Onderscheiding van Carnegie Heldenfonds aan twee Soesters uitgereikt Mej. Quirien Jonker getrouwd ...en ook op zaterdag Laat ook Soester(bergse) bedrijven inschrijven bij openbare aanbestedingen V olkskerstzanga vond in de Julianakerk Vrijdag 29 december 1972 51e jaargang no. 18 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 1972 MAAR GAUW VERGETEN Verzoek Wijkraad Soesterberg Jeugdclubs Het oog gericht op saneringsplannen deze enorm veelzijdige, elektronische tafelrekenmachine SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, UitgaveDrukkerij Smit - Soest Verschijnt iedere donderdag We kunnen 1972 gerust met een zekere opluchting afschrijven. Dat hebben we tenminste gehad. Veel moois, veel gelukkigs heeft het bepaald niet ge bracht. Dat ligt natuurlijk aan ons zelf, aan het gehele volk, aan de ge hele mensheid. Nederland heeft zich temeer gekenmerkt als een voor an deren wat vreemd land en volk. On ze vele gereglementeerde sociale voor zieningen, onze pacifistische inslag, onze toelaatbaarheid van allerlei im pulsen, onze baldadigheid, onze zacht heid in straffen, onze betweterigheid tegenover anderen, onze ongekontro- leerde emotionaliteit en dan nog, het koploper zijn in de Europese infla tietendens, dit en nog veel meer ei genschappen doen andere volken vaak vreemd aan. We werken ons zelf er ook nogal eens mee in de nesten, want we zijn ook nog behept met de angst voor verstoring van onze sa menleving en geven dan opposanten toe op punten waar het voor het ge heel beter zou zijn geweest het been stijf te houden. Een regerend kabinet heft zich nota- bene zelf op, zonder het vertrouwen van het parlement kwijt te zijn. Waarna het uiterst moeilijk is, om 'n ander kabinet te vormen, want de ene partij wil niet met de andere partij samenwerken. Vreemd hoor, heel vreemd. Wij kijken zelf van die vreemde en vaak zo kleinzielige in stelling niet meer op, doch voor een objektief buitenstaander is het. zoals een Amerikaan ons eens vertelde, wel een beetje gek aandoend gedoe. We begonnen het jaar 1972, al enkele maanden er voor, met een kabinet dat zich als voornaamste taak stelde om de inflatie een halt toe te roepen. Dat was hard nodig want de gulden werd steeds minder waard en diegenen die voor hun inkomen vastgespijkerd zaten en zitten op een vele jaren ge leden vastgesteld aantal guldens, van pensioenen of verzekeringen, zagen in feite de mogelijkheden van hun inko mens steeds verminderen, terwijl dat van de werkenden steeds maar ver meerderde. Halverwege het jaar bleken bereke ningen over terugdringen van de in flatie helemaal niet te kloppen, de prijzen bleven stijgen. De lonen ook. Ja natuurlijk, er moest wat aan ge daan worden. Maar alsjeblieft met zachte hand. Geen ingrijpen van de regering, maar de jongens van het bedrijfsleven het zelf op laten lossen Men zou daar wel eens even meepra ten en dan kwam het best goed. Neen, zeiden een paar ministers, daar bereiken we het niet mee, we moeten zelf richtlijnen vaststellen waaraan ieder zich houden moet. Nietes, zeider de anderen, dan krijgen we herriè en dat moeten we voorkomen. Een paar ministers stapten daarom op, maar de overigen zouden de inflatie, zonder herrie, gaan beteugelen. Met veel praten en veel deining kwam er een „centraal akkoord" tot stand met het bedrijfsleven. Dat perste er toch een paar percent meer loonstij ging uit dan de regering wel verant woord achtte, maar vooruit, dan kwam er tenminste geen herrie. Het was het laatste wat dat kabinet deed. Toen stapte het zelf ook maar op. Alsof 't vaderland met dat centraal akkoord gered was. Oorspronkelijk had men het „sociaal akkoord" willen noemen, doch daar was men al vanaf gestapt. Want zo erg sociaal gedacht was het immers niet; de mensen met pen sioenen, renten en verzekeringen ble ven in de kou staan, de werkenden zorgden wel zich toen nog iets te ver beteren. Het laatste deel van het jaar nam de inflatie in nog sterker mate toe. Voor net komende jaar ziet het er al niet beter uit. Welke regering er dan straks ook gevormd zal worden. De doktoren durven geen ingrijpende maatregelen te nemen. Eén van onze vreemde eigenschappen: die angst. De loonkostenstijging zal in 1973 toch weer de 14 °/o benaderen. En iedereen die daarin meedeelt zal er niet of j nauwelijks rijker door worden, maar er zullen wel enkele honderdduizenden landgenoten armer door worden, ook al stijgt de A.O.W.