HOMEE Aanvulling lager loon KOM SNEL KOOPJES KIJKEN BIJ Mislukte pogingen tot éénwording RADIO IECKER Gegarandeerde neutraliteit ,De Kleine Witte" HOSTESS OI EEN SHELL „ZELFTANt" STATION WIERS' Zelftank-m Quickservicebedrijf Sïtsweg EEN VRIENDELIJK HEERTJE Frans Bosman N.V. Schadefonds geweldmisdrven Het oplossen van Euroese krampachtigheid M. TUSSEN EG.SEIIEN Doel: de werkloze sneller aan 't werk te krijgen abonnementsgeld Steenhoffstraat 66 Soest - Tel. 18644 Tel. Politiebureau 144 44 YAMAHA VISCOUNT PHILICORDA LINDBERGH Solina Riha Hammond Chez nous Vous êtes Chez vous Voor een >nge vrouw misschien wel de le,kste baan die er is: Voor de balie J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg. Soest en omstreken. w<- Rouw- en Trouwkleding Soester Courant van donderdag 4 januari 1973 Dikwijls doet zich de situatie voor. dat werklozen een baan niet aksepteren, omdat zü in hun loon achteruit zullen gaan. In zo'n geval kan de bedrjjfs- verenigings de werkloosheidsuitkering ook niet intrekken. BÜ de Tweede Kamer is nu door minister Boersma en staatssecretaris Rietkerk een wetsontwerp ingediend dat tot strekking heeft dat de mogelijkheid wordt geopend tot toekenning van een loonaanvulling bij werkaanvaarding tegen een lager loon dan het dagloon, waarnaar de uitkering wordt berekend. Door middel van deze loonsuppletie hopen de bewindslieden een aantal werklozen weer sneller aan het werk te krijgen. Het komt in toenemende mate voor dat een werknemer er zijns ondanks niet in slaagt een werkkring te vinden, waarin hij een zodanig loon kan ver werven, dat hij deze werkkring kan aanvaarden, omdat hij dan met wer ken een geringer inkomen zou genieten dan het bedrag van zijn werkloosheids uitkering. Het niveau van de werkloosheidsuit kering wordt dan een beletsel om an der werk te aanvaarden. Voor de bo nafide uitkeringsgenietenden betekent dat een ernstige teleurstelling, voor tiguren die parasiteren od de sociale voorzieningen, is het een buitenkansje. Zij hebben dan tenminste een goede smoes om het aangeboden werk niet te aanvaarden. Daarom stellen de genoemde bewinds lieden thans voor de werknemer, die /en uitkering ontvangt ingevolge de werkloosheidswet (w.w.) of de wet werkloosheidsvoorziening (w.w.v.), een loonsuppletie toe te kennen, die de financiële bezwaren tegen het aanvaar den van een andere werkkring opheft Ook komt voor een dergelijke loon aanvulling in aanmerking de werk nemer, die lager betaalde arbeid aan vaardt in onmiddellijke aansluiting op «en voorafgaande dienstbetrekking, wanneer hij recht op uitkering zou hebben gehad, indien hij die lager be taalde arbeid niet zou hebben aan vaard. De uitvoeringsorganen kunnen ook een loonsuppletie toekennen aan de werk nemer, die vrijwillige arbeid aanvaardt, welke ook na toekenning van een sup pletie niet als passende arbeid zou kunnen worden aangemerkt. Geen loonsuppletie zal worden verstrekt bij werkaanvaarding in deelbetrekkingen, in betrekkingen voor korte duur en in betrekkingen waarin het loon minder bedraagt dan 60 van het uitkerings dagloon. Welk percentage? Tijdens de W.W.-periode wordt het nieuwe (lagere) loon aangevuld tot 90 van het (hogere) uitkeringsdag loon. Tijdens de W.W.V.-periode tot 85 van het (hogere) uitkeringsdag loon. Voor werknemers beneden de 50 jaar bedraagt de periode waarover hij al dan niet onafgebroken een loonsupple tie kan ontvangen ingevolge de W.W. maximaal 130 dagen en ingevolge de W.W.V. maximaal 2 jaar. Deze ter mijnen bedragen voor de werknemer, die op de dag waarop zijn werkloos heid aanving, 50 jaar of ouder was, resp. maximaal 260 dagen en drie jaren. Op deze termijnen komen in mindering de dagen, waarover de werknemer vóór het ontvangen van loonsuppletie uit^aring krachtens de W.W. of de kV.W.V.