Klokken Tour de Branceh Kamer van Koophandel vóór vorming GROOT EEMLAND R IAG ET mP: AUTORIJSCHOOL M. LOS FIRMA SPIJKER cleaner Esso Servicenter EEN VEERTIG WEKEN DURENDE VOORDEEL-RACE voor WISO-kianten. DE 9e ETAPPE 100PT VftN VRIJDAG 23 FEBRUARI t.m. ZATERDAG 3 MAART 1973 J st/MX korr/T Wiewei Keukens Nieuw-Loosdrecht Concept-voorstel structuurschets bestuurlijke indeling provincie Utrecht |dec.1972) gun uw kleding de beste behandeling die er is eemland 201000 heeft u wel eens haast binnen één uur! misaea-ulmht gratis 14302 l Barneveld hoort daar bij UW SUCCES IS ONZE RECLAME HG Kaartleesrit Baarnse Auto Club Aanbesteding brandweerkazerne zowel modern als klassiek. Soesterberg Auto botst tegen lichtmast Extra glascontainer in De Smitshof Ouderavond speelzaal Nachtegaalweg U kunt niet alles weten Acht acties zijn met succes afgesloten. PMil))l| &L Zie voor verdere inlichtingen onze Courant van donderdag 22 februari a.s. Oudercommissies verzamelen handarbeid- materiaal fraaierhaar door Biosthetische haarverzorging- Gewonde reebok met voorpoot in strik 82 leerkrachten volgen muziekcursus Soester Courant van donderdag 15 februari 1973 I 250 gu^en 'nru Jelekte ol wiewei keukens O MechlïïSiSS smafiNra p©rm«n^l^ diepvriezer. vaawaj.uwapparalen wrUetoeg»n9. Industriële rre'0, tel. 02158-1644 (volg vanuit Uirechi en Hilversum «Je borden Loosdrecht-vliegveld) KERAMIEK/KUNST. Kunt u mij helpen aan een opgave van de in ons land voorkomende pottenbakkerijen/ potterieën? Bestaat er een tijdschrift/ vakblad over keramiek? Bestaan er tijdschriften over kunst (bijv. beelden de kunst)? Wat zijn de vereiste papie ren voor het openen van een potterie en voor een kunst- en antiekzaak? Is de overgang van de 5e naar de 6e klas HBS-A gelijk aan het Middenstands diploma? piasssogeoies magie cleaning van super cleaner Is een weldaad voor al uw kleding! perfekt gereinigd, stuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd gp ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wmaettebieé wij halen en bezorgen 4B&- "*3*. —V. A'rtS.A V P, """Fm i. In een brief aan Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, over de be stuurlijke indeling van de provincie, zegt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken, voorstander te zyn van het vormen van één gewestelijke eenheid in het oosten van de provincie. „Met instemming", aldus de K.v.K., „is geconstateerd, dat de terzake door u ontvouwde gedachten in grote lijnen parallel lopen met de vizie die onze Kamer hieromtrent voor ogen staat". In het concept-voorstel van de provin cie wordt uitgegaan van drie geweste lijke eenheden: West-Utrecht (piassen- gebied en weidegebied), Midden-Utrecht en Oost-Utrecht (Eemland en Heuvel rug/Vallei). In het oostelijk deel zijn twee bevol kingsconcentraties gelegen welke voor het verstedelijkingsproces van beteke- v/h ENGEL Van Lenneplaan 47 - Telefoon 16621 Wü lessen in OPEL ASCONA - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. Hedenavond, om 19.31 uur, wordt bij het café-restaurant „Astoria", aan de Oranjestraat te Baarn de eerste deel nemer gestart voor de Kaartleesrit, welke georganiseerd is door de Baarn se Auto Club. De lengte van de rit is voor alle klassen ongeveer 30 km. Vanaf 19.00 uur kan men zich bij As toria aanmelden voor deelname. Met een brief van 10 januari j.1. heeft de Wijkraad Soesterberg zich tot de gemeenteraad gericht, inzake de aan besteding van de nieuwe brandweer kazerne te Soesterberg. Alhoewel