Pro en contra Eem-verbetering VrEEMmd rapport van de stichtse Stichting Milieufederatie slechts ƒ125- MAASWINKEL MEUBELEN Wiewei Keukens bv '♦saisjg» Geen courant ontvangen? Voor 7 uur bellen 13982 Na 7 uur bezorgd. Aantal inwoners van de gemeente liep vorig jaar terug In 1972 in Soest 688.395,- brandschade Ooggetuige van inbraak bij radio Schoemaker te Soesterberg kon politie niet bereiken Militair in de cel wegens weigeren van medewerking bij verkeerscontrole in Soesterberg Achtergelaten jasje spoor voor de politie 6-jarig verkeersslachtoffertje op oversteekplaats levensgevaarlijk gewond 17-jarig meisje moet teen missen door ongeval Gewonde bij nachtelijke aanrijding Soester Courant van donderdag 25 januari 197S -WieweN Keukenshow Volg vanuit Hilversum of Utrecht de verkeersborden Looadrecht-Vliegveld. In onze grandioze keukenshow ziet u 30 volledig ingerichte keukens nü in veie prijsklassen. Vrije toegang maandag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. Industrieterrein Nieuw-Loosdrecht vlak bij het vliegveld Hilversum tel. 02158-1844. ACHTERKANT VLIEGVELD HILV. Mlllitjl NI'UIII KEUKENS richting Hllv De Stichting Stichtse Milieufederatie, een organisatie waarbij zich 39 op dit terrein werkzame verenigingen hebben aangesloten, heeft in een rapport, ge titeld „vrEEMd" zich gekeerd tegen de voorgenomen verbetering van de Eem. Op 22 december j.L werden zjj uitgenodigd voor een gesprek met vertegen woordigers van de provincie over deze plannen, maar de gerezen twijfels over de noodzaak van het plan zijn daardoor niet afgenomen. Integendeel, De pont in de Eem nabij de „Grote Melm, gelegen in een bocht, die mogelijk wordt afgesneden. Scheepvaart Een van de bezwaren richt zich tegen het idee dat de industrie gediend zou zijn met het bevaarbaarmaken van de Eem voor schepen van 1000 ton. Zij zeggen hiervan dat op het Eemmeer schepen verwacht worden tot 1350 ton, die dan nimmer tot Amersfoort zouden kunnen doorvaren, maar aangewezen zouden zijn op Harderwijk. Daarvoor worden de vaarwegen in het IJssel- meer ontwkkeld, met als gevolg dat er nieuwe grote industriegebieden, zo als Harderwijk, ontstaan. Zij vinden het onaanvaardbaar dat dan de be staande natte industriegebieden even eens verder worden uitgebreid. Men heeft immers gekozen voor een lang zame eliminatie van het Amersfoortse gebied door het ontwikkelen van gro tere gebieden en met het aanleggen van die vaarwegen. Bovendien, aldus de mening van de Stichting, is het naar de huidige op vatting niet persé noodzakelijk met* grote eenheden te varen, alswel regel matig bevrachting te verkrijgen, zowel heen als terug. Ook daaraan schort het, want het transport van goederen van uit Amersfoort is te verwaarlozen; de schepen gaan vrijwel leeg terug. De aanvoer van zand en grint was in 1960 22,1% (73.704 ton) en in 1971 toe genomen tot 50 (346.767 ton). De toe name heeft ongetwijfeld te maken met de verstedelijking, de grotere bouw activiteit, doch dit lijkt op den duur een te smalle basis om de aanvoer per schip over de Eem op peil te houden. Hier komt echter nog bij dat zand en grint met name wordt vervoerd met schepen tot 600 ton. Er bestaat alleen in de sector van de aanvoer van producten van agrarische oorsprong de neiging met grotere sche pen te varen. Deze bedrijven zijn door de diverse stadsuitbreidingen op steeds ongunstiger plaatsen gesitueerd, zodat zij hun hogere kosten deels trachten te compenseren door de aanvoer met gro tere eenheden te laten geschieden. Be droeg de aanvoer van deze produkten in 1960 58,9% (196.255 ton), in 1971 was