f129,000 minder in de gemeentekas door daling inwoneraantal 29.- fvrijdagvoordeel ...en ook op zaterdag Kritiek op gemeente Soest door Sticht* Milieufederatie Donderdag 25 januari 1973 51e jaargang no. 22 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest HEERLIJK, DAT DEMONSTREREN NIEUWJAARSREDE VAN DE BURGEMEESTER Reroepsprocedures vertragen woningbouw waardoor in Soesterberg noodsituatie ontstaat Kerkconcert Woensdag verjaart Prinses Reatrix Het oog gericht op Lyndon R. Johnson Lummels vernielen boompjes Melkhandelaar bekeurd voor voorraad alkohol Snelheidscontrole deze makkelijk opvouwbare geheel verchroomde wandelwagen VROOM DREESMANN SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152' - Postgiro 12615G Vorige week zagen we in Den Haag toevallig een Vietnam-demonstratie. Er waren enkele duizenden veelal jon ge deelnemers. Leuke meisjes van zo'n jaar of zeventien droegen de stokken waaraan de spandoeken met allerlei geweldadige leuzen. Ze keken hun ogen uit naar een stelletje jongeman nen die zich in een wit gewaad hadden gehuld en een groot houten kruis droegen. Dat vonden die meisjes ken nelijk een bijzonder opvallende en ori ginele demonstratie, waar ze elkaar lacherig op attent maakten, waardoor ze hun spandoek mét de leus „Geen steun aan Saigon" of zoiets, een poos je niet meer goed overeind en breed uit konden houden. Er waren verder talloze rode vlag gen, die dus aantoonden uit welke hoek de wind van deze Vietnam-beto- ging woei. Uit meerdere megafoons werden kre ten geuit en de demonstranten naar 't Malieveld genood om daar naar ver schillende sprekers te luisteren. Velen bleken daar niet zo'n behoefte aan te hebben, men dromde liever wat samen voor de Amerikaanse ambassade, om daar de spandoeken te laten zien, hoe wel er daar op die zaterdagmiddag natuurlijk niemand was. Doch er stond veel politie omheen en het is, vanuit zo'n grote groep, altijd leyk om de agenten 'n beetje te pesten, vanuit de drom met iets te gooien, zodat er geen dader aangewezen kan worden. Wat je als buitenstaander bij zo'n de monstratie treft is de geweldsidee die ervan uitgaat. Men zou die Ameri kaanse ambassade het liefst willen bestormen en vernielen. Nixon maakt men uit voor moordenaar en zou men het liefst gehansen willen zien. En omdat het nu toch in één moeite doorgaat krijgt ook de eigen maatschappij en regering een lik uit de pan. Al demonstreert men dan voor vrede in Vietnam, er gaat niets vredigs van zo'n demonstratie uit. Zodat men zich onwillekeurig gaat afvragen: is de be doeling ervan niet veel meer het od- wekken tot verzet „an sich", om welke reden en tot we'k doel dan ook? Waarbij Vietnam slechts een aanlei ding vormt. Immers, het doel van die demonstra tie is al voorbij, geschoten. Een vredes- bestand in Vietnam stond voor de deur. Afgezien van het feit óf een protestdemonstratie al iets zinnings is, op dat moment kon het zeker nergens meer toe bijdragen en had het ten aanzien van Vietnam niets meer te betekenen. Het is een soort modever schijnsel geworden om tegen of voor iets te demonstreren. De zin ervan is niet anders dan het afreageren van eigen onlustgevoelens en het zich in 'n grote drom emgzins me* elkaar ver bonden te voelen. Een uiting van sen timentaliteit dus. Misschien voelen de deelnemers zich gedurende de naar uren van zo'n tocht en bij het aanhoren van kretenslaken- de en opruiende sprekers als erg goede mensen en beleven ze er met elkaar een moment van geluk aan. Dat is ze van harte gegund. Maar dit is dan toch wel het enige zinvo"e en het enige nut van zo'n de monstratie. Want in geen land ter we reld heeft zo'n demonstratie, hier of