-uitkering. Men durfde daarom ook geen sociaal ak koord aan! Vreemd hé, met zóveel partijen die willen dat er sociaal gehandeld wordt in Nederland. Neen, laten we 1972 maar gauw ver geten. Iets groots is er door ons niet verricht. van het verkeer en aan de eisen die voor de veiligheid worden gesteld. Op zeker ogenblik komt de overheid tot het inzicht dat het zo toch eigen lijk niet langer kan, dat incidentele verbetering nauwelijks mogelijk is en weinig helpt. En dan ontstaat er een plan tot wat men noemt sanering, 'letterlijk vertaald: gezondmaking van de wijk. Dat betekent dan, dat de gemeente de oude huizen suksessieve- lijk in handen probeert te krijgen, met de bedoeling ze bij uitvoering van* het plan af te breken en door nieuwbouw de wijk een modern en komfortabeler aanzien te* geven. Eer het zover is moet men de bewoners natuurlijk andere woongelegenheid kunnen aanbieden. Daaruit ontstaat steevast grote ellende. In de eerste plaats wonen in die oude huizen meest oudere mensen, die er talloze jaren hebben gewoond, ge hecht zijn aan de sfeer van de wijk en van hun meestal eengezinshuis. In de tweede plaats wonen ze daar goed koop en iedere moderne woning waar zij naar toe zouden kunnen gaan, gaat hen een beduidend hogere huurprijs kosten. Beide redenen, die elkaar ver sterken, doen hen in verzet komen tegen het plan van het gemeente bestuur. Dan komen de beweringen dat er met hun belangen maar hele maal geen rekening wordt gehouden, dat de ouderen ergens anders niet meer kunnen wennen, dat ze niet méér kunnen verwonen, dat zij zich in de oude huizen van de oude wijk best gelukkig voelen en het ongemak voor lief nemen. Dan ook komen er steevast oppositie groepen in werking, die de onvrede van de bewoners stimuleren en daar mede tegelijk hun eigen onvrede te genover alles wat overheid is dienen. Men komt met een z.g. alternatief plan, dat neerkomt op vernieuwing, op revonatie van de bestaande huizen. Er bredere ramen in aanbrengen, van binnen wat uitbreken, badgelegenheid in aanbrengen en meer van dergelijke hulpmiddelen. Men moet de bewoners inspraak geven, zegt men, luisteren naar hun verlangens en niets van dat afbreken en er moderne hoogbouw of zoiets toepassen. De bewoners wil len het immers niet en daarmee heeft de overheid alleen te maken. Het is voor jongeren en oppositionele gro-"nyi( een heerlijk punt om zich druk \r J- te maken en de nodige opwinding over te ontketenen. De overheid, van welke richting dan ook, is de gebeten hond. Meestal ontstaat die opwinding als het plan zelf al enige jaren oud té, het gemeentebestuur inmiddels reedk di verse percelen in eigendom heeft ver worven en tot afbraak daarvan over gaat. Want wat is het geval. Zodra een saneringsplan ook de goedkeu ring van de regering heeft verkregen, krijgt de gemeente pas rijksubsidie voor de sanering voor ieder afgebro ken huis in dat gebied. Ieder gemeen tebestuur is er dus op uit om, zodra dit door vertrek van de bewoners mogelijk is, in bezit verkregen huizen af te breken, opdat de rijkssubsidie wordt verkregen, de rentelast dus wordt verminderd en er weer geld beschikbaar komt voor andere aan kopen e.d. Dan vallen er dus gaten in de wijk, die het aanzien ervan sterk verslechteren. Dan is het eigenlijk reeds te laat om nog met een plan tot renovatie te ko men. De gaten moeten weer gevuld met nieuwbouw en het kan niet anders of de gehele wijk moet daarbij wor den aangepast. Trouwens het plan tot modernisering van de wijk heeft natuurlijk zijn goede redenen. Liet men de toestand zoals ze was, dan komen er ook talloze klachten, zowel ten aanzien van de te verouderde woningen als wat betreft het verkeer in en het aanzien van de wijk. Reno vatie vergt ook enorme