79 145 98 98 van de Gemeentehof Grote belangstelling voor gemeente-plan „Landelijk Gebied SOESTERBERGSESTRAAT 51B t.o. busstation - TELEFOON 14071 WIJ DRUKKEN DE PRIJZEN OMLAAG KIJKEN - VERGELIJKEN - KOPEN OPGELET „Prijzenkraker-afdeling" Verzet tegen Griekse kolonels groeit @L Bestemming weidevogelgebied discutabel EET NU BLANK KALFSVLEES 500 gram KALFSLAPPEN geen 750 maar 650 500 gram KALFSSTOOFLAPPEN geen 650 maar550 500 gram pracht magere RUNDERLAPPEN geen 675 maar625 Heel kilo magere VARKENSLAPPEN geen 820 maar750 Fijne vleeswaren, zo van het mes 150 gram 150 gram 150 gram 150 gram 100 gram 100 gram 150 gram gebraden GEHAKT SENATORWORST SNIJWORST, grof of fijn j QQ ONTBIJTSPEK j OO gebraden VARKENSFIKANDO gebraden VARKENSROLLADE FILET D'AMERICAN 2 rol Hooimeier BESCHUIT slechts 69 Voorraadpak FLEURIL geen 498 maar398 500 gram MACARONI geen 79 maar59 1000 gram DIEPVRIES SPINAZIE geen 149 maar129 250 gram Kanis en Gunnik SNELFILTER KOFFIE geen 220 maar198 Jampot kleine ZILVERUITJES geen 89 maar75 Literblik fijne DOPERWTEN merk Picolo geen 98 maar89 2 stuks KEUKENROLLEN merk Page geen 250 maar179 Eigen import op fles 2 flessen ROSÉ D'ANJOU A.C. kwaliteit, geen 675 maar595 Binnen enkele weken zal onze zaak vergroot zijn met een Wij houden u op de hoogte LET OP UW DAGELIJKSE ARTIKELEN EN VERGELIJK DE PRIJZEN: VANAF HEDEN: 1 liter MAGERE DAGMELK slechts69 2 liter VOLLE DAGMELK125 Heel liter KARNEMELK nu55 Kilo's pak WITTE SUIKER, geen 130 maar115 GROENTEN en FRUIT Heel kilo goudgele ANDIJVIE 200 gram CHAMPIGNONS Kilo BRUSSELS LOF, kort en dik149 Grote KOMKOMMERS per stuk79 Heel kilo HARDE UIEN49 Heel kilo 1ste soort BANANEN 6 stuks grote CITROENEN 1'/2 kilo SINAASAPPELEN, vol sap159 1'/a kilo HANDAPPELEN, Ingrid Marie 179 1'/2 kilo pracht hand GOUDREINETTEN189 Geen courant ontvangen? Voor 7 uur bellen 13982 Na 7 uur bezorgd. Kredieten ten behoeve van het onderwijs Hogere huur voor gebruik gymnastieklokaal Nieuwbouw woningen op het terrein achter de Julianalaan Hoofdleidster kleuter school ..De Kievit" neemt ontslag Wijziging koopavond Woningmarktonderozek was duurder dan geraamd Wijziging legesverordening Gemeenteraadsvergadering Soester Courant van donderdag 8 maart 1973 De belangstelling voor de voorlichtingsavond over het bestemmingsplan „Lan delijk gebied" welke vrijdagavond in de zaal van de brandweerkazerne ge houden werd, was zo groot dat er stoelen te weinig waren om allen een gerie felijke zitplaats te geven. Een deel van de 170 belanghebbenden moest genoe gen nemen met een tafel als zetel. Het plan waarvoor men gekomen was, komt in de plaats van het uit 1961 daterende uitbreidingsplan in hoofdzaken. Na een welkomswoord en een korte toelichting door de wethouder van openbare werken, mevrouw M. Walter- Van der Togt, vertelde de heer P. Kant, verbonden aan het bureau OD 205, adviseurs voor planologie, archi tectuur en landschap te Delft, een en ander over de totstandkoming van het nieuwe plan. Daarin werd rekening gehouden met de agrarische bedrijven in het Soester- veen, De Paltz, Pijnenburg, 't Hart, het grootste deel van de Eemvallei en met de voormalige akkerbouwgrond, nu grotendeels omgezet in grasland, ten zuiden van de Birkstraat. In 1962 telde Soest nog 139 agrarische bedrijven, in 1970 waren het er nog maar 88. Hiervan liggen er 50 in het bestemmingsplan landelijk gebied en dan hoofdzakelijk in de Eemvallei. Enkele argrarische gebieden in het Veen, op 't Hart en nabij de Stadhou- derslaan zijn buiten dit plan gelaten. In 1970 was de gemiddelde grootte in Soest 10 tot 20 ha. De heer Kant vond dat niet verschrikkelijk groot. Het be treft in het algemaen melkveehoude rijbedrijven, in combinatie met een zekere mate van verdeling. De heer Kant meende dat er sprake was van een prettige combinatie en stelde dat vergeleken met de landelijke situatie, het argrarische bedrijf is Soest een redelijke toekomst heeft. Hij noemde de indeling van de be drijven ten opzichte van de erbij be horende