stop uw bed in de kast 400 POSTERS een nieuw idee voor de eenkamer-woning minimmji.M Invasie van vreemdelingen uen Voor sierraden van goud MEER SUBSIDIE VOOR ARTISH0CK ,.Apol!o" zoekt nieuwe voorzitter Twee gewonden bij aanrijding op Birkstraat Het geboortekaartje Drukkerij Smit NIEUWE in onze kollektie, Dè oplossing van alle kado problemen voor weinig geld. Kom nu kijken bij Kantoorgebouw gemeentewerken voorlopig drie hoog Uitvoering accordeonvereniging „Animato" Zon in de schoorsteen voor jong en oud, voor blond, zwart en grijs, voor reeds een lage priis. Controleer nu reeds de hoofdkraan van uw waterleiding Sint Caecilia-feest in Soest-Zuid Beroepen Agenda voor de maand november S0ESTERBERG Rademakerstraat in de toekomst Kom over de brug 1972 Bejaardenwoningen voorjaar 1973 gereed Concert op goed peil van mannenkoor „Con Brio" Soester Courant van donderdag 16 november 1972 In 1960 woonden er 136.800 vreemdelingen in ons land, in 1970 reeds 340.136. Dat betekent dat van de bevolkingsaanwas in de periode 1960- 1970 ruim 200.000 (circa 13 het gevolg is van een vestigingsoverschot. Vooral de laatste jaren is de immigratie, merendeels van gastarbeiders uit het middellandse zeegebied en van Surinamers, sterk toegenomen. Vorig jaar bedroeg het vestigingsoverschot van vreemdelingen zelfs büna 32.000 ondanks de omslag van de konjunktuur. "Deze enorme stroom van immigranten begint zo langzamerhand een groot probleem te worden, zoals nog kortge leden de rellen, in de Rotterdamse Afri kanerwij k aantoonden. Terwijl er pro paganda wordt gemaakt voor een da ling van het geboortecijfer, halen we zoveel vreemdelingen binnen onze gren zen, dat de resultaten van de geboor- tendaling weer teniet worden gedaan. Vooral huisvestingsproblemen zyn onoplosbaar Ondanks het feit dat het aantal ge huwde vrouwen in de vruchtbare leef tijdsklasse van 16-29 jaar enorm is toegenomen (- 700.000 in 1970) daalde het geboortecijfer de laatste jaren sterk. Werden er in 1964 nog 252.000 Nederlandse babies geboren, in 1971 was dit aantal gedaald tot 230.000. Maar veel ruimte zullen we hiermee niet winnen, want tegenover een da lend aantal nieuw geborenen staat een toenemend aantal immigranten, die pro fiteren van Nederlands spreekwoorde lijke gastvrijheid. Een groot deel van deze immigranten bestaat uit personen uit 't middenlandse zeegebied. Aanvankelijk kwamen zij vooral uit Italië, later ook uit Spanje, Griekenland, Turkije, Marokko en Tu nesië. En nu zitten we weer te wachten op een zending uit Oeganda. Het gros van de gastarbeiders knapt voornamelijk de vuile en onplezierige baantjes op, die zelfs Nederlanders die in de WAV. lopen niet meer willen doen en dankzij de ruime uitleg van de term ..aangepast werk", zoals die in de WAV. voorkomt, ook niet hoeven te aksepte- ren. Ontegenzeggelijk heeft deze stroom van ongeschoolde buitenlandse gastarbei ders ons jarenlang materieel gewin op geleverd. Maar die tijd lijkt mi wel voorbij te zijn. Want die toenemende invasie van vreemdelingen roept ook vele proble men op, waarvan de huisvesting zeker niet de geringste is. Dat probleem doet zich vooral voor in het westen van het land, waar Nederlanders bij duizenden wegtrekken om zich in andere delen van het land te vestigen, maar hun plaatsen onmiddellijk zien ingenomen door vreemdelingen, zodat de Rand stad volgepropt blijft. Voor de bege leiding en huisvesting van immigran ten zijn allerlei gesubsidieerde maat schappelijke instellingen in het leven geroepen, die uiteraard ook veel geld kosten. Sosiale nadelen Ondertussen blijken de meeste gast arbeiders op de lange duur zelf ook niet veel baat te hebben van hun bui tenlands avontuur. De ekonomische voordelen wegen