De schoolhoofden blijven toch tegen betaling van zwemlessen Telefooncentrale ingestort 5 brievenbussen voor koninklijke woningen Donderdag 1 febrnari 1973 51e jaargang no. 23 Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert cursus bloemschikken Onzekere konfessionelen Nieuwe inspecteur beraadt zich over in te nemen standpunt Rijden onder invloed Auto ramt twee bomen Radio uit auto gestolen Poppentheater in het Artishoekgehouw Officiële mededelingen L.O.-wet 1920 Sjef Theunis sprak op thema-ochtend over gastarbeiders „Uitbuiting of ontwikkelingshulp?" Gevaarlijke misselijke Het oog gericht op verkeerde uitgangs punten UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 cursus bloemschikken te organiseren. De lessen zullen worden gegeven door de heer Bob v. d. Veen in maart, april en mei. Er kunnen nog enkele deelne mers worden geplaatst. Na de pauze vertoonde men een serie prachtopnamen van.landschappen, steden, stedenschoon, tuinen en parken in de Scandinavische landen. Het wa ren eigen opnamen van de heer v. d. Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst, die de gegevens op een bijzonder instructieve wijze wist te brengen. Het is de heer Ruppert niet gelukt om voldoende grondslagen voor welk ka binet dan ook te vinden. Wellicht ook wilden de partijen niet dat hij de op lossing vond. Nadat het hele rijtje van mogelijkheden was afgewerkt, kwam hij weer terug tot zijn eerste onder zoek: een minderheidsregering van de linkse drie, maar dan nu aan te vullen met enkelen uit KVP en ARP. Ja, we moeten toch wat. Maar die eventuele oplossing mag dan van de P.v.d.A. weer niet tot stand komen dankzij de heer Ruppert, neen, dan moet daarvoor nog weer een socialistische informa teur en formateur worden aangewezen. Dit ook omdat men er links bij blijft dat de konfessionelen dan wel mee mogen doen doch uitsluitend op het programma van de linkse drie. Onder handelen over een programma voor zo'n kabinet is er niet bij. Nu zijn er bij de KVP en de ARP wel enkele personen die in zo'n kombina- tie de beste oplossing zien en er aan zouden willen meewerken en deelne men. Doch wanneer zij dit doen op de voorwaarden van de P.v.d.A dan zou dit toch neerkomen pp bedrog tegen over hun kiezers. Het overgrote deel van de stemmers op KVP en op ARP onderschrijven het programma van de linkse drie immers juist niet. Zij stem den juist op deze partijen omdat zij daardoor een kabinet verwachtten met een ander, minder links gericht pro gramma. Als enkele van hun voor mannen nu toch op het programma van de linkse drie met dezen gaan samenwerken, dan moeten de kiezers zich toch wel beduveld voelen. Het Hoofdenconvent van de basisscholen van Soest en Soesterberg heeft in <een brief aan het college van burgemeester en wethouders medegedeeld, dat zjj be zwaren blijven hebben tegen de betaling van de zwemlessen, welke tijdens de schooluren worden gegeven in het instructiebad „De Turf". „Grote bezwaren blijven bestaan", aldus het bestuur van het Hoofdenconvent, „tegen het feit, dat de schoolhoofden gedwongen worden op financiële gronden een selectie toe te passen onder hun leerlingen bij een vak, dat op de les roosters voorkomt en onder schooltijd gegeven wordt". De konfessionelen hebben zich wel in vreemd vaarwater gemanouvreerd toen zij een herstel van de vijf partijen - koalitie hebben afgewezen. Dat zou niet hebben gehinderd als er dan via kompromissen over en weer een kabi net met de P.v.d.A. had kunnen wor den gevormd. Maar zij hebben de vasthoudendheid van de P.v.d.A. op dit punt onderschat. De P.v.d.A. wil (nog) geen konsessies over het pro gramma doen. De partijenraad heeft dat jl. zaterdag nog weer eens vastgesteld. Daar zei in moeilijke momenten je beloften aan voorzitter Van der Louw o.a. „Wil on ze opstelling slagen, dan moet je ook de kiezers houden". Een goede uitspraak, die de naar links lonkende voormannen van KVP en ARP zich echter ook wel mogen aan trekken. Willen ook zij lian beloften aan de kiezers houden? Een minderheidskabinet van de linkse drie lijkt in de huidige situatie toch nog