I Semmy Prinsen 14 dagen met ouders naar Engeland WERKGROE MILIEU-TIP i HOMEE STEENHOFFSTRAAT 66 - TEL 18644 let opü! 10-20-30-40-50 °|o korting KRUISWOORDPUZZEL AUTORIJSCHOOL M. LOS MIMI-SETS slechts 125,—. MAASWINKEL MEUBELEN FIRMA SPIJKER J. W. HUIGEN NIEUW Hoofdprijs van Internationale Jeugdprijsvraag Raiffeisenbank viel in Soest Ka Speciaalzaak Jongens- en Herenkleding Omdat wij nog géén jaar bestaan, is dit onze éérste voorverkoop van de GROTE UITVERKOOP, met unieke stunts op alle afdelingen. UW SUCCES IS ONZE RECLAME Gemeenteraadsvergadering NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eenbank,die er ookvoorzomervakanties is Plasweg 25 Soest-Zuid Tel. 02155-16520 LADA 1200 STATIONCAR ƒ8.610,— incl. b.t.w, Landelijke financiële actie tot instand houding van de kerken ..Kerkappel '73" van 15 tot 27 januari Olympia's drumband zoekt bestuursleden Inbraak Openbare commissie vergaderingen cuxwtyt- A.öitfcé' V Oplossing kruiswoordpuzzle vorige week Soester Courant van donderdag 11 januari 1973 Voor de derde maal in successie organiseerden de Raiffeisen- en Boerenleen- banken in 6 Europese landen hun Internationale Jeugdpr(jsvraag. Werd er in 1970 gekozen voor het thema Ruimtevaart en in 1971 voor de Olympische Spelen als onderwerp, dit jaar stond de dierenwereld centraal. Onder het motto „Ontdek de dierenwereld" ging de 3e Internationale Jeugdprysvraag in ok tober van het vorige jaar van start. Z.K.H. Prins Bernhard verleende het Beschermheerschap aan deze Interna tionale Jeugdprijsvraag. Deelname was voor iedereen mogelijk in twee leeftijdsgroepen: groep A van 13 tot en met 16 jaar en groep B van 6 tot en met 12 jaar. In groep A wer den 4 hoofdprijzen uitgeloofd: 4 16- daagse vliegreizen naar Kenya. In groep B, de jongeren, waren eveneens 4 hoofdprijzen te verdienen: 4 14- daagse vliegreizen naar een van de Butlin's Camps in Engeland. De jon gere prijswinnaars of -winnaressen mogen hun ouders meenemen! In Nederland deden 100.000 kinderen Dit handen van Ria Bremer en onder toezicht van Kluk-Kluk kreeg Semmy Prinsen de eerste prys in de nationale jeugdprysvraag van de Raiffeisenbank, een veertien daagse reis met zyn ouders naar Engeland. Ditmaal zijn de tips speciaal afgestemd op de winterperiode waarin we nu ver keren. Een van de dwaze reclamespots die dagelijks kwistig over ons worden uitgestrooid gaat over een melkboer die op een gladde stoep met zijn vrachtje ten val komt. Om de man een dergelijke onaangenaamheid te bespa ren wordt dan maar geadviseerd een flinke lading stoepenzout te gebruiken. Dat is nu precies weer een van die vele klakkeloze en ondoordachte re clamekreten. Want dat zout dringt met dooi- of regenwater de grond in en als we daarmee een tijdje door gaan kun nen we straks onze tuinbeplanting af schrijven. Het is ook niet voor niets dat steeds meer gemeenten ertoe over gaan bij gladheid het gebruik van zout tot een minimum te beperken en liever zand of eventueel een mengsel van zand en wat zout aanwenden. Voor ons trottoir is het meest afdoende en mi lieuvriendelijke middel even de schop of sneeuwschuiver ter hand te nemen. En voor bijvoorbeeld een bejaarde, die daartoe niet meer in staat zou zijn, zijn er altijd wel een paar jongens of meisjes te vinden dit dit karweitje even willen klaren. Voor het onder wijzend personeel ligt hier een taak om daarop te attenderen. In dit jaargetijde worden we ook ong- al eens geconfronteerd met mistig windstil weer. Behalve met ongemakken voor het verkeer hebben we onder die omstan digheden ook te maken met ongemak ken voor het milieu. U behoeft maar te denken aan de smogtoestanden waardoor het gebied rond Rotterdam langzamerhand berucht is geworden. Behalve de industrie levert echter ook het verkeer een grote bijdrage aan de luchtvervuiling. Op zulke dagen geldt dan ook extra: Als u ergens moet wachten, bijvoorbeeld bij het station of een spoorwegovergang, motor af. De busondernemingen zouden hun chauf feurs ook in deze zijn moeten instrue ren. Soest heeft