kosten, dus ook hogere huurprijzen. En dan blijft het de vraag hoe lang die gereno veerde huizen dan nog mee gaan. Uiteindelijk, zeg over hooguit tien jaar, zal men toch tot afbraak en nieuwbouw moeten en willen over gaan. Saneringplannen worden echter overal gretig gebruikt om er die hond van een overheid mee te slaan. Alsof die, zelf gekozen, overheid er op uit is de belangen van de burgers te negéren en maar dure nieuwbouw ontwerpt om zich te laten gelden. Het is natuur lijk heel gemakkelijk om te spelen op het sentiment van de bewoners, maar een beetje verder kijken dan de eigen neus lang is mag niet worden vergeten. Het wekt al gauw de in druk, dat er niet zozeer geopponeerd wordt terwille van het belang van de burgers doch meer om zelf in de pu bliciteit te komen en eigen politieke doeleinden te dienen. KANTMAN. Woensdagmiddag reikte de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, namens het bestuur van het Carnegie Heldenfonds, aan de heren W. Veldhuizen en H. W. Voskuilen een oorkonde met daarbij een zilveren asbak met inscriptie uit. De beide heren ontvingen deze onder scheiding voor hun moedig optreden direct na de rampzalige autobotsing op de Soesterbergsestraat, welke op zon dagmiddag 16 april plaatsvond en waarbij vijf doden vielen te betreuren. De burgemeester memoreerde in het kort hun kordate optreden, waardoor zij er te samen in slaagden twee personen, mevrouw E. M. E. Meïjer-Emmelot en het 4-jarig dochtertje Jantine van het omgekomen echtpaar Lablans, uit de brandende auto's te redden. „Al hebben wij een goede brandweer en een prima ambulance-dienst, voor ogenblikkelijke hulp zijn mensen nodig, die bereid zijn dat te doen en te redden wat er te red den is. Het/is goed een dergelijk moe dig optreden voor het voe „iehi. te ha len", aldus de burgemeester. De korte plechtigheid werd bijgewoond door een van de geredden, mevrouw Meijer-Emmelot en door het echtpaar Aberson, waar Jantine Lablans een goed onderkomen heeft gekregen. Na afloop onderhielden zij zich geruime tijd met de beide heren. Namens politie en brandweer waren aanwezig inspecteur J. Hoogma en de heren Groart, Timmer, Huizinga, Das- selaar en Spelt. Tijdens de nogal langdurige openbare vergadering van de Wijkraad, ondanks de uiterst korte agenda, werden drie voorstellen in stemming gebracht. Het voorstel van de voorzitter van de wijkraad tot het plaatsen van een con tainer voor het deponeren van overtol lig glaswerk werd na enige discussie met vijf stemmen vóór, met name voor proefplaatsing en twee tegen (de he ren Bosma en Van Munster) aangeno men. De heer Van Munster hoopte ongelijk te krijgen, maar hij vreesde het ergste voor de omgeving van de container, daar deze ook wel gebruikt zal gaan worden voor het storten van alle mo gelijke vuil. De heer Van Aalst bepleitte een voor stel om zowel college als gemeenteraad een brief te zenden, waarin gevraagd zou worden in de toekomst de Soester bedrijven in het algemeen (al ging het aanvankelijk alleen om aannemer De Goede uit Soesterberg) de kans te bieden om ook in te mogen schrijven bij openbare aanbestedingen, hetgeen met algemene stemmen werd aange- De heer Van Aalst uitte kritiek op het gemeentebeleid met name gemeente werken inzake de „aanbesteding" van de brandweerkazerne in Soesterberg, hetgeen binnenskamers met een kleine selectie van aannemers was geregeld en waarvoor andere aannemers gewoon de kans niet hadden gekregen. De heer Eijpe, die aanvankelijk meen de, dat het hier alleen een persoonlijk belang gold, stemde toch met het voor stel in. Het derde voorstel, waarvoor een stem ming nodig was, werd nog even op de valreep afgedaan en betrof het voor stel, van de vorige vergadering, waar bij de stand 3-3 was en de voorzitter zich had teruggetrokken. Dit voorstel betreffende het zich houden aan uit spraken in de wijkraad gedaan, het zich houden aan het onderwerp en er voor waken geen personen aan te val len, had thans de goedkeuring van zes leden, terwijl de heer Van Aalst al leen tegen was, die overigens in de mening verkeerde, dat