BROOÖOORlOQ Komt de oude dorpspomp weer op haar oude plaats? In beslag genomen Baarnse roggebroden werden in 1711 in het Soester raadhuis aan de Eemstraat verbeurd verklaard en door de Schout onder de armen verdeeld Een bank die gelooft in vele kleintjes Brood Broodbakkers Het ontstaan van de broodoorlog De strijd duurt voort En onverwachte publicatie Elders gebakken brood wordt inbeslaggeiiomen Frans Bosman N.V. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Bukbuis en bakoven Soester Courant van donderdag 21 december 1971 en A<\nnse Akkens Brood is meer als zomaar een levensmiddel. Het is een dagelijkse levensbe hoefte. In de symbolische zin van het woord is brood: leven en geloven. Wij bidden immers voor „ons dagelijks brood". In Ecmland en ook elders in ons land maakt men nu nog voor het aansnijden van een nieuw brood, met het mes een kruis daarover. Zo heeft men het grootmoeder en moeder zien doen. Het is een diep gewortelde gewoonte, die in onze tijd door velen nog altijd wordt voortgezet. Sedert eeuwen was er geen handwerk, dat zo sterk met het leven van het volk verbonden was als juist het bak ken van brood. Het brood dat werd verkregen door de samenwerking van de boer, de molenaar en de bakker, al heeft het ambacht van de molenaar in het begin van onze eeuw het veld moeten ruimen voor de techniek. De korenmolens zijn vervangen door fa brieken waar het graan wordt gema len. Het kunnen, het vakmanschap en de vlijt van de mensen zijn bepalend voor de kwaliteit van het brood. De bakker die zijn vak naar behoren uit oefent, dwingt respect af. Het is haast onvoorstelbaar, dat aan brood gebak ken in een broodfabriek, die achting krijgt, als brood, dat door de bakker gebakken is en waarin de traditie van een oer-oud beroep ligt. Haast overal op de wereld wordt brood gebakken, al zijn er uitzonde ringen, zoals bij de Eskimo's. Hoewel er veel boeren zijn geweest zowel te Soest als te Baarn, die in de achter ons liggende tijden zelf hun brood bakten, nadat zij het graan op de molen hadden laten malen, waren er ook bakkers, die brood bereidden en verkochten. Te Baarn liet men het graan malen op de Sandvoortse of Drakenburger molen en de Eemsche molen. De Soes- tenaren lieten hun graan malen op de molen „De Windhond", gelegen aan de Molenstraat en in de 19e eeuw bij de „Nieuwe Molen" of „De Vlijt", aan de Kerkstraat. Herhaalde malen vinden wij in de oude Buurmeesters Rekeningen over de jaren 1681-1699 en 1684-1687, onder de uitgaven, notities, die er op wijzen, dat er te Soest een aantal bakkers zijn, die aan de ingezettenen brood le veren. Vanwege het Gerecht ontvan gen de armen ook brood, dat door di- De korenmolen „De Vlijt" aan dc Kerkstraat gefotografeerd in 1927 en werd na de tweede wereldoorlog definitief met de grond gelijk gemaakt. meeste toestemden resolveerden volgens notitie om gequot te sijn. Comt den schepen voor dien dagh vacatie 1-10-0 De schepen ontvangt voor zijn ambte lijke bemiddeling en wandeling door het dorp de somma van één gulden en tien stuivers. Aan het eind van de 18e eeuw waren er drie bakkers te Soest. Hoogst waar schijnlijk te Baarn een zelfde aantal. In september van het jaar 1702 zijn er klachten van de Soester bakkers, dat de bakkers van Baarn hun broden groter maakten dan die van Soest. Hierbij zij opgemerkt dat dit rogge broden waren van zes, twaalf en soms twintig pond. Er werd vroeger door de bakkers ten plattelande weinig of geen wittebrood gebakken. Roggebrood was het voedsel van alle dag, dat in grote hoeveelheden werd gegeten. Dat de bakkers grotere broden kon den maken dan die van Soest kwam vanwege het feit, dat er te Baarn geen of minder accijns op het gemaal werd geheven. De bakkers van Baarn ver kopen hun brood aan de inwoners van Soest en dit was een groot na deel voor de Soester bakkers. De bak kers klaagden hierover bij de Schout van Soest. De Schout en het Gerecht van Soest onderzoeken de klachtvan de plaatselijke bakkers en nemen het besluït, een request samen te stellen door de Schout, met het verzoek om de Staten 's Lands van Utrecht te be wegen, de bakkers van Baarn te ver bieden hun brood te verkopen aan de Soester ingezetenen. Het blijkt dat het Gerecht, het toen malige gemeentebestuur van Soest, de zaak hoog opneemt en probeert aan deze toestand een einde te maken. Het gerecht