Beëdiging het van vier leden van politiekorps Soester Orkest Vereniging gai Nieuwjaarsconcert in samenwerking met Soester mannenkoor „Apollo" en Soester Zakenkring Ruimtevaart en Europa Kamperen is ook handel Toenemende werkloosheid in Gewest Amersfoort NIXON MOET AKKOORD SLUITEN Al was het, maar om het geld Auto in brand Ned. Chr. Vrouwenbond Afdeling Soest Trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Grote opdracht voor Frans Bosman b.v. Zuiveringseed en eed van trouw De nieuwe vorm waarin het bestuur van de Soester Zakenkring de jaar lijkse nieuwjaarsfuif had gegoten - in plaats van de traditionele receptie met de verplichte nummers handjesgeven en toastjes eten - bleek de belang stelling een nieuwe impuls te hebben gegeven. Zeer velen waren naar de Petrus- en Pauluskerk gekomen om te luisteren naar het optreden van In de loop van de maand december geleken met december 1971 is deze nam de geregistreerde arbeidsreserve van mannen toe met 114 personen en bereikte daarmee een totaal van 850. Deze toeneming speelde zich overwe gend af in de seizoengevoelige beroe- pengroepen, t.w. de bouwvakkers met 64, het horecaperSoneel met 7, het transportpersoneel met 11 en de ongeschoolden met 14. Vergeleken met december 1971 is de totale geregistreerde arbeidsreserve thans bijna 17 hoger. Van deze to tale arbeidsreserve behoort thans 24 tot de bouwvakarbeiders, 13 tot de metaalarbeiders, 12 tot de gehandi capten, 10,5 tot het adm. personeel en 9,5 tot de ongeschoolden. Vorig jaar december was de situatie zo, dat van de totale arbeidsreserve 33 be hoorde tot de bouwvakarbeiders, 15 °/o tot de gehandicapten, 11 tot de me taalarbeiders, 8,5 tot de ongeschool den en 7% tot de adm. krachten. Het aanbod van jeugdig mannelijk personeel onderging deze maand geen verandering en handhaafde zich op 35. Hiervan behoorde 20 tot het adm. personeel, 17 tot de metaalarbeiders, 14%" tot het handelspersoneel en 11% tot de bouwvakarbeiders. Eind december 1971 bedroeg het aantal jeugdigen onder de mannelijke ar beidsreserve 44, w.v. 30 adm. per soneel, 20% metaalarbeiders en 16% bouwvakarbeiders. De vraag naar mannelijk personeel steeg deze maand met 42 tot 605. Ver- vraag thans ruim 31 lager. De vraag naar jeugdig mannelijk per soneel daalde deze maand met 13 tot 130 en is daarmee ruim 57 lager dan per eind dec. '71, De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen daalde deze maand met 33 personen tot 166. Deze arbeidsreserve is bijna 26 6/o hoger dan per eind dec. '71. Het aanbod van jeugdig vrouwelijk personeel nam deze maand met 2 toe en werd in totaal 18, hetgeen 50 meer is dan per eind dec. '71. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde deze maand met 11 tot 406, hetgeen 34 lager is dan per eind dec. '71. De vraag naar jeugdig vrouwelijk per soneel steeg deze maand met 36 tot 138, hetgeen bijna 40 lager is dan per eind dec. '71. Een vergelijking met provincie en Rijk van de ontwikkeling van het werk loosheidspercentage van mannen t.o.v. aantal in loondienst werkende mannen) plaatst het gewest Amers foort in de volgende positie: Gewest Amersfoort: dec. '72 2.0, dec. '71 1.7. Provincie Utrecht: dec. '72 2.3, dec. '71 1.9. Nederland totaal: dec. '72 3.7 dec. '71 3.4. Voor Soest zijn de cijfers: Aanbod mannen: 146 (dec. '72) - 128 (nov. 72) - 142 (dec. 71). Vraag mannen; 111 (dec. 72) - 76 (nov, 72) - 199 (dec. 71). Aanbod vrouwen; 23 (dec. 72) - 39 (nov. 72) - 28 (dec. 71). Vraag vrouwen: 72 (dec. 72) - 102 (nov. 72) - 112 (dec. 71). President Nixon krijgt last