Vervolg gemeentebegroting li I V.N.O. au TYPEN STENO radio mm 5Cerótmió 1972 „De Kleine Witte" Kritiek van raadsleden op college b* en w* DINER-DANSANT TIJDIG BESPREKEN Openbaarheid Onderwijs In de toekomst Slachthuis Antwoord in eerste instantie Gewestvorming YAMAHA VISCOUNT PHILICORDA LINDBERGH Solina Riha Hammond voor een stoel of bank die vooraan staat in vorm Ton Beuken interieurverzorging Jongens stelen sigaretten Chez nous Vous êtes Chez vous Unicef Kerst- en Nieuwjaarskaarten Tel. Brandweer 13 333 (le en 2e Kerstdag) Menu a 35,- 's Middags 30,- (zonder muziek) Aangepast kindermenu 7,50 CAFÉ-RESTAURANT «tSoeóter ^Y\atuurbad» 45 45 45 45 91? Sfe 5fe Sfe 9t? 5fc 45 45 45 45 45 45 45 45 45 Soest er Courant van donderdag 14 december 1972 den onder de verenigingen betreffen de de post salarissen over de laatste drie jaren. Over het cultuurbeleid merkte hij op blij te zijn met de nieuwe opvattingen van de wethouder. Met belangstelling zag hij de activiteiten van de wethou der tegemoet om voor zich zelf tot een culturele ontplooiing te komen. De Stichting Welzijn had z\jn belang stelling. In üit verband vond hy dat over welzijn veel te zeggen viel. Hij meende dat in Soest het welzijn nog goed was, In tegenstelling tot andere plaatsen waar straatterreur heerst. Uitgebreid sprak hij over deze wan toestanden, waaraan naar zijn mening pers, radio en T.V. meewerkte. Hij meende dat alleen streng optreden daartegen zou helpen en hij betreurde het dat de politie hierin dikwijls werd tegengewerkt. Hij meende dat een mentaliteitsverandering hoogst nood zakelijk was. Fraktieleider D '66 de heer H. Jonker De heer H. Jonker (D '66) begon met voldoening te constateren dat er meer belangstelling voor de vergadering be stond bij het publiek. Ook zei hij de betogen van de heren Van Ee en Van Poppelen niet altijd te hebben kunnen volgen, terwijl hij zei geschrokken te zijn van het laatste gedeelte van de reden van de heer Pieren, waarvan hij de inhoud echter niet onderschreef. De heer Jonker pleitte voor het meer betrekken van het publiek bij de be raadslagingen, waardoor de belangstel ling nog groter zou worden. Hij vroeg wanneer naast de. nu vijf, openbare commissievergaderingen de anderen openbaar zouden worden. Hij toonde zich een tegenstander van de informe le raadsvergaderingen en stelde voor de raadsstukken voor iedereen ter in zage te leggen. Wat betreft de ruimtelijke ordening meende hij, dat Soest niet groter moest worden dan 50.000 inwoners. Hiermee verband hield zijns inziens ook de grootte van het Centrum, waarvoor hij de gekozen plaats wel juist vond. Hij zag wel graag dat de plannen met de bevolking werden besproken. Graag wilde hij verder het standpunt van het college vernemen over de re novatie van de woningen aan de Mo lenstraat en verder vroeg hij wanneer de commissie grondbedrijf en uitbrei dingsplans omgedoopt werd in commis sie ruimtelijke ordening. Wanneer komt er een verbetering in het busvervoer, een betere frequentie naar Soesterberg en Zonnegloren, be tere aansluiting van het Soesterveen? Van de aanleg van de weg-over-de- Eng verklaarde bq zich een tegen stander, met de aantekening dat een enkel stukje wel kon, echter niet de door de WD voorgestelde reconstruc tie. Wel was hij een voorstander van de Centrumweg, de verbinding van de Koningsweg met de weg naar Amers foort. Verder verzocht hg de aanslui ting Koningisweg-Biltseweg te verbe teren. Wat betreft het onderwijs meende hij dat er bezinning nodig was met be trekking tot de scholenverdeling in de toekomstige wijken. Inspraakorganen als schoolraad, ouderraad en hoofdcon vent diende zijnsinziens vroegtijdig ge raadpleegd te worden, terwijl ook een enquete onder de bewoners van Klaar- water een goede indicatie zou kunnen opleveren. Het verwonderde hem dat er nu voor het V.W.O.