Huizen aan de Molenstraat behoeven voorlopig niet te worden gesloopt fwijdagwoordeel d J Bezwaren tegen instructiebad „De Turf" ...en ook op zaterdag GEEN OPMERKELIJKE VERANDERINGEN Ik Nieuwjaarsconcert in Artishockgebouw Grote ravage bij inbraak bij Klockner-Bamaco Autodief was politie te vlug af DE BEGROTING Druk bezochte nieuwjaarsreceptie van de burgemeester Nogmaals Sint Nicolaas-intocht 1973 wordt opnieuw een rampjaar voor Vietnam Vleesverkoop Brand aan de Wieksloterweg Gevonden voorwerpen Chloorgas en irriterend motorgeluid Het oog gericht op Truman dit moderne buro met z'n royale bergruimte Donderdag 4 januari 197:1 51e jaargang no. 19 SOESTER B COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152' - Postgiro 126156 EEN NIEUW JAAR. Vragen velen zich nog wel af wat het ons zal brengen? Je krijgt weieens de indruk, dat steeds meer mensen het maar ge laten afwachten, verhoging van be lastingen en prijzen en lonen, de on rust om verschillende zaken, de inter nationale spanningen en ontspannin gen en al wat meer 's mensen welzijn bedreigt, bepaalt of verbetert. Tegen de macht van de belanggroepen is nauwelijks meer op te boksen. Dege nen die daar niet toe behoren geraken tussen wal en schip en zijn gedoemd af te wachten wat er over hun lot zal worden beslist. We zijn na vijf weken nog altijd in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet. De informateur dr. Ru- pert haast er zich maar niet mee, on derzoekt alle weieens geopperde mo gelijkheden en schrapt dan van het lijstje het soort kabinet waarvoor hij bij de partijen onvoldoende steun ver- wezig acht. Afgevoerd zijn al een minderheidskabinet van de progres sieve drie, zeer waarschijnlijk ook een meerderheidskabinet van de oude vijf. Het begint er al enigzins op te lijken dat het zal moeten uitdraaien op een extraparlementair kabinet, waarvoor de KVP, de partij die het grootste verlies opliep, het meest geporteerd is. Eigenlijk toch vreemd, dat juist de grootste verliezer nu vermoedelijk zijn zin zal krijgen. Als men tenminste voldoende kapabele personen voor zo'n kabinet kan vinden. Een lang leven kan ook zo'n kabinet niet beschoren zijn. Misschien met hangen en wurgen, zonder al te kon- troversieel liggende problemen aan te pakken, één twee jaar. Dan is men weer minister af. Niet zo'n erg aan lokkelijk vooruitzicht om een minis- tersbaan op zich te nemen. Maar wel licht dat het uiteindelijk toch lukt en zo'n kabinet zich, mits het handig het parlement weet te manipuleren, toch ri Het ministerie van volkshuisvesting heeft de bewonerscommissie van de wonin- De Molenstraat-woningen (archief-foto) gen van de woningbouwvereniging St. Joseph aan de Molenstraat officieel be richt, dat hun huizen niet terstond aan de woningvoorraad behoeven te worden onttrokken. De staatssecretaris schrijft dat de wo ningen weliswaar niet voor onbeperkte nog een flinke tijd in stand weet te tijd kunnen worden gehanhaafd, maar houden. Dat er dan veel zal verbeteren van de inflatiespiraal is nauwelijks te verwachten. Een krachtig regerings beleid is met een zo wankele basis in dit jaar haast niet mogelijk.. Aan de geldontwaarding komt dan ook zeker nog geen eind. Wat de internationale politiek be treft staan we aan het begin van een ongewijfeld belangrijk jaar. Te ver wachten valt dat er in Vietnam nu toch binnenkort een regeling tot stand zal komen, waardoor Amerika zich of ficieel van het strijdtoneel kan te rugtrekken. Dat dit ook vrede in Viet nam zal betekenen staat echter niet vast. De tegenstelling tussen Noord en Zuid Vietnam en de Vietcong blijft bestaan en het is zeer de vraag of een voorlopig bestand ook tot een definitie ve oplossing zal leiden. Misschien echter dat de uitputting aan beide zij den wel dwingt tot een staken van de openlijke strijd, Zodra de kwestie voor althans de Ver. Staten voldoende is geregeld, zal het probleem van het nabije oosten, van Iraël, weer meer aandacht gaan vergen. President Sadat van Egypte blijft dreigende, oorlogszuchtige taal uitslaan, maar dat behoeft men niet al te zwaar te nemen,, want hoofdza kelijk is dit bestemd voor binnenlands gebruik, waar de studenten op een beslissing ten aanzien van Israël aan