de enige oplossing te kunnen bie den. Wanneer zo'n kabinet zich om te beginnen wat voorzichtig opstelt ten aanzien van het begrotingsbeleid en de in eerste instantie uit te werken plannen, dan heeft dit misschien nog de beste" kans om het enige tijd te kunnen uithouden. Het kan nooit veel meer zijn dan een voorbereidingskabinet naar nieuwe verkiezingen. Maar er komt dan even een tijd om de situaties zich wat hel derder. te laten aftekenen. Dat zou de konfessionelen althans in staat stellen om zich weer een bewuste beleidslijn te kiezen en de kiezers voor de vol gende stembus duidelijk te maken voor welke kant, voor Welk beleid, men staat. Die bezinningstijd hebben de konfessionelen hard nodig. Welk beleid zij dan ook kiezen, het zal hen wederom stemmen kosten, maar dui delijk te weten of zij aan de socialis tische kant willen staan of niet is voor de kiezers toch wel nodig en zal hun inwendige kracht tenminste verster ken. Het is misschien weieens goed als er ook eens zonder konfessionelen gere geerd wordt. Al is dat alleen maar om de zaken duidelijker te stellen. De polarisering die van de linkse drie uit gaat hebben de konfessionelen aan zichzelf te wijten, aan hun wisselval ligheid. Die polarisatie maakt in ons veelpartijen-systeem de mogelijkheid tot regeren niet gemakkelijker, maar- het is wellicht de enige manier om dat langzamerhand verziekte systeem om te vormen tot iets eenvoudigers, min der verscheiden, waar wel mee te werken valt. Daar zijn we hard aan toe. In het weekend hield de bemanning van een surveillance-auto op de Birk- straat de 47-jarige E. van B. uit Amersfoort aan, die onder invloed zijn auto bestuurde. Zijn vreemde manier van rijden had de aandacht van de politie getrokken. De Amersfoorter moest zijn rijbewijs inleveren. Op de Birkstraat botste een in de richting Amersfoort rijdende personen auto, bestuur door de Turk A. K. (33) tegen twee bomen. Tegenover de poli tie verklaarde hij verblind te zijn door een tegenligger, als gevolg waarvan hij naar rechts stuurde. De bestuurder kwam er zonder verwondingen af. De auto. die dwars over het fietspad kwam te staan, werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. A. B. deed aangifte van diefstal uit zijn auto van een draagbare radio. De auto had hij naast zijn woning aan de Van Straelenlaan gestald, echter de portieren niet afgesloten. De diefstal moet in de nacht gebeurd zijn. De be woners werden toen gewekt, omdat de hond begon te blaffen, maar men toen veronderstelde dat de buren thuis kwamen. Zij stellen dat de Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding destijds bij een gesprek in de sporthal Beukendal, waarbij ook de wethouders De Haan en Dijkstra aanwezig waren, uitdruk kelijk heeft bepaald geen bezwaar te hebben tegen het opvoeren van een extra gymles voor de derde en vierde klassen, mits dan ook gymnastiek ge geven werd. Daaronder viel ook zwem men. Dat houdt volgens de hoofden dan wel in dat de niet-zwemmers gymnastiekonderwijs moeten krijgen en zij niet ondergebracht moeten wor den in andere klassen. Zij zijn van mening dat daartegen ook onderwijskundige bezwaren bestaan, om niet te spreken van de onrust die in de klassen ontstaan, die de leer lingen toegevoegd krijgen. De schoolhoofden menen bovenal niet gerechtigd te zijn de roostertechnische problemen op te lossen en zij zullen omtrent deze materie advies inwinnen bij de inspecteur van het Lager On derwijs en bij de inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding in de inspectie Amersfoort. Desgevraagd deelde de heer J. M. Ver burg, inspecteur L. O., ons mede dat hij alvorens zyn standpunt te bepalen, eerst contact wilde opnemen met zyn collega voor de Lichamelijke Opvoe ding. Wel zei hy advies te zullen uit brengen over deze kwestie aan het college. Het invoeren van het extra gymnastiekuur had plaatsgevonden vóór dat hij in deze inspectie benoemd werd. Ook de inspecteur voor de Lichame lijke Opvoeding, de heer M. van Ar- kel, onthield zich nog van commen taar. Zijn voorganger, de heer Stoel, had de bespreking in Beukendal