v.v.v. 115,- gezonde; Duitsers verkiezen nuchterheid Amins gekheid heeft toekomst A VOETEN Kunstschilders FRANK MACRAMt FRANK Zaterdag a.s. van 10.00 tot 2.00 uur is Zwarte Piet bij ons. ESSO SERVICENTER Tankt u bij Piet, dan heeft hij voor de kleintjes een leuke surprise. TOT ZATERDAG Speciale St, Nicolaas-aanbieding SOESTER WIJNHANDEL MANDERS Omstreden dakkapel mag wel gebouwd worden Bouwvergunning wordt verleend Autobedrijf J. W. Huigen ontving directie Zastava En de inflatie neemt maar toe Het oog gericht op haat in België nieuws Pedicure-service voor ouderen Officiële mededelingen Woningwet 7 Turken aangehouden Ongewenst bezoek in wijkgebouw Inbraakjes zonder buit Hei geboortekaartje Drukkerij Smit - Kruimeldief Volleybalwedstrijd Olympia dames uitgesteld Fa. Van Setten Zn. J. A. VAN D0RRESTEIJN geboorte, verloving trouwen DRUKKERIJ SMIT Hobby centrum Kunstgebitten- reparaties „Kleine" advertenties, uitsluitend a contant aan ons kantoor fietsen Jeefiu denatuur terug... De Witte Pompen Hobby centrum I0NGEGENEVER vanaf 8,95 3 flessen C0TES DU RH0NEƒ11,- 3 flessen C0TES VENT0UX13,75 3 flessen MUSCADET Tevens verzorgen wij gaarne uw Kerstpakketten. Soesterbergsestraat 20 - Telefoon 2505 Soester Courant van donderdag 30 november 1972 Nu de Kroon het besluit van de gemeenteraad inzake het verlenen van een vergunning voor de bouw van een dakkapel op het woonhuis van de heer H. A. Fugers, Kerkpad NZ 22. niet heeft vernietigd, noch geschorst, moet de burge meester het raadsbesluit ten uitvoer brengen. Dit impliceert dat de heer Fugers de bouwvergunning krijgt. Het betekent evenwel niet, dat het raadsbesluit niet vernietigd zou kunnen worden, als zijnde strijdig met de wet of het al gemeen belang. De Kroon heeft van die mogelijkheid echter geen gebruik gemaakt. De raad nam het besluit de heer Fu gers de vergunning wèl te verlenen op instigatie van de Commissie voor de beroepschriften, echter tégen de wens van het college van b. en w. in. verplicht is". Dit college had in eerste instantie de vergunning geweigerd. De burgemees ter maakte gebruik van haar bevoegd heid, omschreven in artikel 76 van de gemeentewet, en droeg het besluit ter vernietiging voor aan de Kroon. De in dit artikel genoemde termijn van dertig dagen, waarbinnen de Kroon een beslissing moet nemen, is echter verstreken zonder dat de Kroon haar standpunt bekend maakte. De wet stelt dan „dat de burgemeester tot uitvoering (van het raadsbesluit) Donderdag j.1. ontving de heer J. Hui gen, dealer van o.a. de auto-merken Lada, Zastava en Scaldia, in zijn auto bedrijf aan de Plasweg, de heren Grujicic en Miljamovic, respectievelijk directeur en technisch adviseur van de Zastrava automobielfabriek in Joego slavië. Zij waren vergezeld van een tolk, de heer Vasic en de Nederlandse importeur, de heer P. Been. De Joegoslaven deden op rondreis door Europa ook Nederland aan en bezoch ten hier 4 van de 140 Zastava-dealers, waaronder de heer Huigen. Dit mede in verband met de heropening, veer tien dagen geleden, van het bedrijf aan de Plasweg. De gasten toonden grote belangstelling en waren, zoals uit het gesprek bleek, zeer verbaasd over de stormachtige groei van dit jonge bedrijf. Er werden meerdere foto's gemaakt, bestemd voor de collectie in Joego slavië. Als er ooit een regering is geweest die blijk gegeven heeft niet te durven en te kunnen regéren, dan is het wel het kabinet Biesheuvel geweest. Het had in zijn programma de bestrijding van de inflatie voorop staan. Maar de Inflatie neemt sterker toe dan ooit. En het kabinet Biesheuvel verandert van week tot week zijn zwakke pogingen er iets tegen te doen. Het stelt aanvankelijk een begroting voor 1973 samen, afgestemd op een loonkostenstijging van 9 pet, waarbij voor de c.a.o.