elders, enise invloed on de gedraes- liin van de regering. Dat is ook lo gisch. Geen enkele onafhankeliike na tie laat zich door een aantal buiten landers voorschrijven wat. ze te doen of te laten hehben. Dat veilen en zul len ze daar zelf wel uitmaken. Toen arbeiders in Australië, ook om Viptnam, de Amerikaanse schepen wilden bovcotten, zeiden de Ameri kaanse vakbonden onmiddeliik: dan gaan wij de Australische schenen boy cotten, we laten ons door jullie de wet niet voorschrijven, bemoei ie met je eigen zaken. Een zich in elk land voordoend gezond gevoel van nationa le trots. Wij Nederlanders zouden er ons toch ook niets van aantrekken als er in andere landen protestdemonstraties plaatsvonden tegen onze informateur Ruppert omdat hij geen kabinet te voorschijn weet te toveren! Neen, voor het beoogde doel heeft dat over straat trekken met spandoeken en vlaggen en het luisteren naar al het bekende wat sprekers bij zoiets nog- eens te berde willen brengen, geen enkele zin. Zin kan het alleen hebben voor de de monstrant zelf, nog aannemende dat deze weet waarom het gaat. Het is de eerste keer, dat ik u, leden van de raad van Soest, bij een eerste raadsvergadering in een nieuw jaar mag toespreken. En de vraag die dan by mjj opkomt is: heeft zo'n nieuwjaarstoespraak veel zin? Heeft een nieuwjaars toespraak zin op een moment, dat het nieuwe jaar al weer enkele weken oud is en velen in verschillende hoedanigheden al in de mogelijkheden van 1973 gekeken hebben? Een voorzitter van een raad zou dit moment kunnen gebruiken om u - zij het dan in bedekte termen en in hof felijke bewoordingen - te kapittelen. Het is. nl. de enige keer in het jaar dat hij spreken kan zonder er eerst toe uitgelokt te zijn. Maar ik heb daartoe geen enkele re den. Integendeel, u bent mij in de ze ven maanden van zijn voorzitterschap voorkomend tegenmoet getreden, dat ik u daar alleen maar voor danken kan. Zijn er dan heel speciale zaken van Soest, die nodig aan de orde gesteld moeten worden? Nog maar een maand geleden hebben we samen de begroting behandeld, we hebben 'm uiteindelijk vastgesteld en we zullen 'm in het ko mend jaar als uitgangspunt van ons handelen nemen. Wanneer ik nu een beschouwing zou wijden aan de eigen plaats en aan de taken, die op ons als gemeentebestuur rusten, zou ik gauw in een herhaling van de begrotingsbehandeling verval len. En toch is er helaas over deze be groting nog wat nieuws te vertellen. Op uw tafel hebt u gevonden - en dat ontslaat mij van de plicht het allemaal voor te lezen - een aantal statistische gegevens over het afgelopen jaar. Uit de cijfers van geboorten en overlijden resulteert een geboorte-overschot van 292, terwijl tussen vestiging en vertrek een verschil is van - 468, d.w.z. een vestigingstekort van 468. De bevolking is in Soest dit jaar met. 176 afgenomen tot een aantal van 37.926. Toen in augustus de cijfers van de begroting moesten worden opge maakt, durfden we nog te rekenen op een inwonertal van 38.300 per 1 januari 1973. Dit achterblijven bij de verwachtingen heeft tot gevolg, dat uit het gemeen tefonds als algemene uitkering en om dat we niets meer krijgen uit de pot verfijningsregeling ongewoon bevol kingsverloop, een bedrag van 129.000,- minder ter beschikking komt. Een be grotingswijziging kunt u binnenkort tegemoet zien. Waarom deze tè optimistische prog nose? Er werden in het afgelopen jaar in het plan Klaarwater minder nieuw bouwwoningen opgeleverd dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. In 1973 zullen in die wijk 325 woningen klaar komen, maar dit betekent niet, dat het inwonertal daardoor met 325 x 3,4, een woningbezettingsgemiddelde, dat