bij gewoond en ook hij wilde zich eerst verder laten informeren. Administratie De schoolhoofden maken ook bezwaren tegen de administratieve taak welke zij door het gemeentebestuur krijgen op gedragen en zij refereren daarbij aan het eerder genoemde onderhoud in de sporthal, waar wethouder De Haan hen de belofte deed, dat de administratie van het schoolzwemmen geheel buiten hen om zou gaan. Tenslotte betuigt het bestuur van het Hoofdenconvent unaniem zijn spijt, dat bij de behandeling in de gemeente raad, de strekking van de inhoud van hun eerste brief, waarin zij hun be zwaren kenbaar maakten, klaarblijke lijk zo verkeerd is overgekomen. Het bestuur doelt hier op de begro tingsvergadering in de maand decem ber van het vorig jaar, waar met uit zondering van de PAK-fractie, alle leden zich op het standpunt stelden dat de ouders in de kosten moesten bij dragen. Reakties De heer W. Blaauw (VVD) zei toen dat hij het de schoolhoofden bijzonder kwalijk nam, dat zij de ouders „op hitsten" niet te betalen. Mevrouw T. Walma van der Molen-de Vries (D '66) vroeg toen of er enig ju ridisch recht was de bijdrage te vragen en de raadsleden mevrouw G. Alting- Ambrosius (VVD), mevrouw P. Oranje- Entink (VVD) en J. Smits (Pr. Chr.) stelden zich op het standpunt dat men niet moest terugkomen op een eerder genomen besluit. De heer C. Verheus (Pr. Chr.) meende dat de schoolhoof den op de stoel van de ouders waren gaan zitten, nu bleek dat er van die kant geen protest was binnengekomen. Wel had 25°/o van de ouders, ondanks het zenden van een aanmaning, de bij drage van het afgelopen jaar nog niet betaald. Eén bijzonder opvallend standpunt nam het raadslid de heer D. Hoekstra (Pr. Chr.), hoofd van de De Savornin Loh- manschool, in. Hij had noch als raads lid, noch als ouder bezwaar tegen be taling. De heer A. Smit (KVP) was voorstan der van betaling en meende dat de ouders zich onttrokken aan hun ver antwoordelijkheid, door hun kind niet in de gelegenheid te stellen de zwem lessen te volgen. Het behoorde zijns- inziens tot de veiligheid te stellen de zwemlessen te volgen. Het behoorde zijnsinziens tot de veiligheid van het kind. Slechts de PAK-fractie dacht er anders over en meende dat school zwemmen een integrerend deel van het onderwijs uitmaakte. De burgemeester rondde de discussie af met het voorstel de ouders vooraf te laten tekenen, dat zij geen bezwaar hadden dat hun kind de zwemlessen zou volgen. De schoolhoofden zouden verzocht worden de niet-zwemmers op te vangen c.q. onder te brengen in andere klassen en van een en ander de eerste administratie bij te houden. Daarvoor zouden lijsten verstrekt wor den, die naderhand ingeleverd konden worden bij de gemeente. In de praktijk bliiken er nu inderdaad kinderen te zijn die reeds in het bezit zijn van een diploma of waarvan de ouders menen dat de kosten op de ge meenschap verhaald moeten worden. Betalen? Het betalen van een verplichte gym nastiekles, aldus menen de schoolhoof den, zou theoretisch ook inhouden dat. voor de rekenles of de aardrijkskun deles, de les van de plantsoenendienst of de les van de voorlichtingsambte naar, betaald moet worden. Daarom wacht men met enige span ning op het standpunt van de inspec teur, waarbij men zich tevens afvraagd waarom de beide wethouders, die de vergadering in Beukendal bijwoonden, de opvatting over het extra verplichte gymnastiekuur niet tijdens de begro tingsbehandeling bekend maakten. Zondagmiddag speelt voor de laatste keer Bart Corduwener uit Huizen met zijn „Kleinste Comedie" in het Arti shoekgehouw. Corduwener heeft dan weer een nieuw stuk op zijn repertoir, n.1. „De Notenbouter". De voorstelling, die ruim een uur duurt, begint om drie uur. Kinderen kunnen hun ouders gedurende dit uur onderbrengen bij het kamerconcert, dat elders in het gebouw gegeven wordt. Burgemeester en wethouder van Soest brengen ter openbare kennis dat de raad van de gemeente Soest in zijn op 18 januari 1973 gehouden vergadering medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 heeft verleend aan: a. het bestuur van de Slichting voor Katholiek Onderwijs te Soest voor het aanschaffen van aanvullend handen- arbeidmateriaal ten behoeve van de Mariaschool voor g.l.o.; b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de stichting van een school voor g.l.o. in de wijk Klaarwater/Boerenstreek. In genoemde vergadering is tevens me dewerking als bedoel in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet verleend aan: a. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het stichten van een kleuterschool in de wijk Klaarwater/Boerenstreek; b. het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest voor het aanschaffen van meubilair en aanvul lend spel- en ontwikkelingsmateriaal- ten behoeve van de kleuterschool aan de Parallelweg 5, alhier. Soest, 24 januari 1973. i- Zowel in Soest als in Baarn is men deze week begonnen met het plaatsen van de groene P.T.T.-brievenbussen. Bij de dienstwoningen van het Koninklijk Paleis wer den er liefst vijf op een ry gezet. Bij iedere woning, waar de brievenbus op meer dan 10 meter van de weg is wordt zo'n groene bus gratis geplaatst. Alleen in Soest al bespaart het de postbestellers 93 km-lopen per dag. In onze gemeente worden er ruim 2000 „geplant" wat ongeveer vier weken in beslag neemt. Op donderdag 25 januari hield de af deling Soest van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde haar jaar vergadering in Café Restaurant „Dart- huizen". De opkomst was, gezien het feit dat er dezelfde avond nog 2 jaar vergaderingen van aridere clubs ge houden werden,- goed te noemen, zoals de presidente in haar openingswoord constateerde. Dergelijke doublures zullen in de toe- komst zo veel mogelijk worden ver meden, o.m. door overleg en planning met „De Soester Gemeenschap". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het een goed verenigingsjaar is geweest. De deelname aan de „Flo- riade" werd een succes, mede dankzij de steun en medewerking van de Ge meentelijke plantsoenendienst; het le dental groeide van 105 naar 131 en er is toenemende belangstelling voor wat ;roeit en bloeit ook bij zich in de nieuwe wijken vestigende bewoners. De penningmeester laat eveneens een opgewekt geluid horen: de begroting 1973 is rond, het programma van le zingen, excursies enz. kan worden uit gevoerd. Het bestuursvoorstel om het bestuur uit te breiden tot 7 leden, teneinde het zich uitbreidende werk te kunnen ver delen en „bestuursvergrijzing" te voor komen, werd aangenomen. Toen het woord „vergrijzing" viel kreeg de pre sidente, mevrouw Van der Kley, de grand old lady van de club, een ap plaus van de vergadering. Nadat een aantal huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd besloten een Afgelopen zondag vond de eerste thema-ochtend in dit nieuwe jaar plaats. Dit keer hield Sjef Theunis een inleiding onder de enigszins provocerende titel: „Gastarbeiders: uitbuiting of ontwikkelingshulp?" Sjef Theunis is op dit gebied een bekende autoriteit, en is o.a. Hoofd Cultureel Werk Stichting Bystand Buitenlandse Studerenden, en schreef in 1968 het boek „Gastarbeiders-Last- arbeiders". Spreker stelde in zijn inleiding, voor een redelijk gevulde zaal. dat de titel een goed aanknopingspunt vormde voor een aantal opmerkingen over de kern van dit uitgebreide en moeilijke vraag stuk. Daarbij stelde hij met name de de economische aspecten centraal. Twee veel gehoorde argumenten, dat het aantrekken van gastarbeiders toch een vorm van ontwikkelingshulp is, werden door hem bekritiseerd. Het eerste argument is dat de lonen van de gastarbeiders naar huis ge stuurd worden en het dus een soort financiële hulp aan die landen zou betekenen. Volgens Shef Theunis wor den deze lonen, voor zover zij naar de familie thuis worden gezonden, slechts gebruikt om de levensstandaard van die familie te verhogen. Het is dus niet zo dat die gelden gebruikt worden voor ontwikkeling en industrialisatie van het land. Het geld wordt gecon sumeerd i.p.v. geïnvesteerd. Het tweede veelgehoorde argument is dat de gastarbeiders veelal als ge schoolde arbeiders naar huis terugke ren. Ook dit blijkt in de