niet op tegen de so ciale nadelen. Zij worden slecht ge huisvest, kunnen hun gezin niet laten overkomen en er ontstaan sociale span ningen met de Nederlandse bevolking. Het argument dat gastarbeiders in west-Europa een vak leren, waarmee ze later in eigen land een goede boter ham kunnen verdienen, gaat maar zel den op. De meeste vreemdelingen ver richten ongeschoold werk en voorzover zij in aanmerking komen voor een vak opleiding, blijkt de taalbarrière een ge duchte belemmering. Ook de weten schap dat de tewerkstelling tijdelijk is vormt een rem op de bereidheid tot scholing. Bovendien is een vak dat hier geleerd wordt lang niet altijd bruik baar in het land van herkomst. Nadelen voor Nederland, wat betreft de vestiging van een groot aantal gast arbeiders zijn: ergere woningnood, gro tere bevolkingsgroei en een kunstmati ge opvoering van het aantal personen in de produktieve leeftijdsklasse. Ook brengt de aanwezigheid van immigran ten meer sociale onrust, al behoeft dat zeker niet altijd aan het gedrag van buitenlandse werknemers te liggen. We willen best toegeven dat diskriminatie van vreemdelingen een zonde is, waar aan ook vele Nederlanders zich helaas schuldig maken. Surinamers Naast de invasie van gastarbeiders uit het middenlandse zeegebied, heeft de afgelopen jaren een toenemende im migratie van Surinamers en Antillia- nen plaats gehad. In '62 waren er onge- geveer 15.000 rijksgenoten in Neder land, thans ruim 50.000! Vorig jaar kwamen er alleen al zo'n 7000 Surina mers bij! Het grote geboortenoverschot in Suri name alsook de niet geringe werkloos heid aldaar brengt vele Surinamers er toe het eens in Nederland te proberen. Veelal zijn zij onvoldoende ingelicht over de situatie in ons land en komen hier met hooggestemde verwachtingen, die geenszins korresponderen met de ekonomisch-sociale realiteit. Veel Surinamers ontdekken bijzonder gauw dat wij uitstekende sociale voor zieningen hebben en blijven hier han gen als zij zonder werk raken. Be gaafde Surinamers, die hier studeren of een opleiding krijgen, gaan ook zel den terug naar hun land en hebben op deze manier hun aandeel in de overbe volking van ons land. Wanneer Nederland wil streven naar een vermindering van de bevolking, dan kan niet langer worden volstaan met propaganda voor geboortebeper king. Het dalend geboortencijfer brengt hoegenaamd geen soelaas, wanneer de immigratiestroom blijft aanhouden. Daaraan paal en perk te stellen lijkt een essentiële voorwaarde voor een gerichte bevolkingspolitiek. In de komende raadsvergadering zal het voorstel van b. en w. behandeld wor den de kunstenaarsvereniging Artishock meer subsidie te verlenen, alsmede een geldlening te verstrekken. In een uitvoerig rapport verzocht de kunstenaarsvereniging een gemeentelijke subsidie om de aanstelling van een vaste staf mogelijk te maken. Deze vaste staf zou bestaan moeten uit a. een geschoolde inhoudelijk-zakelijkc leider, b. een eoncicrge-onderhoudsman en c. een part-time administratieve kracht. De personeelslasten van deze drie func tionarissen worden voor 1972 geraamd op 56.000,- waarin het rijk een sub sidie van 20 °/o verleent. Het college stelt voor om voor de salarissen van de drie functionarissen een maximum van 50.000,- vast te stellen, wat zou neerkomen op een gemeentelijke sub sidie van ƒ40.000,-. De subsidie in de honoraria van de docenten bedraagt 50 °/o van 55.000,- is 27.500,-, zodat de gemeentelijke bij drage in de personeelslasten voor 1973 in totaal 67.500,- zou worden. Dit be drag is in de ontwerp begroting ge raamd. De door Artishock gevraagde éénmalige subsidie van 30.000,- ter aanvulling en verbetering van de outillage c.q. in ventaris, wordt gegeven in de