WILD U1B ACAFDLGO Kerstmis Kerstmis is in oorsprong een religieus feest m Bent u ook wild op wild (en gevogelte)? Dan doet u er goed aan deze tips aandachtig te lezen èn te onthouden. Wild of gevolgelte moet vóór de bereiding van binnen en buiten goed worden gewassen. Voorts moet u het goed laten uitdruipen en bovendien nog drogen met een doekje. Nat vlees wordt moeilijk mooi bruin. Het is aan te raden voor het braden een pan te gebruiken waar het wild of gevogelte goed in past. In een te kleine pan kunnen niet alle delen de panbodem raken en in een te grote pan kan het vlees uitdrogen. Voor het braden rekent men gemiddeld 25-50 g boter of margarine p.p. Men kan bij het braden een gedeelte van de boter of margarine vervangen door reuzel of kalfsvet. Dit geeft het gerecht of beter gezegd de jus een speciale smaak. Smelt het vet en voeg daarna boter of margarine toe. Men kan wild of gevogelte in de oven braden of zg. bovenop". In de oven zal het een vrij croquante korst krijgen, terwijl het „bovenop" ge braden aan de buitenkant zachter zal zijn. Omdat bij wild en gevogelte altijd de kans be staat dat het vlees uitdroogt tijdens de bereiding, is het aan te bevelen het herhaalde malen te be druipen. Bij het bereiden kan men bovendien het wild en gevolgelte bedekken met een vetgemaakt pa pier. Ook kan men om uitdrogen van het vlees te voorkomen het wild en gevogelte zg. barderen, d.w.z. ontwikkelen met een plakje spek. Men bindt het spek (géén gerookt gezouten rugspek) vast om de borst en de buik van het gevogelte of op de rug van het wild. "Wild of gevogelte dat zeer groot van stuk is, zal men in zijn geheel bijna altijd beter in de oven kunnen bereiden dan „bovenop". Heeft men geen oven, dan zal men indien men niet over een grote braadpan of hazepan beschikt het in stukken moe ten klaarmaken. De organen van wild en gevogelte, zoals hart, nieren en lever, dient men het laatste kwartier mee te braden. Over het algemeen worden wild en gevogelte zeer gaar gegeten. Men zegt zelfs, dat een haas van het bot te lepelen moet zijn. Het keuren van het gerecht - of het gaar is - is daarom van veel belang. Met een vork moet men nagaan of het vlees loslaat van de beenderen en of de gewrichten gemakkelijk losgewrikt kunnen worden. Als u ooit in Acapulco, Mexico, komt, moet u in het restaurant van hotel Maya eens Gallipavo Acapulco (kalkoen Acapulco) gaan eten. Wordt dit gerecht op de juiste wijze bereid, dan proeft men er de mystiek van de Azte ken in, vermengd met een opwin dend vleugje Spaarse verover- ingslust. Men heeft voor dit re cept nodig: 1 (Fri-Ki) babykalkoen, 175 g boter, 1 ui, 2 teentjes knoflook, 2 groene of rode pepers, 100 g amandelen, 2 bouillonblokjes, 4 to maten, 2 eetlepels sesamzaad, 50 g poedercacao, kaneel, koriander, 2 eetlepels chilipoeder en zout. Braad de kalkoen in boter op de gewone manier. De braadtijd hangt natuurlijk af van de om vang en het gewicht van het vlees. Voor baby-kalkoenen van 1500-2000 g rekent men ea. 2 uur; van 2000-4000 g 2V» uur en van 4000-5000 g 3' s uur. Vult u de kalkoen op, dan moet u gemid deld l!/ï a 2 uur langere braadtijd nemen. Maak in een apart panne tje met de bouillonblokjes een sterke bouillon. Snij de ui, kno flook, pepers en tomaten tot klei ne stukjes. Meng die door elkaar en roer er later nog de cacao en het sesamzaad door. Doe vervol gens wat boter in een pan en bak daarin dit kruiden-met-tomaten- mengsel gedurende vijf minuten. Een beetje kaneel en koriander, de 2 eetl. chilipoeder en wat zout strooit u er achteraf nog over. Dan is het tijd om over de inmid dels gaargebakken babykalkoen het kruiden- en specerijensausje te gieten, plus de helft van de gemaakte bouillon. Laat, rustig roerend, alles doorsudderen. Daarbij verdampt de bouillon. Giet daarom van tijd tot tijd nieu we bouillon bij. Het best kunt u hierbij rijst serveren. Strooi nog voor het opdienen amandelschil ders over de Acapulco-kalkoen. Om misverstand te voorkomen nog even dit: voor een baby-kal koen van 1500-2000 g hebt u 175-200 g boter nodig, van 2000-4000 g 200-400 g boter, en van 4000-5000 g 400-500 g boter. Gouden stapelcake Deze stapelcake kan dienen als nagerecht en als traktatie bij de middagthee. Ze heeft vele pluspunten: ze valt niet óe zwaar op feestdagen waarop in elk huisgezin toch al een tikje teveel wordt gegeten, ze behoort niet tot het grote leger „dikmakers" en u