dringen. We verwachten echter niet dat er dit jaar al een beslissend sta dium in de nabije oosten zal aanbre ken. De Arabieren blijven even ver deeld als ze al eeuwen lang zijn. De belangen liggen te verschillend om tot een eendrachtig handelen te kunnen komen. Aan dreigingen zal het ook in 1973 zeker niet ontbreken, doch een openlijke strijd zit er niet (meer) in. al zullen er dan zeker nog slacht offers vallen aan beiden zijden. In Europa zal het overleg tussen oost en west om tot betere verhoudingen en eventuele troepenvermindering te komen zo'n beetje doorsudderen. Men is nog lang niet zover dat er in dit jaar al beslissingen te verwachten vallen. Dat kan wel zoiets worden als met de eeuwige ontwapeningskonfe- renties. waar ook nooit een werkelijke ontwapening uit tevoorschijn komt en zal komen. Zo verwachten we, dat 1973 een jaar zal worden zonder opmerkelijke ver anderingen op binnenlands- noch op buitenlands gebied. Juist daardoor zul len we het moeilijk genoeg krijgen. dat het pas gehouden onderzoek heeft uitgewezen dat de huizen nog acht a tien jaar kunnen blijven staan. Gezien de gemeentelijke plannen acht de staatssecretaris dit wel een uiterste Zondag a.s., 7 januari, wordt in de expositiezaal van het Artishockgebouw een Nieuwjaarsconcert gegeven, waar- medewerken Cornelia Van de Horst, sopraan en Barbara Lister, piano. Zij zullen werken uitvoeren van A. Roussel, F. Mendelsohn, Cl. Debus- sy, Mozart, R. Strauss en L. Berio. Het concert begint om half vier. Cornelia van de Horst ontving haar opleiding aan het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag bij To van der Sluys en aan het Conservatorium Na tionale Supérieur de Musique te Parijs bij Mme Micheau. Sinds enige jaren is zij lerares aan de Muziekschool te Arnhem. In Frankrijk heeft zij de rol van de eerste dame in de Zauberflöte termijn, zodat zijns inziens met het aanbrengen van beperkte voorzieningen en een matige huurverhoging kan wor den volstaan. De staatssecretaris is bereid hierover overleg te plegen met het gemeentebe stuur, het bestuur van de woning bouwvereniging en met de bewoners. van Mozart gezongen in Rouaan en gaf zij voorstellingen van La Vie Parisien- ne van Offenbach te Tours. In Neder land werkt zij mee aan oratoriumcon certen. Barbara Lister ontving haar opleiding in de Verenigde Staten. Op 16-jarige leeftijd trad zij op met het Symphony Orchestra te Winston Salem, North Carolina. In 1969 behaalde zij de „Bachelor of Arts" in muziek en filosofie aan het Smith College, Massachusetts. Zij trad op in kamermuziek-concerten en als soliste. In het a.s. voorjaar maakt zij samen met haar man, Warwick Lister, een tournee door Canada. In de nacht van zaterdag op zondag sommeerde de politie een nachtelijke auto rijder te stoppen. De bestuurder ging er echter van door. Op een parkeerterrein bij een flat aan de Weegbreestraat reed hij zijn wagen achteruit voor een garagedeur. De politie die hem tot daar had kunnen volgen, stopte ernaast en op het moment dat zij uitstapten om de chauffeur naar zijn papieren te vragen, verdween deze weer volgas. Ondanks onmiddelijke alarmering van de politie korpsen in de omtrek, werd hjj niet meer achterhaald. De auto, merk Opel, waarvan het ken- gat maakte. Zij gingen daarna zeer teken was opgenomen, bleek te zijn gestolen uit een garage van de firma Grift aan de Nijverheidsweg. De dader was daar binnengekomen door het ver breken van een ruit, waarna van bin nenuit de garagedeuren werden ge opend. Deze diefstal wordt overigens in ver band gebracht met een dezelfde nacht gepleegde inbraak in de fabriek van de firma Klöckner-Bamaco aan de Koningsweg die zondagmorgen werd ontdekt. Hier kwamen de daders binnen door men in de deur naar het magazijn een ruw tekeer. Vele bureau-laden en kas ten werden opengebroken. Op de eerste etage waar de boekhoudafdeling is ge vestigd, werden twee kasten geforceerd de brandkast werd gekanteld en een poging werd gedaan deze open te branden. Dat lukte niet. Zij verdwenen ten slotte met een be drag van ongeveer 25 gulden, de op brengst uit een frisdrankenautomaat. Hoewel in de fabriek een jack en een shawl werden achtergelaten, heeft de politie nog geen spoor