-onderwijs nu een ander verhaal zou gelden. Vroeger lag het aan de onwil tot samenwerking van de zuilen en nu, naar hij meende te beluisteren, aan het niet voldoen aan ministeriële normen. Het speet hem verder dat een aantal ouders, met betrekking tot hun bijdrage aan het schoolzwemmen, onvoldoende burgerzin toonden. De fractie was niet voor een heffing aan iedereen. Zijn laatste onderwerp betrof de cul tuur. Hij hoopte na vele jaren kritiek geuit te hebben, nu eindelijk iets vriendelijks te kunnen zeggen. Hij vond het echter alsnog een kasplantje dat met grote zorg omringd diende te worden, anders ging het weer mis. De heer Jonker noemde drie voorbeelden hoe men de sfeer weer grondig zou kunnen bederven: 1. de ontwerpbe- heersverordening voor het Artishock- gebouw, die enige dingen bevat, die buiten eerder gemaakte afspraken val len; 2. het flauwe grapje over de percen tageregeling voor de kunstwerken. Er zal gezocht moeten worden naar een andere norm die een relatie heeft met de uitbreiding van Soest; 3. het schrappen van de subsidie aan de provinciale Utrechtse Stichting Wel zijnsbevordering, dat door hem betreurt werd. In zijn slotopmerking zei de heer Jon ker dat zijn kritische opmerkingen op bouwend bedoeld waren. Soest vond hij een plezierige plaats. Dat wilde hij zo houden en waar mogelijk verbete ren. De heer M. de Groot (BR) was de laatste en tevens de vlotste spreker. Hjj begon met zgn dank te betuigen voor het werk van het college en voor de ambtenaren, waardoor een tijdige behandeling van de begroting moge lijk werd. Hij zei verheugd te zijn dat een slui tende begroting werd ingediend, alleen vond hij de wijze waarop dat gebeurd was niet juist. Hij meende dat door voeren van bezuinigingen beter geweest zou zijn dan het verhogen van belas tingen. Het tekort van 2 ton, op de totale begroting, nog geen 1 uit makend, had zijns inziens anders ge dekt kunnen worden. Hij meende dat niet altijd aan de vele wensen van de bevolking tegemoet gekomen moest worden, omdat dikwijls slechts kleine groepen extra te lijden hebben van be lastingverhogingen. 1 uittrekken van de kapitaalsuitgaven voor de aankoop van kunstwerken, zijnde in dit geval 130.000, noemde hij onverantwoord. De heer De Groot zou dan ook zijn stem niet geven aan het voorstel tot verhoging van de straatbelasting. Voor zover hij het met de vorige spre kers eens was, zou hij niet alle begro tingsposten behandelen, slechts aan enkele punten wilde hij aandacht be steden. Het had hem verwonderd dat er zo weinig over het slachthuis gezegd was. Het voortbestaan was uiterst noodza kelijk in verband met de financiële consequenties. Ook voor noodslachtingen was dat no dig. Ook meende hij dat er een sociaal belang mee gediend was, omdat een ringen merkte hij op dat meer open baarheid op dit moment mogelijk niet gewenst was. Hij was het eens met de heer Pieren voorzover het betrof de waarschuwing tegen de zedelijke en morele verwil dering van de bevolking. Hg besloot met een beroep te doen terug te keren tot de Wet van God. Ook de heer De Groot bleef tenslotte niet achter bjj de lof aan de burge meester. Hjj noemde het resultaat van de benoemingsprocedure omgekeerd evenredig aan het verloop van die pro cedure. Na een korte pauze, antwoordde het college de fractievoorzitters. Als eerste de burgemeester, die zei biy te zgn met de lof die haar, het col lege en de ambtenaren was toege