Tour de Branche Ledenvergadering WISO W inkeliersvereniging EEN VEERTIG WEKEN DURENDE VOORDEEL-RACE voor WISO-klanten. DE 6e ETAPPE LOOPT VAN VRIJDAG 17 NOVEMBER t.m. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 Commissie Engpark belegt voorlichtingsavond ZIEKENAUTO 2727 Geen haast met vrede Gevoerde acties waren succesvol Ned. Chr. Vrouwenbond Uitslag collecte Inbreker rustte uit Gecompliceerde aanriiding op de Koningsweg Soester Natuurbad trok 177.318 bezoekers Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Burgerlijke stand Kantoorflat aan de Lansje Brinkweg 14-jarige scholier aangehouden 77-jarige dame op fietspad aangereden Gevonden voorwerpen Bestuursvergadering Soester Gemeenschap jeans jackets Jeugddienst in de „Open Hof" Rijden onder invloed Cross-auto in beslag genomen Aanrijding 76-jarige fietser breekt been Auto met verf besmeurd Koe aan de wandel Benzine en reservewiel gestolen Vier acties zijn met succes afgesloten. Zie voor verdere inlichtingen onze Courant van donderdag 16 november a.s. mK T0 FRONT G1LBERT 0'SULLSMN DE GOUDEN SNAAR Zeldzame pechvogel reed auto total-loss Twee aanrijdingen binnen een half uur Lezing over „De open school" Kela sponsort wielrenner Harm Ottenbros Autorit „Nacht van Baarn" Jaarvergadering mannenkoor Apollo Natuurwandeling Artiestenpalet Openbare commissie vergaderingen Literair Café Chantant U kuilt niet alles weten TELEFOONNUMMER (dag en nacht) Soester Courant van donderdag 9 november 1972 In een bijzonder levendige Icdenverga- dering van de Wiso-winkelicrsvereni- ging, welke dinsdagavond gehouden werd, is de organisatie terdege onder de loep genomen. Geconstateerd werd, dat het doel „klantenbinding" door deze w(jze van reklame maken goed tot zyn recht komt. Rekening houdend met alle fci- teiyke kosten, was men er eveneens van overtuigd, dat het een zeer goed kope manier van reklame maken was, met als extra pluspunt het samenbren gen van winkeliers die doorlopend in staat zijn actie's te voeren om klanten te trekken. De voorzitter, de heer G. Wessels, had hier in zijn openingswoord reeds op gewezen. De relatieve achteruitgang van de or ganisatie in het afgelopen jaar weet hij aan de ongewisse economiche situa tie. Bij de hieruit voortvloeiende kos tenbewaking door de winkelier werd, meende hij, in eerste instantie bezui- ningd op de reklame. Dat dit niet juist was sprak voor zich. Daarnaast waren enkele zaken met de uitgifte van de Wiso-zegel gestopt en had ook de min of meer mislukte poging om te komen tot een uniforme winkelsluiting haar uitwerking niet gemist. Verder deelde hij mee dat de eigen organisatie voor uitgifte van cadeau bonnen gestopt werd, toen bleek dat zeer veel belangstelling bestond voor het soortgelijke plan van de VVV. Een levendige discussie werd daarna gevoerd bij de behandeling van de jaarstukken. Veel leuke en bruikbare suggesties werden aangedragen om het Wiso-zegel meer onder de aandacht van het publiek te brengen. In het bestuur werd bij acclamatie ge kozen de heer A. van Dalen jr., die de aftredende heer J. G. van Huissteden opvolgt. De heer Wessels werd herko- zen. Uitvoerige aandacht werd vervolgens besteed aan de in het afgelopen jaar gevoerde acties. De dagtocht voor vol wassenen naar België, de kinderdag- tocht naar de Efteling en de koopche que-actie, waarbij voor een bedrag van tienduizend gulden aan de klanten werd uitgedeeld, waren de meest succesvolle acties. Ook de andere acties voldeden aan de verwachtingen. Nadat het bestuur volmacht werd ver leend het gevoerde beleid voort te zet ten en mededeling was gedaan dat ook dit iaar de WISO voor de organisatie van de Sint Nicolaas intocht 750,- be schikbaar stelde, volgde een geanni- meerde