-lonen de z.g. nullijn zou worden aangehouden. Maar de vast stelling van de stijging van de loon kosten wordt v/el overgelaten aan het bedrijfsleven zeil Minister Boersma durfde een vaststaand kabinetsbeleid hierover niet aan. Neen, die bleef maar alle vertrouwen stellen in het overleg tussen vakcentrales en werkgeversor ganisaties. Die zouden het samen wel zo uitknobbelen, meende hij, dat de inflatie erdoor teruggedrongen werd en dan hoefde de regering alleen nog maar vriendelijk ja te knikken. De ministers van DS '70, die daarin niet zoveel vertrouwen hadden, stapten er toen maar uit. Met heel veel vijven en zessen stelt het bedrijfsleven tenslotte een soort centraal akkoord op, waarmee het ka binet wil instemmen. Dan blijkt al dat de loonkostenstijging niet tot 9 pet be perkt blijft doch minstens tot 12,5 pet zal uitlopen. Het hele dekkingsplan van de begroting gaat daarmee tevens in de vernieling, maar Biesheuvel- Boersma en konsorten blijven maar vinden dat het zo fijn is dat het be drijfsleven zich tot een matiging in de loonkosten bereid heeft verklaard. Intussen zijn de werkgevers al begon nen hun prijzen op te trekken, om zich alvast wat in te dekken tegen de verhoogde loonkosten. In twee maan den tijds stijgen de prijzen met circa 1.5 pet, waarschijnlijk nog wat meer. Onmiddellijk wordt er natuurlijk, vooral van oppositionele kant, ge schreeuwd om een prijsstop. Dat kan niet zo maar, want gelijke monniken gelijke kappen, dan zou men ook een loonstop moeten instellen. Wat hele maal niemand aandurft. De vakbonden nietwaar, die nemen dat niet. Het kabinet Biesheuvel wikt en weegt. Het zit eenmaal in de nesten. Na die verhoging van de loonkosten nu ook nog een niet verwachte stijging van de prijzen. En omdat men van de werk geversorganisaties, als de kleinste par tij, niet zóveel moeilijkheden verwacht als van de vakbonden, neemt het ka binet dan maar een zeer tamme, voor zichtige beslissing. Met angst en beven, naar we mogen aannemen. Het kondigt een prijskalkulatiebeschikking af met terugwerkende kracht tot 15 augustus. Wie intussen zijn prijzen heeft ver hoogd, moet kunnen aantonen dat dit nodig was wegens een kostenstijging, maar moet er eventueel voordeel van een produktiviteitsstijging af trekken. Wat een rekenarij bij al die honder den bedrijven en bedrijfjes. En dan maar hoogstens 250 ambtenaren heb ben om die ingewikkelde berekeningen te kontroleren. Die kunnen daar wel tot eind volgend jaar mee bezig zijn. En dan zal al wel gebleken zijn, dat het weinig invloed op de prijzen heeft, want de loonstijging mag nu wel door berekend worden. En die trend gaat voort! Neen, het bedrijfsleven zelf doet we^" nig tegen de inflatie, liever gezegd niets. Vakbonden zowel als werkge vers denken alleen maar aan het ei gen belang. Dat honderdduizenden Ne derlanders, die niet meer kunnen wer- kpn, door de inflatie in steeds moei lijker financiële omstandigheden ko men, daaraan kunnen zij niet denken. Dat is immers de taak van de re£e" ring! Maar deze regering waagde net niet er tegen in te gaan. Veronder stel; dat zouden de vakbonden nog er ger tegen haar tekeer gaan, ook die van het C.N.V. en het K.N.V.! Laat die pensioentrekkertips en op levensverze keringen steunenden dan maar liever in nood komen. Die hebben niet zoveel macht. Maar we zullen op die wond een nieuw