met zijn parlement. De Senaat heeft al enige malen gedreigd geen geld meer be schikbaar te stellen voor de oorlog in Vietnam, maar in het Huis van Afge vaardigden kwamen dergelijke voor stellen er nimmer door. Dit keer echter lijkt het er veel op dat de Demokrati sche meerderheid in het Huis eensge van zich te laten spreken bij de kie zers van straks. Bezuinigingen Die kiezers zijn over het algemeen de Vietnamese oorlog meer dan beu. Ze ker het weer mislopen van een bestand na het in oktober zo hoog opgevijzelde optimisme viel als een koude douche. 1IJM "Cl -r- - opuilllomc V1C1 dia Ctii «wwwv. sche meerderheid in het *iuis eensge- De mogeüjkheid is dus zeer konkreet zind genoeg is om inderdaad de kas te dat het dreigement om geen geld meer sluiten - de enige manier waarop net bescbikbaar te stellen voor de Viet- parlement invloed kan uitoefenen. namese oorlog dit keer wordt waarge- De president is geen verantwoording mgakt schuldig aan het parlement: hij is ge- niet onmjddenijk merkbaar kozen en kan handelen zoals hem - tQt en met juni is het gejd al be_ K04C1I CU r,"" dunkt. Pas als de financien m het ge ding komen en uiteraard wanneer wet ten aangenomen moeten worden, heeft hij het parlement nodig. Zo werkt het Amerikaanse demokra- tische systeem. Een president hoeft dan wel niet zijn doen en laten te verant- woorden in het Congres (Senaat en Huis samen) maar hij moet het wei enigszins te vriend houden, wil hij over geld kunnen beschikken. Nixon heeft dit een beetje verwaarloosd. De Demokratische meerderheid is over het algemeen uiteraard niet erg op zijn hand, al boft Nixon erbij dat een deel van deze Demokraten - de konserva- tieve vleugel - dichter bij zijn op vattingen staat dan bijvoorbeeld bij die van McGovern, de man die de pre sidentsverkiezingen verloor. Maar onder de Republikeinen zijn er ook vrij wat die het Nixon kwalijk nemen dat hij bij de laatste verkie zingen nagenoeg uitsluitend heeft ge werkt om zelf weer in het Witte Huis te komen en vrijwel niets heeft ge te komen en vnjwei meis uecu ge- ue nciiidiirwiucumi.uv,..,^.. *"-*-- daan om zoveel mogelijk mede-Repu- vat. Met tegenover onderhandelaar blikeinen te laten kiezen. Kissinger de heer Le Doek Tho, die Daar komt dan bij dat volgens de ook drommels goed weet dat Nixon rrondwet dit de laatste periode is dat alleen al om financiële redenen zich Üfixon president is. Menige Republi- niet kan permitteren geen overeen- kein heeft er dus minder belang bij komst tot stand te brengen, om Nixon in de gratie te blijven (met Voor de Amerikanen niet bepaald een het oog op herverkiezing) dan om zelf aantrekkelijke onderhandelingspositie. iNU idl Uil, llici zijn. tot en met juni is het geld al be schikbaar gesteld. Maar het is natuur lijk wel een extra-pressie op Nixon om eindelijk eens een overeenkomst aan te gaan met Noord-Vietnam waar door de troepen en de krijgsgevangen terugkeren. Bovendien heeft Nixon zelf bepaald en de Amerikanen beloofd dat de over heid dit jaar de bestedingen beperkt •■ot maximaal 250 miljard dollar. De berekeningen die hij daarvoor heeft opgesteld, gaan uit van een be ëindiging van de Vietnamese strijd en. navenante bezuinigingen in de militaire uitgaven. Zou Vietnam langer doorgaan dan zou hij verplicht zijn, om zijn belofte waar te maken, op andere posten aanzien lijk te bezuinigen. Dat wil zeggen op allerlei sociale maat regelen binnenslands, niet bepaald de manier om een goed image te krijgen bij de natie. En dat is iets wat Nixon op bijzonder hoge prijs stelt. De Vietnam-onderhandelingen