I I Ir. E. Holtrop opende de jubileumvogelshow 4A< i il „GARAGE STAM" Beroep op gemeente Staak gebruik chem* bestrijdingsmiddelen ZOMERVAKANTIE AUTORIJSCHOOL M. LOS MASSIEF EIKEN SALONTAFELS MAASWINKEL MEUBELEN 1 ai Europa kan zich schrapzetten tegen vakman Nixon goede gebruikte RENAULT Stam Renault gun uw kleding de "beste "behandeling die er is heeft u wel eens haast? binnen één uur! gratis super cleaner MENINGEN VAN LEZERS Kerstcollecte Leger des Heils Trouwcirculaires trouwkaarten Wcjm Drukkerij Smit reisagenten a.n.v.r. SOESTERBERG Vogeltentoonstelling Sinterklaasfeest voor bejaarden Cor van Eijden is uit de keet Opening Literair Café Chantant in Artishockgebouw UW SUUUES IS ONZE REULAME Gezellige intocht van Sint en Pieten Het oog gericht op Europese veiligheid Frans Bosman N.V. Prijsindexcijfers van de gezinsconsumptie Soester Courant van donderdag 23 november 1972 Nixons zege heeft niemand verrast - de onbeminde maar vakbekwame re geerder won van de goedwillende maar blunders makende amateur. De keus tussen deze twee was in wezen niet zo moeilijk: men nam desnoods maar het minste van twee kwaden. Misschien mag men het betreuren dat de Demokraten niemand in het veld gebracht hebben die werkelijk een be dreiging voor Nixon zou hebben ge vormd, maar in hun kollektie topfi guren rondziend valt niet ogenblikke lijk iemand door bijzondere geschikt heid op. Aardiger mensen dan Nixon zijn er vele, maar deze doorgewinterde poli ticus heeft er inderdaad slag van ge had om dan maar door aktiviteiten goed te maken wat hij aan populariteit moe9t missen. Dat heeft hij in samen spel met Kissinger niet slecht gedaan, dat zullen ook zijn vijanden hem moe ten nageven. Tenslotte is het werk van dit duo geweest dat China uit zijn iso lement werd gehaald en dat de V.S. R4 -R6 R8 R10 R12 R16 AUTOMOBIELBEDRIJF Sinds 1913 Nieuwerhoekplein - Soestdijk Telefoon 02155-8850 voor een memve of een een veilige combinatie ook voor u! R4 R6 R8 R10 R12 R16 thans in een aardige balanspositie zit ten met goede relaties zowel naar Mos kou als Peking. Voeg daarbij dat Nixon (samen met de Demokraat Connally, die hij volgens sommigen als zijn opvolger gaat pous seren) ook op ekonomisch gebied wel het een en ander binnenlands heeft klaargespeeld. Het enige punt waarop Mc Govern hem eigenlijk kon aanvallen was Viet nam. Het duo Nixon-Kissinger heeft er zeer goed voor gezorgd dat elke aanval volkomen kansloos werd door tijdig een als beslissend uitziende fase in het overleg tevoorschijn te toveren. Wat moet je dan als Amerikaan? Mc Govern heeft best gelijk dat er di verse louche zaken zijn gebeurd waar Nixon op zijn minst van heeft geweten als hij ze zelf al niet op touw zette. Dan kan Mc Govern wel' eerlijker zijn en fatsoenlijker, maar kan hij ook zo bekwaam regeren? Verrassingen De programmapunten van negatieve inkomstenbelasting bleken al snel bij nadere beschouwing volkomen onwer kelijk, het gehaspel met zijn tweede man Eagleton liet hem ook niet ken nen als een al te vasthoudende man. Kon je van hem in het Witte Huis iets verwachten dat de in elk geval handige en ijverige Nixon niet beter deed? We krijgen wel de indruk dat de Demokraten het van het begin af aan niet hebben gezien en Mc Govern min of rneer als zondebok de verkiezings woestijn hebben ingestuurd. Het onpopulaire van Nixon heeft er ook voor gezorgd dat hij wel zelf won, maar niet zijn partij. Dit betekent ove rigens niet dat hij echt met een min derheid moet regeren. Hij heeft al ge