we voor 1973 nog wel mogen aannemen, maar dat dalende is, zal toenemen. Wanneer u op bladzijde 3 van uw staatje het aantal woningzoekenden ziet, is het duidelijk, dat veel van de nieuwbouw, zowel in Klaarwater als in de andere objecten die zullen wor den opgeleverd, óf direct öf via door stroming gebruikt worden voor mensen die nu al in het bevolkingsregister van Het is niet zo'n kunst om die jongens en meisjes de straat op te krijgen. Van de idee gaat iets vrooms en iets avon tuurlijks uit, iets saamhorigs en ook nog gezelligheid. Maar wat weten ze van de achtergronden van konflikten. Ze worden gemanipuleerd, door schop- pers tegen het bestaande gezag, waar dan ook. Politieke betekenis valt er niet aan te hechten. Maar het is wel heerlijk om zo met elkaar te schreeuwen en te zwijgen en te lachen en zodoende te getuigen. Ook al heeft het voor het betreffende doel geen zin. Burgemeester mevr. mr. J. M. Corver- van Haaften Soest zijn opgenomen. Een voorzichtige raming voorspelt op 1 januari 1974 een inwonertal van 39.500. Het aantal woningzoekenden in Soes terberg bedraagt meer dan de helft van dat in Soest, met een inwonertal van 5.940 tegen in Soest 31.986. De nood Is daar dus hoog. En daarom is het diep te betreuren, dat woning bouw in Soesterberg, met name het plan Egghermondc, tot nu toe niet kan worden uitgevoerd, vanwege het „dwarsliggen" van één inwoner en de bijzonder lange tijd, die beroepsproce dures in beslag nemen. Provinciale èn rijksoverheid dienen te beseffen, dat elke vertraging In advi sering en beslissing de bouw van de zelfde woningen als maar duurder maakt en het levensgeluk van velen ernstig aantast. De wét R.O. geeft door het misbruik, dat van de mogelijkhe den tot 't indien en van bezwaren wordt gemaakt, zo langzamerhand de indivi duele burger té veel bescherming t.o. de collectiviteit van de nog steeds grote groepen woningzoekenden in onze samenleving. Het beroep op de Kroon zou een hoge uitzondering moeten blij ven, dat Is altijd de bedoeling van de wet geweest; maar de bezwaarschriften stapelen zich op. Ook zouden nodig termijnen voor de goedkeuringsproce dure moeten worden gesteld. Het te verwachten inwonertal van ons land in het jaar 2000 wordt als maar lager. In de Tweede Nota R.O. - een nota waarvan grote stukken vaak, tè vaak zijn overgeschreven en dan als niet originele uitgangspunten voor weer nieuwe documenten zijn gebruikt wordt een getal genoemd van 22 mil joen. Dit is nu 7 a 8 jaar later al te ruggelopen tot 16 miljoen. Voor een eenvoudig gemeentebestuur wordt het dan wél moeilijk een verantwoorde schatting voor een inwonertal te ma ken en het planologisch beleid daaraan aan te passen. Voor de lange termijn we hebben daar bij de begrotingsbe handeling al even over gesproken - zal het een afwegen worden van de door ons allen als meest wenselijk gedachte uiteindelijke grootte van de gemeente t.o. het inwonertal van Nederland èn de taak van Soest. We hopen in het komende jaar hier enige ideeën en voorstellen over op papier te krijgen, ideeën en voorstellen, die steeds aan gepast moeten worden aan zich wijzi gende omstandigheden. We hebben met z'n allen op het grond gebied van de gemeente Soest iets min der verkeersovertredingen begaan dan vorig jaar, maar meer verkeersmisdrij ven. Toch is 3888 verkeersovertredin gen een stevig aantal. De korpschef overlegt op het ogenblik mét de staf om te komen tot de instelling van een aparte verkeersgroep. Er zijn 307 eenvoudige diefstallen ge pleegd en 91 gekwalificeerde. Niet zozeer in verband met deze dief stallen, maar wel om een beter con tact politie en burger op te bouwen en meer begrip voor de eigenlijke taak van de politie te krijgen, zal het in stituut van de wijkagent worden inge voerd. De ergste huisvestingsproblemen voor de politie zullen gelukkig binnen een maand - voor de eerste jaren - zijn op gelost. En over een nieuw politiebureau wordt gefilosofeerd. De beide brandweerkorpsen Soest én Soesterberg vieren in de loop van het jaar hun 50-jarig bestaan. 