Expositie schilderij „Eenheid" van Otto Prinsen Edelsteenslijperij „De Sprong" trekt belangstellenden uit het hele land Landelijke aktie „Kom over de brug EB 5ETTEN RADIO BECKER fraaierhaar door Biosthetische haarverzorging SAIAPX kOrri'L Zeven senior-leden verlaten S.0. Soest atletiek Jeugd krijgt voorrang YAMAHA Uniek bedrijf aan het Kerkpad VISCOUNT PHILICORDA LINDBERGH Solina Riha Hammond Agenda Ned. Ver. van Huisvrouwen m i V.V.V.-nieuws Politiebureau 4444 Soester Courant van donderdag 16 november 1972 soesterbergsestraat44. telefoon 2045 Met het toch wel min of meer plotselinge vertrek van zeven senior-leden, allen midden- en lange afstandlopers, uit de atletiek-afdeling van de S.O. Soest, zijn enige sluimerende problemen opgelost. De nog jonge atletiek club krijgt hier door de kans meer geleidelijk aan te groeien en de ouderwordende jeugd op te vangen. De groep van zeven heeft zich aangemeld by de Amersfoortse Atletiek Vereniging „Altis". Van bestuurszijde heeft men steeds volop begrip gehad voor de moeilijk heden waarmee deze senioren kampten, maar het was haar onmogelijk, gezien de beperkte middelen waarover men nu beschikt, geheel aan hun wensen tegemoet te komen. Het vertrek van de groep, en zeker dat van de tegen de Nederlandse top aan- leundende atleet Gerjo Spans, wordt daarom als een logisch gevolg van de gang van zaken gezien. Betreurt wordt slechts de wijze waar op een en ander zijn beslag gekregen heeft en de onjuiste publicaties die daarmee gepaard gingen. In een communiqué brengt het bestuur van de atletiekafdeling van de S.O. Soest, de hier en daar sterk opgebla zen kwestie, tot haar ware proporties terug. „De grote toeloop van jeugdige atleten, gepaard gaande met een tekort aan kader en financiële middelen had tot gevolg dat het bestuur prioriteiten moest stellen. Als voornaamste taak werd gekozen een zo goed mogelijke begeleiding van de jeugd. Het bestuur had bij haar taakstelling de hoop dat de oudere atleten het bestuur zouden steunen (ondanks de eerste taakstel ling) door houding, prestaties en club geest. Prestaties werden ongetwijfeld gele verd, hetgeen een positieve bijdrage had kunnen zijn, ware het niet dat een en ander helaas werd verstoord door een gebrekkige communicatie tus sen het bestuur en het grootste deel van de herenploeg. Ondanks de pogingen om tot een ge sprek te komen, kon de herenploeg zich niet uit zijn isolement losmaken hetgeen ertoe heeft geleid dat de be treffende herenatleten, zonder overleg met het bestuur, tot overschrijving naar een andere vereniging hebben besloten. Gelet, op het belang van de vereniging heeft het bestuur dit besluit geaccep teerd", aldus het comuniqué. De secretaris van de atletiek afdeling, de heer G. Boekhoff, benadrukt daar bij nog eens, dat logischerwijze, gezien de middelen en gezien de leeftijden van het gros van de leden, de jeugd voor rang moet krijgen. HORLOGES JUWELIER H0RL0GER RtMBHANU I LAAN 1b It Uw special-Dealer voor Een kleine twee maanden geleden, verplaatste de heer G. Espeet zijn edel- steenslypery van het pand Kerkpad ZZ 93 naar de fraaie boerderij „Klein Middelwyk" Kerkpad ZZ 63. „Moesten verplaatsen", zegt de heer Espeet, om dat het oude adres te klein bleek om de steeds groter wordende stroom be zoekers en groepen te kunnen ontvangen. De prachtig gerestaureerde bocrdery waarin thans is gevestigd de edelsteen- slyperij van de heer Espeet. „We barstten er daar uit en als de be langstelling blijft groeien zoals tot nu toe, zal dat over enige jaren ook hier wel weer het geval zijn". Die belang stelling is op een door-de-weekse dag, zelfs als er geen autobus met leden van een vereniging, meest vrouwen