„Gaat die Engweg nog door?" BOEKENWEEK van 23 februari tot 4 maart Donderdag 22 februari 1973 51e jaargang no. 26 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 DRANG NAAR KONFLIKTEN Vanaf vandaag 24 uur per dag bereikbaar Algemene bejaardensoos Informatie „Landelijk Gebied" Reter overleg met plaatselijke overheid Winkeliers vergaderen op 1 maart Het oog gericht op de honger Weekend-ongevallen Onbekende beschadigde auto Wegpiraat verliest kentekenplaat SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag De konflikten in Nederland beginnen zich op te hopen en toe te spitsen. Een deel van de studenten beijveren zich nog altijd om niet te voldoen aan de wettelijke vastgestelde verhoging van de kollegegelden tot duizend gulden. Dit kleine maar meest agressieve deel van het studentenbestand spitst de za ken weer toe door bezetting van uni versiteitsgebouwen, waardoor de nor male gang van zaken daar ernstig wordt verstoord. Ze worden met zach te dwang er weer uit verwijderd door politie en in twee gevallen met wat heftiger dwang door mede-studenten die het verstoren van hun studiemoge lijkheden beu werden. Maar de agitatie houdt niet op, waardoor soms de in druk zou kunnen ontstaan dat hier sprake is van een onjuiste en te zware verhoging van lasten. De al te soepele wijze waarop universiteitsbesturen zich opstellen ten aanzien van de akties en de betaling van de kollegegelden ver sterkt die indruk nog. Als we naeaan .Iv^ve»! een student het Nederlandse volk kost en wat hij of zijn ouders daaraan behoeven te bij dragen, als we ook in ogenschouw nemen welke inkomensmogelijkheid de afgestudeerde zich over het alge meen kan verwerven, dan zou men die protesterende jongens het liefst uit die bevoorrechte positie willen verwijde ren. De totale studiekosten per jaar bedra gen 6.750 maar de ouders behoeven daarvan nooit meer dan ƒ3450 te be talen, hetgeen het treval is bij een in komen vanaf ƒ100.000 zonder aftrek van nog meer studerende kinderen. Bij minder inkomen van de ouders bedragen ook de eigen bijdragen in de studie steeds minder, tot ƒ500 bij een inkomen van 12.000 en bij no«^ min der inkomen helemaal niets. Het tot stand brengen van de studiemogelijk heden kost de gemeenschan echter per student tienduizenden guldens meer. Voor een student in de medicijnen komt dat neer oo twee ton! Mede dankzij studietoelagen en beur zen is iedere student in staat om de verhoogde kollegegelden te betalen. Hij profiteert als ingeschrevene van zovele faciliteiten, d'e hem bet leven goedkoper maken, dat bet hoognodig werd om zijn aanvankeliike büdragp te verhogen, die trouwens weer gro tendeels oo andere wüze terugkomt Het kan dus slechts als een lust tot peuteren, om de akfie zelf. worden aangemerkt wanneer studenten blij ven wegeren de knllep^eldpn te be talen. Waarom mopf. dat trnenie ei- gppU'k nog zo behoedzaam behandeld worden? Telef. hulpdienst 't Gooi Vandaag, donderdag 22 februari, start in Hilversum de „telefonische hulpdienst 't Gooi". 24 uur per dag zal het telefoonnummer 02150-45555 bezet z\jn door vrijwilligers, die paraat zijn om te „luisteren" naar diegene, die door middel van de telefoon hulp inroepen. Vanaf nu, kan men ieder moment van de dag een beroep doen op de diensten van de T.H.D. „Reeds in de loop van de zestiger jaren werd in Hilversum de behoefte gevoeld aan een opvangpunt voor telefonische vragen om hulp in morele of sociale nood. Er zijn toen pogingen gedaan om een telefonische hulpdienst op te rich ten, die evenwel door verschillende oor zaken niet tot het doel hebben geleid", aldus de heer J. Dekker, woordvoerder van de Stichting Telefonische Hulp dienst. In de loop van 1970 werden door een aantal groeperingen initiatieven ont plooid om te komen tot de organisatie van een telefonische hulpdienst voor 