Europa op zoek naar een Hoessein draait alles terug idee van verwantschap naar 1967 Sjah gooit tijdbom in de oliestrijd Staatsgreep van bovenaf Over 2 maanden is de Politie-Communicatie geheel gereed Onze gouden dukaat Grote belangstelling voor modelwoning van firma Middelman JAC. DE BRUIN Uit de hogeschool van de wetenschap Cafeïne Studie-druk fYlKt. 'M Voor doeltreffende reclame naar de Soester Courant Soester Courant van donderdag 1 maart 197S Een van de ajourworiingen van Patrimoniums woningbouw aan de Van Hamel straat 76 in het plan Klaarwater werd door de firma Middelman ingericht als modelwoning. De belangstelling ervoor is enorm en overtreft alle verwachtin gen. De binnenhuisarchitect van de firma Middelman stelde voor deze woning de inrichting samen, waarvan het totale kleurenpakket bijzonder opvallend is. Ieder vertrek vormt een geheel; meu bels, vloerbedekking en gordijnen zijn op elkaar afgestemd. In de woonkamer zijn een drie-zits en een twee-zits lederen bank geplaatst, alsmede een fauteuil met ribcord-be- kleding. Een moderne ronde tafel en een wandmeubel voltooien de zithoek. In het oog springt de hoogte (1,40 m) van dat wandmeubel, die naar men ons vertelde grote toekomst heeft. Op alle meubelbeurzen wordt slechts deze hoogte getoond. De eetkamertafel is zeskantig, wat ty pisch aandoet, maar toch beslist voor delen heeft. De vloerbedekking heeft een berber- kleur, wat ruimte suggererend werkt. De kleur is afgestemd op de lederen bekleding van de banken. Voor het grote raam de prettig aandoende grove gekleurde vitrage en een gezellig kleu rig overgordijn. Er werden drie slaapkamers ingericht; een kinderkamer met twee stapelbed den en een klein tafeltje met een rotan kuipfauteultje; een tienerkamer met een zgn. tienerset, een zit-slaapbank, dekenkist en aangebouwde bureaukast; de grote slaapkamer met een twee persoonsbed met opbouw-element. Het ruimteprobleem werd hier zeer ge- agd opgelost door om de vaste was tafel een ka9t te bouwen, wat een mooi geheel vormd. De keuken, voorzien van alle meest noodzakelijke moderne apparatuur, werd ingericht door het electrotech- nisch installatiebureau J. ter Horst. Dit bureau verzorgde tevens de totale ver lichting in de woning. De modelwoning is te bezichtigen iedere woensdag van 14 tot 17 uur, edere vrijdagavond van 19 tot 21 uur en iedere zaterdag van 11 uur voor middag tot 4 uur namiddag. De Van Hamelstraat is te bereiken via de Wijnand Toplaan, (vanaf de Beu kenlaan)' eerste weg rechts de Titus Brandsimastraat, eerste weg links de Van Hamelstraat. De Sjah van Perzië bezorgt de inter nationale oliemaatschappijen ernstige hoofdpijn. Er is een langlopend kon- trakt dat een kombinatie van voorna melijk Europese ondernemingen tot 1979 het recht geeft de Perzische olie velden te exploiteren, maar de sjah heeft aangekondigd dat hij dit kon- trakt niet zal verlengen. De maatschappijen staan voor de keus tot 1979 door te gaan en dan maar het beste ervan te hopen dat ze in de vrije markt nog van de sjah de olie kunnen kopen die ze nodig hebben. Ze hoeven hun hoop overigens niet hoog te stellen, heeft de sjah al verzekerd. Wel is er met hem te praten over een langlopend kontrakt om tegen speciale voordelige prijzen de Perzische olie te kopen mits ze nu een nieuwe overeen komst aangaan waarbij de installaties in Perzië aan de staat worden overge dragen. De keus lijkt niet moeilijk voor de maatschappijen: olie is een artikel waarnaar meer en meer vraag is bij afnemende wereldvoorraad en de maat schappijen hebben dan wel de afzet zodanig georganiseerd dat een nieuwe ling er niet