Burgemeester benoemd tot „Opperknolle" Onveranderde bezwaren tegen afhaalstation van Chinees-Indische gerechten 5 Donderdag 8 maart 1973 51e jaargang no. 28 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 THEORIE EN PRAKTIJK Winkeldiefstal Evangelie-gemeente „In de Ruimte" heropent Heeskapel 't Nut Soest De heer Plekkepoel: „Ik eet nu al gekleurde sla, moet daar Chinese sla bij?" Architecten-winkel in het Soesterveen 64 Overtreders maximum-snelheid „Twee-wieler R.AJ."-nouveaute in Soest Het oog gericht op de moord van Kartoem T.V.-uitzendin» „De Turf" verschoven Auto over de kop Winkeldieven betrapt SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschynt iedere donderdag „Waar kun je in deze maatschappij nog op bouwen?" vroegen velen zich af toen minister Boersma formateur Burger Liet weten een toetreden tot een kabinet Den Uyl in overweging te willen nemen. Even later gevolgd door prof. De Gaay Fortman sr., voorzitter van de ARP-fraktie in de Eerste Ka mer. Zeker van ARP-zijde had men niet de eerste stap verwacht om een kabinet Den Uyl tot stand te helpen brengen; men dacht daarvoor eerder aan enkele KVP-ers Maar als ergens niet op te bouwen valt dan is dat wel op politiek gebied. Nu zijn we voor de samenstelling van een kabinet ook wel in een bijzondere impasse geraakt. De grondoorzaak daarvan ligt in het besluit van het P.v.d.A.-kongres om met de konfessio- nele partijen beslist niet te willen on derhandelen over een koalitie-kabinet. Dit uit emotie geboren besluit bete kende voor de Nederlandse politieke verhoudingen een verlammend obsta kel. Het is sinds jaar en dag bekend dat met ons partijenstelsel alleen koa- litie-regeringen mogelijk zijn, dat dit dus altijd onderhandelen vergt en we derzijds ook water in de wijn doen. Die mogelijkheid uit te sluiten bete kent hét welbewust oproepen van een haast ondoorbrekelijke impasse in de kabinetsvorming. Nu moet toch een P.v.d.A.-lid trachten om daaruit te komen. En gezegd moet worden dat hij dit met. diDlomatieke handigheid en vasthoudendheid pro beert. Hij tracht het te bereiken met een z.g. extra-parlementair kabinet. Een kabinet dus dat niet steunt op af spraken met de frakties, want dat zou in de gegeven omstandigheden onmo gelijk zijn. Daarom benadert de heer Burger mogelijk kandidaten dus indi vidueel. Dat wil zeggen aan konfessio- nele zijde, want we hebben de indruk dat aan de progressieve kant de even tuele ministers wel zelf worden uitge zocht. En nu zijn de heren Boersma en De Gaay Fortman als eersten in de lok kende armen van Burger gelopen. Er zijn er die zeggen, dat zij dit niet zon der toestemming van hun partij had den mogen doen en het juister ware geweest als zij dan eerst als lid van de ARP hadden bedankt. Ja, voor de toch overwegend rechts georiënteerde antirevolutionaire partij betekent de individuele stap van genoemde heren een moeilijk te verwerken daad. Doch we zitten nu toch wel in de situatie dat men zich moet afvragen: wat is belangrijker, het..partij- of.iet landsv belang? Met wie een extra-parlementair kabi net Den Uyl ook tot stand zal komen, het kan niet gevormd worden zonder dat toch ook door de linkse-drie water in de wijn wordt gedaan, alle hovaar digheid en standvastigheid ten spijt. Ook de kiezers van die zijde zullen zich dus op zeker ogenblik bekocht kunnen voelen, omdat toch niet aan alle verkiezingsbeloften voldaan werd. Dat eventuele kabinet Den Uyl - het is er nog lang niet! - moet toch aanvan kelijk op een zekere meerderheid in de Kamer kunnen rekenen. Een meerder heid die, ondanks de toetreding van enkele individuele konfessionelen, toch van de konfessionele partijen moet ko men. Het verkrijgen daarvan vergt na tuurlijk konsessies, ondanks alle uit spraken van het P.v.d.A.