't Gooi. De initiatiefnemers waren dit maal: Humanistisch Verbond, Gemeen schap Hilversum: het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Hilversum; de Raad van Kerken te Hilversum en de Raad voor Maatschappelijk Werk te Hilversum. Uit contacten met diverse soortgelijke hulpverlenende instanties in het land bleek, dat in 't Gooi en omgeving in vergelijking met het inwonersaantal een piek aanwezig was, wat betreft de aan vragen voor hulp bij hun eigen instel lingen. Zij allen achtten het zinvol, dat er in 't Gooi een telefonische hulp dienst zou worden opgericht en zij be schouwden dat als een aanvulling van hun werkzaamheden. Niet als een con current. Doel De telefonische hulpdienst heeft tot doel hulp te bieden aan mensen in „geestelijke nood", die de weg naar de bestaande hulpverlenende instanties niet kunnen vinden en/of prijs stellen op het behoud van hun eigen anonimi teit. Zij staat klaar voor ieder die hulp zoekt, ongeacht geloofsovertuiging of maatschappelijke positie. Deze hulpverlening zal geschieden door niet-gesalarieerde medewerk(st)ers (help(st)ers) welke bereid zijn „liefde vol" te luisteren. „Op een eerste oproep", aldus de heer Dekker, „meldden zich 90 vrijwilligers, waarvan er na een eerste selectie 45 overbleven. Na een jaar training, de Dan Is er het kouEUkt in de metaal industrie. waar vakbonden en werk gevers het weer pe»i<? pW rnet elkaar eens kunnen worden. Dat draa»'t ore twee punten, een kleine poging tot 'n ietsje nivellering van de inkomens en het ook onder de c.a.o. breneen van bet hogere oersoope!. TW nrwen van de vakbonden om de laeere inkomens wat hoerer te laten komen en de ho gere inkomens wat nv'vdpr hoger of zelfs iets minder, mag dan r>i°t hele maal demokra+isel1 ziin. praktisch be zien is het nauweiüks de moeiip waard om er pen konfliktsituatie door te la ten ontstaan. Voor de hoeere inkomens, boven der tigduizend gulden, is het tnrh bepaald geen ramD om enkele mildens tekort te komen or> de officiële orüsstügin- gen? Juist zii zouden wat meer begrm moeien kunnen onbrenCTen voor de futiliteit daarvan en het willen mee werken, hoe. geririv dan ook, aan be strijding van de inflatie. Wat anders is. het hogere personae1 dwingen om ook onder de c.a.o.-af- snraken te va'len. als zii dat niet W'l ]Pn %plf<? h"r> hond niet w'llen toela ten tot de S v R. Dat be^nt toch wel 'n beetje kwa1Jl'k naar ontering van macht, van d'ktptuur, te rieken Al de»7p konfüktstof is in wezen toch zo klein van aard, dat het onverantwoor delijk zou 7ün om daarvoor aktïps te nntVptonnn die Pr»"l'fe cnhadp 3pn het bedrüfsleven en dus aan onze ekono- jnlp gouden toebrengen. Over de nolit'eke konflikten bii de poginaen tot kabinetsformatie zullen we het dan maar p'et hebben. We hebben al zoveel konfi'ktstof. dat bet geen wonder is dat er al niet sterkere reakties op ontstaan. Hoe meer de no- larisprine wordt toeeesnitst. hoe gro ter de kans daaron wordt. En dat ls niet zo'n erg prettig vooruitzicht. De eerstvolgende soosmiddag van de algemene bejaardensoos wordt gehou den op donderdag 1 maart in „De Hoek steen". Een extra middag is gepland op maandag 5 maart, wanneer de heer J Balvers dia's zal vertonen. Op vrijdag 2 maart a.s., te 20.00 uur, zal in de instructiezaal van de brand weerkazerne aan de Lange Brink weg alhier informatie worden gegeven om trent het ontwerp van het bestem mingsplan „Landelijk Gebied". Dit be stemmingsplan heeft betrekking op de gronden gelegen buiten de bebouwde kom. De gronden gelegen in het Soes- terveen zijn echter niet in dit plan begrepen. Omdat het onmogelijk is precies na te pnan welke agrariërs gebouwen en fronden in het landelijk deel in eigen dom hebben, respectievelijk pachten zijn alle landbouwers in Soest woon achtig en als zodanig geregistreerd, op deze avond gewezen. Enige