zacht water dus minder wasmiddelen nodig De werkgroep milieu heeft nagegaan wat ter plaatse de hardheidsgraad van het water is. Daarbij is gebleken dat onze gemeente betrekkelijk zacht water geleverd krijgt. De hardheidsgraad ligt namelijk beduidend ónder het landelijk gemiddelde. Daaruit vloeit voort dat de huisvrouw bij haar was kan vol staan met aanzienlijk minder van de veelal schadelijke fosfaten bevatten de wasmiddelen dan de gemiddelde do sering. Volgens TNO komen aan het was- proces bij de grote wasserijen fosfaat vrije middelen te pas. De inwoners van Soest kunnen hun steentje bijdragen door fosfaatvrije middelen (zoals Klok nieuw) te gebruiken en als dat niet lukt is onnodige waterverontreiniging tegen te gaan door de dosering van de wel fosfaten bevattende middelen te beperken tot wat werkelijk nodig is. Dat is in de meeste gevallen zelfs maar V« van de aangegeven dosis. De werkgroep is teleurgesteld dat de gemeente nog geen uitvoering heeft ge geven aan haar plannen om op ver scheidene punten containers te plaat sen voor éénmalig glas om dit als grondstof voor nieuwe flessen en der gelijke te gebruiken. De Soestenaren blijven daardoor, als zij verspilling wil len tegengaan, vooralsnog aangewezen op de actie van Spullenhulp aan de Veldweg. Zoals eerder bericht komen in dit geval de baten ten goede aan de vereniging tot behoud van de Wadden zee en aan de vereniging Milieudefen sie. De werkgroep dringt er ook op aan uitbreiding te geven aan de mogelijk heden om grof huisvuil in containers te kunnen storten. Dat kan nu alleen maar achter het gasbedrijf. Speciaal in de nieuwe wijken zouden containers op hun plaats zijn. Een nieuw project van de jonge werk groep betreft een plan om contacten te leggen tussen eenzame bejaarden en kinderen. Met voldoening is geconstateerd dat de proef met het niet bespuiten van de wegbermen het afgelopen jaar suc cesvol is verlopen. De werkgroep hoopt dat de gemeente dit jaar ook eens een proef zal nemen met het achterwege laten van het bespuiten van de trot toirs. Van milieubewustheid van de Soester winkeliers is jammer genoeg niet veel gebleken. De werkgroep zal binnenkort met na dere gegevens komen over een winke lier in Leusden-Zuid die een methode heeft ontwikkeld voor een milieube wuste warenuitstalling. Verder vraagt de werkgroep zich af of in navolging van Baarn ook in Soest de winkeliers niet zouden kunnen meedoen aan de recycling. Tenslotte: zondagavond jl. is op de beeldbuis een serie gestart over de bedreiging van ons leefmilieu. Milieu vrienden die de eerste uitzending ge mist hebben kunnen dit verzuim za terdagmorgen aanstaande nog goed maken. Die mogelijkheid bestaat voor elk programma in de serie dat men op zondagavond verhinderd is te vol gen. I aan de prijsvraag mee. Er moesten twee opdrachten worden uitgevoerd: het beantwoorden van een aantal vra gen en het vervaardigen van een te kening of een werkstuk dat met dieren te maken had. Semmy Prinsen, Kerkpad N.Z. 63 in Soest, heeft dit erg goed begrepen en sleepte met zyn „broedhok" een van de 4 hoofdprijzen in groep B in de wacht. De Raiffeisenbank in Soest vond dat zoveel mogelijk jeugd van dit succes moest meegenieten en organiseerde een feestelijke prijsuitreiking in het Ver enigingsgebouw zaal Noord in Soest op donderdag 4 januari j.1. Van alle lage re scholen in Soest werden 25 kinderen uitgenodigd om een kostelijke feestmid dag mee te maken, waarbij Kluk-Kluk, de bekende T.V. indiaan aanwezig was. Verder waren er Coos v. d. Velde als de grote goochelaar Ben Ali Ko en Tate Emmy met een balonnennummer. Oom Harry verzorgde de muzikale be geleiding. Na de pauze zorgde Kluk-Kluk voor een extra verrassing. Hij riep de in de zaal zittende Ria Bremer, de bekende gastvrouw van AVRO's Stuif 's in", die samen met Wim Bijmoer en Han Ren- senbrink deel had uitgemaakt van de jury, op het toneel om samen met haar de hoofdprijs aan Semmy Prinsen uit te reiken. Er viel in Soest nog een lagere prijs in de vorm van een