verenigingen, stopt, frapant. Veel in woners van Soest, maar ook uit Gro ningen of Zeeland, weten „De Sprong" te vinden en zijn er van op de hoogte dat er vrij rondgeneusd kan worden en dat de mooist denkbare stenen te koop zijn. En óók dat de prijzen mee vallen vooral als je kunt zien wat voor werk er aan gedaan moet worden om de verborgen schoonheid naar voren te halen. De heer G. Espeet, van oorsprong le vensmiddelen-importeur, begon zijn nieuwe vak „edelsteenslijper" als hob byist. Interesse voor edelstenen werd liefde en groeide uit tot een passie. In 1950 werd „de sprong" gewaagd, van daar de naam, en het bleek een zeer succesvolle sprong te zijn. Zó succes vol, dat hij nu voor de aanvoer van het materiaal een speciale auto liet vervaardigen, een zes tons trekker met een grote caravan, waarmede 1000 kilo stenen vervoerd kunnen worden. Zijn reizen voeren hem door heel Eu ropa, van Duitsland, Oostenrijk, Fran krijk, Spanje, de Balkan tot in Noord- Afrika, overal waar rotsen zijn. Want voeral waar zich in een rots een holte bevindt, zijn ook kristallen, de mooiste soorten, zoals bergkristal, amethyst, agaat, jaspis enz. in hun verschillende kleurvariaties. Iedereen staat het vrij stenen te zoe ken en te verzamelen en invoerrechten hoeven er niet op betaald te worden. In „De Sprong" worden ze bewerkt. Daarvoor werd in de loop der jaren een heel machinepark, nu al ongeveer 30 stuks, aangeschaft. Het bewerken is overigens niet zo een voudig, al kan iedereen het leren. Agaat, bijvoorbeeld, dat één der meest gebruikte grondstoffen is, is harder dan staal en een machine moet van goede huize komen om daar een krasje in te maken, laat staan zagen en po lijsten. Een andere machine, de ul trasonische boor, geeft 20.000 tikjes per seconde en klopt daarmee een boor- naald door het harde gesteente. Er staan trommels waarin een ononder broken rolproces plaatsvindt en waar uit de steen na zes weken dag en nacht rollen prachtig gepolijst te voor schijn komt. „De Sprong" heeft wat dat betreft geen geheimen; bezoekers mogen het alle maal zien. Men gaat zelfs verder door de steenhobbyist wegwijs te maken in het gebruik van de machines, die ook geleverd kunnen worden, zoals men ook ruwe stenen levert. Men kan dan zelf zijn sierraden maken. De heer Espeet, geassisteerd door zijn vrouw, zoon en twee dochters, heeft er zijn handen vol aan. Niet alleen met de direkte verkoop, die tegen Sint Nicolaas ongetwijfeld sterk zal aan trekken, maar ook met het geVen van demonstraties in zagen en slijpen. Bo vendien worden op de oude hooizol der van de boerderij lezingen gegeven met dia's. Eén van de opdrachten waar de heer Espeet mee bezig is, is het klaarmaken van een stenen collectie voor de Uni versiteit. Deze worden gebruikt voor de opleiding tot leraar aardrijkskunde. Desondanks, of beter ondanks dat, is het zijn hobby gebleven. Hij heeft daarbij het geluk dat zowel zijn zoon als zijn beide dochters dezelfde inte resse hebben en één van de dochters een zeer artistieke aanleg heeft. Zij ontwerpt veel van de sierraden, zodat ook in dit opzicht van een zekere ex- clusieviteit sprake is. Het is een uniek bedrijf, dat men het beste kan bereiken via de oprijlaan vanaf de Lange Brinkweg, naast het pand 64. Onder het rieten dak van de boerderij bevindt zich een unieke showroom. Gedurende de maand november wordt in zaal 5 van het Centraal Museum, Agnietenstraat 1, het schilderij „Eenheid" van onze plaatsgenoot Otto Prinsen (een olieverf op doek uit 1966) op een speciale manier gepresenteerd. En als dat niet zou gebeuren en d« mensheid zou wonderlijk niet uitster ven dan zou de lucht er wel voor zor gen dat de wereld verging. De