maanden geleden begon de gemeentelijk voorlichtingsambtenaar, de heer B. J. van Os met een hem zelf opgelegde taak de bestuurlijke organisatie dui delijk te maken aan de schoolkinderen, i.c. aan de kinderen van de zesde klassen van de lagere scholen. training startte vorig jaar januari, was er nog een groep van 24 medewerkers over; 21 dames en 3 heren". Inmiddels is men met de opleiding van een nieu we groep begonnen, die bestaat uit 6 heren en 4 dames. De medewerkers kunnen dus goed voorbereid aan het werk beginnen. Ook is hen een ruime informatie verschaft over de aard en werkwijze van de in 't Gooi werkzame instellingen op gees telijk en maatschappelijk gebied. Indien het noodzakelijk blijkt zal de „cliënt" op eigen verzoek verwezen kunnen worden naar een andere in stelling voor verdere hulpverlening. Twee beroepskrachten zijn bereid ge vonden de verdere begeleiding van de help(st)ers op zich te nemen. Hiertoe zijn veertiendaagse besprekingen ge pland. Voor het goed functioneren van de te lefonische hulpdienst werd het ook noodzakelijk geacht, dat de helpers en de beroepskrachten worden bijgestaan door een commissie van deskundigen, bestaande uit personen uit verschillen de vakgebieden. Deze comissie bestaat momenteel o.m. uit een psycholoog, een sociaal-paedagoog, een arts, een theo loog, een socioloog en een jurist. Een neventaak van de leden van deze com missie is, beschikbaar te zijn om in bepaalde gevallen aan personen onmid- delijk verdergaande hulp te verstrek ken. Van Weesp tot en met Soest De T.H.D. 't Gooi verwajcht oproepen om hulp in de eerste plaats uit de streek gelegen tussen de werkgebieden van de hulpdiensten Amsterdam en Utrecht. Dit gebied, van Weesp tot en met Soest, met ongeveer 300.000 in woners, werd globaal genomen, ook door de geraadpleegde instellingen, ge kenschetst als de regio waar de gees telijke nood verhoudingsgewijs zeer grodt is. Men staat de mensen ten dienste, die problemen hebben op het sociale en/of psychische vlak. Een groot percentage van deze mensen, de heer Dekker noemt het getal 60 heeft behoefte aan iemand die luisteren wil, aan iemand waar zij hun probleem anoniem aan kwijt kunnen. „De meeste andere instanties hebben daar geen gelegen heid voor", zegt de heer Dekker. „Zij analyseren het probleem en zoeken er dan een oplossing voor. De T.H.D. luis tert in eerste instantie en gesprekken van één a anderhalf uur zijn geen uit zondering". In verband daarmee doen de helpers iedere week zes tot acht uur dienst. Zij kunnen thuis blijven en beschikken daar over een apart telefoontoestel met het nummer 45555. Langere diensten zouden niet verantwoord zijn. Geduren de die uren is ook steeds een reserve helper paraat. Daar deze hulpverlening anoniem is, hoopt men ook de drempelvrees voor het gaan naar andere instanties te doorbreken. Financiën Een aantal personen heeft zich bereid verklaard op te treden als bestuur van de inmiddels gevormde Stichting Tele fonische Hulpdienst 't Gooi, die eind 1972 rechtspersoonlijkheid heeft ver kregen. Het bestuur, dat verantwoorde lijk is voor de financiële, organisato rische en technische aspecten van de Stichting, is samengesteld rekening houdend met de diverse geestelijke stromingen in 't Gooi. De financiën komen van het ministerie van C.R.M., van het wethoudersover- leg van 10 Gooische gemeenten, (met Baarn en Soest lopen de onderhande lingen nog) en óók van giften. Op vele plaatsen, zoals telefooncellen, stadsbussen e.d., zullen stickers en pos ters met het telefoonnummer worden aangebracht Mensen die hulp nodig hebben en op zeker moment geen uitweg meer weten uit hun problemen en juist op dat mo ment dringend behoefte hebben aan iemand, die hun opgekropte onlustge voelens wil aanhoren en misschien zelfs in staat is. door middel van een gezond