natuurboek. Deze viel ten deel aan Terry Klomp, Varen- straat 212. Semmy maakt ook nog kans op de z.g. Euopese-prijs. Alle deelnemende landen zenden hun beste werkstukken naar Nederland, waar een internationaal samengestelde jury zal uitmaken wie - in beide leef tijdsgroepen - Europees winnaar - of winnares zal worden. Die prijs - bestaande uit een gouden flamingo - zal op 14 februari in Artis worden uitgereikt tijdens een uitge breid feestprogramma. Verder is er dan kans op een zilveren of een bronzen flamingo, die staan voor de tweede en derde prijs in Europees verband. SPEELSE KINDERBRILLEN VAN OERSTERKE CONSTRUKTIE v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 16621 Wy lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gcdipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. De raad van de gemeente Soest is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen donderdag 18 januari a.s., des avonds half acht, in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, ter behandeling van de na volgende agenda. 1. Brief d.d. 4 januari 1973 van de voorzitter van het centraal stembureau, waarbij een afschrift wordt toegezon den van zijn besluit van 22 december 1972, waarbij de heer B. Joosten te Soest is benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad met het voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen, alsmede de geloofsbrief van de heer B. Joosten, met voorstel tot onderzoek daarvan over te gaan. 2. Ingekomen stukken. a. Brief van E. M. E. Jurgens d.d. 30 oktober 1972 waarin aan de Raad een Wegens enorm succes nu van 145,voor DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST Einde Bosstraat rechts af TELEFOON 02155-13991 of 14550 afschrift van het bezwaarschrift aan B. en W. tegen de bouw van een be jaardencentrum aan de Ir. Menkolaan wordt gezonden met voorstel deze brief te beantwoorden conform de ter inzage gelegde concept-brief. b. Brief van C. Doelman d.d. 31 ok tober 1972, waarin aan de Raad een afschrift van het bezwaarschrift aan B. en W. tegen de bouw van een be jaardencentrum aan de Ir. Menkolaan wordt gezonden met voorstel deze brief te beantwoorden conform de ter inzage gelegde concept-brief. c. Brieven van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 29 november 1972 en 12 december 1972 met betrekking tot de structuurschets gewestvorming met voorstel te berichten conform de ziens wijze neergelegd in brief d.d. 21 augus tus 1972, welke eveneens ter inzage is gelegd en de eventueel nog nader door de raad te maken opmerkingen. d. Brief van 11 december 1972 van mevrouw M. de Graaf-Velthuis te Soest c.s. met betrekking tot het in de periode van 29 januari tot 8 februari a.s. te houden bevolkingsonderzoek op longaandoeningen, met het voorstel deze brief te beantwoorden conform de bij de raadsstukken ter inzage liggen de ontwerp-brief. e. Brief d.d. 1 december 1972 van het Waterleidingbedrijf Midden Nederland, waarbij wordt toegezonden de jaar rekening over 1971 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in: a. artikel 75, 4e lid van de Kleuter onderwijswet aan diverse schoolbestu ren voor het jaar 1973. b. artikel 103, 5e lid der Lager-onder- wijswet 1920 aan diverse schoolbestu ren voor het jaar 1973. c. artikel 191, 4e lid van het besluit buitengewoon onderwijs 1920 aan di verse schoolbestuuren voor het jaar 1973. d. artikel 101 bis der Lager-onderwijs- wet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1973. 4. Voorstel tot wijziging van de be groting 1973 ten behoeve van het ver voer van leerlingen naar scholen voor buitengewoon onderwijs te Amersfoort. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie! Horloger - Juwelier - Optiek Soesterbergsestraat 26 - Soest van een aanvullend krediet voor het verbouwen van de R.K. kleuterschool aan de Parallelweg 5, alhier. 6. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de stichting voor katholiek onderwijs te Soest voor het aanschaf fen van meubilair en spel- en ontwik kelingsmateriaal t.b.v. de R.K. kleu terschool aan de Parallelweg 5, alhier. 