bR BETTINA FOLKERTS ADVISEERT „SCHOONHEID" BEZOEK GEEF UW KIND EEN GOED GEBIT 125,- SPORTIEF MDDENIEUWS DAT «EZIEN MAC WORDEN fPLEASESIR! RUNDERLAPPEN ESPANJOL lot 25 dec. NISET uit te 5,5 cm. vocht. ang kket EEN „HIGH TEA" IS IN ENGELAND HET EINDE ngis )or de N.V. Igemene ïrland die de meest >are ekeringen u selec- U kiest idig die eringen die ekering ier van ings bij w, als ze )lder Naast de veredelde wollen jeanslook Is de elegante wollen flanel onmiskenbaar favoriet voor deze winter, zowel in klas siek grijs, blauw en bruin, als in kalkstrepen.' De losse panta lon staat weer in het middel punt- van de belangstelling. Hiermee gaat een overstelpend aanbod in vrólijke en fraai ge dessineerde truien en spencers gepaard. De pantalon heeft een duidelijke verandering onder gaan: de pijpen zijn wijder ge worden en vallen vanaf de heup recht naar beneden, vaak ein digend in brede omslagen. Ge ïnspireerd op de jaren 30 zien we de bandplooien -terugkeren, evenals de steekzakken in de zij naad. Er is een trend naar be tere kwaliteiten. Deze ontwikke ling heeft de markt voor heren pantalons zeer gunstig beïn vloed en heeft geleid tot een steeds toenemende vraag naar zuiver wollen pantalons. Deze modellen uit - de; TVool- Y o ungs ter-couec He y«- o nt- worpen door Bert Zuiderveen, Bob MolenaarTon Verheugen en Ulf Moritz. Alle modellen zijn uitgevoerd in Wolmerk- kwaliteiten van wevers uit Ne derland en Duitsland. De trui en en spencers zijn van Sdbre Londen. Modellen uit deze Wool-Youngster-collectie of af leidingen hiervan, die door de confectie zijnovergenomen, zullen het komende seizoen in de winkel verkrijgbaar zijn. Deze wollen pantalons zijn ker kenbaar aan het Wool-Young- ster-aanhanglabel met het Wol- merk. Het klinkt, wel heel erg plechtig en misschien zelfs wat overdreven als we zeggen dat het goed is ons ook op een eenvoudig itbezoek enigszins voor te bereidenMaar hoe vaak gebeurt het ons niet dat we na het afscheid bedenken: och, ikhad dit of dat nog willen mee brengen of teruggeven; ik had nog willen vertellen hoe het met Jantje is gegaan, ik had toch wel eens mogen informeren hoe Pietje het maakt en nu ben ik toch nog vergeten te vragen hoe het met die zaak van Klaasje is afgelopen. Allemaal „haddens" die met wat goede wil voorkomen hadden kun nen worden. En nu gaat het niet zozeer om het betere figuurdat we dan geslagen zouden hebben maar in de roes van ons eigen le ven ontbreekt inderdaad zo vaak de rust ons eens even één te ma ken met de belangen en aangele genheden van de ander. En een ontmoeting ivint zo véél aan waar de als er xoat echte wederzijdse be langstelling bestaat. Hoe vaak ho ren we niet van die ratelende ge sprekken waarbij de een nauwe lijks naar de ander luistert en al leen beleefdheidshalve even zxcijgt om verder xoeer onvervaard de be zwaren van het eigen hart te „luchten". De verhoudingen kun nen natuurlijk zeer verschillend liggen. De ene keer kunnen we ie mand tot steun zijn, wat opge wektheid uitstralen, wat harte lijkheid en aandacht geven. De an dere keer willen wij zélf wel eens raad krijgen, of vragen naar be paalde ervaringen van de ander die toe zelf zonden kunnen benut ten. Wel moeten we ons hoeden voor ongevraagde raadgevingen of het maar al te snel geuite „ik zou". De omstandigheden, zowel uiter lijke als innerlijke zijn immers xiooit hetzelfde, en dat „ik zou" heeft dan ook in de praktijk maar bitter weinig