zijn her twee Soester verenigingen: het man nenkoor Apollo onder leiding van de heer G. van de Schepop, en de Soester Orkest Vereniging onder leiding van de heer W. de Vries. Onder het verrassend grote aantal be zoekers waren oud-burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck en zijn echtge note, wethouder J. J. Ebbers, de heer F. C. A. Eenhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort en talrijke raadsleden. De voorzitter van de Soester Zaken kring, de heer A. H. Hoegen Dijkhof, sprak het welkomstwoord. Hij be treurde de afwezigheid van de burge meester, die wegens verplichtingen el ders verstek moest laten gaan. Hij bracht pastoor Buisman dank voor de gastvrijheid en de uitvoerenden voor hun medewerking. De kringvoorzitter zag af van het houden van een nieuw jaarstoespraak. „Ik wil in deze kerk niet de ellende van de inflatie en de democratisering op u laten afkomen", aldus de heer Hoegen Dijkhof. In het optreden van koor en orkest onder leiding van een dirigent, zag hij een symboliek met het bedrijfsleven. Ook daarin is iedereen op elkaar af gestemd en kan men niet op eigen houtje iets doen. „Ik weet niet hoe het bij u met de democratisering staat, maar op een gegeven moment zal toch ook de dirigent de dienst moeten uit maken", zei de kringvoorzitter. De heer Hoegen Dijkhof wenste allen meer begrip voor elkaar toe, een be grip dat men niet alleen moet opbren gen maar ook mag ontmoeten. Hij wenste ook meer blijheid voor de din gen die we hebben. „We moeten niet vallen over dingen die wij niet heb ben en anderen wel", vond hij. Daar naast moet iedereen het kunnen op brengen naar de andere te luisteren. Als iedereen blijheid, bereidheid en vriendelijkheid aan de dag legt, dan zullen we tooh een beter jaar hebben dan achter ons ligt", aldus de voorzit ter van de Soester Zakenkring. De muzikale bijdragen aan deze avond van de Soester Orkest Vereniging, met dirigent Willem de Vries en het Man nenkoor „Apollo" o.l.v. Gerard van de Schepop waren van voortreffelijk ge-| halte. Apollo opende met werkjes van Bort- nianski en Schubert, waarna de S.O.V. de 3e Symfonie van Schubert ver tolkte. Na een mooi gezongen „De Nacht wind" van de Vaal volgde het magi strale „Domine Salvum fac" van Gies- sen, waarbij het koor op uitmuntende wijze begeleid werd door de organist Gert Muts. De S.O.V. speelde daarna het beken de tussenspel en ballet uit Rosamunde van Schubert en aansluitend de dans uit Orpheus van Von Gluck, waarbij de fluitist Piet Spronk de solopartij speelde. Zowel de 3e Symfonie van Schubert, als het programma na de pauze werd onder deskundige leiding van Willem de Vries muzikaal door de S.O.V. uit gevoerd. Er zouden wel kleine op merkingen te maken zijn, maar derge lijke werken, die ook door vakmensen uitgevoerd worden, zijn ook in die orkesten niet altijd feilloos. Het concert werd besloten met een gezamenlijk optreden van koor en or kest met „Landerkennung" van Grieg. Het in grote getale aanwezige publiek beloonde hen met een verdiend ovatio neel applaus. Gisterenmorgen raakte de bestelwagen van de Super Cleaner op de Kromme- weg in brand, toen de chauffeur, de 36-jarige A. H. de wagen startte. De brandweer die snel ter plaatse was, voorkwam dat de wagen geheel uit brandde. De oorzaak van de brand is onbekend. Woensdag 17 januari houdt Lt. Kolonel A. M. Bosshardt van Het Leger des Heils een lezing over „Het leven in donker Amsterdam", in De Open Hof, Veenbesstraat 2, aanvang 8 uur. Gas ten zijn hartelijk welkom. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 Nadat het bedrijf nieuwgebouwde so ciale werkplaatsen in Utrecht en Vlis- singen van licht en kracht heeft voor zien, heeft het electrotechnisch instal latiebureau Frans Bosman b.v. in Soest opdracht gekregen tot het aan brengen van electrisehe voorzieningen in nog drie nieuw te bouwen sociale werkplaatsen. Met het totale projekt is voor het Soester bureau bijna een miljoen gulden gemoeid. De werkplaatsen, ressorterend onder het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, worden in systeem bouw gebouwd door een bouwbedrijf, waarmee Bosman b.v. samenwerkt. De werkplaatsen zijn van eigen ontwerp. De drie nog te bouwen werkplaatsen, in Middelburg, Doetinchen en Amers foort zijn momenteel in aanbouw. De bouwtijd bedraagt ongeveer een half jaar. In juli moeten de werkzaamhe den gereed zijn. Het Soester bureau neemt de elec trisehe voorzieningen voor zijn reke ning, zoals geluids- en omroepinstal latie, noodverlichting, intercom, de PTT-installatie, de brandmelding en de tijdsignalering. De kans bestaat dat Bosman b.v. een bureau dat vijf tig werknemers telt, nog meer van dergelijke opdrachten krijgt gezien de op handen zijnde nieuwbouwplannen voor sociale werkplaatsen. Voorlopig zijn de laatste menselijke voetstappen op de maan gezet: Apollo 17 is keurig uitgevoerd, en verder staat er niets meer op het programma. De belangstelling voor de onderneming is - mede doordat alles steeds zo perfekt verliep - steeds geringer geworden. Anderzijds is er meer en meer ergernis over de miljarden die in de afgelopen tien jaren gestoken zijn in een zaak die dit eigenlijk niet waard zou zijn. Het is een enorm bedrag dat ermee ge moeid is geweest. De hele Nederlandse staatshuishouding had er gemakkelijk twee jaar van kunnen draaien en de Amerikanen hebben per hoofd van de bevolking er zo'n vierhonderd gulden voor betaald. Maar of dat nu wegge gooid is, daarover valt te twisten. De resultaten voor de wetenschap zijn uiteraard moeilijk in dollars of in gul dens uit te drukken, maar zelfs als we de waarde hiervan buiten beschouwing laten, dan is de hele ruimtevaart voor de Amerikanen bepaald wel wat meer geweest dan alleen maar een geldvre tende prestige kwestie. De Russen mogen dan de eersten ge weest zijn die een mens in de ruimte brachten, de topprestatie op dit gebied is Amerikaans. Een voordeel van de Amerikanen kan men dit amper noemen. Behalve dan dat voor de ruimtereizen een technisch vernuft is ontwikkeld, dat op allerlei andere gebieden zijn weerslag heeft. Energiebronnen die het maken van pacemakers voor hartpatiënten moge lijk maakten en tal van andere zaken op elektronisch en fijnmechanisch ge bied. Geheel nieuwe materialen zijn ontwik keld om aan zeer bepaalde hoge eisen te voldoen. En er is een industriële or ganisatie ontwikkeld waarbinnen een ongelooflijke precisie werd bereikt. Dit is ook met de miljarden gekocht en het is niet op de maan achtergebleven of na gebruik in zee verdwenen: de Amerikaanse industrie profiteert er nog van op tal van gebieden. Het is daarom ook niet uit een neiging om andermans dwaasheden te herhalen dat de Europese ministers in Brussel weer ijverig vergaderden over kwes ties van ruimtevaart. Er ligt nog altijd een uitnodiging op tafel van de Ame rikanen om mee te werken aan de z.g. „spaceshuttle", een cabine die na lan cering zelf terug kan keren op aarde om opnieuw gebruikt te worden. Niet bedoeld voor maanreizen maar voor verbindingen met de ruimtestations die nog altijd wel op het programma van