ruime tijd handig ingezien dat hij kon rekenen op de meeste Republiekeinen, maar ook op een groot deel van de Demokraten die niet zo radikaal van aard zijn als Mc Govern. Hij selekteerde zich zo zijn eigen twee- partijenaanhang van konservatieven, die in negentig procent van de geval len sterker is clan de resterende radi- kalere oppositie. Het is een houding die hem ook wel dwingt veel losser van zijn partij te staan dan gebruikelijk is voor een Amerikaanse president, maar dit is niet bepaald een nadeel: zijn onafhanke lijkheid neemt alleen maar toe. En dit is zonder meer al geen eigenschap waaraan hij gebrek had. Alles wijst erop dat Nixon zo niet bin nenkort dan toch binnen afzienbare tijd de Amerikaanse verwikkelingen in de Aziatische zaken likwideert. Dit betekent ongetwijfeld dat hij zich meer met de Europese affaires bezig zal gaan houden dan tot dusver. En er is zich een en ander in Europa aan het ontwikkelen dat hem niet zint. met name hoe de Europeanen hun ekonomische gemeenschap ontwikkelen en wat ze bijdragen aan de N.A.T.O. Na vier jaar ervaring weet men van Nixon dat hij desnoods met zeer on verwachte zwenkingen in zijn politiek tegenstanders verrast, een foef waarin vooral zijn partner Kissinger door kneed is. Europa mag zich tegen Nixon' in tweede termijn wel vast gaan schrapzetten. men, kampioen gepigmenteerde kana ries, kampioen vetstof kanaries en ei genaar van de mooiste kanarie. De heer J. Pol, kampioen vorm-, pos tuur- en kuifkanaries. Otto Hooft, jeugdkampioen met een bijzonder mooie witte kanarie. Mevrouw R. van Doorn-Kruis, kam pioen grasparkieten, mooiste tropische vogel en winnares van de bestuursbe- ker voor de beste vogel van het be stuur. De heer M. Brons, kampioen grote parkieten en de heer D. P. J. van den Heuvel, kampioen tropische vogels. De opening van de tentoonstelling werd bijgewoond door de gemeentese cretaris, de heer H. Borreman, en de commandant van de brandweer, de heer J. F. Groart, alsmede door af vaardigingen van zusterverenigingen uit Amersfoort, Bussum en Wijk bij Duurstede. Zij en de vele belangstellenden werden welkom geheten door de voorzitter van de Soester Vogelvrienden, de heer A. J. Beijer. De voorzitter van de vereniging „De Soester Gemeenschap" Ir. E. Holtrop deed vrijdagavond, tijdens de opening van de jubileumvogelshow van de Soester Vogelvrienden een ernstig beroep op de gemeente een jaar af te zien van het spuiten met chemische bestrijdingsmiddelen. magie cleaning van super cleaner is een weldaad voor al uw kledingl perfekt gereinigd, stuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd gp ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wij halen en bezorgen pr pioniers in textielreiniging koningsweg 16 en koninginnelaan 42 Ir. Holtrop haalde daarbij het ge meenteblad Op 't Hoogt aan, waarin vermeld werd dat slechts gespoten zou worden op moeilijk bereikbare plaat sen en als preventieve maatregel ook op trottoirs en parkeerplaatsen. „Als die plaatsen zó moeilijk bereikbaar zijn, laat dan het onkruid maar groeien en als het groen tussen de stenen van de parkeerplaatsen en trottoirs omhoog komt, dan wordt er geen gebruik van gemaakt en waarom dan de stenen niet weggehaald", aldus de heer Hol trop. Hij vond het spuiten niet in het belang van de gemeente, noch van de vogels, de vogelkwekers en de bijenvereniging en hij riep hen allen op de gemeente te verzoeken het spuiten achterwege te laten. „Eén jaar, om te zien wat het resultaat is en als dat niet kan, dan