waarde. Er is takt voor nodig om aan te voelen wel ke dingen de ander na aan 't hart liggen. Het kost wat moeite een bpscheiden vraag te stellen om desgewenst de weg wat te banen, maar het onderwerp los te laten als de ander er liever niet op in blijkt te gaan. Maar vaak genoeg zullen we ervaren dat ons tasten de woord voldoende is geweest en hoe dankbaar de ander is zich eens uit te kunnen spreken. Mis schien vitiden we een bemoedigend tegenwoord, doch menigmaal is 'n begrijpend aanhoren al volkomen voldoende. JETTÏ ■•"Ksrtn», S Misschien klinkt het zinnetje „Geef uw kind een goed gebit" u wat vreema in de oren. Maar zo heel erg vreemd is het toch niet. U kunt er veel aan doen dat de tanden en kiezen van uw kind zo lang mogelijk gezond blijven. Gaat u nu niet naar voren bren gen dat je tegenwoordig niets meer over je kinderen te zeggen hebt en dat ze toch doen wat ze willen, want dat is beslist niet waar. De opvoeding speelt heus nog wel een rol. Van jongs af aan moet u uw kinderen aan een ge zonde levenswijze wennen. Geef ze in die jonge tijd zo weinig mo gelijk snoep en zoetigheid, dan zullen ze er later ook niet zoveel behoefte aan hebben. En stop ze toch vooral niet vol met snoep om van het gedrein" af te zijn. Bent u éénmaal door de knieën gegaan voor zo'n kleine dwinge land, dan bent u verloren. Want een kind weet precies hoe het de moeder (en de vader) moet bespe len om zijn zin te krijgen. Hier" volgen nog een paar goede wen ken voor het behoud van het ge bit: Geef een evenwichtige voeding met voldoende melk, kaas, vlees of vis of el, groente en fruit. 0 Laat kinderen dagelijks op ste vig voedsel kauwen zoals: bruin- ledereen die wel eens in Enge land in een familiepension, iea- room of by particulieren van een „high-tea" heeft genoten, heeft er beslist begrip voor waarom de Britten van dit soort theedrinken een cultus, een soort eredienst" maken. De high-tea is vooral in betere kringen In zwang, wordt tussen vier ea zes uur 's middags gebruikt en is naar onze begrip pen een bomplete maaltijd. Er worden hartige sandwiches bij geserveerd, maar ook een waar scala zoete lekkernijen. Om een paar „sieraden" uit dit scala te plukken noemen we: licht zoete theebroodjes, dc zogenaamde ..scones", eventueel met boter en jam; heel zoete met fel gekleurd glazuur versierde cakes, kleine pannekoekjes met suiker of jam, pie-gebak met vruchten. en „short-bread", dat te vergelijken is met onze sprits. Het bij ons gebruikelijke „koekje bij de thee" is echter In Engeland ('s middags) onbekend. Alleen de „early mornlng tea", liefst op bed geserveerd wordt versierd met ccn biskwietje. De thee zelf moet aan hoge eisen voldoen. Om te beginnen wordt hij zó sterk en dus zwart gezet, dat we iemand eens hoorde zeggen „dat je ier een handstand op kunt doen". Verder wordt voor brood, roggebrood, rauwe groen te. Kauwen oefent het gebit, mas seert het tandvlees en maakt tan den en kiezen ook nog schoon. Wen uw kind al vanaf de ge boorte aan weinig suiker, zodat het geen verlangen naar een „zoe te" smaak krijgt. Geef kinderen weinig snoep en als u snoep wilt geven, doe het dan liever direct vóór de maaltijd en nooit voor het slapen-gaan. Vier verjaardagen met andere verrassingen dan „zoet lekkers" dat het gebit schaadt. Blokjes kaas, een appel, noten, chips, to maatjes kunnen ook een tractatie zijn. Let op dat kinderen hun tan den goed poetsen met een harde, kleine