7. Voorstel tot wijziging van de „Bij drageregeling ter beschrijding van de woningnood 1965" en van de „Bijdra geregeling krotopruiming". 8. Voorstel tot vaststelling van het ont eigeningsplan „Egghermonde". 9. Voorstel tot het verpachten van enige percelen grond in 1973. 10. Voorstel tot ruiling van gronden gelegen aan en nabij de Klaarwaterweg' met de heer H. J. Bosman. 11. Voorstel tot overdracht van grond, gelegen aan de Ossendamweg aan de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs „De School met den Bijbel". 12. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het bouw- rijpmaken van sectie 11 van het be- Dealer van: LADA - ZASTAVA SCALDIA voor Soest en omstreken. stemmingsplan Klaarwater. 13. Voorstel tot het benoemen van le den in het bestuur van de „Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek". 14. Voorstel tot weigering van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan Nassau Chemical Works Inc. 15. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van het door het werkplaatsschap Amersfoort en omge ving in 1973 op te nemen krediet in rekening-courant. 16. Voorstel tot wijziging van de ver ordening tot regeling van de door het bedrijf gemeentewerken in rekening te brengen kosten voor aansluiting op de gemeentelijke riolering. 17. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het Na de succesvolle actie van 1972 „Trouw moet blijken", van de Hervormd» Gemeenten in Nederland, is dit jaar onder het motto „Kerkappèl '73" een nog grotere organisatie in het leven geroepen om by te dragen in de financiële lasten van de onderscheiden kerken. Dit jaar nemen hieraan deel de her vormden, de gereformeerden, de lu theranen, de remonstranten en de oud katholieken. Ook de rooms-katholieke.i zullen in de periode van 15 tot 27 ja nuari een soortgelijke appèl doen op hun gelovigen, zij het met een ander motto: „Kerk van de grond", met als ondertitel „Kerkappèl '73". Radio en T.V. zullen aan deze actie aandacht besteden. De NCRV, IKOR en KRO hebben hun medewerking toe gezegd. Er zullen zowel voor radio als T.V. spots worden gemaakt om aan het appél en het doel daarvan bekend heid te geven en de luisteraars en kij kers op te wekken om mee te doen. Alhoewel met name de Hervormde Kerken niet ontevreden zijn met de reslutaten van de vorig jaar gehouden actie, zijn de oorzaken die dit nodig gemaakt hebben niet weggenomen. Een daarvan is het feit, dat velen de zon dagse kerkdienst niet meer geregeld bijwonen, anderzijds echter wel op de kerk „rekenen". Ook verhuizingen, óók lokaal, zijn soms debet aan de slechter wordende! financiële situatie van de kerk. Niet altijd wordt de nieuwe vestigingsplaats bekend. Dit alles moet leiden tot een mentali teitsverandering bij degenen die ver antwoordelijk zijn voor de inkomsten van het kerkegeld. Men komt automa tisch tot een begroting voor de komen de jaren, niet naar wat binnenkomt, maar wat minimaal nodig is. Rationalisatie van het kerkelijk be drijf is daarvoor noodzakelijk gewor den, zoals voor de toekomst „pooling" van kerkgebouwen, samenvoeging van administraties, kortom oecumenisering van het plaatselijk en landelijk kerke- werk. Alles moet op alles gezet worden om de lasten te verdelen en deze niet al leen te laten dragen door dezelfde groep medelevenden. „Kerkappèl is een beroep op allen om mee te denken, mee te doen en mee 'te dragen. De drumband van Olympia kampt met een gebrek aan bestuursleden. De ge volgen daarvan blijven niet uit. Het aantal leden is iets teruggelopen en nieuwe plannen konden niet worden uitgewerkt. Desondanks kan men toch terugzien op een succesvol 1972. Om dit jaar met evenveel voldoening te kunnen afslui ten, zal echter het ledenaantal uitge breid, en het bestuur aangevuld moe ten worden. De zittende bestuursleden doen daar om een beroep op ieder, die de drum band een goed hart toedraagt. Meisjes en jongens, vanaf 10 jaar, kunnen zich als lid aanmelden. De band oefent