een helft van de gemeente niet en de andere helft wel". De heer Holtrop complimenteerde de vogelvereniging met haar jubileum tentoonstelling die bovendien een re cord aantal inzendingen opgeleverd had. 42 inzenders brachten 352 vogels In de week van 27 november tot 2 de cember zal het Leger des Heils weer zijn jaarlijkse Kerstcollecte houden in de gemeente Soest. Voor een paar honderd bejaarden en eenzamen wil het Leger weer een kerstfeest verzorgen, alsmede attenties uitreiken aan zieken en mensen die aan huis gebonden zijn. Het Leger des Heils wil Kerstmis voor hen tot een waar feest maken, door o.a. de bejaarden een kerst-maaltijd aan te bieden, een verstrooiingsprogramma aan te bieden en na afloop een verrassings pakje. Om deze plannen mogelijk te maken, hetgeen gepaard gaat met een paar duizend gulden hebben B. W. van Soest toestemming gegeven voor boven genoemde collecte in die week. Degenen die deze collecte door afwe zigheid toch nog zouden missen wor den vriendelijk verzocht een bijdrage te storten op postgiro 356454 t.n.v. het Leger des*11 Heils, de Wetstraat 7, Baarn. Wij hopen dat het door uw vrijwillige bijdrage onvergetelijke kerstfeesten zul len worden. Namens het Leger des Heils, Kapitein N. VAN DER WAA. Ir. E. Holtrop reikt aan één der kam pioenen de door hem behaalde prijzen uit. Sinds zijn zestiende jaar trad B.ergh- mans ondermeer op als loopjongen, fabriekshulp, handelsreiziger in stof zuigers, acteur, medewerker aan een kindertijdschrift, medewerker aan de Vlaamse televisie, afd. literatuur, boek verkoper en tenslotte directeur van de uitgeverij Brito. Zijn functies als voorzitter van de Brusselse culturele vereniging Noord- Zuid en lid van de Raad van Beheer van de Vlaamse Uitgeversbond, zijn optreden in de door hem ontworpen marktactie mede in opdracht van Vlaamse en Nederlandse uitgevers in Belgische en Nederlandse steden, en nog tal van andere initiatieven, stem pelen hem tot een ondernemende per soonlijkheid. Zijn publicaties daarentegen kenschet sen hem met een fijnzinnig inzicht in het individueel-menselijke gevoelsle ven, waarvan hij de roerselen soms met een enkele vlijmende zin weet bloot te leggen. In 1956 kwam zijn eerste gedichten bundel „De kleine poort" uit. 1958 schreef hij een toneelbewerking van Jan Walravens roman „Roerloos aan zee". De bundel „Antimaterie" draagt het jaartal 1963, waarvoor hij de poë zieprijs van Wemmei ontving en een premie van de provincie Brabant. In diverse bladen bracht hij kinder verhalen onder. Terwijl verder in tijd schriften gedichten werden opgenomen. ter keuring, terwijl er bovendien nog een vijftigtal siervogels getoond wer den. Hij merkte verder op, dat hij in de natuur in de omgeving van Soest min der vogels had aangetroffen dan hij verwachtte; geen nachtegaals en lijs ters, ondanks de aanwezigheid van struikgewas. Hij meende dan ook te mogen constateren dat de vogelstand ernstig achteruit gegaan was de laatste jaren en weet dit aan de totale milieu vervuiling, de woningbouw, de indus trie en het verkeer. Als één van de ernstige oorzaken zag hij bovendien het gebruik van onkruidbestrijdings middelen, waarna hij een beroep deed deze niet meer te gebruiken. Met het strooien van zout op de staart van een gekooid vogeltje verklaarde hij daarna de tentoonstelling voor. ge opend. Namens de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers sprak het ere-lid en kki en Snelle en correcte levering en tót fcridepuntjes verzorgd Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 AA* De eerste reisprogramma's voor 1973 zijn uit Maak Uw reserveringen bij een ECHT reisbureau met jarenlange ervaring. Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 - 4905 Kantooruren: Maandag-vrijdag 9-17 uur Zaterdag 9-12 uur oud-bondsvoorzitter, de heer B. J. Bos uit Doorn. Hij feliciteerde de vereni ging met de jubileumshow en herin nerde eraan dat hij indertijd bij de oprichting aanwezig geweest was. „Soest heeft altijd goede tentoonstel lingen met goed materiaal". Sprekend over de vogelstand merkte hij op, dat dikwijls gezegd wordt dat deze ach teruit gaat door het vangen, waarmee de heer Bos het niet eens was. Als één van de grote oorzaken zag ook hij het gebruik van onkruidbestrijdings middelen en hij sloot zich daarom aan bij de opmerkingen van de heer Hol trop. Kampioenen Ir. Holtrop reikte met een toepasselijk woord de kampioensbekers uit aan: De heer C. de Goede, kampioen stam- De Soesterbergse vogelvereniging „On ze Gevleugelde Vrienden" organiseert de grote jaarlijkse vogeltentoonstelling in De Hoeksteen. Donderdagavond 23 november wordt de expositie met ruim 200 vogels officieel geopend. De kijk- ;en zijn vrijdag 24 november van 10.00-23.00 uur en zaterdag 25 novem ber van 10.00-22.00 uur. De Algemene bejaardensoos viert op donderdag 30 november het Sinter klaasfeest voor de bejaarden, waarbij Sint en Piet natuurlijk voor de nodi ge verrassingen zullen zorgen. Aan vang 14 uur in De Hoeksteen. In de totaal vernieuwde zaak van In terieurverzorging Cor van Eijden aan de Rademakerstraat 11 was het vrij dagnamiddag goed ronddwalen in een feestelijke sfeer, geheel passend bij het langbegeerde moment, dat de firma eindelijk „uit-de-keet" was. Voor de meest ver verwijderde aan leiding tot deze algehele vernieuwing moeten we teruggaan tot die fatale za terdagmorgen kwart voor tien op 28 april 1956, toen door een afschuwelijk verkeersongeluk de zaak van de heer Van Eijden sr. in een ruïne werd her schapen en mevrouw Van Eijden en de jeugdige klantjes, de kinderen Ver- wey ternauwernood aan de dood ont snapten. De enorme puinhoop, in die tijd berucht als de „ruïne van Soesterberg" heeft daar bijna vijf jaar lang gelegen. Na allerlei juridische verwikkelingen kon Cor van Eijden in mei 1966 ter plaatse een houten keet, toonzaal te vens woonwinkel openen, nadat hij op 1 april 1965 de zaak van zijn vader had overgenomen. In twee maanden tijd heeft het aan nemingsbedrijf fa. Th. de Goede een rigoureuze bouwverandering tot stand gebracht, waarbij ook de namen van architect Beekman (Soest), fa. Van 't Land uit Maartensdijk (elektriciteit). Artishock organiseert zaterdagavond 25 november a.s. om 21.00 uur in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, een Literair Café Chantant. De productie is in handen van Ton Luiting en Jan Visser. De belangrijkste gast op deze première is de begaafde Belgische dichter/auteur Jan Berghmans. Hjj is in Artishock-kringen geen onbekende. Drie jaar geleden las hy in de Gouden Ploeg voor uit eigen werk, met zeer veel succes. Voorts artikelen in „De Nieuwe Vlaamse Gids" en in „Snoeck's literair jaarboek". In samenwerking met Jos Vandeloo schreef hij in 1965 de poëti sche evocatie „Aarde en Ruimte", die door het Fakkeltheater te Antwerpen werd opgevoerd en tevens in Utrecht in première ging, later gevolgd door een reeks protestgedichten „Analfabe ten" dat eveneens in Utrecht in pre mière ging en daar groot schandaal wekte. In 1969 verscheen het