-vheeft ontvangen. De werkne- /mer hetfcU c&us zelj: alle belang bij I om aan een zo spoedig mogelijke werk- I hervatting mede te werken! Het wetsontwerp bindt de aanspraak I op een loonsuppletie aan de afgifte van een verklaring door het gewestelijk arbeidsbureau. Wil aanspraak bestaan op een loonaanvulling, dan moet het arbeidsbureau o.m. verklaren dat voor de betrokken werknemer slechts arbeid beschikbaar is tegen een loon, dat min der bedraagt dan 90 °/o (gedurende W.W.-periode) of 85 °/o (gedurende W.W.V.-periode) van het uitkeringsdag loon. Ook moet het arbeidsbureau ver klaard hebben dat de beschikbare ar beid bij toekenning van een loonsup pletie voor de betrokken werknemer als passende arbeid dient te worden aan gemerkt. Veel kritiek Het is overigens nog zeer de vraag of het onderhavige wetsontwerp het staatsblad ongeschonden zal halen. Al lerwegen bestaat er lof voor de inten tie van het wetsontwerp, dat immers beoogt om werklozen zo snel mogelijk aan een nieuwe werkkring te helpen en d.m.v. een loonsuppletie althans de financiële beletselen hiertegen zoveel mogelijk op te heffen. De kritiek richt zich echter op verschil lende onderdelen van het ontwerp. Met name spitst zij zich toe op de hoogte van de loonsuppletie. De Raad voor de Arbeidsmarkt (kommissie van de So ciaal Economische Raad) had immers een percentage van 100 voorgesteld. De bewindslieden daarentegen willen niet verder gaan dan een aanvulling van het lagere loon tot maximaal 90 van het (hogere) uitkeringsdagloon, zodat de werkloze bij aanvaarding van nieuw werk toch een financiële veer moet laten. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat oud vakbondsbestuurder Boersma zijn fiat aan dit wetsontwerp heeft gegeven. Hij had kunnen weten dat een voorstel tot aanvulling van het lagere loon met minder dan 100 °/o niet alleen op verzet van vakbonden en Kameroppositie zal stuiten, maar vermoedelijk ook in eigen konfessionele kring bezwaren zal op roepen. Het zou ons daarom verbazen wanneer dit wetsontwerp ongeamen- deerd de eindstreep zal halen In de eerste dagen van januari 1973 worden de kwitanties voor het abon nementsgeld voor het le kwartaal 1973 aan de incasseerder ter inning afgegeven. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u het verschuldigde bedrag ad 4,75 di- rekt over te maken op onze post girorekening 126156, of op onze rekening bij de Nederdansche Mid- denstandsbank of Coöp. Raiffeisen- bank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te voldoen. Voor de abonnees die automatisch gireren geldt deze mededeling niét. Wacht U a.u.b. niet met gireren tot de incasseerder komt. Dan voorkomt U voor ons veel werk en ook een incasseerder wenst graag voor zijn werk beloond te worden. Administratie SOESTER COURANT HEREN- EN JONGENSKLEDING Uw special-Dealer voor Hoge inruil. Prettige Kredietservice. Y AMAHA-orgelIessen. UW ORGEL-ADVISEUR In de buitenlandse politiek bereik je de beste resultaten als je een beetje onberekenbaar bent Dit is een opinie van Henri Kissinger toen hij nog hoog leraar was. Als eerste strateeg in dienst van Nixon denkt hij er niet anders over. Zijn tekst moet wel een beetje verduidelijkt worden. Het is niet een oproep om onbetrouwbaar te zijn, maar het advies om overal en altijd zo te reageren dat je voor het vervolg ver schillende koersen kunt varen. Op die manier ontneem je de tegenstander niet alleen de zekerheid hoe je verder zult reageren, maar je hebt ook zelf het voordeel dat je