van de daders gevonden. De balans moet kloppen, kloppen, wat een spanning en gejacht. Is de winst wel toegenomen, zoals die wel werd verwacht? Zeggen wij bij de begroting, voor het jaar dat is ontstaan, door het voordeel aan het einde: 'Ja, wij zijn alweer voldaan'? Hielden wij wel een reserve, hebben wij geïnvesteerd? Is het saldo wel gestegen, en is het bezit vermeerd? Is de kooplust aangewakkerd, werd er wel genoeg besteed? Is de omzet toegenomen, en gezond, zoals dit heet? Was 't bedrijf in goede handen, voerden wij een juist beleid? en zijn wij de 'kwade' posten, voor het nieuwe jaar al kwijt? Was er ook geen hartvernauwing, waren wij in evenwicht? Dan moet ook onze begroting, op dit voordeel zijn gericht. De eerste nieuwjaarsreceptie van de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Cor- ver-Van Haaften, die vergezeld was van haar echtgenoot, werd zeer druk bezocht. Deze receptie werd gister avond gehouden in de voor dit doel uitermate geschikte zaal van de brand weerkazerne. Vele raadsleden, vertegenwoordigers van politieke, religieuze en maatschap pelijke instellingen, alsmede bestuur ders van sportverenigingen kwamen het echtpaar Corver een voorspoedig 1973 wensen. Hedenavond recipieert de burgemees ter in het Dorpshuis te Soesterberg. Het bestuur van de winkeliersvereni ging Soest kan zich niet verenigen met een uitspraak van de heer B. Joosten, oud-voorzitter van Artishock, die tijdens de ledenvergadering van de kunstenaarsvereniging opmerkte, „In 1970 waren er moeilijkheden, die dankzij ons werden opgelost: in 1971 deden wtf mee en het ging ook goed. Nu doen we niet mee in 1972 en er zijn moeilijkheden". De winkeliersvereniging stelt: „Mis schien is het de heer Joosten niet be kend, maar op ons verzoek in sep tember 1970, om de commercie uit de stoet te halen en te vervangen door particulier initiatief, reageerde o.a. de heer J. Visser met een negatieve in gezonden brief (in een hier verschij nend dagblad). Dankzij de aangebo den hulp van de heer Van Dijkhorst (Vangrail) en de Drumband van Olym- pia en natuurlijk van P.V.O., is de zaak niet op de spits gedreven en ging de intocht door. Waar de heer Joos ten het woord „dankzij ons" aan ont leent, is beslist niet duidelijk. Wél duidelijk is, dat Sint Nicolaas in 1970 niet persoonlijk aanwezig wilde zijn en volstond met het zenden van een hulpbisschop. De heer Joosten weet evengoed als wij, dat de controverse winkeliersvereniging contra Artishock in januari 1971 is uitgepraat, waarbij o.m. aanwezig waren de heer J. Vis ser en mevrouw L. Swagerman (bei den Artishock). Dat zij meegedaan hebben is juist. Maar dat het dit jaar (1972), niet door Artishock, uit de hand gelopen is, is evenzeer juist. Onze stellingname alsmede die van de Sint Nicolaascommissie handhaven wij onverkort en wij hebben geen behoefte om polarisatie op te wekken. Onze mening is, dat de intocht een kinder feest dient te zijn en derhalve geen plaats dient te bieden aan politiek en alternatieve opvattingen". Onder deze titel heeft het Medisch Co mité Nederland-Vietnam onlangs op nieuw een oproep gedaan om de hulp verlening aan Vietnam op zo groot mo gelijke schaal voort te zetten. De nood toestand die door de recente bombar dementen nog verergerd is, maakt onze hulp nog noodzakelijker. De werkgroep Soest van het Medisch Comité Nederland-Vietnam wil een suggestie aan U voorleggen. Een mogelijkheid om het werk van het Medisch Comité te steunen krijgt U door de geïllustreerde week kalender te kopen, waarin behalve fotomateriaal uit Vietnam en beelden van de hulpverleningsacties in Neder land, vele bijdragen van Nederlandse grafici te zien zijn. De kalender, die een rijksdaalder kost, kunt U afhalen bij het secretariaat van de afdeling Soest van het Medisch Comité, mevr. E. de Groot-Joosten, Veldweg 14, Soest. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van gele kaar ten, genummerd van 251 tot en met 360. In het weekend ontstond brand achter het perceel Wieksloterweg w.z. 37. Een bewoner van het pand verbrandde ech ter de woning afval. Als gevolg hier van vatte een direkt in de nabijheid staand blik benzine vlam. Dit werd in een vijver gegooid, die zich in een kip penren bevond. De brandende benzine zette een in de ren staand vat olie in vlam. Een en ander veroorzaakte veel rook, die tot ver in de omtrek zicht baar was. De bewoner bluste zelf het vuur, daardoor behoefde de gealar meerde brandweer niet in aktie te ko men. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: krielkip, jasschort, sierring van een autowiel, turnpakje en ballet schoentjes, pukkel met voetbaluitrus ting, poncho, lapjeskat, bromfiets, di verse sleutels, horloge, wollen hand schoen, herenrijwiel, diverse bankbil jetten, portemonnaie met inhoud, le deren want, mondstuk van concertfluit, poes, damesfiets, kinderbril, rubber laars, sjaal en jongensfiets. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Tegen het verlenen van een Hinder wetvergunning voor het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van het overdekte instructiebad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan hebben drie bewoners van deze laan bezwaren ingediend. De bezwaren van de heren G. S. T. v. d. Poll, E. J. Blank en G. v. Schaik komen neer op de hinder die zij onder vinden van vrijkomend chloorgas bij een bepaalde windrichting, het irrite rende geluid van de motoren van het bad, wat vooral 's nachts hinderlijk is en het parkeren van de schoolbus op de straat en niet op het parkeerterrein naast het bad. Voor de heer Van Schaik, die naast het bad woont, komt daar nog bij dat hij een deel van zijn privacy is kwijt geraakt. Hij plaatste op de erfschei- ding een coniferen haag, die echter door de kwalijke chloorgassen niet in leven bleef. De heer v. Schaik zei er een rietmat voor in de plaats gezet te hebben, maar dat ook deze om de zo veel jaren vernieuwd moest worden. Bovendien stelde hij tijdens de zitting in het gemeentehuis de vraag, wie er voor de schade opdraait, als deze schutting bij storm het instructiebad zou beschadigen. Naar zijn mening zou de gemeente een stenen muur moeten plaatsen, die dan ook het lawaai tegen kon houden. De heer v. Schaik had daar veel hinder van, o.m. doordat er een metalen rooster op een put, links van de ingang, was gelegd, die ram melde als er overheen gelopen werd en op de tweede plaats, doordat in te genstelling tot het oorspronkelijke plan, in plaats van een beplanting, een op rit tussen zijn woning en het bad werd aangelegd. Deze oprit leidde naar een Puem transformatorhuisje, dat op de oorspronkelijke tekening niet voor kwam. Deze oprit trok spelende kin deren aan, met als gevolg, lawaai. De heer G. v. d. Poll merkte bij zijn toelichting op, blij te zijn dat het bad 's zomers gesloten was, waardoor hij, althans gedurende die periode, van de chloorstank gespaard bleef. Het geluid van de motoren van het bad vergeleek hij met een stationair draaiende auto motor. De heer E. Blank deelde dit bezwaar Harry S. Truman wilde niet opge baard worden in het Kapitool, niet ter aarde besteld worden op de na tionale begraafplaats Arlington. Plechtigheden en groot protocol heb ben nooit in zijn aard gelegen, daar was hij te nuchter voor. De failliet gegane winkelier in heren mode, die bij toeval in de politiek te rechtkwam, had ook nooit de ambitie om president te worden, hij voelde zich daarvoor een te gewone jongen. Toen Franklin Roosevelt hem koos als vice-president kon hij daarvoor nemen wie hij wilde omdat van te voren vaststond dat in de oorlog de Amerikanen geen ander dan hem in het Witte Huis zouden kiezen. De dood van Roosevelt bracht een geheel verbijsterde Truman op de stoel van de president, een man die nergens van wist, zelfs niet dat in het geheim de eerste atoombommen werden gemaakt. Het werpen van de eerste atoombom men op Japan is Truman vaak aan gerekend als een ernstige misgreep, omdat de verschrikkelijke slachting onder de burgers van Hirosjima en Nagasaki niet nodig zouden zijn ge weest. Voor een deel is dit wijsheid achteraf die altijd een beetje te ge makkelijk is. Truman heeft zich ten minste niets van dergelijke verwijten aangetrokken. En men kan met even veel recht beweren dat juist het som bere beeld van wat een kernoorlog werkelijk betekent ertoe bijgedragen heeft dat de mensheid er tot dusver voor gespaard is gebleven. Tegenwoordig is