Politieke meeting trok 1200 bezoekers E] J fvrijdagvoordeel en ook op zaterdag Donderdag 16 november 1972 51e jaargang no. 12 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op de inflatie Ned. Chr. Vrouwenbond Afdeling Soesterveen Burgemeester koopt grond aan de Foekenlaan woonwijken Goede vangst door politie toch vrijgelaten Vrachtwagens niet parkeren in deze Vendomatk /- wasautomaat VROOM DREESMANN Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Met inflatie kampt heel Europa. Voor een deel maakt elk land een deel van die geldontwaarding helemaal zelf, voor een ander deel echter importeert men die. Dit geldt met name voor de E.E.G. door de afschaffing van allerlei hef fingen aan de grenzen die in deze nog een beetje regelend kunnen fungeren. Wel zijn er natuurlijk enige mogelijk heden om de import van inflatie van buiten de E.E.G. gezamenlijk af te rem men, maar het belangrijkste is wat we als E.E.G. doen binnen de eigen ge meenschap. Nu, daarover bestaat geen verschil van opvatting en het kon dus prachtig ver meld worden in het communiqué aan het eind van de befaamde Europese top, die het preciese werk overliet aan de E.E.G.-kommissie in Brussel en na tuurlijk de ministers van de zes-bijna- negen. Wat echter uit het overleg van de ministers is gekomen, stelt al bitter weinig voor. De heren zijn het erover eens dat het gemiddeld prijspeil vol gend jaar niet meer dan vier procent mag stijgen - maar hoe dit verwezen lijkt moet worden dat moet ieder voor zijn eigen landje maar uitzoeken. Om dat er een vanzelfsprekende relatie be staat tussen lonen en prijzen is dit een heel ingewikkelde zaak waarvoor tal van mogelijke oplossingen bestaan. Maar welke men kiest heeft invloed op wat er over de grens gebeurt en onder gaat eveneens die invloed van over de grens. Misschien mogen we de minis ters niet teveel verwijten maken over het nogal vrijblijvende van hun voor schrift, waarvan ze trouwens de na leving ook op geen enkele manier kun nen afdwingen. Want juist over deze zaak zitten in menig land de regerin gen zeer moeizaam te onderhandelen met werkgevers- en werknemersbon den: het Nederlandse sociaal akkoord waarvan we nog maar moeten af wachten of het iets wordt is er een voorbeeld van, in Londen zit premier Heath even ongelukkig te pogen iets dergelijks voor elkaar te krijgen. Nu zijn er wel methoden om althans aan één aspekt van de inflatie iets te doen: de prijsstijgingen. Men verlaagt de invoerrechten die producenten bui ten de E.E.G. moeten betalen, dan kun nen ze makkelijker konkurreren - een logisch voorstel van de Brusselse kom missie dat gegarandeerd effekt heeft en simpel is te realiseren. Niet dat het ook geen onaangename kanten heeft: je kunt de eigen indus trie een beetje laten lijden door die konkurrentie van buiten. De Duitsers waren hiervoor niet zo bang, de Fran sen vooral wel. En het ging niet door. Alleen, maar dat was toeval, een maat regel waardoor de rundvleesschaarste en dus duurte wat wordt verminderd; niet onwelkom misschien maar een echte inflatiebestrijding kun je dit niet noemen. Waar het op neer komt is dat alle negen op eigen houtje aan de gang gaan om hun eigen geldontwaardings stoepje te schrobben, waarbij onver mijdelijk de een de ander wat voor de voeten loopt en men spatten van el- kaars vuil zal aantreffen waar men zelf net klaar was. De E.E.G. die de zaak doeltreffender als geheel zou kun nen aanpakken heeft er de macht en de middelen niet voor. KANTMAN. met de overbodigheid eens, maar wilde het advies van de politie niet over nemen omdat men vreesde dat in de toekomst het opnieuw instellen weer gevraagd zou worden. Uiteraard voelde men nu ook niets voor het plaatsen van parkeermeters. Ook de Van Weedestraat krijgt voor lopig geen parkeer-beperkingen. Er was geen reden daar nu toe over te gaan. Politie, ambtelijke verk eerscommissie en commissie van openbare werken denken daar eensluidend over. Besloten werd Wel in Park Colenso voor enkele huisdeuren nog ontbreken de stukjes