Beeldhouwwerk bij de „Regenfuuter" Eindelijk plaats voor uw scherven Grote buit bij diefstal in Modehuis „De Ster" Donderdag 8 februari 1973 Sle jaargang no. 24 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 12U15t> DAG VRIJHEID N.C.V.P». Soest-Zuid B. en W. voelen niets voor voorstel Culturele Commissie Winkeldievegge op heterdaad betrapt Diplomazwemmen in „De Turf" Vragen aan Gedeputeerde Staten n.a.v. de nieuwjaarstoespraak van de burgemeester Statenlid de lieer K. de Wilde dringt aan op spoedbehandeling plan Egghermonde Nationale kollekte voor Groesbeekse tehuizen Collecte Autotoeht Soester Ouden van dagen Gemeente garanties voor Jeugdcentrum aan de Molenstraat Gemeenschappelijke Antennie Inrichting? Inbraak zonder buit Het oog gericht op troepenvermindering Kinderconcert in Artishockgebouw Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Deden we het tussen de jaren 1945 en 1960 in ons land zo slecht? Ik dacht het niet. Er werd in die jaren hard gewerkt in ons land. Dat moesten we. De oorlogsschade moest worden inge haald, we raakten Indië kwijt en dus moest ons land worden geïndustriali seerd, we moesten zorgen bij te blij ven bij de ontwikkeling in overig west- Europa. Al kwam helaas, toen we weer een veer van de mond konden blazen, de oude politieke verdeeldheid terug, het beleid behield toch een zekere sta biliteit, soms een beetje links van het midden, dan weer 'n beetje meer rechts ervan, doch die kleine schommelingen deden het maatschappij-aanzicht niet veranderen. We raakten er door die werkzame jaren weer aardig bovenop, kreëerden een welvarende staat. Sindsdien is de jongere generatie naar voren gekomen, zij die geboren wer den in en kort na de oorlog. Die onbewust zijn van de zorgen van die jaren. Die mondig werden temidden van een nog groeiende welvaart, welke echter ook zijn problemen meebracht van volte, voortgaande vernieuwingen, milieubederf en vervuiling en wat dies meer zij. Problemen van steeds om vangrijker aard. De jongeren, gekon- fronteerd met deze problemen, meen den dat die ontstonden doordat vorige generaties het verkeerd hadden gedaan. Zij hadden, meent men, teveel gere geerd van bovenaf. Ambtenaren had den het beleid bepaald. Er was daar bij te weinig rekening gehouden met de geregeerden. Dat moest maar eens veranderen. Meer inspraak van onder af, meer demokratisering, dan zal het wel beter gaan. Het leek inderdaad een loffelijk streven. Met dat bijltje wordt nu zo'n jaar of tien in toenemende mate gehakt. Ge stimuleerd nog door buitenlandse in vloeden, want wat je ver haalt smaakt altijd lekkerder en lijkt beter dan wat we zelf doen. Demokratisering dus. Bij de overheid hoog en laag, bij de uni versiteiten en andere onderwijsinstel lingen, in het leger, in de bedrijven en bij alle instanties die er maar voor in aanmerking komen. Kommissies en komité's rijzen als paddestoelen uit de grond. Overal meer inspraak. Er wordt thans zeker wel zo'n tien keer meer afgeleuterd in ons land dan 'n twintig jaar geleden. Studenten die nog hun wijsheid moeten gaan opdoen, willen meebeslissen over de indeling van hun studie en over de benoeming van hoogleraren. De solda ten wensen uit te maken wat nuttig is om tijdens hun diensttijd ten doen en wat niet. De arbeiders en volkslieden wensen het direktiebeleid van een bedrijf te be palen. De overheid moet allerlei groe pen en groepjes van burgers aanhoren en mee laten spreken in te nemen be slissingen en wordt ertoe gedrongen aan ieders eigen belangen te voldoen. Er is nauwlijks een ander land te be denken waar het alles zo demokratisch toegaat als bij ons in Nederland. Doch zoveel hoofden zoveel zinnen. Er wordt