verbandje leggen, we ver hogen de a.o.w met 4 pet extra. En nu mopfen ze maar niet denken aan die andere percentages. Kom, kom. als ie oud bent heb je zoveel niet meer fcpdtg en je kan toch niet zo hard meer lcf#?euwen. Lang niet zo als die van Bet bedrijfsleven. Dat is dan het sociaal beleid van het consortium Bedrijfsleven-Kabinet Bies heuvel. De problemen waarover de Belgische premier Eyskens gestruikeld is hebben al eerder tot een kabinetskrisis geleid. En ook toen waren ze - nuchter be keken - nauwelijks de moeite waard. De aanleidingen worden echter niet nuchter maar zeer emotioneel beke ken. Dit garandeert niet alleen onver kwikkelijke rellen, maar bovendien dat er vrijwel geen oplossingen mogelijk zijn. Kernkwestie is het zogenaamde „ekonomische gewest Brussel", dat een omvang zou moeten krijgen die in overeenstemming is met de ekono mische struktuur. Dit zou echter in houden dat een stuk Nederlands-spre kend gebied en ook een Frans-spre kend gebied eraan toegevoegd zouden moeten worden. Geen van beide par tijen voelt ervoor: de Vlamingen zien in de invoering van tweetaligheid de eerste aanzet tot „gebiedsverlies", de Walen ook, zij het dat in dit geval de taalkwestie niet zo voorop staat omdat in dit opzicht nauwelijks iets zou ver anderen. Hier is nog wel een kwestie van enig belang aan de orde, maar toch speelt deze zaak nog maar een ondergeschik te rol vergeleken bij het probleem van de Voerstreek, ook al heeft dit in za kelijk opzicht veel minder om het lijf. Het gaat om een betrekkelijk klein stukje van de provincie Limburg met een paar dorpen die samen een zes duizend inwoners tellen. De geografi sche en ekonomische logika richt deze sitreek op Luik en als men de uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezingen bekijkt lijkt ook een meerderheid van de bevolking daar wel voor te zijn. Lijkt, zeggen de Vlaamsgezinden, want menigeen heeft niet durven stemmen zoals hij dacht uit vrees dat hij de onaangename konsekwenties te dragen zou krijgen, zoals ontslag, verlies van klanten en dergelijke. Een bewering die moeilijk te bewijzen is maar die niet zonder meer belachelijk genoemd mag worden, want er gebeuren klein zieligheden over en weer. De boosheid nu is dat in het hele Waalse kamp geredeneerd wordt dat door tegenwerking van de Nederlands sprekenden aan Wallonië een stuk ge bied wordt onthouden waarop het eko- nomisch, geografisch en bovendien door de aan de stembus gebleken volkswil recht heeft. Omgekeerd wil men in Vlaanderen niet dat een stuk heilige Vlaamse grond wordt prijsgegeven. Het is voornamelijk een bestuurlijke kwestie waarbij het weinig verschil maakt van welke provinciehoofdstad uit men bestuurd wordt en zelfs in het taalgebruik ter plaatse verandert door dit alles ook weinig. Het is voornamelijk een bestuurlijke kwestie waarbij het weinig verschil maakt van welke provinciehoofdstad uit men bestuurd wordt en zelfs in het taalgebruik ter plaatse verandert door dit alles ook weinig. Wel zou in de Voerstreek door aan sluiting bij Luik het onderwijs ver franst worden, maar ook nu zijn er Franstalige scholen - alleen de finan ciering verloopt anders. Het Salomonsoordeel waarmee de po litici nu al een paar keer vergeefs ge probeerd hebben de kool en de geit te sparen is een speciaal statuut, waar door de Voerstreek in een speciale po sitie komt met regelrecht opperbestuur vanuit Brussel. Geen van beide partijen voelt ervoor, de Vlamingen nog het minst omdat die Brussel nog altijd als een Waalse stad beschouwen. Het vervelende is dat hoe