Artishock nam afscheid van voorzitter Ben Joosten <Sckoemaker - antenneteckniek Familie Van Setten 40 jaar juweliers aan de Rembrandtlaan te Soest de fantastische keuken SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155-18009 Kerstconcert in de Oude Kerk te Soest Zesduizend gulden schadevergoeding voor waardevermindering pand Burgerlijke stand Soest - Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Open brief Winkeliersvereniging „Soest" ijziging ophalen huisvuil i.v.m. feestdagen Werkgroep Milieu-tips Ir. Wim Lichtveld zijn opvolger V.V.V.-nieuws Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin Souster Courant van donderdag 14 december 1972 milmö Op zaterdag 16 december zal in de Oude Kerk te Soest het concert van de maand december worden gehouden door de organist Jan Jansen, m.m.v. de Veluwse Cantorij, o.l.v. Maarten Kooy. Jan Jansen speelt o.a. de Triosonate no. V van J. S. Bach. Het aandeel van het koor is uiteraard op Advent en Kerst mis afgestemd, door de uitvoering van ten eerste het Magnificat van Johann Crüger voor sopraan, tenor, viool, koor en orgel. Het is een fraai dubbelkorig werk, afgewisseld door sopraan- en te- norsoli. Solisten zijn Nettie Bos, so praan, Pier Veldman, tenor, Fred Ro- bert, viool. Verder wordt gezongen de Weihnachta geschichte van Hugo Distier, waarin de partij van de verteller in handen is van Ds. Dick van Keulen, tenor, en die van Herodes en Simeon wordt ge zongen door Peter Kooy, bas. Het concert begint om 8.15 uur. (Ook op zaterdag geopend). Het college stelt de raad voor mevrouw A. Astrego-Casteltfn een schadever goeding van f 6000,toe te kennen, voor de waardevermindering van haar woningen Van Weedestraat 49 en 51. Voor deze woningen werd indertijd een benzinestation gebouwd, waartegen mevrouw Astrego in beroep ging bU G.S. GEBOREN: Theresfa Geertruida Ma ria, dochter van C. J. van Brienen en J. M. Wolfsen. Ester Louise, doch ter van P. C. Vandenbroucke en C. M. B. Dekkers. Ingrid Francis, doch ter van R. A. M. van der Veen en M. C. M. de Bruijn. Melle Eduard, zoon van J. H. E. Visser en A. M. Kwant. De rustieke horlogerie Van Setten aan de Rembrandtlaan ONDERTROUWD: Robert Balvers en Mengsje van Twillert. Bert Lake- man en Anna Marie Beernink. Wil lem Steenbeek en Woutera Johanna Sijtske van Ee. Volkert Stephanus Gijsbertus ten Haaf en Maria Constan- tina Vermont. Dirk Wilhelmus Tol boom en Cornelia Pieper. Adrianus Johannes Maria Kok en Catrina Jo hanna Maria van den Deijssel. Cor- nelis Eustachius Jozef van Drie en Martha Theresia Adam. Comelis Leonardus Maria van Reden en An- tonia Petronella Maria van 't Klooster. Willem Koelewijn en Janny van Schie. GETROUWD: Jan van der Burg en Elisabeth Margaretha van der Zee. Pieter Cornelis van Altena en Christi- na Klazina Kranenburg. Pelegrinus Lambertus Kok en Maria Adriana Jo hanna van Laar. Wilhelmus Johan nes Westerbeek en Geertruida Adria na Tammer. Jacobus Volkert ten Haaf en Anna Marie Theresia Wolf sen. Cornelis Schaap en Hendrika van der Wal. Jacob Hendrik van Ringelenstein en Francisca Hornsveld. Hendrik Aalders en Maria Dziedzic. OVERLEDEN: Maria Magdelena de Vries, weduwe van H. Broek. Hele- na Maria Huijgen. Catharina Ger- ritdina Huizink, weduwe van G. J. Huzink. Cornelis Hendrikus Johan nes van der Lugt, gehuwd met A. C. Mulders. Petronella Van Etten, we duwe van L. Blaauboer. Naar aanleiding van de samenstelling van de Sint Nicolaasoptocht zond de Winkeliersvereniging „Soest" de na volgende open brief aan de organisatie commissie „Sint Nicolaas Intocht" te Soest. Mijne heren, Namens de ondertekenaars van