Karnaval barst deze week los met heuse optocht CULD mm j Gemeente Soest verstrekte onvolledig ontwerp plan. G.S. bereid tot Adhesie betuiging VAN DE VEN's BOEKHANDEL Gerth JAAP RADEMAKER RADIOKLOK DIGITAL154,- Burgemeester overhandigt sleutels van de gemeente I30I=KISNWI=I=K Geen gek idee Bingo-avond EHBO Geslaagden Instituut Houwers. Baarn V.V.V.-nieuws Dr. Bram van der Lek sprak op „Thema-ochtenden Groep Soest" Voor al uw Juwelier-horloger Agenda voor de maand maart van de Soester Gemeenschap Soester Courant van donderdag 1 maart 197S g .M Deze week barst ook in Soest het karnaval in alle hevigheid los. Anders dan in het zuiden, hier „slechts" twee dagen, maar dan wel dagen waarop Soest in „Knollenstad" wordt veranderd. Met enige kleine voorlopers (woens dagmiddag werd het bejaarden-karna- val gevierd, en morgen, vrijdag treedt de Prins met zijn Raad van Elf aan op de Ludgerusschool te Soest-Zuid) wordt zaterdag en zondag het grote karna- valsfeest gevierd. Optochf'je" Zaterdagmiddag start in het Smits veen een optochtje, die door een on bekende en open deelname kan uit groeien tot een ware optocht. Om kwart over twee wordt een stoet gefor meerd waaraan in ieder geval zullen deelnemen, de drumband van „De Springbokken", een wagen met het bestuur van de karnavalsvereniging, een wagen met de dansmariekes en de Raad van Elf en dan een „Reuze Knol", het nieuwste vervoermiddel voor Prins Knol I met zijn adjudanten. Deze stoet mag aangevuld worden door „wie maar wil", zij het dat het bestuur van de karnavalsvereniging zich het recht voorbehoud alternatieve prinsen en alle'anderen, die aanstoot zouden kunnen geven en geen barst van kar naval snappen, uit de stoet te verwij deren. De tocht voert het karnavalsgezelschap via de Smitsweg, de Nieuweweg, Mo lenstraat, Rubenslaan, Talmalaan, Prins Bernhardlaan, Van Weedestraat naar het gemeentehuis. Daar wordt de Prins op het boders, niet verder, door de burgemeester ontvangen, die met enige passende woorden de sleutels van „ons dorp" zal overhandigen. Uit wel geïnformeerde bron wist men ons mede te delen dat zij daarna be noemd zal worden tot „Opperknolle der Soester Karnavalsvereniging", de hoog ste onderscheiding die men hier kent. Voorafgegaan door de opnieuw gefor meerde stoet, zal de burgemeester ver volgens de Knollenburcht (het oude verenigingsgebouw) inspecteren om dan het bestuur van de gemeente over te laten aan de Prins. Zijn regeringsperiode zal bestaan uit twee dagen feestvieren. Zaterdagavond begeeft hij zich in ieder geval onder het volk, dat ongetwijfeld is samenge stroomd in de Knollenburcht. Samen stromen vanaf 20.00 uur. In drie zalen ALAAF en tot zaterdag wordt karnaval gevierd, iedere zaal heeft een eigen band. De zondagmiddag is* voor de kinderen, die in garage Kooy aan de Soester- bergsestraat het overbekende kinder- karnaval vieren. Ook daar zal de Prins aanwezig z(jn. Zowel zaterdagavond als zondagmid dag zullen de beste, mooiste en origi neelste vermommingen met prezen be loond worden. Zondagavond tenslotte beëindigt de Prins zijn kortstondige regering, waar toe hij vanaf 20.00 uur in de Knollen burcht aanwezig zal zijn om de por tefeuilles over te dragen. Deze over dracht zal geruime tijd in beslag ne men, maar moet in ieder géval om 02.00 uur 's nachts achter de rug zijn. De persoonlijke aanwezigheid van de ontelbare goedwillende stelt hij zeer op prijs. Rest ons tenslotte nog te vermelden dat zijn Raadsheer van financiën zeer tevreden is over de opbrengst van de diverse gastoptredens van de Prins en zijn Raad. Meerdere honderden guldens werden reeds geïnd. Het bedrag zal deze dagen ongetwijfeld nog flink aan groeien. De uiteindelijke opbrengst zal na afloop van -de festiviteiten worden overhandigd