Grote belangstelling voor „Casco-woningen" Kroon behandelt 8 maart kwestie vergoeding schoolzwemmen Zondag verjaart Prinses Christina 12 schoolkinderen neemt niet deel aan schoolinstructiezwemmen Bromfietsster breekt been Kabel gestolen Volledig experimenteel onderwijs op één school Het oog gericht op gratis politiemacht voor Makarios Regioverwdering; D '66 Verbouwing politiebureau gereed PARTIJPRESTIGE Extra vergadering Culturele Commissie Eerste verenigde vergadering Waterschap Belofte maakt schuld Prijswinnaar staat auto af voor een tientje Werkgroep neemt contact op met gemeentebestuur Donderdag 15 februari 1973 51e jaargang no. 25 neerderheid. Dat A.V.R.O.-onder- isTM'Wel niét zo séküuf, daar- Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit - Soest ltureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 120156 Sinds zij naar Canada is vertrokken voor haar zangstudie is het vrij rustig om haar heen geworden. Het enige dat wij zo af en toe horen is, dat haar moeder,- koningin Juliana, haar voor een tijdje gaat, bezoeken. Wij wensen de Prinses in Canada veel sukses en een prettige verjaardag. SOESTER COURANT Uit de bij dc gemeente binnengekomen lijsten van de schoolhoofden met de opgaven van kinderen uit dc derde en vierde klassen van de basisscholen, die in de gelegenheid gesteld worden zwemlessen te volgen, blijkt dat 12*/» van de kinderen daaraan niet deelneemt. Uitschieters hierbij zijn de beide ka tholieke scholen van Soestdijk, die echter voorheen met leerlingen van de tweede klas, op eigen gelegenheid zwemlessen volgden in het overdekte bad te Bussum. Daar betaalden de ouders twee gulden per les voor, ver voer inbegrepen. Er werd het hele jaar door van deze gelegenheid gebruik ge maakt. wat neerkomt op 25 a 30 les sen. Deze kinderen zitten nu in de derde of vierde klas, zodat wat deze scholen betreft hier sprake is van tij delijke situatie. In de „Flapuit", het schoolblad van de St. Theresiaschool. wordt naar aanlei ding van het schoolinstructiezwemmen opgemerkt: „Naar aanleiding van het besluit van b, en w. van Soest met betrekking tot het schoolinstructiezwemmen zullen we voor de goede gang van zaken het vol gende verzoek doen Door de omstandigheid dat momenteel ten twintigtal kinderen geen deel meer Ifcemt aan het zwemmen, levert het tnderbrengen in andere klassen grote problemen op, die ons inziens niet ver antwoord zijn. Door het zwemmen te plaatsen op een tijd buiten de normale schooltijd, is dit bezwaar voor een groot deel op te lossen. Derhalve zullen we voor het aanstaan de schooljaar pogingen in het werk stellen de lessen te doen plaatsvinden 's morgens om 8.00 uur in aansluiting op de schooltijd. Op deze wijze hopen we de onstane roostertechnische pro blemen te kunnen oplossen", aldus het artikel in het schoolblad. De totale bezetting van de derde en vierde klassen van de lagere scholen is, volgens de nota van aanbieding bij de begroting voor 1073, 1401 leerlingen. 12 °/o daarvan is 168 leerlingen, wat erop neerkomt dat in totaal ongeveer vier klassen de lessen niet volgen. Uitspraak Kroon Op 8 maart a.s. wordt voor dc Raad van State in Den Haag, de sinds au gustus 1971 lopende kwestie behan deld, die rechtstreeks met betaling van schoolzwemmen te maken heeft. De gemeenteraad ging toen niet in op het verzoek van het bestuur van de Van der Huchtscholen een vergoeding te geven voor het volgen van zwem- onderricht. Leerlingen van de Van der Huchtscholen kregen in die tijd zwem les in Bussum en het bestuur stelde zich op het standpunt dat er sprake was van vakonderwijs. Met verwijzing naar artikel 101-bis van de Lager On derwijswet moest de raad echter be slissen dat zwemles niet kon worden beschouwd als vakonderwijs. De Van der Huchtschool ging daarop in beroep bij G.S., die dit beroep on gegrond verklaarde met de argumenta tie dat het a. geen vakonderwijs in de zin der wet was en b. dat het niet door vakleerkrachten gegeven werd. Het bestuur van de scholen ging daar op in beroep bij de Kroon. In de onderwijscommissie zei wethou der Dijkstra dat deze zaak min of meer als een testcase kon worden gezien om een uitspraak