deze brief willen wij U onze dank betui gen voor Uw werkzaamheden rond de jaarlijkse intocht van Sint Nicolaas alsmede voor Uw enthousiasme, dat U ook nu weer heeft opgebracht. De persverslagen, Uw commentaar, alsmede de reactie van het publiek, opmerkingen welke wij zo kort moge lijk zullen formuleren, t.w.; a. Voor de derde achtereenvolgende maal, hebben bepaalde groeperingen getracht om niet alleen bepaalde clowneske elementen in de stoet te brengen, doch ondanks waarschuwin gen en toezeggingen alternatieve en politieke opvattingen naar buiten te brengen, waarvoor het karakter van de stoet zich niet leende, waardoor een hoogtepunt in de kinderfestiviteiten en schaarse tradities een onwaardig geheel werd. b. Het uit de commerciële sfeer halen van de intocht dreigt aangetast te worden en vraagt maatregelen. c. De maatregelen welke U heeft ge nomen met de betrekking tot de door ons bedoelde groepen zijn op dat mo ment de enig mogelijke en juiste ge weest, wij hebben derhalve waardering voor Uw belangsteUing, waardoor ver dere wantoestanden werden voorko men. d. De ondertekenaars van deze brief welke naast mankracht de financiële middelen verstrekken om de intocht te realiseren, zijn echter mede verant woordelijk voor het welslagen EN het voortbestaan van deze traditie. Zij zuUen in de toekomst slechts dan hun medewerking verstrekken, indien de commissie zich garant stelt voor een intocht welke, naast de hoofdper soon en zijn gevolg, slechts muziek korpsen, marjorettes of drumbands omvat terwijl daarnaast slechts sportverenigingen en of jeugdgroepen mogen deelnemen welke de traditie waarborgen en waarin ALLE elementen van alternatieve toestanden alsmede politiek in de ruimste zin des woords afwezig zijn. Tevens dient de intocht te voldoen aan de normen van goede orde en zeden een kinderfeest waardig. Wij vertrouwen, dat U zich voUedig met onze steUingname kunt verenigen en zijn gaarne bereid met bovenstaan de punten als basis, zonodig nader met U van gedachten te wisselen. Met er kenning en waardering voor Uw werk en U succes toewensend voor de toe komst, tekenen wij, Hoogachtend Winkellersver. „Soest", VW, „Wiso" zegelsysteem, Belangenver. „Smitshof", N.K.O.V. afd. Soest. Op 25 december (eerste kerstdag), 26 december (tweede kerstdag) en 1 janu ari (nieuwjaarsdag) zal er door de af deling Reinigingsdienst van de Dienst Gemeentewerken uiteraard geen huis vuil worden opgehaald. Donderdag 21 en vrijdag 22 december zullen - om dit bovenstaande op te vangen - papieren vuilniszakken wor- den verstrekt. Alle containers worden i.v.m. de feestdagen op woensdag 27 december geledigd. De bezitters ervan worden dan ook verzocht ze die dag voor 07.30 uur buiten te zetten. De Reinigingsdienst rijdt vrijdag 5 ja nuari door de gemeente om de kerst bomen op te halen. Vandaag gaat in deze krant een nieuwe rubriek van start, verzorgd door de werkgroep milieu Soest. U zult hierin wekelijks met de neus worden gedrukt op de talloze openlijke en verborgen bedreigingen van ons aller leefmilieu. Maar ook - en dat is veel belangrijker - wat we zelf moeten doen en nalaten om deze planeet leefbaar te houden. Reacties zon uiteraard welkom. U kunt deze richten aan de Werkgroep milieu Soest, Alb. Hahnweg 31, Soestdük. vooral de laatste tijd nogal aange vochten Rapport van de club van Rome heeft wel voor een stroomver snelling gezorgd, maar een paniek reactie levert niets positiefs op en ebt bovendien al weer snel weg. Waar het om gaat is een brug te slaan tussen welvaart en welzijn en daarbij moet het welzijn primair geworden. Daarbij heeft de overheid