iedere vrijdagavond van 19 tot 21 uur in de gymnastiekzaal van de Christe lijke Mavo school aan de Middelwijk straat (ingang naast de Gouden Ploeg). Adspiranten-leden en hun ouders, als mede andere geïnteresseerden zijn daar steeds van harte welkom. Gedurende hun vakantie werd inge broken in de woning van de.familie F. aan de Heideweg. De inbreker ver schafte zich toegang via een tuindeur aan de achterzijde van het huis, waar hij met een glassnijder een deel van de ruit verwijderde. In de woning werd alles overhoop gehaald, maar voorzover men kan nagaan, wordt er niets vermist. Een kennis van de familie waarschuw de de politie. Op donderdag 11 januari vergadert om 16.00 uur de commissie van openbare werken en om 20.00 uur de onderwijs commissie. De openbare vergadering van de financiële commissie wordt ge houden op dinsdag 16 januari om 15.30 uur. Vergaderingen worden gehouden in het gemeentehuis. bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het stichten van een kleuterschool in de wijk Klaarwater/Boerenstreek. 18. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoel in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de stichting van een school voor g.l.o. in de wijk Klaarwater/Boerenstreek. 19. Voorstel tot het vaststellen van het ontwerp van het bestemmingsplan Industrieterrein Soesterberg". 20. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de stichting voor Ka tholiek onderwijs te Soest voor het aanschaffen van aanvullend handen- arbbidmateriaal t.b.v. de Mariaschool voor g.l.o. HORIZONTAAL: 1. behoeftigheid 7. doel, opzet 13. bijwoord 14. formaat 16. bijbelse naam 17. eind (Duits) 19. lijst 20. niveau 21. hoge berg 23. gevangenis 24. naar aanleiding van (afk.) 25. zij rivier v. d. Donau 27. verbrandingsrest 28. ambtshalve (Lat. afk.) 29. ik (Lat.) 31. vogel 32. plaats der oudheid 33. in sect 35. voegwoord 37. water in Fries land 38.slepende ziekte 39. Heilig boek 41. Chinese maat 42. vogel 43. bolgewas 45. uitgestotene 47. verhevenheid op slijmvlies 50. deel v. d. dag (afk.) 52. voorzetsel 53. lopend touw 55. goud (Fr.) 56. bevel 57. snavel 59. reeds 60. zangnoot 61. wig 62. na tuurgeest 64. insect 66. werkschuw 68. het zijn 70. geplooid oplegsel 72. reke ning 74. aanzien 75. manier 77. thee (Eng.) 78. bloem 79. ambtsgebied. VERTIKAAL: 1. werelddeel 2. deel v.e. kippenhok 3. plaats op Sumatra 4. maanstand (afk.) 5. deel v.e. huis 6. geestdrift 7. bediende 8. ijzerhoudende aarde 9. gewicht (afk.) 10. leerling (Fr.) 11. danskoor 12. plant 15. afgod 18. stofmaat 20. familielid 22. deel v.e. hoofdstuk 24. deel der aarde 26. voor zetsel 30. jongensnaam 32. bez. vnw. 33. opwelling 34. uitheems zoogdier 36. zangnoot 38. vogel 40. niets 44. warme drank 46. meisjes naam 48. titel 49. rijk, invloedrijk per soon 51. pers. vnw. 54. echter 56. pers. vnw. 58. hoofddeksel 61. plaats in Japan 63. Frans lidwoord 64. hoofd deksel 65. Noorse godheid 67. Frans lidwoord 69. open plek in het bos 70. mannelijk dier 71. plaats op de Veluwe 73. voorzetsel 75. titel 76. verlaagde toon. HORIZONTAAL: 1.. erg; 4. ontaard; 10. s.d.g.; 13. tulp; 15. aarde: 16. etui; 17. spoedig; 19. eboniet; 21. se; 24. e.k.- 25. el; 27. in; 29. fabel; 32. l.k. 34! steel; 37. stulp; 39. tin; 40. ontwerp; 42. man; 43. er; 44. on; 45. aam; 46. em; 47. ui; 48. ral; 50. kerspel; 51. ore; 52. inept; 54. Donau; 56. ei; 57. Venlo; 60. m.t.; 61. af; 62. tu; 63. pp; 65. he; 67. Tunesië; 70. etalage; 73. glee; 74.' snoei; 76. sage; 77. t.a.t.; 78. stalles; 79. Lek. VERTICAAL: 1. ets; 2. rups; 3. gloei en: 5. naief; 6. Tag; 7. ar; 8. ade; 9. rebel; 10. stiekum; 11. duel; 12. git; 14. p.e.; 16. en; 18. dr; 20. o.k.; 23. Ob; 26. osteria; 28. ne; 30. Astarte; 31. exempel; 32. lt. 33. opnieuw; 35. tiran; 36. lonkt; 37. speld; 38. Laura; 41. was; 49. leefnet; 51. onthaal; 53. pi; [55. om; 57. vuist; 58. nr.; 59. optie; 61. aula; 62. t.s.; 64. pa; 66. egge; 67. t.g.t.; 68. Ee; 69. Ena; 70. eel; 71. l.s.; 72. eek; 75. o.L

Soester Courant | 1973 | | pagina 15