te krijgen of zwemmen al dan niet aanvaard zal worden als onderdeel van het vak gymnastiek. Hij meende overigens, dat zolang de nieuwe onderwijswet nog niet is aan genomen. de Kroon nauwelijk anders dan negatief kan beslissen. Op de Nieuweweg werd de 16-jarige Y. B. uit Soest aangereden dooreen personenauto, bestuurd door de Erme- lose arts J. E. B. K. Zij brak daarbij haar linkerbovenbeen en werd met de ziekenauto naar het ziekenhuis Zonne gloren vervoerd. De bromfietsster stak, komend van de Bosstraat, de Nieuwe weg over en lette daarbij niet voldoen de op het naderende verkeer. Volgens de culturele commissie ver dient het aanbeveling te bezien of een financieel beleid t.a.v. aankoop kunst werken en wijkverfraaiing zou zijn te koppelen aan die uitgaven, die verband houden met de groei en de ontwikke ling van de gemeente. Onbekenden hebben op de Konings weg twintig meter laagspanningskabel ontvreemd ten nadele van de PUEM. De kabel heeft een waarde van 500 gulden. Ze was om een haspel gewik keld en bestond uit aluminium, be schermd door plastic. Op één school in Soest wordt volledig experimenteel onderwijs gegeven. Dit deelde wethouder Dijkstra de leden van de onderwijscommissie mede. De naam van de school wilde de wethou der niet noemen, omdat de inspecteur van het lager onderwijs er zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan wilde ge ven. Meerdere scholen hebben van het ge meentebestuur toestemming gekregen met dit onderwijs een begin te maken, maar een officiële toestemming van Den Haag werd nog niet verkregen. Wel heeft men van daaruit bericht ge kregen dat de school op de lijst gezet is van de scholen, waar dit onderwijs gegeven wordt. Experimenteel onderwijs betekent een volledige integratie van kleuter- en basisonderwijs. De kinderen volgen de lessen in zogenaamde niveaugroepen, waardoor „zittenblijven" niet meer be staat. Van Prinses Christina, die zondag a.s. haar 26ste verjaardag zal vieren, horen we niet zo veel meer tegenwoordig. Aartsbisschop Makarios is weer voor vijf jaar president van Cyprus. Hij heeft er niet veel moeite voor hoeven doen want zijn vele tegenstanders heb ben er geen heil in gezien een tegen kandidaat te stelle;*. Dat is de voornaamste kracht van de geslepen kerkvorst: hij weet wel aardig goed wat hij wil en zijn tegenstanders zijn uiterst verdeeld en kunnen elkaar onderling ook niet luchten of zien. En ook wie niet zo bijzonder gesteld is op Makarios zal hem toch kiezen omdat hij waarschijnlijk aardig de vrede kan bewaren en de tegenstanders, als ze hun zin zouden kunnen doorzetten, op nieuw het eilandje in een halve of hele burgeroorlog 2ouden dompelen. Makarios is indertijd aan de macht ge komen als een voorstander van enosis, de aansluiting bij Griekenland. Sinds dien echter staat hij op de bres voor de onafhankelijkheid van Cyprus. Dit wordt wel verklaard met de aantijging dat de macht Makarios te goed smaakt dan dat hij die ooit weer krijt zou willen. En al is een zeker genoegen in het uitoefenen van macht de aartsbis schop zeker niet vreemd, de voornaam ste reden van zijn onafhankelijkheids zin is wel dat dit de enige reële ma nier is om verder te bestaan. Andere oplossingen, zoals een verde ling van het eiland of aansluiting bij Griekenland zouden alleen maar strijd tot gevolg hebben, waarbij het niet, al leen om de twee bevolkingsgroepen op het eiland gaat maar ook om beider lande van herkomst: Griekenland en Turkije. In dit opzicht is de Griekse regering - hoewel bepaald niet erg gesteld op Makarios - het toch wel met hem eens: Athene heeft geen zin in een bitter konflikt met de Turken. En men heeft er waarschijnlijk al lang heftige spijt van dat men ooit de bejaarde gene raal Grivas weer naar Cyprus heeft laten gaan om de aartsbisschop tot een wat meer op enosis gerichte politiek te dwingen. Dat doet Grivas op zijn manier: hij heeft al flink wat wapens geroofd en zijn guerrilla- strijders worden ge oefend. De Britten kunnen getuigen dat de generaal zijn vak verstaat. Wat heeft Makarios daartegenover te stellen? Niet veel. Dat de rust op het eiland blijft bestaan is voornamelijk te danken