-kongres. En waarom zouden we de linkse drie niet eens laten ervaren hoe theorie en praktijk met elkaar kunnen verschil len? Dat kan zeer verhelderend werken voor ons politieke leven. Misschien blijken hun oplossingen voor de groei ende moeilijkheden beter te zijn, mis schien ook niet. Er komen weer nieu we verkiezingen. Al is de huidige im passe dan willens en wetens geschapen, we moeten er toch uit komen. En als dat dan lukt met behulp van enkele individuele ARP-ers en KVP-ers, dan moeten we dat om praktische redenen maar aanvaarden, vertrouwend op een toekomst die een helderder inzicht biedt. Mej. E, A. V. (26) uit Hilversum werd in Zoetelief's supermarkt aan de Soesterbergsestraat op diefstal betrapt van goederen ter waarde van onge veer twintig gulden. De politie maak te proces-verbaal op. Soest was 4 dagenKnollendam Het blyft natuurlijk moeilyk om by een uitsluitend passief toekykend publiek, en dan nog niet eens zoveel publiek, Iets van een karnavalsstemming op te wekken. Toch lukte het zaterdag aardig en vele oprechte zuiderlingen, die er massa's in Soest moeten wonen, zullen er de kriebels in hun bloed van ge kregen hebben. Of zy daarna allemaal naar het zuiden zyn vertrokken is niet bekend; wel is zeker dat èn zaterdagavond èn zondagavond de Knollenburcht hen niet meer had kunnen bergen. Daar barstte men uit en daar heerste de „echte karnavals-hos-geest". Wat de zaterdagmiddag betreft moet I spel subliem meespeelde. Tot verba gezegd zijn dat onze burgemeester het'zing van alle toeschouwers, want wie had dat nou gedacht, bracht zij zonder aarzelen, alsof zij nooit anders doet, de karnavalsgroet „Alaaf". Geweldig... want eerlijk we zijn wat dat betreft door onze plaatselijke au toriteiten niet verwend. De vlotheid waarmee zij de sleutel van de gemeente overhandigde, deed ver moeden dat zij het meende vier dagen een kalmaan-actie te willen gaan hou den. „Maak er in beperkte mate een potje van", zei de burgemeester tot de prins, „maar breng de sleutel dinsdagnacht wel terug". Er zijn grenzen nietwaar. Zij sprak de wens uit dat alle Soesters o.l.v. de prins vier dagen gek gingen doen". De prins was beduusd en zei: „Wat u doet, dat doet u goed", daarbij in het midden latend of zij veel deed. „Alaaf" Hij verleende haar de „grootste" on derscheiding van Knollendam, wat te vens ook de „hoogste" bleek te zijn. en benoemde haar tot „Opperknolle van de Soester karnavalsvereniging". Het hele gezelschap inspecteerde daar na de Knollenburcht. De stoet van de prins was niet groot, maar met enige deelname van alle verenigingen die afzonderlijk karnaval vieren, de tennisclub, de voetbalvere nigingen en alle anderen, zou die in de komende jaren best eens kunnen uit groeien tot een echte karnavalsop tocht. De prachtige „knol", waarin de prins vervoerd werd, kan als voorbeeld die nen hoe met simpele middelen mooie wagens gemaakt kunnen worden. Als dan naast de nu optredende drum band en majorettes van De Spring- bokken nog enige echte blaaskapellen mee gaan lopen, kan Soest in de ko mende jaren uitgroeien tot een echte karnavalsplaats. De burgemeester gaf met het over handigen van de sleutel het goede voorbeeld. Garage Van Kooy aan de Soes terbergsestraat was zondagmiddag de karnavalsburcht van de kinderen. Meer dan zevenhonderd van hen be zetten dit bastion en vermaakten zich best. Ook daar was de burgemeester aan wezig. Samen met de