Klu-Hulpaktie in de Soedan beëindigd Vrede in Vietnam Telefoon 13156 VOOR OUD- EN NIEUWJAAR iSoeóter natuurbad Werkgroep milieu Soest vanaei oen Terug van „weg geweest" Kakkerlakken in gemeentewoningen aan de Varenstraat Officiële mededelingen Verkeersmaatregel Benoeming lid van de gemeenteraad Verkeersmaatregel Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin 14 Illegale Turken aangehouden Vergadering commissie culturele zaken Inbraak Val met bromfiets Bromfietser en passagier gewond Verkeersbord vernield Geen voorrang verleend OLIEBOLLEN0,25 p. st. APPELBEIGNETS ƒ0,30 p. st. VLEESKROKETTENƒ0,40 p. st. BITTERBALLENƒ0,15 p. st. SALADES vanaf5,00 HORS D'OEUVRE vanaf7,50 HORS D'OEUVRE vanafƒ7,50 Gaarne tijdig bestellen en af te halen oude jaarsdag tot 5 uur. RESTAURANT VAN WEERDEN POELMANWEG 4 Jacht op inbrekers leverde geen resultaat op 40 Bejaarden uit Ierland brengen bezoek aan Soest Raiffeisenbank organiseert pretfestival voor schooljeugd GASTARBEID Onder invloed SOESTERBERG Overtreding sluitingstijd Agenda voor de maand januari samengesteld door de Soester Gemeenschap MET RAAD EN DAAD Roester Courant van donderdag 21 december 1972 Negen weken na het vertrek van dc vliegbasis Soesterber, keerden vrijdag middag de witgeschilderde F-27, de „Jan Willem Bertens", terug op de thuis haven. Het vliegtuig, met de bemanning kapitein-vlieger T. G. de Jager, eerste luitenant-vlieger J. H. Jansen, de adjudant-onderofficier-vlieger N. A. Bak, de adjudanten boordwerktuigkundigen A. P. A. Veldhuizen en T. J. Peters en de adjudant-onderofficier-radiotelegrafist J. J. Huysing, deed gedurende die weken, onder de vlag van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties, dienst in de Afrikaanse republiek Soedan, ten zuiden van Egypte. In 70 galerijwoningen van de gemeente aan de Varenstraat is de aanwezigheid van kakkerlakken geconstateerd. Ondanks ondernomen bestrijdingsacties is de technische dienst van gemeentewerken er nog niet volledig in geslaagd aan de plaag een einde te maken. Daarom zal half januari opnieuw de bestrijding ter hand genomen worden, waarvoor de medewerking van de be woners gevraagd wordt. De aktie is kosteloos, maar er is nogal wat onge rief aan verbonden. Zo zullen in de plinten en de wanden van de keuken kasten en de voor- en achtergevels ga ten van 8 a 10 mm worden geboord om de moeilijk bereikbare plaatsen te kunnen behandelen. De bewoners worden verzocht op de dag dat hun woning behandeld wordt, alle kasten in de keuken en de huis kamer te ontruimen. De bestrijding wordt uiteraard in de gehele woning uitgevoerd, de keuken, slaapkamers, toilet- en doucheruimten, de doorvoeren van verwarmingsbuizen, waterleidingen en ventilatiekokers. Twee a drie weken later vindt er een controle plaats. Alle plaatsen waar kakkerlakken waren, worden opnieuw behandeld, in ieder geval de keuken. Bovendien krijgen alle huurders koste loos spuitbussen uitgereikt. Verwacht wordt dat eenieder in eigen belang volledige medewerking ver leent. Zij worden er op gewezen, dat zij opgrond van de volksgezondheid verplicht zijn de woningen te laten be handelen, ook al meent men dat er geen kakkerlakken in de woning aan wezig zijn. Bij weigering heeft het college de be voegdheid de toegang tot de woning te verlangen. Er dient dan wel rekening mee te worden gehouden, dat de hier uit ontstane financiële kosten, aan de onwilligen in rekening worden ge bracht. Aan alle bewoners zal een vragenlijst worden uitgereikt, die t.z.t. door de huismeester zal worden opgehaald. Preventieve maatregelen Tot de te nemen preventieve maatre gelen behoren het afgesloten opbergen van alle levensmiddelen, dus geen le vensmiddelen onafgesloten opbergen in de keukenkastjes; het dagelijks schoon maken