deN.A.S.A. staan. Het zal een kostbare onderneming wor den, een dergelijk apparaat te ontwik kelen en zelfs of het ding als het een maal gereed is rond 1980 wel nuttig bruikbaar zal zijn kan niemand garan deren. Waar het wel om gaat is dat Europa er niet helemaal vrede mee kan hebben dat het buiten de modernste wetenschappelijke, technische en in dustriële ontwikkelen blijft staan. De ervaringen die men in Europa tot dusver heeft stemmen allerminst tot tevredenheid. Toen de Britten met hun grote raketten ophielden vonden ze er nog een bestemming voor als eerste trap van een Europese meertrapsraket om kunstmanen te lanceren. Het is een grote pechstory geworden, waarbij het slechts schrale troost was te weten dat de Amerikanen ook heel wat flops heb ben meegemaakt voor alles zo ge smeerd ging als tegenwoordig. Maar er zit iets belachelijks in om hier nog lang en breed te gaan sleutelen aan de problemen van raketten als de Amerikanen die al helemaal uitgekiend hebben. Dan is het handiger, leerzamer en daardoor ook ekonomisch waarde voller om van het begin af aan betrok ken te zijn met iets nieuws, daarin in breng te hebben en van de profijten mee te genieten. Er is, ook in de V.S., een zekere vermoeidheid te konstateren om de beurs open te trekken voor ruimtevaartondernemingen en in Euro pa is de huivering ervoor helemaal groot. Aan de andere kant is er ook de begeerte om deelgenoot te zijn van de avonturen die het technisch kunnen van de mens het verst ontwikkelen en gratis kan dit nu eenmaal niet. Het kamperen in ruime zin blijft de ziel van het massa-toerisme vooral wan neer we het gezinstoerisme op het oog hebben. B(j kamperen denken we in enge zin aan het verblijf in een tent. Voorts omvatte het klassieke begrip al het verblijf in kampeerboerderijen. De moderne tijd met zijn zucht naar kom fort, heeft ook de caravan en de bungalow in het kampbegrip opgenomen. Woensdagmiddag vond in de zaal van de brandweerkazerne de beëdiging plaats van de agenten van de gemeentepolitie, de heren J. A. van Deuveren, P. G. A. M. Dirksen, J. C. van 't Veer en F. J. Schouten. Met hen is het korps thans gekomen op een sterkte van 56 man. De korpschef, de heer H. G. Scholt meijer, verwelkomde de burgemeester en de familieleden van de nieuwe agenten. Hij zei de aanwezigheid van de familieleden bijzonder op prijs te stellen, omdat zij het thuisfront vor men, dat de man in zijn beroep, na gedane werkzaamheden, moet opvan gen. Na dank gebracht te hebben aan de directie en leraren van de Politie Op leidingsschool „De Boskamp", waar de agenten hun opleiding kregen, con stateerde de heer Scholtmeijer dat het de laatste jaren traditie is geworden dat ieder jaar nieuwe korpsleden wor den beëdigd. „Wij kunnen daaruit niet alleen zien, dat ouderen het korps gaan verlaten, maar ook dat de uit breiding wordt gerealiseerd, volgens een vastgesteld schema. Op 2 januari j.1. begonnen twee nieuwe leerlingen hun opleiding, waardoor het aantal (voor Soest bestemde agenten) thans zes bedraagt". Spreker wees hen daarna op de taak die zij krijgen te vervullen: „Van de politie wordt verwacht dat zij de rechtsorde handhaven. Realiseer steeds dat uw optreden direct moet zijn. Handelen diént vooraf te gaan door denken; zij volgen echter steeds direct op elkaar. Handelt u juist en is uw optreden spectaculair, dan haalt u de achting van het overgrote deel van de burgerij. Is uw optreden, ondanks uw beste voornemen niet succesvol, dan zal kritiek uw deel zijn". De heer Scholtmeijer benadrukte ver volgens dat hoffelijkheid