zwaaid. Blij was zij ook met de waar dering voor het werk van de nieuwe commissies en van de voorlichtings ambtenaar. Bezien zou worden of de voorlichtings krant zes maal per jaar zou kunnen verschijnen. Over inspraak merkte zij op, dat ieder op het standpunt staat dat inspraak nuttig kan zijn, zij het op de juiste tijd, de tijd waarop plannen vorm gekregen hebben. Dan is er nog tijd genoeg om de inspraak enig ef fect te laten hebben. Niet eens was zij het met het voorstel van de heer Jonker (D '66) ook de informele raadsvergaderingen voor het publiek open te stellen. Zij meende dat het voor de raadsleden extra moeilijk zou worden op eenmaal in genomen standpunten terug te komen. Met de raad hoopte zij dat de Wijk raad van Soesterberg beter zou gaan functioneren. Wat het personeelsbeleid betrof dacht zij dat het nuttig was tot een taakomschrijving te komen en jaarlijks te bekijken of het apparaat goed functioneert. Met het aantrekken van externe adviseurs had men geen joede ervaring en zij dacht dat onder ling overleg in dit verband beter was. Met het aantrekken van dergelijke ad viseurs in het algemeen meende zij dat men voorzichtig moest zijn, mogelijk wei voor speciale gevallen en dan op uur-basis. Met de heer Van Poppelen (KVP) was zij het eens dat men bij de gewestvor ming zeer voorzichtig te werk moest gaan. Er werd weliswaar reeds veel werk voor verzet, dat echter te weinig spectaculair was om daar nu reeds veel bekendheid aan te geven. Het wachten was bovendien op een nieuw wetsontwerp gemeenschappelijk regeling, dat iets zwaarder zou worden en iets meer verplichtingen zou geven. Wat de groei van Soest betrof meende zij dat dit regionaal bekeken diende te worden. Daarnaast zou ook voor. Soest gelden wat voor het land gold, waar uit bleek dat de prognoses een lagere groei aangeven. Daarnaast zouden ech ter de verplichtingen ten aanzien van het landelijk groeiproces blijven be staan. Met de constatering dat Soest en Soes terberg goede brandweerkorpsen heb ben beantwoordde zij de gestelde vraag dat de kosten, gemaakt voor derden, doorberekend werden. Wat het nieuwe politiebureau betreft deelde zij de mening van de heer Van Ee, dat er een begin gemaakt moest worden met het bepalen van een plaats en het aanwijzen van een architect. Aan de vernielzucht van de bevolking zou mogelijk iets gedaan kunnen wor den, door meer verbaliserend op te gaan treden, alhoewel zg meende dat dat reeds voldoende gebeurde. Lof had zg overigens voor de surveillance van de politie, die ons een slechte naam had bezorgd bg de onderwereld. Met de hartekreet van de heer Pieren betreffende de verwording van de maatschappij was zij het eens. Ook met zijn opmerking dat een groot deel van de jeugd gelukkig nog positief was ingesteld. Terugkomend op de inspraak meende zij dat de raad zich als gekozen ver tegenwoordigers moet beschouwen en dat de leden de gevoelens van de bur gerij moet vertolken. Over het bosbezit meende zij dat kerst- sparren niet zouden gedijen op de aan wezige grond. Overigens waren met de Heide Mij., die de gronden in on derhoud heeft, nog besprekingen gaan de en zou ook de teelt van de kerst- spar alsnog aan de orde gesteld wor den. Niet eens was zij het met de heer Van Ee (WD) voor wat betreft de in tergemeentelijke samenwerking. Nu eenmaal gekozen was voor de regio zou dat haarsinziens niet juist zijn, al hoewel zij overleg voor bepaalde za ken niet uitsloot. De wethouder mevrouw M. Walter-Van der Togt meende, dat er weinig vra gen te beantwoorden waren. Zij vond dat er meer geconstateerd was deze avond, dan er vragen naar voren ge komen waren. De „pomp" van oud-burgemeester Ben- tinck krijgt een plaats bij de nu in restauratie zijnde „Drie Ringen". Voor de bevriezing van het personeels bestand van gemeentewerken voelde zij niets. Veel extra werk dat er de laatste jaren is bij gekomen, wordt nog steeds door het zelfde aantal per soneel verricht De nieuwe structuurnota, noemde zij een te abstracte zaak. Het apart aan bieden meende zij was niet gewenst. Men was doende het in te passen in het nieuwe ontwikkelingsplan en dat zodanig te schrijven, dat het met de ontwikkelingsschets in zijn geheel kon worden aangeboden. Over hoogbouw en laagbouw in 't plan Soesterveen-Zuxd zijn studie gaande, waarbij de gedachte naar voren was gekomen dat mogelijk hoogbouw niet meer nodig zou zijn. In tegenstelling tot de heer Van Ee meende zij, dat er juist behoefte zou gaan bestaan aan iets grotere woningen. Deelname aan de bouwstromen bleek alleen mogelijk indien alle deelnemers zich aan de af spraak hielden en daar bleek het nog wel eens aan te schorten. Eens was zij het met de heer Van Pop pelen dat een fusie van de woning-, bouwverenigingen gewenst is. Het cen traal antenne-systeem zou inderdaad een oplossing kunnen betekenen, ware het niet dat doorberekenen van de kosten te veel moeilijkheden met zich meebracht. Zij wilde wachten op de resultaten van een landelijk onderzoek. Het alternatieve plannetje van de heer Van Ee noemde zij niet juist. Zij stel de dat daarin de weg over de Eng op de verkeerde plaats terecht kwam en dat bijvoorbeeld de verbreding van de Julianalaan veel tegenstand zou oproepen. Zij zegde toe begin volgend jaar een voorlichtingsavond over het hele plan te zullen houden. Wat de woningbouw in Soesterberg be treft meende zij dat veel afhing van de bereidheid tot grondyerkoop van de heer Tetrode, van wie zij overigens niet veel medewerking verwachtte. De renovatie van de woningen aan de Molenstraat wachtte op mededelingen van de minister. De plannen voor het nieuwe stadscentrum moeten mogelijk herzien worden in verband met de geringere bevolkingsaanwas. Met de bevolking zal tijdig de zaak besproken worden. Wethouder K. de Haan beantwoordde de vragen over de welzgnszorg. Hg dacht dat het zinvol was het er over eens te zgn dat het begrip welzgn veel meer omvat dan men vroeger dacht. Hij memoreerde in dit verband de tot standkoming van de Dienst Maatschap pelijke Dienstverlening, waar de sa menwerking uitstekend voldoet. Er was zijnsinzien nog slechts sprake van enige achterhoedegevechten, van men sen die blijkbaar niet helemaal bij de tijd zijn. Van de wijze van benadering van de Soester Gemeenschap had hij niet zo'n erg hoge indruk. Hij was de mening VOOR LESSEN IN EN/OF DOOR STAATSGEDIPLOMEERDE LEERKRACHTEN INSTITUUT HULSCHER BEATRIXLAAN 24 - SOEST TELEFOON 12900 de heer M. de Groot Binding Rechts groot aantal minder draagkrachtige gezinnen van goedkope vleesaanbiedin gen konden profiteren. Hij was ook een voorstander van het instellen van een efficiëncy-onderzoek bij de verschillende gemeentelijke in stellingen. De heer De Groot meende dat daarvoor beter onpartijdigen aan getrokken konden worden van buiten de gemeente. Hij was verder verontrust over de toe nemende mate waarop geld moest bij gelegd worden op het bosbezit en hij stelde voor kerstsparren te exploiteren, die rendabeler waren. Verontrust was hij ook over de toeneming van de overheidsbemoeiingen, die de taak van de gemeentebesturen extra verzwaren. Wat de weg-over-de-Eng betreft meen de hg te mogen constateren dat de VVD-fractie zich iets schappelgker op stelde. Hg was een voorstander van de aanleg van een dergelgke