trottoir aan te leggen. Woensdag 22 november zal het bureau voor merkartikelen een voorlichtings avond verzorgen. Het is bedoeld als een informatieve avond. Voor de pauze een kleur- en klank diadocumtaire. Na de pauze een originele kwis met vele ronden en leuke prijzen. De ver gadering wordt gehouden in De Open Hof, Veenbesstraat 2 en begint om 8 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. SOESTER COURANT De publieke belangstelling voor de politieke meeting was overweldigend. Mr. H. van Mierlo (D '66) meende, dat nu het niet aan de regering en het parlement lag, maar aan de bevolking, de kwestie dan ter plaatse opgelost zou moeten worden, „want de regering doet het niet". Die had trouwen geen vertrouwen gekregen van de bevolking, c.q. de werknemers, c.q. de vakbon den. Hij vond het bovendien onjuist te stellen dat de regering aan zelf- bonden en dat de woorden van de heer Van Mierlo „geen vertrouwen van de vakbonden" niet klopten. De heer Van Mierlo repliceerde met te stellen dat hij de loonstijging eigenlijk te hoog vond, maar de vakbonden ge lijk gaf dat bij „deze" regering te eisen, terwijl hij verwachtte dat de bonden met een andere regering tot betere af spraken wilde komen. Voor de bouw van een woning verzoekt de burgemeester de raad een stuk grond ter grootte van ongeveer 1550 m2, gelegen aan de Foekenlaan, te mo gen kopen. De gemeente vraagt voor deze grond een bedrag van 100.750,-. Ook de heer J. A, F. M. Luyten uit Utrecht wil aan dezelfde laan een stuk' grond kopen groot ongeveer 1635 m2 en ook daartegen zal geen bezwaar be staan mits de heer Luyten er 106.725, gulden voor betaald. Nadat door Baron Van Verschuer en de heer De Graaf uiteengezet was, wat nu eigenlijk precies evangelische poli tiek was, „meer dan laten leiden door het evangelie"; de „unieke" partijdagen van de progressieven en het daarbij behorende „oog van de naald" i.v.m. de veiliggestelde samenwerking van die drie; het oude-nieuwe program van de confessionelen van 1971 (Van Thijn: „het blijft bruikbaar, want er is nog niets mee gedaan" en De Graaf: „de verkiezingen komen voor ons tevroeg") kwam men via een vraag op Buttenparlementaire actie's De heer Van Thijn stond daar posi tief tegenover, ook als die ingaan te gen democratisch genomen besluiten, „geen enkele uitspraak is onfeilbaar" vond hij. De wet op de college-gelden was er „doorgeramd" meende hij, door de regeringspartijen op grond van hun kamermeerderheid. Hij sprak de ver wachting uit dat die wet door een an- Op een vraag over de toekomst, na de verkiezingen, en de verschillende uit spraken daarover by de drie christe- Iyke partijen, zei minister Nelissen dat de vijf partyen coalitie wel eens kon terugkomen. Het liefst zag hy een meerderheidskabinet gevormd door de confessionele, „maar in ieder geval gaan wy regeringverantwoordelükheid dragen". De heer Van Mierlo vond deze uit spraak hoogst merkwaardig, omdat de kiezers nog steeds niet weten waar zij met de christelijke partijen aan toe zijn. „Boersma wil niet met DS '70, Biesheuvel wel. De verwarring stijgt en dat zal mogelijk straks kiezers er van weerhouden te gaan stemmen". Hij dacht dat het belangrijk was dat men wist met wie de confessionelen nu wel en met wie zij niet in zee willen gaan. De heer De Graaf hoopte alnog, na de verkiezingen, tot een vergelijk te ko- De commissie van openbare werken is het niet eens met de zienswijze van de ambtelijke verkeerscommissie en de politie, die beide menen dat tegen het lang-parkeren van vrachtwagens, voor al gedurende de weekenden, in de woonwijken geen maatregelen getroffen behoeven te worden. De heer J. v. Poppelen (KVP) vond dat de twee instanties te licht tilden aan de toch wel degelijk aanwezige problemen. Er waren naar zijn mening voorbeel den te over om het tegenovergestelde te bewijzen. Deze mening werd door de heren D. Hoekstra (Chr.), J. Korte (KVP) en C. Verheus (Chr.) gedeeld, alsook door de wethouder, mevrouw M. Walter-Van der Togt. Zij noemde de Smitsweg