De bezwaren tegen de serviceflat aan de Ir. Menkolaan OPRUIMING HOMEE KENMORE Aitii Brandpreventieoffïcier ATimmer benoemd tot plaatsvervangend commandant bij de brandweer J. SCHANS ALLROUND KRACHT Losgebroken buffel brengt politie in het „Geweer" ZIE ETALAGE FA. SPIJKER OVERHEMDEN AUTOMATERIALEN GEREEDSCHAPPEN Kerkstraat 60 - Soest Telefoon 02155-18404 OUDE KERK SOEST Orgelmis van J. S. Bach Zaterdag 27 jan., 8.15 uur Feestavond Friese vereniging „Frysk en Fry" te Hilversum Kamermuziekuitvoering door U.S.0. strijkkwartet 8 personen door overbelasting in een lift Jongerendienst in „Open Hof" op zaterdagavond 27 januari „Play-in" in het Artishockgebouw 25 jaar in gemeentedienst Zïg euners-mvasie Filosophica Oude situering KOOPJES KOOPJES KOOPJES KOOPJES Nieuwe situatie Commentaar van de voorliehtiiigsaiiibte- nar, de lieer B. van Os Commentaar van de bezwaarden Heren- en Jongenskleding De speciaalzaak voor NOG 1 WEEK EEN KORTING VAN Soester Courant van donderdag 25 januari 197S Tjjdens de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst van de vrijwillige brandweer vereniging maakte de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften de benoeming tot plaatsvervangend commandant bekend van de preventie- officier de heer A. Timmer. „Uw benoeming geschiedt", aldus de burgemeester, „op voorstel van het bestuur van de vereniging, wat wel een bewijs is, dat u, die niet opgegroeid is met dit vrijwillige corps, goed bent gevallen". Behalve de benoeming van de heer Timmer, maakte de burgemeester ook de aanstelling tot adspirant-brandwacht bekend van de heren W. B. van Moorst, F. B. Sukel en P. Veerman. het corps en prees hen voor het vele werk dat zij verricht hadden en voor de ijver waarmee zij zich verder be kwaamden door het volgen van cur sussen. Zij bracht dank aan de echtge notes van de brandweerlieden en be sloot met „Wij zijn trots op dit corps". Na dit officiële gedeelte werd de avond voortgezet met een feestelijk program ma, verzorgd door de conferencier Ab Hofstee en de hammondorganist Nico Schoolenberg Deze feestavond werd bijgewoond door de heer en mevrouw Corver, wethouder Ebbers, gemeente secretaris Borreman en de heer H. de Boer, districtsinspecteur van het brand weerwezen in Haarlem. Jaarverslag Per 31 december telde de brandweer vereniging twee ere-leden, twee bui tengewone leden, 39 werkende leden en drie adspirant-lcdcn. Het bestuur van de vereniging wordt gevormd door de heren R. E. H. Buss, voorzitter, J. F. Groart, commandant, P. M. Huizinga, secretaris, T. Spelt, penningmeester en de heren H. J. Zeg waard, J. van Dasselaar en L. J. v. d. Hoed. Het corps telt een commandant hoofd brandmeester le klas, twee adjunct hoofdbrandmeester le klas, drie ad junct hoofdbrandmeesters, een brand meester, vijf adspirant onderbrand meesters, twaalf hoofdbrandwachten, 13 brandwachten le klas, vijf brand wachten 2e klas en drie adspirant- brandwachten in opleiding. 26 vrijwilligers zijn in het bezit van het diploma persluchtmaskerdrager en 19 van het diploma EHBO. Twee man slaagden het afgelopen jaar voor het examen „brand weer duiken". In totaal werden 274 manuren besteed aan brandweerbewaking bij diverse evenementen. In 1972 werd een directe brandschade aangericht van 688.395,waarvan 460.000 gulden bij het restaurant „De Korte Duinen", 120.000 gulden woon huis Julianalaan 21, 80.000 gulden bij Dit alles gebeurde aan het slot van een feestelijke „boerenkool-maaltijd" in de als boerenschuur aangeklede zaal van de brandweerkazerne. De heer Timmer meldde dan ook na de maaltijd het korps zeer toepasselijk en waarheidsgetrouw met de aanvulling „een gans, een eend, twee konijnen, een haas en een hond, voor de bewa king van de zaal". De commandant, de heer J. F. Groart, bracht daarna dank aan de vrijwilli gers voor alles wat zij het afgelopen jaar voor de gemeente gedaan hadden. Ook