40 Ierse bejaarden brachten bezoek aan Soest Voormalige Bioscoop weer Pension voor buitenlandse werknemers? Donderdag II januari 1973 51e jaargang no. 2® WEEK VAN DE EENHEID van 18 t/m 24 januari 1973 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 11152* - Postgiro 126156 Het oog gericht op Hoesseins huwelijk Officiële bekendmaking Bestemmingsplan „Klaarwater" VROOM DREESMANN Uitzien naar de volgende verkiezing Tom Magee: „Oplossing Iers probleem duurt nog tien jaar" Dronken automobilist vernielde verkeersafzetting Rademakerstraat Onteigeningsplan Egghermonde I te Soesterberg vanuit uw stoel te bedienen volautomatische Revue diaprojektor 2400 VROOM DREESMANN Tel. Politiebureau 14444 Telefoondienst gestoord .s t via af- Heldere 24 EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN )P NIET AANGENOMEN. Babybad met standaard Tijdens deze, bij U allen welbekende week, zal in Soest dagelijks en wel iedere avond in één van de kerken een korte gebedsdienst gehouden worden. Deze dienst vangt aan om 7,30 uur en zal tot ongeveer 8.15 uur duren. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de landelijk uitgegeven litur gie. Allen, die mee willen bidden voor de eenheid van de christenen, worden hartelijk uitgenodigd om aan één van deze diensten deel te nemen. De diensten worden gehouden Donderdag 18 januari in de Julianakerk, Julianalaan Vrijdag 19 Open Hof, Dalweghoek Veenbesstr. Zaterdag 20 Oude Kerk, Torenstraat Maandag 22 Petrus en Pauluskerk, Kerkplein Dinsdag 23 Emmakerk, Regentesselaan Woensdag 24 R.K. Kerk Soest-Z., St. Willibrordusstr. RAAD VAN KERKEN TE SOEST Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere donderdag Een nieuwe bruid voor koning Hoes sein is natuurlijk niet alleen maar een romance, wellicht zelfs helemaal niet. De keuze van de vorst is zeker niet toevallig gevallen op een meisje uit Nabloes, de belangrijkste stad op de door Israël bezette Jordaan-oever. Een Palestijnse tot koningin te verhef fen is zeker een poging van Hoessein om de nogal gespannen sfeer tussen de Palestijnen en de troon wat te ver beteren. Of de poging veel sukses zal hebben valt echter te betwijfelen. Ten slotte is er tussen de troepen van de koning en de Palestijnse guerrillastrij ders wel een en ander voorgevallen dat om der wille van Alia Toukan niet zo snel vergeten wordt. Bovendien is men op de westelijke Jordaan-oever ook om andere redenen gebeten op de Jordaanse vorst. Hij heft een belasting van l2Vs procent op alles wat in Jordanië wordt ingevoerd vanuit het door Israël bezette gebied. Dat is enerzijds om de schatkist te vullen, die daaraan dringend behoefte heeft, maar anderzijds ook om te voorkomen dat in Egypte en Syrië vooral gezegd zal wor den dat Hoessein meewerkt om de eko- nomie van het door Israël bezette ge bied te laten bloeien. Dit zou opgevat kunnen worden als een verzwakking van het front tegen Israël dat uiter aard ook liever ziet dat er goed ver diend wordt in het bezette gebied, al was het alleen maar om de Israëlische belasting die geheven kan worden. Waar het de Arabische landen vooral om gaat is dat een te grote welvaart misschien wel de Palestijnen de wil ontneemt zich tegen de bezetter te ke ren. Dit is helemaal niet zo absurd. In het bezette gebied zal de meerder heid niet dol zijn op de Israëli's, maar als het enige alternatief is terugkeer naar de gehate Hoessein dan zal de keus tussen twee kwaden voor menig een gaan naar de voortgaande bezet ting. Een andere maatregel die Hoessein heeft genomen om verwijten van zacht heid voor te zijn is dat hij slechts veer tien dagen per jaar zijn onderdanen toestaat verwanten op de westelijke