als voorbeeld, terwijl ook de situaties op Kerkplein en Vondellaan aangehaald werden. De wethouder was van mening dat het lang-parkeren van vrachtwagens geheel verboden moest Op de Van Weedestraat werd zondag morgen door de politie een geparkeer de wagen aangetroffen, waarin zaten de 25-jarige J. B. en de 24-jarige J. F. W. beiden uit Amsterdam. Zij kon den geen papieren tonen en al spoedig bleek ook dat de bedrading onder het dashboard er los bijhing. Zij werden naar het bureau gebracht, waar W., die dronken was, zijn roes mocht uitslapen. Beide mannen waren goede bekenden van de Amsterdamse politie en beiden was de rijbevoegd heid ontzegd, terwijl B. bovendien nog vermeld stond in het opsporingsregis ter. Toch werden zij, nadat W. weer was bijgekomen, vrijgelaten. De auto bleef bij het bureau achter. Het kentekenbewijs was vervallen en de wagen werd tot nu toe door nie mand als vermist opgegeven. worden en de chauffeurs de wagens bij hun werkgever achter dienden te laten. Die opvatting werd wel gedeeld, maar men zag wel in dat dat in de praktijk niet uit te voeren zou zijn. De directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen, vond de hou ding in deze kwestie van de chauffeurs juist in het algemeen wel goed. Zij zijn voor reden vatbaar en zoeken zelf naar parkeergelegenheden waar zij geen hin der veroorzaken. Soms blijken echter geen goede oplossingen aanwezig te zijn, die, als men maatregelen wil gaan nemen, wel geboden moesten worden. Daar was de commissie het mee eens en men vond dat de ambtelijke ver keerscommissie zich daar maar eens over beraden moest. Kruisweg éénrichtingsverkeer De Kruisweg krijgt éénrichtingsverkeer. De huidige situatie levert naar mening van de ambtelijke verkeerscommissie teveel gevaar op. Het voorstel de Kruisweg slechts vanaf de Steenhoff- straat in te rijden werd door de com missie openbare werken overgenomen. Het éénrichtingsverkeer zal gaan gel den voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen. Geen blauwe zone Van Weedestraat De Smitshof houdt voorlopig haar blauwe zone. Er werd ingewikkeld mee gemanipuleerd. De hoofdinspecteur van politie verzocht het besluit voor het in stellen van de zone in te trekken, om dat gebleken is dat het overbodig is. De ambtelijke verkeerscommissie was het De politieke meeting in de stampvolle sporthal Beukendal (ongeveer 1200 be zoekers), zal niet iedereen het vuurwerk opgeleverd hebben, waarop hy gehoopt had. Velen zullen zich niet aan de indruk kunnen onttrekken dat er een soort „show" opgevoerd werd met politieke spelregels, maar dat was natuurlek schyn. De harde realiteit is wel degeiyk de toekomst van het land, maar het is allemaal wat vriendelyk verpakt. Er zat iets in de woorden van de heer Menne, die het forum welkom heette, toen hy sprekend over de voorbereiding zei: „De samenwerking was zo goed, laten we er één party van maken". Echt vuurwerk kwam er niet uit. Mo gelijk gaven de vragen daar geen aan leiding toe en in ieder geval verhin derde de voor de tribunes falende ge luidsinstallatie dat. Ondanks de toch wel lange voorbereidingstijd leek het erop dat de organisatoren zeer onder de indruk waren van het feit dat zo'n „gewichtig" forum bereid was naar Soest te komen en men daardoor te weinig aan het publiek gedacht had. Inflatie Om de discussie op gang te helpen, stelde de discussie-leidster, mevrouw Mr. J. M. Corver-Van Haaften, de eer ste vraag, gedistilleerd uit de ingedien de schriftelyke vragen: „Wat zyn de belangrykste oorzaken van de inflatie en boe kan die bestreden worden?" Voor KVP minister mr. R. J. Nelissen (financiën) was de oorzaak een gebrek aan zelfbeheersing; „wij eisen en ver langen teveel ineens", en de oplossing „zelfbeheersing" waar de overheid in voorging. Mr. K. A. Keuning (DS '70) bleek niet veel vertrouwen te hebben in de zelf beheersing, niet in die van het „volk' en ook niet in die van de regering. De DS '70 ministers waren daarom opge stapt. beheersing deed en noemde daarbij de tarieven