prins danste en hoste zij met de kinderen mee en ook hier gold „wat zij doet. doet zij goed". Ze had er bar veel plezier in en zei tot de kinderen „de gemeenteraad is lang niet zo leuk als karnaval. „Alaaf" Er was ook een jury, bestaande uit Joke en Werner Paans en de heer Steketé, die de kostuums moest beoor delen. Na veel ge-urm kwamen zij er uit en mocht de burgemeester de prij zen uitreiken. Die gingen naar Arnold van Haagen (heks), Jorrit de Vries (boef), Mischa Ringenoldus (lieveheersbeestje), Svbel- le Jansen (sneeuwman), Chantalle Bloemhorst (wolf), Ingrid Trom (geis ha), Jos Bosboom (Lamaar), en Kees v. d. Berg (bakker). Goochelaar Loxslas verhoogde de pret .aanzienlijk. Heel goed- viel bovendien de sinaasappel, de krentebol en de lol ly, waar alle kinderen mee bedacht werden. Te vroeg kwam uiteraard het einde, maar een speelgoedje en een gram mofoonplaatje voor iedere, maakte het afscheid dragelijk. Ook bii het avondbad werden prijzen uitgereikt. Bij de individuelen gingen die naar „Ruimtevaartvrouw", „meneer de haas" en „poesje"; bij de paren naar de „Suikertantes", „de duivels' en de „indianen"; de groepsprijs was voor de „gewonden". Rest ons nog te vermelden dat de dank van Prins Knol voor alle steun assistentie van politie. Raad van Elf. de Springbokken, chauffeurs en andere zei dat zaterdagmiddag on het school medewerkers onuitsprekelijk was. Hij plein toen de stoet ontbonden werd. In januari 1960 begon Herman ter Welle wekelijks met zijn kindersamen komsten in de konsistorie van de Heeskapel. Dat is nu ruim 13 jaar ge leden. Dit prille begin van het kinder werk van „de jonge koeriers" is in middels uitgegroeid tot een plaatselijk, landelijk en internationaal evangeli satiewerk onder kinderen en jeugd. Naast het zo bekende kinderoord is er een vormingscentrum, terwijl alle werkers hun thuis vinden in de plaat selijke Evangelie-Gemeente, die leden en vrienden telt tot in de wijde omge ving. De „Schaapskooi" aan de Klein Engen- daalweg wordt te klein voor de diens ten, zodat de Heeskapel nu permanent in gebruik is genomen én daartoe een geheel nieuw interieur kreeg. Nijvere handen van vrijwilligers hebben het gebouw veranderd tot een sfeervol kerkje. Vlak voordat evangelist Ter Welle op 14 maart voor een reis naar Suriname vertrekt, vindt de heropening plaats van de gerestaureerde Heeskapel op 10 en 11 maart. De konsistorie is een aangename ge- spreks- en konferentiekamer geworden, terwijl in het kerkje de kansel plaats gemaakt heeft voor een alles beheer sende wandschildering door de Rotter damse kunstenaar Jan Boom over het thema: „Mijn huis zal een bedehuis heten voor alle volken". Jesaja 56 7. Zondagavond is er een diénst voor be langstellenden, waar Hezenaren en de velen die destijds in de Heeskapel kerk ten, bijzonder hartelijk worden uitge nodigd om een dienst mee te maken in het vernieuwde kerkje. Bezichtiging vanaf 19.30 uur. Aanvang dienst 20.00 uur. Zie de advertentie in dit blad. Donderdag 15 maart a.s., 's avonds 8 uur, treedt in De Rank, Soesterbergse straat, op Harry van Oss, ereminstreel van het Muiderslot. Hij daragt balla den en volksliederen uit verschillende landen voor met luitbegeleiding. Deze avond is toegankelijk voor leden, introducees en niet-leden van het De partement Soest de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het verzuim van de gemeente de voorgenomen ontheffing van de zoncverorde- ning Hinderwet op het pand Nieuweweg 64a aan te plakken, was er de oorzaak van dat de indieners van schriftelijke bezwaren maandagmorgen, voor de twee de maal in de