langer de kwestie doorvreet nationaal niveau dat ver uitstijgt bo- hoemeer ze een principiële zaak wordt waaraan een belang wordt gehecht op ven wat er wezenlijk op het spel staat. Zozeer dat er dreigementen worden ge uit om van het onnozele gebied een soort Ulster te maken waar men met terreur zal proberen af te dwingen wat normaal politiek-parlementair niet op te lossen valt. Nu hoeft men deze dreigementen niet helemaal letterlijk te nemen, maar de sfeer is intussen emotioneel wel der mate overspannen dat krankzinnige reaktles als bomaanslagen en derge lijke bepaald niet uit te sluiten zijn. Beide taaikampen hebben zich in de zaak vastgebeten en de Voerstreek is een symbool geworden voor de psy chologische en taaitegenstellingen waar mee België al zo lang kampt. Heel wat van die tegenstellingen zijn althans op het oog door redelijke kom- promissen bijgelegd, maar hoe weinig ze ln feite geaksepteerd zijn getuigt de bloei van de extremische taaipartijen aan weerszijden van de taalgrens. De in wezen tamelijk nietige Voerstreek- kwestie wordt van harte aangegrepen om de amper gecamoufleerde haat nog weer eens te laten oplaaien. KANTMAN. Voor de goede gang van zaken wil len we toch nog even terugkomen op de Kadobon, die Soest al aardig ver overd en die heeft bewezen in een behoefte te voorzien. Let U er wel op. dat de bon voorzien moet zijn van een stempel en een datum. Zonder deze twee is de bon ongeldig. Vanaf de dag van afstempeling bestaat er een geldigheidsduur van een half jaar. Tijd genoeg dus om een keuze van besteding te maken. Nog maar enkele dagen en we stap pen de december-maand binnen, een maand die geurt van dennegroen en die velen een geliefde vakantie brengt, want ook in de winter zijn er in ons eigen land tal van Iogeermogelijkhe- den. Het praktische Hotelboekje wijst U hiernaar de weg en de spoorboekjes, die bij ons nog niet zijn uitverkocht helpen iedere reiziger naar de plaats van bestemming. Ook de busboekjes voor het streekvervoer hebben we in voorraad. Onontbeerlijk vooral voor de nieuwe inwoners van onze gemeen te. Intussen zijn ook de wandelkaarten van het Gooisch Natuurreservaat weer binnengekomen. Prachtige en prakti sche kaartjes voor de echte verwoede tippelaars. Het noordelijk en zuidelijk deel tezamen in een keurig plastic mapje tegen een bijzonder populaire prijs bij ons te krijgen. Kijken we over de decembermaand heen, dan zien we de grote vakantie in het verschiet en hieraan heeft de streek WV Overijsselse Heuvelrug en Salland gedacht door alvast uit te ko men met een keurig verzorgde, geïl lustreerde gids, waarin opgenomen zijn: hotels, restaurants, pensions, gem. ka mers, zomerhuisjes, caravans, kam- peer-terreinen en vakantieoorden. Het is geen gratis gids, maar voor een voor-ieder-bereikbare prijs bent U de eigenaar en hiermee wordt U uitvoerig en goed ingelicht over een prachtige streek van ons land, waar U een heer lijke vakantie gegarandeerd wordt. En nu maar weer verder dichten om met 5 december goed voor de dag te komen. Wij wensen U een goede Sint Nicolaasavond! De Stichting Federatieve Raad voor *t Bejaardenwerk vestigt er de aandacht op, dat voor zelfstandig wonende be jaarden, die een pedicure nodig heb ben, door het bureau van de Stichting de bejaarden aan adressen van pedi cures geholpen kunnen worden. U kunt daarvoor bellen nummer 2723 (na 8 december 12723) het bureau van de projectleider. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat het college van Burgemees ter en Wethouders xan deze gemeente voornemens is aan: a. P. A. van Doorn, Plasweg 47, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning le verlenen ten behoeve van het bou wen van een woonhuis met garage op het perceel, gelegen aan Plasweg 47 Bij controle in pensions voor buiten landse arbeiders werden zeven Turken aangehouden die niet in het bezit waren van een geldige verblijfsver gunning; drie in een pension aan de Koninginnnelaan en vier in een pen sion aan de Spoorstraat. Zij zullen worden uitgewezen. Ingebroken werd in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Molen straat. De dader verschafte zich toe gang via een balkondeur. Binnen door zocht hij de kamers die ingebruik zijn bij de accountant De J. Hij wond ken nelijk niets van zijn gading en is zonder buit vertrokken. Ingebroken werd in een loods achter het perceel Bosstraat 135, waarin meu belen zijn opgeslagen. Men verschafte zich toegang door het uitnemen van twee ramen. Er wordt niets vermist. In Soesterberg werd ingebroken in de woning van de familie F. R. aan de Kampweg 82. Een raam aan de zijkant van het huis werd openge- wrikt. Ook hier wordt niets vermist. Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, gjcd en snel Uitgebreide er. moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3183 ged. b. Techn. Bureau Jongerius N.V., Amersfoortsestraat 78c, Soesterberg, op haar. daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, junc- to artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een opslaghal op het perceel, gelegen aan de Amers foortsestraat 78c, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2714. c. A. C. Hamer, J. van Oldenbarne- veltlaan 30, Amersfoort op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto arti kel 50, lid 8 van de Woningwet, ver gunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een magazijn op het perceel, gelegen aan Amersfoortse straat 84, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 1852. De 17-jarige timmerman A. V. uit La ren, werkzaam bij een bedrijf aan de Dorresteinweg, werd aangehouden in verband met herhaalde malen gepleeg de diefstallen uit de portemonnaies van zijn collega's. Zij totale „winst" was vijftig gulden. Na verhoor werd hij aan zijn ouders meegegeven. De belangrijke beslissingswedstrijd, welke a.s. zaterdag 2 december in Utrecht gespeeld zou worden tussen de dames-volleybalteams van Atlon en Olympia, is uitgesteld. JAPANSE KWALITEITSHORLOGES Armcomputer Volautomatisch. Dag datum-en weekaan- wijzing. 20 Jaar •durende kalender. Plat, sportief mo - del.Edelstalen kast en band. Water proof. 27 steens 215.- Automatic met datum Stalen kast. Al vanaf REMBRANDTLAAN 18 SOEST Het is een beetje te eenvoudig om de overwinning van Willy Brandt alleen toe te schrijven aan zijn persoonlijk heid die zoveel vertrouwenwekkender is dan die van Barzel, zijn tegenstan der. Barzels fout is bovendien geweest dat hij de ekonomische problemen buiten proporties opblies en zeker heeft de CDU/CSU-kombinatie aan geloof waardigheid ingeboet door Brandt af te schilderen als een soort rode dik- tator in spe, een vooral door de Beier Strauss gelanceerde verdachtmaking die eenvoudigweg belachelijk is. Het kan zelfs best zijn dat de over vloed van geld, waarmede de christen- demokraten propaganda maakten, bij de kiezers de verdenking heeft doen opkomen dat deze kennelijk gefour neerd was door de industrie en mag naten van het soort Axelspringer, de grote krantenbezitter - wat twijfel kan wekken of Barzel en de zijnen nu wel echt zo voor de belangen van doodge wone burgers op de bres staan. Veel