vorm van een renteloze lening, af te lossen in tien jaar. Een extra subsidie van 6.791,88 ter dekking van het tekort van het jaar 1971, ontstaan door aan het gebouw bestede onderhoudskosten, zal even eens worden- verleend. Verder zal, niet conform het voorstel van de kunste naarsvereniging een jaarlijks subsidie budget ten behoeve van culturele ac tiviteiten worden beschikbaar gesteld, maar per activiteit bekeken worden of deze voor subsidie in aanmerking komt. Aan de werkgroep kamermuziek is voor het seizoen 1972/1973 reeds een budget van 1200,- toegestaan. Wat betreft het verzoek het interieur van het gebouw te verbeteren, heeft nog geen overleg plaatsgevonden, zo dat het college hiervoor nog geen con crete voorstellen kan doen. In de financiële commissie werd er nogal gedifferentieerd over gedacht. De heer W. Blaauw (VVD) tekende direct al verzet aan en meende dat het voor stel nog een maand aangehouden moest worden. Hij vond het teveel haastwerk worden. Hij had echter geen kennis kunnen nemen van het door de kun stenaars inmiddels toegezonden ac countantsrapport. Dit was voor de an dere commissieleden min of meer door slaggevend geweest. De heer J. Smits (Pr. Chr.) sprak er zelf zijn grote waar dering voor uit. De heer K. Levinga (PAK) maakte zich bezorgd over het vertrek van de heer B. Joosten en vroeg zich af of de ver eniging met hetzelfde elan zou worden voortgezet. Ook zag hij graag dat de gemeente, die de gehele salarispost voor de vaste krachten voor haar reke ning gaat nemen, ook iets te zeggen zou hebben bij de aanstelling van deze vaste staf leden. Naar de mening van mevrouw E. Kort- huis-Elion (VVD) zou dat onjuist zijn, omdat de gemeente niet kan overzien welke figuren voor de leiding van de vereniging nodig zijn. Hierop aansluitend vond de heer H. •Tonker (D '66) het onduidelijk waarom het college aan de salarispost een ma ximum van 50.000 gulden verbonden had. Wethouder Ebbers zett uiteen dat de voornaamste oorzaak daarvan was, de twijfel bij het college of de inhoude- lijk-zakelijk lieder wel een volle dag taak bij de vereniging zou hebben. Mocht dit zo blijken, dan was er zijns- inziens toch nog enige ruimte in het totale bedrag en zou naar zijn mening onder andere op de part-time admini stratieve kracht bezuinigd kunnen worden. Hij wilde het echter aan de vereniging overlaten hoe het bedrag verdeeld gaat worden. Dit deelde de wethouder, mevrouw M. Walter-Van der Togt, de leden van de commissie van openbare werken mee, toen haar daar naar gevraagd werd. Overigens had de commissie daar wel op gerekend en was het, althans voor hen geen reden om medewerking te weigeren. Meer interesse toonden zij in de in deling van het gebouw en dan wel speciaal in het gebruik van de flexibele wanden. De heer C. Verheus (Pr. Chr.) vroeg zich zelfs af of er wel wanden nodig waren gezien de moderne opvat tingen van kantoorzalen. Daarvoor bleek, zoals de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen, uiteen zette, de bezetting te klein. Men moet dan de vuistregel han teren van een minimale bezetting met personen, daar men anders hinder Op de jaarvergadering van het Mannenkoor „Apollo" heeft de voorzitter, de heer C. v. Rouwendaal, aangekondigd volgend jaar definitief af te zullen treden. In zyn openingswoord herdacht hy het overleden lid, de heer C. Renes, waar voor een minuut stilte in acht werd genomen. In een terugblik op de grootse viering van het 50-jarig bestaan, dankte hij de leden voor hun grote aandeel in de succesrijk verlopen zeep-verkoop, waar bij de dirigent, de heer G. v. d. Schepop in het bijzonder genoemd werd. Ook dankte hij de heer J. de Bruin voor diens trouwe ziekenbezoek in