dat 45,4% (314.711 ton). De Stichtse Milieu federatie stelt zich op het standpunt dat niet vertegen mag worden dat de aanvoer met grotere eenheden ten koste gaat van het na- VVegens enorm succes nu van 145,voor DEN BLIEKLAAN 35 - SOES'I Einde Bosstraat rechts af TELEFOON 02155-13991 of 14550 tuurlijk milieu. De overheid dient, als bewaker van het gebruik van collec tieve goederen, dit duidelijk in de overwegingen te betrekken. Het is niet nodig op de groei van de scheepvaart in te spelen door „iedere" vaarweg aan te passen. De veel belangrijkere vraag is of het bedieningsgebied van vol doende importantie is de bestaande vaarwegen aan te passen. Naar hun mening moet deze vraag voor Amers foort ontkennend worden beantwoord en moet men tevreden zijn met een 600-ton-verbinding. De Eem dient voor grotere schepen te worden gesloten en de bedrijven die hierdoor voor hogere kosten komen te staan, zullen elders tegen lagere kosten ongetwijfeld een goede, nieuwe vestigingsplaats weten te vinden, waar ook de afvoer van hun produkten tegen concurrerende prijzen kan worden afgewikkeld. Uit de beschikbaar gestelde gegevens bljjkt dat het overgrote deel van de schepen, in tegenstelling tot vroeger, uit Maasbracht komt (zand en grint). Eveneens blijkt dat 93 van de sche pen die naar Amersfoort komen een tonnage hebben tot 600 ton. Vrijwel alle producten worden per auto of trein afgevoerd en de schepen va ren leeg terug. Gezien de ligging van het industrieterrein en de bedrijven die van een betere scheepvaartroute in eerste instantie gebruik maken, kan men nauwelijks geloven dat deze alle nog lang de huidige vestigingsplaats als optimaal beschouwen. De federatie meent dat de directe voor delen van het achterwege blijven van uitvoering van het scheepvaartplan be tekent een landschappelijk aanvaard bare beschoeiing, geen bochtafsnijding en een mogelijkheid tot een evenwich tige, recreatieve ontwikkeling. Een en ander neemt niet weg, aldus de federatie, dat het aanbeveling verdient woonboten en jachthavens te saneren, maar niet via de achterdeur van een stuk gelegenheidsplanologie, maar via een uitgebalanceerd, doelgericht plan. Bagger Het stroomgebied van de Eem vormt een voor Nederland bijzonder land schap. De Eem is de enige echte rivier, die samen met haar bovenloop, de beken in de Gelderse vallei, geheel binnen onze bandsgrenzen is gelegen. Op een afstand van ca. 40 kilometer vindt men vanaf de bovenloop tot aan de monding nog steeds een zeer ge varieerd landschap. De ontluistering van dit rijke gebied, zegt de stichting, is in de 19e eeuw begonnen met de ontginning van de toen nog „woeste" gronden in de Gel derse Vallei. De verhoogde waterafvoer als gevolg daarvan, maakte op den duur ingrepen in de waterhuishouding nodig, waardoor de overheid tot nu toe 33 miljoen gulden besteedde aan de „vernieling" van de natuurlijke loop van de beken. Als dit proces van af takeling eenmaal is begonnen, lijkt het niet te stuiten. De „hulp" van de mens is steeds nodig. De voorgestelde verbeteringen moeten gezien worden als weer een schakel in de keten van oorzaak en gevolg. Alhoewel de Provincie verzekerd heeft dat de grondwaterstanden in de Vallei niet principieel zullen veranderen, vindt de Stichting het toch te betreu ren dat hier een kans gemist wordt het beleid om te buigen. Stelt de provin-j cie zich op het standpunt dat door de; verbetering alleen de toppen in de waterafvoer sneller zullen worden op gevangen en afgevoerd, de federatie zegt „is het niet beter de afvloeiing van het in oorsprong schone regen water te vertragen