grond redelijk, ondanks de aanwezigheid van enkele storende ele menten. Dat waren de spoorlijn, de Birkstraat en ook in mindere mate, de Peter van den Breemerweg, de Lan ge Brinkweg en het Kerkpad. In het plan zijn verschillende agrarische be stemmingen gehanteerd; ondermeer in Pijnenburg, waar rekening werd ge houden met de landschappelijk kwali teiten, gvormd doer houtvallen en bos jes. Ook de omgeving van de Birkstraat noemde hjj een belangrijk landschappe lijk gebied. Het ligt in de overgangs zone van de hoge, droge Heuvelrug, naar de lage, natte Eemvallei. „Zo'n gebied is bjjna nergers meer aanwezig, behalve in behoorlijke mate in Soest. Daar moeten we erg zuinig mee zijn", aldus de heer Kant. Een groot deel ten zuiden van de be bouwde kom is in het plan opgeno men, ook het militaire terrein De Vlasakkers. Het plan geeft verder een aanzienlijk gebied aan voor bijzondere militaire doeleinden, met mogelijkheid tot bebouwing; een deel als water wingebied; een agrarisch gebied met landschappelijke betekenis, ondermeer Pijnenburg en het gebied rondom de Birkstraat; een agrarische produktie- gebied en, bij de Eem, een weidevogel- gebied. Hierover vroeg de heer J. H. Hilhorst of dit niet inhield dat de agrariërs dan sterk in eventuele mogelijkheden zou den worden beperkt. De bestemmin; weidevogelgebied leek hem bepaald niet 'n mogelijkheid om de landerijen optimaal te laten functioneren. „De boe ren moeten maar afwachten welke remmende maatregelen de overheid neemt, al dan niet gesteund door mi lieugroepen". De heer Hilhorst twijfel de aan de belangrijkheid van het ge bied voor de vogels. „Er is net één paar vogels per ha; in het bebouwde gebied is het soms wel het tienvou dige". Hij meende daarom dat de aan duiding weidevogelgebied zonder be zwaar kon vervallen. De heer Kant sprak dit tegen. De aan wijzing als weidevogelgebied beteken de in ieder geval behoud van het ag REEHORST-Supermarkt risehe gebied, waardoor allerlei onge wenste ontwikkelingen konden worden afgremd. Hij wees erop dat broedgebie den voor "weidevogels, zoals die in Nederland voorkomen, elders in Europa nauwelijks te vinden zfjn. Slechts dagrecreatie De heer W. de Koning informeerde naar de bestemming van het pension voor buitenlandse werknemers „Het Witte Huis" in het geheel. Mevrouw Walter antwoordde, dat het in een agrarisch gebied ligt, waarin het een bijzondere bestemming heeft gekregen. In afwachting van het bestemmings plan landeliik gebied, waarin Het Witte Huis gelegaliseerd wordt, heeft het ge meentebestuur gemeend een tijdelijke vergunning af te 'moeten geven voor dde bouw van een semi-permanent tehuis achter de villa „De Birkt". Naar haar mening is het nodig dat er ge bouwd word voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. Zij zei ook dat het niet de bedoeling was in Soest andere dan dagrecreatie toe te staan. Als we toestemming geven voor ver- blij fsrecreatie zijn we bang dat er ca- ravangebieden ontstaan en dat willen we voorkomen", aldus mevrouw Wal ter. De weg-over-de-Eng, in dit plan niet op de tekening opgenomen, kwam nog ter sprake, evenals de naturistenkam pen aan de Birkstraat en de verkeers situatie op de A.P. Hilhorstweg. die als landbouw- en recreatie weg bedoeld was en steeds meer gebruikt wordt ls sluipweg. Nadat alle vragen beantwoord waren, werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld de op het plan betrekking hebbende tekeningen te bekijken. Voor het treffen van voorzieningen voor de brandpreventie vraagt het be stuur van „De School met den Bijbel" ten behoeve van de Da Costaschool aan de Prins Bernhardlaan een kre diet van 700 gulden. Dat bestuur vraagt eveneens een kre diet, groot 14.000 gulden, voor de aan schaf van liederenbundels. Deze bun dels zullen gebruikt worden op alle onder dit bestuur staande scholen te Soest en Soesterberg. Het liedboek is, tot stand gekomen in samenwerking tussen verschillende kerken, verenigd in de Interkerkelijke Stichting voor het Kerklied. De