aan de blauwhelmen van de V.N., waarvoor jaarlijks een post op de begroting van de volkerenorganisatie wordt toegestaan. Maar eigenlijk is dit een absurde toe stand. Op die manier fungeert de V.N. als een kosteloze politiemacht voor Makarios. En dit is nimmer de bedoe ling geweest: het ging er om de vrede en de orde te herstellen en dan weer de Cyprioten aan zichzelf over te laten. Natuurlijk is het een oplossing die men bijvoorbeeld voor Ierland al prachtig zou vinden die verwezenlijkt kon wor den, maar ideaal is het niet De V.N. hebben geen kans gezien de kokende ketel van het vuur te halen, ze hebben enkel een flink zwaar dek sel op de ziedende pot weten te leggen. Maar zolang die ketel niet van het vuur is zal het onder dit deksel onheil- snellend blijven pruttelen. Het lijkt de konsekwentie van het hal ve werk dat is afgeleverd: tot in lengte van jaren kunnen de V.N. een gratis politiemacht bliiven leveren om op Cyprus een schiin van vrede in stand te houden die alleen maar kamoufleert dat de echter oplossing nimmer is ge vonden. KANTMAN. Zaterdag a.s., 17 februari, wordt in de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan de regio vergadering gehou den van de politieke partij D '66. De vergadering begint om 10.00 uur en zal om ongeveer 15 00 uur zijn afgelopen. Op de agenda staan ondermeer de punten: werkverslag door leden van Provinciale Staten, een politieke dis cussie t.a.v. het partijbeleid. bespre king politieke moties en structuurmo ties. Kandidaat voor lid van het hoofd bestuur is dr. J. Borst te Den Bilt. Op deze regiovergadering zullen aan wezig zijn de hoofdbestuursleden B. de Boer. K. P. Bloema en R. Bloemhof; de leden van de Tweede Kamer mr. H. van Mierlo en dr. J. Terlouw en het lid van de Eerste Kamer de heer A. Martini. Maandag a.s., aanvang 20.15 uur, wordt in het gemeentehuis een extra verga dering gehouden van de commissie cul turele Zaken. De agenda bevat o.m. het punt „aan- koopvoorstellen sub-commissie aan koop kunstwerken" en het punt „per centage-regeling aankoop kunstwer ken". In de conceptbrief met betrekking tot de percentage-regeling, wordt opge merkt dat in Soest alleen een 1 re geling gebruikt wordt voor het doen vervaardigen van een kunstwerk. In verschillende andere gemeenten is een extra fonds tot stand gebracht ter verfraaiing van uitbreidingsplannen en nieuw te bouwen wijken. Dit fonds wordt gevoed ten laste van de exploi tatie van bestemmingsplannen of door reservering van een bepaald percentage van de verkoopsom van bouwrijp ge maakte grond; b.v. Alkmaar vijftien cent per vierkante meter, Amstelveen 1 ]/2 van de verkoopsom. Ter oriëntatie van de Raad wordt ver der in de brief de regeling zoals die in Den Haag wordt toegepast, vermeld. Deze varieert- tussen de één en twee procent, alnaar gelang het gaat om begrotingen van straten, woningen, school- en gemeentegebouwen en brug- De eerste verenigde vergadering van het waterschap De Eem, wordt gehou den op donderdag 15 februari a.s.. aanvang des morgens om 9.30 uur. in de zaal van Het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 4A te Baarn. De agenda omvat 12 punten, waaronder een voorstel tot grondruil met de Ocrietfabriek te Baarn. een voorstel tot aankoop van een trekker met maai- korf en van een maaiboot, en verder uiteenzetting en toelichting over de situatie in de afdelingen Bewesten de Eem, Beoosten de Eem, Hoogland en Soest Na afloop van de vergadering zal er 'n broodmaaltijd zijn, gevolgd door een rondrit per bus door het waterschap. De hoofdprijs van de zevende ronde van de marathonpuzzel, die het week blad Nieuwe Revue organiseert ten bate van het gehandicapte kind. werd vorige week donderdag uitgereikt aan de vlootaalmoezenier B. W. Alkemade, die in de Veenbesstraat woont. De prijs, een nieuwe Renault 6. ver kocht hij direct door aan het echtpaar Walburg eveneens uit Soest. De aal moezenier kwam daarmee zijn belofte na, die hij indertijd bij het inzenden van de puzzel maakte: „Als we de auto winnen, dan kunnen jullie hem koper voor een tientje". Bij het overhandigen van de hoofdprij waren aanwezig enkele medewerker- van het