten van 24,- per perceel la ten vervallen. De bijdrage in de kosten van onderhoud, rente en afschrijving van het gemeentelijke rioleringstelsel bedraagt 54,25 per perceel. Volksgezondheid In het komend jaar zal een bevol kingsonderzoek naar tuberculose en andere longziekten plaatsvinden. Be sloten is dit onderzoek te beperken tot mannen van 41 jaar en ouder. Onderzocht wordt, nu het schermbeeld- Grandioze langspeler van HERB ALPERT met z'n tijuana brass, waarop o.a. „Desafinado", „Cabaret" en „Gotta lot of livin' todo". VERWARMINGSBEDRIJF Het adres voor een goede op gas gestookte CENTRALE VERWARMING. Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 Verkoop - Inruil - Service KERKSTRAAT 3, achter Audio TELEFOON 2030 R4 R6 Vr R8 R10 R12 R16 Politie en brandweer Het nadelig saldo van de politie be draagt ruim 116 duizend gulden. Dit wordt met 12 duizend gulden terugge bracht, doordat de rijksbijdrage in de personeelskosten de personeelslasten met dit bedrag overtreffen. Deze over compensatie is echter vergeleken met 1972 aanzienlijk verminderd. Wat de brandweer betreft zal een voor stel ingediend worden om te komen tot een 24-uurs bezetting van de alarm centrale, mede ten behoeve van de am- onderzoek zich tot zo'n klein deel van de bevolking beperkt, of het zin heeft om tot een andersoortig bevolkingson derzoek over te gaan. Voorgesteld wordt aan de Stichting Gezondheidsbevordering, in verband met de exploitaties van het nieuwe, begin 1973 gereedkomende medisch centrum, een subsidie te verlenen tot een bedrag van 1,72 per bij de plaat selijke kruisverenigingen aangesloten lid. Voorts wordt voorgesteld de ge meentelijke subsidie in de personeels lasten op te trekken tot een bedrag gelijk aan de rijkssubsidie. Verder wordt overwogen om een ruim te in het medisch centrum te bestem men als centraal behandelcentrum voor de schooltandverzorging. Woningbouw Verwacht wordt dat eind 1973 in het plan Klaarwater gereed zullen zijn, in alle secties tesamen, 390 flatwoningen en 424 eengezinswoningen, alsmede in Colenso de 57 woningen in de Oranje flat. In Soesterberg wordt de woning voorraad vermeerderd met het gereed komen van de 87 wooneenheden in het dienstencentrum aan het Dorpsplein en 23 woningen van de woningbouwver eniging St. Joseph. Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van ƒ3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbai: vermeldt een tekort van 628.019,De toenemende exploitatiekosten van met name de sportvelden, zullen aanleiding zijn te overwegen in hoeverre door de verenigingen kan worden medegewerkt om deze kosten te drukken, hetzij door enige vorm van zelfwerkzaamheid, het zij door verhoging van de tarieven. Wat betreft de oorspronkelijk gepro jecteerde sportzaal achter de Prins Willem Alexanderschool aan de Beetz- laan wordt betreurt dat 25 omwonen den de bouw hebben weten te voor komen. De zaal wordt nu gebouwd op een terrein aan de Ossendamweg, hoek Oude Utrechtseweg. Daar waren min der bezv/aren. „Het blijft te betreuren", staat in de nota, „dat door gebrek aan burgerzin honderden schoolkinderen van gym nastiekonderwijs verstoken zijn geble ven". Bovendien kost dit de gemeenschap wegens renteverlies van onbenut kapi taal in 1973 ruim ƒ44.000,-. Wat het openluchttheater betreft zullen door de stichting geen voorstellingen meer georganiseerd worden. Werd in 1971 nog een gemiddelde van 242 be talende bezoekers per voorstelling ge boekt, in 1972 bedroeg dit aantal slechts 198 per voorstelling. Dat betekende voor dit jaar een bijdrage