praktijk niet juist te zijn. Onderzoekingen hebben aangetoond dat die categorie hooguit 2 a 3 van het totaal aantal gastar beiders omvat en dan nog kennis die erg gebonden is aan het bedrijf waar men gewerkt heeft. Bovendien kunnen ze de kennis en scholing die ze hier gekregen hebben door een gebrek aan industrieën thuis niet eens gebruiken. Vaak ziet men zelfs eerder het omge keerde verschijnsel optreden, n.1. dat geschoolde arbeiders die daar werke loos zijn, hier als ongeschoolde arbei ders moeten werken. Een ander groot nadeel voor de landen waar de gastarbeiders vandaan komen is, dat het juist een belangrykc cate gorie van hun arbeiders is die weg trekt in de bloei van hun jaren. In het totaal gaat het maar liefst om 7 mil joen gastarbeiders in alle West-Euro- pese geïndustrialiseerde landen, met hun families meegerekend dus om minstens 35 miljoen. Daardoor wordt de ontwikkeling van die landen ook geremd. De balans van de voor en nadelen slaat voor de West-Europese landen duide lijk door naar de voordelen. Dit is ook logisch, anders zouden we immers geen gastarbeiders laten komen. Voor ons vormen ze een soort arbeidersre serve die we, als de conjunctuur goed gaat, hier laten komen en als de con junctuur slechter gaat, geen verlen ging geven van hun arbeidscontract, zodat ze weer naar huis moeten. Al met al voor hen een voortdurende on zekerheid. Daarnaast wordt onze afzet en handel met die landen gestimuleerd doordat de gastarbeiders met een min of meer West-Europees behoeftepa troon naar huis terugkeren. En ten slotte geeft het vele Nederlandse ar beiders promotiekansen en minder on aangenaam werk, omdat de gastarbei der in het algemeen op de onderste sport van de maatschappelijke ladder moet beginnen en blijft. In de inleiding en ook tijdens de dis cussie kwamen ook nog vele andere punten aan de orde, zoals de rol van de buitenlandse vrouwen, van de vak beweging, de illegale gastarbeiders, raciale conflicten, e.d. Uit het aansnijden van Soester pro blemen (het Witte Huis) bleek dat naast de door Sjef Theunis behandel de internationale economische aspec ten ook de sociale problemen een di recte en belangrijke rol spelen. Mede hiervoor was het goed dat de Soester Werkgroep Buitenlandse Werk nemers aanwezig was. Zij verzorgden samen met de Wereldwinkel Soest, de literatuurtafel en riepen via een stencil hulp in van mensen die iets voor buitenlandse werknemers in Soest willen doen. Enige, helaas nog onbekende grappen makers hebben dinsdagavond in het donker voor de voordeur van de wo ning van mevrouw B. D. aan de Schaepmanstraat een doos met toilet papier en uitwerpselen gezet en deze vervolgens in brand gestoken. Toen mevrouw D. omdat er aangebeld was, de deur opende, sloegen de vlammen haar tegemoet. De politie stelt een onderzoek in. vaart enzovoort, enzovoort - kan de idee niet langer voortbestaan dat het kommunisme een grote samenzwering is die beoogt de V.S. in misère te stor ten door alle verhoudingen in de we reld te veranderen. Dat was de idee in het begin en politieke ideeën hebben de eigenschap vaak langer te leven dan ze zouden moeten. Wanneer de vier presidenten van de V.S. die met Viëtnam van doen had den, een beter inzicht hadden gehad in wat werkelijk in de wereld gebeurde, zouden hun beslissingen waarschijnlijk eerder dan nu het geval was zinniger zijn uitgevallen. Maar de luide Euro pese kritici moeten wel bedenken dat het altijd makkelijker is om de zaken zuiver te bezien wanneer men zelf op een afstand toekijkt dan wanneer men er midden in zit. KANTMAN. Europa heeft niet altijd zo heftig ge protesteerd tegen de Viëtnamese oor log, die tenslotte ook begonnen is door Europeanen: de Fransen die na mis lukte onderhandelingen in Parijs over de Viëtnamese onafhankelijkheid be sloten hun in de vorige eeuw verover de kolonie terug te gaan veroveren. Een rampzalige strijd die in Dien Bien Phoo eindigde met een volkomen ne derlaag. In die tijd financierde de V.S. overi gens al tachtig procent van de Franse oorlogsinspanning. Niet uit liefde voor het kolonialisme overigens, waarvoor