inhoud bestaat uit de psalmen in de nieuwe berijming en 491 gezangen, met eenstemmige muziek. Het bestuur van de Stichting Van der Huchtscholen vraagt een krediet van 1300 gulden voor het aanschaffen van materiaal voor het inrichten van het eerste leerjaar als spelleerjaar. Het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest vraagt een krediet, groot 5000 gulden, voor de aansluiting van de kleuterschool aan de Maria&traat,op .de straatriolering. Het R.K. Kerkbestuur van de parochie H.H. Petrus en Paulus verzoekt de gemeente de huur voor het gymnas tieklokaal van de R.K. Mavo mèt in gang van 1 januari 1973 te verhogen tot 5,40 per uur. Deze zaal is in de avonduren ter beschikking van de sportstichting, die voor verhuur aan diverse sportverenigingen zorgdraagt. Het kerkbestuur stelt dat de exploita tiekosten van het lokaal in de afgelo pen tijd aanzienlijk zijn gestegen er dat deze niet meer gedekt worden door de thans geldende huurprijs van ƒ3,30 per uur. REMBRANDTLAAN18 - TEL. 02155-14785 Op het terrein, gelegen ten zuiden van de Julianalaan, nabtf de Lazanwberf, zullen in de toekomst een 75-tal eengezinswoningen gebouwd worden. Aan de raad wordt gevraagd voor de realisatie van dit plan, dat in eerst* instantie de bouw van 24 woningen betreft, een krediet van 150.000 gulden beschikbaar te stellen. In dit bedrag is onder meer begrepen de aanleg van een voetpad naar de Julianalaan, de aanleg van een nood weg naar de Korte Bergstraat, de aan leg van een plantsoen, straatverlich ting, het slopen van enige opstallen en het rooien van vruchtbomen. Het gehele plan, dat nog verdere uit werking behoeft, strekt zich uit over het terrein achter de woningen aan de Julianalaan, van de Korte Bergstraat tot aan de Waldeck Pyrmontlaan. T.z.t. zal voor de ontsluiting van dit gebied een nieuwe weg aangelegd moeten wor den vanaf de Korte Berkstraat met aansluiting op de Julianalaan dan wel de Waldeck Pyrmontlaan. Het plan zal eerst uitgevoerd kunnen worden als o.m. de hockeyclub het nieuwe sport complex aan de Noorderweg kan be trekken. Met de aanleg daarvan is men nog niet begonnen. Van het nu gevraagde krediet zullen het bestaande voetpad van de Juliana laan naar de Lazarusberg en de be staande zandweg in het verlengde van de Wilhelminalaan. verhard worden. De caravan-opslagplaats zal moeten verdwijnen. Bij brief van 14 februari j.1. heeft de hoofdleidster van de openbare kleuter school „De Kievit" aan de Smitsweg, mejuffrouw E. Hobby, de gemeenteraad gevraagd haar ontslag te willen ver lenen. Op verzoek van de winkeliersvereni ging Soest zal de „verordening koop avond" zodanig gewijzigd worden dat de koopavond wordt verschoven naar donderdag in het geval dat algemeen erkende christelijke feestdagen, waar onder Goede Vrijdag, en nationale feest- of gedenkdagen, op vrijdag val len. Het woningmarktonderzoek in de re gio Eemland, dat begin 1972 heeft plaats gevonden, heeft 28.000 gulden meer gekost, dan oorspronkelijk ge raamd werd. De kosten werden begroot op 200.000 gulden. Van dit bedrag is 75 °/o bijge dragen door het Rijk en de Provincie. De resterende 25 zijn ten laste ge komen van do negen tot de regio Eem land behorende gemeenten, naar rato van de inwonersaantallen. Soest stelde in 1971 oen krediet van 9000 gulden beschikbaar en moet daar nu 1775 gulden bijdoen. Op voorstel van burgemeester en wet houders zal de leges verordening gewij zigd worden. De leges voor het ver strekken van de tot een bestemmings plan behorende ongekleurde kaart, toe lichting en voorschriften zal volgens het voorstel 25 gulden gaan bedragen. Voor de ontheffing van het sluitings uur van café's, restaurants en cafe taria's zal berekend worden, indien de ontheffing voor één dag geldt, gedu rende het eerste uur vier gulden, voor elk volgend uur 75 cent. Indien de ont heffing voor een week geldt viermaal de bovenvermelde bedragen; voor een maand achtmaal; voor een kwartaal twaalfmaal en voor een jaar vieren twintig maal het