de Wijkraad van mening is dat de gang van zaken rond de aanbesteding geen aangelegenheid is, die tot zijn compe tentie behoort, meent men echter wel, dat het gewenst is bedrijven uit Soest en Soesterberg in het algemeen de kans te geven voor dergelijke bouwwerken in te schrijven. De brief wordt hedenavond in de ge meenteraad behandeld. B. en w. zijn van mening dat de aan besteding inderdaad niet een zaak is die de Wijkraad aangaat, echter on derstrepen zij de zienswijze dat in het algemeen plaatselijke bedrijven de ge legenheid moet worden geboden er op in te schrijven. In dit geval zijn een vijftal bedrijven geselecteerd voor het doen van een prijsopgave, waaronder twee uit de gemeente. Hieruit blijkt, aldus zegt het college in haar concept-brief, dat plaatselijke bedrijven zeker de gelegenheid wordt gegeven om deel te nemen aan aanbe stedingen De brief wordt besloten met de opmerking: „Overigens achten wij het ondoenlijk en niet juist om de wijze van gunning in het openbaar te behandelen". I Horloger - Juwelier - Optiek Socsterbergsestraat 26 - Soest Op de nieuwe rijksweg reed een per sonenauto, bestuurd door de niet ge heel nuchtere M. A. M. (34) uit Schie dam, tegen een lichtmast. M. kwam er zonder letsel af, maar de zwaar be schadigde wagen moest worden weg gesleept. De bustuurder verklaarde tegenover de politie, dat hij plotseling moest rem men voor een op de weg stilstaande auto. Hij was daarvoor uitgeweken met het bekende gevolg. Achter hem rij dende automobilisten verklaarden ech ter dat er geen sprake was geweest van een stilstaande auto. Volgens hun verklaring was M. zonder aanwijsbare oorzaak tegen de bermrand aangeko men, waarop zijn wagen ging slingeren, om zijn as draaide en daarna tientallen meters verder tegen de lichtmast tot stilstand kwam. Van M. werd een bloedproef genomen en de politie nam zijn rijbewijs in. nis zijn, nml. Amersfoort met omlig gende kernen, in de toekomst een con centratie met meer dan een kwart mil joen inwoners en Veenendaal met een toekomstig bevolkingsgetal boven de 65.000 inwoners. Naar het oordeel van de provincie moet het Eemlandgebied, met de Gel derse gemeenten Nijkerk en in be paald opzicht Barneveld. evenals een groot deel van do Heuvelrug en het Valleigebied, dat voornamelijk op Amersfoort als regionaal centrum is gericht, gezien worden als één gebied, dat in belangrijke mate bij de rand stedelijke ontwikkeling is betrokken. De Kamer van Koophandel is het daarmee eens en zij sluit daarbij aan op de meningen van de gemeenten Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Doorn en Amerongen, die te kennen gegeven hebben, dat een gewestelijke eenheid, waarin zowel de Eemland-, de Vallei, als de Heuvelruggemeenten zijn ondergebracht, op de duur de meeste gewenste oplossing zou zijn. Door het grote gebruik dat er gemaakt wordt van de glascontainer, die staat bij Vreman's Supermarkt in de Smits hof, is de gemeente er toe overge gaan er een tweede exemplaar bij te zetten. Over het algemeen hebben de contai ners grote aftrek en is het noodzakelijk gebleken ze tweemaal per week te le digen. Ook in Soesterberg zijn er nu twee geplaatst: één aan de Buys Ballotlaan bij „Goedkope Groentewinkel" en één aan de Rademakerstraat bij „Wage- naar's Supermarkt". Op dinsdag 20 februari organiseert de peuterspeelzaal Nachtegaalweg een ouderavond. Deze vindt plaats in het gebouw van de postduivenvereniging „De Vriendschap". Nachtegaalweg 6-8. Op deze avond, die