komt bijeen en eenparig wordt besloten hieraan een eind te maken. Het hierna volgende request wordt de Staten 's Lands van Utrecht toegezon den: Jovis 21 Septemb: 1702 Present Den Schout Buurmeester ende t volle gerecht Den Schout ende die van den Ge rechte van Zoest ter ooren geko men zijnde de klagte dat de Bak kers van Baarn, vermits de vrij dom van ecijns (sic!) int gemaal van haar brooden grooter als de bakkers van Soest konnende maa- ken, haar brooden komen veijlen aan d' opgezetenen van haar Ge recht, en ook veele aan derzelve verkopen, en zulks tot groot na deel van haar Bakkers, die int gemaal zijn gequotiseerd, zo is goed-gevonden en geresolveerd, te verzoeken en committeerden de Heer en Mr Willem Hendrik Co- pes Schout dezes - Geregts, om de zen aangaande te spreeken met een advocaat tot Utrecht, ten eijn- de en concipiëren zodanig request, dat de voorsz Bakkers van Baarn werden geinterdiceerd van geen brood aan d' opgezetenen van Zoest te veijlen, veel min verko pen, en voorde alles hier inne te verichten als raade zal worden gegeven. Niettegenstaande de verheven aandui ding van bovenstaand request„Jovis" omnia piena" betekent, „God is over al", schijnt het verzoek van het Ge recht van Soest, om de bakkers van Baarn te verbieden hun brood te ver kopen aan de inwoners van Soest, niet de instemming te hebben gehad van de Staten 's Lands van Utrecht. De kwestie schijnt langdurig te zijn ge traineerd. Zeer waarschijnlijk was dit om tijd te hebben de wederpartij te horen, maar ook omdat men zich niet graag in de zaken van zo'n interne gelegenheid wilde mengen. Immers had het plaatselijk Gerecht de vrijheid al dan niet accijns op het gemaal te heffen. De Soester' bakkers bleven op het standpunt staan, dat hun Baarnse col lega's zich schuldig maakten aan on eerlijke concurrentie en ze bleven kla gen.- Zo zet zich de bakkersoorlog voort en blijven de Baarnse bakkers hun bro den slijten in Soest, waar de broden kleiner zijn, minder van gewicht. Dan schijnt op een gegeven ogenblik de zaak. voor de Soestenaren een gun stige wending te hebben genomen. Voortaan zal iedereen die brood bakt, om aan anderen, in of buiten het Ge recht te verkopen, zich moeten onder werpen aan de bepalingen, zoals die door het toenmalige gemeentebestuur van Soest zijn voorgeschreven. Er volgt een bekendmaking met de navolgende inhoud: Dingsdag 30 en Augustd 1707 Is eenpaarig goed-gevonden te doen de navolgende publicatie; Den Schout ende die vanden Ge rechte van Soest maken door de zen een ider (sic!) die het aangaat bekend, dat den geenen 'die gene gen zijn brood te bakken, om aan anderen, t zij in of buiten desen Gerechte, woonende te verkopen, het zelve wel konnen doen, maar dat onderworpen zullen wesen bij die vanden Gerechte gequotiseerd te worden. Het Gerecht geeft een ieder de vrij heid brood te bakken en te verkopen waar en aan wie men wil, doch wie in Soest verkoopt, moet de accijns op het gemaal betalen. Hiermee schijnt het kwaad te zijn bezworen, maar daarin heeft men zich vergist. De Baarnse bakkers en ook anderen gaan door met afleveren van brood, .zodat de bakkers van Soest om nog scherpe re maatregelen en voorschriften vra gen, die dan ook niet uitblijven. De concurrentie is dodelijk. De meeste Soestenaren blijven brood betrekken van vreemde bakkers. Door de Soester bakkers wordt om scherpere bepalingen gesmeekt. Ook de overheid i.c. het Gerecht van Soest ziet zich nu al jaren benadeeld, door dat de accijns op het gemaal, minder ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Miele, Siemens, Zanussi, Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: •Birkstraat 48 Telefoon 3367-8978 tussen soesteR De broodverzorging is in de loop van de geschiedenis in vele landen een belangrijk probleem geweest, zelfs zó dat het vaak een machtsfactor was. Als er geen brood was of als de pro ducten om het brood te bakken schaars waren, heeft dit dikwijls aan leiding gegeven tot politiek getwist of erger, tot oorlog. In een nog niet zo ver verleden was brood en het broodbakken nogal eens aanleiding tot onderlinge twist en na ijver tussen de bakkers van verschil lende dorpen en steden, want de strijd om hel brood kent geen grenzen. In het begin van de 18e eeuw kwamen de Soester en Baarnse bakkers met elkaar in conflict. Het is zo, dat de boeren