sindsdien zóveel gepraat, zó ein deloos gediskussiëerd, liefst met ge bruik van een heleboel vaktermen, dat niemand er meer een gat in ziet, be slissingen maanden en jaren lang moe ten worden uitgesteld en daardoor veel hogere kosten gaan vergen. Maar dat het met al die inspraak nu beter en prettiger gaat in de maatschappij is toch nauwelijks vol te houden. We hebben het zo overdreven, zo alle ge zag weggeredeneerd, dat we langzaam maar zeker afzakken tot een chaotische toestand. Er is geen maatschappelij denkbaar zonder gezag, die hier dan nog door het volk zelf aangesteld kan worden. Doch in ons vrije, demokratische land is nu een minderheid bezig om dat ge zag stukje voor beetje overal af te breken. Men schijnt chaos bewust te willen laten ontstaan, al heeft men geen voorstellen van wat er daarna moet staan te gebeuren. De meerderheid zwijgt. Vertrouwt er nog altijd op dat er een gezag is dat uiteindelijk de zaken wel zal kla ren. Maar ook de politieke partijen zijn niet meer in staat een gezaghebbende overheid te vestigen. Wat zij er nog van brouwen is niet meer dan een slap aftreksel, dat zich of als thee of als koffie aandient, zonder dat men kan zeggen waar het naar smaakt. Maar de meerderheid blijft er nog op ver trouwen. De fijnproevers worden weggepraat. We zijn niet op weg naar een betere doch naar een steeds ziekere maat schappij. We praten teveel over diag nose en laten de patiënt rustig ver kommeren. Gezag wordt tot een heel lelijk iets gepraat, dat weggewerkt moet worden. Dag vrijheid'. De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christen-Vrouwen Bond houdt op woensdagavond 14 februari a.s. haar jaarvergadering in het gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat. Aanvang 19.45 uur. Deze avond hoopt de Haagse voor drachtkunstenares mevrouw J. A. Wes- seling-Lengkeek op te treden met het stuk „Desirée en Napoleon". Gasten zijn welkom. Voor beheer Artishockgebouw toch „zware" verordening Lijnrecht tegenover het slotwoord van voorzitter Lex Wils, van de culturele commissie, dat de vergadering constructief, zij het weinig spectaculair, verlopen was, stond de mening van H. van Beek van de Soester Gemeenschap, die vanaf de publieke tribune de opmerking plaatste dat zijns inziens de commissie nauwelijks begrepen had waar ze mee bezig geweest was. „U heeft een reëel voorstel van de gemeente becritiseerd. De kern van de zaak, dat de gemeente een voorstel doet het onderhoud van het Artishockgebouw aan vaste regels te binden, daarbij n«et spreekt van een subsidie, ziet u over het hoofd". De hele discussie van de avond spitste zich toe op de beheersverordening voor het Artishockgebouw. B. en W. hadden! laten weten dat zij niet accoord konden gaan met het voorstel van commissie een ander soort verordening te maken. „Dat is niet mogelijk", schreef het col lege. De eerder opgestelde beheersver ordening blijft daardoor gehandhaafd. Wel verklaarde b. en w. dat het ge bouw als cultureel centrum dienst doet en dat de kunstenaarsvereniging Arti- schock als hoofdgebruiker fungeert. „Wij hebben er geen enkel bezwaar te gen, dat jaarlijks vóór 1 maart, de gebruiker, door middel van de door ons voorgestelde beheercommissie bij u (culturele commissie) voorstellen in dient voor in- en uitwendig onderhoud. Er is hier geen sprake van subsidie, doch van gewone onderhoudskosten met inspraak van de gebruiker, via de door ons voorgestelde beheerscommis sie", aldus de brief van b. en w. Ergo zou de zgn. „zware" verordening aangenomen moeten worden. Wethou der Dijkstra merkt op nooit voorstan der daarvan geweest te zijn, maar zich neergelegd te hebben bij de meerder heid, die er anders over