om 20.30 uur begint zal er onder andere een film vertoond worden over de Sinterklaasviering op de speelzaal. Een andere mening hebben de gemeen ten Veenendaal, Ede, Wageningen en Rhenen, die een voorkeur hebben uit gesproken voor een Vallei-gewest. De K.v.K. zegt vóór het samenvoegen van Eemland en Vallei te zijn, om de landschappelijk waardevolle gebieden veilig te stellen tegen industriële con centraties. Bovendien pleit, naar haar mening, voor het samenvoegen de om standigheid, dat zij beide, Eemland en Vallei, in het stroomgebied van de Eem liggen. „Uit waterstaatkundig oogpunt, maar evenzeer uit het oogpunt van het be vorderen van de goede kwaliteit van geloosd afvalwater, is het uit beleids overwegingen te prefereren, dat de beide gebieden tot een gewest zullen behoren". Ook is de Kamer van mening dat daardoor voorkomen kan worden dat Amersfoort in het betrekkelijk be scheiden gewest Eemland, een te do minerende functie zal gaan vervullen. Fasering Wat betreft de fasering van de uit voering van dit plan, meent de K.v.K. dat naast het reeds functionerende Sa menwerkingsorgaan Eemland, dat zon der bezwaar in een gewest kan worden omgezet, een „licht" gewest Vallei ge formeerd moet worden, met een tyde- lyk karakter èn met de uitdrukkelijke voorwaarde dat beide gebieden een ontwikkeling in gang zetten om tot één gewestelijke eenheid te komen. De Kamer vraagt zich daarbij af, of de gemeenten Woudenberg, Renswoude en Scherpenzeel bij het tijdelijk te komen gewest Vallei moeten worden ingedeeld. Woudenberg en Scherpenzeel zijn sterk op Amersfoort georiënteerd, meent men, Renswoude weliswaar op Veenen daal. echter indien het in voorberei ding zijnde wetsontwerp ter samenvoe ging van Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg tot één Utrechtse gemeen te. kracht van wet krijgt, ligt ook voor Renswoude een sterkere oriëntatie op de Amersfoortse regio in de lijn der verwachting. Ook wat de gemeente Barneveld be treft meent de K.v.K., dat indeling bij het gewest Eemland gewenst is. Barne veld is van oudsher op Amersfoort als verzorgingscentrum gericht èn het ligt ook in het stroomgebied van de Eem. Bovendien heeft de gemeente Barne veld zelf zich met overgrote meerder heid uitgesproken voor indeling bij het gewest Eemland: anderzijds zien zij niets in het grote gewest Eemland/Val- lei. De Kamer van Koophandel conclu deert tenslotte dat een nader onderzoek tot een exacte afgrenzing van de ver schillende bestuurlijke regio's kan lei den. pioniers in.textielreiniging koningsweg 16 on konlnglnnelaan 42 Wanneer u een nieuwe kluwen touw in gebruik neemt, doe deze dan in een rond, passend blikje (b.v. van appel stroop). Midden in het deksel maakt u een gaatje, waardoor u het losse einde van de kluwen haalt. De kluwen zal nooit meer onverwachts kunnen aflo pen of in de war raken. Lederen stoelovertrekken kunt u, na dat deze eerst grondig droog gewreven zijn, met melk schoonmaken. Moet u een biefstuk bakken, voeg dan een beetje zout bij het vet en u hebt minder last van „spatten". Als u met een vinger op de u aange boden vis drukt en de deuk blijft ei in, dan is de vis oud. Borstelwerk reinigen? Ruw borstel werk kan schoongemaakt worden in •zout water. Flink uitspoelen. Zachte borstels kunt u uitwassen in water, waaraan ammonia is toegevoegd in een verhouding van 1 op 20. Bruine vingertoppen? De aanslag van de vingertoppen, die door veel roken ont staat, kan verwijderd worden met ci troensap. Bakt u