vroeger thuis hun brood bakten in het zogenaamde „bakhuus" of in een dicht naast de boerderij staande „bakoven", gebouw tjes die wij nu nog wel aantreffen bij oude boerderijen, maar daarnaast be trokken zij ook het brood van de bakkers. Het bakhuis en de bakoven hebben hun functie al lange tijd verloren. La ter werd het bakhuis soms wel ge bruikt als washok en de oven benut om het water aan de kook te brengen, maar ook hierin is verandering geko men sinds de invoering van elektri sche wasmachines. verse bakkers wordt geleverd. De door deze bakkers ingediende rekeningen worden door „den Ontfanger vande arme penningen" betaald. Eerstelijck betaelt aen hendrikje Elissen en dat ter saecke van ge- haelt broot wegens den armen van Soest volgens qtie de somme van twee dertigh gl vier Stv: dus 32-4-0 Betaelt aen Jacobus Cornelis bac- ker ter saecke van gehaelt broot bij den armen van Soest genoten volgens qtie dato den 12e Janrij de somme van veertigh gl sestien stv: dus 40-16-0 Noch Betaelt aen Grietje morris van wegen het broot voor den armen 26-10-0 Betaelt aen Jacob de backer we gens gelevert broot aen d'armen 15-8-0 In. 1684 gaat een Schepen, op order van 't Gerecht van Soest door het dorp, om een ieder te vragen of men toestemt in een evenredige verhoging van de belasting op het gemaal. De meeste Soester inwoners stemden hier in toe en verklaarden zich accoord. den 21 July (1684) heeft Jacob Cornelis schepen voor ordre van het gerechte geheel soest door ge- gaen en een ieder gevraecht offe wilden gequoteseert sijn van we gen het gemaal het welcke de wordt dan vooraf gaande jaren. Ten slotte wordt het het gemeentebestuur te veel en vaardigt zij strengere maat regelen uit. Zij heeft hiervoor toe stemming gekregen van een hoger rechtscollege, in dit geval de Staten van Utrecht. Den 28 sten April 1711 Is met eenparige stemmen gere solveerd teKvijle diverse Lieden uit andere Geregten hen ver- stouwten in deesen Geregte hun brood te komen veijlen, tot mer- ckelijke praejuditie van deesen Geregte en alhier contribueerende en woonende Bakkers, dat ieder Schepen en Geregts-persoon word geautoriseerd de sodanige aan te haaien, het brood af te neemen en dat int Raadhuis te brengen en vervolgens te distribueeren aan den armen alhier, en dat de moeij- likheden en kosten daar over val lende het Geregt sal voldoen. Een ieder, komende uit een ander ge recht, die voortaan wordt betrapt brood af te leveren aan de ingezetene van Soest, mag door de Gerechtsdie naar en zelfs door de Schepenen van Soest worden aangehouden en zijn brood mag inbeslaggenomen worden. Het brood wordt dan naar het Raad huis aan de Eemstraat gebracht, ver beurd verklaard en tenslotte aan de armen van Soest uitgedeeld. Alle kos ten zijn voor de overtreders. Van nu af aan vertonen zich minder vreemde bakkers in het dorp dan voorheen. Zij zijn kennelijk bevreesd dat zij bij een eventuele aanhouding hun broden kwijt raken, met alle ge volgen van dien. Daarmee is een toch nog niet verwacht einde gekomen aan de broodoorlog tussen de bakkers van Baarn en Soest, die anders mogelijk tot een onderlinge dorpsvete zou zijn uitgegroeid. Gelukkig werd er uitein delijk recht gedaan. E. HEUPERS. De korenmolen „De Windhond" aan de Molenstraat in 1923 gefotografeerd. De molen was de oudste molen van Soest en werd in 1927 afgebroken. B(j de algemene beschouwing op de begroting 1973 informeerde de frac tievoorzitter van de VVD. de heer M. van Ee. waar en wanneer de histori sche dorpspomp weer aangebracht zou worden. Dc koperen kraan van deze pomp was het cadeau van burgemees ter Bentinck aan de gemeente bü ge legenheid van zijn afscheid. Hij over handigde de kraan toen aan wethouder K. de Haan met de wens, dat er spoe dig weer een pomp aan vast zou ko men te zitten. De pomp stond vroeger voor het oude gemeentehuis (zie foto) met daarbij de tekst: „Gelieven met langen slagen tc pompen". In het reeds geheel gerestaureerde raadhuisje achter dc Oude Kerk. woont thans de heer A. C. van Ee, de grote animator van dc algehele restau ratie van de Kerkebuurt. Met het herstel van de nu onder han den genomen herberg „De Drie Rin gen" en de plaatsing van dc pomp. wat door b. en w. werd toegezegd, zal de oude dorpskern van Soest weer veel van zijn oude luister herkregen heb ben.

Soester Courant | 1972 | | pagina 11