kinderboek „Ben jij de kabouters vergeten?". In 1971 verscheen dan „Hoe groen was mijn gal" en „De kinderen van Roodkapje". In 1972 in de Geminireeks van De Standaard de roman: „Vader waarnaar streven wij?". Zaterdagmiddag 25 november zal Jan Berghmans van 4 tot 5 in de Soester boekhandel „Europa" (naast het post kantoor) aanwezig zijn om zijn boeken te signeren. In het Literair Café Chantant zal Jan Visser op diezelfde avond zijn „Verza melde Gedichten" ten doop houden. nnhlicatie. vervaardigd op de Artishock-pers door Hans Prinsen en Kpes van de»* Wel. bevat een keuze uit zijn poëziebundels „Te Berde" (1964), „Ton Poems Whoof" (1965), de in fonologische spelling geschreven „Vele Manieren van Minnen" (1968), „Hemel val" (1969) en „De Nadagen van Baron Bentinck" (1972). v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 Telefoon 6621 Wij lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. 90 en 110 cm doorsnee, 5.5 cm dik blad. 100 x 100 cm vierkant, 5.5 cm dik blad. Uit eigen fabriek. Volt; garantie Vergeet U onze bekende massieve mimi-sets niet DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST Einde Bosstraat rechts af TELEFOON 02155-3991 of 4550 fa. De Birk uit Soesterberg (loodgie- terswerk) zeker niet onvermeld mogen blijven. Met behulp van vele handen heeft Cor van Eijden zijn verkoopruimte van ongeveer 350 m2 volledig inge richt met een exclusieve collectie .woonsfeerartikelen" van bankstel tot gordijnen. Bij de entree in het nieuwe pand vraagt een boetiek direct de aandacht en hoewel men zou verwachten, dat dit juist iets specifieks van mevrouw Van Eijden zou zijn, verwijst zij het zelf helemaal naar de ideeën van haar man, die de naam „Bedstee" aan deze boetiek zal geven. Achter het winkelpand is voor de oude werkplaats de houten keet geplaatst en beide doen dienst als toonzaal voor de algehele woninginrichting, die met tertijd misschien nog door een corridor aan de nieuwe verkoopruimte zal wor den verbonden. Dat 's avonds de gehele zaak plotseling in duisternis gehuld werd door het doorslaan van de hoofdzekering doet er niets aan af, dat de firma en fa milie Van Eijden in gezelschap van vrienden en bekenden een nieuw ge zicht heeft laten zien, dat er wezen mag! Met een Fokker Friendship 27 arri veerde Sint Nicolaas zaterdagmiddag om half drie op de vliegbasis Soester berg na een voorspoedige reis vanaf Willemstad, waar de Sint het maar erg winderig vond. Honderden Soesterbergers waren op het Dorpsplein verzameld, toen een vorig jaar achtergebleven Pietje aan kwam rijden op het paard van Sinter klaas. Na informatie door Akoesta's voorzitter de heer Eijpe, bleek, dat de Sint nog moest aankomen. Onder muzikaal geleide van de Mu ziekvereniging en de drumbands van AGAVS en Laetitia begaf een enorme stoet zich naar de vliegbasis. Twee parachutespringers werden nog even aangezien voor Sint en Piet, maar zij dreven af in verkeerde richting. De jeugd was niet meer te houden, toen acht Pietermannen met peper noten en de Sint de C-4 van de Ko ninklijke Luchtmacht verlieten. Na een tocht door het dorp, waarbij de Sint te paard de menigte bezag en minzaam groette, werd de Goedheilig man door burgemeester mevrouw Cor- ver-van Haaften op het bordes van het Dorpshuis hartelijk welkom ge heten. Zij deed dit zo lief, dat twee Zwarte Pieten zich niet langer konden beheer sen en mevrouw de burgemeester spontaan omhelsden onder achterlating van zwarte sporen op beide wangen. De Sint kon sinds vorig jaar erg te vreden