jezelf niet onom keerbaar vastwerkt in een positie. Kissingers idee kwam vooral als een reaktie op de rechtlijnige manier waar op bijvoorbeeld Eisenhouwers minister van buitenlandse zaken Jhon Foster Dulles door dik en dun streefde naar omsingeling en beteugeling van zowel de Sowjet-unie als de Chinese volks republiek. De hele kwestie-Vietnam is daaruit voortgevloeid. Kennedy was weliswaar de eerste pre sident die echt militairen stuurde, ove rigens maar enkele duizenden, maar het was de logische konsekwentie van de steun die zijn voorganger het regiem van Saigon had toegezegd. In Kissingers opvatting was die hele periode van een koude oorlog er een waarin de twee partijen beide vrijwel alle mogelijkheden tot manoeuvreren .hadden opgegeven, gebiologeerd als ze keken naar een aantal van te voren opgestelde normen van henzelf en van de andere partij. Het duo Kissinger-Nixon heeft daar inderdaad iets aan gedaan, waarbij het uit de verstarring losweken van de re latie tussen China en de V.S. wel het belangrijkste element is. Of vooreerst in Azië de Amerikanen hiervan ook voordeel zullen genieten-is een aanvechtbare zaak. De betrekkin gen met Japan zijn wat vrijer en los ser geworden tot beider genoegen en BIJ BAR - CAFÉ - RESTAURANT MIDDELWIJKSTRAAT 2 TELEFOON 13331 Japan is in een positie geschoven dat het 'na verzoening met China aktiever deel zal moeten nemen in de Aziatische zaken. Weinig steun De relatie Washington-Peking werkt aanzienlijk soepeler en aangenamer dan menigeen zou hebben voorspeld. Maar ten aanzien van de kleinere landen is de rol van de V.S. een tamelijk hache lijke aan het worden. Het opgeven van Taiwan (Formosa) door de V.S. - en in hun navolging ook door Japan - neemt niemand op als een tegenslag. Verwijten erover hoort men niet, het wordt als iets volkomen logisch opgevat, wat het ook is. Maar Thailand bijvoorbeeld dat zich al sinds Dulles' tijd nauw bij de V.S. heeft aangesloten, voelt zich onbehaag lijk. Alle Aziatische landen hebben zo in tussen wel geleei-d dat ze beter niet op de V.S. kunnen bouwen - iets wat ze trouwens jaren geleden al voorzichtig is bijgebracht door president Nixon op wereldreis. En waar nog wat Ameri kaanse steun kwam, haalde die weinig uit - bijvoorbeeld Pakistan versus Bangla Desj. Als aktiviteiten van één van de grote machten iets te betekenen hadden wa ren het die van de Sowjet-unie - be middeling met Pakistan, steun bij de strijd in Bangla Desj. Wat nu ook weer niet betekent dat iedereen nu maar direkt graag onder de paraplu van de Russen kruipt - en we mogen aanne men dat die ook zo hun eigen bedoe lingen hebben bij het verwerven van invloed. Nu de grote mogendheden in dit ge bied zoveel losser tegenover elkaar zijn komen te staan wordt het voor de Aziatische landen aantrekkelijk om de kolossen met elkaar te laten uit zoeken en gezamenlijk hun neutraliteit te laten garanderen door alle drie sa men. Het zal bijvoorbeeld de Chinezen niet verdrieten als zij geen bases in Thai land kunnen vestigen als ze weten dat de Russen en Amerikanen die ook niet hebben. Belangstelling voor deze drie dubbel gegarandeerde neutraliteit zijn met name Thailand, Maleisië, Singa pore, Birma, Indonesië en wellicht nog een paar anderen. Het. is hun voordeel dat ze kunnen slaan uit de leer van Kissinger, die de relatie tussen de grote machten uit de stellingenoorlog gehaald heeft waarbij beheerst gebied meespeelde en omgezet in een soepeler en beweeglijker spel dat veel meer in diplomatieke sfeer wordt beoefend dan echt te land, ter zeer en in de lucht. De Russische vloot is bezig te verhui zen van Egypte naar Syrië. Dit is