het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag bleek dat het koor 37 leden telde, het jeugdkoor gegroeid was van 30 naar 50 leden en dat er een batig saldo geboekt werd door de penningmeester. De 25 aanwezige leden verwierpen een bestuursvoorstel toe te treden tot de Zangersbond. Apollo zal op 14 december in Zonne gloren optreden met de Soester Orkest Vereniging en het koor „De Lof stem" uit Den Dolder. Organist bij dit con cert zal zijn de heer G. Muts, terwijl de algehele leiding in handen is van de heer G. v. d. Schepop. Op 20 december zal Apollo deelnemen aan de volkskerstzang in de Juliana- kerk. Medewerking zal eveneens verleend worden aan de nieuwjaarsreceptie van de Soester Zakenkring, welke op 9 januari a.s. gehouden wordt in de Pe trus en Pauluskerk. Op de Birkstraat bij het Witte Huis werd de Turkse fabrieksarbeider H. D., toen hij met zijn fiets aan de hand de rijweg overstak, aangereden door een personenauto, bestuurd door de 19-ja- rige loodgieter, P. J. v. N. uit Soest. De auto sloeg tweemaal over de kop en kwam op het rechter fietspad te recht. De Turk bleef gewond op de weg lig gen, maar was, toen de politie arri veerde, verdwenen. Na enig zoeken vond men hem in een nabij gelegen bos. Hij had zijn linker- Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, gjed en. snel! V Uitgebreide en moderne collectie ter Inzage, Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02185-2568-5154 GJ. WESSEIS SamrbMVNfUMt 53t«t 2419 SOCST Het krediet van 2.821.320,voor de bouw van het nieuwe kantoor van ge meentewerken zal in ieder geval niet toereikend z(jn. Niet alleen door de ver hoogde BTW, maar ook door te verwachten prijsstijgingen van grondstoffen en hogere loonkosten zal t.z.t. een aanvullend krediet beschikbaar gesteld moeten worden. van elkaar heeft. Dat zou hier het ge val zijn. Evenwel laten de makkelijk verplaatsbare wanden de mogelijkheid open tot het formeren van grotere kan tooreenheden. Het nieuwe kantoor krijgt zonder de vierde verdieping, die later pas ge bouwd wordt, een zeer ruime opzet. Vergeleken met de kantoren waar men nu in verblijft, krijgt het 60 °'o méér vloeroppervlakte, waarvan de helft di rect benut wordt Van de vierde etage komen slechts enkele torenbouwsels te staan voor de onderbrenging van enkele machines. Over financiering en aanbesteding kon den nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Gegadigden voor de bouw zouden zich alwel kunnen mel den. Zaterdag 25 november a.s. zal de Soes ter Accordeonvereniging „Animato" in het Verenigingsgebouw aan de Steen- hoffstraat, haar jaarlijkse uitvoering houden. Ondermeer zullen ten gehore gebracht worden de Animato-mars van R. v. d. Broek en verder werken van Beethoven, Bach, Frosine Coumans en Irving Berlin. Na afloop is er bal met medewerking van het dansorkest „The Rhytm Ras- cals". Het concert van Animato begint om 20.00 uur. Zon in de schoorsteen, dé St. Nicolaas- aktie van de Zonnebloem „Van gezon den voor zieken", waarover u al her haaldelijk door de radio gehoord zult hebben. De Zonnebloem te Soest heeft geneemd het de gulle gevers en geefsters ge makkelijker te moeten maken door al leen adressen van zieken te verstrek ken uit Soest zelf. Dit bespaart u de niet te onderschatten portikosten. Onderstaand treft u 5 adressen aan, die u op uw verzoek een adres van een zieke verstrekken met nadere bij zonderheden, zoals leeftijd, vtouw of JUWELIER - OPTICIEN Van Weedestraat 12 - Soestdyk man enz., zodat u voor het vullen van uw pakje enig houvast hebt. Het gaat beslist niet om de grootte van het pak ketje, maar om de attentie! Ook zieken, die voor zo'n pakje in aan merking komen, kunt u aan een van onderstaande adressen opgeven. Mevrouw M. J. Westerveld-Higler, Braamweg 78, tel. 5329; W. J. Nadorp, Christinalaan 39, tel. 2929; Wijkge- bouw Wit-Gele Kruis, Molenstraat 11, tel. 2001; Wijkgebouw Oranje-Groene Kruis, Middelwijkstr. 