en het op te slaan ten behoeve van de drinkwatervoor ziening?" Nu doet zich het merkwaardige geval voor, dat schoon water versneld wordt afgevoerd terwijl er anderzijds plannen zijn om met behulp van kostbare kunstwerken, Rijnwater op te slaan in het Veluwemassief. De uitdieping van de Eem zal een grote hoeveelheid bagger van, gezien de sterke vervuiling van de rivier, deels inferieure kwaliteit doen ont staan, waarvan bekend is dat er de eerste jaren niets op kan groeien. Ook de berging van deze bagger is nog niet opgelost. Van de verwachte hoeveel heid, 2 miljoen kubieke meter, kan 900.000 m3 afgevoerd worden naar dei zandgaten langs Rjjksweg 1. Dan blyft er altjjd nog ruim een miljoen kubieke meter bagger over, waarvan men niet weet waar die geborgen moet worden. „Overigens vragen wij ons wel af' aldus de federatie, „in hoeverre men in de kostenberekening de afvoer van de bagger heeft kunnen opnemen, als er nog geen bestemming voor is gevon den". De reconstructie, waaronder het af snijden van drie bochten, alle drie ge legen in biologisch waardevolle ge bieden, zal de Eem volkomen doen veranderen en het forse begin inluiden van de totale ontluistering van het prachtige Eemland. Schade zal niet uitblijven als de oevers door de uitdieping een te stijl verloop krijgen. Allerlei organismen, die het water biologisch aktief kunnen maken, gedijen uitsluitend in ondiepe wateren met een zacht glooiende bodem. Een blijkbaar noodzakelijke beschoeiing zal dit ongunstig effect niet alleen ver sterken, maar zal bovendien visueel ernstig afbreuk doen aan de fraaie, natuurlijk kronkelende rivier. Recreatie De laatste decennia hebben zich langs de Eem, met name op het gebied van de recreatie, het ligplaats innemen met woonschepen en de vestiging van al lerlei bedrijven, ontwikkelingen voor gedaan, die dringend gesaneerd moeten worden. De Stichtse Milieufederatie meent dat daarbij primair recht gedaan moet worden aan de natuur en het land schap en slechts waar deze niet wordt geschaad, kan de recreatie planmatig worden gerealiseerd. Elke wilde ont wikkeling dient met kracht te worden tegengegaan. Zij betreuren het dat het Provinciaal Bestuur in dezen geen duidelijk beleid voor ogen staat. De voorgenomen bochtafsnijdingen los sen op geen enkele wijze de onge wenste ontwikkeling van de recreatie op, noch zal het probleem van de woonschepen langs de Eem er door uit de wereld zijn. De federatie is van me ning dat door de bochtafsnijdingen de problemen alleen maar groter zullen worden. Er bestaan twee rapporten, die over de recreatie te water in dit gebied han delen. Het oudste is van de Heide Mij,- van 1969, waarin men komt tot een •prognose voor 1985 van 1080 ligplaat sen voor boten. Het huidige aantal be draagt ongeveer 520. Er is dan sprake van een verdubbeling, maar, vraagt de federatie, „waar moeten die gereali seerd worden?" H I b Het stroomgebied van de Eem met daarin donkergekleurd de geplande wijzigingen De provincie wil niet de afgesneden bochten ten zuiden van Rijksweg 1 een recreatieve bestemming geven; de Hei- demij ziet voor de afgesneden bocht bij de Grote Melm, grote aantrekke lijkheden voor het vestigen van enige accomodatie voor jachten. Het tweede rapport is van de ANWB en bevat geen prognoses. Wel wordt erop gewezen dat pas benedenstrooms van de vaste brug in de Rijksweg bij Baarn, havens voor grote zeiljachten mogelijk zijn. Bovenstrooms van deze brug is het, gezien de erbarmelijke kwaliteit van het Eemwater, alleen voor motorschepen die snel kunnen varen, lonend er ligplaats te kiezen. Slechts