tandenborstel. Tanden- borstelen moet liefst na iedere maaltijd gebeuren maar in ieder geval na het ontbijt en 's avonds vóóf het slapen gaan. Vooral 's avonds mag er na het borstelen niet meer gegeten worden en ze ker niet meer gesnoept, Zorg dat kinderen zeker twee maal per jaar naar de tandarts gaan. Het melkgebit verdient evenveel zorg als blijvende tan den en kiezen. Neem uw kind dus al heel jong mee naar de tand arts en laat het van de eerste klas af deelnemen aan de school- tandverzorging. het thoezetten fris (dus vooral niet uit de geiser), niet te hard water gebruikt en vanzelfsprekend een goede kwaliteit thee. In de meeste gevallen drinken de Brit ten thee met suiker, maar dat moet wèl zuivere witte suiker zijn (vooral geen klontjes). Verder gaat in elk kopje een scheut verse melk. KOFFIE MINDER POPULAIR Koffie Is een minder populaire drank in Engeland, maar als het wordt gedronken, heeft het óók al een echt Engels tintje. Dit tintje wordt er aan gegeven door de suiker, die 6peclaal als „suiker voor koffie" (sugar for coffee) te koop Is en die bestaat uit grove bruine kandij korrels. Een andere koffiesuiker heet „ratnbowsugar" (regenboogsuiker). Het zijn korrel tjes in verschillende vrolijke kleu ren. Het wordt als een soori misdaad beschouwd deze suikei voor de thee te gebruiken. Hei edele karakter van de thee mag in geen geval worden aangetas' door bruine of, nog erger, kunst matig gekleurde suiker. Bij koffie let men daar minder op, maar men kent in Engeland dan ook geen koffle-traditie. anders zou men daar beslist ook van het kof fiedrinken een ritueel maken. Want Britse tradities zijn heiliger dan heilig. x Hebt u indertijd ook zo ge- f) y noten van de hartverwar- 4 r mende tv-serie „Please f) v Sirl"? Wilt u Bernard Hed- 4 vr ges, de sympathieke onder- wijzer van 5C en al die an- 4 T dere grappige of soms mis- J) y schien ook wel lichtelijk irri- 4 (p terende helden en heldinnen «h y van het beeldscherm nog 4 (p eens ontmoeten, dan kan dat «h W (in boekvorm), Bij Teleboek, A Bussum zijn tot nu toe vier y paperbacks uitgegeven, die A 6» het wel en wee van 5C uit de A V) doeken doen. De titels van Z ui de zo Juist verschenen deel- V W) tjes 3 en 4 luiden: ,,5C op de y U valreep" en ,,5C zwaait af". V y Bij het lezen van de alle- v u daagse maar daarom niet v jS minder boelende belevenis- y U sen van Bernard Hedges en v jN zijn vrienden zult u hen in 7 h gedachten ongetwijfeld weer X over het scherm zien darte- r) 2 len, U kunt deze uitgaven 4 a ook in gedachten houden als f) Ji Sinterklaascadeautje voor 4 A uw tieners. y, John Esmonde it Bob 4 x Larbey schreven de tekst. W y. (Prijs 5,90 p. deeltje) 4 Misschien behoort ook u tot dage nen, die hun vakantie bij voorkeur in Spanje doorbrengen. Dan zult u waarschijnlijk ietwat verbaasd op merken, dat u daar nog nooit run derlappen hebt gegeten. Dat klapt ook, want ze vormen daar alleen 'n typisch huiselijk gerecht, dat nooit in restaurants wordt opgediend. Maar echt Spaans is het wel. U hebt de volgende Ingrediënten nodig; 500 g runderlappen. 1 lepel olie. j lepel boter. 1 grote ui, 1 teentje knoflook, 1 blikje tomatenpuree, takje selderij, takje peterselie. 1 dl witte w|jn, zout. peper, paprika, mespunt kaneel, tijm, laurier. 