een taak, die, waar nodig, dwingend zal moeten worden om hen, die moedwillig uit de pas wil len lopen, tot rede te brengen. Maar ieder afzonderlijk kan ook zijn steen tje bijdragen. En daar vooral gaan we het de komende tijd over hebben. Werkgroep milieu Soest Dit eerste artikeltje is bedoeld als een inleiding. Volgende keer beginnen we met de talloze doelproblemen. Er is al heel wat geschreven in kranten en tijdschriften over het milieu. Radio en televisie besteden er eveneens regel matig aandacht aan en ook de litera tuur op dit gebied wordt steeds uitge breider. Toch moet een doelgerichte aanpak nog van de grond komen. Van daar dat de werkgroep Soest u regel matig met de neus op de feiten zal gaan drukken. In het kort de algemene problema tiek: Milieubewustzijn is iets dat pas in de laatste jaren en dan nog aarze lend van de grond is gekomen. Het Tijdens de algemene ledenvergadering van de kunstenaarsvereniging Artishock, die door een vijftigtal leden werd bezocht, heeft Ben Joosten afscheid genomen als voorzitter. Het ging overigens ongemerkt zonder dat er veel woorden aan hem gewijd werden. Zjjn opvolger, Ir. Wim Lichtveld, die bij acclamatie ge kozen werd, zei dat de periode Joosten, waarin zeer veel gebeurd was, werd afgesloten. Hij zou trachten de chaotische toestand in stand te houden en er geen geoliede machine van te maken. Dat was ook de vrees van het af- S^ter G™!en?*ap.'„?!fk?S._bci.<l™ tredende bestuurslid Wil Willemsen. Zij noemde Artishock een beweging waar veel mensen een behoefte aan hebben. Ook zij zelf, en zij vroeg daar om niet te denken aan uitbreiding maar vooral het menselijk contact te bewaren. Na Ben Joosten en Jan Vis ser ieder een doos sigaren gegeven te hebben, kegen alle aanwezigen een rode roos, een symbool voor het blij ven van Artishock. Waardering voor de gemeente. In zijn openingswood zei Ben Joosten dat er in het voorbije verenigingsjaar veel tijd besteed was aan het laten voortbestaan van de vereniging. Daar voor werden vele bespekingen gevoerd met C.R.M., de gemeente en de Soes- ter Gemeenschap. Dankbaar was hij voor de gemeentelijke subsidies, alhoe wel hij het jammer vond dat er op een post zesduizend gulden was be zuinigd. Hij vreesde dat het moeilijk zou worden 1973 af te sluiten zonder te kort en hij voorzag dat er ook dan weer een beroep op de gemeente ge daan zou moeten worden. Dank bracht hij aan de culturele commissie en de De nieuwe voorzitter Ir. W. Lichtveld inzetten voor het voortbestaan van van Artishock. Enige kritiek had hij wel op de ge meentelijke begroting voor het komen de jaar. Deze gold met name de „dikke vinger in de pap" ('n dikke vinger is een ongezonde vinger) en hij vond dat dat niet geaccepteerd kon worden, „Voorheen werd aUes overgelaten aan het particulier initiatief, laat het be leid daar nu ook aan over", zo meende hij. Daarnaast vond Ben Joosten dat 1 °/o van de kapitaalsuitgaven, zoals in de afdelingsbehandeling gevraagd was, wel uitgetrokken mocht worden voor kunstwerken en hij liet blijken geen waardering te hebben voor het „grapje" van het college dat dat zou kunnen, mits ook bestemd voorde kunstwerken van de weg-over-de-Eng. Verheugd was hij dat thans aan 't ge bouw de nodige aandacht werd besteed en hij meende daarom te mogen ver- ondersteUen dat het gebouw nu wel langer dan vijf jaar mee zou gaan. Wat de Sinterklaas-intocht betrof en de daarmee gepaard gaande proble men, zei de heer Joosten: „In 1970 waren er problemen, die dankzij <>ns werden opgelost; in 1971 deden w(j mee en ging het ook goed en nu doen we niet mee in 1972 en zijn er moei