gemakkelijk tussen komt, maar daar hebben ze weinig aan als ze niet inderdaad olie hebben om te verkopen. En Perzië is met Saoedi- Arabië de grootste producent. Het is de laatste fase van een vooral de laatste drie jaar hevig opgelaaid vechten tussen de oliemaatschappijen en de regeringen van de olielanden, ingeleid door de Libische president Kadhaffi. Toen zijn besluit om de kraan dicht te draaien helemaal tot schaarste van olie leidde, boekte hij de eerste suksessen. En omdat de olie landen zich verenigden tot een geza menlijk onderhandelingsblok profiteer den de anderen behoorlijk mee. Nu is het niet zo dat de sjah uitslui tend uit winstbejag de oliemaatschap- penen vrijwel dwingt tot nationalise ring. Hij is daar zelfs niet zo erg voor: de ervaringen van Algerië, Libië en Irak hebben wel uitgewezen dat natio nalisering niet terstond leidt tot een geweldige stijging van de inkomsten. Toen de olie-exporterende landen in meerderheid nieuwe kontrakten afslo ten waarbij geleidelijk toenemende deelneming van de landen in de ex ploitatie was opgenomen, sloot de sjah een kontrakt waarbij hij meer op de dollars lette dan op de deelneming. Diplomatieke stommiteit. Deze zomer nog repte de Perzische heerser óSter een verlenging van het kontrakt met vijftien jaar waarbij de produktie nog weer zou worden opge voerd - met navenant stijgende inkom sten voor de sjah die veel geld nodig heeft om zijn droom te verwezenlijken: in ijltempo zijn land te industrialiseren, er een soort Japan van het midden oosten van te maken. Een half jaar later is hij radikaal van mening veranderd door toedoen van de oliemaatschappijen zelf, ditmaal voornamelijk de Amerikaanse. Die heb ben deze winter in de V.S. te kampen gehad met allerlei tekorten door me nige oorzaak, zoals het uitblijven van een pijpleiding naar de nieuwe win- plaatsen in Alaska en moeilijkheden met Venezuela, een andere leverancier. Ze sloten met Saoedi-Arabië en een aantal Golfstaten nieuwe kontrakten met niet alleen betere prijzen dan de Sjah had gekregen maar ook nog ro yalere deelneming in de exploitatie. Daarmee was voorlopig de olie aanvoer wel gegarandeerd. Maar het was ver der een diplomatieke stommiteit van de eerste orde. Politiek was het een klap in het gezicht van de sjab dat zijn overburen aan de Perzische Golf meer dan hij kregen voor hun olie en nog extra deelnemingsrechten ook. De pjah probeert door ultra-nationalistisch fe «ijn vooral ook de 31 miljoen in woners strakker tot een natie te sme ten en daarbij kan hij niet gebruiken lat het lijkt of hij minder voor elkaar krijgt dan de Arabische buurlanden. En dus het ultimatum aan de olie- Rijwielen GAZELLE - UNION - FONGERS Bromfietsen PEUGEOT - VESPA Bezoek onze nieuwe showroom maatschappijen, want een ultimatum is het, hoe elegant ook verpakt. Er zit iets ironisch in- dat men er nu op kan rekenen dat de Arabische lan den en Libië en Venezuela geen slech ter kontrakt dan de Perzen zullen ak- septeren, zodat het openbreken en duurder maken van de akkoorden al- lerwege wel moet uitbarsten, waarbij niemand weet hoe hoog de prijs nog zal lopen. En ironisch is hierbij voor al dat voorheen de oliemaatschappijen ervan profiteerden in de tijd van olie overvloed de ene leverancier tegen ander uit te spelen tot die zich ver- enigden, en dat de landen de oliemaat- rp i 1-f- „larm schappijen tegen elkaar uitspelen nu ld» pUlillc IHcl VUUl d.ldllll de olie schaarser is. En de maatschap- pijen hebben de zo nodige eenheid nog 49444 niet kunnen vinden. Rijwiel- en Bromfietsspecialist GALLENKAMPPELSWEG 1 Telefoon 02155 - 12857 t.o. busstation