en hulpvaar digheid buitengewoon belangrijke za ken waren voor de politieman, dat er geen behoefte bestond dictatoriaal op te treden, „maar daarnaast mogen wij niet passief zijn wanneer ons gevraagd wordt de democratische rechten van ons land en zijn bevolking te verdedi gen, waarbij ik met name doel op terreurakties en de stijgende crimina liteit". Spreker besloot met hen te wijzen op de vele mogelijkheden die hen gebo den worden: „Uw toekomst kunt u Agent J. C. van 't Veer tjjdens de eedaflegging. Voor hem van links naar rechts de heren J. A. van Deuveren, P. G. A. M. Dirksen en F. J. Schou ten. voor uw medemens, het zijn van een goede collega en het tonen van studie zin, alsmede een goede verzorging van uw uiterlijk. Wees steeds bereid u in te zetten voor de bevolking onder het devies „Vigilat ut quiescant". Nadat de burgemeester hierna de vier agenten de zuiveringseed en de eed van trouw had afgenomen, feliciteerde zij hen en het korps. Zij wees de jonge agenten op de ernst van de beide eden, die hen mogelijk in de toekomst voor problemen zou kun nen stellen. „U heeft beloofd om de democratische staatsvorm te handha ven. Dat lijkt makkelijk maar er zou den tijden kunnen komen dat het niet zo makkelijk is. Iedereen kijkt naar vrijheid en rechten; u moet deze ech ter handhaven en optreden tegen over tredingen. U moet steeds bezig zijn de democratische staatsvorm te handha ven en de openbare orde, wat dat dan ook mag zijn, te verzekeren". De bur gemeester besloot met de wens uit te spreken dat zij zouden mogen opgroei- bepalen door steeds respect te tonen en tot sierraden van het korps. De terminologie wordt niet meer be naderd vanuit het konsumeren van het kampleven, maar vanuit het kampeer- bedrijf waarin men de gelegenheid vindt een „huisje" te huren, een cara van lang of kort te plaatsen en een tent neer te zetten. Alweer een ekono- mische benadering, zal men zeggen. Het is echter reëel en noodzakelijk want alleen door een kommercieel en bedrijfsekonomisch gezonde exploitatie van kampeerbedrijven is de toekomsti ge kampeerder gediend. Het aantal kampeerovernachtingen in Nederland bedroeg in 1971 liefst 40 miljoen en die kunnen niet worden geregeld in een vrijgekomen boom gaard of in de wei van een onrendabel geworden boerenbedrijf. Terloops dient te worden opgemerkt dat ook boeren vrij dienen te zijn een aantal kam peerders op te nemen op hun eigen grond, desnoods met een te regelen kwalifikatie: „beperkt kampeerbedrijf". Daarmee kunnen een aantal boeren- randbedrijven mogelijk blijven be staan, terwijl het landelijk karakter minimaal wordt aangetast en het bui tenleven langs deze weg het dichtste wordt benaderd. Specialistentarief Het is juist wanneer wordt gesteld dat het kamperen bij boeren de ren dabiliteit van het specifieke kampeer bedrijf aantast, maar er moet een dui delijk verschil blijken in de aangebo den akkomodatie op zodanige wijze, dat de kampeerder bij voorkeur een speciaal ingericht bedrijf kiest door de aangeboden akkomodatie. De campinghouder kan daarmee zijn professionaliteit bewijzen, hij wordt gedwongen steeds attent te zijn op 't trekken van gasten en hij wordt ge prikkeld tot konkurrentie. Drie gezon de uitgangspunten voor een bedrijfs voering, die door velen al te zeer met voeten worden getreden. Dat bewijzen de vele klachten over hoge camping- prijzen, waarbij niets of weinig als ak komodatie wordt geboden. Verharde verbindingswegen, grond met water, afvoer, kampwinkels, goede sanitaire voorzieningen en reglementen over sto ring met