gelegenheid waren deze mondeling toe te lichten. Er kwamen uiteraard geen nieuwe be-: zwaren naar voren, zij het dan dat op gemerkt werd dat door de vestiging van het afhaalstation de omwonenden mogelijk meer voor hun brandverze kering moeten gaan betalen. De door de eigenaar naar voren ge brachte mening dat de vrees voor con currentie en de waardevermindering van de omliggende panden niet bij het al dan niet verlenen van een Hinder wetvergunning betrokken konden wor den, werd door de aanwezigen niet gedeeld. Ook was men het niet eens met de op vatting van de eigenaar van het pand, dat het verkeersprobleem zou beperkt worden tot enkele uren per dag en dat van hinderlijke baklucht, door het ge bruik van een speciale afzuiginstalla tie, niets te vrezen viel. De heer A. v. d. Munt, eigenaar van de snackbar, merkte naar aanleiding daarvan op: „Zo'n afzuiginstallatie werkt voor binnen wel goed, maar bui ten stinkt het absoluut. Dat weet ik toch zelf wel". Het parkeren en de daarmee verband houdende verkeersproblemen wogen bij alle bezwaarden het zwaarst. De heer H. W. Daselaar: „Zeg maar eens tegen tien of twaalf man, die juist in de spitsuren hun auto's wegzetten, dat ze door moeten rijden. Dan is het hele terrein bezet, precies voor mijn winkel en uitrit". Hij wees bovendien op de onoverzichtelijke hoek Nieuwe- weg-Eigendomweg en kreeg daarbij de steun van de dames Verlaan-de Bruin en Van Grol-van de Berg. „Op 200 m2", zei mevrouw Verlaan, „zijn reeds drie vergunningen ver leend. Waarom moet er dan nog een vierde bij? Wij zijn toch niet op de wereld om elkaar te pesten en daar lijkt het hier wel op". Ook voor mevrouw De Bruin wogen de verkeersproblemen het zwaarst. Zij vond de toestand nu al levensgevaar lijk. „Leveranciers zetten hun auto op het fietspad en soms op het wandel pad, waardoor de voetgangers de rij weg op moeten. Mijn man zet daarom zijn auto altijd op de Parklaan". De heer J. Plekkepoel (namens de er ven De Bruin) vroeg of de gemeente al eens berekend had hoeveel auto's et geparkeerd zouden moeten worden om het afhaalrestaurant rendabel te maken. Hij meende dat om de baklucht weg te houden er een wel zeer hoge pijp op het restaurant nodig zou zijn „en wat zegt de schoonheidscommissie daarvan?" Hij had al last van de autospuitery „al naar gelang daar gespoten wordt eten wy witte sla, rode sla en soms ook weieens groene sla. Kunnen wij met klachten altyd hier terecht", zo vroeg hy. Hy vond het bovendien ab surd dat naast een brandgevaarlijke benzinepomp ook nog een brandge vaarlijk chinees eethuis werd toege staan. „Er is zeker al toegezegd dat het er komen mag, want er wordt volop ge werkt", zo merkte de heer Plekkepoel op en hij vroeg zich af wat de gemeen teraadsleden daar wel van vonden. „Of zijn dat allemaal ja-knikkers?" Mevrouw Van Grol vroeg zich af waarom er geen kapper in het pand kwam, „er heeft er zich toch een aan gemeld". Nadat mevrouw De Bruin de politie uitgenodigd had om van haar huis uit de verkeerssituatie eens een dag te komen bekijken en de heer W. Peters van de secretarie gewezen had op de uiteindelijke beroepsmogelijkheid bij de Kroon (mevrouw Verlaan: „konsumen- tenbond en Koning Klant zijn er ook nog") werd de zitting gesloten. In navolging van enige andere plaatsen in Nederland, heeft ook Soest thans een architecten-winkel. De „winkel" is gevestigd ten huize van de architect, de heer R. Ch. Dooijewecrd, Valeriaanstraat 181 en is iedere zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur geopend. „De bedoeling is", aldus de heer Dooijeweerd, „gratis adviezen te