van het aanrechtblad, de goot steen, het fornuis en de vloer Levens- middelenafval mag uitsluitend bewaard worden in afgesloten pedaalemmers, die zeker 1 x per dag dienen te worden geleegd. Belangrijk is ook het minsten 1 x per week schoonmaken van de keukenkasten en vooral ook het zgn. emmerkasje. Verder ook de koelkast, het gasfornuis en de afwasmachine. Deze moeten 1 x per 2 weken van hun olaats verwijderd worden om de ach terzijde, inclusief de wand en de vloer te kunnen schoonmaken. Kakkerlakken zijn alleseters, die we ken kunnen leven op één broodkrui mel. Daarnaast leven zij ook van dode dieren en afvalstoffen. Door het in aanraking komen met allerlei vuil, kunnen zij smetstoffen en kiemen van besmettelijke ziekten op de mens over brengen. De eerste bestrijdingsaktie wordt^ uit gevoerd van maandag 15 januari tot en met donderdag 18 januari. De twee de aktie start op maandag 5 februari en duurt eveneens 4 dagen. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens, maken bekend, dat hun college heeft besloten door plaat van borden 8 en 9 van bijlage II van het Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens voorrang te geven aan het verkeer op de Veldm. Montgomeryweg te Soesterberg, ten aanzien van het verkeer komende uit de Luit. Kop penlaan. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin, doch behoort te worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat van de provincie Utrecht te Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B de Koninklijke Nederlandse Automo biel Club K.N.A.C., de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging en gedeputeerde staten der provincie Utrecht te Utrecht. Soest, 28 december 1972. Vanaf heden is ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken c.a., voor een ieder ter inzage gelegd een besluit tot benoeming van de heer B. Joosten, Bosstraat 94 te Soest, tot lid van de raad der gemeente Soest, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagname van mevrouw T. R. Walma van der Molen-De Vries, als lid van de raad. Soest, 22 december 1972. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens, maken bekend, dat hun college heeft besloten door plaat sing van borden 13 en 20 van bijlage II van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens de langs de rijks weg Amersfoort-De Bilt gelegen pa rallelweg (tussen Veldm. Montgome ryweg en de Postweg), Soesterberg, te sluiten voor alle motorvoertuigen gaande in de richting van de Veldm. Mon tgo mery weg. Van het besluit tot het nemen van bovengenoemde verkeersmaatregel be staat voor iedere belanghebbende be roep open tot het einde van een ter mijn van 30 dagen na heden. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin, doch behoort te worden ingediend bij De bemanning ontving daar veel steun van de Nederlandse ambassade in Khartoem, in het bijzonder van de tijdelijk zaakgelastigde in de Soedan, drs. J. W. Bertens. Uit waardering voor zijn hulp kreeg de F-27 zijn naam. Op Soesterberg waren ter verwelko ming aanwezig, naast de familieleden van de bemanning, de Minister van Defensie De Koster, de bevelhebber van de luchtmacht Lt. Generaal G. van der Wolf, de commandant van het commando luchtverdediging Gen. Maj, W. M. v. d. Bosch, de waarnemend basis-commandant de Lt. Kolonel H. J. Folmer en een groot aantal perso neelsleden van de vliegbasis. Na de landing werd het vliegtuig tot bij de ontvangstplaats geëscorteerd door brandweerwagens, die met veel sirene-geloei de vreugde over de be houden terugkeer onderstreepten. In de briefing-room voerde later de minister het woord. Hij wees op de bijzondere prestatie, waarbij zij voor deze vredestaak een totaal-afstand van 3l/s maal de omtrek van de aarde af legden. Mede namens zijn collega Mi nister Boertien bracht hij hen dank. Een welkomswoord sprak ook de com mandant van 334-squadron, de majoor H. Westra, die ondermeer opmerkte dat ook deze vlucht een bijdrage had ge leverd voor het bestaansrecht van het squadron. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat het Nederlandse vliegtuig het eerste, en tot op dit moment het enige, was dat volledig voor rekering kwam van het donor-land. De andere, onder meer door Ierland en Denemarken ter beschikking gestelde toestellen, vlogen voor rekening van de Hoge Commis saris. de Cmmissaris van de Koningin in de Drovincie Utrecht te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat van de provincie Urecht te Utrecht., de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B de Koninklijke Nederlandse Automo biel Club K.N.A.C., de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging en gedeputeerde staten der provincie Utrecht te Utrecht. Soest, 28 december 1972. De Commisaris der Koningin in de provincie Utrecht en mevrouw Ver dam zijn voornemens ter gelegenheid van de jaarwisseling te ontvangen op woensdag 10 januari 1973 van 16.30 tot 18.00 uur, in Paushuize, Kromme Nieu we Gracht 49, Utrecht. Controle in twee pensions voor buiten- lanse arbeiders, aan de Middelwijk- straat en aan de Van Weedestraat, le verde de politie 14 illegaal in ons land verblijvende Turken op. Zij worden op de gebruikelijke wijze naar Turkije teruggezonden. De eerstkomende vergadering van de commissie culturele zaken wordt ge houden op dinsdag 9 januari a.s., aan vang 20.15 uur, in het gemeentehuis. Op de agenda staat ondermeer de be spreking van de conceptverordening voor het St. Josephgebouw en enige al ternatieve regelingen. Ook de subsidie voor het Utrechts Stedelijk Orkest komt aan de orde. Ingebroken werd in de woning van de heer P. S. aan de Birkstraat. De dader kwam via een zijraam binnen en ver dween met medeneming van een elec- trisch scheerapparaat. Bij sigarenhandel Jansen aan de Van Weedestraat. werd voor de twee de maal in korte tijd een sigaretten automaat vernield. Nu werden er 6i pakjes sigaretten uit weggenomen. Op de Albert Cuyplaan kwam de 52 jarige G. v. B. met zijn bromfiets te vallen, toen hij met de trapper de trot toirband raakte. Hij liep daarbij een hoofdwond op en werd per ambulance naar Zonnegloren gebracht. Na behan deld te zijn kon hij op eigen gelegen heid weer naar huis terugkeren. Op de kruising Dalweg-Van Goyenlaan verleende de automobilist G. H. (46) uit Blaricum geen voorrang aan de brom fietser J. W. K. (16) uit Soest. K. kwam te vallen en brak als gevolg hiervan op drie plaatsen zijn linker arm. De bij hem achterop zitttende (R. C. (13) liep een vleeswond op aan zijn bovenbeen. Beiden werden per ambulance naar het ziekenhuis Zon negloren vervoerd. Bij het nemen van de bocht van de Nieuweweg-Molenstraat kreeg de auto mobilist H. E. C. (22) een naast hem staande vaas bloemen op zijn schoot. In een schrikreactie stuurde hij naar rechts en vernielde daardoor een ver keersbord. De schade zal hij vergoeden. Bij een autobotsing op de kruising Ko- ningsweg-Beckeringhstraat werden 2 auto's vrij ernstig beschadigd. De 59- jarige Amsterdammer M. B. verleende, komende van de Koningsweg geen voorrang aan J. S. H. (23) uit Soest. De auto van B. werd naar het bureau gesleept. Al deze heerlijke gerechten zijn bereid in eigen keuken door onze chef-kok. Een uitgebreide jacht op een inbre ker, die twee woningen aan de Stad houderslaan bezocht, heeft niet het ge wenste resultaat opgeleverd. De zoek actie werd ingezet nadat de heer H. B., bewoner van het pand Stadhou derslaan 152, in de vroege morgen van woensdag op donderdag, de politie alarmeerde met de mededeling dat hij gewekt was