vuil of lawaai, zij behoren alle de aandacht van de moderne kamphouder te hebben. Het bieden van beperkte of uitgebrei de restauratie wordt ook tot dit pa troon gerekend, alsmede het offeren van allerlei hand- en spandiensten om het verblijf van de kampeerder aange naam te maken. Wil men met een deel van de 800.000 slaapplaatsen, die Ne derland thans de kampeerders biedt, van een voldoende bezettingsgraad verzekerd zijn dan dient men als kam- houder een vakman te zijn en dan is het publiek bereid een specialistenta rief te betalen, mits dit verantwoord is, ook in het kader van de vervangings waarde van de af te schrijven gebou wen en inventaris en een redelijke reservering voor onvoorziene tegen vallers. over de kwaliteit van een kampeer bedrijf moet verbeteren en uitmonden in een duidelijke klassifikatie. Het pu bliek kan dan het niveau van het be drijf bepalen en voor zich uitmaken of het de daaraan verbonden prijs wil betalen. Zo niet, dan gaat men een trapje lager. Bij de snelle groei van de kampeerliefhebberij met meer dan 100 binnen tien jaar, is het begrijpe lijk da vele kamphouders van mening zijn dat de bomen tot in de hemel groeien, maar men zal ervaren dat een deel van de klanten terugvloeit naar het horecawezen als men de prijszet ting niet binnen redelijke grenzen houdt. Anderzijds zal de kampkonsument moeten begrijpen dat ook de kosten van grond, gebouwen, arbeidskracht van de campinghouder etc. drastisch zijn gestegen en dat de te betalen sta- en liggelden daarbij moeten worden aangepast. Al te zeer vindt de gedach te ingang dat het zich bevinden op een stuk grond toch niets kost. Daarbij vindt men het kamperen zo liggen binnen de sfeer van de sociale rekrea- tie, dat eigenlijk de gemeenten maar gratis moesten zorgen voor akkomo datie. Een volkomen onjuiste gedach te. Wij moeten af van de mening dat alles wat op onze portemonnee drukt maar door de gemeenschap moet wor den betaald. De kosten-springvloed bij allerlei begrotingen heeft geleerd dat dit tot peilloze tekorten aanleiding geeft. s Spreiding Daarnaast is het de vraag of het par- tikulier initiatief toch niet uiteindelijk een lagere kostprijs biedt dan over- heidsexploitaties, want die leiden bij na altijd naar de subsidie met de daar aan verbonden problemen voor de gemeenschap. Wij pleiten daarmee niet voor de malafide kamphouders, ri.aar men dient goed uit te kijken waar men zijn tent of caravan zet en niet vanzelf aan te nemen dat elke exploi tant van een minimum-inkomen wil leven. Als we van jaar tot jaar een vast plekje willen, moeten we er iets voor over hebben. Anders wisselen we maar eens van standplaats. De informatie aa: Sociale rekreatie de kampeerders Wij zullen er aan moeten wennen dat het kampeerbedrijf ook een vorm van toeristenindustrie is geworden dat aan het amateurisme is ontgroeid. Wij zul len voorts door bijsturen van de va kantiespreiding ervoor moeten zorgen dat het seizoen ook voor deze tak van dat de kosten omlaag gaan of niet bedrijvigheid zo lang mogelijk is, zo- stijgen. De op gang gebrachte diskussie rond de afschaffing van de verplichte bouwyakantie zijn in dit licht vol be tekenis. Wij zijn er voorts van over tuigd dat ook de onderwijs-vakanties opnieuw ter diskussie moeten worden gesteld, want de „grote" vakantie staat nog teveel centraal in het vrije-tijds- patroon. Wij blijven allen prettig met vakantie gaan, mits wij oog hebben voor elkanders belangen. Daar horen ook bij de vraagstukken van de kamp houders.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11