36, tel. 2902; Wijk gebouw Groene Kruis, Alb. Cuyplaan 118, tel. 6906. Vóór liet echt gaat winteren arm gebroken en werd per politieauto naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Van N. klaagde over pijn in hoofd en rug en ook hij werd naar Zonnegloren vervoerd. Bij de aanrijding sneuvelde nog drie langs de weg staande melkbussen, die werden platgereden. De personenauto werd naar het bureau gesleept. De Turk die illegaal in ons land blijkt te zijn, zal na ontslag uit het zieken huis op het vliegtuig naar huis worden gezet. Het aantal centraal verwarmde huizen en woningen met meer-kamer-verwar ming neemt in ons land voortdurend toe, maar tóch zijn er nog vele duizen den huizen in ons land, waar de wa terleiding bij strenge vorst kwetsbaar is, zo heeft de ervaring ook vorig jaar weer geleerd. De binnenleidingen in onze woningen zijn immers meestal zo danig geïnstalleerd dat de (dunne) buitenmuren niet voldoende bescher ming bieden tegen strenge vorst met wind, zodat men wel voorzorgen moet treffen in een koud huis. Om te voorkomen dat uw kraan straks als het écht gaat winteren bevriest, doet u er goed aan nu vast te contro leren of de hoofdkraan niet lekt, of hij goed sluit. U vindt 'm in een meterput onder de voordeurmat of onder de mat voor de achterdeur, in de kelder of in een meterkast. Misschien wel in een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het af tapkraantje opent, mag er uit het af tapkraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water spuiten. Kraantje na de proef goed sluiten! Ook is het goed nü na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofd kraan zich bevindt Tocht is de groot ste vijand van waterkranen en water meters, van uw hele huis trouwens, en wanneer u nu vast kieren en tocht- naden dichtmaakt, behoeft u dat straks als 't bar koud is niet meer te doen! De roosters en ventilatievoegen moeten ook tijdig werden gesloten, maar na de vorst natuurlijk weer worden opend om een goede ventilatie in huis te verzekeren. Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan - en uw watermeter, wanneer u die hebt - goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen omwikkelen tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste tussen bovendeksel en tussendeksel een plastic zak gevuld ge vuld met kranten aanbrengen. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bo vendien nog extra worden toegedekt om bevriezing te voorkomen. In twij felgevallen kunt u beter even contact opnemen met het waterleidingbedrijf. De leden van het kerkoor „Cantate Domino" vieren op 22 november a.s. hun jaarlijkse Sint Caecilla-feest. Op die dag is er 's avonds om 7 uur een H. Mis in de R.K. Kerk van Soest- Zuid, waarbij de gezangen uit de vier stemmige Missa Brevis van Mozart ten gehore gebracht zullen worden. Een ieder is hierbij van harte welkom. Beroepen als predikant van de Chris telijk Gereformeerde kerk te Soestdijk is ds. S. van Leeuwen te Urk. Do. 16 nov. 20.00 uur. Bijeenkomst Mij. tot Nut Nut van 't Algemeen in de Openbare Leeszaal. Een dia-kijk-hoor- spel „De Zwerver", N. Kortenoever. Vr. 17 t.m. zo. 19 nov. Jaarlijkse ten toonstelling Soester Vogelvrienden. Vr. 17 nov. 20.00 uur. Uitvoering to neelver. „De Rietpluim" in De Rank. Za. 18 nov. 20.00 uur. Convert in de Oude Kerk; Hohe Messe, J. S. Bach, solisten, koor en orkest van de Ned. Cantorij, o.l.v. Maarten Kooy. Za. 18 nov. 20.00 uur. Play-in in het Artishockgebouw. Zo. 19 nov. 15.00 uur. Poppentheater in het Artishockgebouw. Wo. 