Soest-Zuid De E.E.G. Is 1973 ingestapt met een groei in omvang die deze club van landen maakt tot een ekonomische macht van de eerste orde, in alle op zichten groter dan Rusland, in de meeste ook groter dan de V.S. Een ekonomische reus echter met een politiek,zeer zwak stemmetje. Nog wel, maar de bedoeling is dat dit tegen 1980 is veranderd. Dit staat in de af spraken van De Haag en Parijs, die de inleiding waren voor de nu beklonken uitbreiding van de gemeenschap. Het staat er echter vrij vaag, want nie mand weet ook maar bij benadering hoe een beetje politieke eenheid ge smeed zou moeten worden. Men kan een beetje hoop koesteren dat de omstandigheden wel zullen dwingen. Tenslotte bekijkt niet ieder een de E.E.G. even welwillend, soms ronduit vijandig. Misschien dat een gemeenschappelijk verweer tegen aan vallen helpt om de eenheid te verkrij gen die uit de afwijkende onderlinge interessen zeker niet voorkomt. De E.E.G. zal zich in ieder geval schrap moeten zetten tegenover de V.S., voor wie de negen landen niet alleen een markt vormen waarin hun de toegang wat moeilijker wordt gemaakt maar voor wie belangrijker is dat zo lang zamerhand een zeventig landen (aan de Middellandse Zee en in Afrika voor namelijk) allerlei banden met de E.E.G. hebben waardoor zij met de E.E.G. en de E.E.G. met hen voorde liger werken dan buitenstaanders. En het valt moeilijk te ontkennen dat dit voornamelijk een blokvorming is ge richt op eigen voordeel ten nadele van de buitenstaanders. Bevalt dit de V.S. niet erg, het bevalt de eruit gebleven ontwikkelingslanden nog minder. Het verzet hiertegen zal zich zeker niet al leen op ekonomisch gebied uiten maar stelling ook politiek. Wat heeft de E.E.G. hiertegenover te stellen? Eigenlijk zeer weinig. Toen in 1957 het verdrag van Rome werd op gesteld, de geboorte-akte van de E.E.G., zag men in een ver verschiet een eenheidsstraat maar die toekomst Het voorbeeld van de V.S. is natuurlijk zeer aardig, maar de staten waaruit die voorkwamen hadden geen eigen soevereiniteit en betekenden bitter wei nig. Voorts was er wel een gemeen schappelijke historie, een gemeen schappelijke taal. Dit ligt in Europa in alle opzichten anders, waarbij men met de voorbeelden België en Canada in gedachten maar liever niet moet den ken aan een V.S. van Europa met een stuk of zes taalgrenzen. De grote moei lijkheid is hierbij hoe men ooit tot een regering van Europa kan komen die men dan ook graag op de vingers gezien heeft door een parlement. Het kiezen van zo'n parlement is al haast een onoplosbare puzzel, maar nog er ger wordt het als dit zou moeten de batteren met al zijn taal- en karakter verschillen. De beste hoop die men voorlopig nog kan koesteren is dat een methode wordt ontwikkeld om de ne gen landen in staat te stellen bij voor komende gelegenheden met één stem te spreken. De zeldzame keren dat dit tot dusver gedaan is kostte dit echter enorm veel tijd aan besprekingen voor af. tijd die er niet altijd zal zijn. Het grote lichtende voorbeeld hoe een. eenheid tot stand kwam tussen ver schillende talen sprekend, verschillend denkende en door verschillende belan gen bewogen mensen is nog steeds Zwitserland. Maar de kantons die zich tot een echte, federatie verenigden heb ben dit gedaan binnen een tijdsverloop van eeuwen en dan nog een handje ge holpen door de gemeenschapnelijk on dervonden dreiging van buitenaf. Zo ontstond het gevoel van verwantschap dat de basis werd voor de federatie. De negen hebben geen eeuwen de tijd en een dreiging van buitenaf, hoe nut- f'g misschien ook. wenst niemand. Wil men tegen 1980 volgens