dit voorstel pas aan de orde zou komen na het ont werpen van de nieuwe wijkraadsveror dening. Eén voorstel van de heer Eijpe, waa: geen stemming voor gevraagd werd, betrof de kwestie straatnaamgeving, waarbij de twee woningen aan de Ster renbergweg-zuid de a- en b-numme- ring van de Rademakerstraat zouden krijgen en de 12 woningen aan de Postweg in de vervolgnummering als, Luit. Koppenlaan zullen worden opge nomen. Algemeen vond men dit een goed voorstel. Door voorzitter Veenendaal werd me degedeeld, dat met ingang van 8 ja nuari de schoolbus voor de kinderen, die buitengewoon onderwijs ontvangen in Amersfoort, rechtstreeks van Soes terberg naar Amersfoort en omgekeerd zal gaan rijden. Een verzoek van de bewoners van de Plesmanstraat aan de raad der ge meente tot het plaatsen van gemeen schappelijke voordeuren in de „open hal" werd door de gehele wijkraad ge steund. Tijdens de rondvraag stelde de heer Van Aalst voor het college een brief te sturen inzake het militaire verkeer door het dorp Soesterberg, ondanks de bestaande garnizoensorder, die het ver keer buiten het dorp om zou laten gaan. Verder bepleitte de heer Van Aalst een extra oversteek voor school kinderen op de nieuwe rijgsweg aan de Postweg. Daar deze kaart wel niet haalbaar zal zijn, werd door de heer Eijpe gevraagd op korte termijn toe zicht van de politie te vragen bij het kruispunt met verkeerslichten aan de Veldm. Montgomeryweg, terwijl de heer Bloemendaal om een betere afzet ting van de Postweg bij die drukke verkeersweg vroeg. De heer Veenen daal deelde nog mede, dat er wel een oversteek voor voetgangers komt te genover de r.k. kerk naar de bushalte. Mej. Lensink vroeg naar het tijdstip van de reconstructie van de Gen. Win kelmanstraat; de heer Bloemendaal wilde graag een voorlichtingsavond voor de bewoners van die straat. Ver der brak mej. Lensink weer een lans voor een speelveld voor de jeugd, waarbij de heer Veenendaal opmerkte, dat in het sportcomplex van de zand- afgraving een „trapveldje" gepland is, maar hij betwijfelde het of de jeugd van nu dan nog jong genoeg zou zijn. De heer Bosma vond de tijd erg kort voor het oversteken van de nieuwe weg bij de verkeerslichten en de heer Van Munster zag graag een abri en vluchtheuvel bij de nieuwe bushalte voor de Marechausseekazerne. De heer Bloemendaal was erg be nieuwd wanneer er nou eens een ge sprek zou zijn met de wethouder van Onderwijs over de voorlichtingsavond voor de scholen. Met ingang van maandag 8 januari a.s. starten de jeugdclubs weer in het verplaatste Middenwijkgebouw, dat nu aan de Parallelweg staat. Er is weer club op maandag-, donderdag- en vrij dagavond. Op een goede opkomst van de jeugd wordt gerekend. In menige stad of dorp van ons land bestaan er bij het gemeentebestuur plannen tot sanering van de oude kern of andere oude wijken. Dat betreft gebieden waarin de meeste huizen zo'n zestig tot honderd of meer jaren oud zijn. Verouderd dus van zowel aanzien als indeling en inrichting van het huis. Veelal zijn het voor een groot deel huurhuizen, onderworpen dus aan de huurvaststelling, waardoor het voor de eigenaren moeilijk is het onderhoud voldoende te verzorgen, laat staan er moderniseringen in aan te brengen. Langzamerhand verpau peren die huizen dus, tenzij in sommi ge gevallen de huurders er met eigen hand en kosten wat aan verbeteren, waardoor ze weer een aantal jaren meekunnen. Daar is echter niet iedere huurder toe bereid en toe in staat. In vergelij king iet nieuwe wijken krijgt de oude wijk of kern een wat armoedig aanzicht en is het woonkomfort er in de meeste huizen minder dan de ei sen die we tegenwordig aan het woon genot stellen, zelfs in de meest een voudige woningwetwoningen. Ook is het stratenplan in de oude wijk vaak niet meer ingesteld op de toeneming Donderdag voor Kerstmis voltrok de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaften in de trouwzaal bij het gemeentehuis het huwelijk tussen mej. Quirien Jonker en de heer J. J. Klaversteijn. Mej. Jonker, onderwijzeres aan de Margrietschool, geniet in Soest grote