door een inbreker, die de deur van zijn slaapkamer opende. Ongeveer anderhalf uur later kwam een soortgelijke melding binnen van de heer H. H. E., wonende Stadhou derslaan 126. Ook daar werden de be woners gewekt door het openen van de slaapkamerdeur. De politie zette daarna de Stadhou derslaan af, maar de man ontkwam. Bij beide woningen bleek een ruit te zijn vernield, waarna het raam werd geopend. De inbreker nam de tijd om de beneden-etages te doorzoeken en toen hij daar niets van zijn gading vond, ging hij naar boven met het be kende gevolg. Uit de woningen wordt, voorzover men heeft kunnen nagaan, niets vermist. De politie vermoedt dat deze inbraken te maken hebben met een serie inbraken, die dezelfde nacht gepleegd werden in Baam. Sinds juli van dit jaar houdt de Nederl. Protest. Bond zich zeer actief bezig met hulpverlening aan kinderen uit Noord-Ierland. Vliegtuigen vol kinderen met hun eigen begeleiders zijn uit Belfast gehaald en telkens 3 weken in Nederland te gast geweest. Veel hulp van particulieren maar ook van organisaties als Terre des Hom mes en Europa Kinder Hulp heeft dit mogelijk gemaakt. Een van de voor waarden van de N.P.B. was, dat het gemengde groepen zouden zijn. Rooms- Katholiek en Protestant moesten sa men kunnen leven en met veel beleid en geduld lukte dit en: er bleef iets van hangen. Terug in Noord Ierland bleven ze met elkaar omgaan en ver telden over Nederland, waar men el kaar niet om geloofsverschillen dood schiet. In de week voor Kerstmis was in Belfast een gezamenlijke Protestant- Katholieke Kerkdienst, een unicum in dit gebied. Op 27 december kwamen weer 200 Noord-Ieren in ons land, ditmaal ook een groep bejaarden uit een van de zwaarst getroffen stadswijken, ook weer gemengd van geloof. Deze 40 bejaarden, met eigen helpsters, werden ondergebracht in een hotel in Ede. De Nederl. Protest. Bond. afd. Soest nam op zich, ze een dag (4 januari) voor haar rekening te nemen, daarbij geholpen door Busonderneming Ten- sen, Restaurant Darthuizen en Be jaardencentrum Braamhage. In Braamhage gebruiken ze de middag maaltijd, samen met de bewoners van Braamhage, wat nog wel enkele taal problemen zal opleveren, de meeste gasten spreken slechts Ulsters dia lect. In Restaurant Darthuizen wordt hen een Engelse Tea aangeboden, waar bij men kan kegelen. Daar tussenin is er een rondrit per Tensen-bus door het Utrechtse piassen-gebied. Een aantal jongeren uit de Soester N.P.B. verzorgt de ochtendkoffie. Al met al hoopt men ook op donder dag 4 januari niet alleen deze bejaar de Noord Ieren een plezierige dag te bezorgen maar hen tevens te demon streren dat de verdraagzaamheid het leven in Nederland toch wel prettig maakt. Overigens meent N.P.B. hiermee een bescheiden bijdrage te kunnen leveren aan practisch Christendom. Alle geheimzinnigheid waarmee het Parijse Vietnam-overleg wordt omge ven kan niet verhullen dat de wapen stilstand op handen is waarmee het definitieve vertrek van de Amerika nen wordt ingeluid. De details waar over nu nog wordt gedelibereerd, heb ben voornamelijk kosmetische beteke nis: de overeenkomst moet er zo keu rig mogelijk uitzien. Of ze ook zo keurig zal worden na geleefd is de vraag - de geschiedenis van dertig jaar strijd in Vietnam moe digt niet erg aan er te snel bevesti gend op te antwoorden. Maar het hoofddoel is immers het de Amerikaanse troepen mogelijk te ma ken zich in te schepen zonder dat het al te veel op een aftocht na een ne derlaag lijkt, alsmede de vrijlating van de paar honderd Amerikaanse ge vangenen die in handen zijn van noord-Vietnam en de Vietcong. Dit hoofddoel wordt wel bereikt, wat daarna gebeurt is volslagen dubieus. Het akkoord, dat is wel zeker, gaat uit van de werkelijkheid dat in Zuid- Vietnam de