zijn over het bouwen in Soes terberg, waarbij de oude man gecon fronteerd werd met de bejaardenflats aan de overzijde. Ook wenste hij de heer Veenendaal en zijn „kornuiten" van de Wijkraad veel sterkte toe. Dank zij een muzikale Piet werden de kinderen aan het zingen gezet, als ze het maar goed hard deden! Ook moes ten ze vooral veel snoepen in de Sin terklaastijd, maar dan ook de tanden goed poetsen; Sint had een heleboel tandenborstels uit Spanje meegebracht. Voor de kinderen tot acht jaar was er daarna nog een poppenkastvoorstelling verzorgd door Jet van Kalkeren en John van den Berg als de onsterfelijke Katrijn en Jan Klaassen. Mede dank zij de organisatie van de actiegroep Akoesta onder auspiciën van de Soesterbergse Middenstandsvereni ging en het heerlijke najaarszonnetje was er veel publiek op de been bij de intocht van de Sint. Massaal drommen de diplomaten In de laatste week van november naar Hel sinki voor een konferentie die de voor bereidingen moet treffen voor de gro te Europese Veiligheidskonferentie, die officieel trouwens ook nog de sa menwerking van de Europese staten ten doel heeft. Alle Europese landen plus de Verenigde Staten en Canada zijn er vertegenwoordigd want al gaat het thans nog voornamelijk over af spraken hoe men zal gaan vergaderen, men acht dit niet zonder belang. In ieder geval neemt men .er wel de tijd voor: tot eind januari denkt men wel bijeen te zijn. Zo lang onderhandelen over een sim pele agenda en andere vergader-tech nische zaken toont wel aan dat het niet om een eenvoudige verbroede ringsbijeenkomst gaat. De N.A.T.O.- landen met name zijn met betrekke lijk weinig geestdrift bezield. Ze willen eerst wel eens zien of het mogelijk blijkt een Europese Veiligheidskonfe rentie te organiseren die enige kans heeft om tot een goed resultaat te leiden. Ze maken de indruk dat men voorna melijk meedoet omdat de Russen er zo op staan, hoewel die aandrang vanuit Moskou inmiddels ook al weer wat bekoeld lijkt. En zelfs voor het organi seren van deze voorbereidende kon ferentie is al jarenlang stug onderhan deld tussen allerlei groeperingen. Het 'iikt een beetje overdreven, want het gaat toch om iets wat iedereen wenst: veiligheid in Europa. En het valt moei lijk te ontkennen dat dit beoogde doel zich ook zonder konferenties al aardig aan het verwezenlijken is. De spanning en de angst die vooral west-Europa had voor een aanval uit het oosten en die waarschijnlijk omgekeerd ook ge voeld werd achter het ijzeren gordijn zijn v/el verdwenen. De voornaamste tere kwesties zijn geregeld of nagenoeg - met name de kwestie-Berlijn. En het ijzeren gordijn is eigenlijk al een ver ouderde uitdrukking geworden. De moeilijkheden die men nu al ver wachten voor de grote konferentie zijn talrijk. Het gevoel van veiligheid kan het makkelijkst versterkt worden als minder troepen op de been zijn. Geen nieuw idee overigens - al een jaar of twintig komt het regelmatig aan de orde. Maar hoe doet men dit? Als de Amerikanen naa»* de V.S. teruggaan is dit dan ongeveer hetzelfde als de Rus sen die naar de Sowjet-unie terugke ren? De N.A.T.O. acht dit zeker niet ongeveer gelijkwaardig. Maar ook andere landen hebben zo hun vragen. Veiligheid is bijvoorbeeld goed en wel, maar past binnen dit kader ook dat de Sowjet-unie zich wel het recht voorbehoudt om a la Tsjechoslo- wakije in te grijpen, niet alleen in de landen van het Warschaupakt maar bijvoorbeeld ook in Joegoslavië. Het grote probleem van deze veilig heidskonferentie