THE KINKS „LIVE" MINDER VERRASSEND DAN IN STUDIO MIS STERREH F0FTELEX THE JACKSON 5 HEEFT GEEN ZORGEN VOOR RE TOEKOMST - - ■- "h- de gehele plaaticant Ia beolag neemt. Ik denk van niet. Dan ligt voor mij op de draaita fel het vijfde album van Eksep- tion, getiteld „Ekseption 5". Het kan dan ook niet anders of het album wordt geïntroduceerd met ,,The 5th" van Ludwig von Beet hoven, een korte inleiding die even herinneringen oproept aan hoe het allemaal begon met onze Ekseption. Ook de finale is van Beethoven, waarmee de grote meester een gepast eerbetoon krijgt. Tja, wat kun je verder over deze langspeler vertellen? Rein, Dick Cor, Peter en Rick (zie foto) hebben er de tweede helft van dit jaar hard aan ge werkt, nadat zij in de eerste helft de handen meer dan vol hadden aan allerlei toernees en optreden in landen als Duitsland, Israël en Skandinavië. Het album is opge dragen aan Tony Vos, de man die de eerste 4 langspelers produceer de voor Phonogram. Zoals we ge wend zijn van Ekseption is de mu ziek technisch van bijna onnavolg bare kwaliteit. Vele muzikale stro mingen, van klassiek tot moderne jazz, zijn opnieuw verweven tot een hechte maar afwisselende eenheid, die deze elpee een waar dige opvolger van de „vierde" maakt. Ditmaal wat meer werk voor de blazers, wat meer produk- tiewerk ook van Rick van der Lin den, én. .een nieuw geluid, ge produceerd door Rick van der Lin den Jr. in het stuk ,,My son". Dat belooft heel wat voor de toe komst. dat de opnamen voor de elpee ,Rock Roll Music To The World' van Ten Years After gedeeltelijk werden gemaakt tijdens een konsert in Cap Ferrat in Zuid-Frankrijk met behulp van de daar aanwezige mobiele studio van de Rolling Stones onder leiding van Chris Kimsey? datde andere nummers zijn opgenomen in de Olympic Studio in Londen? datalle nummers zoals gewoonlijk werden gekomponeerd door sologitarist Alvin Lee? datBlack Magie" de afscheids-elpee is van Martha Reeves The Vandellas? Dit trio bestaat niet meer. dater van de elpee ,,Four Tops Reach Out" een dikke 50.000 exemplaren zijn verkocht in Nederland? Het was de best ver kochte Tamla-Motown elpee hier. Welnu, deze elpee en de elpee ,,Four Tops Live" zijn nu als dubbelalbum te koop voor f 29. Gewoon te gek. Op de foto The Four Tops. er meer dan 100.000 exemplaren verkocht zijn van de single „Mandolinen in Nicosia" van de Zangeres Zonder Naam? Wim Sonneveld ooit al eens gezegd heeft: ,,Dat mens ver koopt platen zeg... of je 'n emmer leeggooit!" „Together alone", de eerste single van Melanie op het nieu we Neighbourhood-label, afkomstig is van haar nieuwe, bin nenkort uit te brengen elpee? „Together alone" bovendien haar eerste produkt is sinds een jaar? „Living in harmony" de nieuwste song is van Cliff Richard? Misschien eindelijk weer een topper voor hem in Holland? de Bobbie Gentry-kompositie „Benjamin" nu ook door ons aller Martine Bijl op de plaat gezet is? Arne Jansen na „Meisjes met rode haren" nu is overgestapt naar „Zo zijn de meisjes"? er steeds meer oude hits opnieuw worden uitgebracht? Nu ook „Apache" van The Shadows, „Friday on my mind" van The Easybeats en „Red sails in the sunset" van Fats Domino. „Kenne me nog laache" de titel is van de live-elpee van ca baretier Herman Berkien en zijn cabaret? De opnamen wer den gemaakt in het Haarlemse Haarloheim-theater. Golden Earring voor een toernee van twee weken naar Duits land is vertrokken? beste buhne-groepeo vmi het ted Kingdom »ijn. "tfat een «feer weten Ray Davies en zijn mak kers te creëren! Het gaat alle maal met ontstellend gemak en een goed gevoel voor het leggen van kontakten met Jan Publiek. Zoals ik al schreef ia veel werk afkomstig uit de laatste elpee „Mushwell HiMbillies", maar ook