van de spoorwegen als voor beeld. De overheid schoot tekort, de toestand was onhoudbaar en in plaats van een prijsstop, kwam er slechts een- prijsmelding. Drs. E. van Thijn (P.v.d.A.) kon de regering haar machteloosheid niet kwa lijk nemen, „als je nagaat vanuit wel ke ideologie de zaak is aangepakt". Hij meende dat inflatiebestrijding hand in hand diende te gaan met hervor ming van het maatschappelijk systeem. „Er gebeurt nu niets aan winsten en investeringen". De heer L. de Graaf (A.R.) noemde als oorzaak van de inflatie ook de import ervan uit het buitenland. Bestrijding zou naar zijn mening slechts mogelijk zijn door het op elkaar afstemmen van inkomsten en uitgaven en het in de hand houden van lonen, prijzen en in vesteringen. Mr. O. "W. A. Baron Van Verschuer (CHU) vond tenslotte dat juist de drie christelijke partijen de inflatiebestrij ding ter hand nemen, terwijl de pro gressieven de inflatiebevorderen door voor Sinterklaas te willen gaan spelen. Minister mr. drs. H. Langman (econo mische zaken) haalde aan, dat juist deze regering op het punt staat een centraal accoord te sluiten met de vak- Een vraag aan de VVD-minister Lang man, wat zyn party voor de arbeiders deed, werd beantwoord met een ver wijzing naar door de regering genomen sociale maatregelen. P.v.d.A.-er Van Thyn meende echter dat daarby de sociale bewogenheid ont brak, waarop minister Langman ant woordde het niet nodig te vinden in een partijprogramma om de drie woor den van „sociale bewogenheid te spre ken", maar dat het beter was daar in de praktijk blijk van te geven. Hollende partyen Het bleef allemaal uiterst vriendelijk, ook toen de vraag gesteld werd, waar om de heer Van Mierlo zo achter de P.v.d.A. aanholde. Dat deed hij niet, zei de heer Van Mierlo en hij kon de vraag alszodanig niet beantwoorden. Hij wilde wel Sa menwerking en omdat de P.v.d.A. zich verbeterd en vernieuwd had, de zeer doctrinaire socialisten waren er niet meer, was deze samenwerking moge lijk geworden. Dat deed minister Nelissen de vraag stellen of de P.v.d.A. niet meer socia listisch was? Van Mierlo meende dat iedereen in een vooruitstrevende volkspartij terecht kon, ook de doctrinaire socialist, mits zy tot een compromis bereid waren en dat was gebeurd. De heer Van Thyn vulde dit aan mét de opmerking: „we hollen achter elkaar aan, maar u (Min. Nelissen) voorbij!" Het Politieke forum: van links naar rechts de heer L. de Graaf (AR); Mr. O. W. A. Baron van Verschuer (CHU); minister Mr. R. J. Nelissen (KVP); mevrouw Mr. J. M. Corver-van Haaften; minister Mr. Drs. H. Langman (VVD); Mr. K. A. Keuning (DS '70); Mr. H. van Mierlo (D '66) en Drs. E. van Thyn (P.v.d.A.). der kabinet weer ingetrokken zou wor den. Minister Langman meende dat „wij op de gevaarlijke weg zijn, als we via der gelijke acties het onmogelijk willen maken, besluiten uit te voeren". Minister Nelissen was het daar duide lijk mee eens „dan is men bezig de democratie te ondergraven". De heer Van Mierlo liet daarop een sterker geluid horen en sprak over „door chantage afgedwongen wetten". „Men mag geen kabinetskwestie stellen voor. dergelyk zaken. In de besluitvor ming moet doorklinken wat er in de maatschappy leeft". Hy stélde daarby minister Nelissen de vraag of in Breda de Enka-bezetting wettig was? Minister Nelissen wees de „chantage" van de hand. „Mag een kabinet niet stellen dat zij de verantwoordelijkheid in bepaalde gevallen niet langer wil dragen? Dat is een eerlijke verhouding tussen kamer en kabinet. Het kabinet heeft een eigen verantwoordelijkheid en mag van spelregels gebruik maken". De Enka-staking vond hij niet wettig, maar hij wilde die daarom nog niet direct veroordelen, omdat in de affaire grote fouten gemaakt waren. Hierop meende de heer Van Mierlo te mogen stellen dat „buitenparlementaire acties dus mogelijk waren". Meerderheidskabinet men met de progressieven, maar dat werd door de heer Van Thijn als naief verworpen. Baron Van Verschuer merkte op, dat op het „unieke congres van de Partij