belangrijker dan dit alles is dat de Bondsrepublikeinen, die met bijna 92 °/o naar de stembus zijn gestroomd (iets wat Hitier nauwelijks kon mani puleren), duidelijk te kennen hebben gegeven dat zij beseffen hoe belangrijk de kwesties waren, waarom voortijdige verkiezingen gehouden moesten wor den. Het ging er om of men in de bui tenlandse politiek de door Brandt in geslagen weg moest voortzetten of niet. En het antwoord was duidelijk: ja. Gebiedsverlies Brandt - en zijn koalitiepartner Scheel - zijn, simpel gesteld, bezig een eind te mak.en aan de uitzonderlijke positie waarin de bondsrepubliek nog altijd verkeert. Het land stevent nu af op een plaats in de V.N., normale relaties met landen in oost en west, een moge lijkheid om zijn stem rechtstreeks te verheffen, ook in gesprek met zijn naaste buur, de D.D.R. Tot dusver moest dit laatste formeel langs de omweg van de overkoepelen de machten - eigenlijk iets absurs, 27 jaar na het einde van de oorlog. Daar bij komt dat het ook genoegen moest nemen met de rekening van Hitiers oorlog in de vorm van gebiedsverlies en deling: dit kan voor niet-Duitsers de gewoonste zaak van de wereld zijn; voor vele Duitsers is dit allerminst bet geval. De grote verdienste van Brandt is dat hij de Bondsrepubliek het nuchtere besef heeft bijgebracht dat dit de rea^ liteil is waarin wij leven en dat men zich daaraan heeft aan te passen, hoe zeer men dit misschien liever anders zou willen zien. Dat Brandts streven is geslaaed heeft de verrassende stem busuitslag nu weer bewezen. In de vo rige bondsdag verloor Brandt zijn klei ne meerderheid doordat F.D.P.-ers overliepen naar ,de oppositie, omdat deze het plotselinge bondgenootschap met de socialisten nooit gewenst had den. Ditmaal ging de F.D.P.. uitdrukkelijk in zee met 't plan om met Brandt ver der te gaan. De risiko's van afval uit de gelederen is geringer en bovendien kan de ruime meerderheid nu iets ve len. Brandt staat in zijn nieuwe pe riode een stuk steviger en men kan er op rekenen dat hij daarvan met elan gebruik zal maken. d. Fa. Nemas, Duinweg 14, Soest op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, junc to artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het uitbreiden van een opslagruim te op het perceel, gelegen aan Duinweg 14, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3016. e. Mevr. J. M. Corver-van Haaften, Oranjelaan 2, Amersfoort op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto ar tikel 50, lid 8 van de Woningwet, ver gunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een dubbele bungalow op het perceel, gelegen aan Foeken- laan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr(s). 3749-3757 beiden gedeeltelijk. f. K. de Wolf, Noorderweg 26, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis op het perceel, gelegen aan Noorderweg 26, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 2638 ged. Alvorens een definitieve beslissing genomen zal worden, zijn belangheb benden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders, voornoemd, in te die nen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecreta rie teT inzage. Soest, 30 november 1972 Zo merkwaardige voorvallen worden uit Oeganda bericht dat 't voor menigeen geen twijfel lijdt dat president Idi Amin op zijn minst een beetje geestes ziek is, zo al niet volslagen krankzin nig. Een aantal Britse psychiaters heeft door analyse van zijn gedrag de afwijking ook al precies benoemd, al moest hun diagnose uiteraard over een afstand van enige duizenden kilome ters