advies uitkomst te brengen, kunnen door het simpel draaien van 02150-45555 contact krijgen. Deze hulpverlening wordt het best ge typeerd door de uitdrukking „un ami écoute", een vriend luistert. In de afgelopen maanden heeft hij er reeds velen bezocht en kennis gemaakt met de soms wonderlijke problemen waarmee de jongste Soester burgers worstelen. Na afloop van een driekwartier durend lesje, waarin hij uiteenzet wat de ge meente is, hoe groot, hoeveel inwoners (meer dan de helft is nog geen 24 jaar!), vertelt de heer Van Os, op een prettig onderhoudende manier hoe die gemeente bestuurd wordt. Wie is de baas; wat doet. de burge meester en wat de wethouders, waar bij het „dure" woord portefeuilles valt. Wat doen ze eigenlijk in het gemeente huis en bij alle diensten van de ge meente. Wat bodes zijn, waarom er politie is en waarom de brandweer (op één man na, zei de heer Van Os) uit vrijwilligers bestaat. Waarom er in Soesterberg een hulpsecretarie is en waarom de afdeling bevolking moet weten dat je „bestaat". Wat de ge meentelijke sociale dienst doet. het slachthuis (de koe gaat er heel in en komt er in lapjes uit) en gemeente werken. Vragen, vragen, vragen Na drie kwartier komen de vragen los; eerst aarzelend maar dan in een over stelpende hoeveelheid. De gemeente, althans hoe ze bestuurd wordt, interes seert hen minder. Maar wel waarom er geen karnemelk meer gegeven wordt op school; waarom in Colenso een hoog flatgebouw is ge komen, terwijl iedereen er op tegen was. Waarom de Eem zo vies is, en waarom de politie niets doet tegen die honden die de trottoirs bevuilen (ad vies van Van Os: als je weet welke hond bij jullie in de tuin zijn behoefte gedaan heeft, breng je het maar naar de eigenaar van hond Nogal wat vragen over de politie; de inbraak bij de apotheek en de stroop tocht op de konijnen; over burenge rucht waarbij de bar de Queensclub genoemd wordt; waarom controleert de politie niet meer op verkeersovertre dingen en waarom mag je van de po litie niet op het Nassauplantsoen spe len (Van Os: de speelwei op de Eng is toch vlak bij). De mooiste vraag was over vracht auto's die de voor deze wagens ver boden Dorresteinweg beraden. „Daar wonen toch drie politieagenten en die doen er niets aan! Waarom kost zwemmen in De Turf 1,25 voor drie kwartier en kun je in het Natuurbad voor het zelfde bedrag de hele dag zwemmen? Zijn al die nieuwe brievenbussen nu echt nodig en waarom is er in Soest geen bioscoop? Hoe komt het dat er minder kinderen komen (Van Os; Vroeger- hielden de mensen van grote gezinnen. Nu weten ze dat het moeilijk is ze allemaal te eten te geven!). Als er brand uitbreekt, wat doen die brandweermannen dan -als de brand weerwagens er nog niet zijn? (Van Os Die maken de putten oper..) Waarom is het Spreukenhuisje afge broken: waar blijven de naar de po litie gebrachte honden: waar blijven de autowrakken en waarom mogen we hl Soest geen plastic vuilniszakken ge bruiken? De voorlichtingsambtenaar licht gewel dig voor en weet op alle vragen een antwoord. Dan komt er eindelijk een vraag over zijn inleiding: „Als een ge meenteraadslid overlijdt, moet er dan een hele nieuwe raad gekozen wor den?" En dan een vraag wanneer de Wieksloterplas aangelegd wordt. (Dat duurt nog jaren, zegt Van Os.) Ook de krant wordt erbij gehaald. Waarom staan er geen strips in? (Dat kost. geld. beweert Van Os.) Er komt geen eind aan en de „mees ter" geniet attent luisterend van zijn vrijheid. Hij springt overeind als de Engweg aan de beurt komt en wil haast ap- olaudiseren. Van Os omzeilt de klip door te zeggen dat de raad gekozen heeft voor de minst slechte oplossing. Ook de ideeënbus ontsnapt niet aan de aandacht en kan rekenen op een schriftelijke vraag: waarom geen voor rangskruising Colenso-Noorderweg? Waarom werd het overdekte bad