ook. in zwang om Truman te zien als de uitvinder of veroorzaker van de koude oorlog. Inderdaad is hij het geweest die schrap is gaan staan tegenover de Sowjet- unie en die bijdroeg tot de stichting van de N.A.T.O. Het gebeurde in een tijd toen Tsje- choslowakije onder de Russische voet werd gelopen, in Griekenland de kom- munisten guerillastrijders het leken te winnen, Berlijn in de tang werd ge nomen. Zelfs nu kan zijn besluit in te grijpen vooral omdat de traditionele bescher mers van deze bedreigde landen als Engeland en Frankrijk er niet toe in staat waren, nog wel als juist be schouwd worden. Gegeven omstandig heden waaronder hij zijn Truman-doc- trine afkondigde was het zeker het beste was de V.S. konden doen. Trumans naam is trouwens ook ver bonden aan de grootscheepse hulp - het Marshall-plan - waarmee Europa op de been werd geholpen. Daar kwam enig eigen belang bij. Truman be greep dat de V.S. niet alleen als rijke in de wereld konden bestaan waarin zijn natuurlijke vrienden verkommer den. Maar dat was dan een idee dat dan ook nog maar even verkocht moest worden aan de Amerikanen die het mochten betalen. Truman verkocht die idee niet alleen hij blies een stuk integriteit, no-non- sense eerlijkheid in het politieke le ven van zijn land en van de wereld. Daarom is het achteraf bezien ook niet vreemd dat hij tegen de verwach ting van zowat iedere kommentator in de verkiezingen van 1948 won. Het was waarschijnlijk het respekt dat men had voor eerlijke Harry met het vele lef. Een lef dat hij vaak toonde, maar nooit beter dan toen bij een afgod van de Amerikanen, generaal Douglas MacArthur, de laan uit stuurde toen deze in de Koreaanse oorlog - waarin de V.N. eens een keer een vuist balden door een ander lef- stukje van Truman die het Russische veto omzeilde - verder wilde gaan dan Truman lief was: het aan laten komen op een konflikt met China was Truman te bar. Hij riskeerde er mee dat hij persoonlijk een storm thuis over zijn hoofd kreeg. Maar Truman was er de man niet naar om daarvoor niet te doen wat zijn nuchter verstand hem zei dat gedaan moest worden. KANTMAN. en voegde wat de schoolbus betrof eraan toe, dat door het parkeren op de rijweg, passerend verkeer enkele bo men op de laan beschadigd had. Bo vendien vond hij dat de stationair draaiende autobusmotor (om de kin deren een verwarmde bus te bezorgen) geen goede bijdrage aan het veel be sproken milieu was. Deze mondelinge toelichting op hun reeds schriftelijk ingediende bezwaren, werden in een procesverbaal vastge legd. Door ter zitting te verschijnen stelden de drie bezwaarden de moge lijkheid veilig t.z.t. eventueel in be roep te gaan bij de Kroon. GELDIG VRIJDAG 5 JANUARI EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Kop en schotel Begin '73 met wat gezellige, nieuwe kopjes. Leuk cylin- dermodel in bruin aardewerk. 4.50 Jaspé gordijnstof Zeer mooie kwaliteit, met gezellig bloe- menrankdessin in fraaie levendige kleurstellingen. Fleurt iedere kamer op. 120 cm breed, per meter Vendex briefordners De solide ordners, met linnen versterkte rug. Twee rugbreed ten: 4 cm en 8 cm. Alle formaten, ook octavo. 6.- 2 stuks 3.50 Wandkast Ivoor gelakt, 100 cm breed. 2 deuren, royale legplank en chroom greepje. Biedt veel extra berging in keuken; garage, hobbyruimte enz. 62.- Damespiama Van behaaglijk warme, geruwde po lyester/ katoen. Charmante kantgar nering en lange mouw. Vele dessins. Maat XL: 15.25 Maten S,M,L: 14.50 Opvouwkoffertje Ideaal mee te nemen reservekoffer. Thuis in de kast: tevreden met 'n klein plaatsje. Op reis: een zee van extra ruimte! Div. kleuren. 7.95 Panty nylons Modische 20 denier oanty en 30 denier minder doorzichtig. Ingezet kruisje. Prima pasvorm. Vele mode- tinten, w.o. antraciet, bisque. nègre, zwart. Kont. maten 36 t/m 46. 2 stuks: 2.95 Tricot herenpiama Heerlijk warm en soepele nacht kleding. 100% katoen. Mouwen en pijpen met tricot- boord. In o.a. roest, groen, goud. Alle maten: 16.- Is mooi strak van belij ning, biedt een bladmaat van maar liefst 110 x 55 cm en kan flink wat ber gen. Het is bovendien een solide meubel in diverse aparte kleuren. Een goed begin. VROOM DREESMANN

Soester Courant | 1973 | | pagina 1