50 jaar vrij willige brandweer, het is een cijfer om stil bij te staan en we zullen dat ook zeker doen. Het zijn twee korpsen om trots op te zijn. Voor Soesterberg wenkt de nieuwe garage èn een nieuwe wagen! Binnenkort zal in Soest de 24-uurs alarmering voor brandweer, ambulance èn gemeentebedrijven een feit ziin. In de cijfers die voor u liggen vindt u akties terug van de Soester bevolking, ze worden geboren, moeten naar school, trouwen, zoeken huizen, vestigen en vertrekken, werken en recreëren, be gaan overtredingen en soms misdrij ven, hebben brand en komen aan het eind van hun leven. De cijfers bieden ons daarom, dacht ik, stof tot overdenking en tot bezinning op reeds geheel of ten dele vastgelegde uitganesDunten. Ik hoop, dat wij in het jaar 1973 eendrachtig en toch kritisch met elkaar zullen samenwerken om een bijdrage te geven 'aan het welzijn van Soest en haar bewoners. Het moge u persoonlijk en deuwen met onze medewerkers en hun gezinnen daarbij in alle opzichten wél gaan. Zaterdag 27 januari a.s. wordt in de Oude Kerk te Soeste het Maandelijks concert gegeven door de organist der kerk, Jan Jansen. Hij speelt op dit concert de „grote" orgelmis van J. S. Bach. Onder Bach's orgelmis (officieel „Cla- vierübung, dritter Theil") verstaat men een aantal orgelkoralen, welke in hun groepering de onderdelen van de Lu therse eredienst volgen. Van elk koraal schreef Bach zowel een bewerking voor „groot" orgel met 2 klavieren en pe daal, als ook een voor „klein" orgel met 1 klavier, vandaar de onderschei ding „grote" en „kleine" orgelmis. De orgelkoralen worden omlijst door Preludium en Fuga in Es dur. Verder zullen de betreffende koralen door enige leden van de Nederlandse Can- torij worden gezongen. Het concert begint om 8.15 uur. H.K.H. Prinses Beatrix zal op 31 januari (woensdag as.) haar 35ste verjaardag vieren. Ondanks dat zij haar kwaliteiten reeds talloze keren heeft bewezen, is onze kroonprinses nog steeds bezig zich nog beter op de haar wachtende taak voor te bereiden. Zojuist heeft zij een studiereis naar de zuidelijke landen achter de rug. Zij maakte die reis samen met haar echtgenoot, prins Claus, die deze landen al leerde kennen tijdens zijn diplomatentijd. Wij hopen dat prinses Beatrix evenals haar moeder de tijd zal kijrgen, de opvoeding van haar kinderen te voltooien, zodat zij zich ten volle aan haar taak als koningin van Nederland kan wijden. Een taak, die zij zeer serieus opneemt. Weet ieder van ons niet hoe zij zich interresseert voor sociale misstanden en hoe zij haar invloeden probeert aan te wenden om hierin iets te veranderen. Wij kunnen er gerust op zijn, als het eenmaal zover is een goede koningin te krijgen. Wij wensen haar voor de 31ste vast een prettige dag toe. De Stichting Stichtse Milieufederatie, waarby thans 39 organisaties zyn aange sloten, heeft zich met een uitgebreid schryven tot het College van Gedeputeer de Staten gewend aangaande een subsidie-aanvrage. „Gezien onze soortgelijke vragen in maart en juli 1972 waarop wij nimmer ant woord ontvingen, hebben wy op een spoedige beslissing aangedrongen". De Stichting, die op het ogenblik in Langbroek gevestigd is, kan per 1 maart kantoorruimte verkrijgen in het Maarten Maartenshuis te Doorn. De werk zaamheden zyn zó omvangrijk