aan de burgemeester, die het eéft bestemming zal gevên. Gelukkig hebben de laatste jaren de publiciteitsmedia meer aandacht ge schonken aan de vervuiling en de aan tasting van het leefmilieu. Het destijds verschenen rapport van ..De Club van Rome" gaf o.a. een beeld van de wijze waarop een aantal ontwikkelingen de biosfeer - het leefmilieu van de aarde met uitputting bedreigen. (De meest volmaakte techniek is toch weer af hankelijk van de natuur). Volgens spreker is deze aantasting een verschijnsel, dat samenhangt met de maatschappelijke verhoudingen, de ver deling van de macht in de wereld en de doeleinden die de machtsgroepen zich stellen. (Men komt er n.1. vlugger toe om te spreken over bevolkngsexplosie, de materialistische mentaliteit moet ver anderd worden of men moet ophouden met steeds meer te willen hebben. De wereldorganisaties hebben geen macht en middelen om structuren te veranderen. Bij de moderne goederenproduktie en zijn gevolgen werd o.a. de omvang, de aard van de produkten en de wijze waarop ze geproduceerd worden nader uiteengezet. Er is volgens spreker niet alleen sprake van een enorme toename van het goederenpakket doch ook een geheel nieuw pakket is geschapen zoals wegwerpflessen, plastic produkten enz. Verder de - technologische aanpak van de landbouw met zijn kunstmest, zijn bestrijdingsmiddelen en mechanische bewerking evenals de chemische tech nologie in het algemeen, o.a. spuitbus, was- en schoonmaakmiddelen, de gro te vergiftiging van het milieu met DDT. Het autoverkeer verstopt de ste den en overspoelt het land met lawaai, vervuiling en asfaltering. Met de energie-opwekking zijn een ;antal specifieke problemen verbonden zoals de invloed van zwaveldioxvde, stikstofoxyden en de andere luchtver ontreinigende verbindingen. Met hoge schoorstenen probeert men dan enige verlichting te geven, doch alle gassen komen tenslotte weer op het aardop- oervlak terecht. Onder de ekonomische theorie van in dustriëlen en de regeerders in de rijke landen wordt voor een groot deel ver staan: „produktiegroei" met als mo tief a. nodig voor de werkgelegenheid en b. nodig om meer welvaart te bren gen. Als men naar de levensomstandgheden van de meeste mensen kijkt is het - volgens Van der Lek - nog maar de vraag of zij door die produktiegroei werkelijk zoveel meer „welvaart" heb ben gekregen. Deze produktiegroei wordt ook wel gerechtvaardigd door te wijzen op de achterstand van de arme In het antwoord van de heer K. de Wilde, betreffende de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Soest en de daarbij gemaakte opmerkingen over het be stemmingsplan Egghermonde, zegt het college van gedeputeerde staten dat ztf exact tien maanden en zes dagen nodig gehad hebben om een beslissing te nemen. Binnen deze periode moest de provin ciale planologische commissie het plan behandelen en G.S. daaromtrent advi seren. „Voorts moest, zoals te dezen gebrui kelijk is, de reclamant, (de uitdruk king „dwarsligger" laten wij voor re kening van de burgemeester- van Soest", aldus G.S.) „gehoord worden en een beslissing op zijn bezwaarschrift worden geconcipieerd. Vervolgens is ten aanzien van het plan door ons een beslissing genomen. Ook wij zijn ons uiteraard bewust van de Eens langs te komen voor een interessant boek om cadeau te geven of om zelf te lezen U krijgt er immers gratis een boek bij Een exemplaar van Bertus Aafjes: Een Lampion voor een blinde (dat na de boekenweek ƒ10,- gaat kosten). Nu als bockcnweck-geschcnk mits U voor 10,- besteed. Goed idee eens langs te komen Het is nog steeds boekenweek bij: SOESTERBERGESTRAAT 53 TELEFOON 12419 voortdurende stijging van de prijzen van de woningbouw, hetgeen mede brengt dat er ook om die reden ge streefd moet worden om