een appeltaart? Bestrijk het gebak aan de bovenkant met suiker water. U krijgt dan een mooi glim mend korstje. BEUKENLAAN 27 - SOEST TELEFOON 02155-16835 Vooralle reparaties Antwoord: Wij kunnen u helpen aan drie (vak)bladen op het gebied van keramiek, nl. „Klei en Keramiek", uitg. Ver. Klei Industrie. Postbus 1057, Rijs wijk (Z.H.), tel. 070-992066, abonnement ƒ31,20 per jr; (bij deze vereniging kunt u de opgave vragen van de potterieën) „CERAMICS", uitg. Turret Press. Ltd.. Dept. 09P1, London-EC 1M RA, Enge land, abonn. 6.20 p. j.r. opgeven bij Turret Press Ltd., 46, Chandery Lane, London-WC 2A JB. Engeland: „KERA- MISCHEN ZEITSCHRIFT", uitg. Ver lag Schmid GmbH, 78-Freiburg i.Br., Postfach 1722, BDR, abonn. DM 77,— DM 9,porto p. jr. Indien u het plan heeft eigen gefabri ceerd keramiek te gaan verkopen, dan is de verkoop vrij. Is dit niet het val, dan valt u onder de Detailhandel- wet; deze stelt als eis het Midden standsdiploma (is niet gelijk aan over gang 5-6 HBS-A een Vakdiploma. De opleiding tot dit vakdiploma kunt u volgen bij de Stichting tot het af nemen van examens ter verkrijgen van het diploma vakbekwaamheid voor de Kleinhandel in glas, keramische, luxe en kunstnijverheids artikelen (een hele mond vol), Rijnstraat 7, 's Gra- venhage, tel. 070-852479. De verkoop van antiek is echter weer vrij. Infor- fatie aangaande tijdschriften op het gebied van kunst (in de door u be doelde sektor) kunt u vragen bij bo vengenoemde stichting. ERFENIS. Bij het overlijden van één der ouders hebben de kinderen toch recht op een deel van de nalaten schap? Nu hebben man en vrouw ieder een spaarbankboekje, maar zijn in ge meenschap van goederen getrouwd. Worden dan de bedragen van beide boekjes bij elkaar gedaan voor de na latenschap of geldt alleen het boekje van de overledene? Hoe moet men te werk gaan om het kindsdeel te ont vangen? Antwoord: Ieder kind heeft recht op een deel van de nalatenschap van ieder van zijn ouders. De grootte is af hankelijk van het aantal kinderen. Bij huwelijksgoederen-gemeenschap is het niet van belang op wiens naam het geld-tegoed is geboekt. Bij het over lijden van één der ouders is dus de helft van het totaal der boekjes deel van de nalatenschap. Om uw deel te krijgen moet u bij de rechtbank een vordering instellen tot scheiding en deling van de nalatenschap. U heeft daarvoor de bijstand van een advo caatprocureur nodig. Als u meent, dat u de kosten van een procedure niet kunt dragen, dan kunt u bij de ge- meentesekretarie een bewijs van on vermogen aanvragen. Met dit bewijs moet u zich dan vervoegen bij het Bureau van Consultatie cjer Orde van Advocaten in het arrondissement en vragen om toewijzing van een pro deo advocaat en procureur. Bij de griffie van de rechtbank kunt u dan infor meren wanneer en waar dit Bureau zitting heeft. ANNE DE VRIES. Graag zou ik wat informatie willen hebben aangaande de schrijver van „Bartje" Anne de Vries. Antwoord: Anne de Vries werd gebo ren op 22 mei 1904 in Assen; hij over leed op 29 november 1964 in Zeist. Van 1923 tot 1936 was hij onderwijzer. Met zijn kinderroman, handelend over het vroeg-wijze Drentse jongetje BARTJE (1935), verwierf hij een buitengewone populariteit, welk sukses bestendigd bleef bij zijn boeken „Jaap en Ger- dientje" (1938) en „Bartje zoekt het geluk", die ontstonden nadat hij het onderwijs vaarwel had gezegd. Zijn kracht lag speciaal in het uitbeelden van het kinderleven en het juiste aan voelen van de kindermentaliteit. Van