niet zo'n geweldig ingewikkelde onderne ming, want het gaat niet om een kom- plete vlootbasis maar slechts om een plek waar herstel en proviandering mo gelijk zijn. De Russische Middellandse-Zeevloot is net als de Amerikaanse een appa raat dat verder geheel op zichzelf kan opereren en in noodgevallen zelfs voor de bevoorrading geen havens nodig heeft. Nu hoefde de Russische vloot niet weg van president Sadat toen hij wel de adviseurs en technici uit de Sowjet- unie naar_ huis terugstuurde in een boze bui. Maar de Russen laten op deze manier wel even merken dat ze de Egyptenaren niet nodig hebben. Waarbij ze enpassant ook ervoor zor gen dat Egypte niet langer verdient aan de Sowjet-vloot. Aardiger in dit geval is dat de Syriërs duidelijk geen zin hebben om één lijn te trekken met de Egyptenaren. Bij hen zijn de Russen wel welkom en er is zelfs voor gezorgd dat een aan tal hoge officieren die zich nog al eens in het openbaar anti-Russisch uitlie ten uit hun posten zijn gezet. Een nieu we periode van intense Syrisch-Rus- sische vriendschap wordt kennelijk ge waardeerd zowel door de Russen als de Syriërs. Maar niet zozeer door Egypte en nog minder door Libië, waar diktator Kha- daffi de grote inspirator is ook voor het feit dat Egypte de Russen de deur wees. Khadaffi is de mening toegedaan dat de Russen niets in het gebied te zoe ken hebben, zeker niet nu blijkt dat ze geen zin hebben al te aktief tegen Is raël op te treden. Laten de Arabische landen in nauwe samenwerking zelf hun boontjes maar doppen, is zijn beginsel, waartoe hij ook Egypte heeft overreed niet zozeer door zijn gloedvolle woorden dan wel door zijn rijkdom. Ook al is er verder nog niet veel gebleken van de volko men eenheid tussen Libië, Egypte en - naar de bedoeling is - ook Soedan, de plannen gingen al verder. Al was het alleen maar om strategische overwe gingen: Israël omsingelen. Met Jordanië valt niet samen te wer ken, dat is vanouds bekend. Libanon is ook al geen partner die zich voor dit soort ideeën zal laten strikken. Blijft over: Syrië, ooit eens met Egypte sa men verbonden in de eenheidsrepubliek van Nasser, die na luttele jaren al weer uiteenviel. Niet alleen blijft dit land afzijdig van Khadaffi's opzet, het gaat er nu zelfs radikaal tegen in. Het heeft ook nog ruzie met zijn Ara bische buur Irak, maar dit land heeft zich nooit intens bemoeid met wat er aan de Middellandse-Zeeoever gebeurde en voelt zich zeer zeker allerminst aangetrokken tot het tweespan Khadaf- fi-Sadat. En landen als Saoedi-Arabië en Koeweit die van hun olie overigens niet zo erg gewaardeerde Egyptische broeders een beetje uit de nood te hel pen worden nu nog veel koeler. Tenslotte is Khadaffi een man die openlijk de verdwijning van alle vors ten eist en is niet te beroerd daarbij een handje te helpen. In zoverre zich dit tot Jordaniës Hoessein en de heer ser van Marokko richt is dit voor de vorsten der Saoedi's en Koeweiti's niet zo'n bezwaar, maar ze zijn zeker niet van plan zich al te zeer aan te sluiten bij de Libische heerser die ook hen in pricipe graag afzet. En zelfs binnen de nieuwe poging om een grotere Arabische eenheid op te bouwen, zien we vreemde dingen. Kha daffi is zo min op de Russen als de Amerikanen gesteld, die hij beiden uit de Middellandse Zee wil bannen. Maar niettemin probeert zijn Egyptische broeder Sadat heftig om weer. met de Amerikanen aan te pappen. Sadat wil kennelijk graag zowel een goede buur als een liefst sterke verre, maar niet al te verre vriend hebben. Het is een Arabische specialiteit: iede re poging tot het scheppen van meer eenheid wordt begeleid met nieuwe wrijvingen