dacht. Mevrouw E. Korthuis-Elion had daar begrip voor, maar vond het wel jam mer. Zij zocht alsnog naar een andere oplossing en noemde daarvoor een pri vaatrechterlijke onderhoudso vereen - komst. Dat stond ook het commissielid, de heer K. v. d. Schoot meer aan. Hij vond bovendien de argumentatie van b. en w. niet overtuigend en stelde voor alsnog vast te houden aan „lich tere" beheersverordening, zoals deze door de commissie was ingediend. De heer D. Hoekstra tilde er niet zo zwaar aan. „Het draait om het onder houd van het gebouw en het gaat om de mensen die daar mee bezig zijn. Het aantal doet er weinig toe, als het ge bouw maar optimaal gebruikt kan worden". Hij kon zich daarom wel ver enigen met het voorstel van b. en w., Het schetsontwerp „Pratende Kinde ren" van de beeldhouwer Henk de Vis te Maarn, dat in opdracht van de ge meente Soest, in hardsteen uitgevoerd, een plaats zal krijgen bij het scho lencomplex aan de Weegbreestraat. Henk de Vis, geboren 5 maart 1941 te Utrecht, kreeg zijn opleiding aan de Vrije Academie in Den Haag en bij Artibus en de steenhouwersschool te Utrecht. Zijn werk is in het bezit van het rijk, de provincie Utrecht, de ge meente Maarn, P.T.T. Den Haag en particulieren. Opdrachten werden door hem uitge voerd in de Land- en Tuinbouwschool van Middelburg en Kerk Avezaath. Hij exposeerde in Utrecht, Amers foort, Maarn, Maarsbergen, Rhenen en najaar 1971 in Soest. B. en W. deelde de culturele commissie schriftelijk mee, dat zij met plaatsing van het 120 cm. hoge beeld accoord gingen. Wel vroegen zij de commissie ook eens te letten "op het werk van Soester kunstenaars. zij het dat hij nog wel enige kante keningen wilde plaatsen bij enkele ar tikelen van de voorgestelde verorde ning. De voorzitter van Artishock, ir. Wim Lichtveld, vreesde dat die verordening vertragend zou gaan werken en bleef zich ertegen verzetten. Namens Arti shock zou hij dat nog eens kenbaar maken aan het college. Hij vroeg zich af waarom er voor het beheer van een gebouw een aparte commissie moest worden ingesteld en noemde dat „on eigenlijk" en niet op het doel gericht. „De Artishockleden kunnen zelf wel de urgentie voor het onderhoud be palen. Als wij daarmee bezig zijn, dan stellen wij de aanwezigheid van een adviseur van. gemeentewerken op prijs. Laat ons voorstel dan, zoals dat ook elders gebeurt, met een advies van de directeur van gemeentewerken, naar de raad gaan. Dat is de eenvou digste en de meest effectieve werk wijze", aldus de heer Lichtveld. Dat de heer Hoekstra het daar niet mee eens was, lag voor de hand. Hij meende dat de zaak te negatief werd voorgesteld 'en dat er van „vertragen" geen sprake zou zijn. De heer Hoekstra was verder van mening dat de tijd eenvoudig ontbrak (de verordening komt volgende week donderdag in de raadsvergadering aan de orde om de privaatrechterlijke overeenkomst in elkaar te zetten. Wethouder Dijkstra voegde daar nog aan toe, dat Artishock enige jaren achtereen gevraagd had waar de be heersverordening bleef. Volgens de heer Wils was daar slechts een goede defi nitieve regeling voor het beheer van het gebouw mee bedoeld. Hij voelde overigens toch ook meer voor de „lich tere" verordening. Het commissielid, mevrouw H. van Baaren-van Rossem, sprak zich niet duidelijk uit en zei het belangrijk te vinden dat alleen deskundigen in de beheerscommissie zouden plaatsnemen. Uiteindelijk werd besloten dit kenbaar te maken aan het college en daarnaast enige kanttekeningen te plaatsen bij de voorliggende „zware" beheersveror dening. Die kanttekeningen zullen o.m. duide lijk maken, dat de verordening alleecn bepalingen mag bevatten over het bouwtechnisch onderhoud en