afspraak toch iets bereikt hebben, dan zal men het gevoel van verwantschap of an dere, modernere manieren moeten sti- muiieren, met middelen van de twin tigste eeuw via voorlichting, onderwijs en wat al niet. Met veel is in Brussel een niet zonder sukses gebleven begin Jordanië is onverwacht weer een on derdeel geworden van het gezamenlijk „Arabisch front tegen Israël", waar over de Egyptische minister van defen sie het opperbevel voert. Hij had al de Egyptische, Syrische, Libische strijd krachten onder zich en nu ook de Jor daanse. Dit zegt, voorlopig althans, militair niet zoveel als politiek; koning Hoes sein is bezig het isolement op te heffen waarin hij sinds 1970 leeft. Toen smeten zijn' troepen de Pales tijnse „fedayeen" het land uit die aar dig bezig waren de vorst te verdrijven. Een zaak van zelfbehoud die hem in de Arabische wereld erg kwalijk werd genomen. Men verbrak algemeen de betrekkingen met Hoessein - wat ook inhield dat hij minder subsidies kreeg - en voortaan was het „oostfront" te gen Israël uitsluitend bemand met Jordaanse soldaten. Voor Israël een plezierige toestand want de koning had bepaald geen lust te gaan vechten. Integendeel, in het geheim moet hij verscheidene kontak ten gehad hebben met de Israëlische regering of met ministers persoonlijk om af te tasten hoe misschien een ver gelijk tussen Amman en Tel Aviv tot stand gebracht kon worden. Hij ont wierp ook zijn plan voor een federale slaat waarin het eigenlijke Jordanië en een nieuwe Palestijnse staat onder zijn kroon zouden samenleven: eveneens een plan waarvoor niemand hem dank baar was, de Palestijnen nog het minst. Hoessein was zo de outcast van de Arabische wereld geworden. Voor hem niet plezierig, maar voor de Arabische wereld ook niet. Tenslotte is zijn grens met Israël de langste en dat daar niets gebeuren kon was uiteraard voor d« visie lijkt na ruim vijftien jaar niet I gemaakt, maar hieraan is tot dusver veel dichterbij gekomen. 'niets noemenswaardigs gedaan. Een ongebruikelijk geworden variant van de staatsgreep is met talent uit gevoerd op de Philippijnen. De macht werd niet gegrepen door mannen die een hun ongename top wegvaagden, maar de topfiguur zelf, president Mar- cos, heeft behalve een voorlopig onaf zienbare verlenging van zijn ambtspe riode ook nog de funktie van premier overgenomen en terloops alles wat er nog aan parlementair gezag bestond buiten werking gesteld en de pers ge muilkorfd. In september was het een beetje be gonnen toen Marcos de staat van be leg afkondigde, die hem tijdelijk enige extra-bevoegdheden gaf. Er was toen al geruime tijd gedokterd aan een nieuwe grondwet, nodig om een nieu we ambtsperiode van de president mo gelijk te maken, maar die werd niet al te enthousiast ontvangen in de kring van het parlement dat er toch zijn zegen aan zou moeten geven. De oplossing was eenvoudig, een volks stemming. Marcos zal zich herinnerd hebben dat zijn exkollega De Gaulle door ook vaak sukses mee had, behal ve natuurlijk aan het eind. En die laat ste overweging deed hem besluiten wat vage burgercomité's in het leven te roepen om het referendum in fasen te verdelen en ook aanzienlijk te filteren. Het is natuurlijk het een en ander dat op géén manier door de beugel kan, tenzij de staat in verschikkelijke nood Marcos beweert dat dit zo is: de terreur slaat om zich heen. kunnen doen door de ekonomie zodanig in orde te brengen dat iedereen het kon zien inplaats van dat men het op zijn gezag moet geloven. De machtsgreep is een teken van angst en zwakte, waardoor Marcos zelf in wezen niet sterker wordt. Maar waar mee hij zich