J g' V M I PROFESSIONELE DEBUUT-ELPEE VAN ZEVENMANSGROEP ODYSSEY STERREN PflPTEEEX WIST en I Lindisfarne brengt folk-rock- voor- isèreen SEN itrole i IEDRO 3 OPEN 3473 STTE Soest niet al- van uw nen ook i In het i, door èn Un- ling. BEZIT. 3300 114-16 we op hot komende Grand Gala du Disque wel meer van. Begin december wordt de nieuwe live-dubbeleipee van Deep Purple (zie foto) "Live ia Japan", waarop onder anderen "Child in time", ver wacht. Een lichtpuntje voor de doorgewinterde Deep Purple fan in deze donkere maanden. Ook een lichtpuntje is de 'elpee "Creedence Gold" van de onlangs ter ziele gegane Creedence Clearwater RevivaL Op deze elpee nummers als "Proud Mary", "Down the corner", "Susy Que" enzovoort. Verder komt binnen afzienbare tijd de nieuwe elpee van Dory Previn uit, de door haar zeK geschreven musical "Mary C. Brown and the Hollywood Sign". Wat de activiteiten van de Apple-stallen betreft het volgende: George Harrison heeft voor het eerst sinds "Ail thangs must pass" weer een eigen produktie tevoorschijn getoverd, die nog voor de kerst ook in Nederland te koop is. Vervolgens verschijnt er een single van Yoko met de Plastic Ono Band. John komt met een Kerstsingle "Happy Xmas" (War is over)" en een nieuwe studio elpee, die in januari verwacht wordt. Paul McCartney werkt aan een nieuwe single en de elpee van Elephant's Memory komt waarschijnlijk deze maand nog. Rest de vraag: waar blijft Ringo? The Fout Tops, één van de oergroepen van Tamla Motown en nu bij ABC-Dunhill, hebben net de laatste hand gelegd aan hun eerste album voor het ndeuiwe label. De produktie was in handen van drie man: Steve Barri, Dennis Lambert en Brian Potter. De plaat, die "Keeper of the castle" gaat heten, komt een dezer dagen op de markt. The Four Tops, die in '65 bij Motown tekenden en goud behaalden met hun eerste single "Baby I need your loving", gevolgd door "I can't help my- self", "Reach out" en "Bernadette", zijn nu al 15 jaar samen. Levi Stubbs, Renaldo Benson, Abdul Fakir en Lawrence Payton, de Four Tops, zijn de eersten die het label Intact verlaten hebben. ,/Eèf uur. Hert podium wordt vol- gezet met geiuiïclsapparatuurZe ven musici komen het toneel op en nemen kalm hun plaatsen rn. Er heerst een sfeer van professio nalisme nog voor ze zelfs één noot gespeeld hebben. Het publiek voelt het. Een presentator kondigt de groep vanuit de coulissen aan en na een paar minuten zit er geen mens meer op z'n stoel: ie dereen is aan het dansen. De groep heet Odyssey. Zeven geta lenteerde jonge mensen, dde bij elkaar zijn gekomen d!oor hun mu ziek. Zeven mensen uit verschil lende delen van Amerika, die alle maal een stevige muzikale onder grond hebben opged<aan in de ja ren, die achter hen liggen, hetzij in jazz, hetzij in klassieke mu ziek, rock, R en B of gospel." Aldus beschrijft een Rare Earth-biografie de Amerikaanse groep Odyssey, waarvan de de- buut-elpée „Odyssey" sinds enige tijd ook in Nederland te koop is. Odyssey, met Kathleen Warren als muzikaal middelpunt, bestaat uit mensen die hun sporen al ver dienden bij groepen als Buffalo Springfield, Three Dog Night, Be- ach Boys, Coasters, Drifters, Righteous Brothers, Salomon Bur- ke en Ray Charles, om enkele namen te noemen. De muziek van Odyssey bevat dan ook alle aspecten van genoemde groepen, van jazz tot country, van soul tot rhythm and blues. We schreven al dat het middel punt gevormd wordt door Kath- leen Warren, die al piano speelde toen ze drie jaar was, een klassie ke opleiding volgde, drumde voor verschillende soulgroepen uit Los Angeles tot ze Bobby James ontmoette. Samen met hem werd de groep Odyssey opgericht, in een klein huis in Laurel Canyon. Via