hun echtgenotes werden in deze dank bètrokken. Hij memoreerde ver volgens het feit dat 1972 een record aantal uitrukken had opgeleverd, nml. 130, waaraan weliswaar de stormdag een grote bijdrage had geleverd, maar ook zonder die zou men de 100 gepas seerd zijn. In verband hiermede werd de afwezigheid van de heer en me vrouw Bentinck betreurt, omdat elke uitruk een rijksdaalder voor het Ben- tinckfonds opleverde. De totale schade door brand bedroeg te Soest bijna zeven ton, een aanmer kelijke stijging in vergelijking met 1971, toen die een bedrag van bij 60.000 gulden beliep. In het afgelopen jaar werd het wagen park uitgebreid met twee nieuwe auto's; één wagen werd afgedankt, die evenwel nog dienst doet bij de KLM op Schiphol. Dank bracht de heer Groart vervolgens aan de adjunct hoofdbrandmeester, de heer P. M. Huizinga, voor het makeer van het jaarverslag. Tot slot deelde hij mede, dat over twee maanden de dag- en nachtbezetting van de meldkamer in zou gaan, waarvoor hij dank bracht aan het college en de raad. De burgemeester complimenteerde het corps met de geslaagde versiering van de zaal. Zij zag deze feestavond als een voorloper van de festiviteiten bij ge legenheid van het a.s. 50-jarige be staan, waarbij zij de opmerking plaat ste: „u zult de wethouder van finan ciën niet voor niets uitgenodigd heb ben". Zij was blij met de dank die aan het college, de raad en aan haar persoon lijk gebracht werd en onthulde dat zij er van op de hoogte was, dat com mandant Groart, na haar benoeming tot burgemeester van Soest, bij zijn collega in Heiloo was gaan informeren „hoe ze was Zij voelde zich overigens wel thuis bij Zelfstandige administratieve job voor jonge Schrijf of bel SCHANS AUTOMATERIALEN Kerkstraat 60 - Soest - Tel. 18404 n.v. Hardchroom aan de De Beaufort- laan en 5500 gulden bij een uitslaande brand aan de Hartmanlaan. In verband met de storm werd 29 keer uitgerukt; verder o.m. 20 keer voor een defecte lift, 8 keer voor het schoonspuiten van het wegdek, één keer werd hulp verleend bij het openen van een voordeur, één keer voor het bevrijden van een be kneld kinderhoofdje en één keer om een parachutiste uit een boom te ha len. November was de drukste maand; 32 keer rukte men uit voor hulpverlening en 7 keer voor brand. In totaal werd in 1972 63 keer uitgerukt voor hulp verlening en 67 keer voor brand. Drie keer werd loosalarm gegeven en twee keer valsalarm. Zes keer ging men er op uit om een in brandstaande auto te blussen en één keer voor een bran dende bromfiets. In verband met de brandpreventie werden drie gebouwen rechtstreeks aangesloten op de alarmlijn-verbin- ding van de seinkamer, t.w. Het Van Arkelinstituut, het bejaardencentrum Molenschot en het verpleegpension „De Hertenhof". De aansluiting met „Groot Engendaal" zal waarschijnlijk deze maand tot stand komen. Meerdere aan sluitingen worden voorbereid. Zes politiemannen, waarvan drie be wapend met een karabijn, rukten maandagmiddag uit om een losgebro ken woudbuffel weer in zijn kooi te helpen. Het beest, dat vanuit Eemnes voor een tijdel kijverblijf naar de Import en Exporthandel in levende dieren van de heer G. v. d. Briek aan de Den Blieklaan werd gebracht, zag zijn kans schoon op het moment dat hij in zijn nieuwe verblijf moest. Hij weigerde de kist, die van de vrachtwagen waarmee hij aangevoerd was voor de deur van het hok, dat hij een van zijn hoorns tussen de deur van het hok en de kist kon krijgen en daarna al wrikkend de vrijheid kreeg. Chauffeur en oppasser sloegen beiden op de vlucht; de een klom boven op UITVOERING VAN DE GROTE door de organist JAN JANSEN zijn auto, de ander sprong over het hek de straat op. Het dier, dat erg wild was, rende enige hekken en afrasteringen omver, maar bleef op het terrein van de dieren handel. Met behulp van enige schotten werden daarna enige doorgangen afgesloten en men slaagde er