zijn overige boeken noemen wij nog: ..Hilde", „De levensroman van Johan- nes Post", een verzetsroman en „Wij leven maar eens". Verder verdienen de aandacht: „Verhalen uit het land van Bartje"; „Groot Vertelboek van de Bij- belse geschiedenis" en „Reis door de nacht", in 3 delen, een verzetsroman voor de jeugd. Ook redigeerde hij sa men met P. J. Meertens de bundels „Groot-Nederlands Boerenboek" en „De Nederlandse Volkskarakters". MIDDELEEUWEN. Ik zou graag willen weten waarom men nu de Mid deleeuwen juist de „Middel''eeuwen noemt. Antwoord: Volgens de Winkler Prins Encyclopedie: Middeleeuwen is bij de gebruikelijke periodisering van de Europese geschiedenis de benaming van het centrale tijdvak (ca. 500-1500 na Chr.) tussen de OUDHEID en de NIEUWE TIJD. De term „Middel eeuwen" (media tempestas tussen tijd, tusseneeuwen) komt voor het eerst voor in een brief uit 1469 van Giovanni Andrea dei Sussi, bisschop van Aleria. In verband met het beschikbaarstellen van een krediet van 6000 gulden voor het invoeren van het vak handenarbeid op de Groen van Prinstererschool, stelde mevrouw P. Oranje-Entink (WD) in de onderwijscommissie de vraag, waarom op andere scholen en met name de Margrietschool, oudpa pier wordt ingezameld om materiaal voor dit vak aan te schaffen. Zij was verbaasd dat er nu 3000 gul den voor gegeven werd. „Dit bedrag, plus 3000 gulden voor meubilair, wordt echter aangevraagd voor de eerste aanschaf, omdat de school het onderwijs tot nu toe niet geeft", aldus zette de wethouder uit een. Het materiaal moet verder aangeschaft worden uit de normale onkostenvergoe ding en om daar zuinig mee om te springen, zetten dikwijls oudercommis sies zich in om de noodzakelijke spul len bijeen te brengen. Daarvoor bestaan goede contacten met de plaatselijke in dustrie. Op de Prins Willem Alexan- derschool wordt zelfs negentig procent van het materiaal door de ouders ge leverd. söesterbergsestraat44 I:; telefoon-2045 Zondagmiddag heeft de hoofdagent van de bospolitie de heer Van Galen een reebok gevangen, die met zijn rechter voorpoot in een strik was terechtgeko men. Volgens de heer Van Galen moet dit al een week of zes geleden gebeurd zijn. Het onderste gedeelte van de voor poot was reeds afgestorven, waardoor het dier een protese zal moeten dra gen en het nooit meer vrij in de na tuur zal kunnen rondlopen. De heer Van Galen werd gewaar schuwd door een bewoner van de Laan Blussé van Oud Alblas, die de bok in het bos tegenover zijn woning zag lig gen. De cursus algemene muzikale vorming voor onderwijzend personeel, welke ge geven wordt door de gemeentelijke muziekconsulente mevrouw B. Col- paart-Vellekoop, wordt gevolgd door 82 leerkrachten van basis- en kleuter onderwijs; t.w. 64 van de basisscholen en 17 kleuterleidsters. Dit deelde wethouder Dijkstra de leden van de onderwijscommissie mede, die dan ook geen bezwaar hadden tegen het voorstel 6000 gulden beschikbaar te stellen voor de aan de cursus ver bonden kosten. De cursus, die onderverdeeld is in één voor de „onderbouw" (klassen 1 t.m. 3) en een voor de „bovenbouw" (klassen 4 t.m 6) wordt buiten schooltijd ge geven. De deelneming is geheel op vrij willige basis. Op drie na nemen alle basisscholen er aan deel. De wethouder zei bijzonder gelukkig te zijn met de grote animo, welke voor het volgen van deze lessen bestaat en merkte daarbij op dat Soest hierin, in de regio, voor andere gemeenten een voorbeeld is.

Soester Courant | 1973 | | pagina 13