van de Arbeid" de deur voor samen werking was dichtgeslagen. Deson danks wilde hij niet op de voorhand een aantal mogelijke partners uitscha kelen. De heer Van Thijn zat de „dichtgesla gen deur" hoog. Zijn groepering zou van het eenmaal ingenomen standpunt meer afwijken. Voor samenwerking met de christelijken waren dat: bindende afspraken vooraf, bereidheid om het beleid om te buigen en daar vóór de verkiezingen reeds blijk van te geven. Naar zijn mening was de KVP aan deze voorwaarden ver tegemoet ge komen, maar haar partners, CHU en AR niet. De AR niet door Biesheuvel als lijsttrekker te presenteren. Een vraag over de commissie ontwik kelingsstrategie, de commissie Prins Claus, ontlokte minister Langman de uitspraak dat hij zelf wel overtuigd was dat die commissie zou moeten blijven bestaan. De heer Van Mierlo dacht er ook zo over, maar het leek hem dan wel wenselijk dat er ook een regering kwam die wilde luisteren. Minister Nelissen zag de noodzaak voor voortzetting van de hulp wel in, maar hij wilde die niet laten afhangen van het bestaan van de commissie. Verder werden nog vragen gesteld over het regeringsbeleid t.a.v. de buiten landse arbeiders (Van Thijn: „in be ginsel gelijke rechten geven"); over de arbeidsongeschiktheidswet voor zelf standigen (De Graaf: „geen partij er tegen, alleen het moet betaald wor den"); over terugbetaling aan het rijk van voorgeschoten studiegelden (Keu ning: „afwegen naar de mogelijkhe den"); over terugzending illegale bui tenlandse werknemers (Van Mierlo; .voorzichtig behandelen, maar even tueel doen"); over teveel aan „rode" voorlichting i.v.m. de verkiezingen via radio en T.V. (Nelissen; „regering niet laten ingrijpen, doe het via aansluiting bij een omroepvereniging") en tenslot te over de middenpartij en een voor lichtingsbureau van Noord-Vietnam. Op dat moment verlieten reeds velen de zaal en de meeting verliep min of meer. Weinigen zullen de woorden van de heer Menne gehoord hebben, die voor een volgende keer een betere ge luidsinstallatie toezegde, maar dat was met déze installatie ook niet te ver wachten. GELDIG VRIJDAG 17 NOVEMBER EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND. •SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Dames hakpantoffel Sterk, charmant en warm. Imit-leder met gevulkaniseerde zool, en leuke bontkap. Twee kleuren: ocra en mistral. Maten 36-42. 12.50 Filmprojektor Revuelux 1000 Voor Super 8 en Single 8, met zoom- objektief, automati sche filminvoer, beeldsnelheid 18 bid. p/sek. Kompleet met 8V-50Watt lamp. 1 Jaar garantie. 224.- Hobbylamp Geheel van solide metaal. Kan doorzijn tafelklem in een wip, overal gemonteerd worden. De lange arm (100 cm) blijft in elke gewenste houding staan. 4 Kleuren. 23.95 Romeinse braadpan Voor heel lekkere vlees- of visgerech ten, zó uit de oven bij u op tafel. Exclusief ontwerp voor Vroom Dreesmann. Slechts 8.50 Spiegel Klassieke spiegel in aparte, goudkleurige lijst met origineel engels kraalmotief. Formaat 40 x 30 cm. 'n Stukje charme van weleerl 26.- Auto stretchvacht Volmaakt omsluiten de autostoelhoes van imit. schapenvacht in ivoorkleur. Heerlijk warm 's winters, koel in de zomer. Zeer welkom geschenk. 37.50 Heren colpullover Van ribgebreide acryl. Fully-fash- ioned mouwinzet. Alle maten, ook grote Veel aktuele kleuren, o.m. camel, geel, rood, zwart. 12.- Spreekpop Annette (42 cm groot) babbelt hon derd uit door middel van een grammo foonplaatje. Ze draagt een leuk jurkje of broekpak. Nu slechts 19.95 Heeft de prettige afmeting van 85x61x50 cm. En een waskapaciteit van 4 a 5 kilo. Is voorzien van 'n zeepbakje aan de voorzijde van de machine. Handig als u bedenkt dat de automaat onder welk werkblad dan ook geschoven kan worden. In andere gevallen komt een los ver krijgbaar afdekblad uitstékend van pas. Een jaar schriftelijke garantie, nu twee dagen lang f van 549.- voor afdekblad van 29.75 voor 26.75 0 «I Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen

Soester Courant | 1972 | | pagina 1