dat de culturele commissie van mening is dat de in te stellen commissie slechts uit drie leden mag bestaan; één van de gemeenteraad en twee van de kunste naarsvereniging. Daarmee werd de vergadering beslo ten. De agendapunten „aankoopvoorstellen sub-commissie aankoop kunstwerken" en „percentageregeling aankoop kunst werken", werden in verband met het late uur, verschoven naar een inge laste vergadering, welke gehouden zal worden op maandag 19 februari. Ook de rondvraag bleef achterwege. De reeds vermelde slotconclussie wierp een merkwaardig licht op het verloop van de vergadering. Om voor de toe komst onduidelijke discussies te voor komen, kreeg de secretaris de opdracht ervoor te zorgen, dat de bij de agenda behorende stukken, beschikbaar ge steld worden aan de belangstellenden. De algemene gedachte was overigens dat het raadsvoorstel aangehouden zal worden. De 26-jarige mevrouw M. C. R. van V. werd door de bedrijfsleider van de Gemar op heterdaad betrapt van win keldiefstal. Nadat zij de kassa gepas seerd was bleek zij meer artikelen meegenomen te hebben dan waarvoor zij betaalde. Tegenover de politie be kende ze, in de afgelopen maanden bij de Gemar meer diefstallen te hebben gepleegd, waarvan een gedeelte inmid dels is teruggegeven. Het minsterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft be richt dat nu ook in het overdekt in- structiebad „De Turf" afgezwommen kan worden voor het diploma A. Begin maart zal het eerste diploma- zwemmen in het instructiebad plaats vinden. Onbekende daders hebben in de nacht, van vrijdag op zaterd bij een inbraak in het modehuis „De Ster" in de Smits hof, die voorraad duchtig aangespro ken. kwamen binnen door de deur van éc kant van de Smitsweg open te wrikken en na met kennis van za ken keus gemaakt te hebben, ver dwenen zij met medeneming van 50 tt* damestruitjes, 75 rokjes, 70 dames- en herenpyama's, 175 truien, 100 blouses, 50 shawls, 120 overhemden, 140 panta lons, 100 paar sokken, 50 handdoeken en 50 paar handschoenen. De gezamenlijke waarde wordt ge schat op 28.000 gulden. Uit de kassa haalden zij bovendien een bedrag van 281 gulden. De buit moet in een auto vervoerd zijn. De heer K. de Wilde, lid van provin. ciale staten van Utrecht, heeft naar aanleiding van de nieuwjaarstoespraak van de burgemeester enige schriftelij ke vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. „Overeenkomstig het Reglement van orde voor de vergadering van Provin ciale Staten van Utrecht, verzoek ik u mij in te lichten over het navolgen de: Twee verschillende groepen van men sen, totaal 350, wonen in de 13 Groes beekse Tehuizen. De Groesbeekse Tehuizen nemen ieder een op ongeacht de levensbeschouwing. Vorming van de mens, inhoudelijke uitbreiding van het werk, verbouwing en modernisering van de behuizing zijn elementen die niet voldoende door sub sidies gedekt worden. Daarom wordt ieder jaar de Nationale Kollekte gehouden. De t.v. ondersteunt de aktie. Dit jaar in Soest en Soesterberg van 12 t.m. 17 februari 1973. Wilt u bijdragen in de niet-gesubsi- dieerde kosten? Mocht u geen kollektant treffen dan kunt u gireren op giro 88 27 88 t.n.v. de Groesbeekse Tehuizen te Groes- beek. 1. Hebt u kennis genomen van de me dedeling van de Burgemeester van Soest op 18 januari j.1, in de raad van die gemeente, dat het aantal woning zoekenden in Soesterberg thans 421 bedraagt, op welke mededeling zij liet volgen: De nood in Soesterberg is dus hoog. En daarom is het diep te be treuren, dat de woningbouw daar, met name in het plan Eggghermonde, tot nu toe niet kan worden uitgevoerd vanwege het „dwarsliggen" van één inwoner en de bijzonder lange tijd die beroepsprocedures in beslag nemen. Provinciale en rijksoverheid dienen te beseffen, dat elke vertraging in advi sering en beslissing de bouw van de zelfde woningen als maar duurder maakt en het levensgeluk van velen aantast. 