rondvraag, waarna tegen het middernachtelijke uur de vergadering werd gesloten. De afdeling Soestdijk van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt op don derdag 9 november a.s., 's avonds 8 uur, haar ledenvergadering in het wijk- gebouw bij de Emmakerk aan de Re- gentesselaan. De heer F. van Zutphen uit Vreeswijk zal spreken over het onderwerp „Het Oude Testament en de Moderne Mens". Gasten zijn hartelijk welkom. De Nationale kollekte voor Geestelijk Gehandikapten, gehouden van 23 tot 28 okt. j.1. heeft in onze gemeente op gebracht ƒ2737,58. Alle gevers(sters) hartelijk dank als mede alle kollektanten. Ingebroken werd in een bouwkeet van de firma Korte uit Vianen, die geplaatst is langs de Nijverheidsweg. De man nam er zijn gemak van. Hij zette koffie en stilde zijn eetlust met de in het gebouwtje aanwezige voor raad koekjes. Toen hij wegging nam hij het restant van koekjes alsmede een transistorradio mee. Bij een inbraak in de voor verbou wing leegstaande woning van de fa milie M. aan de Soesterbergsestraat werd voor een bedrag van vijfhonderd gulden aan tegels meegenomen. De technisch ambtenaar P. H. H., wonende aan de Schoutenkampweg, deed aangifte van diefstal uit de bij de woning staande schuur van steek- sleutels en een waterpomptang. Ver moedelijk kwam de dader hier bin nen door het gebruik van een valse sleutel. Dinsdagavond werden twee personen auto's bij een botsing op de Konings weg zwaar beschadigd, toen zij inre den op een dwars over de weg staande truc met dieplader. De chauffeur, de 22 jarige D. H. P. A. de G. uit Amersfoort, was doende de combinatie achteruit het terrein van de firma Glöckner Bamaco op te rij den en nam daarbij op het moment van de aanrijding de gehele rijbaan in beslag. De onverlichte zijkant van de lage wagen werd niet opgemerkt door de autobestuurders mevrouw E. J. M. v. W.-V. (28) en de achter haar rij dende journalist D. R. V. (28), beiden uit Soest. Mevrouw v. W. werd met inwendige kneuzingen per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. V. liep een lichte hersenschudding op. De zwaar beschadigde personenauto's, die als total-loss moeten worden be schouwd, werden weggesleept. In het afgelopen zomerseizoen trok het Soester Natuurbad 177.318 bezoekers. Vergeleken met andere jaren is dat een zeer matig aantal. In 1969, 307.713; in 1970, 282.574 en in 1971. 242.375. De slechte weersomstandigheden zijn hier duidelijk debet aan. Aan de an dere kant liep ook het gezelschapsbe- zoek terug van 9500 in 1971 tot 5211 bezoekers in 1972. Toch kende 1972 twee dagen dat er meer dan 8000 zwemlustigen kwamen en ook twee dagen van meer dan 7000 bezoekers. 1971 telde daarentegen een dag van meer dan 9000 gasten. De drukste maand was in het afgelo pen jaar juli toen 75.568 klanten de v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731. b g.g.. 2455 GEBOREN: Patricia Caroline Ilona, dochter van F. J. van Ringelenstein en W. G. Baars. Arthur Albert Jan. zoon van J. de Boer en J. H. M. van den Brink. Mare William, zoon van T. G. M. van den Deijssel en D.» A. Boonstra. Gerben René, zoon van P. Zijlstra en G. Omta. Daniëlle Es- ther. dochter van M. van der Veer en M. C. Pureveen. Erwin, zoon van G. II. van den Broek en W. M. E. Schuin. Chantal Elisabeth. dochter van J. A. J. M. Stalpers en T. M. A. den Brinker. Linda Cécile Lilian, dochter van E. G. van Beek en M. H. de Graaf. David Constantijn, zoon van E. Kruijff en J. E. Bronsing. Jeffrey Olaf. zoon van N. H. de Koster en J. L. M. Visser. Annick. dochter van J. J. P. Ross en J. de Vries. ONDERTROUWD: Bernard van Oost- marssen en Louisa Carolina Maria Tebbens. Willem Moedt en Johanna Franc'sca Alkemade. Fredericus Ja- cobus Schalekamp en Maria Carolina