zo in de buffel in een leegstaande kooi te krijgen. De jacht trok veel belangstelling en de direct omwonenden, die meermalen dergelijke escapades van wilde dieren hebben meegemaakt, haalden weer eens opgelucht adem. Er zijn van het terrein al vaker dieren ontsnapt, waarvan sommigen hun vlucht met de dood moesten betalen. Deze keer viel het. buiten de schade aan de afrasteringen allemaal nogal mee. O o Het is een bekend feit dat vele Friezen in de loop der jaren zich gevestigd hebben in Soest, Amersfoort, Hilver sum en Bussum. Vele Soester Friezen zijn lid van de Krite Frysk en Fry te Hilversum. Deze krite organiseert in Hotel Jans aan de Stationstraat te Hilversum (vlak bij het station) op zaterdag 3 februari a.s., een feestavond voor leden en niet-le- den. De toneelclub van de krite te Bussum zal de avond verzorgen met het spelen van „Frou en Faem". De reputatie van de Bussumse toneel club is een waarborg voor een mooie, echte Friese feestavond. Alle Friezen uit Soest en omgeving zijn van harte welkom. Vrijdag 9 februari a.s., aanvang 20.00 uur, zal in de kapel van de Ned. Pro testantenbond, aan de Kampstraat te Baarn een kamermuziekuitvoering ge geven worden door het U.S.O. strijk kwartet. Medewerkenden zijn Pavel Ctvrtlik, le viool, Ludvic Hasek, 2e viool, Jiri Fronk, altviool en Jan Piral, violoncel. Zij zullen, werken uitvoeren van Wolfgang A. Mozart, Bohuslav Martinu en Antonin Dvorak. Bohuslav Martinu is een Tsechische componist, geboren in Policka 8-12- 1890, die op 8-jarige leeftijd vioolles kreeg en op 10-jarige leeftijd een strijkkwartet componeerde. Hij was van 1913-1923 lid van het Tsjechisch Philharmonisch Orkest, stu deerde daarna bij Jozef Suk in Praag en bij Albert Rousel in Parijs, waar hij de muzikale groep 1'Ecole de Paris stichtte. In 1940 ging hij via Partugal naar Amerika. In 1945 werd hij be noemd tot professor voor compositie in Praag. Hij overleed op 28 augustus 1959 in Zwitserland. De toegangskaarten voor dit concert kunnen afgehaald worden bij de Baarnse VVV en 's avonds aan de zaal. Acht personen raakten vorige week op een middernachtelijk uur opgesloten in de lift van een flatgebouw aan de Smitsweg, die als gevolg van deze overbelasting zijn werk staakte. De brandweer bracht de zaak weer aan het draaien en bevrijdde de onfortuin lijke passagiers. De jongerendienst, die oorspronkelijk op 2 februari zou worden gehouden, is een week vervroegd naar zaterdag avond 27 januari. De dienst zal om 19.00 uur aanvangen en zal worden ge leid door pastor H. van Maanen, die tevens de predikatie houdt. Het jongerenkoor Soest met combo, onder leiding van de heer A. de Bruyn, zullen aan deze dienst hun medewerking verlenen. De liederen die deze keer ten gehore worden gebracht zijn weer negro-spirituels. De teksten zullen door de jongeren zelf worden gelezen. Deze jongerendienst werd reeds op 14 januari in een overvolle Petrus en Pauluskerk uitgevoerd. Alleen de preek is aangepast, want teksten en liederen zijn dezelfde gebleven. Onder leiding van Joop Delmar wordt zaterdagavond 27 januari om 8 uur wederom een zgn. „Play-in" georgani seerd in het Artishockgebouw. Ieder een die graag naar muziek luistert is hartelijk welkom. Ook nu weer spelen enkele mensen iets wat ze van te vo ren enigzins hebben ingestudeerd, o.a. een duo voor twee celli, enkele delen uit vioolsonaten van Beethoven en Anton Dvorak en enkele werken voor gemengd koor a capella. Na de pauze zingt iedereen die wil mee doen een cantate van Buxtehude. Aanwezige instrumentalisten kunnen hieraan meedoen of in een andere ruimte van het gebouw met elkaar mu siceren. Wie een instrument bespeelt is welkom. De belangrijkste opzet is om op een ongedwongen manier met elkaar muziek te maken. De heer D. Baars van de afdeling be volking en burgerlijke stand herdacht vorige week het feit dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst van de gemeente Soest trad. Op 19 januari 1948 werd hij aangesteld als hulpbode. Via de registratuur kwam hij twintig jaar geleden bij de afdeling bevolking. Tijdens een receptie in de bibliotheek werd hij ondermeer toegesproken door de gemeentesecretaris de heer H. Bor reman, die hem namens het personeel een dekenkist aanbood. Voor mevrouw Baars waren er bloemen. Namens de afdeling bevolking sprak de heer H. Oldewaris, die de jubilaris een „besluit" overhandigde. De heer H. van Hal sprak namens de oudere collega's en de heer W. Hulsbergen namens de personeelsvereniging. De heer Baars sprak tenslotte een kort dankwoord. Dinsdag werd hij met zijn echtgenote ontvangen door het college van burge meester en wethouders. Kapper M. E. van de Laanstraat meld de de politie dat hij er in geslaagd was een zigeunersinvasie zonder schade te overleven. Twee kwamen zijn kapsalon binnen, maar op een gegeven moment stonden er ook drie in de keuken. Zij spraken een tamelijk onverstaanbaar taaltje en manipuleerden druk met geld. Kapper E. slaagde er in ze alle maal uit zijn zaak te werken. Hoe gemakk'lijk is het leven, Als men waarheden ontloopt. Bezit men kracht tot streven, Om méér dan enkel maar het brood?. Kan men nuchter denkend weten, Hoe zijn leven loopt of niet? Is men eindelijk bezweken. Aan de kracht der parasiet? Eigenzuchtige ideeën, Is nog immer 's mensens aard. i Prijst men hoger zijn trofeeën, Die zijn overwinning baart? Denkt men ooit eens aan de zorgen, i Die gebeuren en passant? Of denkt men aan hoe morgen, Men een ander pesten kan? Kan men naastenlief beminnen, Zonder 't stelen van zijn vrouw? Denkt men ooit eens aan ontginnen, i En aan de krachten voor de bouw? Weet men dat de fundamenten. Steeds 't stevigst moeten zijn? Weet men dat de ornamenten, Nooit bepalend kunnen zijn? Is het erg iets te volenden, Zonder eigen voordeel eerst? Als men en men elkaar kenden, Wat doet dan nog steeds het zeerst? i Moet de zwakheid overheersen, Of verliest men daarmee eer? Kan men lusten wat beheersen, Of moet dat een an'dre keer? Als men zó eens tegemoet ging, Weet men eind'lijk hoe het moet i Weet dat dan een overwinning, Als melk en honing smaakt zo zoet! Daterend uit 1962. Lengte van het gebouw 200 meter, te bouwen van de Insp. Schreuderlaan schuin naar de Noorderweg. De afstand tussen het gebouw en de woning op de hoek van de Ir. Menko- laan-hoek Noorderweg bedraagt ca. 64 meter; de afstand tot de woningen (3e blok) Ir. Menkolaan meer dan 100 meter; de afstand tot de laatste rij bejaarden woningen achter Braamhage 55 meter. Het gehele gebouw wordt opgeleverd in 5-6 woonlagen op 2 onderverdiepin gen. Horloger - Juwelier - Optiek SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST Het pand wordt midden op het terrein gebouwd en krijgt enige vleugels met wisselende bouwhoogten. Afstand van een vleugel (2 en 4 hoog) tot de woningen (3e blok) Ir. Menko laan ongeveer 50 meter. Afstand tot de woningen achter Braamhage (vijf hoog) ongeveer 90 meter. Afstand van de te bouwen garages (laagbouw) langs de Noorderweg, tot de hoekwoning Ir. Menkolaan-Noor- derweg ongeveer 85 meter. Het middengedeelte van het pand wordt 8 en 9 hoog. Voor de realisering van dn plan, zal de NCHB enige grond van de gemeen te moeten bij kopen. Indien Gedeputeerden Staten het nieu we plan afwezen, m.a.w. wordt de verklaring van „geen bezwaar" niet verleend, dan zal mogelijk op het oude plan terug gegrepen moeten worden, alhoewel daar nooit een bouwaan - vraag voor is ingediend, Iaat staan dat het plan aan de schoonheidscom missie is voorgelegd. Of de NCHB opnieuw kosten wil ma ken om nog eens een plan te laten ontwerpen, staat te bezien. Het andere alternatief zou kunnen zijn, dat de ge meente de grond moet terugkopen, alhoewel daarover destijds geen be palingen in het raadsbesluit werden opgenomen. De gemeente