geworden, dat het noodzakelijk is een betaalde functionaris in dienst te nemen. De aanvraag om subsidie ging vergezeld van een uitgewerkte begroting met een saldo van ruim 50.000,-. Jaaroverzicht 21 december j.1. een telegram aan de In het jaaroverzicht stelt het bestuur van de federatie, dat de lijst van te behandelen zaken steeds langer wordt. Zij zeggen, het geheel overziend, niet veel vertrouwen in de ontwikkelingen te hebben. „Veel gemeenten hebben geen bestem mingsplan voor het buitengebied; in sommige gevallen zijn de ter visie ge legde ontwerpplannen zo fragmenta risch of slordig samengesteld, dat deze plannen met zorg moeten worden be studeerd. De aanleg van wegen tast onze provincie op een zo ernstige wijze aan, dat niet voldoende kan worden nagegaan in hoeverre dat kan worden voorkomen of in ieder geval verder teruggedrongen zonder in een isolement te komen". Verder merken zij op dat de ter visie legging, met name ook van provinciale aangelegenheden, in te veel gevallen gebeurt „op de rand van het fatsoen lijke". Aanmerking op Soest In verband met de bouw van een pen sionruimte voor buitenlandse arbeiders aan de Birkstraat, zond de federatie op raad met het verzoek de bouwactivi teiten daar te stoppen en „allereerst de juist vergunningen op, de juiste wyze te verstrekken". De federatie meent dat „ieder planolo gisch fatsoen met voeten werd getre den". Met betrekking tot deze materie wer den brieven gezonden aan G.S. er aan de Minister van Volkshuisvestinj en Ruimtelijke Ordening. Wat betreft de provincie maakten zij bezwaar tegen ontgrondingen in de ge meenten Houten, Linschoten, Nieuwe- gein, Nigtevecht en Harmeien. Zij te kenden bezwaar aan tegen wegenre constructies te Leersum. Houten, Doorn en Zeist. Bezwaren werden gemaakt tegen be stemmingsplannen van De Bilt, Breu- kelen, Driebergen, Eemnes, Kamerik, Lopik, Oudewater, Wilnis en Baarn. „Met betrekking tot het geheel van de aktiviteiten is het wel duidelijk' meent de Stichting, „dat een bemand secretariaat geen luxe is". Het onverwachte overlijden van ex- president Lyndon Baines Johnson, zal heel wat tegenstrijdige gevoelens op roepen bij het Amerikaanse volk. Enerzijds is de Indo-Chinese oorlog onder zijn leiding uitgegroeid tot de miljarden verslindende zinloze zaak die het bij zijn ambtsoverdracht was, anderzijds heeft hij binnenslands vele successen behaald om het leven beter te maken voor het armste deel van de bevolking (vooral voor de negers). Dit zal o.a. bij een groot deel van de Amerikanen een reden zijn om toch met een zekere warmte terug te den ken aan Lynden Johnson, die volko men onverwacht president werd door de moord op president Kennedy in no vember 1963. De populaire John Ken nedy op te volgen was allereerst al geen gemakkelijke taak en als we daar naast dan de situatie aanschouwen zullen wo begrijpen dat het een weinig aanlokkelijke taak was die Johnson op ziin schouders kreeg. Hij stond echter bekend als een zeer hard werker. En we hebben dit ook kunnen konstateren. Al gauw kwam hij met uitgebreide programma's voor sociale hervormingen. Grootse plannen koesterde hij, echter die werden door kruist door de buitenlandse ontwikke lingen, vooral die in Vietnam. In het buitenland voerde hij een harde en vrij ongenuanceerde politiek. Een politiek die fel anti-kommunistisch was, waardoor er weer spanningen ontstonden tussen oost en west, die juist iets waren verminderd in de tijd van John Kennedy. Deze politiek heeft nogal wat kritiek doen ontstaan op zijn beleid, een kri- tipk waar hij kennelijk onder leed. Zijn naaste medewerkers konstateer- den in de laatste jaren van zijn pre sidentschap dat