■I, DRIE STERREN EUPTELEX voor m LABI SIFFRE SCHEPT SFEER WAAR JE WET OMHEEN KUNT 1 I I mmm THE PIPS? WIST BRIDGET ST. JOHN: Ik probeer Én alles het wonder te ontdekken r V Tm r:f«'- m m I 'ORGEN band - Delta tIGHT Negram lydor (Tineke) n Haag) a (Tom) Alex Harvey, de Amerikaanse zanger die In oktober speciaal voor TOPPOP en enkele radio- en persinterviews overkwam uit Los Angeles, is 13 en 14 december opnieuw in ons land geweest voor een exclusief optre den voor het UNICEF GALA, dat 22 december als avondvullend program ma wordt uitgezonden. Hij kwam overigens niet alleen, want voor het kerst nummer dat hij gaat zingen ,,Good time Chrismas time", nam hij zijn ze venjarig zoontje Lex mee, die in dat nummer een fantastisch partijtje zang voor z'n rekening neemt. Na het uiteenvallen van de Creedence Clearwater Revival heeft Bove- ma nu een sampler van het roemruchte kwartet uitgebracht onder de titel Creedence Gold". De nummers op deze elpee zijn stuk voor stuk van met goud bekroonde LP's dus waarvan er meer dan een miljoen verkocht zijn. Zo kun je o.a. horen „Proud Mary". ,.Bad moon rising", ,,Down on the corner", ,,I heard it through the grapevine, ,.The midnight special", „Have you ever seen the rain", „Born on the bayou" en „Susy Q". „Stir don't shake" Is de nieuwste plaat van de Engelse countrygroep Southern Comfort. Buien een groot aantal eigen nummers heeft de groep zich ook gewaagd, en met sukses, aan het bewerken van stukken als „If I feil" (Beatles), „Harvest" (Neil Young), ,,1'm walking" (Fats Domino) en het bekende „Sleep walk", waarin Cordon Huntley (een middenvijftiger) zich even van zijn allerbeste kanten laat horen op zijn pedal-steei. De plaat is opgenomen in de Abbey Road Studio's. Telstar-veteraan Dikke Leo wist twee talentjes te zitten in de omge ving van zijn woonplaats Helmond: Theo Hans uit respectievelijk Som meren en Lierop Beiden zijn 14 jaren jong. Een en ander had tot gevolg dat onlangs de eerste single van het tweetal (zie foto) het levenslicht zag: „Paramaribo" en „Anneliesje". Een fris en charmant singeltje. D« elpee „Third down, 110 to go" van Jesse Winchester heeft uitermate lang op zich laten wachten. Jesse's eerste elpee staat na bijna twee jaar nog altijd zeer goed genoteerd op de privé-hitlijst van menige popliefheb ber. Deze naar Canada uitgeweken Amerikaan, die we eigenlijk wel een legendarische figuur in de pop mogen noemen, heeft met zijn tweede elpee opnieuw een zeer indrukwekkend staaltje muzikaal kunnen geleverd. Ook zonder de hulp van grote namen is hij in staat tot grote hoogten te komen. Als we nagaan dat Jesse voor zijn eerste LP ruim 20 jaar nodig had, dan mogen we met de twee jaren voor zijn tweede echt niet mopperen. ÓLAOYS KMGHT4T>éF*>S Het lijkt erop dat Gladys Knight en The Pips eindelijk in Nederland en Europa die erken ning zullen krijgen, die ze al vele jaren verdienen. Gladys, met haar stem en capaciteiten, is de laatste tijd in Amerika als een komeet omhooggeschoten, wat resulteerde in drie gouden platen en een overvolle konsertagenda. Hier bleven haar platen het niet zo goed doen, totdat "Help me make it through the night" opeens aansloeg. Naar verluidt loopt de onlangs uitgebracht maxi-single aardig, hoewel het beter zou kun nen. maar dat kan nog komen natuurlijk. In ieder geval waren de reacties na het Amsterdams konsert en het VPRO-Tv-optreden in "Demokratie" erg gunstig. Rob van den Bosch, de erg ak- tieve promotor van het Tamla-Mo- town-label in Nederland, had een gesprek met Glaays tijdens haar verblijf in Nederland, waaruit we graag enkele stukken laten vol- dat.„ „Clap your hands" de nieuwste single is van Bonny St. Claire Aphrodites Child voor het eerst sinds het vertrek van zanger Demis Roussos weer op de hitlijsten staat? Hun nieuwste hit heet: „Break" Toepasselijk, nietwaar? „You-kou-la-Ie-lou-pi" van Mouth MacNeal toch zo'n hit is geworden als de vorige? Hoewel iedereen die bij de opnamen betrokken was er wel op gerekend had. niemand weet waarom de bananen krom zijn, zelfs An- dré van Duin niet? ik es heb horen zeggen: „Waren de bananen recht van lijn, dan zouden het geen pisangs zijn"? ze er overigens even lekker om smaken? Mouth MacNeal op woensdag 13 december voor het eerst in'Zwolle zijn opgetreden? dat... het nog nooit is voorgekomen dat Michael Jackson, de benjamin van de Jackson 5, met liefst twee singles in de topdertig (van Hilversum 3) staat? Toch is het nu zo, en wel met de maxi-single „Ben" en met „Ain't no sunshine". de Britse leraren in de Engelse taal iedere keer weer verslagen naar het hoofd grijpen wanneer de groep Slade (zie foto), een nieuwe plaat uitbrengt? De laatste single, „Gudbuy t'Jane", laat ook alweer weinig over van' het korrekte Engels. dat.. dat.. dat.. dat.. dat. dat. dat.. gen. Zo bleek bijvoorbeeld dat Gladys Knight en The Pips de enige succesvolle groep van Mo- town is, die niet door deze maatschappij ontdekt werd, om de eenvoudige reden dat de groep al veel langer bestaat. Gla dys: "We zingen nu al 18 jaar samen ("We" dat zijn Gladys en haar broer Merald Knight en haar neven William Guest en Ed- ward Patten), en ik hoop het nog minstens zolang vol te houden We willen graag een TV-special, maar dan een, die volkomen an ders wordt opgezet dan de doorsnee-Specials. We streven naar vier of vijf Gouden Platen (we hebben er nu drie: "I heard it through the grapevine", "It I were your woman" en "I don't want to do wrong"), niet omdat we hebberig zijn, maar omdat dat gewoonbetekent dat we vooruit zijn gegaan." Met "I heard it through the gra pevine" kwam in Amerika het grote succes. Hoe ging het daar na? Gladys: "Sinds die plaat heb ben we, wat betreft de platenver- koop een erg slappe tijd gehad. "Grapevine" was een miltionsel- ler. We had-den veel moeite om een juiste opvolger te vinden. Moesten we een andere weg inslaan of op het succes van "Grapevine" voortbouwen? Dat was een moeilijke tijdNu we nog twee gouden platen hebben zijn we op de goede weg. Gouden platen zijn erg belangrijk voor een artiest. Het betekent een be paalde aantrekkingskracht. Groe pen met een reeks gouden platen trekken volle zalen, waar ze ook optreden, wat ze ook brengen op het podium. Dat bedoel ik: we hebben dat punt nog niet bereikt. We hebben meestal geen volle za len. soms zijn ze maar half vol. Pas als er voor Gladys Knight en The Pips rijen mensen voor het theater staan, dan pas hebben we dat bepaalde punt bereikt." Gladys' hang naar Stardom I Gamma een nieuwe Nederlandse rockgroep is, waarvan juist een elpee werd uitgebracht door Delta Records? Binnenkort meer nieuws over plaat en groep. datMarie .Jeanne" de tiende plaat is van de George Baker Selection? vele platenmaatschappijen in verband met de feestda gen momenteel een plaatopnamestop hebben? Eén van de mooiste elpees van de laatste maanden Is voor mij zonder twijfel het laatste werkstuk van de Nigeriaans-En- gelse zanger Labi Siffre: "Crying laughin loving lying". Heel ge woontjes, zonder allerlei poespas en overbodig muzikaal geweld, legt deze knaap een aantal songs op de plaat vast, die stuk voor stuk juweeltjes zijn. Heel ingeto gen, verlegen haast, weet Labi Siffre die liedjes een sfeer mee te geven waar je tijdens het luisteren niet omheen kunt. Je raakt onder de invloed van die sfeer, die je doet beseffen dat muziek ook anders mooi kan zijn en vooral melodieus. Persoonlijk vind ik diit een van de fijnste kanten, die er aan deze schijf zit ten. B-uiten het feit dat Labi Sif fre, 27 jaar en nog maar sinds enkele jaren carrière makend als zanger, een natuurtalent is als het op komponeren aankomt. Luister maar eens naar de ti telsong, of "It must be love". Heel indringend is de song waar mee plaatkant 1 opent: "Saved". Met wat voor begeleiding ook straalt er een sfeer uit die je de koude rillingen bezorgt. Labi Sif fre (zie foto), ging een moeilijke weg voordat hij "ontdekt" werd. Dag en nacht gratis musiceren en ondertussen geld verdienen met baantjes als taxichauffeur kantoorbediende en het rondbren gen van pakjes. Eerst zocht Labi het bij soulbands, maar in '66 werd hij voor een solo-act gekon- trakteerd in de R-onnie Scott's Club in Londen. Daar werd hij ook als songwri ter ontdekt. Nu zingt Labi bijna uitsluitend eigen werk (de num mers op zijn laatste elpee zijn allemaal van hem). In Nederland werd Labi bekend door zijn hitsingle "Too Late", waarmee hij de topveertig bereikte. Zijn el pee "The singer and the song" gaf hem hier talrijke nieuwe fans. H'et ls voor mij zo klaar als een klontje <tet Labi het met zijn nieuwste elpee helemaal gaat ma ken. Heel opmerkelijk is de derde elpee van de Amerikaanse moog-kennerg bij uitstek Beaver en Krause. Op "AU good men" laten ze horen dat de moog syn thesizer een volwaardig muzie kinstrument is, waarmee het goed spelen is. Ze laten horen dat hei ding volkomen onschuldig is, niet bijt of slaat. Met de moog brengen ze bijvoorbeeld de "Pre