rock en folk evolueerde de sound van de groep. Kathleen nam de zang voor haar rekening. Veel werd er niet verdiend, zodat ze hun brood op straat moesten verdienen. Daar werden ze opge pikt door ene Karl Borenstem, die zich opwierp ais hun manager. Hij suggereerde Royce Jones als leadzanger te nemen. Deze speel de op school al in bandjes, zijn instrumenten waren fluit, drums en trompet. Later ging hij zingen bij verschillende R en B-groepen. Borenstein overtuigde Kathleen er vervolgens van dat haar piaais achter de piano was. Ook kocht hij een vibrafoon voor haar, een instrument waar ze weinig moeite mee had. Een basgitarist werd even later gevonden in de persoon van Warner „Doe" bchwebtee, geboren m vVashmgtun en opgevoed in Oregon. Voordat hij ae basgitaar ter itana nam speelde hij al acht jaar trombone. In juni '72 tekende Odyssey een kontrakt met Motown's Westco- ast-label MoWesf en de groep be gon te werken aan een eipee. Twee studiomusdci, die in Los An geles al met de Jackson 5 hadden gewerkt, Don Peake en Gene Pel- lo, deden mee aan de sessies, maar raakten zo onder de indruk van de groep, dat ze zich als per dat... hij niet alleen de songwriter en producer is, maar daar naast ook drums, trompet, trombone, piano, bas en vi brafoon voor zijn rekening neemt? dat... de Zuid-Afrikaanse groep Proudfoot de eerste groep was die het suksesnummer "Delta Queen" op de plaat zette? dat... de groep hiermee vooral in Frankrijk een overweldigend sukses boekte? dat... inmiddels het aantal verschillende versies van dit num mer niet meer te tellen is? dat... David Bowie misschien begin volgend jaar naar Neder land komt? dat... op het Philips-Iabel een verzamel-dubbelelpee van The Walker Brothers is uitgebracht? dat... "The-Walker Brothers' Story" een groot gedeelte van hun populaire songs van februari 1965 tot mei 1966 bevat? dat... je je eigen stoel kapot slaat bij het horen van de elpee "Put on your rocking shoes" Long Tall Ernie and the Shakers? Althans wanneer we platenmaatschappij Ne gram mogen geloven, dat... de eerste Kerstplaten alweer te koop zijn? dat... er van Sandra Andres een lustrum-elpee is uitgebracht met alle grote hits uit de laatste vijf jaar? De Edison» Populair 1972 zijn weer rondgedeeld en héél wat artiesten en groepen keken dit jaar bjij op toen ze hoorden dat ze er bij waren. Uit die grote groep noemen we Harry Nilsson. die de Edison krijgt voor zijn elpee "Sohmilsson", de Rinks voor "Mushwell Hillbiilies" en "Bverybody's in showbiz - everybody's a star", David Bowie voor zijn elpee "The rise nnd fall of ziggy stardust", Isaac Hayes (zrie foto) voor "Shaft", Michel Le grand voor zijn gelijknamige 'elpee en Supersister voor de elpee "Pudding Gisteren". Er zijn nog veel meeT Edisons uitgereikt, maar daar horen manente leden aanmeldden. Tij dens de opnamen verliet Billy Ja mes de groep en werc' vervangen door Donny Ducas, een Texaan van geboorte. Donny zingt, speelt gitaar, fluit en komponeert voor Odyssey. Met een plaatselijke groep reisde hij mee als suppor- ting-act met toernees van de Be- ach Boys, Buffalo Springfield en Three Dog Night. Om de vokalen van de groep te kompleteren trok de immer aktieve manager Bo renstein Billy Pierce aan. Net als Donny een geboren en getogen Texaan. Toen hij naar Los Ange les verhuisde toerde Billy met The Coasters en later werd hij zelfs lid van The Drifters, maar in '71 werd het Odyssey. Zeven. mensen met zeven verschillende verledens die nu elkaar wonen in Pasadena. Die iedere dag repeteren en ieder» dag met nieuwe ideeën naar vo ren komen. Elk lid van de groep komponeert, doet akrtief mee aan de opbouw van een geheel eigen muzikaal geluid. Als je bij je