regering van president Thieu een deel van het land daad- werkelijk regeert en beheerst en dat daarnaast gebieden bestaan waar het gezag wordt uitgeoefened door de Vietcong. Op de een of andere manier moeten die twee met elkaar geïnte greerd worden opdat uiteindelijk de Zuidvietnamezen zich kunnen uitspre ken over hun politieke toekomst. Het Vietcong-standpunt is dat het dan vanzelf tot een hereniging komt van de twee Vietnams tot één staat - en wel naar het Noordvietnamees model. De strijd nu gaat er voornamelijk om dat regeringstroepen en Vietcong zo veel mogelijk gebied het hunne kun nen noemen om bij het ingaan van het bestand een zo voordelige positie in te nemen als ze kunnen bereiken. Dat het daarna zo vreedzaam zal toe gaan als het akkoord uitstippelt ge looft niemand. De wapens die in koortsachtig tempo uit de V.S. naar president Thieu zijn gestuurd, geven niet de indruk of het zwaartepunt van de integratie zal liggen bij de stembus en de onderhandelingstafel. Thieu heeft geen lust zich opzij te la ten schuiven en het materiaal is rij kelijk voorhanden om te voorspellen dat over en weer de beschuldiging van kontraktbreuk zal worden geuit met de vermoedelijk gewelddadige konse- kwenties vandien. Maar dat is dan nadat de Amerika- se troepen en gevangenen weer thuis zijn. Washington zal er zich niet veel meer om bekommeren. Ziet Thieu kans op de een of andere manier aan de macht te blijven dan is dit wel kom, zo niet dan zal er ook niet te hard om worden getreurd. Het is duidelijk dat Noord-Vietnam en Vietcong wel degelijk tegemoetko mender zijn geweest dan ooit in het verleden, vermoedelijk omdat hun grote broers China en de Sowjet-unie hen daartoe hebben aangespoord. Die twee tot steun verplichte landen voe len de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam wel degelijk als een verzwa ring van hun rekening waarvan ze graag verlost zouden zijn. Óok al zou het later toch nog tot vechten komen met Thieu dan is dit zonder Amerikaanse bombardementen en dergelijke toch wel voordeliger. Vandaar dat de anders zo formalisti sche Noord-Vietnamezen bereid zijn om een mooie smoes te bedenken ten einde tegemoet te komen - nogmaals voornamelijk op papier - aan het grote bezwaar van Thieu. Deze eist dat de Noordvietnamese troepen ook uit Zuid Vietnam weg moeten, gelijk met de Amerikanen. Maar Hanoi heeft altijd strak volgehouden dat het geen troe pen in het zuiden heeft. De charmante oplossing is dat Vietcong-strijders die van noordelijke afkomst zijn natuur lijk bij vrij personenverkeer tussen de twee Vietnams naar huis kunnen te rugkeren - een fijne formulering in sprookjessfeer die vriendelijk, zij het nietszeggend, verschilt van de vroegere strenge vasthoudendheid aan eigen ei sen. Over een poosje is de kwestie-Viet- nam er dus weer een vooral van de Vietnamezen zelf. Maar wie gelooft dat Thieus duchtig bewapend en goed ge traind leger en de bepaald niet zwak ke andere partij dan snel alles in vrede en vriendschap zullen regelen is wel een grote optimist. Op 4 en 5 januari a.s. organiseert de Raiffeisenbank een pretfestival voor de schooljeugd. Op 4 januari vindt tevens de uitreiking van de hoofd prijs in de nationale jeugdprijsvraag plaats. Deze is gewonnen door een leerling van de St. Josephschool, Sem- rny Prinsen. Hij mag met zijn ouders twee weken "oor rekening van de bank naar Engeland. De prijs zal wor den uitgereikt door Ria Bremer en Kluk-Kluk, beiden overbekend van de T.V. Aan het festival werken verder mee o.m. Tante Emmy en Ben Ali Ko. De voorstellingen worden gehouden in de zaal Noord van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat en beginnen om 13.30 uur. De werkgroep milieu Soest stelt zich positief op tegenover de plannen van de