de beroeps procedures zoveel mogelijk te bespoe digen. Dit geldt ook voor het voorbe reiden van bestemmingsplannen". Wat betreft het bestemmingsplan Egghermonde zegt G.S. dat na een eerste toezending van het „op diverse punten onvolledige ontwerp-plan", door de provinciale planologische commissie nog bijna vier en een halve maand ge wacht moest worden voordat alle ge gevens compleet waren. „Bovendien verstreken tussen het tijd stip waarop het advies var» die com missie aan de gemeente Soest werd uitgebracht, en de datum, waarop de raad het plan vaststelde, bijna zes maanden". G.S. constateert tenslotte, dat zij op 9 juni 1972 een beslissing namen, hoe wel de exploitatie-berekening eerst op 19 mei daaraan voorafgaand, werd toe gezonden. Wat betreft de beslissing van de Kroon is G.S. bereid adhesie te betuigen aan het verzoek van de gemeente, indien de gemeente het verzoek om een spoe dige beslissing laat uitgaan. De schriftelijke beantwoording van de vragen van de heer De Wilde wordt besloten met de zin: „Het onteigenings plan is nog niet ter griffie ingekomen". De bingo-avond, die het bestuur van de Soest EHBO voor haar leden heeft gepland op dinsdag 6 maart a.s., is uitgesteld tot dinsdag 20 maart. Voor a.s. dinsdag 6 maart staat nu de EHBO dia-avond op het programma. De tweede groep geslaagden van de cursus 1972-1973 zijn: Voor het Unie- praktijkdiploma Machineschrijven: de dames K. A. Kranenburg. G. J. Bos- selaar-Hageman, M. A. N. Glastra-Ot- sen en de heer J. W. Rijke. Voor Stenografie Engels: de dames C. A. Kok en G. Scheltens. Voor het Associatie Praktijkdiploma Boekhouden: de heren H. W. Bekkers, J. A. Roels en P. Kok. Iets waar we dringend behoefde aan hadden en wat eindelijk bij ons bin nenrolde, is een goede informatie-fol der over Amsterdam. „Amsterdam... stad van verrassingen" lezen we op de eerste bladzijde. Nie mand zal dit willen tegenspreken, want al laat de Hollandse zindelijkheid daar wel eens verstek gaan, we zijn toch allemaal erg dol op onze hoofdstad. We nemen onze logé's mee en zelf slente ren we enkele malen per jaar met ge noegen door de straten van deze stad, die nu eenmaal een aparte sfeer heeft. Met dit boekje en de kleine platte grond op een der binnenbladen heeft U een goede wegwijzer. Bezigzijnde over het foldermateriaal moet ons iets van het hart en we ho pen, dat deze hartekreet vooral gelezen wordt door de onderwijzers en onder wijzeressen der scholen, want zij zijn het, die te goeder trouw, de leerlingen aansporen bij de VW naar folders te gaan vragen, omdat deze van nut zijn bij het onderwijs. Ook onze buren, reisbureau Ruys en Co., krijgen toe loop van de schooljeugd, die dan danig teleurgesteld" is, dat nóch door ons, nóch door Ruys het gevraagde ver strekt wordt. Folders, reisgidsen enz. zijn te kost baar om voor schooldoeleinden weg te geven. Er was eens een „goede, oude tijd", maar het „heden" is een dure aangelegenheid geworden, waarin het woordje „gratis" maar zelden voor komt. Wel worden in het najaar van overgebleven folders de z.g. „school pakketjes" gemaakt, die tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar zijn, voor kinderen van onze leden, op ver toon van de lidmaatschapskaart, zelfs voor „niks". Dit is een van de kleine blijken van waardering, die de VW haar leden aanbiedt. Een VW drijft nu eenmaal voor een groot deel op de steun van haar leden, daarom wordt een jaarlijkse kontributie bijzonder op prijsgesteld. Wij nemen deze gelegen heid te baat degenen, die voor 1973 hun medewerking in deze vorm weer verzekerden, hartelijk te danken. Bent U nog geen lid en sympathiseert u met ons werk, komt u hierover dan eens met ons praten. Wij geven u alle inlichtingen en vertellen u graag, wat een VVV in een zo