22 nov. 14.00 uur. Kaartmiddag bejaardensociëteit St. Jozef in het Ver enigingsgebouw. Vr. 24 nov. 21.15 uur. Filmclub in het Artishockgebouw. Vr. 24 nov. 19.00 uur. Opening „Sin- terkraam" door Sinterklaas, in het Ar tishockgebouw. (t.m. 2 december; ope ningstijden 14.00 tot 21.00 uur.) Za. 25 nov. 20.00 uur. Uitvoering ac cordeonvereniging „Animato" in het Verenigingsgebouw Steenhoffstraat. Zo. 26 nov. 10.30 uur. Themaochtend in het Artishockgebouw; gespreksleider Dick Stroband. Zo. 26 nov. 15.00 uur. Poppentheater in hetzelfde gebouw. Wo. 29 nov. 14.00 uur. St. Nicolaasfeest bejaardensociëteit St. Jozef. Door de omlegging van de rijksweg door Soesterberg-noord zal de Rade maker straat een andere functie krij gen. De belanghebbenden van de Radema kerstraat en de wijkraad Soesterberg hebben reeds plannen tot reconstructie van de Rademakerstraat besproken. De wijkraad Soesterberg wil ook gaar- na dé bevolking van Sqesterberg in de gelegenheid stellen kennis te nemen van en van gedachten te wisselen over de reconstructieplannen en wel op woensdag 22 november om 20.00 uur in zaal B van het Dorpshuis. Men zegt wel eens: als alle kerken in ons land de handen ineen sloegen en samen gingen werken, dan zouden er wonderen kunnen gebeuren. Nu gaat dat voor het eerst gebeuren. In 1968 werd er ook een actie „Kom over de brug" gehouden, alleen door protestan ten. Bijna 29 miljoen was de opbrengst. Nu gaan de kerken en de met hen ver wante organen samenwerken, zoals Ge reformeerde kerken (zending en we- relddiakonaat), Ned. Hervormde kerken (zending en sektie hulpverlening) room-katholieke kerk (missieraad, men sen in nood en vastenactie) en o.m. de interkerkelijke adventsactie voor La- tijns-Amerika „Solidaridad". In Soesterberg werd de volgende actie- en contactgroep gevormd: mej. Damen Simon Stevinlaan 3 (r.k. parochieraad); de heer Hoogendoorn, Ant. van Leeu wenhoeklaan 53 (ned. herv. kerkeraad); mevrouw Van de Kley, Ant. van Leeu wenhoeklaan 111 (r.k. missiecomité); de heer Taai, Plesmanstraat 9 (geref. kerkeraad); de heer Tuinman Simon Stevinlaan 76 (geref. zendingscommis sie); mevrouw Willemsen, Ant. van Leuwenhoeklaan 59 (ned. herv. kerke raad) en de heer Wels, Plesmanstraat 123 (interkerkelijke groep). De interkerkelijke actie onder het motto „Kom over de Brug" zal ge voerd worden in de periode van 11 tot en met 15 december. Wilt u mee- merken om 50 miljoen gulden bijeen te brengen, dan Joint u zich opgeven bij bovenstaande adressen voor het be zorgen en ophalen van een klein aantal formulieren. Te vaak nog is een eenkamer woning eigenlijk een geenkamer woning. Omdat er in een te kleine ruimte toch alle woonelementen aanwezig moeten zijn. De onmis bare zithoek valt moeilijk weg te moffelen, de eethoek evenmin. En een mooie kastenwand, evt. met secretaire en barkiep is ook niet te versmaden. Wat moet er dan overdag kunnen verdwijnen? Juist, het bed. En dat bed is in deze mooie Musterring kastenwand in klapbaar. Ingenieus en in een oog strelende vorm. Zo ziet Uw woon-slaapwand er over dag uit. Rechts van de schrijftafel zit het bed achter 2 kastdeuren verbor gen. Hilversum - Groest 110 - tel.; 02150-46341 Bussum - Spiegelstraat 33 - tel.: 02159-15614 Hebt U zo'n weg-met-het-bed pro bleem; overleg dan eens met onze woonwand-adviseurs. Met Muster ring lossen ze al Uw woonproble men vlot en intelligent op. het Musterring-woonwand-ideeën- boekje kunt u zo bij ons halen. Voor niets! De bouw van de 87 bejaardenwoningen en het dienstencentrum aan het Dorps plein verloopt zo vlot, dat de aanvan kelijk genoemde opleveringsdatum juni '73 vervroegd zal kunnen worden. Onvoorziene omstandigheden voorbe- houden zullen de toekomstige