2. Zo ja, deelt uw college deze ken schets? 3. Hoeveel tijd is met de goedkeuring van het bestemmingsplan Egghermon de uwerzijds gemoeid geweest? 4. Kunt u met het oog op uiterst grote menselijke belangen, welke hier in het geding zijn, bij de Raad van State (en minister en Kroon) op een spoedige behandeling van zowel het bestem mingsplan Egghermonde als van het onteigeningsbesluit met betrekkingg tot dit plan, waartoe de Raad van Soest op 18 januari j.1. besloot, met de grootste klem aandringen"? De collecte voor bovengenoemde tocht zal worden gehouden van 19 t.m. 24 februari a.s. Het comité, dat deze tocht organiseert, heeft dringend behoefte aan collec tanten en collectrices, vooral voor de wijken Colenzo en Soesterveen. Ook in de andere wijken van Soest zijn nog diverse wijken vacant. De tocht moet geheel gefinancierd worden uit de opbrengst van deze col lecte. Het al of niet slagen hangt dus geheel af van deze opbrengst. Zoals zo langzamerhand wel bekend zal zijn is deze tocht bedoeld voor in woners van Soest van 70 jaar en ouder, die om welke reden dan ook weinig of nooit in de gelegenheid zijn eens onbe zorgd een. dagje uit te gaan. Wanneer enigszins mogelijk, geeft U dan zo spoedig mogelijk op aan een der adressen, vermeld in de adverten tie elders in dit blad. Voor het treffen van voorzieningen aan het pand Molenstraat 142 heeft de gemeenteraad in oktober j.1. aan de Stichting Jeugdzorg Soest een investe ringssubsidie beschikbaar gesteld groot 28.000 gulden. De totale, voor rekening van deze Stichting komende kosten werden ge raamd op 49.800 gulden. De Stichting kan een geldlening sluiten ter grootte van 44.800,- af te lossen in 10 jaren, waarvoor de gemeente de betaling van rente en aflossing wil garanderen, door middel van een jaarlijkse subsidie. Deze subsidie is geraamd op 5.575,-. Ook de Stichting Jongerencentrum Soest, die het zelfde pand gaat bewo nen, kan een geldlening sluiten, groot 46.500 gulden. Voor het betalen van rente en aflossing zal eveneens ge meentelijke subsidie beschikbaar ge steld moeten worden. Dit bedrag wordt geraamd op 7510 gulden. De totale ver- bouwingskosten werden indertijd ge raamd op 52.500,- en de gemeente stelde ook hen een investeringssubsidie beschikbaar van 28.000 gulden. De studie door de Dienst Gemeente werken over het aanbrengen van een gemeenschappelijke antenne inrichting voor woningen van het gemeentelijk woningbedrijf is reeds in een verge vorderd stadium. Binnenkort hoopt men dat af te slui ten d.m.v. het aanbieden van het rap port aan het College van Burgemees ter en Wethouders. Gaat men er toe over de woningen van dit systeem te voorzien dan betekent dat, dat 1032 woningen in Soest en Soesterberg in de toekomst een t.v.- ontvangst van goede kwaliteit kunnen krijgen. Het betreft dan de volgende programma's: Nederland I en II, Duits land I en II, Nederland F. M. en A.M. en Duitsland F.M. Ingebroken werd in de woning van ing. J. L. Z. op het Soester Hoogt. De heer Z., die enige weken afwezig was geweest, kwam bij thuiskomst tot de ontdekking dat een ruitje van het keukenraam vernield was. Binnen wa ren alle vertrekken doorzocht. Een olieleiding was beschadigd en de hoofdwaterleidingsbuis uit elkaar ge- i. Er wordt echter niets vermist. In Wenen is tussen de N.A.T.O.