niet groter gemaakt? (Van Os: een groot overdekt bad komt t.z.t. in het nieuwe stadscentrum.) Na anderhalf uur is het voorbij, De schooltijd zit er zowat op. Na bedankt te ziin door de „meester" gaat de voor lichter zijnsweegs, zich preparerend op de volgende les, want de eerste maan den is hij daar nog druk mee. „Het boekenvak besloot 42 jaar geleden tot het voeren van collectieve propa ganda. Naar ons bekend, de oudste vorm van collectieve voorlichting voor een bedrijfstak in ons land", aldus de heer W. J. Schouten, voorzitter van de C.P.N.B., Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. In een persconferentie, welke aan de vooravond van de Boekenweek gehou den werd, merktTÖe heer Schouten op, dat de CPNB in 1973 even broodnodig is als in 1931; dat de drijfveren van toen dezelfde zijn als die voor de Boe kenweek van nu. Deze luiden: „gedurende een week, meestal 10 dagen, aandacht te vragen voor het fenomeen „boek", te midden van de duizenden onderwerpen, die dagelijks op ons afstormen". De belangrijkste bestaansreden is de moeilijkheid voor de uitgever om in de huidige boekenprijs een marge te vin den voor en reclamebudget voor dat ene boek. „Zelfs al zou men zo'n marge wel vin den, dan leidt dit helaas nog niet tot een budget van enigszins redelijke om vang, om de eenvoudige reden dat de oplagen van de meeste titels nu een maal beperkt van omvang zijn". O v erhei dsst eun Op 5 februari j.1. werd aan de Minister van CRM de nota aangeboden „Inte gratie van de literatuur in het Cul tuurbeleid". Deze nota werd samenge steld door een Commissie van Goede Diensten, bestaande uit vertegenwoor digers van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond en van de Vereniging van Letterkundigen. In de nota wordt gezegd dat de rijks overheid het belang van de literatuur erkent door o.m. via het Fonds voor de Letteren schrijvers en vertalers fi nancieel te steunen. De nota benadrukt dat in de huidige economische ontwik keling de literaire informatiestroom dpeigt te verschralen, als men die zoals nu, grotendeels aan het marktmecha nisme zou overlaten. Hoewel de oplos sing van de problemen een studie op langere termijn zal vergen, is op korte termijn een aantal maatregelen moge lijk en noodzakelijk om te komen tot een vorm van literatuurbestel, waarin ook de lezer betrokken kan worden. Daartoe bepleit de commissie een sub sidie aan de lezer, naar analogie van de steun die de cultuurconsument in andere sectoren geniet. Men denkt daarbij aan een subsidie op de directe produktiekpsten, waardoor de verkoop prijs lager kan worden, wat weer de belangstelling van de kopers zal sti muleren. Ten aanzien van het „leengeld"-pro bleem bepleit de commissie 5 °/o van het budget van openbare biblioteken als suppletoir bedrag voor leengeld be schikbaar te stellen, waarvan een na der te bepalen deel bestemd zou moe ten worden voor sociale uitkeringen aan auteurs. Boekenweek De feestelijke opening van de Beuken- week zal plaatsvinden op vrijdagavond 23 februari in het Combinatiegebouw van het studentencentrum Uilenstede te Amstelveen. In dit gebouw zal ook het Boekenbal plaatsvinden, waar een groot aantal bands, combo's en groepen zullen optreden. Ook in Utrecht. Maastricht en Tilburg zullen in het kader van de Boekenweek bijzondere activiteiten plaatsvinden. Het Brabantse Boekenbal valt op 24 februari; in Maastricht werd het in verband met carnaval reeds gevierd. Op 23 februari wordt in het Jaarbeurs- congrescentrum te Utrecht om half elf een forum gehouden met als thema „schrijven tegen de briefkaai". Auteurs, uitgevers en boekenverkopers verlenen er hun medewerking aan. Boekenweek-geschenk Bèrtus Aafies schreef het boekenweek geschenk „Een lampion voor een blin de". Het is een verhaal uit zijn beken de Rechter Ooka-serie, dat zich af