bekendheid als deelneemster aan de Olympische Spelen voor - gehandicap ten, waar zij deze zomer twee zilve ren medailles won. Ook de heer Klaversteijn is als lid van de zwemvereniging De Duinkik kers geen onbekende in Soest. Hij is als laborant werkzaam'in Lelystad. Voor de huwelijksvoltrekking be stond grote belangstelling; de klas van juffrouw Jonker was o.m. com pleet aanwezig. Zij brachten het echt paar Klaversteijn-Jonker, bij het ver laten van de trouwzaal, een muzikale hulde. Tijdens de druk bezochte receptie in café-restaurant „De Soesterduinen' boden de heren G. Kruimer en B. van Os, namen het Bentinck-fonds, hun medebestuurslid een fraaie bokaal aan. Ook vele leden van De Duinkikkers gaven acte de presence. De traditionele jaarlijkse Volkskerstzangavond in de Julianakerk trok ook dit jaar weer een overweldigend aantal belangstellenden. Aan de goede bedoelingen van de organisatoren behoeft uiteraard niet getwijfeld te worden, maar wel mag men zich afvragen waarom toch aan de voor dit doel minder geschikte Julianakerk wordt vastgehouden. De burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften leest het kerstevangelie voor. De akoestiek laat beslist te wensen over, wat tot gevolg heeft dat bijvoor beeld de muzikale bijdrage van P.V.O. niet tot zijn recht komt. Ook de af stand tussen organist en koren levert steeds moeilijkheden op. Beide pro blemen zouden opgelost zijn indien men van een ander kerkgebouw ge bruik ging maken. Wij denken bij voorbeeld aan de Petrus en Paulus- kerk, De Open Hof of de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, opende deze kerstbijeenkomst met gebed en het voorlezen van het Kerstevangelie. Daarna werden, afwisselend begeleid door de Soester Harmonie onder lei ding van de dirigent Herman Wilder- dijk en de organist G. v. d. Schepop, vele kerstliederen gezongen. Dominee Jac. Smit sprak over het the ma „Kerstmis vieren?". Met een slot woord van pastor H. J, M. van Maanen en het „Gebed des Heren" werd de avond besloten. Medewerking werd verder verleend door het kinderkoor „De Schellebellen" onder leiding van Paula van Alphen en het Mannenkoor „Apollo" onder leiding van de heer G. v. d. Schepop. Een klein storend element vormt steeds de gewoonte van sommige bezoekers tot een half uur na het begin te ko men. Vendomatic Transistorradio Glasheldere weerga ve midden-en lange golf. Toonregeling en oortelefoonaan- slüiting. Speelt op 4 batterijtjes. Kompleet in leren tas: 33.50 Hobbylamp Geheel van solide metaal. Kan door zijn tafelklem in een wip, overal gemonteerd worden. De lange arm (100 cm) blijft in elke gewenste houding staan. 4 Kleuren. 23.95 Vendex-2000 poederblusser Spuit gifvrij bluspoe- der, dat 't vuur blij vend afdekt. Voor auto, boot, tent enz. Kompleet metop- hangbeugel en schroeven; 17.50 Terlenka herenpantalon Zeer mooie kwaliteit Terlenka/wol. Keuze uit modellen met of zonder riem. Ook in grote enkwartmaten. Diverse tinten bruin, grijs en marine. 20.- Merbau parkettegels Van onverslijtbaar 10 mm dik hardhout. Makkelijk zelf te leg gen op houten- en betonvloeren. Met leginstruktie. Per tegel, 48x48 cm, 5.50 Damesbreeches Van 100% katoen, charmant bedrukt in 3 verschillende kleurstellingen. Zeer elastisch, perfekte pasvorm. Mt 48/50: 3.75 Mt 42/46: Chroom trapkruk Heel licht hanteer baar extra hulpje In uw huishouding. Twee beukehouten treden, kunststof bovenblad, chroom onderstel. 26.50 Boekenkast Biedt ruim 5 meter berging voor uw boe ken. Moderne uitvoe ring in blank met groene planken. Hoog 180, breed 90, diep 30 cm. Met deze SilverReed SE 50 kunt U moeiteloos en razendsnel: optellen, aftrekken, vermenig vuldigen en delen, voortgezet vermenigvuldigen en delen, menigvuldigen en delen met konstante faktor, machtsverhef- fen en gekombineerde bereke ningen maken. Komma instellen op 0, 2 of 4 decimalen. Gewicht 900 gram, formaat 20 x 14 x 6 cm. Met lichtnet aansluiting. Voor thuis en kantoor. (Incl. BTW). VROOM DREESMANN Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen

Soester Courant | 1972 | | pagina 1