geven voor kleine bouwproblemen. Beperkte adviezen uiteraard, want het is niet de bedoeling te gaan praten over grote objecten. In dergelijke zaken kan ik natuurlijk wel verwijzen naar andere adressen". De opzet is de vragers wegwijs te ma ken in de doolhof van voorschriften en bovendien te helpen bij globale plan nen voor bijvoorbeeld interne verbou wingen. „Beslist geen juridische bij stand", zegt hij nadrukkelijk. De heer Dooijeweerd, die ook interieur architect is, vestigde zich twee jaar ge leden in Soest.Hijis .o.m. nauw be trokken bij verbouwingen van het Van Arkelinstituut en bouwde in Utrecht, Amersfoort en 't Gooi huizen, bunga lows en adviseerde in deze omgeving bij verbouwingen. Bij een op de Stadhouderslaan met de radarapparatuur gehouden snel heidscontrole werden 64 overtredingen van de maximum snelheid geregistreerd. Er werden snelheden gemeten van 65 en 105 kilometer per uur, terwijl er slechts 50 km p.u. gereden mag worden. De rekeningen worden thuis bezorgd. De heer Z. J. van Homoet, Van Wee destraat 70, is dealer geworden van de op de Twee-wieler RAI uit Italië ge- introduceerde brommer „Fantic t.i." van de gelijknamige fabriek uit Bar- zago. In zijn reclame zegt de fabrikant, dat hij de producent is van „recreationel vehicles". Deze „Fantic" is daar een bewijs van. Het is een lichtgewicht en zeer sta biel uitgevoerde brommer, die even wel zeer „motor-achtig" aandoet. Toch is het geproduceerde geluid niet on beschaamd hard. Voor de veiligheid werd een dubbel- buisframe in gepattenteerde uitvoering gebruikt, waarbij de basis van de bud- dyseat dienst doet als dragend deel van het frame. Verder is een zwaar beproefde telescoop „tele-fork" vering gemonteerd, waardoor soepel rijden verzekerd is. Enkele technische gegeven: motor 49 cc één cylinder tweetact; boring 338 mm, slag 42 mm; ontsteking vliegwiel magneet met een buitenliggende bo- bine. De tankinhoud is vijf liter, de brand stof een gemengde smering met 5 °/o olie. Het gewicht is 58 kg. Het bezine- verbruik is 1 op 40, zodat er ongeveer 200 km zonder bijtanken gereden kan worden. In vergelijking met vele anderen is het apparaat niet duur. Hij is uit voor raad te leveren in de kleuren geel en oranje en binnenkort ook in blauw. De adspirantkoper mag een proefritje ma ken. De moordpartij van Kartoem wekt geen verbazing meer door zijn gemeen heid. De Zwarte-Septemberbeweging specialiseert zich er in met Lod en München als een paar dieptepunten van misdadigheid. Wat wel verbazing wekt is de domheid van deze aanslag, waarmee de Palestijnse zaak geen goed is gedaan, maar dan ook in geen enkel opzicht. De enige die enige reden kan hebben om Zwarte September een beetje dank baar te zijn is de staat Israël omdat deze wandaad het ongelukkig neer schieten van de Libische Boeing, waar mee Israëls naam in de wereld schade leed, in het niet laat vallen. Maar dit is al uitermate dom van de Zwarte September, nog ernstiger is dat nu voor het eerst een dergelijke aktie wordt ondernomen in een land dat zo al niet tot de groep Arabische landen behoort dan toch wel zeer nauw daar bij is aangesloten. Soedan en Egypte hebben nog wel eens plannen gehad voor een politieke unie. De volle aandacht valt nu op de ma nier waarop de Soedanezen de plegers van de moorden verder behandelen. De Zwarte September eist dat hun als hef ware een militaire status wordt toe gedacht, die hen vrijwaart voor ver volging. Maar dat is geen eis die op enige redelijke grond berust. Als Soe dan er enigszins op ingaat dat alleen uit angst nog meer van dergelijke Pa lestijnse attenties