deze schepen kunnen in rede lijke tijd het minder vuile en ruimere Eemmeer bereiken. Uitbreiding van het aantal ligplaatsen ten noorden van ge noemde brug is pas mogelijk benen- denstrooms van de beweegbare brug bij Eembrugge, waar echter reeds bij de huidige bezetting stagnaties optre- den. Dat zou betekenen dat men alle uitbreiding van ligplaatsen moet con centreren in de af te snijden bocht bij de Ocrietfabriek. De federatie vraagt zich af hoe men dat denkt te realiseren, indien er ook nog gelegenheid moet zijn voor grote en grotere schepen om bij genoemde fabriek te lossen en men bovendien nog van plan is daar langs de Eem verspreide woonschepen te concentre ren. Is het juist te veronderstellen dat de beroepsscheepvaart en de recreatie te water samen kunnen gaan? Is het op timisme dat de pleziervaart alleen in de weekends wordt bedreven gerecht vaardigd? Heeft men er rekening mee gehouden, dat het Gooimeer en in min dere mate het Eemmeer, een grote capaciteit krijgen voor pleziervaart? Hoe denkt men de bochten die afge sneden worden, te behoeden voor dichtslibbering?", aldus een reeks vra gen die de Stichting alsnog gaarne be antwoord zag. 20 miljoen De totale kosten van de plannen zrullen naar raming van de provincie, ruim 20 miljoen gulden bedragen, waarvan na aftrek van de bijdragen van het rijk, de provincie Gelderland, de gemeente Amersfoort en van een aantal belang hebbende bedrijven, naar voorlopig Wordt aangenomen, bijna 8 miljoen ten laste van de provincie Uitrecht blijven. Het is de bedoeling van de provincie de af te snijden Eemgedeelten toegan kelijk te laten en om de gronden zo veel mogelijk in eigendom te verwer ven, teneinde de ontwikkeling ter plaatse in de hand te kunnen houden. De provincie zegt ook dat van een ver dergaande verbetering van de bevaar baarheid bewust is afgezien i.v.m. landschappelijke overwegingen. „Wij zijn ons bewust, dat een verbeterde Eem nog maar zeer betrekkelijk zal voldoen aan de eisen, die aan een vaarweg voor schepen met een tonnage van 1000 ton kunnen worden gesteld. Gelet op de betrekkelijk beperkte functie van deze rivier als zodanig me nen wij echter, dat het wegnemen van de ernstigste beletselen een redelijke oplossing kan worden verkregen", al dus de provincie. Adhesie met G.S. De kamer van Koophandel te Amers foort stemt met de voorgenomen plan nen in. „De Eem zuiver als scheep vaartweg beschouwende", zegt de K.V.K., „zou mogelijk aanleiding heb ben kunnen zijn voor het afsnijden van een enkele bocht meer". Zij wil echter rekening houden met de recreatieve functie van de rivier en de belangen die daarmee gediend zijn. De Kamer hoopt op spoedige aanpak van de uit voering van het projekt. De Koninklijke schippersvereniging „Schuttevaer" betreft het dat de gro te bochten bij de „kleine Melm" ei „Eemdijk" geen of practisch geen wij ziging ondergaan. „Voor de scheep vaart is het van groot belang, dat ook deze bochten worden afgesneden. Bo vendien ontstaat er bij doortrekking een pracht gelegenheid door recreatie", aldus Schuttevaer. De schippersver eniging wijst er ook nog op dat bij te gemoetkoming aan hun wens, de be schoeiing aanmerkelijk wordt verkort, wat veel voordeliger zal zijn, maar ook het onderhoud minder kostbaar maakt. Het Waterschap Beoosten de Eem heeft geen bezwaren. Zij wijst er op dat bij het uitvoeren van het werk ten aan zien van de dijken en kaden langs de Eem, uitgegaan dient te worden van de kadastrale eigendomsgrens. Ook achten zij het gewenst, dat langs de dijken en kaden een werkpad wordt gemaakt. De gemeente Bunschoten