gemeente om op enkele punten containers voor éénmalig glas neer te zetten. Zij wijst er evenwel op dat men ook bij Spullenhulp aan de Veldweg dit s kwijt kan. Het gaat dan naar mevrouw Margaret Benning in Baarn, die een landelijke actie „Alle Hens" voert om de actie op gang te brengen. De baten van deze actie komen ten goede aan de vereniging tot behoud van de Waddenzee en aan de vereni ging Milieudefensie. Met het glas dat in de gemeentelijke containers wordt gedeponeerd Is dat uiteraard niet het geval. Het éénmalig glas dat naar de Alle Hens-actie gaat moet zijn ontdaan van metaaldelen en schoon zijn. Afsluit- capsules en kurken van flessen kun nen wel afzonderlijk ingeleverd wor den. Bovendien krijgt men voor oud papier, glaswerk en - platgeslagen - blik milieubonnen. Daarmee doet men mee aan een wedstrijd. Dat wedstrijdelement wil de werk groep milieu Soest ook invoeren bij zijn actie om de schooljeugd in te schakelen bij het schoonhouden van het natuurgebied om Soest. Inzet daarbij wordt een wisselbeker. De hoofden van de scholen zullen bin nenkort om medewerking worden be naderd. Bij de winkels zullen steekproeven worden genomen naar de bereidheid voor een milieubewuste indeling van het assortiment. Nog kort voor de feestdagen heeft de werkgroep ver sterking gekregen. Omdat de komende tijd verscheidene bladen onregelmatig verschijnen ko men de milieutips pas weer na nieuw jaar. In de EEG van straks, dus met inbe grip van Engeland, zullen zes en een half miljoen gastarbeiders werken van de gemeenschapslanden zelf en daar buiten. Zij vormen een toenemend pro bleem dat vooral samenhangt met de kulturele achtergrond van de gasten. Zo geloven wij ook dat het probleem van de Surinamers in Nederland meer samenhangt met hun kuituur dan met hun andere ras. Wij zijn in Nederland geen rassenhaters. Het is echter wel de vraag of de gastarbeid mag groeien ofwel moet worden teruggedrongen. Niet te ontkennen valt dat er sociale, ekonomische en andere aspekten zijn aan het verblijf van gastarbeiders, die tot spanningen leiden. Vrouwen en kinderen van gastarbeiders dreigen tus sen de wal van de welvaart en het schip van hun kulturele achtergrond te geraken. Met name de kinderen zijn de dupe. Zij krijgen geen of onvoldoende onderwijs en dreigen een nieuwe klas se hele of semi-analfabeten te worden binnen onze gemeenschap. Dan zijn er de verblijfsproblemen van de gastar beiders zelf. Wij denken aan hun huisvesting en rekreaüe, die geen verheffend beeld biedt. Dat beeld wordt nog somberder wanneer deze mensen geen officiële verblijfsvergunning hebben. Dan wor den zij zonder pardon uitgewezen. De vakcentrales schelden op de onder nemers die illegale mensen in dienst nemen. De ondernemers moeten volgens hen zwaar gestraft worden. Wij zouden lie ver zien dat de vakcentrales nog eens nagaan of en onder welke voorwaar den de gastarbeid door Nederlanders kan worden verricht. Dan zouden wij minder werkloosheid hebben en min der vreemdelingen binnen ons overbe volkte land halen. De vakbonden moeten zelf beseffen dat wij een kategorie mensen aksepteren, die zich in wezen hier niet thuis voe len. Waarom geen intensieve pogingen aangewend om het arbeidsprobleem binnen de gemeenschap der zes of van de negen op te lossen. Het zou een bijdrage leveren tot ons geluk en tot dat van al die losgerukten uit hun eigen kuituur. Een studie heeft uitgewezen dat zij toch geen bijdrage leveren aan de ontwikkeling van hun eigen land. De onder invloed van alcohol rijdende B. G. S. (27) reed op de Koninginne- laan een voor hem links van de weg staand hek ondersteboven en kwam vervolgens tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Hij beweerde door een tegen ligger verblind te zijn. De auto werd naar