te krijgen. En Soedan weet ook dat als het erg soepel is het hek van de dam is; dan hebben de Zwarte-Septembristen als het ware een paradijs gevonden waarin ze zo vrij als wat hun misdadige akties kunnen uit leven. De Arabische landen lokt het een noch het ander uiteraard aan. Steun aan de Palestijnen wordt bij voorkeur monde ling bedreven maar als ze rotzooi ma ken dan wel graag bij de Israëli's en niet op hun gebied. De toch al niet grote geestdrift van Saoedi-Arabië om het Palestijnse verzet te steunen met geld zal nog kleiner geworden zijn nu in Kartoem ook zijn ambassadeur in de knel is gekomen en al heeft het hem dan zijn leven niet gekost. Wat heeft men in vredesnaam probe ren te bereiken. De eisen waren vol slagen onmogelijk. Waarom zou Israël de gevangen Palestijnse vrouwelijke guerill'as loslaten, koning Hoessein de mannen die wilden proberen hem te vermoorden, Duitsland de Baader- Meinhoffgroep en Amerika de moorde naar van Robert Kennedy? Hebben ze werkelijk gedacht dit allemaal inge willigd te krijgen? Zo ja, dan hebben de organisatoren van de overval niet veel inzicht. Het Zwarte-Septembenverk wordt wel gezien als een uiting van de wanhoop van de Palestijnen die niet helemaal ten onrechte menen dat ze door Israël tekort zijn gedaan, maar bovendien door hun eigen verwanten in de steek zijn gelaten wat nog veel meer terecht hun grief is. Maar dit zijn geen uitin gen van wanhoop meer, maar van re gelrechte waanzin. De pogingen die in de laatste jaren gedaan zijn om internationaal één lijn te gaan trekken tegen terreur strand den tot dusver op de weerzin van o.m. de Arabische landen die niet mee wensten te werken aan wat de Pale stijnen zo kon isoleren dat ze voor hun guerillawerk nergens meer een uitwijk- haven zouden hebben, waarvoor bij voorbeeld Libië nogal eens fungeerde. Nu de misère van dergelijke terreur ook op hun eigen gebied is voorgeval len zijn ze er misschien wat meer toe bereid om er iets tegen te doen. De Zwarte September werkt met dit kwe ken van vijanden in de kring die ze te vriend moet houden precies in de hand dat de Palestijnen er nog hopelo zer voor komen te staan dan nu al het geval is. KANTMAN. De T.V.-uitzending over het zwemmen van gehandicapten in het instructiebad „De Turf" moest door niet voorziene omstandigheden verschoven worden naar zaterdag 10 maart a.s. Mocht ook dan door een calamiteit de uitzending niet mogeliik zijn, dan komt ,De Turf" op woensdag 14 maart op het beeldscherm. Het is een onderdeel van de rubriek „Hier en Nu" van de NCRV. Komende uit de richting Amersfoort, raakte mej. J. G. de K. (19) zaterdag nacht bij het nemen van de bocht Van Weedestraat-Burg. Grothestraat de macht over het stuur van haar perso nen auto kwijt. Als gevolg van haar schrikreactie, sloeg de auto over de kop en kwam ter hoogte van de Ko- renweg tot stilstand. Een voorrangs bord sneuvelde en een lantaarnpaal werd beschadigd. De bestuurster kwam met de schrik vrij. De auto wred voor een technisch onderzoek naar het poli tiebureau gesleept. Bij de Gemar werd mevrouw B. R. v. d. D. uit Amersfoort op heterdaad betrapt bij een winkeldiefstal. Aan de kassa rekende zij voor een tientje ge kochte artikelen af. terwijl zij voor vijfmaal zoveel in haar tas had zitten. In de supermarkt Vreman aan de Smitsweg werd mevrouw D. uit Soest betrapt op diefstal. Zij nam zonder te betalen eieren, bier. asperine en plastic bekers mee. Bij Albert Heijn werden twee tien jarige jongens. I. L. G. en E. H. N. betrapt toen zij snoepgoed wegnamen.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1