weekblad, de heer J. Marsva- Renault en de heer .T. Stam van ga rage Stam aan het Nieuwerhoekplein De „door-verkoop" was daarna een handgedraaid wevk. De verbouwing van het politiebureau is deze week gereed gekomen. Men is druk doende met de interne verhui zing, die nogal ingrijpend is. In het nieuw aangebouwde gedeelte worden ondergebracht de administratie, het archief, de vreemdelingendienst, de in lichtingendienst, de afdeling bijzonde re wetten en de verkeersafdeling. Ook de inspecteur J. Hoogma krijgt er een kamer. Verder worden op de begane grond ondergebracht een bureau voor de adjudanten van de geüniformeerde dienst, de tekenkamer, het verbin dingscentrum en het bureau van de wachtcommandant. Op de eerste etage zijn de kantoren voor de korpschef, de recherche en de kinderpolitie. De zolderverdieping is igericht voor de fotokamer en de verblijvende ruimte Voor berging en rchief. Iet ligt. in de bedoeling t.z.t. op een zgn. Open Dag, het publiek in de ge legenheid te stellen het bureau te be zichtigen. Gek dat er toch altijd nog geen rege ring is gevormd. De meerderheid van het Nederlandse volk had zich daar weliswaar ook niet voor uitgesproken,1 maar sinds de verkiezing en tot nu toe is het toch het onophoudelijk stre ven geweest. De andere mogelijkheden door de heer Ruppert onderzocht gebeurden slechts om vast te leggen dat die ook niet te verwezenlijken waren en dat dus de beste overblijvende mogelijkheid nog een minderheidskabinet van de linkse drie was. Dat was de konklusie en daartoe werd de heer Rupert als for mateur benoemd. Maar ja, een kabinet moet toch min stens door de Kamer „gedoogd" wor den als het niet over een eigen meer derheid beschikt. Dus legde de heer Burger dit verzoek voor aan de kon- fessionele partijen: zou u zo vriende lijk willen zijn om een kabinet Den Uyl te gedogen met zijn arbeid aan te vangen en alleen op zijn daden te be oordelen. Het lijkt me een vervelend iets om dat te moeten vragen. Maar ja, meneer Den Uyl wil nog altijd zo graag en mag van zijn achterban geen konsessies doen. Geen konfessionelen in zijn kabinet, geen afzwakking van het programma. De wil van de minder heid dus aanvaarden, zonder pardon. De konfessionelen zitten met enkele lieden in hun midden, die daar niet zo'n bezwaar in zien. die al bijna net zo denken als sommigen - doch ook weer niet allemaal - van de linkse drie. Maar ook met die er bij gere kend, zou een kabinet Den Uyl nog niet op een meerderheid kunnen steu nen. Dus blijft het „gedogen" van de andere konfessionele broeders nodig om zo'n linkse regering althans aan de gang te zetten. Hoe een links kabine er definitief zal gaan uitzien is dan ook nog de vraag. En juist dat zouden de konfessionelen ook eerst weieens willen zien. Maar ze komen het niet te weten eer ze hun bereidheid tot gedogen hebben uitge sproken. Al dit ietwat kleinzielige gedoe om partijbelang en prestige interesseert het grootste deel van ons volk al lang niet meer. Het demissionaire rompkabinet receert maar rustig 'n beetje verder en blijkt telkens nog weer een meerder heid in de Kamer te vinden, zoals al enkele malen is gebleken. Dus lijkt de vorming van een nieuw kabinet van die richting, met z'n vieren of met z'n vijven, nog altijd de beste mogelijk heid te bieden. Men is nog altijd maar in afwachting van de volgende verkiezing, met de hoop dat de huidige situatie het in zicht heeft doen riipen. dat het zó be hartigen van ons demokratisch systeem bepaald niet in het belang van het land is. Maar die anderen zijn de kerels die daarvoor konsessies eisen, die zeggen: niks voor niks. Maar links zijn ze daarvoor op dit ogenblik veel te prin cipieel. Daarin zien ze nu meer brood dan met het doen van konsessies. Bij de volgende, niet zo ver in het ver schiet liggende, verkiezing verwachten ze immers dat hun aanhang nog weer zal stijgen. Nu heeft de A.V.R.O. een verkiezings- onderzoek doen houden waaruit zou blijken, dat bij zo'n nu gehouden ver kiezing de P.v.d.A. een flink verlies zou lijden, doch de P.P.R. een weer grote winst zou boeken. Met z'n drieën samen maakte het dan toch niet veel verschil uit, misschien