en de vele andere die zich in het verleden onder allerlei ti tels zijn gehouden is dat het al zo vaak gebleken is dat iets beloven ge makkelijk gedaan wordt maar dat het nakomen ervan niet steeds vlekkeloos verloopt. Het grote wantrouwen uit de jaren van de koude oorlog is wel ver minderd, maar niemand heeft erg veel neiging dit in te ruilen voor een al te grote goedgelovigheid die men later misschien ernstig moet bezuren. Een echte Europese veiligheid zou gegaran deerd moeten worden, niet door een simpele reeks handtekeningen onder pen stuk papier, maar bijvoorbeeld door een instantie die de macht heeft ervoor te zorgen dat de beloften inder daad nagekomen worden. Zo'n instan tie is er echter niet. Vandaar dat men wel lang gepraat maar weinig echte resultaten verwacht van de grote vei ligheidskonferentie als die al ooit ge houden wordt. Maar ook al bereikt men niet een ideaal, het is kennelijk de deelnemende landen wel de moeite waard op dit gebied althans iets te be reiken. En daar hoopt men dan maar pp. En daar doet men in Helsinki al thans moeite voor. KANTMAN. ELECTROTECHNISCH BUREAU Aanleg en onderhoud van licht- en krachtinstallaties Elektrische fornuizen, boilers e.d. via de P.U.E.M. Birkstraat 48 - Telefoon 3367-8978 Het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie, zoals het C.B.S. dat maande lijks samenstelt op basis 1969 100, liep op van 120,4 medio augustus tot 121,5 medio september. Dit komt neer op een stijging van ruim 0,8%. Het indexcijfer voor kleding nam toe van 118,7 tot 123,0, hetgeen een stijging van het totaal indexcijfer met 0,3 veroorzaakte. Bij vergelijking van deze indexcijfers voor kleding dient er re kening mede te worden gehouden dat in het prijsindexcijfer van augustus de invloed van het zomerpakket nog ten volle tot uitdrukking komt, terwijl in het septembercijfer het zomer- en win- terpakket beide voor de helft zijn ver- Voortschrydende 12-maandsgemiddelden Januari '71 - december '71 t.o.v. Februari '71 - januari '72 t.o.v. Maart '71 - februari '72 t.o.v. April '71 - maart '72 t.o.v. Mei '71 - april '72 t.o.v. Juni '71 - mei '72 t.o.v. Juli '71 - juni '72 t.o.v. Augustus '71 - juli '72 t.o.v. September '71 - augustus '72 t.o.v. Oktober '71 - september '72 t.o.v. disconteerd. De stijging van de kle- dingprijzen is voor ongeveer 40% aan deze pakketwijziging toe te schrijven. Ook werden stijgingen waargenomen voor o.a. aardappelen, groenten, fruit, niet-alcoholhoudende dranken, vlees en briefport. Voorts bleek uit een in sep tember gehouden huurenquête dat de huren sedert april/mei jl. slechts in ge ringe mate zijn verhoogd. Het index cijfer voor huur bedroeg in september 125,7 tegen 125,5 in de voorgaande maanden. Een vergelijking van recente voort schrijdende 12-maandsgemiddelden met die van een jaar daarvoor leert dat de trendmatige prijsstijging de laatste tijd een zekere stabilisatie vertoont. januari februari maart april mei juni juli augustus september oletober '70 - december '70 - januari '70 - februari '70 - maart '70 - april '70 - mei '70 - juni '70 - juli '70 - augustus september '70 7.5 7.6 7.7 7.8 7.9 7,9 7.9 7,8 7,8 7,8 Artikelengroep Voeding Woning Kleding en schoeisel Hygiëne en medische verzorging Ontwikkeling, ontspanning, roken en verkeer Particuliere verzekeringen Totaal juli 115,1 119.9 117.9 136.0 118.1 120,7 1972 augustus september 115.7 120,1 122,3 136,1 118.8 120,7 116.9 120.2 125,9 136.5 119.5 120,7 119,5 120,4 121,5

Soester Courant | 1972 | | pagina 13