van de ge meente per bezoeker van 10,48. De drukst bezochte voorstelling was die georganiseerd door het medisch comité Nederland-Vietnam, nml. 1200. Het concert van de Continental Singers, ge organiseerd door de Stichting Jeugd zorg trok 550 bezoekers, de kinder voorstelling van het Oranje-comité op 30 arpil 600, de kindervoorstelling van de WV 320. Het slechtst bezocht werd de kindervoorstelling van het Neder lands Jeugdtoneel, nml. 75 bezoekers. De totale begroting beloopt een bedrag van ƒ28.199.625,-. In 1970 was dat 15.157.606,-; in 1971 19.637.620,-; in 1972 24.504.304,-, derhalve nu ver geleken met 1970 100) een stijging met 86%. Vergeleken met vorig jaar is die stijging 15,08 Het aanbod van. leerlingen, op de scho len in de oude wijken baart het col lege zorgen. Mede door het uitblijven van een verlaging van de leerlingen- schaal zullen enige scholen veel moeite hebben zich als zesmansschool te hand haven. Als gevolg daarvan zal moge lijk in de toekomst overgegaan moeten worden tot wijziging van de wij kinde ling. Als een van de oorzaken wordt aangehaald het nog niet bebouwen van de wijk Kerckenlandt. Verder staat op de nominatie het afbreken van de Da Costaschool en de St. Josefschool en zullen andere oude scholen gemoder niseerd moeten worden. Dat betreft dikwijls verbouwingen op sanitair ge bied. Het aantal in gebruik zijnde noodloka- len bedroeg op 16 september jl. 38. De gemeenschappelijke schoolraad, welke dit jaar werd ingesteld, verstrekt het college vele waardevolle adviezen. Er kleeft echter een nadeel aan en wel het feit dat afdoening van bepaal de aangelegenheden wordt vertraagd. Culturele aangelegenheden De kunstenaarsvereniging Artishock kan rekenen op financiële steun, mits tenminste de raad met de voorstellen accoord gaat. Verder is een ontwerp- beheersverordening voor het St. Jozef gebouw als tijdelijk cultureel centrum gereed. Ook voor de openbare leeszaal en bi bliotheek zullen extra bijdragen ter beschikking moeten worden gesteld. Geadviseerd wordt geen subsidie meer te verstrekken aan de Nederlandse Hartstichting, de Stichting Het Neder lands Astmafonds, de Ned. Vereniging Bescherming Voetgangers, de Nier- Stichting Nederland, de Stichting „Tus sen Vecht en Eem", het Koningin Wil- helminafonds en de Nederlandse Vere niging tot Rheumatiek bestrijding. met „borg"voering in maat 116 kleine prijsstijging per maat. J.l. vrijdag opende de heer Ben Rade maker (34) aan de Laanstraat, hoek Dorresteinweg een Dranken-Shop. Daaraan ging donderdag een zeer druk bezochte receptie vooraf. Meer dan 65 bloemstukken getuigden van de grote belangstelling die hier voor bestond. Tot 's avonds tien uur kwamen vele vrienden, kennissen en relaties het echtpaar Rademaker hun gelukwensen aanbieden. Ben Rademaker, een echter „Soester", besloot begin dit jaar van steil te ver anderen. Hij was tot dan een zeer gewaardeerde administratieve medewerker bij een groot garagebedrijf hier ter plaatse. De kans om voor zich zelf te begin nen, die zich voordeed toen de kan toorboekhandel naast de sigarenzaak van zijn vader leeg kwam, werd met beide handen aangegrepen. Een maan denlange avondstudie om de vereiste diploma's te behalen, volgde. Dat werd met succes bekroond en sinds enige weken is hij in het bezit van het slij- tersvakdiploma. Niets stond toen de opening van de dranken-shop meer in de weg. Aan .de inrichting behoefde weinig veran derd te worden en wat er aan gebeu ren moest werd door Rademakers uit gevoerd. Het is een gezellige „zelfbe- dienings