Valk. Hermanus Adrianus Nicolaas Aarsman en Adriana Kraaij. GETROUWD: Hendrik Blankman en Joyce van Leeuwen. Gijsbertus Al- fonsus Maria van Leeuwen en Johanna Cornelia Huigen. Bartus Nico van den Brink en Petronella Anthonia Vos. Gerrit Brouwer en Johanna Maria Jan sen. Lowy Adriana Hones en Antje Louise Verkaart. OVERLEDEN: Lambert van Stuivenberg, gehuwd met W. E. Vink. Doris Ineke, gehuwd met M. van Burg. Eleonora Jose- phina Hermina de Hosson weduwe van Z. J. Hazebroek. Jacub Hendrik van der Burgt gehuwd met M. van Hasselt. Johan Adriaan Paans gehuwd met M. Soldat. Geertje Klaren, gehuwd met W. J. C. Cornelisse. Maria Wil- helmina Brandsen weduwe van W. T. van Asch. Johanna Maria van Ha gen. Johann Heinrich Josef Trapp gehuwd met L. C. M. Schmidt. kassa passeerden. In 1971 waren er dat in dezelfde maand 93.518. Er wa ren in 1972 drie dagen met nog geen honderd bezoekers, in 1971 slechts één dag. In 1972 was het bad 135 dagen openge steld, wat neerkomt op een gemiddeld bezoek van 1313 personen; in 1971 142 dagen met een gemiddeld aantal van 1707. Het hoogste aantal bezoeker op één dag sinds de opening was tot nu toe 10.790 op zondag 10 augustus 1969. In 1971 was dat 9102 op zondag 11 juli; in 1972, 8476 op woensdag 19 juli. Het aantal verbruikte kubieke meters gas steeg in de loop der jaren van 109.973 in 1969 tot 155.067 m3 in 1972. Het aantal verkochte abonnementen liep terug van 7304 in 1971 tot 6980 in 1972. In 1970 waren dat er nog 7401. Het aantal verkochte tienbadenkaarten steeg iets in vergelijking met 1971 (600) tot 612 in 1972. Het aantal behaalde diploma's was 810 in 1972 en 790 in 1971. (In 1970 - 1091.) i O Voor het onderbrengen van de kanto ren van de dienst van gemeentewerken zal aan de Lange Brinkweg, ter hoog te van het pand 49c en dé oude brand weerkazerne, een vier verdiepingen tellende flat gebouwd worden. Het Is een ontwerp van het architectenbu reau Ir. H. N. van Wijk n.v. Op een souterrain worden vier kan- toorlagen gebouwd, waar op de boven ste voorlopig alleen zullen worden on dergebracht de machinekamers voor de lift, de verwarming enz., maar die ver der in de toekomst als kantoor kan worden gebruikt. Alle kantoorla- gen krijgen verplaatsbare wanden. Daarmee zal een eind komen aan de noodbehuizing, die voor het hoofdge bouw dateert van 1962 en toen bedoeld was voor een periode van vijf jaar. De kosten van het kantoorgebouw worden, exclusief inrichting, bestra ting enz. geraamd op een bedrag van ƒ2.821.320,-. Daarbij komen nog de kosten voor de sloop van op de bouw plaats staande gebouwen, de rioolaan sluiting en de aanpassing van de be strating, waardoor het totale gevraagde krediet wordt gesteld op ƒ2.850.000,-. Op verzoek van de Baarnse politie werd in Soest aangehouden de 14-jarige scholier J. G. H., die inmiddels bekend heeft, samen met andere jongens, enige bromfietsen gestolen te hebben. Ook in Soest had hij zich daaraan schuldig gemaakt. Op de Burg. Grothestraat werd de 77- jarige mevrouw H. D.-S. uit Bussum op het fietspad door de bromfietser R. V. v. d. H. (18) aangereden, toen zij on verwacht uit een in de berm van de weg geparkeerde auto stapte. Zij liep daarbij een hersenschudding op. Dokter Overbeek verleende eerste hulp en liet haar naar haar woning in Bussum overbrengen. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: diverse sleutels, steekwagentje, wieldop, halssnoer, bromfiets, schakel armband, passer, tas met tennisschoe nen, dameshandschoen, wollen das, enige pakjes ondergoed en een kin- derpyama, herenhandschoen, hondje, trainingsjack, portemonnaie met in houd, bankbiljet en een paar jongens schoenen. Betreffende de^e voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, in lichtingen worden verkregen. Dinsdag 14 november a.s., aanvang 20.15 uur, wordt op het adres Veenbes straat 604 de openbare bestuursverga dering gehouden van de vereniging De Soester Gemeenschap. Besproken zal o.m. worden het instel len van een werkgroep voor de Kunst markt. Verder staat op de agenda een nabe schouwing van de gehouden ledenver gadering en het punt Welzijnszorg en het contact met de Prov. Utr. Stichting Welzij nsbevordering. tli mode, y y middelman j dames-en herenconfectie t-JLJ lorcnstrMt 19-soest Zondagavond 12 november om 19.00 uur zal in de jeugddienst voorgaan ds. L. de Ru uit Amsterdam, oud pre dikant van Zonnegloren. Iedereen is hartelijk welkom. Op de Beukenlaan werd begin deze week de auto van de 28-jarige H. C. K. uit Soest aan de achterzijde aangereden door de onder invloed rijdende koop man C; J. N. M. (60). M. had te laat in de gaten dat K. af remde om te parkeren. Beide wagens werden licht beschadigd. M., die de bloedproef weigerde, werd ter ont nuchtering ingesloten. Zijn rijbewijs werd ingenomen. Op de Gerrit v. d. Veenstraat werd de cross-auto, bestuurd door de 19-jarige B. v, d. K., in beslag genomen. Het vehikel verkeerde in slechte staat en was niet verzekerd. Bovendien was v. d. K. niet in het bezit van een rijbe wijs. Hij was evenwel tijdens het tan ken bij een benzinestation, nog door de politie gewaarschuwd niet met de wagen op de openbare weg te komen. Op het kruispunt Albert Cuyplaan-Dal- weg, verleende de 67-jarige mevrouw B. M. uit Soest, die op de Alb. Cuyp- laan richting Prins Hendriklaan reed, geen voorrang aan de voor haar van rechts van de Dalweg komende auto, bestuurd door de 23-jarige C. van S. uit Soest. Door de vrij hevige botsing raakten beide wagens total-loss. Mevrouw M. klaagde over pijn in de borst en werd met de politie-auto voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht. De 76-jarige fietser G. J. B. reed van af de Varenstraat, zonder op het ver keer te letten, de Koningsweg op. Daarbij werd hij aangereden door een personenauto bestuurd door H. J. B. (54), die de aanrijding ondanks krach tig remmen niet kon voorkomen. De 76-jarige fietser werd met een gebro ken been en hoofdletsel per ambulance naar Zonnegloren gebracht. De bij de Queensclub op de Koningin- nelaan geparkeerde personenauto van M. werd in de nacht van zaterdag op zondag met bruine verf besmeurd. M. deed er aangifte van bij de politie. In de zeer vroege morgenuren trof de politie op de Ossendamweg een los lopende koe aan. In afwachting van de eigenaar, werd de koe zolang aan een boom vastgebonden. Omdat deze zich tegen melktijd nog niet had aan gemeld, heeft een bewoner van het Drift je, op verzoek van de politie, de koe gemolken. Daarna werd het dier bij het slachthuis ondergebracht. Uit de auto van de heer v. d. H. heeft een onbekende 27 liter benzine gesto len. De wagen stond geparkeerd op de Veenbesstraat. Van de op de Weeg breestraat geparkeerde auto van de heer B. werd een reservewiel ont vreemd. De commissie Engpark, op 14 oktober van het vorig jaar gekozen door de be langstellenden op de voorlichtingsbij eenkomst van de gemeente en op 29 november geïnstalleerd, heeft haar ad vies geformuleerd. De commissie zal het binnenkort vergezeld van een plan met betrekking tot de toekomstige functie van de Soester Eng, de aanleg van een „stadspark" en het aanbren gen van recreatieve voorzieningen, aan het college van burgemeester en wet houders aanbieden. Tevens zal daarbij het door de commissie ontwikkelde al ternatieve plan worden aangeboden. Het zal van de reactie van b. en w. hierop afhangen of de commissie het alternatief al dan niet verder gaat uit werken. In ieder geval is het de be doeling, na de aanbieding van