wel weer nieuwe vijanden kweekt. De Philippino's zijn geen erg revolu tionair volkje, maar ze zullen niet al les blijven slikken. Marcos bereidt de nieuwe onrusthaard van Azië voor. Teken van angst. Nu is inderdaad geprobeerd zijn vrouw overhoop te steken, maar zo'n aanslag is eigenlijk niets bijzonders voor de Philippijnen, waar men waarschijnlijk het kampioenschap politieke moorden sinds tientallen jaren onbetwist in be zit houdt. Er zijn ook guerrillastrijders aktief ln het noorden van Luzon en in het zui den van Mindanao, maar die strijd sukkelt al tijden door en heeft - wat het zuiden betreft - zuiver regionale betekenis. Hier grenst christendom aan islam en daarbij gedraagt men zich op zijn Noord-Iers. Dat is ook al lang zo en de staat heeft er nooit van getrild. Marcos beweert dat sinds september allerlei loffelijks tot stand is gebracht door hem alleen: minder misdaad, min der korruptie, minder illegale wapen handel, minder prijsstijgingen. De be wijzen ervoor zijn niet al te overtui gend, wel is zeker dat de bedrijven waarbij Marcos belang heeft niet slecht lopen. Ter illustratie van zijn macht heeft Marcos de wereld onthaald op een pu blieke executie van een handelaar in verdovende middelen. Hij had beter Zelfs cafeïnevrije koffie kan slecht zijn voor het hart! Zo luidt de konklusie van Yudkin van het Boston Collabo- ra tive Drug Surveillance Program. Uit zijn onderzoek bleek dat patiënten met een hartinfarct veel meer koffie heb ben gedronken, respectievelijk veel meer koffie plegen te drinken dan de kontrolepersonen. Het eigenaardige is, dat thee, dat immers nagenoeg even veel cafeïne bevat als koffie, dat effect niet vertoont. Zelfs zes kopjes thee per dag blijken de kansen op een hartin farct niet te doen stijgen. Een vreem de zaak overigens: koffie wel en thee niet! Wat zou dan de eigenlijke boos doener zijn? Eerst werd gedacht aan de kombinatie koffie-suiker, dus niet aan koffie al leen. Maar waarom doet de kombinatie thee-suiker niets? Zou er een andere faktor in de koffie, al dan niet cafeïne vrij, een rol spelen? Een intrigerende veronderstelling is dat mensen die aan leg hebben voor een hartinfarct, grote re neiging vertonen koffie te drinken en te roken dan lieden zonde die aan leg. Hoe dan ook, opgepast met het overmatig veel drinken van koffie. De traditionele mening dat weten schapsmensen het beste werk voort brengen in een „ivoren-toren"-situatie, vrij van druk en tijdnood, wordt nu ernstig betwijfeld door Andrews en Farris. Ze hebben een uitvoerig onder zoek hiernaar ingesteld. Als proefper sonen fungeren 100 wetenschapsmensen en technici. Het resultaat gaf te zien dat binnen zekere grenzen, een zekere mate van tijdnood (blijkbaar geeft een zekere mate van tijdgebrek en spanning de geschikte stimulans tot optimale cere brale, verstandelijke ontplooiing) ver schillende kanten van het werk van de geleerden beter uit de verf doen komen m.i.v. het creëren van nieuwe gedachten en ideeën. Onder de term .binnen zekere grenzen" verstaan wij ook de aanwezigheid van geschikte voorwaarden. Extreme druk evenwel leidt tot kon- flikt-situaties en deze tot verminderde prestaties. Het is aanbevelingswaardig zorgvuldig de effekten van grote tijd nood en hoge druk" op de lichamelijke en geestelijke gezondheid te onderzoe ken. Voorlopig ziet het er wel naar uit dat er een zekere mate van druk op de geleerde uitgeoefend moet worden wil men optimaal werk van hem ver wachten. Ijzererts Vele ertsrijke vindplaatsen bevinden zich in nagenoeg ontoegankelijke ge bieden. Om ze op te sporen (men heeft immers hoe langer hoe meer