lucht zwart, grauw, lelijk, kleurloos zal niets meer met die zwarte vervuilde wereld, die haar schone lucht tot een vieze grauwe lucht maakt, te maken willen hebben. Daarom zal ze een grote storm gaan brouwen en die boven de wereld loslaten. Dan zou de wereld zeker ver- Hoge inruil. Prettige Kredietservice. YAMAHA-orgellessen. UW ORGEL-ADVISEUR De kosten voor het begeleiden van de kleine top, die, met uitzondering van Spans, landelijk nog van niet zoveel gewicht is, zou onevenredig zwaar op de vereniging drukken en naar mening van de heer Boekhoff op iedere jonge vereniging. Desondanks had de groep toch enigs zins terug kunnen vallen op de trainer, die als leraar is verbonden aan het Ne derlandse Atletiek Mekka, Papendal in Arnhem. Dat dit niet gebeurde, lag niet aan het bestuur. Woensdag 15 november; koffie-och- tend in de Promenade te Baarn. 10.30 uur. Vrijdag 17 november; handwerkinstuif. 14.00 uur. Woensdag 22 november; modeshow in De Rank aan de Soesterbergsestraat. 13.35 uur. Dinsdag 28 november; bezoek aan de Coca-Cola fabriek te Soest. 14.15 uur. Donderdag 30 november; handwerkin stuif. Vrijdag 1 december: Sinterklaasmiddag in de Bibliotheek. 14.15 uur. Woensdag 13 december; koffieochtend in 't Hoog je te Soest. Vrijdag 15 december; handwerkinstuif. Dinsdag 19 december; Kerstviering in het Brandpunt te Baarn. PRIVÉ ZWEMBAD?| Weet u dat er een automatisch bad bestaat met: Sprankelend water door uniek I skimming systeem aan de I gehele omtrek van het bad 1 Automatische bodemreiniger I Constructie die bestand is te- (gen vorst en ruwe behandeling I Praktisch geen onderhoud I* Tien jaar garantie. ZUID NED. BASSINBOUW I IHagedoorn, LANAKEN (B) Tel. 0932-11 -17070 (I In 1968 werd deze aktie de eerste maal gehouden en bracht toen ruim 29 mil joen gulden op. k Op 11 'en 15 december a.s. zal een nieuwe aktie voor dit grote werk worden f gehouden. Het doel is: hulpverlening aan kerken overzee in de uitgebreidste betekenis I van het woord. ff m kom ovei- de brug Wie staan erachter? „Kom over de Brug 1972" is een extra- krachtinspanning (want de bestaande inzamelingen gaan gewoon door - het is echt „een schep er bovenop"'.) van onderstaande kerken en met hen ver wante onganisaties: Doopsgezinde Broederschap. Evangelische Broedergemeente. Evangelisch-Lutherse Kerk. Gereformeerde Kerken in Nederland. Nederlandse Hervormde Kerk. Oud-Katholieke Kerk. Remonstrantse Broederschap. Rooms-Katholieke Kerk. Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten. Leger des Heils. Nederlandse Zendingsraad. Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen. Morgenland Zending. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Vereniging tot Uitbreiding van het Evangelie in Egypte. Interkerkelijke Adventsaktie voor La- tijns-Amerika „Solidaridad". De kennis en ervaring van deze orga nisaties staan borg voor korrekte be steding en deskundige begeleiding. Elke organisatie blijft verantwoording dragen voor de projekten waarvan zij tegenover de aktie als „sponsor" is op getreden. Wie spannen zich ervoor? Naar wij hopen: alle Christenen van Nederland. Want op hen doet deze extra krachts inspanning nadrukkelijk een beroep. Feiten in cyfers De projekten voor de aktie werden in eerste instantie door de aanvragers overzee ingediend bij de deelnemende kerken of organisaties. Deze waren verantwoordelijk voor een eerste selek- tie en beoordeling. Daarna traden zij, door indiening van de projekten bij „Kom over de Brug", op als „sponsor" in Nederland. De beoordeling vanuit de aktie volgde daarna in twee fasen, namelijk eerst door de projekten kommissie van „Kom over de Brug" (voorzitter: Prof. Dr. A. Camps ofm, leden: Prof. Dr. L. H. Janssen s.j., Prof. Dr. J. Verkuyl, Prof. Dr. H. Linnemann). Daarna volg de beoordeling en aanvaarding door het Bestuur van de aktie. In totaal werden 744 projekten aanvaard voor een to taalbedrag van ƒ50.311.000,-. Medewerking is gevraagd en wordt verkregen van plaatselijke werkgroe pen uit de Christelijke kerken, de ra dio, de televisie de landelijke en plaat selijke pers. De voorbereiding daarvan is sinds maanden aan de gang en zal naar wij hopen tot het gewenste re sultaat leiden. Het gevraagde bedrag is niet gering, maar volgens de medede ling van Sipke van der Land - spreker enige weken geleden voor de jeugd in „De Open Hof" - net zoveel als per jaar wordt besteed aan schoonheids middelen voor de dames in Nederland. Dus het kan. Als allen medewerken kan zelfs op de vrijdag, dat de aktie beëindigd wordt het globale bedrag dat is binnengekomen of toegezegd, worden bekendgemaakt in de bijzon dere televisieuitzending, die op die 15e december aan deze aktie wordt ge wijd. Voor hen. die wellicht niet benaderd worden (dat kan toch) is reeds nu het gironummer beschikbaar: Aktie KOM OVER DE BRUG, Oegstgeest, gironum mer 7600. Als „dagelijkse leiding" van het werk comité te Soest treden o.m. op de heer W. A. Veldhuizen, Oranjelaan 22; de heer* Th. J. Regter, Prins Bernhard- laan 52; Mevrouw Van Vliet, Stadhou derslaan 142: Mej. D. Wolff, Jan Steen- laan 45; de heer A. Muller, Dokter Ru- pertlaan 78. Secretaresse van het comité is mej. E. H. Broekema, Anna Paulow- nalaan 36. De verdeling over de kontinenten is (onderverdeeld per kategorie) als volgt: Afrika Azië Latijns Amerika Oceanië Werk in Wereldverband ecjJ c "C S o c t, o a o) 5.419.000,- 6.616.500,- 1.274.500,- 204.000,- 3.777.000,- P >3 - o CQ M 3*8 SSl 60 5.719.500,- 1.095.000,- 2.005.500,- 14.239.000,- 9.058.500,- 2.844.500,- 2.844.500,- 3.773.000,- 517.500,- 3.263.500,- 8.828.500,- 321.000,- 203.000,- 728.000.- 2.511.000,- 890.000,- 818.000,- 7.996.000,- 17.291.000,- 21.383.000,- 2.502.500,- 9.134.500,- 50.311.000,- gaan. Gelukkig is dit maar een gedachte over een schilderij. Maar op het ogenblik' gaat het er toch naar toe. En als de mensen dit niet gauw veranderen zal de mensheid vergaan door haar eigen, schuld". Op 15 november zijn we dan met de geschenkenbon, die de officiële naam van KADOBON heeft gekregen, van start gegaan. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij hiermee onze service aan de Soester gemeente belangrijk hebben vergroot. En ieder, die vorige week de Waardebon in huis heeft gekregen, kan nu tot en met 30 november pro fiteren van de 5 reduktie, waarmee wij het start-sein hebben gegeven. Dat betekent, juist in deze Sinterklaastijd, een extra voordeeltje. Vergeet u niet, de waardebon bij aankoop van een kadobon te tonen, want alleen hiermee kunt u van deze vijf procent meege nieten. Ze zien er goed verzorgd uit onze Kadobonnen, zodat ze kunnen meedoen op de kado-tafels tussen de feestelijke geschenken bij speciale gelegenheden. De uitgebreide deelnemerslijst biedt zoveel mogelijkheden dat niemand meer met de handen in het haar hoeft te zitten, waar en hoe de bon besteed kon worden. Succes goede gevers! We naderen nu ook met rasse schre den de blijde intocht van Sint Nicolaas. Inmiddels zijn de nummers bij ons ver krijgbaar voor wie in de stoet wil mee doen met versierde fietsen, wagens enz., zelfstandig of in groepsverband. U mag er al uw fantasie inleggen om een mooi of geestig geheel te maken, maar geen politieke tendenzen, dit op uitdrukke lijk verzoek van de oude bisschop, die met al die stromingen niet meer zo meekan. En dan enkele evenementen, die nog deze week zullenplaatsvinden. De