heeft geen bezwaren, „mits hieruit voor de ge meente geen uitgaven zullen voort vloeien, waarbij met name gedacht wordt aan het pontveer over de Eem te Eemdijk". Tenslotte vragen veertien bewoners van woonboten, hen op de hoogte te stellen van het plan „woonschepen" en wel omtrent de plaats waar zij zullen komen te liggen; op of omstreeks wan neer; of die toekomstige plaats niet meer dan drie kilometer van een be bouwde kom zal zijn verwijderd en of de te verwachten kosten behoorlijk zullen worden vergoed en door wie. Het aantal inwoners van de gemeente Soest daalde vorig jaar van 38.102 per 31 december 1971 tot 37.926 op dezelfde datum in 1972. Er werden 649 kinderen geboren tegen 676 in 1971; er overleden 357 inwoners tegen 251 in 1971. Er ves tigden zich het afgelopen jaar 2515 personen (3055) en er vertrokken er 2883 (2847). Binnen de gemeente verhuisden gezinnen en 626 alleenstaanden. Er werden 271 huwelijken voltrokken, 33 echtscheidingsakten ingeschreven 277 akten van huwelijksaangiften. 2899 inwoners vroegen een paspoort aan, 144 een toeristen-kaart en 3716 een rijbewijs. Het aantal woningen bedroeg, Soesterberg inbegrepen, 11391, tegen 11226 in 1971. De vermeerdering be stond uit 144 woningwetwoningen^ 82 vrije sector-woningen en één woning splitsing. Daar stond tegenover een afbraak van 61 stuks en buitengebruik stelling van één woning. Soesterberg telde per 31 december 1972 1639 woningen, dat is 29 meer dan in 1971. Het totaal aantal uitgereikte ves tigingsvergunningen bedroeg 765, waar van 379 aan personen van buiten Soest. In Soesterberg werden 200 vestigings vergunningen uitgereikt, waarvan 69 aan personen van elders. Het totaal aantal woningzoekenden daalde van 835 tot 821 voor wat be treft Soest; voor Soesterberg van 433 naar 421. De schade door brand was aanzienlijk. Voor Soest bedroeg die in totaal 688.395,— 55.975,—) en voor Soester berg 220.250,- (130.000,-). De brandweer van Soest rukte in to taal 130 maal uit, waarvan drie keer voor loosalarm. Soesterberg moest 32 keer in actie komen, waarvan eveneens drie keer voor niets. Soest telde vijf uitslaande branden, 16 binnenbranden, 591 2 bos-, duin- en heidebranden, (Soes terberg 12), 15 afvalbranden. Verder verleende de brandweer 63 keer hulp. Er ging in totaal 1,5 ha aan bos en heide verloren. De gemeentepolitie behandelde 779 verkeersongevallen, tegen 835 in 1971. Daarbij vielen 9 doden te betreuren (8 in 1971) en 197 gewonden (240 in 1971). Het aantal overtredingen bedroeg 4949, waarvan 3888 tegen de wegenverkeers wet. Er werden in totaal 579 misdrijven ge pleegd, waarvan 307 eenvoudige dief stallen en 91 gekwalificeerde diefstallen, 35 rijden onder invloed, 14 doorrijden na een ongeval en 17 joy-riding. Het aantal misdrijven bedroeg in 1971 460; het aantal overtredingen 5235. In Soest wonen 1351 vreemdelingen; 447 Turken, 380 Amerikanen, 96 Duitsers, 91 Marokkanen, 61 Engelsen, 48 Ita lianen en 48 Belgen, 24 Chinezen, 1T Spanjaarden, 13 Grieken, 4 Bolivianen, 3 Japanners, 2 Thailanders, 3 Paklsta- nen, 1 Ier en 1 Braziliaan. In totaal werden 6 verzoeken om natu ralisatie behandeld. Er werden 77 Turken en 1 Duitser uit gewezen en er werden 461 nieuwe vreemdelingen ingeschreven. Door het sluiten van enkel pensions voor buiten landse werknemers en het teruglopen van het aantal Amerikanen werd het uiteindelijk resultaat over 1972 dat er 116 vreemdelingen minder waren dan in 1971. Waarschijnlijk doordat zij bij herha ling het verkeerde nummer draaide, heeft een ooggetuige van de inbraak bij Radio Schoemaker aan de Radema- kerstraat, de politie niet tijdig kunnen waarschuwen. Zij zag twee mannen een ruit uit de voordeur'Verwijderen en na enige tijd in een auto verdwijnen in de richting Amersfoort. Toen hethaar eindelijk gelukte de politie te bereiken, was de ze zeer snel met zes man aanwezig. Zij konden slechts constateren dat een kleuren TV, merk Sony, een portable TV merk Philips, een portable radio: en een bandrecorder waren meegeno men. De ruit en ook de sponninglatjes werden op vijftig meter afstand van de zaak terug gevonden. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Bij de vorige week gehoudtn nachte lijke verkeerscontrole in Soesterberg werden 305 auto's, twee motoren en vijf brommers aangehouden. Er werden 22 overtredingen geconstateerd; drie wa gens werden in beslag genomen; twee vertoonden kleinere rijtechnische ge breken. De drie wagens die in beslag genomen werden en ook de twee die niet in orde waren, behoorden toe aan militairen. Eén van hen belandde in de cel bij de marechausee, omdat hij geen medewer king wilde verlenen en weigerde zijn papieren te laten zien. Hij was pas één dag in dienst. De inbeslaggenomen wagens hadden gladde banden, doorgeroeste chassis, kapotte uitlaat, losse stuurkogels, door gesleten veerbanden. Andere geconstateerde gebreken kon den ter plaatse worden hersteld. Dat betrof gladde banden, onjuiste verlich ting, defecte uitlaat en kapotte claxon. Twee bestuurders hadden geen rijbe wijs bij zich, twee waren niet in het bezit van een rijbewijs, twee kenteken bewijzen ontbraken en een kenteken bewijs stond niet op naam. Voor deze van elf tot twee uur durende controle, die door politie en marechaus see gezamenlijk werd uitgevoerd, werd 15 man ingezet. Een op het dak van de L.T.S. achter gelaten jasje heeft de politie op het spoor gebracht van een groepje van zes jongens in de leeftijd van 12 tot 15 jaar, die zich ondermeer schuldig ge maakt hebben aan het vernielen van de ruit voor de plattegrond van de wijk Klaarwater, die opgesteld staat bij de Wijnand Toplaan, het ingooien van rui ten van de boerderij van de heer F. en van de woning van mevrouw S. De knapen, A. v. d. B., T.D., R. L., E. E. en de gebroeders H. en E. de Z. zijn op het politiebureau over hun da den onderhouden. De zesjarige Evert-Christiaan S. werd levensgevaarlijk gewond, toen hij op de Nieuweweg, op de voetgangersover steekplaats, tegen een passerende per sonenauto, bestuurd door de 22-jarige loodgieter H. K. uit Soest, opliep. De jongen werd op het wegdek gewor pen, waar hij zwaar gewond bleef lig gen. Met ernstig hersenletsel, verwon dingen aan zijn borst en een gebroken been, werd het met de ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd. Op de Middelwijkstraat verleende de 31-jarige openhaardensteller H. L. uit Mijdrecht, toen hij met zijn auto de inrit van perceel 60 opreed, geen voor rang aan de bromfietster, mej. T. M. J. R. (17) uit Soest. Mej. R. reed tegen de rechter zijkant van de wagen en liep daarbij verwondingen op aan haar linkervoet Met de ziekenauto werd zij naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht, waar amputatie van een teen noodzakelijk bleek. De 22-jarige monteur D. v. K. zag zon dagnacht, toen hij in zijn auto van de Koninginnelaan de Burg Grothestraat opreed, een in de berm geparkeerde wagen niet staan. De klap was hevig en de naast hem zittende mej. M. H. I. L. (21) liep daarbij ernstige snijwonden I op aan haar gezicht. Zij werd met de ziekenauto naar het ziekenhuis „Zon negloren" gebracht. Beide auto's wer- de zwaar beschadigd. i

Soester Courant | 1973 | | pagina 9