gesteld worden, wat de betrouw baarheid niet erg doet toenemen. Maar hoe moet je anders een man beoorde len die zijn land naar de knoppen helpt, meer en meer een tiran wordt voor zijn eigen onderdanen en in alle opzichten werkt met terreur? Toch is het waarschijnlijk onjuist om Amin te bezien als een gek. Hij heeft voornamelijk gehandeld zonder ken nis van zaken, wat geen wonder is als we bedenken dat de ex-sergeant, die voornamelijk in de keuken gewerkt heeft, net zo'n beetje een lagere school opleiding heeft gehad. Voor het ove rige heeft hij veelal met een soort boerenslimheid zijn positie sterker en sterker gemaakt. Zo bijvoorbeeld toen hij het lijk van de kabaka (vorst) te ruggaf aan de Baganda, de grootste stam van het land, om het behoorlijk te begraven. Dat was in de begintijd toen het er voor hem op aan kwam zoveel mogelijk vrienden te hebben. In de 'twee jaar sinds hij de macht greep heeft hij de belangrijkste, niet noodzakelijk de hoogste posten laten bezetten door zijn stamgenoten Ka- kwa's, bij voorkeur ook nog als hij moslims - overigens is slechts vier procent van de bevolking mohamme daans. Toen kon hij in de rol slap pen die hem nu van pas komt: het is beter gevreesd te worden - en in ieder geval veiliger - dan bemind te zijn. Wat zich intussen aan terreur heeft afgespeeld is haast onmogelijk voor- rielbaar. Een voorbeeld; Amin houdt van doe- delzakmuziek en wilde onlangs een heel korps aanwerven. Het Oegandese leger heeft een uitstekend doedelzak korps gehad, maar er is geen man meer van in leven. Macht etaleren De gekheid van het vervolgen van de Aziaten is ook maar betrekkelijk: in zijn eenvoud heeft Amin waarschijnlijk gedacht dat de totale rijkdom van deza Aziaten automatisch in de schatkist zou vloeien of althans naar zijn topfunk- tionarissen - iets wat niet het geval zal zijn: het verdampt nagenoeg direkt door plundering en verwaarlozing van bezit. Niettemin blijft het een maat regel d:e voor heeft dat de meerder heid van de Oegandezen het er mee eens is en het zelfs toejuicht uit vreemdelingenhaat. Bovendien zien de Oegandezen ook dat Amin de macht heeft en niet schroomt die te gebrui ken. Dat is ook de opzet van een volslagen onsmakelijke vertoning die Amin op een receptie voor diplomaten aanricht te: een van zijn ex-ministers werd daar vertoond met touwen om zijn lijf dat verder nog maar door vodden was bedekt. Ieder wist dat de man binnen de kortste keren om hals ge bracht zou worden. Maar dit is minder de wraakoefening van een gek, dan wel een geraffineerd etaleren van macht als waarschuwing voor ieder die eens zou willen proberen zich te gen hem te verzetten. En Amins po sitie is nu waarschijnlijk sterker dan ooit., Wie denkt dat de ekonomische strop die hij aanricht ertoe zal leiden dat er verzet tegen hem zal ontstaan, kan zich heel goed verrekenen. Deze strop is er een op de betalingsbalans, voornamelijk op papier. De overgrote meerderheid van de be volking leeft al dermate armoedig dat het voor hen geen enkele verschil maakt. En als men voorbeelden wil hoe een haast krankzinnig te noemen dik- tatoriaal bewind op de been blijft dankzij een stug voldhouden terreur die kan denken aan het Haiti van Pa pa Doe Duvalier. Ook deze richtte in wezen zijn land te gronde, maar hij heeft tot zijn laatste snik geregeerd dank zij zijn terreurtroepen. Amin hoeft niet naar Haiti gekeken te heb ben - hij volgt wel hetzelfde recept. \-A NU EN LATER. Kindervoeten worden gro temensenvoeten. Gezonde grotemensenvoeten? Geef kindervoeten Piedro- schoentjes, die