wijnhandel-slijterij" geworden met een enorme sortering, van een flesje tomatensap tot champagne en dure cognac toe. Alleen aan wijn al, zijn er zo'n vijftig soorten in voor raad, allemaal de betere kwaliteiten. Het steriotiepe „de zaak voldoet aan een behoefte" kan hier met recht gel den. Het liep de eerste dag af en aan en niet alleen uit de directe omgeving. De heer Rademaker had nauwelijks tijd ons te woord te staan. Op 15 november zal het dan ook zo ver zijn, dat de geschenkbon van start gaat en dat betekent een grote vooruitgang op gebied van service in het zakenle ven. Deze bon zal verkrijgbaar zijn bij Daarentegen wordt geadviseerd het Utrechts Symfonie Orkest weer een subsidie van ƒ4000,- te verlenen. Gezegd wordt verder dat de Stichting Kinderboerderij „De Vrije Teugel" vóór of in 1973 met de verbouwings werkzaamheden aan de nieuwe boer derij zal beginnen. Gemeente bedrijven De kosten voor het ophalen van grof huisvuil en containerlediging worden geraamd op ƒ245.337.-. De verhuur van warmwatertoestellen van het gasbedrijf levert nog een ver lies op. Om dat verlies geheel of gedeel telijk te compenseren zal aan een ver hoging van de tarieven voor het ver huren van de apparaten niet te ontko men zijn. Sportstichting De begroting van de sportstichting is nauwelijks kleiner. Desondanks hoopt men reeds eind april 1973 het nieuw te bouwen restaurant in gebruik te kunnen nemen. De plan nen hiervoor verkeren in een verge vorderd stadium. Het zal gebouwd worden op de plaats waar het afge brande pand staat en daarbij zal de onderbouw nog dienst kunnen doen. Het wordt opgetrokken in de stijl van 't nabij gelegen kantoorgebouw, waarbij het mogelijk wordt de etage als restau rant in te richten. Tegen dit plan zal, zo als het er nu uitziet, door de schoonheidscommissie geen bezwaar gemaakt worden. Als alles meezit zal reeds in januari a.s. met de bouw begonnen kunnen worden. Alhoewel voor het eerst sedert 1969 een sluitende begroting wordt aangeboden dat wil zeggen sluitend zonder dat de reserves aangesproken moeten worden, is de budgetaire positie van de gemeente voor het jaar 1973 niet zo rooskleurig, als het woord „sluitend" suggereert. dat deze in 1973 niet tot uitvoering komen; 4. het niet toevoegen aan de reserve van de rente van een bepaalde boekwinst. bulance-dienst, het bedrijf gemeente werken en het gasbedrijf. De nettokosten van de brandweer per inwoner zullen in 1973 13,82 gaan be dragen tegen 12,63 in dit jaar. Bestemmingsplannen enz. Gewag wordt gemaakt van het feit dat bij de Kroon aanhangig zijn ge maakt procedures tegen het plan Ker- kebuurt, Soestereng/weg over de Eng en Soestereng/park en centrum. Opge merkt wordt daarbij dat de hoorzitting bij de Raad van Staten met betrek king tot het plan Kerkebuurt reeds in augustus 1971 heeft plaatsgehad, maar dat een beslissing door de Kroon nog niet werd genomen. Het ligt verder in de bedoeling voor Soesterveen-Zuid drie plannen te ont werpen, nml. Klein Engendaal, O ver hees en een gedeelte van de Boeren- streek. Het vooroverleg zal begin 1973 aanvangen. Onderwijs Op dinsdag 7 november a.s. begint de Kinderpostzegelactie weer. De dames van het U.V.V. zullen vanaf die dag, vijf dagen per week in het postkan toor aanwezig zijn om postzegels en kaarten te verkopen. De actie duurt tot 31 december. Alleen op 7 novem ber zullen eerste-dag enveloppen ver kocht worden. Er is weer een grote verscheidenheid aan wens- en andere kaarten. De prij zen variëren van 0,25 tot 1, De opbrengst komt ten goede aan grote en kleine