die de Arabische landen weer tegen elkaar in het geweer bren gen. In Soest is een Shell „Zelf Tank" Station, een heel nieuw en modern idee, waarmee de automobilist geweldig blij is. Hij kan zelf zijn benzine tanken, zorgt voor zijn eigen service en kan zich bedienen in de Shell-Shop. Op dit Station zal een jonge vrouw deze auto mobilist moeten ontvangen, aanwijzingen ge ven, afrekenen en activiteiten rondom de Shell-Shop verzorgen. Kortom een fijne, moderne baan voor een vrouw tussen de 20 en 35 jaar, met enig voortgezet onderwijs na de lagere school, die van zelfstandigheid en afwisseling houdt en graag met mensen om gaat. Als u aan bovenstaande voorwaarden voldoet en geïnteresseerd bent, maak dan een tele fonische afspraak met de heer A. J. Zwiers. Lindenlaan 3a, Soest, telefoon 02155-14030 of 02155-17658. SHELL „U hebt uw vriend geslagenbrom de de politierechter onvriendelijk. „M'n vriend? Die had ik geeneens bij me" antwoordde het gebogen oude manne tje op een toon van: waar haal je dat nou weer vandaan? „Eén van uw vrienden dan, aldus de getuigenverklaringen. Was u niet be vriend met uw slachtoffer?" „Moet ik beslist bevriend zijn met zo'n stuk sjagrijn, dat-toevallig naast je aan de bar zit, maar dat jou niks te drin ken aanbiedt?" De zittende magistraat spelde verbaasd enkele passages van het dossier en zuchtte dan: „U trok toch heel vrien- schappelijk op, eerst..." „Ik ben altijd vriendelijk, edelachtbare. Ik ben zelfs vriendelijk tegen u, zoals vriendelijk bent tegen de boeven die u 't liefst drie jaar achter de tralies douwt." „Waarom wilde die vriedie man u niets te drinken geven?" ,Om dezelfde reden alsdat u iemand boete of gevangenisstraf geeft." ,0, hebt u 'm wat misdaan?" „WelneeWe zaten daar heel ge zellig te kletsen." „Dat blijkt anders niet uit de stukken. Hier staat dat u uw maat opeens en zonder enige reden naar de keel vloog en met z'n hoofd op de tapkast sloeg. Daarna duwde u hem in de spoelbak, trapte de barkruk onder hem uit en kloofde zijn gebit in tweeën. Is dat gebeurd of niet?" „Helemaal anders. Hij zat te waggelen op z'n kruk, zodat ik 'm met m'n voeten tegenhield. Toen viel die van z'n kruk af en kwam met z'n kop op de tapkast terecht. Toen vloog z'n ge bit uit z'n bek en dat kwam in tweeën op mijn schoot terecht. Toen heb ik 'm allenig geholpen 't bloed uit z'n mond te spoelen door z'n hoofd te steunen toen ie z'n kop onder de kraan hield." „En hoe kwam er dan bloed in z'n mond?" „Doordat die gozer met z'n bek op de tap viel." De getuigen verklaarden het nog an ders. De kastelein had opgemerkt, hoe do verdachte z'n slachtoffer rat tejta- l». Brandweer 1 3 333 Uitkeringen via het „schadefonds ge weldmisdrijven" kunnen alleen wor den gedaan aan slachtoffers van ge weldsmisdrijven. Een weduwe of be jaarde die van de laatste spaarcenten wordt beroofd kan er geen aanspraak op maken, tenzij de beroving zwaar lichamelijk letsel zou hebben opge leverd. De maximumuitkering zal 25.000,bedragen, de slachtoffers zelf (niet hun nabestaanden) kunnen bovendien eventueel nog een tege moetkoming in de geleden immate riële schade krijgen tot een maximum van 5.000,Uitkeringen kunnen slechts worden toegekend voor ge weldsmisdrijven die vanaf 1 januari 1973 voorvallen. De regeling heeft geen terugwerkende kracht tot geval len van vóór die datum. Verzoeken om uitkering uit het fonds kunnen pas worden ingediend wanneer de wet in werking is getreden. Dan zal er tenminste nog twee maanden ge legenheid zijn om geweldsmisdrijven aan te melden die in 1973 maar vóór Ide inwerkingtreding van de wet zijn voorgevallen. In het algemeen zal uit het fonds