ijzerersts nodig) is een geniale methode bedacht. Als middelen dienen een radarapparaat en een vliegtuig. Zo heeft men onlangs weer een nieuwe vindplaats in Venezuela ontdekt. Op het Guana-schild, een zeer moeilijk te betreden en konstant onder een wol kendek schuilgaand gebied van Vene zuela, werden vanuit de lucht de ijzer- ertslagen ontdekt en wel aan de hand van ontworpen radarbeelden. De opna men werden met een z.g. X-band Sei- tensicht radar (3 cm golflengte) ge maakt, een apparaat dat in een gondel onaer de romp van een voor dat doel omgebouwd Caravelle toestel onderge bracht is. De zo genomen foto's waren voorts van uitstekende kwaliteit. Heel duidelijk kan men temidden van an dere terreinstrukturen een geologische formatie onderkennen, die later ijzer houdend bleek te zijn. Israëli's iets om tevreden over te zijn: des te beter konden zij uit de voeten langs de kortere grenzen met Libanon en Syrië. Verdrag De terugkeer binnen de Arabische fa milie van koning Hoessein is derhalve voor beiden wel aangenaam. In theorie kan het ook weer zo worden dat Sy rische en Iraakse troepen ook een stukje van de Jordaanse grens met Israël komen bemannen, zoals dit ook in 1967 het geval was. Hoessein zal er niet zo veel voor voelen, want deze twee landen zal hij niet als erg betrouw bare vrienden beschouwen, maar al was het maar een symbolisch detache ment kan hij moeilijk weigeren. Aan de andere kant eist hij dat de Palestijnen als die terugkeren ook on der het verenigd commando komen en slechts op bevel van de Egyptische op perbevelhebber in aktie komen. Een voorwaarde waarover men nog niet is uitgepraat. De Palestijnen hebben er geen oren naar en de opperbevelheb ber heeft geen zin voor gek te staan doordat deze fedayeen zich niet storen aan zijn bevelen. Militair hoeft Israël vooreerst nog niet al te ongerust te worden. Politiek lijkt echter de kans verkeken dat als in leiding op een algemeen akkoord vast een Israëlisch-Jordaans verdrag geslo ten kan worden, een vage mogelijkheid waarvan gewaagd werd. In dit op zicht is alles weer teruggedraaid tot 1967 en al gaat Hoessein binnenkort naar Amerika om daar te spreken over de plannen van Washington om de vrede te stimuleren, overgrote hoop hoeft niemand te koesteren dat er iets van komt. -«•n. - J* &Letk*4. Te koop nog enkele mooie occasions CARAVANS van af 2700,-. Lamers, Soes- terbergsestr. 6, tel. 13409. STENCILYVERK FOTO- KOPIëREN. Enkele onzer opdrachtgevers: Rijksin- koopbureau, Stadhuis Utrecht, Universiteit. DE MULTIGRAAF. gedipL kopieerders. Vleutenseweg 350, Utrecht, tel. 030-934478 en 934422. Gebruikte TELEVISIE TOESTELLEN v.a. 150,-, met garantie. Gem. beta ling. Erkende Phillps- service. C. v. d. BERG, Oosterstraat 34, Baarn, telefoon 02154 -4235, TEGELS in vele maten en kleuren. Lavasteen, grote voorraad. TUINTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490) - 17031. Laat uw SCHOORSTEEN VEGEN door de vakman. J. H. SCHLEBAUM. Erkend schoorsteenveger en rookverdrijver. Troel- strastraat 2, tel 13732. SPORTSCHOOL POUW. Judo en gymnastiek. Jeugd en volwassenen- clubs. Oefenzaat Br aam - weg 55a. Inlichtingen telefoon 12156 en 15124 Jongeren Adviescentrum (voorheen Meisjesbelangen) bied KAMERS aan, Kerk- pad z.z. of tel. 17153. Spreekuren dinsdags- en donderdagsavonds van 7-8 uur. De nieuwe „kale" meldtafel voor de politie werd gisteren bü het bureau af geleverd. De installatie zal nog ongeveer twee maanden in beslag nemen. In het midden hoofdinspecteur H. G. Scholtmeyer. De gouden dukaten, die in 1972 in opdracht van de Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. bij 