instellingen, zonder welke de voor kinderen zo noodzakelijke verzor ging niet mogelijk is. Ook is de bekende Pro-Juventute Ka lender daar verkrijgbaar. Men rekent op grote belangstelling, zo dat het bedrag dat opgebracht wordt, mogelijk nog groter zal zijn dan vorig jaar. Inlichtingen worden gaarne gegeven door mevrouw M. C. F. van Bolhuis- Lukkien, P. C. Hooftlaan 35, telefoon 4411. Op de Soesterbergsestraat, bij de Kor te Ossendam, werd vorige week op een avond de auto, bestuurd door C. K. (28) aangereden door een hem achteropko mende onverlichte wagen, bestuurd door de 19-jarige kantoorbediende T. v. d. P. Ook K. ging niet vrij uit, want hij draaide, rijdend in de richting Soes terberg, vrij plotseling op de rijbaan, om zijn auto voor zijn woning te par keren. Voor de schoolkinderen, die voor de aardrijkskundeles dikwijls plaatjes ko men vragen voor hun plakboeken, heb ben we weer een klein aantal „school- pakketten" samengesteld. We hebben het al eens meer verteld, dat het niet mogelijk is folders te verstrekken voor schoolgebruik, maar aan het eind van het seizoen kunnen we beter bekijken of er tóch niet iets gedaan kan wor den voor die ijverige leerlingen en dan komt er vaak nog wel iets uit de bus. Wie hiervan wil profiteren moet er vlug bij zijn, want, zoals we al zeiden, er is maar een klein aantal pakketten beschikbaar. En omdat we nu de tijd van de ver rassingen naderen, gaan we alle Soes ter ingezetenen voorbereiden op een verrassing. We vertellen er niet veel over, want dan zou het geen verras sing meer zijn. Let u goed op alles wat er de eerstkomende 14 dagen bij u in de bus wordt gedeponeerd. U zult daar namelijk een waardevolle kaart bij vinden, die u beslist niet moet ver scheuren of achteloos wegwerpen. Met die kaart kunt u binnenkort uw voor deel doen, vooral nu Sint Nicolaas zich aan het voorbereiden is op zijn reis naar ons land en ook naar Soest. de VVV's Soest en Soesterberg en bij de Raiffeisenbank. Het is een zorg minder voor u dit te weten, want nu is het beslist gedaan met het piekeren over de aanstaande kadootjes. De geschenkenbon gaat het voor u doen en ook bij zo'n bon kunt U het gebruikelijke Sint Nicolaasvers- je maken, u kunt er alle kanten mee uit. Op woensdagavond 15 november geeft het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman een concert in de auta van het Baarnsch Lvseum. Thamas Magyar is de solo-violist. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs voor leden van de Baarnse Volksuniversiteit 4,-. voor niet leden 5,- en C.J.P.-ers 1,50. De adjunct-directeur van Avia, de heer J. Vogt, en bedrijfsleider de heer P. Moree, zijn vol lof over de hulp die allerwege geboden werd. Allereerst de landbouwer Kok, die be reidwillig een stuk wei afstond waar op het nood-restaurant gezet kon wor den. Verder de n.v. Soester Bouw Mij. Verwey, electriciën Bosman, de firma v. d. Dijssel en Van Dijk, die de ver warmingsinstallatie en het sanitair voor haar rekening nam, n.v. Carpet-Center de vloerbedekking, de firma C. P. van Eijden uit Soesterberg de vitrage enz., de n.v. Bottelmij „Het Gooi", die het drankenbuffet beschikbaar stelde, het gemeentelijk gasbedrijf en de PUEM, die allen in eendrachtige samenwerking voor een super snelle plaatsing, inrich ting en bedrijfsklaarmaken zorgdroe gen. Ruim 80 gasten kunnen tegelijk ont vangen worden, waarvoor 18 tafels ge reedstaan. Ook wat dat betreft is men er niet op achteruit gegaan. De ser vice is als vanouds en de menukaart Dit stellen burgemeester en wethou ders in de nota