eerder vermelde be drag. De Griekse kolonels hebben het nu moeilijker dan ooit in de bijna zes jaar van hun bewind. De studentende monstraties van de laatste tijd zijn weer volgens het gebruikelijke recept in elkaar gemept en de rechtbanken hebben weer even op volle toeren ge draaid,w aarbij het opvallend was dat het aantal veroordeelden betrekkelijk gering was, zeker in verhouding tot de omvang der betogingen. Ook dit is een taktiek. Het kleine aan tal vonnissen moet de indruk vestigen of er eigenlijk niet zoveel aan de hand was. Maar er moeten wel weer genoeg straffen uitgedeeld worden om de lust tot demonstreren te laten vergaan bij de tachtigduizend studenten. Deze tak tiek van doodzwijgen plus intimidatie heeft tot dusver aardig gewerkt, maar het is de vraag of dit zo doorgaat. De studenten zijn hardnekkig. Het kolo nelsregiem werkt overigens niet alleen met de zweep maar ook met honing. Lagere prijzen in de mensa's, gratis medische verzorging, vrijkaarten voor uitvoeringen, een royaler systeem van studietoelagen zijn eerder gebruikt om de studenten zo vriendelijk mogelijk te stemmen. Maar deze attenties wer den niet geaksepteerd, althans niet als ruil voor de vrijheid van de stu dentenorganisaties. De verkiezingen die daarvoor werden gehouden werden grof vervalst om als het ware funktio- narissen van het regiem in de besturen te krijgen. Zo begon de boycotaktie op de univer siteiten - naast de door de kolonels beheerste studentenorganisaties kwa men illegale vrije op die niet van plan bleken hun akties tot het verborgene te beperken. Voor het eerst is er een massale krachtmeting tussen instellin gen van het regiem en de tegenstanders ervan. Beloften Twee middelen hebben de kolonels ge hanteerd om het land naar hun hand te zetten. Enerzijds was er het brute bewind waarvan dagelijks de slacht offers getuigen van hun martelingen - dit niet per ongeluk; de Grieken moe ten weten dat hun marteling kan wachten als ze dwars liggen: dit is ook een methode om de neiging tot verzet te laten bekoelen. Anderzijds moest het militair organisatietalent be wijzen dat de kolonels in staat waren om de staat zoveel beter te leiden dat een groeiende welvaart er het gevolg van was. De intimidatie heeft kennelijk niet af doende gewerkt: er zijn nog steeds Grieken die zich niet van verzet laten weerhouden. En de ekonomische op bloei is er niet gekomen - integendeel: de inflatie is op weinig plekken zo voelbaar in Europa als in Griekenland. Het regiem heeft nog een tijdlang de goodwill van de intelligentsia probe ren te verkrijgen door beloften af te leggen over een spoedige terugkeer naar een demokratische samenleving. Na bijna zes jaar is die belofte voor niemand nog geloofwaardig meer en meer en meer stemmen durven zich te gen de kolonels te verheffen, bijvoor beeld oud-premier Kanellopoelos. De dwang had geen sukses, het paaien ook niet. de verbeterde ekonomie bleef uit; allemaal faktoren die de kolonels laten vrezen dat het voorbeeld van de studenten aanstekelijk zal werken en ook andere, grotere groepen van de samenleving in beweging zal brengen, waarvan de onderdrukking steeds moeilijker en moeilijker wordt. De raad van de gemeente Soest is opgeroepen tot bijwoning van een vergadering van de gemeenteraad op donderdag, 15 maart 1973, om 19.30 uur, de zaal van de brandweekazerne, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 21 de cember 1972, 18 januari 1973 en 15 fe bruari 1973, alsmede van de bij de se cretaris ter inzage liggende notulen van deb esloten vergadering van 21 decem ber 1972. 2. Ingekomen stukken. Brief d.d. 3 januari 1973 van me vrouw J. R. Kompeer, Ossendamweg 8 te Soest omtrent de verkeerssituatie op de Ossendamweg met het voorstel te antwoorden overeenkomstig de bij de raadsstukken ter inzage gelegde ont- werp-brief. b. Brief d.d. 15 januari 1973 van me vrouw W. Blommers-Hanekroot, Von dellaan 19 te Soest inzake het verkeer op de Vondellaan/Ossendamweg met het voorstel te antwoorden overeen komstig de bij de raadsstukken ter in zage gelegde ontwerp-brief. e. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Brief d.d. 17 februari 1973 van me vrouw A. M. v. d. Meulen-ten Cate in zake handhaving verzetsmonument met omringend plantsoen-gedeelte nabij de Ir. Menkolaan met voorstel te berichten overeenkomstig de bij de stukken ter inzage leggende concept-brief. e. Brief d.d. 27 februari 1973 van het bestuur van de afdeling Soest van de vereniging tot bevordering der bij enteelt in Nederland betreffende een erkentelijkheidsbetuiging voor het feit, dat de bespuitingen met giftstoffen van bermen en beplantingen in Soest tot een minimum worden beperkt, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot vaststelling van de ver ordening tot regeling van het functio neel leeftijdsontslag van ambtenaren in dienst van de gemeente Soest. 4. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van door de vereni ging tot voortzetting van Patrimonium's Woningbouw te sluiten geldleningen. 5. Voorstel tot vaststelling van de ver ordening tot het verlenen van een ver goeding in verplaatsingskosten aan het gemeentepérsoneel. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aansluiten van een dertigtal gemeentewoningen op het gemeentelijk rioleringsstelsel. 7. Voorstel tot het benoemen van een lid van het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de ontsluiting van gronden nabij de Lazarusberg ten behoeve van de bouw van een aantal woningen. 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het treffen van voorzieningen met be trekking tot de brandpreventie ten be- hoeve van de Da Costaschool voor g.l.o.; b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest en het bestuur van de vereniging voor chris telijk onderwijs te Soesterberg, voor- het aanschaffen van liederenbundels ten behoeve van de christelijke scho len te Soest/Soesterberg; c. het bestuur van de stichting Van der Huchtscholen te Soest voor het aanschaffen van materiaal ten behoeve van een speelleerklas van de Van der Huchtschool voor g.l.o., alhier. 10. Voorstel tot het wijzigen van een huurovereenkomst betreffende het gymnastieklokaal bij de r.k.-school voor m.a.v.o. 11. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een aanvullend krediet ten be hoeve van een woningmarktonderzoek. 12. Voorstel tot beëindiging van de huurovereenkomst met B.V. Las- en Metaalbewerking „Soesterberg" terzake van een bedrijfspand aan de Kampweg te Soesterberg. 13. Verkoop van grond aan: a. de Nijverheidsweg aan J. J. Schans te Soest: b. de Koningsweg aan de Stichting Donarium te Amsterdam. 14. Voorstel tot wijziging van de leges- verordening. 15. Voorstel tot inbreng en uitneming van gronden van het grondbedrijf. 16. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 17. Voorstel tot het benoemen van twee leden in de beheerscommissie voor het St. Jozephgebouw. 18. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffrouw E. Hobby als hoofdleidster aan de openbare kleu terschool „De Kievit" aan de Smitsweg, alhier. 19. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Stichting voor Katho liek Onderwijs te Soest voor het aan sluiten van de r.k.-kleuterschool aan de Mariastraat op het gemeenteriool. 20. Voorstel tot wijziging van de „Ver ordening Koopavond". 21. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet", zulks ten behoeve van een houtzagerij op/in het perceel le Heeserlaantje 58, alhier. 22. Voorstel tot ruiling van grónden met opstallen aan de Den Bliekïaan en de Eigendomweg met H. J. Westening. 23. Voorstel tot het weigeren van een ontheffing als bedoel in artikel 1 van de ..Zoneverordening Hinderwet" ten behoeve van een agrarisch bedrijf op'in het perceel Insingerstraat 1.9 te Soest, (zie agendapunt 16 van de ver gadering van 21 december 1972). 24. Voorstel tot het aangaan van een rechtsgeding waarbij de gemeente de naleving van een gesloten koopover eenkomst vordert.

Soester Courant | 1973 | | pagina 3