een tegemoetkoming kunnen worden ge- geven in schade die is ontstaan als gevolg van misdrijf met een geweld dadig karakter, of waarbij geweld is gebruikt. Daarbij moet men niet al leen denken aan misdrijven als zware mishandeling of doodslag, moord, resp. poging daartoe. Ook een verkrach ting zou hieronder kunnen vallen. I Wel moet het misdrijf in Nederland van t slachtoffer. Daarna trapte het zijn gepleegd, c.q. aan boord van een vriendelijke oude mannetje de barkruk ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten énz. O.a.: Miele, Siemens, Zanussi, Bosch ..en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: •Blrkstraat 48 Telefoon 3367-8978 Eindelgk is het wetsontwerp ingediend dat moet zorgen voorhadevergoeding aan slachtoffers van geweldsmisdrijven. Uit het beschikbare chadefonds ge weldmisdrijven", waarvoor op de begroting 1973 van het mintrie van justitie een bedrag van één miljoen gulden is uitgetrokken, kunnen neringen worden gedaan aan mensen die zwaar lichamelijk letsel hebben geled als gevolg van een opzettelijk gepleegd misdrijf, waarin zij buiten hun schu betrokken zijn geweest. Ook hun direkte nabestaanden zullen voor een dergt^e uitkering in aanmerking kunnen komen. Het fonds zal worden beheerd dt een onafhan kelijke kommissie van vijf leden, die zelfstandig zal optreden beslissen maar wel verplicht is verslag uit te brengen aan de Staten-generaal. Fonds geldt niet voor vermo- gensmisdrljven en verkeers- delikten Nederlands vaartuig 'vliegtuig. Slachtoffers van veersmisdrijven komen niet voor een tering in aan merking. Voorwaarde immers dat de schade is ontstaarls gevolg van een opzettelijk geplecmisdrijf, het geen met verkeersdeli-i (z.g. schuld- delikten) niet het geils. Sclvtnde gevallen Eventueel kunnen ocke direkt na bestaanden voor een uaring in aan merking komen. Gect moet hier b.v. worden aan de itgenote, c.q. minderjarige kinderent iemand die als gevolg van een ïettelijk ge pleegd geweldsmisdrrin het leven is gekomen. Hiermee is in feite eceheel nieuw element in ons rechi.ntroduceerd. Tot nog te kende ons -gerlijk Wet boek alleen de mogehd van scha devergoeding aan maanden als een kostwinaar om he'/en is geko men, dus alleen komprie van ver lies van inkomen. Doel van de regeling ten voorzie ning tot stand te bremvoor schrij dende gevallen. Want: de finan ciële omstadigheden v;een slacht offer van een geweldsrrijf zo zijn dat hij zelf de schade k dragen, zal hij niet voor een uitkeriin aanmer king kunnen komen, 'der zal er geen uitkering worde: edaan aan iemand die (mede) set. heeft aan het ontstaan van het rrijf> b.v. als hij de dader heeft aanp; of gepro voceerd. De uitkeringen van hettds hebben een aanvullend karatf Er kan nooit meer worden uitg^rd dan de schade die tengevolge van het letsel of overlijden is ontstaan. Voor de be nadeelde moeten er geen andere moge lijkheden voor vergoeding van schade bestaan, terwijl het onbillijk zou zijn die schade geheel te zijnen laste te laten. Binnen zes maanden Behandeling van kleinere schaden is niet mogelijk. In deze gevallen gaat het doorgaans toch niet om schrijnen de gevallen. Daarom wil de minister een schade van minder dan ƒ300,— buiten de regeling laten vallen. Vol gens het ontwerp kan hij dat bedrag zelfs tot 500,optrekken. Verzoeken om uitkering zullen uiter lijk zes maanden na de dag van het misdrijf moeten worden ingediend. Is het slachtoffer overleden, dan begint die termijn voor de direkt nabestaan den te lopen vanaf de dag van over lijden. Onder direkt nabestaanden vat het ontwerp: overblijvende echtgenoot, ouders en kinderen van het overleden slachtoffer, die voor hun levensonder houd van hem afhankelijk waren. De kommissie, die het fonds zal be heren, krijgt een gevarieerde samen stelling. Er wordt gedacht aan een lid van de rechtelijke macht, een lid van het openbaar ministerie en een advo- kaat, aangevuld met deskundigen op het gebied van de sociale verzekering. Hoger beroep tegen een afwijzende beslissing van de kommissie zal mo gelijk zijn. Iemand wiens verzoek om een uitkering is afgewezen kan een bezwaarschrift indienen bij het ge rechtshof te Den Haag. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) onder des buurmans achterwerk van daan, zodat die met z'n kin op de rand j van 't buffet viel en toen er tot slot een handgemeen ontstond, raakte ver dachte zijn slachtoffer zodanig op z'n kaken dat diens gebit in brokken uit z'n mond gutste. Toen de getroffene de mond wou spoelen, duwde het vriendelijke oude heertje hem nog even kopje onder in de spoelbak. De tweede getuige, een maat van hetl slachtoffer, verhaalde hoe het önvrin- De Westduitse „Ostpolitik", waarvan delijke kereltje alle avonden bedelde Brandts herverkiezing de voortzetting om een rondje en als hij dat niet garandeert, valt niet alom in goede kreeg, zat te schelden en te vloeken, aarde. Daarvan getuigden diverse kom- of een voet tussen hun benen stak ment aren op de Duitse stembusverras- zodat ze struikelden. Toch drong dieping. Simpelweg konstateert men dan zich alle avonden op, omdat ze wel 'ns dat Brandts Ostpolitik duidelijk past een „rondje gaven „om van 'm af te bij Moskous „WestpoLitik" en dat is zijn". Dit keer wou die een extra natuurlijk moeilijk te ontkennen. Maar drankje „vanwege de kameraadschap" is dit nu zo'n kwalijke zaak? en toen bij dat niet kreeg, werd hij TT handtastelijk. Het .1S duidelijk wat de Russen nu al „En wat deed hij precies?" wilde de ge,ru*rri® Pr°keren te bereiken: een politierechter weten. I erkenning van de buitenwereld dat de Tja, precies... Hij sloeg 'm op z'n n?eu,we situatie in Europa voor de af- kersepit, verzoop 'm in de spoelbak, Z10n.e to.ekomst zo zal blijven. Die rukte z'n tanden uit z'n mond en trok' en"mgis verpakt in het als vol m van z'n kruk." (waardig aksepteren van de D.D.R. van Het gebogen mannetje stond te grin-|f,e talrijke veranderingen die in de neken: „Ziet u nou wel, dat die CTe- ^u1"0^86 grenzen ten oosten van de tuige staat te liegen. Ik'heb 'm hele- bondsrePubliek zijn ontstaan en daar- maal niet verzopen en hij was allang mee is Jlet westen _niet al te vlot ge- van z'n kruk afgesodeI weest. Met name in het Eisenhower Hij werd afgehamerd en de officier L1 -Per,k \oen Amerika's minister van eiste wegens ernstige mishandeling a se za'cen John Foster Dulles lichamelijk letsel tengevolge hebbende.'Kpriep om bet Communistische gevaar 200 boete of twintig dagen in c'arnmen niet alleen, maar het „Een heleboel", klonk het vinnig. „Nouhv.entueel waar mogelijk terug te hoor je ze niet meer over m'n vrinde- d!?ngen: „roll back theorie". Het lijkheid toen we zaten te hijsen. En gangspun^ vj®n *oen was dat Moskou niemand vertelt hier. dat die knaap zo Poe dan ook nief 7;ou rusten voor heel zat was dat ie zélf van z'n kruk viel "r?pa kofnmunistisch zou zijn, waar- en met z'n bek op die tap flikkerde. r1J, 1 bereid was met wapengeweld te Dat schuiven ze allemaal dat vrinde- pen a's be* n'e* vanzelf ging. Niet lijke ouwe heertje in z'n schoenen. En aJ ?e" ™oest men daartegen - via de as ik dan iemand help z'n bek uit te spoelen vanwege dat gebroken gebit, krijg ik te horen dat ik zo'n gast zou hebben verzópenMooi is dat. Ik ken nog geen vlieg kwaad doen! En een kunstgebit is