-landen en die van het Warschaupakt het ge sprek begonnen over de M.B.F.R., zoals met een Engelse afkorting de weder zijdse evenwichtige terugtrekking van troepen wordt aangeduid. Het is geen konferentie waarvan het zin heeft de gebeurtenissen van dag tot dag te vol gen, want niemand weet eigenlijk nog hoe en wie nu precies over wat moet spreken. Men is maar met vergaderen begonnen, wat men dan maar doet met een reeks verkenningen onder meer over de deelnemers, de agenda en der gelijke opwindende punten meer. Het standpunt van de N.A.T.O. is vrij simpel: de Europese veiligheidskonfe- rentie waarop de Russen nu al zo lang aandringen willen ze wel beginnen, maar dan moet ook over de terugtrek king van troepen gesproken worden. Tenslotte is er een groot verband tus sen de vrede en veiligheid enerzijds en de aanwezigheid van oorlogsmiddelen anderzijds. Uitdunning van de legers kan heel goed meehelpen een gevoel van veiligheid te kweken. De Russen hebben ermee ingestemd om hun ge liefde veiligheidskonferentie maar tot stand te brengen, maar helemaal klaar voor dit Weens gesprek waren ze niet. Binnen het Warschaupakt viel nog wel een en ander te regelen. Vandaar dat allereerst over betrekkelijk onbelang rijke punten gekonfereerd kan worden, terwijl de Russen nog even wat plooien gladstrijken in hun bondgenootschap. Een tegenstelling waarmee de eerste konferentietijd volgepraat kan worden is dat de N.A.T.O. meent dat de be trokken landen erover moeten spreken, terwijl de Russen ook niet zozeer be trokken maar wel geïnteresseerde par tijen eveneens hun woordje willen la ten doen. Het lijkt voorshands een on derwerp dat voornamelijk ter tafel wordt gebracht om de tijd te vullen. Moskou ziet, wellicht niet helemaal ten onrechte, de N.A.T.O. erop aan dat deze Russische roepen zoveel mogelijk uit de Oosteuropese landen wil laten verdwij nen omdat daardoor de kans groter wordt dat deze landen volgens het Roe meense voorbeeld zich wat onafhanke lijker gaan opstellen tegenover Rusland. Dat mag men dan in het Westen graag zien, de Russen voelen er zeker niet voor hun greep op hun satellieten te verliezen en daarbij speelt de aanwe zigheid van een fors stuk van het Rode Leger een niet onaanzienlijke rol. Kan men niet veel vrucht verwachten voorlopig van deze besprekingen over het eigenlijke doel, de M.B.F.R., meer in het symbolische kan er wel iets be sloten worden. Er zijn ook allerlei ideeën ingediend over het wederzijds kennisgeven over grote oefeningen en het toelaten van eikaars waarnemers. Daardoor wordt het aantal troepen niet minder, maar ze werken minder geheimzinnig en daardoor minder drei gend. Over zulke maatregelen die tot doel hebben vertrouwen te wekken kan men het wellicht snel eens worden. Daarbij vallen niet zozeer scherpe te genstellingen te overbruggen, zoals bij de werkelijke troepenverminderingen. Resultaat daarover ligt zeker niet in het nabije verschiet, zodat Wenen mak kelijk voor zeer, zeer lang konferentie- oord kan blijven. KANTMAN A.s. zondag, 11 februari, aanvang drie uur, wordt in het Artishockgebouw o.l.v. Henk Waardenburg een kinder concert gegeven. Bij deze concerten werkt men volgens het principe, dat kinderen die een muziekinstrument bespelen, hun eigen instrument mee brengen. Verder worden in de zaal ritmische instrumenten uitgedeeld. Ie dereen is welkom. Het concert duurt een uur. „Stort hier uw glas". Dit aan duidelijkheid niets te wensen overlatende verzoek staat op dc glascontainers die door de gemeente op vier plaatsen zijn neergezet. Bij de Centra-Supermarkt aan het Nieuwerhoekplein (hoek Koninginnelaan); bij de Centra- Supermarkt aan de Soesterbergsestraat; bij de Supermarkt van Vreman in het Winkelcentrum Smitshof en bü Albert Heijn aan de Van Wedestraat (hoek F. C. Kuiperstraat). SOESTER COURANT

Soester Courant | 1973 | | pagina 1