bewoners de woningen uiterlijk 1 april 1973 kun nen betrekken. Het bestuur van de Stichting Woon- en Dienstencentrum heeft een selectie- f commissie benoemd die een bindend j advies uitbrengt over de toewijzing van de nieuwe woningen. Deze commissie, bestaande uit een arts en een maat schappelijk werkster is in september reeds met haar werkzaamheden begon nen. De toekomstige bewoners zullen waar- schijnlijk nog in november bericht ont vangen omtrent de toewijzing van een woning. Naast de plattegrond en het ruimte- I boek van de woning, die iedere be langstellende heeft ontvangen wil het bestuur zoveel mogelijk informatie ge ven. Daarom werd de afwerking van één woning voorgetrokken. De Soesterberg- se Middenstandsvereniging heeft zich bereid verklaard deze woning in te richten als modelwoning, die naar ver wacht medio december te bezichtigen zal zijn. De kale huurprijs zou onge veer ƒ200,- per maand bedragen, maar dank zij de snelle voortgang van de bouw en een goede kostenbewaking laat het zich thans aanzien, dat de huur waarschijnlijk nog iets beneden dit bedrag zal blijven. Naast de bouwcommissie is nog een interieurcommissie benoemd die een aantal praktiche en waardevolle ad viezen heeft gegeven inzake het dage lijks gebruik van de woningen. Ook ten aanzien van de tuinaanleg wil het bestuur proberen zoveel mogelijk in breng te verkrijgen van de toekomstige bewoners, zowel wat betref de aanleg als het onderhoud. Iedere belangstellende wordt verder verzocht zich niet binnen het bouw terrein te begeven vanwege de gevaren die zowel letterlijk als figuurlijk boven het hoofd hangen. Op uitnodiging van de interkerkelijke- werkgroep gaf het mannenkoor „Con Brio" van de 574 Tankwerkplaats een zeer gevarieerd concert, waarvan aal moezenier Th. Kempers in zijn slot woord zou zeggen, dat het gewone da gelijkse leven in al zijn facetten van ernst en blijheid door het koor was weergegeven. Onder een uitgesproken bezielende lei ding (con brio) van dirigent Joop Schrijer werd er goed tot uitstekend gezongen, ondanks de oude gescheurde piano, die met name aan de rechter zijde van het sleutelgat een zielig vi brato liet horen, hetgeen echter geestig werd opgevat door pianist Jan van der Knaap, de vaste begeleider van het mannenkoor. Na een welkomstwoord van voorzitter A. Schuiling, die memoreerde dat tien jaar geleden „Con Brio" een steentje had bijgedragen voor De Hoeksteen, waar nu gezongen werd, opende het koor met 't bekende „Domine salvam fac Reginam nostram" van Giessen met aan het orgel Wim Wakelkamp. die het begeleidde bij de Ambrosianischer Lob- gesang (van Gebhardt) en het Laudate Dominum van Jan Nieland. Het concertwerk „Landerkennung" van de Noorse componist Edvard Griegmet een expressieve solo van Joop Schrijer werd machtig vertolkt. Wim Wakelkamp zorgde na een uitge breide inleiding over het orgel voor een feestelijk orgelintermèzzo, waarbij geen register werd overgeslagen. Met een modern volkslied ..Dit is de we reld. waar ik woon" (solo Jan Goed- vree). een Russisch Soldatenlied (solo Wim Treffers) en Wat zullen onze Pa- triotjes" werd het eerste gedeelte be sloten. Na de pauze een programma in Ame- rikaanse stijl met cowbov-songs. een lied uit Porgy and Bess en als hoog tepunt het Ol'man River uit de Show- boat van Jerome Kern. waarin „Con Brio" excelleerde en de weinige bassen een prima partij zongen. Negrospiri tuals blijven geliefd bij het publiek en met name het „Amen" (Jester Hair- ston) met een fijne tenorsolo van Wim Treffers deed het bijzonder goed. Met het „Tonight" uit de West Side Story werd het programma voor Elck wat wils besloten en met een enthousiast applaus beloond.

Soester Courant | 1972 | | pagina 15