weg, zg het dat het niet de weg van 30 miljoen hoefde te zjjn. Over de openbare commissievergade- Uw special-Dealer voor Hoge inruil. Prettige Kredietservice. YAMAHA-orgell essen. UW ORGEL-ADVISEUR en uitblinkt in komfort soesterbergsestraat 5t, t.o. busstation, tel. 02155 - 2180 beraad met het bedrijfsleven en andere instanties op gang zou komen. De ge meente zou initiatieven zeker onder- Over de hoge kosten van de sport- steunen. stichting merkte hij op dat men voort zou gaan op de dubbeltjes te letten. Hij meende echter dat men niet naar andere gemeenten diende te kijken om dat vergelijkingen dikwijls scheef gin gen. Met de vraagstellers was hij het eens dat de doorstroming geen effect sor teerde. De hoge huren waren daar wel de oorzaak van. Een verder doorvoeren van de huurli- beralisatie zou funest kunnen werken voor Soest. "Wat de straatterreur be treft meende hij dat men vooral uit elkaar diende te houden de gevolgen en de oorzaken. Naar zijn mening was vooral het sterk gewijzigde leefpatroon er wel een oorzaak van. Over de reklame bij de sportvelden deelde hij mee, dat de kwestie opnieuw in behandeling genomen was bij de sportstichting. Wethouder L. Dijkstra meende ook dat de planning voor de scholenbouw her zien moest worden. Reconstructie van de midden wijk van Soest was nog niet mogelijk. Het wachten was ondermeer op het fiat voor de integratie van de huishoudschool met de LTS en het aanvaarden van het bod op de huidige huishoudschool. Over het VWO kon hij weinig zeggen. Wel was het zo, dat volgens nieuwe toegedaan dat dit kleine boompje in dit grote bos nog niet helemaal zijn vorm en groeikracht had gevonden en hij dacht dat zij vooral iets meer moesten gaan letten op wat reeds ge beurd was en waar zij met gepaste mogelijkheden gebruik van zouden kunnen gaan maken voordat zij met alle mogelijke onderzoekingen beginnen die allang ergens in de la liggen. Wat de buitenlandse werknemers be trof hoopte hij dat het buiten de emo- nonnen Soest niet voor een dergelijke school in aanmerking zou komen. Dat de Prot. Christelijke groepering beslo ten had te pogen een eigen school te stichten kon en wilde hij niet voor komen. Als wethouder had hij het evenwel liever anders gezien. Wat het cultuurbeleid betrof meende hij enige aarzelende klopjes van goed keuring op zijn schouders te voelen. Hij noemde het alsnog bijzonder lastig een cultuurbeleid te creëeren en uit tionele sfeer zou blijven en dat een te voeren dat een ieder bevredigde. Er was overigens zijns inziens geen spra ke van beleidsombuiging. Logischer wijze was het beleid nu uitgelopen op ondersteuning van Artishock. Overi gens zegde hij toe bij het verdelen van financiële steun steeds de rechtvaar digheid in acht te zullen nemen. Het laatste woord en ook het korste was aan de wethouder J. Ebbers. Hij verwees naar een brief van de Ver. van Nederlandse Gemeenten waarin bijna alle vragen werden beantwoord. Als gemeente heeft men weinig in vloed op het financiële beleid van de overheid. Hij meende evenwel dat de herziening van het financieringsbeleid beslist minder prettige gevolgen voor iedere gemeente zou hebben. De zelf standigheid van de gemeente zou zeer sterk aangepast worden. De vuilverwerking was onderwerp van gesprek in de regio. Er zou in Soest wel een grotere oven komen en een groter bunker. Composteren blijft be langrijk. In het algemeen stelde hij ten slotte, dat, waar mogelijk, bezui nigd zou worden. De heer J- J. van een sigarenmagazijn aan de Steenhoffstraat, betrapte twee scholieren terwijl ze pakjes sigaretten wegnamen. J. hield beide jongens ex tra in de gaten, omdat