presteren de Kink» het om hun grote hit „Lola" nog eens te bren gen, en dat op *o'n wijze, dat feeststemming bij voorbaat al ge waarborgd ia. Slotkonklusie: met „Everybo- dy's a star, everybody's in show-biz" maak je je de gelukki ge bezitter van een album, dat veel beter Is dan de prijs 27 zolang de voorraad strekt) doet vermoeden. Daarbij krijg je op een inlegvel ook nog eens de teksten van de nieuwe songs. Wat wil je nog meer? Ook The Bee Gees, de gebroe ders Barry, Robin en Maurice Gibb (Zie foto), zijn onlangs met een nieuw album verschenen, dat dat de tetei „To hom at concern" meekreeg. Op dit album maken zij gebruik van de muzikale kwali teiten van Allan Kendall (sologi- taar), Clem Cattuk (drum») en Cieoff Bridgeford (drums). Aan het album vallen twea dingen op. In de eerste plaats krijg je het gevoel dat de Bee Gees weer hele maal hun vroegere stijl hebben teruggevonden, of opnieuw ge creëerd. De songs laten het Bee Gees geluid hoern waarmee ze hun vele fans veroverden, de tijd van „World", „Worde", „The sin- ger and the song" en ga 20 maar door. Opeens hoor je echter ook het doordringende geluid van de Moog Synthesiser en dan merk je dat ook de Bee Gees niet wars zijn van nieuwe ontwikkelingen. Het moeilijke instrument wordt re delijk bespeeld door Maurice Gibb. In totaal op deze elpee 13 liedjes, waarvan de langste pre cies 5 minuten duurt („Sweet song of summer"), In ben be nieuwd of de Bee Gees ooit nog eens een kompositie maken, die Ze waren even in ons land, de vijf beroemde broers uit Ameri ka, The Jackson 5. Michael (13), Marlon (14), Jermaine (17), To- riano (19) en Jackie (20) hebben in het land van Uncle Sam door hun vele hits en TV-shows een onvoorstelbaar grote populariteit opgebouwd. Maar wat wil je nog meer: geen andere groep brak het door de Beatles gevestigde re- kord van zoveel hits in een zo korte tijd; geen andere groep presteerde het om in nog geen twee jaar tijd zes songs naar de eerste plaats te zingen! Met de vijf broers uit Gary, Indiana, is het allemaal erg snel gegaan. Drie jaar geleden maakten zij op aandrang van vader Joseph Jackson de eerste single: „I want you back", die meteen naar de eerste plaats schoot. De plaat kwam vooral tot stand door toe doen van Diana Ross van toen nog The Supremes, d>e de jon gens hoorde zingen en zó en thousiast was over wat zij hoorde, dat ze bij manager Berry Gordy van Motown Record Corporation een auditie wist los te peuteren. Daarna ging het erg snel. „ABC", The love you save", „ril be there", „Mama's pearl",,, Ne- ver can say goodbye", „Maybe tomorrow", „Sugar dad- dy". .Met de laatste zijn we trouwens al in 1973 beland, want „Sugar daddy" is momenteel hard op weg om de zevende no. 1 hit voor The Jackson 5 te worden. Vlak voor „Mama's pearl" uit kwam, scoorden zij in Europa tus sen neus en lippen door nog een grote kraker met ,,Goin' back to Indiana", een nummer uit hun derde album; een idee dat in Hol land ontsproot en resulteerde in een no. 1 hit in Zweden, een forse top-20 notering in Holland zelf en een top-10 in België en Duitsland. Na „Maybe tomorrow" kwam de 12-jarige Michael met een so lo-schijf, welk idee duidelijk was geïnspireerd op het succes van hun blanke tegenhangers The Osmond Brothers, waarvan ook de benjamin Danny soloplaten maakte. „Got to be there" staat op dit moment no. 2 mét stip in de Amerikaanse top-100 en zal zonder twijfel de eerste plaats be reiken. Inmiddels zijn er 11 elpees en 18 singles van het vijftal uitge- bx-acht, wat veel goud heeft opge leverd. In Amerika is zelfs een kompleet boekwerk over The Jackson 5 uitgebracht, waarin je letterlijk alles over de vijf gebroe ders kunt vinden. Je ziet meteen welk een reusachtige business er rond de