400 g gedroogde pruimen, lepeltje brui ne suiker en lepeltje geschaafde amandelen. Wrijf het vlees in met zout en pe per en bak het aan weerszijden snel bruin in het olie-boter-meng- sel. Neem het uit de pan en fruit in de achter gebleven olie en boter de gesnipperde ui en knoflook. Strooi de bloem erop, even laten meefruiten en voeg dan de toma tenpuree toe, fijngesneden peter selie en selderij, paprika, wijn, ca. ■1 dl heet water, roer even goed door, leg het vlees er weer bij en laat dif in twee uur zachtjes oaar- stoven. Leg in die tussentijd de geweekte pruimen met de bruine suiker in het weekwater, voeg ze bij het vlees, nog tien minuten doorstoven, de amandelen erover en alles is klaar. Als variaties worden aanbevolen: rode wijn in plaats van witte; gedroogde abri kozen of appeltjes in plaats van pruimen. En voor wie van extra scherp houdt: een Spaans pepertje mee laten stoven. i De verandering in het mode beeld van de man is in de nieu we modellen voor deze herfst en -Afeifcter .duidelijk te zien. De ro- 'cmantischa belijning en dessine- Tffig heeft afgedaan en heeft plaats gemaakt voor de spor tieve trend. Vele modebewuste mannen zijn hierop reeds voor uitgelopen door hun lange haren op te offeren voor een kort ge knipt hoofd. Schouderlang haar is voor de jonge man die de mode op de voet volgt niet meer acceptabel. Maar de sportieve stijl in de herenmode verlangt ook sportieve stoffen. Wollen denegals in rustige grondtonen met bonte noppen komen weer sterk naar voren, evenals wollen tweeds in vis graatdessins. Als contrast hier mee zijn veel kostuums en pan talons uitgevoerd in uni-stoffen. weer te maken krijgt met vrou wen die met probleempjes rondlo pen waarvoor jij geleerd hebt een oplossing te geven. Mevrouw Fol- kerts noemt die problemen alleen maar bij wijze van spreken klein, want in werkelijkheid kan de vrouw die er mee behept Is er onder gebukt gaan. De we tenschap dat die problemen in de meeste gevallen door gebruik van de juiste cosmetica uit de wereld kunnen worden geholpen waar door de geplaagde vrouw haar zelfverzekerdheid en levensvreug de kan herwinnen, maakt het werk van degenen die daar de stoot toe kunnen geven tot een voortdurend genoegen. GEEN HAPPY FEW De mogelijkheid xich goed te verzorgen Is niet voorbehouden aan een kleine groep mensen, de zogenaamde happy few. Elke vrouw moet zich goed kunnen ver zorgen als ze dat nodig heeft of alleen maar wil. „Daarom", zegt mevrouw Folkerts van Max .Fac tor, „is onze filosofie onze prepa raten voor een zo redelijk moge lijke prijs te brengen. Pryzen zijn bij ons nooit een barrière geweest om iedereen die goede huidverzor ging te garanderen; we stryden al leen maar met open vizier tegen onbekendheid en soms ook onwe tendheid. Vandaar dat onze meis jes niet „verkopen" maar „advise ren", waarbij elk meisje de takt moet hebben sommige vrouwen over hun eerste schroom heen te helpen. Ze moeten echter even eens de eerlijkheid kunnen opbren gen als ze zien dat de problemen niet kunnen worden opgelost met de cosmetica die ze propagerew. Wie door moeder natuur bijzonder slecht is bedeeld met schoonheid, kan alleen wat worden „opgckalie- fafcerd", maar zal nooit een schoonheidskoningin worden". Het is wel duidelijk wat Bettina Folkerts met deze woorden wil zeggen: er moet in de eerste plaats een eerlijke voorlichting „Schoonheid uit potjes en tubes, lipstick, mascara, camouflagestift en wat er verder tot de scala van de cosmetica behoort kunnen ver kocht worden, maar een goede huidverzorging schoonheid, zo u wilt is geen handelswaar. Wie daar Iets van weet