hij hen ervan verdacht al eerder sigaretten te heb ben weggenomen. De daders, de 13- jarige G.S. en de evenoude J. R. K., beiden uit Baarn, legden tegenover de politie een bekentenis af. Na verhoor konden ze naar huis. BIJ BAR - CAFÉ - RESTAURANT MIDDELWIJKSTRAAT 2 TELEFOON 13331 Unicef, het V.N. Kinderfonds heeft dit jaar twee lichtgewicht kaarten, om per luchtpost te versturen. Gedrukt op luchtpostpapier met luchtpost-envelop pen. In deze uitvoering zijn uitgebracht bazuinengel op rode ondergrond en trekvogels in winterlandschap, 11x15 cm, 60 ct. p. stuk. Extra grote kaart is er met „Compositie" in ovaal van Piet Mondriaan 14 x 20 cm. Extra klein 7x11 cm zijn de minikaartjes. Handig en charmant voor velerlei doeleinden, ook met gevouwen enve lop. In doosjes van 25 stuks 7,50. De bureau- of telefoonagenda 1973 ls een museumuitgave met 53 schitte rende reprodukties in veel kleuren druk, 16 x 22 cm. Praktische week agenda met ringband 10,Ver krijgbaar bij: Soest-Zuid: Mej. N. v. Zoest, Sparre- laan 4. Ton Beuken Soesterbergse straat 51a. Soestdijk: mevr. Weitzel, Van Straelen- laan 4. Mevr. v. d. Meulen, Insp. Schreuderlaan 4. Fa. De Ster, Van. Weedestraat 5a. Soesterveen: Fa. De Ster, Smitshof. Na een uren- en ellenlange vergadering heeft de gemeenteraad woensdag de begroting voor het jaar 1973 goedgekeurd. Aan het eind van de lange dag merkte de burgemeester op, dat men zich eens moest beraden of er voor het volgend jaar geen ander systeem bedacht zou kunnen worden voor de behandeling van de begroting, omdat zij en met haar alle raadsleden, het experiment van dit jaar (maandagavond tot 12 uur en woensdag van 9 tot half zes) niet bijzonder geslaagd vonden. Daarbij kwam nog dat enige fractie voorzitters de woensdagvergadering begonnen met kritiek op de beant woording in eerste instantie van het college. De gerechtvaardigheid van die kritiek werd door de burgemeester, en na haar door de wethouder mevrouw Walter, direct al naar fabeltjesland verwezen. De in tweede instantie ge stelde vragen leverde nauwelijks iets nieuws op en ook geen andere ant woorden. Aan. de orde werden o.m. gesteld, natuurlijk de weg-over-de-Eng, het personeelsbeleid, woningbouw, onder wijs, de straatterreur, het welzijn en de inspraak. Er kwamen geen andere gezichtspun ten naar voren en aan de menigen werd ook niets veranderd. De wgkraad Tot een van de markante punten be hoorde ongetwijfeld de door mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) geplaatste op merking, dat het haar bevreemde dat de Wijkraadleden geen enkele belang stelling getoond hadden voor de be grotingshandeling. Ook tij dens de maan- dagavondvergadering schitterden zij door afwezigheid. Deze teleurstelling werd stilzwijgend door alle raadsleden gedeeld. De burgemeester meende dat er vooral een mentaliteitsverandering van de Wijkraadleden noodzakelijk was. Zij hoopte dat de commissie, die de wijkraadsverordening herziet, daar in zou slagen. De waardering voor de ambtenaren, politie en brandweer werd ook op deze tweede vergadering nog eens bena drukt. sfe RODE ZALM COCKTAIL KRACHTIGE BOUILLON KALFS- of KIPPASTEITJE GEBRAISEERDE OSSENHAAS CHAMPIGNONS SPECIAAL of KALKOEN MET PIKANTE SAUS GETREMPEERDE ABRIKOZEN PARFAIT GRAND MARNIER VAN WEERDEN POELMANWEG 4 TELEFOON 13156 En-passant werd accoord gegaan met de verhoging van de straatbelasting van 18 tot 25 van de opbrengst volgens het kadaster. Slechts de heer M. de Groot (BR) stemde tegen. De vergoeding per leerling voor het jaar 1973 werd vastgesteld op ƒ206, voorzover het betreft het lager onder wijs. Voor het buitengewoon onder wijs werd