verkocht de bouwgrond, 16.600 m2, op 15 oktober 1969 aan de NCHB, voor ƒ1.060.750, Een veel gebruikt argument van de bezwaarden, dat er een verkeerde plaatsbepaling zou zijn gegeven, nml. ten westen van de Ir. Menkolaan (moet zijn ten westen van de Insp. Schreu derlaan) doet weinig terzake, omdat de kadastrale nummers van het perceel juist zijn en deze alleen in het raads besluit zijn vermeld. Het landgoed „Braamhage" omvat ook de Ir. Menkolaan en de weilanden langs de Insp. Schreuderlaan. De rijks weg B 1, zou als die er gekomen was, slechts een klein hoekje van de Insp. Schreuderlaan geraakt hebben. Namens de bezwaarden van Braam hage, ongeveer 75 bewoners van be jaardenwoningen en flats, zegt de heer E. D. Consenheim: „B. en W. hebben ons verweten dat wy door ons verzet de bouwplannen tegenhouden. De burgers maken dus misbruik van hun recht om bezwaren in te dienen. Maar naar onze mening maken b. en w. misbruik van de bepalingen van artikel 19 van de wet op de ruimte- lyke ordening, om belangrijke veran deringen in een bestemmingsplan door te drijven. Dat is niet de bedoeling van het artikel. Dat heeft alleen be trekking op gevallen, waar sprake is van geringe afwijkingen. Hier wordt nu iets geheel anders gebouwd. Wij willen verhinderen dat G.S. de ver klaringen van „geen bezwaar" afgeeft, en stuurden daarvoor een brief naar Utrecht". De heer Consenheim wijst op de ver keerde aanduiding „ten westen van de Ir. Menkolaan" en zegt dat door deze fout de omwonenden nooit eerder 'n bezwaar lieten horen. „Er was geen aanleiding". Verder staat het gebied aangegeven als bosperceel, zelfs op tekeningen uit 1972, „kennelijk was toen nog niet tot alle afdelingen van de gemeente doorgedrongen, dat er gebouwd zou worden", aldus de heer A. F. Heer- land, bewoner van een huis aan de Ir. Menkolaan. „Zo gek was het dan niet, dat wij niet wisten waar de flat pre cies zou komen". Voor het betreffende „bosgebied" werd in 1962 een bestemmingsplan, Soest- dijk Noord-West II, vastgesteld. G. S. wezen het plan af, maar in beroep werd het door de Kroon alsnog goed gekeurd. De argumentatie daarvoor was „dat men een eventueel om te leggen rijksweg B 1, niet door dit ge deelte wilde hebben. Het heette toen dat deze doorsnijding van dit fraaie gedeelte van de gemeente, uit een oog punt van landschapsschoon, schade zou berokkenen. Ook zeggen de bezwaarden te weten dat de architekt van het nieuwe plan er niet gelukkig mee is. Zij zelf noe men het een ernstige aantasting van het milieu. Heerland: ,Wij wilden een rel voorkomen en zijn op bezoek ge weest bij de burgemeester om haar te overtuigen van onze bezwaren en een overijlde raadsbeslissing tegen te gaan Wij wilden een nieuw plan, landschap pelijk verantwoord en passend in het milieu. B. en W. zetten het raadsvoor stel toch door". Naast de aantasting van het milieu, het opofferen van een waardevol bosje, dat opgeknapt net zo mooi zou kun nen worden als het park Colenso, richtten de bezwaren zich vooral tegen de hoogbouw, die te dicht by de wo ningen zou komen te staan. Er zijn in het pand 229 flatwoningen geprojecteerd voor 510 bewoners. Daar zou behoefte aan bestaan en dat is gebaseerd op wachtlijsten, die samen 600 namen tellen. „Maar veel mensen laten zich op méér dan één lijst zet ten. Het is voorgekomen dat men een hele wachtlijst moest afwerken, voor dat iemand „ja" zei". Een wachtlijst vinden de beide heren een dubieuze zaak. „Gaat' de bouw toch door, dan bete kent dat voor de toekomstige bewo ners een huur van vier- tot vijfhon derd gulden per maand, exclusief verwarming, verplichte warme maal tijd enz. Vorig jaar werden de bouw kosten geraamd op twaalf miljoen". Het zal ook betekenen dat de be zwaarden hun vertrouwen in het ge meentebestuur zullen verliezen, me nen de heren Consenheim en Heer- land. Steenhoffstraat 66

Soester Courant | 1973 | | pagina 11