beide plannen een informatie-avond voor de burgerij te beleggen. De commissie voelt zich ten opzichte van de bevol king die haar destijds gekozen heeft, verplicht een toelichting te geven. Secretaris W. Endendijk formuleerde tijdens de dinsdagavond in 't gemeente huis gehouden tiende vergadering de mening van de commissie. Zij is zich in de loop der tijd gaan realiseren hoe weinig er nog van het echte Soester Englandschap zal zijn overgebleven als de voorgenomen wegenaanleg en bouw projecten alsmede de voorzieningen die de commissie in het wensenpakket heeft opgenomen, zijn uitgevoerd. „Dan is er geen enkele reden meer om te spreken van het oorspronkelijke unieke karak ter van de Soester Eng, maar zijn we bezig het kleine stukje oude England schap, dat ons als bij toeval nog is overgebleven, van de kaart", aldus de commissie. Het is haar duidelijk, dat zich in de regio ingrijpende structuurwijzigingen voordoen en dat er moet worden ge bouwd. Echter, op grond van een drei gende loskoppeling van mens en na tuur, pleit de commissie ervoor, bij het structuurbeleid het natuurbehoud (in dit geval gaat het naar de mening van de commissie zelfs om een onvervang baar gebied) niet als sluitpost te be schouwen, maar juist als een kostbaar kleinood en een belangrijke welzijns- factor. In haar advies is de commissie geko men tot een indeling van het Engge- bied, dat eenderde agrarisch moet blij ven, eenderde kijk- en gebruiksgroen moet hebben en de rest reacreatieve voorzieningen. De boeren hebben vol gens de commissie belangstelling voor het behoud van de landbouwgronden. Er moet rekening gehouden worden met de aanleg van wandel- en fietspaden. Ten aanzien van de toekomst van de Eng is de commissie met een aantal concrete adviezen gekomen: behoud van het Eng-landschap; opzetten van een educatief biologisch centrum: ver mijding van hoogbouw; tegengaan van vingen; de verkeersweg over de Eng vuilstorten in de aanwezige zandafgra- zoveel mogelijk noordelijk te houden; restauratie van de historische grafheu vel aan de Enghenbergsteeg; het op dringen van het city-plan in de zui-; delijke Enghelling tegengaan; aanbren gen van een coulissenbeplanting ter camouflage van storende hoogbouw, en het treffen van voorzingen voor jeugd- activiteiten. De commissie heeft gisteravond ove rigens zich langer bezig gehouden met het alternatieve plan, waar iedereen van harte mee instemt, in tegenstelling tot het andere plan dat de commissie meer als „verplicht huiswerk" ziet ge zien tegen de achtergrond van de op dracht van b. en w. In het alternatief is de city verplaatst van de omgeving van het station Soest-Zuid-Parklaan naar het gedeelte van de Eng tussen de Molenstraat en Verlengde Talmalaan. Bovendien heeft de commissie de Weg over de Eng geschrapt. Daarmee wordt volgens de commissie bereikt, dat een ;edeelte van de Eng ongerept kan blij ven, terwijl op het restererende deel een park kan worden aangelegd. De motieven om het stadscentrum bij station Soest-Zuid te bouwen, kan de commissie niet onderschrijven. De be- volkingscencentraties liggen dichter bij de plaats waar de commissie het cen trum heeft geprojecteerd dan bij Soest- zuid. Bovendien heeft de spoorlijn naar de mening van de commissie geen enkele functie voor de city, waar die dan ook komen zal. Het centrum op de nieuwe plaats zou, indien dat nood zakelijk blijkt te zijn, nog in geringe mate kunnen uitgroeien al is de me ning van de commissie dat de Soester city geen streekfunctie dient te vervul len. De leden zijn voorts van mening dat de aanwezige aansluitingen bij de nieu we city-plaats voldoende mogelijkheden voor het verkeer bieden en dat de nieuwe plaats qua ligging aantrekke lijke perspectieven biedt. Een