het ƒ280,- voor de school van het Van Arkel Instituut en 430,- voor de school gevestigd in Zonne gloren. Het getal wekelijkse lesuren vakonder wijs voor het jaar 1973 voor de open bare lagere scholen werd bepaald op 25*/a 34 3/i uur. Schoolzwemmen Zeer lang werd stilgestaan bij het schoolzwemmen en de ouderbijdrage daarvoor. Het hoofdenconvent had in een brief gevraagd deze ouderbijdrage af te schaffen. Vele sprekers voerden er het woord over. Mevrouw T. Walma van de Molen-de Vries (D '66) vroeg of er een juridisch recht was de bijdrage te vragen. Me vrouw G. Alting-Ambrosius (WD) en de heer J. Smits (Prot. Chr.) meenden dat men niet moest terug komen op een eerder genomen besluit. De heer Smits stelde daarbij dat, gezien de ge rezen moeilijkheden bij de inning van het luttele bedrag, mogelijk bij het ne men van het besluit de toelichting niet voldoende geweest was. Dat was ook de mening van mevrouw P. Oranje- Entink (WD), die overigens ook de bijdrage gehandhaafd wilde zien. De heer W. Blaauw (WD) nam het de schoolhoofden bijzonder kwalijk dat zij de ouders ophitsen de bijdrage niet te betalen. De heer C. Verheus (Prot. Chr.) meen de dat de hoofden op de stoel van de ouders waren gaan zitten, nu bleek dat er van de kant van de ouders geen protest was binnengekomen. De heer D. Hoekstra (Pr. Chr.), hoofd van de De Savornin Lohmanschool, had als schoolhoofd die vergadering van het hoofdenconvent niet bijge woond. Als raadslid en als ouder had hij geen bezwaar tegen betaling. De heer A. Smit (KVP) vond dat de ouders zich onttrokken aan hun ver antwoordelijkheid. Het behoorde zijns inziens tot de veiligheid van het kind. Slechts de PAK-fractie dacht er an ders over. Zij meenden dat het zwem men een integrerend deel van het on derwijs uitmaakte en derhalve voor rekening van de overheid diende te komen. Buiten hen voelde niemand voor de afschaffing. De burgemeester rondde de discussie af met het voorstel de ouders vooraf te laten tekenen, dat zij geen bezwaar hadden dat hun kind de zwemlessen volgde en dat zij de betalingsverplich ting op zich namen. Daar ging ieder een, behoudens de Pak-leden, mee ak koord. Subsidie USO De op de begroting opgevoerde subsi die van vierduizend gulden voor het USO werd voorlopig als P.M.-post op genomen. Niemand was gelukkig met het voorstel. Wethouder Dijkstra speet dat zeer. Hij vond dat het Utrechts Stedelijk Orkest als een centrale culturele voorziening beschouwd moest worden, zoals er meerdere centrale voorzieningen wa ren, waar ieder op zijn tijd gebruik van maakte. Hij vond het juJst dat naast rijk, pro vincie en de stad Utrecht, althans, ook de gemeenten in de provincie een bij drage leverden. Het ging echter, al thans voorlopig, niet door. Men besloot de bespreking welke hierover op 9 ianuari in Utrecht gevoerd zal wor den, af te wachten. Op verzoek van de raad zal echter als nog bezien worden of aan het Man nenkoor Apollo een extra subsidie van honderd gulden kan worden verleend. De heer Pieren (PAK) maakte daarbij ie opmerking dat het hem bevreemde, iat het college besloot het mannenkoor geen subsidie te verlenen, omdat het verzoek te laat was binnengekomen en geen jaarrekening werd overgelegd, terwijl aan de andere kant van het USO niets bekend was, dan slechts dat er een tekort moest weggewerkt worden. De raad volgde wel in meerderheid het voorstel van b. en w, de subsidie aan de Proviciale Utrechtse Stichting Voor Welzijnsbevordering te schrappen. De beide D '66-fractieleden en ook me vrouw G. Alting-Ambrosius (WD) voelden daar niets voor. Bij een hoof delijke stemming bleken alleen zij er zo over te