's Rijks Munt zijn geslagen, zullen bij menigeen de vraag hebben doen rijzen of dit nu echte munten zijn of niet. De bank heeft ze laten slaan ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan en dit zal wellicht de gedachte oproepen dat we hier te doen hebben met een gedenk penning, zoals er zo vele zijn tegen woordig. Dit nu is echter onjuist; deze dukaat is wel degelijk een officiële Nederlandse munt. De muntwet van 1948 In de muntwet van 1948 is ons geld wezen na de oorlog geheel opnieuw ge regeld. Men kent nu tien verschillen de munten, nadat aan de oorspronke lijke zeven later de nikkelen rijksdaal der en gulden en het zilveren tientje zijn toegevoegd. Dit zijn dus thans: het zilveren tientje, zilveren en nikkelen rijksdaalders en guldens, nikkelen kwartjes en dubbeltjes, bronzen stui vers en centen en dan tenslotte de gou den dukaat. De dukaat is onveranderd overgenomen uit onze vorige munt wet en hij verschilt van de overige munten doordat hij niet een nominale waarde heeft en niet de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Men is dus niet verplicht hem ter voldoening van schulden aan te nemén, zoals met het overig geld wel het geval is. De waar de is ook niet vast, doch hangt af van de waarde van het goud dat hij bevat. Hij weegt volgens de wet 3.494 gram bij een gehalte van 983/1000 of wel bijna 23.6 karaat (1 karaat 1/24 deel). Hij is dus een z.g. handelsmunt, een munt met een vast gewicht en ge halte, een door de Nederlandse staat gegarandeerde hoeveelheid goud, waar van de waarde op enig moment af hangt van de prijs van het goud op dat moment. Voor de oorlog zijn er nog veel ge slagen voor gebruik in het toenmalig Nederlands-Indië. Dat ging niet alleen om handelsbetalingen, doch, en zelfs voornamelijk, om de vervaardiging van sieraden waarvoor de goudsmeden goud van gegarandeerd goed gehalte zochten. Men was bereid daarvoor te betalen en dat maakte de muntslag lonend. Zo zijn er in 1937 nog 116.660 stuks geslagen, op bestelling van parti- kulieren, die er „brood" in zagen. De waarde thans wordt grotendeels bepaald door de waarde als kuriosi- teit of als verzamelobjekt. De bank heeft er thans 29.205 stuks laten slaan cn deze verkocht voor 33.50 (plus B.T.W.) per stuk, met vermelding dat de aanmuntingswinst ten goede zal ko men aan de World Wild Life Fund. Een zeer kleine oplage, nl. 3605 stuks, is er in 1960 reeds geslagen, voor re kening van de toenmalige Twentsche Bank. Deze zijn voor de muntverza- melaar thans rond ƒ200 waard! De opschriften Op de voorzijde van de dukaat staat een geharnaste man, met het omschrift: CONCORDIA RES PARVAE CRES- CUNT; ofwel: door eendracht groeien zaken; dus: eendracht maakt macht. Dit is onveranderd overgenomen uit 1586, toen de dukaat als Nederlandse munt werd ingevoerd naar het voor beeld van de Duitse dukaten die hier veel in omloop waren. De genoemde spreuk is de wapenspreuk van de Staten-Generaal der Verenigde Neder landen, het supranationaal bestuurs lichaam dat bij de Unie van Utrecht, door de Staten der zeven gewesten in het leven was geroepen om de oorlog tegen Spanje gezamenlijk te kunnen voeren. Dit was het begin van onze nationale eenheid. Als wapen van de Staten-Generaal koos men de Hol landse leeuw en rustte die uit met een zwaard en een bundel van zeven pijlen: de oorsprong van onze huidige Nederlandse leeuw Onze leeuw is dan ook duidelijk van het mannelijk ge slacht, heel anders dan de Belgische en Luxemburgse leeuwen, zoals men be halve op ons wapenschild ook op de banöerolle van de sigaretten kan zier

Soester Courant | 1973 | | pagina 5