en die wetenschap op anderen wil over dragen kan alleen maar adviser end optreden. En dat vergt een principieel a<ndere instelling". Dat is de mening van Bettina Fol kerts, de vrouw die belast is met de opleiding en begeleiding van tientallen meisjes die overal in Nederland als nchoonheidsadviseu- ses optreden. Mevrouw Folkerts is, evenals de meisjes, in dienst- van een van de grootste cosmeticafabrieken ter wereld. Ze vindt haar vak he lemaal niet moeilijk, voorop gesteld dat je interesse hebt in mensen en bereid bent en ook ge duld hebt in hun huid te kruipen. worden gegeven. En dat prent ze haar leerlingen dan, ook wel heel duidelijk in. Maar met dat al krij gen de meisjes bij haar een unieke opleiding en wie feeling voor dit mooie vak heeft, kan met recht interessante toekomst mogelijkheden verwachten. DE KOSTEN Scboonheidscursussen zijn vaak verschrikkelijk kostbaar, maar niet voor wie bij Bettina Folkerts wordt opgeleid. Max Factor be taalt de hele opleiding en garan deert bovendien een leuke baan in eigen bedrijf. Wie zo'n cursus met goed gevolg heeft beëindigd, is op dat moment „volleerd". Maar dat duurt niet lang, want een schoonheidsadviseuse moet op de hoogte blijven van de ont wikkelingen op cosmetisch ge bied. Vandaar dan ook dat ze de aanvullende cursussen moet blij ven volgen, waarbij mevrouw Fol kerts voor de juiste vakkundige begeleiding zorgt. Wie er iets voor voelt zich op cosmetisch gebied te bekwamen hoeft geen ervaring in de branche te hebben, als er maar sprake is van een duidelijke feeling voor dit vak, de juiste mentaliteit en de bereidheid op zuiver menselijk niveau andere vrouwen van dienst te zijn. Onder de meisjes die mevrouw Folkerts heeft opge leid of in opleiding heeft vind je adviseuses met gymnasium, maar ook met huishoudschool. Je moet wèl een hoog ontwikkeld verant woordelijkheidsgevoel hebben en na de opleiding geheel zelfstandig kunnen werken. Dat je capabel moet zijn om-de zaak op waardi ge wijze te vertegenwoordigen, zal wel duidelijk zijn. GEëMANCÏPEERD Schoonheidsadviseuse kan met •recht een „geëmancipeerd be roep" worden genoemd, ai was het alleen maar om de zelfstan digheid van de functie en de vak- 0 Twee scboonheidsadviseuset die een levende reclame zijn voor de cosmetica die ze vertegen woordigen. (Foto: Max Factor). kennis van degene die dit beroep uitoefent. We hebbefr tot nu toe alleen maar over „meisjes" gesproken, maar om misverstan den tc voorkomen is het wel goed hieraan een toevoeging te geven. Een huwelijk hoeft geen eind te maken aan de functie, maar zal dat wèl (tydelyk) doen als het eerste kindje zich aanmeldt. Ver gen dat kind of de kinderen later minder aandacht, dan kan de ad viseuse als gehuwde vrouw altijd weer terugkomen. Vandaar ook dat gehuwde vrouwen die io het verleden nog geen opleiding heb ben gehad en zich voor een cursus aanmelden met open armen wor den ontvangen. Mevrouw Folkerts vindt het spij tig dat zo weinig meisjes en vrou wen de kansen kennen die Max Factor hun te bieden heeft. Van daar dan ook dat ze ge interesse er- den graag iets (veel) meer wil vertellen over deze unieke oplei dingsmogelijkheden. „Laten de ge gadigden me alsjeblieft bellen", zegt ze met nadruk. En om de zaak helemaal af te ronden slui ten we met het telefoonnummer van Bettina: 020 (Amsterdam) 73 68 33. Het is een bijzonder dankbaar vak, zegt ze, omdat je steeds

Soester Courant | 1972 | | pagina 21