hij vaak nerveus en Drikkelbaar was. Dat hij in 1964 weer als president ge kozen werd, is niet in de laatste plaats te danken aan zijn weinig serieus te nemen tegenkandidaat Barry Goldwa- ter. Johnson versloeg hem met zeer grote meerderheid (61,1 van de stemmen). En volkomen terecht. Maar het zou voor iedereen een grotere voldoening geweest zijn indien hij een gelijk waardiger tegenstander had gehad. Maar niemand had er idee in de strijd tegen Johnson op te nemen. Zo werd Johnson weer voor vier jaar heer en meester in het Witte Huis. Hij begon toen aan zoals hij het noem de „The Great Society". Enkele be langrijke resultaten waren: de Wet op het kiesrecht, de Wet op de burger rechten, steun aan het onderwijs door de feodale regering, medische zorg voor de bejaarden en een speciaal de partement voor stadsontwikkeling. Johnson stond bekend als een zeer groot taktikus. En velen waren er ook van overtuigd dat ook hij, ondanks de bombardementen, een vechter was voor de vrede in Vietnam. Het is daarom gelukkig te noemen dat de geruchten gaan dat president Nixon hem kort voor zijn dood nog ervan heeft verzekerd dat de vrede in Viet nam op handen was. Het is jammer dat hij het niet meer heeft moeen be leven. KANTMAN. In de nacht van zaterdag op zondag waarschuwde een bewoonster van de Koninginnelaan de politie dat enige opgeschoten knapen pas geplante boompjes vernielden. Toen de politie arriveerde, waren zij verdwenen. Twee afgebroken boompjes lieten zij achter. De melkhandelaar A. I. E. S. aan de Laanstraat kreeg een proces-verbaal voor het ongeoorloofd in bezit hebben van 9 flessen alkohol. De sterke drank werd in beslag genomen. De politie hield in het weekend een snelheidscontrole op de Stadhouders- laan en op de nieuwe rijksweg rond Soesterberg. Op de Stadhouderslaan, waar 50 km gereden mag worden, wer den snelheden gemeten van 65 km en op de rondweg, waar een maximum snelheid van 70 km geldt, snelheden tot 140 km. 65 snelheidsmaniakken kunnen een rekening thuis verwachten. GELDIG VRIJDAG 26 JANUARI EN OOK OP DE EVENTUELE KOOPAVOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Vendex boormachine Ons dubbel ge ïsoleerde, thermisch beveiligde model VD 960.2 Toerentallen*. 2200/2800 tpm. Ver mogen 350 watt, 10 mm boorhouder. Vol jaar garantie 89.- Jongens horloge Shockproof 17-steens anker uur werk. Chroom kast. Heel jaar schritt. garantie 26.75 Vendex roldrooglijn Biedt 5 drooglijnen van 420 cm, die op elke gewenste lengte geblokkeerd kunnen worden. Vol jaar garantie. Kompleet met bevestigings ma teriaal. 16.95 Vendorma matrasdek De beste bescher ming voor uw kost bare matras. Stofvrij. Elastische hoek- bevestiging. Vier maten. 140x200:21.50 130x190:15.90 90x190:11.90 80x190: *J 0.90 Ribcord kussen 'n Biezonder mooi effen kussen, dat charme brengt in uw interieur. Royale maat: 42x42 cm. Er is keuze uit oranje, bruin, groen en beige 11.25 Tuft tapijttegel 1e keus verhuisbare, 50x50 cm nylontegel, in praktische ber ber/bruin mêlering. Ideaal voor intensief voetverkeer. Perstuk 5.30 Staande servieskast Van binnen en van buiten crème gelakt. Enorm veel berging, chroom handgreep. De afmetingen zijn: 170x50x48 Herenshirt Twee modellen in 65/35 pol/cotton. Normaal model met borstlat en borstzak. Slank model met button down boord, borstlat en borstzak. 12 Modetinten 90.- Ideaal voor tram en bus. Kan altijd mee in kofferruimte van de auto. Rally-type wieltjes. Zitje te kiezen in diverse moderne dessins en kleuren. Wonderzacht prijsje - nog geen 3 tientjes! Nu twee dagen lang Alleen verkrijgbaar in alle Vroom Dreesmann warenhuizen.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1