groeiende gemeente als Soest zoal doet. De leden, die nog geen gelegenheid hadden hun bijdrage 1973 aan ons over te maken, herinne ren wij bij deze aan ons gironummer 178814 en zeggen bij voorbaat dank voor de te nemen moeite, die onze ad ministratieve taak verlicht. Aan de vrienden van de Wadden nog even verteld, dat het eiland Vlieland met een keurig verzorgde, praktische folder voor de dag is gekomen, die in formatie geeft over alle vormen van verblijf. Een gemakkelijk vouwblad en dit maal ook echt billijk! Vlug halen dus, wij hebben het net ontvangen. Onze plaatsgenoot Dr. Bram van der Lek, bioloog en lid van de Tweede Kamer, hield afgelopen zondagmorgen voor een volle zaal in „Artishoek" een inleiding over „Het milieu, de Derde Wereld en U". Spreker begon uiteen te zetten wat men onder milieu-problematiek in de wereld moet verstaan en dat men hiervan diverse facetten duidelijk moet onderscheiden. landen en de taken die er nog liggen in de wereld. Doordat alle ontwikkelingshulp moet worden terugbetaald, raken de ontwik kelingslanden steeds verder in de schulden en worden zo gedwongen mee te betalen aan het steeds hoger opvoe ren van produktie in het ryke en ver vuilende Noorden. De rijke landen zyn zo de „geldschieters" van de ontwik kelingslanden en zoals bekend is geld lenen een manier om zjjn macht over anderen te vergroten. Bij de ontwikkelingslanden, waar een voedselprobleem is, denkt men deze op te lossen door de z.g. „groene revolu tie" d.w.z. het invoeren van nieuw snel groeiende en veel opbrengende graansoorten, met moderne landbouw technieken en schaalvergroting. Hiervoor is weer nodig veel kunstmest, bestrijdingsmiddelen, traktoren etc. met als gevolg de. financiële afhankelijkheid van de ontwikkelingslanden van de „Noordelijke ekonomie". De konklusie van Van der Lek was dan ook dat de z.g. „ontwikkelings hulp" in feite is naast investeren en uitbuiting van mensen ook uitbuiting van natuur en natuurlijke hulpbronnen en wel op zo'n grote schaal dat de aarde dat niet veel langer meer zal verdragen. Dit is een politiek wereld probleem waarvoor de mensen in be weging moeten komen. Elke milieu - aktie, hoe klein ook, is een onderdeel van een druk op het geheel. In de daarop volgende discussie kwam o.a. het voorstel van G.S. aan de Pro vinciale Staten naar voren betreffende de z.g. reconstruktie van de Eem. De volgende bijeenkomst is op zondag 25 maart a.s. wederom in Artishoek. LAANSTRAAT 66 - SOEST TELEFOON 02155-12683 WINKELCENTRUM SMITSHOF Middengolf en F.M. Automatische sluimerknop. Donderdag 1 maart, 20.00 uur: Gezamenlijke bijeenkomst Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde met de afdelingen uit Gooi en Eemland „Floriade- terugblik" in Grand Hotel Gooiland, Emmastraat 2 Hilversum. Vrijdag 2 maart, 14.00 uur: Handwerkinstuif Ned. Ver. van Huisvrouwen in het Brandpunt, Oude Utrechtseweg 4, Baarn. Zondag 4 maart, 15.00 uur: Kamerconcert in het Artishockgebouw, Steenhof f- straat 46. Zondag 4 maart, 15.00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw, Steenhoff- straat 46. Dinsdag 6 maart, 20.00 uur: Jaarvergadering Natuurwacht Eemland, gecombi neerd met dia-avond in de grote zaal van De Rank, Soesterbergsestraat 18. Vrijdag 9 maart, 8 30 uur: Ned. Ver. v. Huisvrouwen: Excursie naar het Proefbedrijf voor de Voedselbestraling te Wageningen. Zondag 11 maart, 15,00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw. Dinsdag 13 oktober, 8.00 uur: Jaarvergadering van de Soester Gemeenschap ln de Open Hof. Woensdag 14 maart, 14.00 uur: Kaartmiddag bejaardensociteit St. Jozef in het Verenigingsgebouw. Donderdag 15 maart, 20.00 uur: Mij. tot Nut van 't Algemeen. Harry van Oss, Eresanger van het Muiderslot. Balladen en volksliederen