denken. Wethouder K. de Haan meende dat men in dergelijke gevallen zakelijk hard moest zijn. Naar zijn mening schoof de provincie de ge meenten alles in de schoenen wat niet des provincies was en zo vond hij dat de gemeenten dat dan ook moesten doen voor wat betreft instellingen die niet van de gemeenten zijn. Het ging om een bedrag van ƒ866,-. Over de Kinderboerderij stelde de heer M. de Groot (BR) nog een vraag. Hij meende geconstateerd te hebben dat men al met de verbouwing van het nieuwe onderkomen was begonnen, terwijl de raad haar fiat nog aan de subsidie moest verlenen. Ook infor meerde hij naar de uitkomst van het bodemond erzoek. Volgens de wethouder mevrouw Wal ter zou er niet meer gewerkt worden aan het nieuwe pand. Dat was wel ge beurd, maar op haar verzoek stopgezet. Overigens gebeurde die werkzaamhe den geheel voor risico yan de Stichting Kinderboerderij. Het resultaat van het bodemonderzoek was haar nog niet be kend. Aankoop kunstwerken Zowel de WD-fractie als de fractie van D '66 vroegen om een principe- uitspraak voor het beschikbaar stellen van 1 °/o van de kapitaalsuitgaven voor de aankoop van kunstwerken. Deze principe-uitspraak kwam er niet uit Wethouder Dijkstra meende dat eerst op het advies van de culturele commis sie gewacht moest worden. Tijdens de algemene beschouwingen had de heer De Groot (BR) zich reeds tegen dit voorstel verklaard en gezegd dat men wel met beide benen op de grond dien de te blijven staan. De heer Hoekstra (Pr. Chr.) merkte nu op dat het allemaal wel mooi was, maar dat de financiën ervoor wel op tafel moesten kunnen komen. Waar van daan wist ook hij niet en wet houder J. Ebbers van financiën knikte instemmend. Onderwijs Wat het onderwijs betreft bleek dat speciaal de St. Jozefschool en de Da Costaschool de bijzondere aandacht van de wethouder hadden. Voor de St. Jo zefschool zag hij niet direct een oplos sing en hij meende dat het ook moei lijk was de school „uit het buurtje" weg te halen. Voor de Da Costaschool waren betere tijden, zij het nog in een onzeker en ongewis, verschiet. De hui dige huishoudschool wordt mogelijk hun nieuwe onderkomen, maar dan moet eerst de huishoudschool zijn on dergebracht bij de LTS. Wethouder Dijkstra had ook nog enige gymzalen op zijn program staan. De gymzaal bij de Mariaschool zal dras- tich opgeknapt worden, een gymnas tiekzaal voor bij de Groen van Prin- stererschool was reeds aangevraagd. Daarnaast zou er nog een zaal moeten komen op de plaats waar nu de nood- lokalen van de Van der Huchtschool staan. De nieuwe sport- en spelzaal bij de Vondellaan zou in september 1973 geopend kunnen worden. De begrotingen voor het Openbaar Slachthuis, het Woningbedrijf. Gemeen tewerken. het Grondbedrijf, de Ge meentelijke Sociale Dienst, het Gas bedrijf. het Natuurbad, het Openlucht theater en de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Soort passeerden zon der veel moeilijkheden de revue. Bij de begroting voor de sportstichting vroeg mevrouw Walma nog wel wat er hinderlijker zou zijn bij en in de buurt van een sportveld- een geruisloos re clamebord of een schetterende recla meboodschap uit een luidspreker. De hele kwestie reklameborden is echter in behandeling bij een commissie van de sportstichting. Zoals gezegd was de vergadering om hgna half zes afgelopen. Er was slechts een onderbreking van een uur voor de lunch, waaraan ook de bezoekers van de publieke tribune, dat waren er wel- eteld twee. mochten aanzitten. Met dit vooruitzicht zal moeelgk vol gend jaar meer belangstelling voor deze Soester marathonzitting bestaan.

Soester Courant | 1972 | | pagina 9