zwaar wegend motief voor het indienen van het alternatieve plan is, dat door ver plaatsing van de city uit Soest-zuid de ongereptheid van de zuidelijke Enghel ling gewaarborgd blijft. In het alterna tieve plan heeft de commissie gedacht aan renovatie van de Molenstraat-wo ningen en behoud van de Verlengde Talmalaan. Het plan is overigens niet verder ontwikkeld omdat de commissie eerst de reactie hierop van b. en w. wil afwachten. Vooratter C. de Heus uitte tenslotte waardering voor het werk dat secreta ris Endendeijk heeft verzet. Binnenkort zal de uit de heren C. de Heus, W. En dendijk, J. Hilhorst, B. Joosten, C. Ui- terwij k, R. Tolman en W. A. van Elmpt bestaande commissie Eng-park de re sultaten van haar werk aan b. en w. aanbieden. Vanaf donderdag 9 november leverbaar: Dc nieuwe sensationele langspeelplaat van bij De 34-jarige F. J. de V. uit Soest is wonderwel goed weggekomen, toen hij woensdagmorgen, waarschijnlijk door te hard rijden, op de Soesterbergse straat uit de bocht bij het ziekenhuis Zonnegloren vloog. Via een bermpaaltje slipte hij over de rijweg, schampte langs een hem tege moetkomende vrachtwagen en kwam, na nog een links van de weg staande boom geraakt te hebben, over het fiets pad tegen een hekwerk tot stilstand. De auto werd daarbij totaal vernield. De V. kwam met de schrik vrij. Kort tevoren was hij in Soesterberg bij het stoplicht op het kruispunt Amers- foortse straat-Van Weerden Poelman- weg betrokken bij een aanrijding. De V. reed toen achterop een voor de ver keerslichten stilstaande auto bestuurd door de heer H. L. H. (48) uit Utrecht. Dinsdag 14 november a.s. zal de heer L. Doorn, algemeen secretaris van de vereniging voor openbaar onderwijs, in de benedenzaal van de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan een lezing houden over „De Open School". De lezing be gint om 20.00 uur. Na de pauze zal er gelegenheid zijn vragen te stellen. De ex-wereldkampioen wielrennen Harm Ottenbros zal het komende sei zoen voor Kela-Tapijt rijden. Daar naast zal hij als filiaalhouder van deze firma in Bergen op Zoom gelegenheid krijgen zich van een goede toekomst te verzekeren. Ottenbros heeft namelijk niet alleen een wielercontract aangeboden gekre gen, maar hij staat volledig in loon dienst en is zodoende verzekerd van een behoorlijk inkomen, zonder dat zijn prestaties op de fiets daarop van invloed kunnen zijn. Kela, dat ook de motorrenner Gerrit Wolsink sponsort, is daarmee een nieu we weg ingeslagen in dit wereldje van wielrenners, die het toch al moeilijk hebben nu zij voorwat Nederland be treft, geen sponsors meer hebben en daardoor met werkeloosheid bedreigt worden. In de nacht van zaterdag 18 op zondag 19 november wordt de door de Baarnse Auto Club georganiseerde rit, de „Nacht van Baarn" verreden. Er kan voor deze rit uitsluitend wor den ingeschreven met personenauto's en kombinatiewagens. De inschrijving is opengesteld voor individuele equipes; a. in de A-klasse voor geroutineerde, b. in de B-klasse voor minder ge- routineerden en c. in de C-klase voor minder geroutineerde en c. in de C- klasse voor equipes zonder ervaring. Ingeschrijving dient te geschieden bij het secretariaat van de club, per adres de heer E. Kuyt, Van Wassenaerlaan 16 te Baarn. De start vindt plaats op zaterdag 18 november, om 20.31 uur, bij Café-Res taurant Astoria, Oranjestraat te Baarn. Het Mannenkoor Apollo houdt van avond, donderdag 9 november, in café restaurant „Soestdijk" zijn jaarverga dering. Naast de gebruikelijke jaarver slagen staat op de agenda het punt be stuursverkiezing. Het aftredende be stuurslid, de heer J. Radstok, stelt zich herkiesbaar. De maandelijkse natuurwandeling van de Natuurwacht „Eemland" zal dit