speelt in de 17e eeuw op het eiland Decima voor de Japanse kust. De rech ter krijgt een geraffineerde moordzaak op te lossen, waarbij twee heelmeesters van de daar gevestigde Hollandse Fac torij ten nauwste bij betrokken zijn. Het boek krijgt een televisie-bewer king. dat door de Vara zaterdag a.s. uitgebracht zal worden. Daarin wordt de figuur van rechter Ooka gespeeld door de acteur André van den Heu vel. Andere rollen worden gespeeld door Lo van Hensbergen. Carol van Herwi.inen en Paul Brandenburg, ter wijl ook een aantal in Nederland wo nende Japanners hun medewerking verlenen. Een voorbereldings-cortimissie van plaatselijke winkeliers heeft voor donderdag 1 maart a.s. een vergadering belegd, welke in het gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat gehouden zal worden. In een circulaire, die naar alle winke liers is uitgegaan, schijven zij: „De situatie in midden- en kleinbedrijf, am bacht en vrije beroepen is dusdanig, dat er dringend behoefte bestaat aan eendrachtige samenwerking van plaat selijke verinigngen waarin bovenge noemde bedrijven zijn georganiseerd". De doelstelling moet zijn, het overleg met de plaatselijke overheid waar mo gelijk te verbeteren en wellicht nog belangrijker, aan te dringen op lande lijke eenheid om de overheid en ka merfracties van de slechte gang van zaken in de kring van ondernemers en vrije beroepen te overtuigen. Naar de mening van de organisatoren is dat mogelijk door samenbundeling van reeds bestaande verenigingen. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat de winkeliersvereniging Soest reeds op diverse terreinen samenwerkt met de N.K.O.V. afdeling Soest en de K.O.V. afdeling Soesterberg. „Een fusie is ons ideaal", zegt de commissie. Daarover wil men praten op 1 maart. Op die avond zal een inleiding gehou den worden door de oud-voorzitter van de winkeliersvereniging Soest, die het zal hebben over „De plaats van de moderne ondernemers en het vrije be roep in de Nederlandse samenleving". Daarna zal de heer C. Bouwman uit Bussum spreken over het ontstaan van de Bussumse Ondernemers Raad. Na de pauze volgt de discussie over de beide inleidingen. De convocatie besluit met: „Hoewel wij weten dat vergaderingen dikwijls zo slecht bezocht worden, hebben wij vol goede moed deze uitnodiging aan u ge zonden, omdat wij wellicht niet orgi neel van idee zijn. maar als doelstel ling iets geheel nieuws aan u willen voorleggen". De vergadering begint om 20.00 uur. Zij die geen uitnodiging ontvangen hebben zijn uiteraard ook welkom. Enige miljoenen mensen maken goede kans dit jaar van honger om te komen, heeft de voedsel- en landbouworgani satie van de Ver. Naties (F.A.O.) bere kend: voornamelijk in centraal-Afrika en op het Voorindische schiereiland. Dit is het simpele gevolg van twee jaren die op het noordelijk halfrond gekenmerkt waren door droogte die de graanoogsten klein hield. Vooral de Sowjet-Unie heeft hiermee problemen, maar het heeft voldoende geld in kas om ze op te lossen: in Canada en de Ver. Staten zijn enorme bestellingen geplaatst. Het gevolg hiervan is echter dat het j verdere aanbod aan graan niet zty groot meer is. de vraag daarentegen is zeker niet minder geworden. Derhalve stijgen de prijzen en niet zo'n klein beetje: van 68 tot 130 dollar per ton, transport inbegrepen, in een half jaar tijds. En die prijs zou nog hoger zijn opgelopen als alle landen die behoefte aan graan hebben financiëel in staat waren geweest mee te blijven bieden. Maar de arme lande hebben op een ze ker moment moeten zeggen: dit kun nen we niet betalen. India bijvoorbeeld zou zeker een zes miljoen "ton graan moeten importeren om de ergste nood te voorkomen. Het is bij drie miljoen ton gebleven die nu ongeveer zoveel kosten als voorheen - het budget stond niet meer toe. Wie niet betalen