lijkheden. We zullen het volgend jaar weer zelf iets moeten organiseren vooral nu de organisatoren besloten hebben alleen in de maat lopende ma rionetten te laten meedoen". Het nieuwe bestuur vroeg hij extra aandacht te besteden aan de activitei ten voor de buitenlandse werknemers en ook te denken aan de vraag van scholen om meer faciliteiten voor het geven van handenarbeidlessen. Adviesraad Zonder enige op of aanmerking werd daarna de adviesraad benoemd. Hierin hebben zitting Rein Bax, Joop Delmar, Els Oosterhaan, Joke Pluvier, Otto Prinsen, Wil Willemsen en Ben Joos ten. Deze raad zal zich niet bezig hou den met het beleid, maar zich beperken tot het geven van advies. Met de no tulen van de secretaresse, het finan cieel verslag van de penningmeester, de bevindingen van de kascontrolecom missie en het verslag van diverse werk Het voltallige bestuur van Artishock. Van links naar rechts: de nieuwe voorzitter Ir. Wim Lichtveld, cursus leider Hans Snabel, de nieuwe zake- Joosten, Ank Wils-Neelissen, Jan Vis ser, Hansje v. d. Pol, Wil Willemsen en Pieter van Zetten. groepen, konden alle aanwezigen zich verenigen. De door de gemeente in te stellen be heerscommissie riep bij de voorzitter verzet op. Hij meende dat deze com missie zich niet bezig moest houden met cultuele activiteiten, „in het ge bouw vinden voldoende activiteiten plaats", maar zich diende te beperken tot het beheer van het gebouw, het onderhoud e.d. Bestuursverkiezing Bij acclamatie werden herkozen de se cretaresse Hansje v. d. Pol, en de he ren Jan Visser en Pieter van Zetten en verder de nieuwe bestuurskandida- ten Joop v. d. Burg, de penningmees ter, Ank Wils-Neelissen, Gerda Mulder en de nieuwe voorzitter Wim Lichtveld. Vervolgens stelde de heer Joosten de nieuwe zakelijk leider, de heer André Oudheusden voor. Hij was gekozen uit 28 sollicitanten. De heer Oudheusden woont thans nog in Zutphen, is gehuwd en heeft vier kinderen. Hij was werkzaam als vor mingsleider in Apeldoorn. Ben Joosten zei dat men niet moest denken dat er nu veel ging verande ren bij Artishock en hij deed een be roep op de werkgroepen zich als voor heen op te blijven stellen. Een zelfde beroep deed ook de heer Oudheusden. Voor de rondvraag bestond geen be langstelling, waana de vergadering vlot overging in een Sinterklaasfeest. De scheidende voorzitter Ben Joosten Mevrouw Van Zetten „Ik heb een kwaaie leermeester ge had", zegt de heer E. G. van Setten, „maar hjj heeft me wel goeie dingen geleerd. Een daarvan is: je moet niet direkt de fout herstellen, je moet eerst de oorzaak opsporen". Dat heeft hij in zijn oren geknoopt en daar heeft hij zich altijd aangehouden. 40 jaar lang nu, of langer eigenlijk al. In 1918, als twaalf jarige jongen begon hij reeds met de reperatie van uur werken. Dat kwam door familie om standigheden en het kon ook geen stand houden. „Halve dagen naar school en halve dagen repareren, was teveel op die leeftijd", maar hierdoor is hij toch wel min of meer het vak ingerold. Na schooltijd kwam, zoals dat vroe ger ging, het baantje. Hij trad in dienst bij een horlogemaker, die je bij alles wat je doen moest en-pas sant het vak leerde. Voor het ii dienst zijn, betaalde je dan. Na drie jaar zei zijn leermeester dat hij niet voor het vak deugde. „Dat had de man met al zijn vakkennis wel eerder mogen zien". De heer van Setten ging uiteraard door. Hij begon voor zich zelf. In 1928 stond hij als handelaar in goud en zilver ingeschreven in het register van de gemeente Woudenberg; in 1932 opende hij een winkel in Scherpenzeei en dat is nu precies 40 jaar geledn. Juist door het terugvinden