geeneens lichamelijk letsel!" Het werd 200 voorwaardelijk. Van wege het blanco strafblad en het kunstgebit, dat geen onderdeel is van het lichaam zelf. Met een proeftijd van 1 jaar „Maar pas op als we u hier óóit terugzien dreigde de politierechter. nen. Toen kwamen er verwensingen I N.A.T.O. - een krachtsapparaat op richten dat weerstand kon bieden, men moest ook alles doen wat mogelijk was om de grens tussen kommunitisch en niet-communistisch zover mogelijk naar het oosten te verschuiven Dat de mo gelijkheden daartoe zeer gering waren is intussen duidelijk gebleken. Van de Hongaarse opstand kan alle mogelijke kwaads gezegd worden, maar feit is en blijft dat de rebellen daar niet van zins waren het kommunisme af te schaffen, zomin als Tito dit deed toen hij zich uit de knellende greep van Stalin verloste. Zelfs de Oostduit- se rellen hadden minder van doen met een keus tussen kommunisme en kapi talisme - het was een u:' van af keer jegens de methodea onder drukking die werd toegep; Die me thoden zijn meer en me?n verval geraakt, overbodig gewort Zelfs een Russisch ingrijpen als ir iechoslo- wakije was in feite ovt"dU»: ook Dubcek was wel degelijk kommu- nist zij het dat hij voor oppassing van de leer andere micn voor stond. Andere middelen intussen ook mogelijk zijn geword'Zelfs de sfeer in de Sowjet-unie ze: ten op zichte van Stalins tijd gemelijk veranderd. federatie Het heeft weinig zin de "anderdc tijden met de houding vai verle den tegemoet te treden. H')kt wel zeker dat de onaangenaar"-en die om Berlijn zijn aangericl-io°r d<? Russen de bedoeling hadd<":ie stad los te breken van het we; en biJ het oosten in te lijven. En men 411 aanmerking neemt dat toen *uit het westen de „roll back theork idkeèls werd verkondigd kunnen vins weI voorstellen dat men in het 'en nie{ veel ophad met zo'n westelii ;nclav Maar nu dergelijke kreten u teru anngmg njet meer geslaakt -'den de behoefte van de Russen a üp daartegen af te zetten ook el 8 rmger geworden. Moeten we de Russen daai' ma: gunnen dat de verandering^ op de kaart van Eupora getel d hé - ri!n?nn-70Veel 3aar opeens er) 3 wo f5" ,Dle veranderingen zijn '?t h lemaal naar behoren aangebr d. d i: is juist Maar het is even jui'dsd WCJL/Ir*» Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 niet meer ongedaan gemaakt kunnen worden, behalve dan door een oorlog, wat geen zinnig mens kan verlangen. Als er nog een mogelijkheid is om in deze met overleg iets te bereiken dan alleen door de huidige toestand als een uitgangspunt te beschouwen, waarbij in onderling overleg iets te regelen valt. Het grote voorbeeld is natuurlijk de Duitse deling. Oost-Duitsland herove ren is een belachelijk idee. Maar als de banden tussen de twee Duitse staten nauwer aangehaald worden is op de duur een konfederatie of een ander samenwerkingsverband niet ondenk baar. Echter niet wanneer de twee bokkig tegenover elkaar blijven staan, wel - heel misschien - als ze normale be trekkingen met elkaar aanknopen. De Russen zullen het niet leuk vinden, maar door neutralisatiemaatregelen er wellicht toch vrede mee hebben. De andere Europese landen zullen er mis schien ook niet zo blij mee zijn, maar het is dan een zaak die in de eerste plaats de burgers van B.R.D. en D D R aangaat. KELTUH-PLEET en OURFINE CASSETTES JUWELIER HORLOGER SOESTDÜK Rembrandtlaan 18 - Tel. 02155-14785 Niemand kan voorspellen hoe de za ken zich zullen ontwikkelen, zelfs of zich iets zal ontwikkelen. Maar een redelijk bezwaar om uit de krampach tigheid verlost te worden die al veel te lang heeft geduurd valt moeilijk aan te voeren.

Soester Courant | 1973 | | pagina 18