Jordaan-oever te bezoeken. Deze rem op het kontakt moet eveneens dienen om te voorkomen dat door vrij per sonenverkeer eventueel vergeten zou worden dat er inderdaad door de Isra ëlische bezetting wel iets is veranderd. Maar populair is de maatregel natuur lijk niet en men neemt hem Hoessein kwalijfc, ook al doet hij het dan meer om zijn buren geen argumenten te geven dan uit overtuiging. En daar komt een derde bezwaar tegen Hoessein. Hij eist zijn hele verloren gegane gebied terug, maar hij heeft geen been om op te staan. Steeds leven de geruchten weer op dat de koning in gesprek is met de Israëli's, die er bij voorbeeld niet over peinzen Jeruzalem terug te geven. Op de westoever vrezen vele Palestij nen dat de koning op een gegeven moment toch wel door de knieën zal gaan voor iets dat meer lijkt op het plan van de Israëlische minister Allon, dat Israëlische posten en nederzettin gen voorziet in het gebied dat wel naar Hoessein terug gaat maar waarheen hij zijn eigen troepen niet mag sturen. Het is een kapitulatie of zoals men wil: een berusting in de realiteit waartoe men Hoessein in staat acht en waarop men argwanend let zowel in de overige Arabische landen als op de westoever. Dat al die argwaan zal verdwijnen nu in Amman weer een Arabische vorstin naast de koning zetelt gelooft Hoessein zelf waarschijnlijk niet, KANTMAN Burgemeester pn wethouders van Soest maken bekend, dat ter uitvoering van artikel 3 van de voorschriften van het bestemmingsplan „Klaarwater" de tweede uitwerking van genoemd be stemmingsplan met ingang van maan dag 15 januari a.s. gedurende twee weken ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, stadsontwikkeling en onderwijs (geopend iedere werkdag van 09.00 tot 12.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt. Belanghebbenden kunnen gedurende deze termijn bezwaren schriftelijk bij hun college indienen. Soest, 11 januari 1973. Lakenstof Extra zware kwaliteit graslinnen. Voor lakens van lengte naar uw keuze, lits-jumeaux, 240 cm br. per meter: 6.95 2-persoons, 180 cm br. per meter: 4.95 1-persoons. 150 cm br. per meter: 4.25 Giro opbergmap Bergt dagafrekenin gen, chequeboek, enveloppen en stor- tingskaarten. Heeft register voor noteren van adressen en no's. Kompleet Nylon slaapzak Heerlijk zacht en donzig warm. Goed wasbaar, dank zij polyester vulling. Stofmaat:185x160 cm Schotse ruit: 29.75» Uni kleuren: 26.50 Veren hoofdkussen Meteen vulling die soepel en veerkrach tig blijft. Overtrek is ivoorkleurig. Heren slipovers De grote "over" mode voor hem. Keus uit 8 uni-tinten en nog 5 streepkom- binaties. 100% Rib- gebreide acryl. Badje naar keuze in wit, rood, bleu of geel. Badstandaard geheel verchroomd en makkelijk op vouwbaar. Kompleet 22.- SOESTER COURANT Er wordt door de twee grootste par tijen in Nederland toch wel een vreemd politiek spel gespeeld. Beide verhin deren ze de vorming van een meer derheidsregering, niettegenstaande de financiëel-ekonomische positie van ons land dat dringend noodzakelijk maakt. Boussac ruiten Drie Zephir-typen: klein, middel en groot. Ideaal voor kombineermode. 100% Katoen. Goed wasbaar, kleurecht, krimpvrij. 100 cm breed, per meter 5.- Grove vitrage Zó gewassen, zó droog. 150 cm breed, In dé leuke kleuren van nu: oranje, groen en paars. Per meter: Sch^rpstelling. voor- en achteruittranspor Volt 150 Watt Geschikt voor 36 magazijn en 100 diacarrousel. Merkob- jectief: 1:2,8/85 verlicht zijvenster. Aan sluiting voor bandrecorder. Kompleet met lamp, afstandsbedieningskabel en 36 dia-magazijn. Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen De PvdA wijst hiervoor samenwerking met de konfessionele partijen, in casu de KVP, van de hand; de hierdoor naar de andere hoek gedrongen KVP huivert voor een verder samen regeren met de VVD. Zo raakt het land dus niet uit de door de uitslag van de ver kiezing geschapen impasse. Het demis sionaire kabinet kan geen politieke be slissingen meer nemen en kostbare maanden in het nieuwe jaar dreigen verloren te gaan eer er orde op zaken kan worden gesteld. En al zien we al lemaal hoe de toestand zich verslech tert, horen we de waarschuwingen van deskundigen tegen de toch weer voort gaande inflatie en de hieruit voort vloeiende vergroting van de werkloos heid, de twee grote partijen laten lie ver de patiënt verkommeren dan een stap terug te doen. Bewondering voor het demokratisch gehannes dat zich de laatste maanden afspeelt kan toch door niemand opge bracht worden. Eerder moet men er door tot de overtuiging komen, dat wij met ons demokratisch systeem op de verkeerde weg zitten. Slechts een an der systeem, inbegrepen een verminde ring van het aantal partijen, kan de demokratie weer tot een werkzaam ap paraat maken. Maar dat blijft een ijdele hoop, want dat is niet in het be lang van de gegroeide partij-autokra- tie, bang als ieder is om aanhang, aan zien en baantje te verliezen. We moeten het dus doen met ons zieke systeem. En de meest zieke plek daar in vormt de KVP. Daar weet men nu eenmaal niet meer wat men wil en wat men zal doen. De verantwoorde lijkheid opgelegd door het aantal van 27 nog geredde kamerzetels zou eigen lijk moeten dwingen het gezwabber tussen 'n beetje links en 'n beetje rechts nu eens te laten varen en een bepaald, welomlijnd standpunt in te nemen. Maar de partij is innerlijk zo zaek en verdeeld, dat men dit niet aan durft. De KVP-leiding blijft naar links lon ken, hoewel men daar als minnaar is afgeschreven. Het grootste deel van de fraktieleden zou toch wel weer met de vijf-partijen-koalltie in zee willen gaan, doch het is zeer twijfelachtig of ze daar uiteindelijk allemaal akkoord mee gaan en in dat geval kan het ka binet toch weer niet op een meerder heid steunen. Men blijft altijd maar bang - en dat is niet alleen bij de KVP zo - dat leden van de ene of van de andere vleugel de partij de rug zul len toekeren. Inplaats van dat men die zuivering zich dan maar laat voltrek ken, zwabbert men heen en weer tus sen het ene en het andere standpunt, waar echter langzamerhand steeds meerderen genoeg van krijgen en er dus toch uitstappen. En men blijft maar gissen naar welke kans men no; het beste kan overhellen om de partij - vóór alles de partij - nog zo sterk mogelijk kan houden. En de informateur, dr. Ruppert, gaat niet als een politikus maar als een ambtenaar te werk. Hij laat iedere partij haar verlanglijstje schrijven en laat ze dan zelf beslissen of die ver langens te verenigen zijn. Zo niet dan moet maar weer een volgende moge lijkheid bekeken en keurig geadminis treerd worden. Bruggen bouwen schijnt er bij hem niet zo bij te zijn. Deze week horen we of er nog een mogelijkheid is voor herstel van de vijf-partijen-koalitie. Zo ja, dan zal het nog weken duren eer er een rege- ringspragromma is opgesteld en eer er ministers voor zijn gevonden. Zo niet, dan resten nog een meerderheidskabi net van de rechtse drie of vier en een extra-parlementair kabinet. En het zou ons niet verwonderen als het op dit laatste uiteindelijk, óver een paar maanden, zou uitdraaien. Want dat geeft zo mooi de gelegenheid om nu nog geen positief standpunt in te ne men, voor de KVP zowel als voor de ARP en de CHU terwijl de PvdA er tijd door krijgt om deze drie rustig wat te blijven bestoken en te beïn vloeden. Men kijkt nu immers