van verschillende landen met luitbespeling in De Rank, Soesterbergsestraat 18. Vrijdag 16 maart, 20.00 uur: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Lezing van de heer de Voo uit Linschoten; onderwerp: „de flora van Voral- berg". Openbare Leeszaal, Alb. Cuyplaan 202. Vrijdag 16 maart:, Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Causerie met dia's en een kleine expositie van Wedgewood in de Openbare Leeszaal in Soest Zaterdag 17 maart, 20.30 uur: Literair Café Chantant. Productie Ton Luiting en Jan Visser, in het Artishockgebouw. Zondag 18 maart, 15.00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw. Dinsdag 20 maart, 20.00 uur: Bijeenkomst Aquariumvereniging „Zilver Tetra" ln De Rank, Soesterbergsestraat 18. Woensdag 21 maart, 14.00 uur: Kaartmiddag bejaardensocieteit St. Jozef ln het V ereni gin gsgebou w. Vrijdag 23 maart: Bijeenkomst Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Ned., afd. Soest. Lezing met dia's over Oud Soest door A. v. d. Broek en hr. Heupers. Zaterdag 24 maart, 20.00 uur: Play-in o.l.v. Joop Delmaar in het Artishock gebouw. Zondag 25 maart. 10.30 uur: Thema-ochtend in het Artishockgebouw, gespreks leider Dick Stroband. Spreekster. Marga Klompé. Woensdag 28 maart, 14.00 uur: Kulturele middag bejaardensocieteit St. Jozef, in het Verenigingsgebouw. Donderdag 29 maart: Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Gewestelijke bridge-drive in Zeist. Vrijdag 30 maart, 21.15 uur: Filmclub in het Artishockgebouw. Zaterdag 31 maai-t: Opening „Praatpaal" v. d. Stichting Jeugdzorg Soest, Molen straat 142. urde occasions op reoiaale autoshows Meer dan 250 ANWB-gekeurde en daarmee gegarandeerde occasions wor den 1, 2 en 3 maart aangeboden in de Julianahal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Het is een gezamenlijk ini tiatief van 14 Volkswagen-dealers ln de regio. Alle ter verkoop aangeboden auto's van diverse pluimage zijn dus gekeurd door de ANWB, via de zoge naamde technokeuringen. Dit is ge beurd op grond van een overeenkomst tussen de VW-organisatie en deze konsumentenorganlsatie, die ln febru ari van dit jaar wereldkundig is ge maakt. Op deze wijze Is al het moge lijke gedaan om de auto's zo betrouw baar, zo veilig mogelijk te maken. Een initiatief als dit is niet verwon- delijk voor wie heeft kennis genomen van de niet altijd even gunstige pu bliciteit over de tweedehands auto handel. Allerwege wordt aangedron gen op het kopen van een occasion bij de officiële dealerkanalen. Een gezamenlijk evenement van een aantal dealers vergroot de keuzemoge lijkheid, zowel in assortiment als in prijs. De VW-organisatie heeft overigens al enkele jaren een ingebouwde zeker heid en een garantie op de verkochte occasions door middel van een keuring. De toestand van de aangeboden auto wordt nauwkeurig omschreven in een zogenaamd testrapport, dat bij de wa gen hoort. De technokeuring van de ANWB geeft daarbij nog een onafhankelijk beeld van de staat van de auto. Het keu ringsrapport is bij de wagen aanwezig en is dus voor elke belangstellende ter inzage. De regionale occasionshow in de Julianahal van het Jaarbeursge bouw bevat auto's van de volgende VW-dealers: Pon Dealer, Porsche, Centrum uit Amersfoort, Nestor, Bilt- hoven, Koelewijn Bunschoten, Van Zanten Geldermalsen, Van Beijnum Gouda, Ames Leerdam'Gorkum. Mas tenbroek Maarssen. Schueler Nijkerk. Van Kooy Soest, De Waal Tiel. Auto Domstad Utrecht. Van Beijnum Woer den en Sanato Zeist. De openingstijden zijn donderdag 1 maart, van 2 uur 's middags tot 9 uur 's avonds, vrijdag 2 maart, van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds en za terdag 3 maart, van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds.

Soester Courant | 1973 | | pagina 9