het bureau gesleept en S. raakte zijn rijbewijs kwijt. De eigenaar van een café aan de Veldm. Montgomeryweg kreeg een procesverbaal in verband met het overtreden van de sluitingstijd. Hij vierde zijn verjaardag en had toe stemming het café tot twee uur open te houden. Om kwart voor vijf in de morgen werden er echter nog 10 feestvierende gasten aangetroffen. WEGENS INVENTARISATIE MAANDAG 8 DINSDAG 9 WOENSDAG 10 JANUARI GESLOTEN DE VOORVERKOOP BEGINT DONDERDAG 11 JANUARI, OM 8.30 UUR. BOEKHANDEL J I Woensdag 3 januari: 10.30 uur; Nieuwjaarskoffie-ochtend in de Pro menade, Amalialaan 1 Baarn; Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 14.00 uur; Kaartmiddag Bejaarden So ciëteit St. Jozef in het Verenigingsge bouw, Steenhoffstraat 19.30 uur; Brandweerkazerne, Nieuw jaarsreceptie Burgemeester. Vrijdag 5 januari: Handwerkinstuif; Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Zondag 7 januari: 15.00 uur; Kamer concert in het Artishockgebouw. 15.00 uur; Poppentheater. Maandag 8 januari: 20.00 uur; Bijeen komst Soester Vogelvrienden in Hotel „De Kleine Witte", Middelwijkstraat 2. Dinsdag 9 januari: 20.15 uur; Gemeen tehuis, vergadering Comm. Culturele- zaken. Woensdag 10 januari: 14.00 uur; Kaart middag Bejaarden Sociëteit St. Jozef in het Verenigingsgebouw, Steenhoff straat. 20.15 uur; Bestuursvergadering Soes ter Gemeenschap, Veenbesstraat 604. Zondag 14 januari: 15.00 uur; Poppen theater in het Artishockgebouw. Woensdag 17 janauri: 14.00 uur; Bij- eenkomst-kaartmiddag Bejaarden So ciëteit St. Jozef in het Verenigingsge bouw. Donderdag 18 januari: 20.00 uur; Drs. A. A. Mabelis: „Herfst in Lapland" - Mij. tot Nut van 't Algemeen, Oranje Hotel; Burg. Grothestraat. Vrijdag 19 januari: Handwerkinstuif; Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Zondag 21 januari 15.00 uur; Poppen theater in het Artishockgebouw. Dinsdag 23 januari: Bestuursvergade ring Winkeliersvereniging. Woensdag 24 januari: 14.00 uur: Kaart middag Bejaarden Sociëteit St. Jozef in het Verenigingsgebouw. Donderdag 25 januari: Uitvoering ac cordeonver. Animato in Pasadena, Amersfoort. Vrijdag 26 januari: 14.15 uur; Diamid dag door dhr. Wirtz over Laos in het Brandpunt, Baarn; Ned. Ver. v. Huis vrouwen. 21.15 uur; filmclub Artishock in het Artishockgebouw. Zaterdag 28 januari: 10.30 uur; Thema ochtend in het Artishockgebouw; ge spreksleider: Dick Stroband. 15.00 uur; Poppentheater in het Arti shockgebouw. Woensdag 31 januari: 14.00 uur; Cul- turelemiddag Bejaardensociëteit St, Jozef in het Verenigingsgebouw. SCHILDER. Reeds lange tijd zijn wij in het bezit van een schilderij van W. Wester, voorstellende een landschap ,,'t Klooster" te Heemstede. Heeft u gegevens over deze schilder? Antwoord: De landschapsschilder Wil lem Vester werd in 1824 geboren te Heemstede en overleed in 1871 te Haarlem. Hij was een leerling van J. J. Spokler. In het Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41, 's-Gravenhage, tel. 070-514181 hangt een schilderij van hem. U zou daar desgewenst nadere gegevens kunnen krijgen. FRANKRIJK. Ik heb wel eens ge hoord, dat Frankrijk ook wel „Marian- ne" genoemd wordt. Hoe is deze bena ming eigenlijk ontstaan? Antwoord: Marianne was de spottende benaming voor de Franse republiek, welke nogal gebruikt wordt door haar tegenstanders. Oorspronkelijk was „La Marianne" de naam van een geheim Frans republikeins genootschap dat was opgericht na de staatsgreep van 2 december 1851. Marianne als sym bool van Frankrijk is een karikaturale - vermoedelijk buitenlandse - vervor ming van de vrouwenfiguur welke als „La Liberté" het symbooi was van de Franse revolutie. Symbolisch wordt deze figuur veel door tekenaars ge bruikt.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3