aller- wege uit naar de volgende verkiezing, meer dan naar het landsbelang, dat komt pas op de tweede plaats. De groep van 40 Ierse bejaarden, die om op verhaal te komen, drie weken gastvrijheid geniet in Nederland, bracht een bezoek aan Soest. Na de lunch in Braamhage gebruikt te hebben, werd met een bus een rondrit gemaakt door Het Gooi en het plassengebied, waarna men weer naar Soest terugkeerde voor de „Tea", aangeboden door de directie van het restaurant Darthuizen. De gasten vermaakten zich daarbij uitzonderlijk op de kegelbanen, waar na enig oefenen, respectabele resultaten bereikt werden. Veertig Ierse bejaarden bezochten Soest. In restaurant „Darthuizen" werd de „tea" gebruikt. Met groot enthou siasme werd er ook gekegeld. Staande achter de demonstrattrice, de heer Tom Magee, de Ierse leider van de groep. Wij spraken met hun Ierse leider, de heer Tom Magee (52) uit Bangor bij Belfast. Hij besteedt al zijn vrije tijd aan pogingen de beide groepen, protes-, tanten en katholieken, samen te bren gen. „Deze mensen hebben generaties lang samengeleefd, zonder grote pro blemen. Er waren wel eens moeilijk heden, maar die zijn nu door fanatici, zowel van protestante als katholieke zijde, opgevoerd tot de huidige waan zinnige hoogten", Tom Magee meent dat het nog minstens tien jaar duurt voor daar een einde aan gekomen is. „Met trips, zoals deze, bereiken we nu de jongsten en, nu voor het eerst, ook de ouderen. De groep 18 tot 25 jarigen is onbereikbaar. Over ongeveer tien jaar hebben de iongsten van nü die leeftijd en hope lijk zal er dan een kentering in de zaak komen". Ondanks dit min of meer sombere ge luid is hij ervan overtuigd dat er een heilzame werking uitgaat van deze rei zen. Gelijke aantallen protestanten en katholieken, nu ook bij deze eerste tocd ouderen, trekken gedurende drie weken samen op. Dat dat goed gi bleek ondermeer bij het kegelen. Volgens Tom Magee zijn niet religieuze verschillen de grote oorzaak van de strijd, maar vooral politieke opvattin gen en sociale mistoestanden. De fa natici laten het voorkomen dat het de religie is en maken daar misbruik van. Op onze vraag of veel mensen zoals hij, zich voor de oplossing van het pprobleem inzetten, antwoordt hij: „Helaas niet. Er is een bepaald risico aan verbonden en dat schrikt velen af. Ook mij hebben de twee partijen vra gen gesteld, maar wat ik doe schijnt hun goedkeuring te hebben. Tot nu toe heeft men tenminste nog niet op mij geschoten". Deze groep, die in Ede gehuisvest is, geniet in eerste instantie van de rust. Die overweldigde hen en opvallend is daarbij een opmerking van Magee: „het afsteken van het vuurwerk op oude jaarsavond leek op de situatie thuis". Die avond hebben ze allemaal goed ge slapen. ,Het zijn allemaal eenvoudige mensen, met niet zo'n hoge ontwikkeling. Ze kunnen geen weerstand bieden aan de fanatieke leiders en worden daarom tegen hun wil uit elkaar gedreven. Toch wil ik proberen, als ze eenmaal terug zijn, ze op gezette tijden weer bij elkaar te brengen. Daarvoor maak ik nu veel foto's en leg ik een plak boek aan". Hij verwacht dat de groep aan uitnodigingen daarvoor gehoor zal geven, het blijft echter de vraag of de achterban daar een afwijzende invloed op gaat uitoefenen. Nederland is het enige land in Europa dat zich op deze manier inzet voor hulp aan de Noord-Ieren. Dat wordt uitermate gewaardeerd. Voor bijna iedere dag staan er uitstapjes op het programma, die hen door heel het land voeren en die een goede indruk geven dat verdraagzaamheid een gezonde le vensbasis is. Jongeren van de afdeling Soest van de Nederlandse Protestanten Bond ver zorgden de middagmaaltijd in Braam