zangtalenten is opge bouwd en waarbij miljoenen ge woonste zaak van de wereld zijn. Zorgen voor de toekomst hoeven de Jackson-broers zich dan ook niet meer te maken, zo jong als ze zijn. dat dat dat dat dat dat dat dat ..Bverybody's a »tar, everybo- <ty's in show-biz", de nieuwste verzameling songs van de Kinks (zie foto) verpakt in een fraai dubbelalbum, zal de talrijke fans van de Engelse groep weer veel luistergenot verschaffen. Het al bum bestaat uit twee delen: de eerste LP bevat nieuwe studio-op namen, het tweede deel is live opgenomen en bevat merendeels songs uit de eennalaatMe elpee „Mushwell Hillbillies". Nu moet me direkt van het hart dat de studio-opnamen - hoe wel technisch weer van zeer hoog gehalte - minder verrassen dan de songs op „Mushwell". Er zijn wat zwakker songs bij, wat we eigenlijk niet verwacht hadden. Gelukkig staat daar zoveel goeds tegenover, zoals het geweldige „Celluloid Heroes" en ..Superso- nic Rocket Ship", om enkele lied jes te noemen, dat we die zwakke re momenten graag vergeten. Zeker zoveel plezier beleven we echter aan de live-opnamen, die laten horen dat de Kinks een der errmmpft. tmwrt Na een aantal jaren is het legendarische Jazz At The Philharmonic weer in Nederland geweest. In het Amsterdamse Concertgebouw werd een eenmalig konsert gegeven, dat om 24.00 uur 's nachts begon. „Jazz at the Philharmonic" is samengesteld uit louter beroemde namen, zoals Oscar Peterson, Benny Carter, Roy Eldridge. Louis Bellson, Al Grey, Eddie „Lockjaw" Davis en Nils Henning Pedersen. Op de foto links bovejl Oscar Peterson, linksonder Roy Eldridge, rechtsboven Benny Carter en rechts onder Louis Bellson. De komplete geschiedenis van Sonny Se Cher wordt verteld op het At lantic dubbelalbum „The Two Of Us" (f29.vier kanten met elk zes nummers vormen een zeer kompleet overzicht van dit wereldberoemde duo, dat toch wel een opmerkelijk te noemen karrière achter de rug heeft in de popmuziek. Oolf de solo-karrière van Cher wordt op dit album be licht, zodat we naast tijdloze hits als „The beat goes on", ,,I got you babe", „Sing c'est la vie", „500 Miles" en ga zo maar door ook „Little man", „Stand by me" enz. tegenkomen. De groep White Witch doet wat uiterlijk betreft wat aan Alice Cooper denken. De muziek van deze nieuwe Amerikaanse bijna-hardrock-groep klinkt echter wat meer gekomponeerd en doorzichtiger. White Witch ont stond begin vorig jaar en groeide snel tot een voortreffelijke harmonie van vijf muzikale breinen, te weten: Ronn Goedert (leadvocaal, percussion), Buddy Richardson (leadgitaar, vokaal), Beau Fisher (bas), Buddy Pender- grass (keyboards, vokaal) en Bobby Shea (drums, vokaal). Op hun debuut elpee „White Witch" gebeuren zeer veel en vaak ook mooie dingen en mei „an open mind and an open ear" valt er heel wat plezier aan te beleven. Zoals bekend mag worden verondersteld, verdiende Jimmy Webb om streeks 1968 al zijn sporen als gevierd songwriter met nummers als „B.\ the time I get to Phoenix", „MacArthur Park" of „Up. up and away". Ir '69 stopte hij echter met het produceren van songs voor anderen en be waarde hij al zijn nieuwe komposities verder voor eigen vertolkingen. Er zo worden we nu na „Words and music" en „And so on" alweer met zijr derde album gekonfi-onteerd. En nog altijd bereikte Jim met zijn eigen ver tolkingen niet het financiële waarderings-niveau van zijn voorafgaande pe riode, terwijl hij toch echt wel kan bogen op een zeer aanzienlijke krinf van fanatieke bewonderaars. Vooral in een door de damesbladen samenge stelde hitlijst zou hij een zeer goed figuur slaan. Hij verdient echter meei dan dat, en wie weet zal deze derde elpee daartoe bijdragen.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11