platenboer komt moet je voor de aardigheid d« elpee „Odyssey" es op de draaita fel (laten) leggen. Je komt dan tot de verrassende ontdekking dat ,de groep inderdaad een eigen ge luid heeft ontwikkeld, een fris en oorspronkelijk geluid, waarin vel» muzikale stromingen zijn ver werkt en bewerkt. Odyssey is een professionele groep, ondanks het feit dat pas kort de eerste elpe« van de persen is gerold. «oh Johnston, de producer Dvlan, Simon en Garfun vv Teonard Cohen en Johnny u nn een goed moment Cash op ingeland te vliegen nm^daai"3een aantal tompj-tt.- stel muzikale „rakkers Tyneaide o* -men, moesten zij eenvoudig wel iets speciaals in hun muziek hebben. Lindisfarne, de formatie waar het hier over gaat, hééft inderdaad datgene wat bepaald buiten de ka- tegorie datr-h eb ben-we-al- eens- eerder- gehoord valt! Lindisfarne was de eerste Engelse groep waarmee Johnston, die eens songteksten voor Elvis Presley schreef, werkte. Waarom deed hij dat? „Ik hoorde hun eerste album „Nicely out of tu ne" die men mij in Nashville had toegezonden. En hoewel deze pro duktie mij eigenlijk teveel leek op wat rk zou willen noemen een ,,phonograph"-plaat, vond ik Lin- disfama een formidabele groep". In Alan „Hkmy" Huil heeft Lin disfarne een van de betere song- tekstschrijvers sinds de opkomst van de pop-patriarchen Lennon en McCartney. Daarnaast speelt hij acoustósche gitaar, harmoni um, bas, gitaar en 12-snarige gi taar. Ray Laidlaw is de drummer die met zijn soortement doffe sla gen en flarden harde klappen een eigen accent aan Lindisfarne's muziek geeft. Ray Jackson, „Jacka" voor de barkeepers van de Britse eilanden en dé grote mandolinesolist op Rod Stewarts topper „Maggie May", weet voor al raad met zijn virtuose harmoni ca-spel, terwijl zijn vocale presta ties ook niet onvermeld mogen blijven. Roodbehaarde Viking Si mon Cowe speelt 12-snarige gi taar, gitaar, banjo, harmonium en electrische mandoline. Rod Cle ment tenslotte is naast Alan Huil de tekstschrijver van de groep, speelt bas, viool, slaggitaar en niet in het minst autoharp. In de ze combinatie, die al in 1969 in Newcastle ontstond, maakte Johnston eind '71 de elpee „Fog on the tyne", een album dat Lin disfarne mede door de hoge klas seringen in vooral Melody Maker en The New Music Express aan de top bracht. Een .deine toernee door Nederland (februari van dit jaar) en een grote toernee door Amerika (in de voorprogramma' van de Beach Boys en The Band) waren het direkte gevolg. Eenmaal terug werd er hard ge werkt, wederom onder de bezie lende leiding van Bob Johnston, aan de derde elpee die onlangs op het Charisma-label uitkwam. „Dingly Dell" is de titel van het album, dat 12 tracks bevat. Het quintet wordt hier en daar bij gestaan door een orkest onder lei ding van Paul Laidlaw, die ook voor de arrangementen zorg droeg. Twaalf brokken folk-rock, voor iedereen, waarvan naast de titelsong vooral de num mers „Bring down the govern, ment" en „Wake up little aister" aUc aandacht verdienen. dat... in januari de elpee "For the roses" van Joni Mütchell wordt uitgebracht? dat... aan deze elpee behalve Joni ook Graham Nash (zie foto) en Stephen Stills hebben meegewerkt? dat... de Dillards bestaat uit Rodney Dillard, Billy Ray Lat ham, Dean Webb, Mitch Jane en Paul York? dat... de elpee "Roots and branches" van de Dillards de eerste plaat in de muziekgeschiedenis is waarop een banjo met fuzz gebruikt wordt? dat... Hurricane Smith, de producer van alle Beatles-platen tot en met Rubber Soul en alle platen van Pink Floyd (waar onder "See Emily Play" en "Arnold Layne"), nu ook zelf een elpee heeft gemaakt met de titel "Don't let it die"?

Soester Courant | 1972 | | pagina 13