hage en boden alle gasten een ge schenkje aan. Onder leiding van do minee W. Leerink en zijn echtgenote toonden zij zich geweldige gastheren, die bij het vertrek van de Ieren uit voerig bedankt werden. Om enigermate tegemoet te kunnen komen aan de vraag naar zelfstandige woongelegenheid in Soesterberg en ter opvoering van de koopkracht, welke de laatste jaren sterk is gedaald, is het nodig dat de gemeente binnen de kortste tijd over de nodige grond, voor de uitvoering van bestemmingsplan Egghermonde I kan beschikken. Die uitvoering is nagenoeg geheel af hankelijk van het beschikbaar komen van gronden, die in eigendom toebe horen aan de heer P. Tetrode. Aange zien het niet mogelijk is gebleken de meest belangrijke grond, met name die van de heer Tetrode, in eigendom te verkrijgen, dient deze grond ten name van de gemeente te worden ont eigend. Daarvoor dient de onteige ningsprocedure aanhangig gemaakt te worden. De heer Tetrode heeft schriftelijk be zwaar ingediend tegen het door de ge meenteraad op 19 oktober j.1. voorlopig goedgekeurde onteigeningsplan. Dat bezwaar is gericht tegen de benaming van het plan, zonder nadere motive ring. Het college stelt de raad daarom voor dit bezwaar ongegrond te verkla ren en tot onteigening te besluiten van de in het onteigeningsplan begrepen grond. Er zal evenwel niet tot dag vaarding van de eigenaar worden over gegaan, dan nadat onherroepelijk goed keuring zal zijn verleend aan het raadsbesluit van 17 juni 1971 tot vast stelling van het bestemmingsplan. De te onteigene grond heeft een op pervlakte van 8 ha. 97 a. en 50 ca. en omvat 2 huizen, erf, schuren, veestal, bos, wei- en bouwland. Vrijdagmorgen is de telefoondienst on geveer twee en een half uur gestoord geweest als gevolg van een stukge trokken telefoonkabel. Het was in die tijd slechts mogelijk lokaal te bellen. In de nacht van maandag op dinsdag vernielde een dronken automobilist de verkeersafzetting op de Rademaker straat. Hij verdween echter in het duister, nagezien door een Amerikaans militair, die een en ander meldde bij de marechaussee. De dronken chauffeur, A. de R. (35) uit Soest, werd later aangehouden door de politie van De Bilt, die, opmerk zaam geworden door de beschadigingen aan de auto, bij de politie alhier in formeerde of er een aanrijding had plaatsgevonden. De zaak was daarna spoedig opgelost en De R. krijgt twee processen-verbaal, één wegens dron kenschap en één voor doorrijden na een aanrijding. Er bestaat een zeer goede kans dat de voormalige bioscoop aan de Burg. Gro- thestraat (hoek Heuvelweg) weer inge richt zal worden voor de huisvesting van buitenlandse arbeiders. De huidige eigenaar heeft bij het col lege van burgemeester en wethouders hiervoor een vergunning aangevraagd. B. en W. staan er in principe niet af wijzend tegenover, mits echter voldaan wordt aan de door de gemeente te stel len eisen, welke ondermeer stringente bepalingen bevatten omtrent hygiëne en brandbeveiliging. Na als lunchroom „Malson de Man", nadien als café Ockhuijzen, daarna als bioscoop „Het City theater" dienst ge daan te hebben, werden er gastarbei ders in gehuisvest. Deze huisvesting was echter zo abominabel slecht, dat na veel geharrewar en juridische touw trekkerij, het pand in 1969 als zodanig gesloten werd. Het stond daarna enige jaren leeg en te koop totdat vorig jaar kopers opdaagden, de heren Stalenhoef en W. Uyland, die er weer een café dancing in wilden beginnen. Daar is men echter van terug gekomen en mogelijk zullen er nu weer, zij het onder veel betere omstandigheden, buitenlandse arbeiders gehuisvest wor den.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1