af deling 't NUT in Soest maakt bekend, dat op donderdag, 16 november, 's avonds 20.00 uur, in de zaal van de Openbare Bibliotheek .een dia-kijk- hoorspel zal worden gehouden, ver zorgd door de heer Kortenoever, mede werker van het Instituut Natuurbe- schermingsedukatie. De Soester toneelvereniging „De Riet pluim" speelt nogmaals op vrijdag, 17 november in gebouw „De Rank" de thriller „Poesekater", aanvang 19.45 uur. Kaartverkoop ook bij VVV Soest. En tenslotte mogen bewonderaars van het stijldansen het internationaal dans- tournooi, waaraan topparen uit Enge land, België, Frankrijk en Nederland medewerken, niet missen. Op 18 november in Grand Hotel Gooi land te Hilversum zal dit festijn plaats vinden. Aanvang 20.30 uur. Wie deze speciale gebeurtenis wil meebeleven moet er wel avondkleding voor aan trekken. En nu maar een keuze zien te maken. Om er nog eens op terug te komen: dat is nu juist het gemakkelijke van de KADOBON, want dan hoeft men nooit te kiezenalleen te kopen bij VVV Soest of de Raiffeisenbank. Verleden jaar hebben kinderen uit de 6e klas van een Utrechtse lagere school (Laan van Puntenburg 1) naar aanlei ding van een rondleiding in het mu seum opstellen gemaakt, juist over het schilderij van Otto Prinsen. Daarbij bleken deze kinderen een aan tal zeer spontane en vaak originele reakties neergeschreven te hebben die wij de bezoekers aan ons museum niet willen onthouden. In de opstelling zijn bij het schilderij via een luisterpaal door middel van een groot aantal uit de paal komende trechters, die op plastic slangen zijn bevestigd, kinderstemmen te beluiste ren die de meest aardige reakties uit deze opstellen voorlezen. Op de ach tergrond is elektronische muziek hoor baar en wel Subotnick touch door Mor ton Subotnick volgens het Buchla Elec tronic Music System. Iedere bezoeker kan via de luisterpaal kennis nemen van de reakties die de 6e klassers verleden jaar hebben neer geschreven en die door de huidige 6e klassers van dezelfde school kortgele den op de band zijn ingesproken. Ter illustratie van de reacties van de kinderen volgen hierna onverkort en kele van deze opstellen, Marretje Kruisheer schrijft: „Daar was eens een jongen die ging naar bed en hij droomde de toekomst. Zó droomde hij dat: een groot gebouw met een en al aanbouwsels. Hij zag iets zonderlings (het was oud jaarsdag), een grote lineaal, waarop stond: 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000. Nu was het nog hét jaar 2000; pang om 12 uur begonnen de klokken te slaan en pang! de lineaal sprong een plaats naar links. Er was nog iets zonderlings: een pro test tegen abortus; een levend fossiel (uit 3000 v. Chr., uit het ei gebroed en ze hebben 'm nog eens laten pro- mangeren dat hij nog niet uit het ei was), dat je zag opgroeien. Hij ging met een lift omhoog naar het reuze-oog wat je kon besturderen, hij zag de smog met de minuut meer wor den, hij werd duizelig, hij voelde zich flauwvallen en gilde het uit! Hij werd wakker; zijn moeder kwam naar z'n kamer en vroeg: „Wat is er?". Frank Poen geeft zijn opstel als titel mee: „De ondergang van de wereld": „De wereld is volgebouwd met beton. Zonder gasmasker is niet meer te le ven. Dieren en planten bestaan niet meer, en mensen zijn bijna uitgestor ven, en de mensen die nog bestaan, weten ook niet wat ze moeten. Ze eten voedsel dat overgebleven is van hun voorgangers. En drinken dood water dat ze zo veel mogelijk filtreren. Erg gezond zijn ze ook niet, de meesten sterven dan ook al met hun dertigste jaar. En van de baby's die er af en toe geboren worden sterft 50 al bij de geboorte. De situatie is hopeloos en na 10 jaar is de mens uitgestorven. De wereld