Juist bij hoogtijdagen als Kerstmis voelen we schriller de tegenstellingen. Er is het bloeiende, jonge gezin met opgroeiende kinderen, met vrolijk knetterende stem menmet een druk-zorgende moeder, een kerstboom-sle pende vader. Wellicht zijn ook de groot ouders nog in een bekoor lijke staat van gezondheid en kunnen ze mee genieten bij het levensgeluk van hun kinderen. Maar we weten allen dat er ook anderen zijn, die kampen met ziekte en zorgen, die eenzaam zijn en voor wie het woord „feestvreugde" haast een bittere klank krijgt. Ieder jaar weer opnieuw ho ren we de cynische klanken over het „vrede op aarde". Ieder jaar opnieuw blijkt er toch op onze niet zo heel grote wereld weer een haard van oorlog te zijn. Wij kun nen ons naar beste weten inzetten en richtingen steu nen die de vrede trachten te bevorderen. Doch Kerstmis vraagt toch wel bij uitstek om de vrede in ons eigen hart, in onze eigen bereik bare omgeving. Het gaat er niet om, terwille van eigen genoegdoening hier of daar een cadeautje te brengen of per telefoon een bloemstuk- je te bestellen bij de bloe mist. We moeten ons wel degelijk goed rekenschap ge ven wie we tegenover ons hebben en van deze persoon de gevoelens proberen te peilen èn te respecteren leder heeft een eigen karak ter en een eigen levensweg achter zich. De een zal tot tranen toe geroerd zijn door een bloemstukje en er slechts onze goede bedoeling in aanvoelen, de ander zal er zich mogelijk dubbel be droefd en eenzaam door voe len, met de gedachte: had den ze nu niet voor één keer eens zelf kunnen komen aanlopenWe kunnen in derdaad niet meer geven dan we naar ons beste weten doen. En dan mogen we ook met onbezwaard hart wer kelijk feestvieren. De een zal dat uitbundiger, de an der ingetogenen doen, al naar eigen aard. Vreugde en leed vormen een steeds wis selend spel in het leven. Zo lang we er anderen niet mee storen of kwetsen is het goed de beker van de vreug de zo diep mogelijk uit te drinken om op blijde ogen blikken terug te kunnen zien wanneer we onverhoopt en onvoorzien in moeilijker le vensperioden verzeild raken. Jett.y bent met de bereiding ervan geen zeeën van tijd kwijt. Want hoewel gauw-en-goed" een begrip is, dat in het woordenboek van een serieuze keukenprinses (en keu kenprins) niet mag voorkomen, is het op dit gerecht wel van toepas sing. Zelfs met heel weinig erva ring in het maken van gebak kan de gouden-stapelcake vlug en uit erst smakelijk worden gemaakt. Het „goud" heeft betrekking op de bekroning met gouden Califor- nische perziken. U hebt hiervoor nodig: 1 pak eocos-cake-mix, 1 flinke hoeveelheid vanille-suiker-gla- zuur, V» kopje licht geroosterde gemalen cocos en 1 blik perziken (schrijven). Maak volgens de gebruiksaan wijzing die u op het pak aantreft twee flinke vierkante plakken co- coscake. Vermeng daarna de van- ille-suikerglazuur met de licht ge roosterde cocos en bedek hiermee een van de plakken cake. Giet vervolgens de perzikschijven af en leg op de met glazuur bedekte plak cake een ruime laag perzi ken. Bedek daarna dit geheel met de tweede plak cake en be handel deze overeenkomstig. 4' 4:.:.',, cursus Het woord „cursus" moet u wel met een korreltje zout nemen, want we willen u alleen maar een paar tips geven. Veel vrou wen smeren maar raak met crème, je zou kunnen zeggen ,,ze zetten hun gezicht in de crème". Dat heeft twee nadelen: u schiet uw doel voorbij omdat u niet vol gens de regelen der kunst te werk gaat en u gebruikt twee maal meer crème dan nodig is, omdat de huid lang niet alles op- tor). neemt en u de overtollige massa toch met een doekje of tissue Dit zou een klassiek voorbeeld kunnen zijn van een vrouw die zich op een verkeerde manier veel te dik „in de crèiixe zet". Maar dat is het niet; de jonge vrouw neemt óók tot de goede gezichtshuidver zorging behoort. FotoMax Fac- alleen maar een maskertje, dat mpet weghalen. Alles wat u op die manier weghaalt doet zijn werking niet maar moet u wel betalen. Hier volgen wat goede tips: Breng een dun laagje crème aan met een lichte, zachte bewe ging van de vingertoppen.. Breng gezichtslotion aan met een lichte, kloppende beweging. Begin altijd onderaan de hals en werk systematisch naar bo ven. Van onderaan de hals tot de kin mag u gerust een stevige be handeling toepassen. Van de kin gaat u verder naar de ogen en daarna van de kin naar de ogen. Rondom de ogen heel voorzich tig te