kan, zo is de wet in de wereldhandel, lijdt honger. Wat de F.A.O. bijzonder verontrust is dat de wereldvoorraden graan opeens een absoluut dieptepunt hebben be reikt. Menige graanproducent op het noordelijk halfrond had de produktie al afgeremd, o.a. doordat de E.E.G. agrarische importen sterk belemmerde. Niettemin bleven er overschotten, die echter nu door een paar misoogsten danig zijn geslonken. Nog een paar keer hoeft het weer ernstig tegen te zitten en de wereld rit met een* abso luut graantekort dat zelfs de rijke lan den niet met geld goed kunnen maken. Is dit al een griezelig aspekt van de wereld voedselsituatie, er is er nog een dat niet minder zorgen baart. In menig Aziatisch en Latijns-Amerikaans .faij- is de eigen graanproduktie stest 1 stegen - dat moest ook wel om o.-?som volkingsgroei een beetje bij te kui de houden. Een grote rol hierbij heefi r .groene revolutie" gespeeld: de ontwehr keling van nieuwe graanrassen die zirf _ag 4 kenmerkt door een grotere opbreng*. QUp- Der hectare en een grotere weerstandN. tegen plantenziekten. Vooral voor de ontwikkelingslanden een zegenrijke winst omdat op de veel al kleine bedrijven daar de boeren over het algemeen de ontwikkeling en de instrumenten missen om veel tegen plantenziekten te kunnen uitrichten. De „groene revolutie" - bekroond met No belprijs - kan echter niet garanderen dat onder de slechtste weeromstandig heden ook deze graansoorten niet het loodje leggen. En dan gaat het per ge troffen gebied gelijk om een aanzien lijk grotere produktie die wegvalt. Bo vendien is er geen garantie dat op de duur niet een nieuwe plantenziekte op duikt waartegen deze nieuwe graan rassen niet bestand zijn. De strijd tegen de honger heeft de laatste jaren enige suksessen geboekt als produkt van ontwikkelingshulp: landen die eerst voedsel moesten im- norteren voorzien nu in eigen behoefte of exporteren zelfs. Maar de ervarin gen van een beetje slecht weer in de grote graan verbouwende landen van het noordelijk halfrond laten merken hoe weinig zeker de hele wereld is van voldoende eten. KANTMAN. Tijdens het weekend deden zich zeven verkeersongelukken voor, de meeste als gevolg van de gladheid. In alle geval- Ten bleef het bij materiële schade. Eén auto raakte total-loss. Dat was op de Dalweg. zaterdagmiddag. Daar ver oorzaakte de 32-jarige automonteur J. van der L. uit Soest (een neef van de automobilist die een dag eerder, ook op de Dalweg, bij een autobotsing betrok ken raakte) een aanrijding door de naar links afslaande auto van de 25- jarige typograaf B. C. van B. uit Soest in te halen op het moment dat deze de Jan Steenlaan wilde inrijden. Het bleef bij materiële schade. Ten gevolge van de gladheid raakte zaterdagmorgen om half elf de door de 68-jarige J. de J. uit Soest bestuurde personenauto op de Dalweg in een slip. De auto draaide 180 graden en kwam ter hoogte van de spoorwegovergang tegen een lichtmast tot stilstand. Er was aanziei.lijke schade. En onbekende heeft zaterdag de op het Kerkplein geparkeerde auto van G. van B. uit Soest bekrast. Met een scherp voorwerp kraste hij een groot kruis op de motorkap. Van B. deed hiervan aangifte bij de politie. Vermoedelijk door met sneeuwbal len gooiende jeugd werd zondag de klok op de hoek van de Koningsweg en de Beckeringhstraat kapotgegooid. De automobilist die zondagmiddag een bebakingsbord bij de spoorwegover gang in Soestduinen omver reed. heeft het de politie niet moeilijk gemaakt hem op te sporen. Door de aanrijding verloor de auto een kentekenplaat. Hoewel de automobilist doorreed, zal de politie geen moeite hebben achter zijn identiteit te komen. De kenteken plaat werd bij het bord op de Van Weerden Poelmanweg gevonden door de manning van een surveillance-auto.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1