lude" van Bach, maar ook moder nere, eigen komposities. Een heel mooi instrument waarmee je mu zikaal gesproken bijna atte kan ten op kunt. Juist die variatiemo gelijkheden worden op deze elpee ten volle benut, al dan niet in samenspel met de klassieke instrumenten of zelfs met een kompleet koor. Parasound Inc. - een maatschappij die veel werk verzet in de kommersjele TV- en ra dioproduktieonderzoekingen verricht op het gebied van onder zoek, ontwerpen en produktie van de synthesizer, hebben met hun muziek weer eens een andere zij de van popmuziek willen blootleg gen. Eén van de vele kanten zou den we willen zeggen. komt niet voort uit een verlangen naar rijkdom en weelde. Zij heeft een veel minder egoïstisch en vol komen begrijpelijk motief: "Ik wil zoveel mogelijk facetten van de showbusiness bestrijken. Ik wil gaan schrijven; ik heb al enkele songs op m'n naam. Een paar voor Jr. Walker en The AU Stars er. enkele oude hits van Marvin Gaye en Tammi Terrell en David Ruffin waren door anderen sa men met mij geschreven. Ook produceren en akteren hebben mijn grote belangstelling. Ik wil graag alles doen, maar eerst moet ik sukses hebben in één er van: zingen en een groot eigen pubUek bereiken. Ik vind het enorm fijn in Euro pa te werken. Alles gaat daar zoveel gemakkelijker dan in Ame rika. Veel rustiger. Misschien daarom is mijn laatste single "Help me make it through the night" zo leuk overgekomen." Met Bridget St. John begon het zoals met zovel-en: eerst zingen in het kerkkoor, vervolgens op school, om tenslotte ontdekt te worden door iemand uit het "vak" en platen te maken. En daarna al dan niet geëerd te wor den als zangeres. Het staat er zo vrij eenvoudig, maar toch is het wel ongeveer zo gegaan. Het En gelse meisje, dat op school viool en trompet speelde omdat nie mand anders dat deed, kocht tenslotte de gitaar die ze van haar vader niet mocht hebben, en ging liedjes komponeren. Met haar zes- en twaalfsnarige gita ren reisde ze collegezalen en clubs langs, om te spelen voor een publiek dat meestal in hogere sferen vertoefde. Maar er is meer dan aUeen maar talent voor nodig om een halfvolle aula met luidruchtige, door drank vertroe belde studenten tot luisteren te brengen met niets anders dan mooie liedjes en een acoustische gitaar. Toch speelt Bridget het bijna elke avond klaar, muzikale schoonheid uitstralend met een immer aflatende vastberadenheid en steeds meer succes. Een jaar of drie geleden hoorde Engelands populairste disc-jockey John Peel een bandje met zes songs van Bridget en hij was zo enthousiast dat hij haar kontrak- teerde voor zijn Night Ride radi oprogramma. Daarop volgden op tredens in andere radio- en ook TV-shows en het leek erop dat Bridget het zou gaan maken. John Peel, die in 1967 samen met Clive Selwood het Dandelion-la- bel oprichtte als uitlaat voor ar tiesten die door de gevestigde pla tenmaatschappijen niet voldoende werden geaccepteerd, produceer de haar eerste elpee "Ask me no questions". Hierop werden 12 ei gen composities op genomen, waarvan de acoustische begelei ding tot een minimum werd be perkt. Op de tweede langspeler "Song for the gentle man" werd het geluid van de liedjes wat vol ler, kompletei, terwijl onlangs el pee nummer drie is uitgebracht naast Bridget St. John liefst 11 andere musici hebben meege werkt. Het gevolg is een elpee, die de songs van Bridget nog wat meer diepte geeft, zonder aan "o- ver-producing" ten onder tegaan. Drie elpees, die door drie verschillende mensen zijn gepro duceerd: achtereenvolgens John Peel, Ron Geesin en nu Jerry Boys. Alle drie zijn ze er merk waardig goe in geslaagd, de stem van Bridget in het middelpunt van de muziek te houden. Juist die stem, hoewel helemaal niet bijzonder goed, bepaalt net als bij Leonard Cohen. Elton John en noem ze maar op, de sfeer van de plaat. Dat is ook op "Thank you for" gelukkig zo gebleven. Naast haar eigen komposities heeft Bridget St. John ook de Dy- lan-kompositie "Love minus ze ro", de Buddy Holly hit "Every day" en de traditional "Lazarus" op haar eigen, originele wijze ver tolkt. De muziek van Bridget pro jecteert haar positieve en mis schien daardoor niet alledaagse wereldvisie. "Op de een of mde- re manier bekijk ik de dingen, zoals een kind dat zou doen - ik denk, dat ik in alles het wonder probeer te ontdekken - maar het gebeurt niet vooropgezet of over wogen, het gaat gewoon spon taan." as Vaak) MEE Istar

Soester Courant | 1973 | | pagina 17