van aanbieding, die de begroting begeleidt. Het aanvankelijke - concept, waarbij geen rekening werd gehouden met de overneming door de provincie van het actieve waterkwaliteitsbeheer, vertoond een tekort van 1.179.809,-. De oorzaak van de verslechtering van de begrotingspositie wordt geweten aan de vertraging in de uitvoering van wo ningbouwplannen en aan de lagere aan was van de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds. Door het niet uitvoeren van de bouw plannen zal het inwonersaantal belang rijk minder bedragen dan volgens in dertijd opgestelde prognoses. Het aan tal inwoners per 1 januari 1972 werd geraamd op 38150. Dat aantal was al De vergoeding per leerling voor het lager-onderwijs zal worden vastgesteld op ƒ206,-. Voor het jaar 1972 was dit 175,-. Met de Algemene Winkler Prins: 50 procent tekst, 50 procent illustraties... in kleurenDe encyclopedie voor snelle oriëntatie en wijdere informatie. Samengesteld door een schaar van deskundigen. Afgerond door de computer. In 14 delen. In 10.000 illustraties. In 5 miljoen woorden. Dubbel voordeel Als u nü intekent op de Algemene Winkler Prins krijgt n 1. de Winkler Prins Gezinsatlas cadeau en profiteert u van de 2. lagere vóórintekenpriis. i 1 COUPON Stuurt u mij gratis l en zonder enige verplichting I nadere inlichtingen over de i Algemene Winkler Prins met de twee voordelen. j Naam: j Adres PlaatsJ De coupon inzenden aan: VAN DE VEN BOEKHANDEL Soesterbergsestraat 53 - tel. 2419 Soest Aan de tientallen noodlokalen die Soest rijk is, is er een toegevoegd; het nood- restaurant van Avia's Dienstencentrum „De Korte Duinen". Het is echter onge twijfeld het sfeervolste en gezelligste noodlokaal in de gemeente en daarbij, wat oppervlakte betreft, niet eens kleiner dan het op 5 oktober afgebrande restau rant. op 1 september 1971 bereikt, maar daarna is het aantal inwoners terugge lopen, zodat men per 1 januari slechts kan rekenen op 38300 inwoners. De op gelopen achterstand zal in de komende jaren wel snel kunnen worden inge haald, maar hierdoor wordt de geraam de uitkering per inwoner uit het ge meentefonds lager. Voor elke inwoner scheelt dat 196,57. Het heeft boven dien gevolgen voor de verfijningsuit kering wegens vestigingsoverschot. Werd deze voor 1972 op 513.425,- ge raamd, voor 1973 zal ze niet meer dan ƒ56.150,- bedragen. Een nadelig ver schil derhalve van 457.275,-. Wat de algemene uitkering uit het ge meentefonds betreft werd bij de op stelling van de investeringsnota reke ning gehouden met een aanwas van 6 per jaar. Deze verwachtingen ko men niet uit. In verband met de struc turele lagere groei van de belastingop brengsten voor het rijk, zal de toename van de uitkeringen voor 1973 en de volgende jaren lager moeten zijn dan voorheen. In dit verband wordt opgemerkt dat de investeringsnota mogelijk geheel opnieuw opgezet moet worden, dan wel, daarop voortbouwend, overgegaan zal moeten worden tot middellange termijnplanning. Dekking tekort Vertoonde de oorspronkelijke concept- .begrnting een nadelig saldo van 1.179.809,-, door overname door de provincie van het actieve waterkwali teitsbeheer kon dat v/orden terugge bracht ƒ632.500,-. Om dit tekort te dekken werden de volgende maatregelen genomen: 1. verhoging van de straatbelasting van 18 tot 25 van de kadastrale opbrengst; 2. geraamde personeelsuitbreiding van gemeentewerken met twee perso nen verminderen; 5^ verschuiven van de lasten van in de investeringsnota opgenomen in vesteringen, waarvan te voorzien is,

Soester Courant | 1972 | | pagina 9