van zo'n oud inschrijvingsformulier en daarbij felicitaties („dat u in deze tijd durft te beginnen. Wjj hopen u nog lang te mogen leveren") van zakenrelaties bjj de opening van de zaak in 1932, is de heer van Setten eigenlijk toevallig at tent geworden op dit 40-jarig jubile um. Het ging allemaal niet over rozen. In uitbreiding van 1966 de klantenkring 1934 werd hij ziek en trok „voor driegroter wordt. „Ze weten me nog steeds Zoon Rinus van Setten weken, dacht ik", bij zijn ouders in Soest in. Het werden drie jaren plat liggen in de ouderlijke woning aan de Rembrandtlaan. Na drie jaar voorzichtig aan begin nen. De zaak in Scherpenzeei was voortgezet door een broer. Toen kwam de oorlog. In de meidagen van 1940 werd Scherpenzeei beschoten en met vele andere zaken ging ook de winkel van de heer van Setten in vlammen op. De oorlogsjaren werden in Soest doorgebracht. Direct daarna begon hij weer van voren af aan. „Inkopen, zo ver als dat mogelijk was en veel re paraties". De „winkel" was een „ge sloten huis", aan de Rembrandtlaan. Soest heeft hij niet meer verlaten. De klanten wisten hem zonder mankeren te vinden. In 1948 trad de heer van Setten in het huwelijk. Zijn vrouw kwam niet direct uit het vak, maar weet er nu alles van. Zij doet de verkoop en houdt de uitgebreide administratie van de reparaties, graveren, na-bestellingen e.d., bij In 1959 werd de stap van „gesloten huis" naar winkel gezet. De klanten hoefden niet meer aan te bellen. Er was een echte winkeldeur. De grote uitbreiding kwam in 1966 gereed. De heer van Setten heeft er geen spijt van dat hij niet aan de grote weg zit, tussen alle andere winkels in. Hij zegt er geen behoefte aan te hebben „groot zakenman" te zijn, maar aan de andere kant was hij beslist niet te gen de draad in en zegt: „ja, de na tuurlijke groei mag je "niet tegenhou den. Wat er nu staat is het gevolg van een noodzaak. Er kwamen meer klanten, dus moest het groter worden. Maar niet, we zijn groter, dus moeten er meer klanten komen". Desondanks toont hij zich tevreden dat sinds de De heer E. G. van Setten te vinden en daar ben ik best blij mee. We hebben een goede naam en dat is meer waard dan al die snelheid, waar ze het tegenwoordig nog al eens over hebben. Als wij repareren gebeurt dat uiteraard ook zo snel mogelijk; maar we doen het secuur, zodat de klant weet dat er echt gerepareerd is. D» oorzaak is opgezocht en de fout her steld", en zo zijn we dan weer terug bij het begin. „Vakmanschap" zegt de heer van Setten, „bestaat uit liefde voor het vak en bij een horlogemaker komt daarbij technische feeling, veel geduld, een fijne hand, goede ogen en de no dige rust. Geen gejaag om het werk klaar te krijgen, maar gemoedsrust en dat behoort weer bij de liefde voor het vak". Zoon Rinus (23), gediplomeerd horlo- ger en juwelier, sinds enige tijd bij zijn vader in de zaak, denkt er min of meer ook zo over, alhoewel toch met een duidelijke commerciële in slag; „wegwerphorloges is niks. Voor hetzelfde bedrag kun je ook een hor loge kopen dat gerepareerd kan wor den". Daarnaast besteedt hij ook veel aandacht aan de goud- en zilver ver koop, cassettes, ringen e.d. Het loopt beter dan de heer van Set ten ooit had durven dromen, „zeker als ik terugkijk naar 1932, toen ik drie jaar kwam te liggen". Veel is er voor hem niet veranderd in het vak. „Ja er is natuurlijk wel wat veranderd, alles is veel compacter worden, maar je groeit geleidelijk aan mee". Wat dat betreft heeft hij een ander idee over de auto's, waar hij vroeger graag aan prutste. Die zijn echter naar zijn mening te ingewikkeld ge worden „veel erger dan een horloge". ,t Is maar hoe je het bekijkt! Op zaterdag 16 december, aanvang 20.00 uur, kunt U in de Oude Kerk een Kerstconcert bijwonen, dat gege ven wordt door de Veluwse Cantorij onder leiding van Maarten Kooy. Op dinsdag, 19 december, aanvang 20.15 uur, geeft het Motet- en Madri gaalkoor, onder leiding van Carel Laout, in de Mariakerk te Soestdijk een uitvoering van Benjamin Brittens's Christmas Carols met medewerking van solisten, tevens werken van Mozart en Verdi zullen tot het programma be horen, dat ook reeds in de Pieterskerk te Utrecht ten gehore werd gebracht. Beide bovengenoemde concerten, de moeite van het bijwonen in onze eigen gemeente ten zeerste waard, zouden we zo zeggen! De Edel- en Sierslijperij „De Sprong" heeft een nieuwe behuizing gekregen aan Kerkpad 63. Met Uw auto kunt U langs Lange Rrinkweg 64-66 gemakke lijk binnenrijden. Lopend of rijdend, U bent er hartelijk welkom, wanneer U wilt komen kijken. Nieuwe leden voor de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale kunnen zich bij ons melden. Zij ontvangen dan hun lidmaatschapskaart, voorzien van de nieuwe jaarzegel. Een pasfoto dient te worden meegenomen en ƒ12,50, zijnde ƒ10,- lidmaatschap plus ƒ2,50 (zegel- kosten). Over de Kadobon nog een laatste in formatie, want zo ondertussen weet iedereen de geboorte en het bestaan hiervan. Toch denken sommige men sen, dat het hier ging om een tijdelijk gebeuren, slechts geldend voor de Sint Nicolaas en Kerstfeesten. Dit is een verkeerde veronderstelling, want deze bon is een langer leven beschoren. U zult ten allen tijde bij ons en de Raif- feisenbank voor de aankoop van een kadobon ter waarde van ƒ5,-, ƒ10,-, 15,-, 20,- of 25,-, terecht kunnen. En wij hopen, dat menigeen het ge noegen van de aankoop en de ontvan ger van het besteden zal smaken. Nog een tip voor Handels's Messiah, die in het Concertgebouw te Amster dam op 22 december zal worden uit gevoerd, aanvang 19.30 uur. Hiervoor kunt U plaatskaarten bij ons kantoor bestellen. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en mevrouw Ver dam zijn voornemens, ter gelegenheid van de jaarwisseling te ontvangen op woensdag 10 januari 1973 van 16.30 tot 18.00 uur, in Paushuize, Kromme Nieu we Gracht 49, Utrecht. G.S. vernietigde het raadsbesluit, waar bij toestemming tot de bouw verleend werd, en zei bovendien dat er aanlei ding bestond een onderzoek in te stel len naar de vraag of er terzake schade was geleden. Hiervoor werd een commissie van des kundigen ingeschakeld, die van mening is dat de waardevermindering van de twee panden door de bouw van het benzinestation in het vrije economische verkeer op een bedrag van 6000,- kan worden gesteld. De commissie is verder van oordeel dat de billijkheid gebiedt dat de schade in zijn geheel wordt vergoed, omdat die is ontstaan als gevolg „van een bij de weg behorende voorziening, waarvan de lokatie een groot toevalselement bevat, zodat het niet reëel is in normale om standigheden met een dergelijke voor ziening bij voorbaat rekening te hou den". Op maandag 18 december a.s. organi seert de evenementencommissie van de voetbalvereniging WZ in de kan tine aan de Ferd. Huijcklaan, een kerst-bingo-avond, met fraaie kerst- prijzen. Aanvang 20.00 uur. Vergeet niet de WZ-feestavond op morgenavond 15 december, die in „De Rank" wordt gehouden. De Soester Politie Sport Vereni ging houdt op vrijdag 22 december a.s. de tradiationele en zeer bekende Bingo-avond in de grote zaal van de brandweerkazerne. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.00 uur.

Soester Courant | 1972 | | pagina 5