is nu één massa dood spul. Dan opeens ontstaat een wezen dat haast overal tegen kan. Ze eten beton. Dus na een tijd is al het beton weg. En kunnen er plantjes gaan groeien van de overgebleven zaadjes die geen kans kregen te ontkiemen. En dat was nou iets waar de wezens wél last van hadden. Op een dag gebeurde er ook iets geks. Twee van de vrouwelijke wezens kregen een mensenbaby, een jongen en een meisje. Toen dat gebeur de stierven opeens alle wezens. De jongen (die inmiddels een man ge worden was) en het meisje (dat inmid dels een vrouw geworden was) kregen kinderen, en zo ging het door, tot de hele wereld weer bevolkt was. Maar het was een wereld zonder luchtver vuiling en overbevolking. Daar had den die jongen en dat meisje voor ge zorgd. Iedereen vond het heel gewoon dat ze een papiertje in de bak moesten gooien ofzo. Einde." Een opstel zonder vermelding van de naam van de leerling: „Ik ga u een verhaal vertellen over het schilderij „Eenheid" en dat door Otto Prinsen geschilderd is. „Fabrieken 's wereldsondergang" zou volgens mij een even goede titel geweest zijn om dat u op de voorgrond duidelijk een bouwwerk ziet en dat is volgens mij een fabriek die zorgt dat de mensen niet verder kunnen leven. Dat kunt u vooral zien in het midden van die fa briek. daar ziet u een ongeboren kind je en dat betekent dat de mensen geen kinderen meer kunnen krijgen en als dat niet meer kan, zal de mensheid weldra uitsterven. U kunt het ook aan dat houten v-vormig ding met dat grote gat er in zien. Dat gat betekent de ondergang van de natuur en dat kleine manneke betekent dat de mens heid alle natuur heeft vernield. Ook kunt u het zien aan de grond die uit gedroogd is door de grote vervuilingen en als dat zo zal gaan zullen er grote scheuren in de grond komen en daar zal dan de verpeste wereld in verdwij nen. Sebastiaan van Delden (jongen 11 jaar) schrijft: „Ik denk dat het schilderij een raket' uit het jaar 3000 is, waarin zelfs baby's kunnen sturen. De wereld wordt te vol en daarom moeten de baby's op Mars- gaan leven; omdat ze zich-moeten aan passen, gaan ze heel erg vroeg. Omdat ze nog niet geboren zijn, kunnen ze goed wennen. Ze krijgen voor het ver trekken een telefoon in geopereerd, daardoor kunnen ze hun moeder opbel len. Het water zit in grote tanks er naast. Als er oorlog komt kunnen ze niet schieten, want er is geen zwaarte kracht. Als huizen graven ze holen met de middelste boor". Tenslotte nog een opstel van Boude- wijn Smits: „De wereld ziet er troosteloos uit. Het mannetje dat er staat is zo klein ge worden, dat het niets meer voorstelt. Dit komt door de luchtverontreiniging, die nu de baas gaat spelen, Je ziet dat alleen het oog nog boven komt. Het kindje kan niet tot leven komen, dit komt ook door de lucht die de mens inademt. Van de grond is ook niet veel meer over. het is één en al beton en hard metaal Misschien bedoelt Otto Prinsen wel, dat als de mens zo doorgaat er niets meer overblijft. Neem b.v. de grond, niks anders dan hard beton, van fundamenten. Of de lucht allemaal luchtverontreiniging. Als we zo door gaan komt er niks meer van de we reld terecht". Tot zover een vijftal reakties in de vorm van een klein opstel van lagere schoolkinderen n.a.v. het zien van dit schilderij van Otto Prinsen. Het is een typisch schilderij, waarvan je beslist niet kunt zeggen: „het bete kent dat en niets anders!" Je kunt er zeer veel in zien. zoals al uit de ge dachten van de kinderen blijkt. Wat u zelf er in zult zien? Neem eens een rustig ogenblikje, wip even bin nen en kijk met uw eigen ogen. Tot eind november heeft u daar alle ge legenheid toe.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5