een enkel ze teltje meer. Dus nog altijd zelfs niet raken aan een meerderheid. Dat A.V voor werden er te weinig mensen voor ondervraagd, maar een zeker tendens geeft het toch wel aan. De P.P.R. is er bijzonder door gesterkt, dus ook haar invloed in en op een links kabi net. D '66 komt daardoor wel helemaal tussen twee molenstenen te zitten en de verwarring in die partii is er dan ook niet minder op geworden. Voor de betaalbare koopwoningen van de Utrechtse architect J. van Klooster en de Soester aannemer A. A. van Breukelen en Zn., waaraan w\j in onze krant van 25 januari j.1. een artikel wijdden, blijkt grote belangstelling te bestaan. Tot zover deze brief, die ondertekend werd door de heren P. A. Kuipers, J. J. van Woerkom, J. Bessels, E. A. Hil- horst en N. B. J. Voet. Het correspondentie-adres van de werkgroep is voorlopig gevestigd op het adres: N. B. J. Voet, Van Goyen- laan 111 te Soest. Ruim zestig serieus gegadigden namen inmiddels contact op met architect en aanemer. Hieruit is een werkgroep ont staan, die, na in IJsselstein waar deze woningen in aanbouw zijn zich ge oriënteerd te hebben, een brief zond aan het college van burgen^gester en wethouders en de fractie-voorzitters van de gemeenteraad. Zij vragen daar in voor het realiseren van het project grond beschikbaar te willen stellen. „Ongetwijfeld zult u in de Soester Courant van 25 januari j.1. het artikel betreffende de in IJsselstein gebouwde kasko-woningen gelezen hebben. Naar aanleiding van dit artikel zijn er vanuit de gemeente Soest zoveel reac ties gekomen, dat zich uit het grote aantal belangstellenden een voorlopige werkgroep gevormd heeft, die zich, na de in IJsselstein gebouwde kasko-wo- ningen bezichtigd te hebben, tot u richt met het verzoek om voor een dergelijk in Soest te realiseren project de daar toe benodigde grond beschikbaar te stellen. Gezien het werkelijk grote aantal se rieuze gegadigden uit de gemeente Soest, zouden wij het bijzonder op prijs stellen het één en ander monde ling te mogen toelichten." De Utrechtse architect Van Klooster is niet verbaasd over het aantal belang stellenden. Naar gelang het project meer bekendheid krijgt, ook Elsevicrs Weekblad heeft er aandacht aan besteed komen de vragen voor nadere informa tie binnen. Hy is bereid, indien er in teresse voor bestaat, een voorlichtings avond in Soest te beleggen. De werkgroep was bijzonder geïmpo neerd over de ver gevorderde staat, waarin de huizen opgeleverd worden. Het werk dat er daarna nog aan ge daan moet worden, vonden zij niet bij zonder ingewikkeld. Vol lof waren zij over de begeleiding daarbij van het architectenbureau. Technische installa- tieproblemen kunnen zich daarbij nau welijks voordoen, omdat deze reeds bij de opleveringen zijn aangebracht. Zo zit ondermeer de c.v.-installatie er reeds in, alsook waterleiding, gas en electra. De casco's worden glas- en waterdicht opgeleverd. Op alle buiten deuren en raamkozijnen is het hang en sluitwerk gemonteerd. De binnen wanden zijn, uitgezonderd de zolder, reeds aangebracht en gestucadoord. De vloeren zijn afgewerkt met cementaf- werkvloeren en ook de riolering is bin nen en buiten aangebracht. In de totale stichtingskosten, groot 63.500,- incl. BTW, zijn inbegrepen de grondkosten (bij een grondprijs van 100 gulden per m2 is dat 135 x 100,-), de beschrijvingskosten, bouwkosten en het inbouwpakket. Het inbouwpakket bevat behang, schil deren, deuren afhangen (maar de ko zijnen zijn voorgeboord), plafons af- werken, zolderwanden plaatsen, sani tair aansluiten en keuken inrichten, o.m. aanrecht plaatsen. Voor het aan brengen van deze voorzieningen wordt 300 manuren gerekend. Met het woord „casco" is men daarom niet zo gelukkig, want dat veronder stelt kale wanden en muren. De archi tect zoekt naarstig naar een andere omschrijving voor zijn project. Het wachten is op de medewerking van de gemeente, die grond beschikbaar moet stellen waarop de woningen ge bouwd kunnen worden. Zolang die er niet is, kan er niet mee begonnen wor den. De werkgroep heeft inmiddels de eerste stap gezet om die grond te ver krijgen. y

Soester Courant | 1973 | | pagina 1