houden ge zonde voetjes gezond en zieke voetjes maken ze weer gezond, dankzij vrije teenligging, perfecte hiel- omsluiting en een masse rend, veerkrachtig voet- bed. Geef groeiende voetjes Piedro-schoentjes. St. NICOLAAS-ACTIE Vanaf zaterdag 18-11 t.m. dinsdag 5-12 a.s. bij aan koop van winkelartikelen gratis St. Nicolaas surpri ses. Gratis bü aankoop van 50,- of meer 1 Ama- ryllisbol mt. 28/30, win kelwaarde 4,95, of 1 rol- maatcentimeter (2 m. lang) winkelwaarde ƒ4,75, of 1 prachtige bloemen, spuit, winkelwaarde ƒ5,75. Dit alles zolang de voor raad strekt. Winkel Coöperatie Soest, Torenstraat 16, tel. 2953. PIEDRO Iedere woensdag gratis voetcontrole. UW VOET- EN SCHOENSPECIALIST Van Weedestraat 44, Tel. 8109 MAANDAG DICHT WOENSDAG OPEN Voor en Van Weedestraat 29 RIETMATTEN - Tuinhek ken - gaas en draad - palen - stokken enz. TUINTOKO VAN DRIE, \msterdamseweg 139. Amersfoort, telefoon (034901-17031. T.V. SERVICE voor alle merken. Reparaties, vlug, veilig en vakkundig. C. v. d. BERG. Oosterstraat 34, Baarn. telefoon 02154-4235. BLOEIENDE VIOLEN, zo wel gemengd als op kleur. Bloeien nu en volgend voorjaar. Tuin toko van Drie. Amsterdamseweg 139, Amersfoort, tel. (03490)- 17031. Gebruikte TELEVISIE TOESTELLEN v.a. f 150,-. met garantie. Gem. beta ling. Erkende Philips- service. C. v. d. BERG. Oosterstraat 34. Baarn. telefoon 02154 - 4235. Laat uw SCHOORSTEEN VEGEN door de vakman. J. H. SCHLEBAUM. Erkend schoorsteenveger en rookverdrijver. Troel- strastraat 2, tel. 3732. Aanbieding! Aanbieding! Zolang de voorraad strekt. Massief eiken stoelen be kleed met draion velours. Normale prijs ƒ598,—, nu ƒ398,per 4 stuks. Bijpassende huiskamer tafel 98.—. Laanstraat 46, Soest. Ook 's avonds. Voof' Sint Nicolaas prach tige koilektie grijze rood staart PAPEGAAIEN. Keuze uit meer dan 75 stuks. Mevr. Schenke, H. de Grootlaan 12. Weesp, tel. 02940-12898. Antieke hangolielampen groot en klein, schipper tjes ƒ125,Staande olie lampen vanaf 140, Franse hangklokken met harp en bloemslinger, pendules (jaar 1700 en 1800), koperen ketels. Kannen, gewichten en houthakken, en koperen zwengelpompen met en zonder kraan, vijzels, hou ten en koperen koffiemo lens, strijkijzers en partij oud eiken balkhout. Beckeringhstraat 27, tel. 3513. artikelen Sneller, beter en goedkoper! Ook gouden tanden. DROGISTERIJ AT BREIJ. Koninginnelaan 6. Soest, telefoon 02155-2366 Te koopt Hij maakte van zijn paardestal een grote meuhelhaf, 61 nieuwe STELLEN in 7 mo dellen en diverse kleuren. Tafels, eethoeken. vloer bedekking. tapijten, enz. Alles wordt verkocht voor een kwart van de prijs. W. Ham, bloemenhandel, Hooglandseweg 19. Njjker- kerveen. ST. NICOLAAS-AKTIE. Vanaf zaterdag 18-11 t.m. dinsdag 5-12 a.s. bij aan koop van winkelartikelen gratis St. Nicolaassurprises. GRATIS bü aankoop van 75.- of meer 1 paar geschilderde hoge houten klompen Peppel (maat 13 t.m. 32) naar keuze, winkelwaarde gemiddeld ƒ8,50: of 1 paar plastic klompen maat (31 t.m. 47) naar keuze, winkelwaarde 9,25: of 1 grote bus Autocleaner met was. winkelwaarde f 9,75. Dit alles zolang de voorraad strekt. Winkel Coöperatie Soest, Torenstraat 16, tel. 2953. „POSTZEGELEN" is „IN". Geef postzegels een al bum of insteekboek. ,,'t Zegeltje" F. C. Kuiper straat 22a, Soest. Er is nog frisse luchl, er zijn nog vogels en bloemen. Trek er fijn op de fiets op uit! Maar.op een fonkelnieuwe fiets geniet u dubbel. Kom eens langs om een proefrit te maken! Telefoon 2185 Koninginnelaan 48, tel. 2901 BEUKENLAAN 27 TELEFOON 6835 i

Soester Courant | 1972 | | pagina 19