keer, mits het redelijk weer is, gehou den worden op zondagmiddag 12 no vember a.s., om 14.00 uur. Vertrek vanaf de oprit naar het zie kenhuis Zonnegloren aan de Soester bergsestraat. Duur van de wandeling ongeveer IV2 uur. Deelname is koste loos. „Artiestenpalet" verzorgt woensdag avond 15 november, aanvang 8 uur, weer ontspanning in bejaardencentrum Groot Engendaal". Ditmaal werken mee: accordeonduo De Ritello's, Bart Holland met eigen Nederlandse liedjes, goochelaar-enter tainer Haurini en operettesopraan Ida Bertelsmann met haar begeleider Peter Pauël. Produktie: Victor Conselman. Op 16 november krijgen de kinderen van het Van Arkel Instituut aan de Hellingweg in Soestdijk weer een pro gramma, met o.a. The Rhythm So- wers en zangeres Magrietha. Vandaag, donderdag 9 november, ver gaderen in het gemeentehuis de com missie van openbare werken om 16.00 uur en de onderwijscommissie om 19.00 uur. De financiële commissie vergadert eveneens in het gemeentehuis op dins dag 14 november om 15.30 uur. Deze drie commissie-vergaderingen zijn openbaar. Zaterdag 25 november opent Artishock een Literair Café Chantant. In tegen stelling met andere berichten zal deze manifestatie niet plaats vinden in de sociëteitsruimte van het Artishock-ge- bouw, maar in de tentoonstellingszaal. Dit in verband met de horecawet. Tot het Soester miniatuurtheater klaar is, waarschijnlijk januari, blijft de naam Literair Café Chantant echter gehandhaafd. Regelmatig zullen op deze avonden letterkundigen uit Nederland en België voorlezen uit eigen werk, afgewisseld door zang of muziek. De produktie is in handen van Ton Luiting en Jan Visser. De eerste bij eenkomst begint om 21.00 uur na de Sintekraam. Een vuile spons wordt weer nieuw als u deze 24 uur in een oplossing legt van 125 gram zout op 1 liter water. Hebt u het „weer" in uw ruiten, dat zijn min of meer zwarte plekken, dan is het enige middel: nieuwe ruiten. Dit weer is nl. niet te verwijderen. Het poeder van fijn gestampte eierdop- pen is een goede mest voor potplanten. Laat uw konijnen op wat droog bropd of rijshout knabbelen, dan krijgen ze geen lange tanden. Zorg ook dat er altijd een bakje drinkwater voor ze staat Spek, tarwebrood en bevroren vlees laten zich veel gemakkelijker snijden met en warm mes. Weet u dat er kwart flesjes wijn in de handel zijn? Voor mensen die al leen zijn; voor mensen die samen wei nig drinken of voor mensen die graag van veel soorten iets in huis hebben zonder dat het te kostbaar gaat wor den. Komt het niet gelegen te niezen? Door met het puntje van uw tong langs uw verhemelte heen en weer te gaan, kunt u het niezen meestal wel beperken. Blijft uw pan na het afwassen nog ruiken naar de vis die u er in kookte? Doe er dan een lepel zout in, zet de pan op het brandende gas en blijf een poosje met een lepel het zout wat om roeren. De vislucht zal dan verdwijnen. Heeft u visite en wordt er veel ge rookt? Zet dan enige brandende kaar sen neer. Kaarsen zijn goede tabaks rook-verdrijvers. Bij het branden komt namelijk waterdamp en kooldjoxyde vrij, die een ideale kombinatie vor men voor het oplossen van rook. Zijn de ruiten van uw auto erg vuil? En hebt u zo gauw geen spons en zeem bij de hand? U kunt zich dan behelpen door de autoruit af te nemen met een prop krantenpapier. Vliegen en mug gen veegt u weg met een natte krant. In een vaasje met een wijde hals later bloemen zich moeilijk schikken. Pron' u wat gaas in het vaasje, dan hebt u in dit geval een goede bloemensteker. Eieren pellen gemakkelüker als u zp na het koken direkt even met koud water afspoelt. Israël heeft weer diep in Syrië en Li banon militaire akties ondernomen te gen wat omschreven wordt als bases van Palestijnse verzetsorganisaties