werk gaan en verdergaan naar de slapen. Vervolgens van de wenkbrau wen naar de haarlijn. Daarna naar beneden langs de rug van de neus en opwaarts over de neusvleugels. Horizontaal boven de bovenlip. Van de kin opwaarts naar de onderlip. Kerstmis is vóór allen het hoogfeest ter herdenking van Christus' geboorte op 25 de cember. In de protestantse kerken vooral Lutherse en Anglicaanse kerk wordt de kerstviering reeds op de avond van 24 december, de zo genaamde Heilige Avond, inge luid. Daarnaast heeft Kerstmis echter met zün intieme sfeer, omlijst door dennegroen, hulst, kerstboom en brandende kaarsen zich ontwikkeld tot een familiefeest, met kerst geschenken onder de versierde en verlichte kerstboom. In Nederland, België, Duitsland en Oostenrijk wordt dit feest bij voorkeur in de huiselijke kring gevierd, ofschoon het op één van de twee feestdagen buiten de deur gaan eten ook bij ons steeds meer in zwang komt. Het geven van geschenken op Kerstmis kwam enkele tiental len jaren geleden in Neder land nog bijna niet voor, maar na de Tweede Wereldoorlog werd het leggen van cadeau tjes onder de kerstboom ook bij ons meer en meer gebrui kelijk. Het Sint Nicolaasfeest raak te voor de ouderen wat op de achtergrond. Men bepaalde zich op 5 december in vele gezinnen tot een gezellige avond met banket en een stuk chocolade (letter). En terwijl de zogenaamde „pakjesavond" voor de kinderen behouden bleef, gingen de ouderen er meer en meer toe over elkaar op Kerstmis geschenken te ge ven. De kinderen voeren daar wel bij, want vanzelfsprekend werden ook zij op Kerstmis niet helemaal vergeten. Dat zou een hard gelag zijn ge weest. 0 Dit Zwitserse juweelhorlogeheeft een wijzerplaat van t(jge- roog (bruin met geel), jade (groen) of lapis-lazuli (blauw). Het kostbare sieraad is Constantin, Zwitserland. eenontwerp van Vacheron *n Horloges als sieraad Veel horloges zijn alleen maar functioneel, dat wil zeg gen: ze worden gebruikt om de tijd aan te wijzen. Een man die zijn vrouw wil ver wennen (en het betalen kan) geeft haar echter een horloge, dat behalve functioneel ook een sieraad is. Wie zich voor deze uurwerkjes interesseert, zal wel meerdere malen heb ben opgemerkt dat de artistie ke vormgevers die elk jaar de horlogemode bepalen, ongeloof lijk inventief zijn. De mannen van de Zwitserse uurwerknij- verheid weten maar al te goed dat er edel n.etaal, dus goud moet worden gebruikt voor „dameshorloges met een dub bele functie": tijdwijzer en sie raad. Geen enkel ander me taal bezit zulke ideale ei genschappen voor het „sme den" van aparte modellen, ter wijl goud bovendien een grote vastheid behoudt. Dat goud wordt gebruikt bij de fairika- tie van computers en de bouw van ruimteschepen, is daar het •bewijs voor. Is voor de ambachtsman goud de ideale materie die de grillen van zijn verbeelding kan volgen, voor de liefhebber die zich een in goud uitgevoerd horloge of ju weel aanschaft zal dit wonder baar metaal ook een andere kwaliteit bezitten: duurbaar- heid. Goud is onveranderlijk en de geschiedenis van onze beschaving is ermee geschre ven vanaf de eerste fijn be werkte juwelen uit de Oud heid. Wij vermelden slechts de kruiken en juwelen van de ko ningin-priesteres Shubad, de gouden helmen en rammen van de koningsgraven van Ur in Chaldea, die 4500 jaar na hun vervaardiging in al hun schittering zijn bewaard ge bleven. Om wat dichter bij huis te blijven: te Genève werd reeds in het jaar 1424 het gebruik van een kleur- merk bij verordening inge voerd. Waar voor diamant „karaat" een gewichtseenheid is, is voor goud kraat een aanduiding van het zuiver- •ïeidsgehalte. Goud van 24 ka raat is geheel zuiver; men noemt het dan ook „fijn goud". Maar in deze vorm wordt goud zelden gebruikt. In de bijouterie is het gebruike lijke gehalte 18 karaat, waar- oij een bepaalde legering (menging) wordt gebruikt ter- wille van de stevigheid. Mis schien zult u na het lezen van dit artikeltje uw gouden siera den en uw gouden horloge met nog meer zorg behandelen en met nog meer liefde dragen dan u ongetwijfeld al deed. Sober van opvatting en fraai van lyn is dit Zwitserse juweelhorloge, dat enigszins van de eind 1971 op de 30-ste „Salon van het horloge en het juweel" te Genève getoonde al gemene tendensen afwykt. De nachtblauwe wijzerplaat is versierd met een grote bril jant. Het is een model van Movado.

Soester Courant | 1972 | | pagina 9