de Amerikanen nooit veel sympathie hebben gehad als ex-kolonie. Maar het was de tijd geworden van de kilste koude oorlog en de Noordviëtnamese leider Ho Tsjih Minh had zich inmid dels steeds duidelijker opgesteld als een kommunist. En voor de strijd te gen het kommunisme was Amerika wel te vinden. Eigenlijk ook nog wel uit onzelfzuchtige motieven: men wilde het enerzijds geen natie aandoen te gen zijn wil kommunistisch te worden. Anderzijds was er in die tijd niet on logisch aandoende vrees dat wanneer men het kommunistisch maken van landen al te makkelijk liet plaatsvin den geen eind in zicht zou zijn aan de rode expansiedrang. Het was in die tijd ook niet zo duidelijk dat Viëtnam uiteindelijk meer een ^aak van natio nalisme was dan kommunisme. Dat men misschien wel de kans miste om in Viëtnam een soort Aziatisch Joego slavië te laten ontstaan dat wel kom munistisch was maar daarom nog geen trouwe partner van de kommunistische grote mogendheden - in tegendeel misschien. Deze uitgangspunten voor de Viëtna mese oorlog zijn in de V.S. langer blij ven leven dan elders in de wereld. Dat bijvoorbeeld presidennt Kennedy niet zo'n bijzonder vertrouwen had in de matiging van het kommunisme kan men zich na zijn ervaringen op Cuba voorstellen en voor politici die bij her haling op de bres waren gaan staan voor de „vrijheid en onafhankelijkheid van Zuid-Viëtnam", is ook moeilijker te verwachten dat ze plotseling die ideële motivering zouden afzweren. De fout van Johnson en zijn adviseurs is ook geweest dat ze niet eerder heb ben ingezien dat deze twee uitgangs punten - het kommunisme, de vrijheid van een volk - niet meer overeenkwa men met de werkelijke verhoudingen in de wereld; Het besef dat met het kommunisme als blok, dat wel niet meer verdwijnen zou, geleefd kon worden is eerder in Europa doorgebroken dan in de V.S. En ook het erkennen dat ondanks de idealistische etiketten die erop geplakt waren, de Viëtnamese oorlog veel min der een zaak van zwart-wit was dan aanvankelijk door de overgrote meer derheid wel was aangenomen. Het voorstellen alsof het kommunistisch worden van Zuid-Viëtnam een ramp voor de hele wereld zou zijn, sloeg al spoedig niet meer aan in Europa waar men de vreedzame coëxistentie tenslot te al ijverig aan het beoefenen was. Voor de Amerikanen was de grote vrees dat als zij de verplichtingen die ze in Viëtnam op zich genomen had den niet nakwamen, alom het vertrou wen in Amerikaanse verzekeringen zou verdwijnen. En in de tijd dat Moskou en Washington op voet van koude oorlog met elkaar stond kon de V.S. het risiko niet nemen dat de Russen misschien eens ergens zouden gaan proberen wat een Amerikaanse garan tie waard was. In een tijd dat de Sowjet-unie en de V.S. op allerlei gebied intense kontak ten hebben - over strategische wapens, kommerciëel, samenwerken bij ruimte- Vorige week is by het storten van het beton het dak van de nieuwe telefoon centrale aan dc Albert Cuyplaan ingestort. De zeven werknemers van de bouwer G. W. v. d. Grift uit Soest, die zich op het dak bevonden, zakten met het dak mee; slechts één liep lichte verwondingen op. Zij waren bezig 150.000 kilo beton te storten op het dak, dat gestut werd door 175 ijzeren stempels. Iedere stem pel is berekend op zes ton draagver mogen; ze droegen echter slechts 800 kilo. Op de bekisting was 60 kubieke meter beton aangebracht, die, door dat het dak inzakte, op de betonnen onderbouw terecht kwam. Met man en macht werd het oprui- mingswerk ter hand genomen, om te voorkomen dat de nog zachte beton, hard zou worden. De schade bedraagt voor de aannemer, die daar niet tegen verzekerd was, on geveer 50.000 gulden. Naar de oorzaak van deze kleine ca tastrofe wordt een onderzoek ingesteld. Het ongeluk trok grote belangstelling. Het werk, dat in mei opgeleverd moest worden, zal waarschijnlijk toch nog op tijd gereed zijn, zodat de toekom stige abonnees er geen schade van zul len hebben. Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,Verschijnt Iedere donderdag SOESTER COURANT

Soester Courant | 1973 | | pagina 1