premier Golda Meir stoort zich daarbij kennelijk niet in het minst aan het fceigeroep dat wel in het Newyorkse VN-gebouw moet volgen. Haar minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gezegd dat voortaan de strijd te gen het terrorisme dat de burgers treft het eerste doel van de regering is en dat de kwestie van de vrede naar het tweede plan was verschoven. Dit soort antwoorden op terreurakties is haast een traditie geworden, ook al kan men in Israël niet echt de hoop koesteren dat op deze manier werke lijk het terrorisme uitgeroeid kan wor den, of zelfs maar dat de regeringen in Beiroet en Damascus erdoor komen tot optreden tegen de Palestijnen die ze nu de vrije hand laten. Maar het is traditie - het uitblijven van represail les is waarschijnlijk alleen al onmoge lijk geworden omdat in Arabische kring dit misschien gevierd kon worden als een soort overwinning dat de laatste terreurdaad zo hard was aangekomen dat Israël de lust tot wraak was ver gaan. Belangrijker is dat mevrouw Meir in een - overigens al voor München af genomen interview voor het eerst on dubbelzinnig duidelijk heeft gesteld dat Israël bij een vrede zeker niet genoe gen zal nemen met kleine grenskorrek- ties. De Arabische landen zullen de vrede met flink wat grond moeten be talen. Ook hier wordt een besluit van de veiligheidsraad dus in de prullebak gegooid. Die eiste herstel van de gren zen voor juni '67. Krachtsverhoudingen Mevrouw Meir voedt zich kennelijk sterk genoeg om dergelijke onaangena me voorwaarden te stellen aan de Ara bische landen. En waarom ook niet: de krachtsverhoudingen zijn zeker niet in Israëls nadeel, vooral niet nadat Egyp te de Russen eruit gooide. Na drie zo faliekant uitgepakte pogingen om de Israëli's in zee te drijven kan daarom de lust om het nog eens een vierde keer te proberen maar gering zijn. Mei name niet in Jordanië dat voorheen het zwaarst heeft betaald, eerst voor de nederlagen en daarna voor de Pa lestijnse verzetsakties tot koning Hoes sein twee jaar geleden El Fatah en konsorten deels onderwierp, deels loos de naar Syrië en Libanon. Mevrouw Meir ziet ook wel mogelijkheden met Hoessein tot een akkoord te komen, maar deze kan nog moeilijk alleen zo iets doen, met name zonder Egypte. Dit land vooral heeft wel het realiteits besef dat gaan vechten weinig z-'n heeft en dat de vrijheden die Palesb'i- nen in Libanon en Syrië zich kunr^n permitteren in Egypte niet zijn toe staan. Maar anderzijds zit het psyebo- logisch met de erfenis van jarenlcg opzwepen der bevolking tegen Isrc dat andere Arabische landen zoals I bië en Soedan, temeer omdat ze bui'en de gevarenzone liggen, nog altijd als officieel doctrine hanteren. En dat d"n gesteund wordt door de officiële u:'- spraken van de V.N., die hen imm— s gelijk geven. (Aan de eerste V.N. be sluiten die tot het ontstaan van ïsr~*l leiden, denkt men uiteraard liever niet.) Mevrouw Meir gaat rustig uit van de werkelijkheid zoals die gegroeid :s, vooral door toedoen van de Arabische landen zelf: de werkelijkheid zoals die in macht is weerspiegeld. Zij kan rus tig de andere realiteit vergeten van V.N. besluiten en -veroordelingen, die in wezen bij woorden moeten blijven omdat de macht ontbreekt er de uit voering van af te dwingen. Men mag het betreuren dat de VN. wel een gespierde tong maar geen ge spierde arm hebben, maar zo is de werkelijkheid nu eenmaal. Maar n?o- mand kan zeggen hoelang mevrouw Meir en de wereld mogen wachten 1nt dit inzicht ook in de Arabische land°n doordringt en men er de konsekwen- tie uit trekt om eindelijk onder elkaar te regelen wat door de hele wereld •rbii te roepen alleen nog maar ontre geld raakte.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13