Kwestie vergoeding schoolzwemmen biJ de Raad van State Leerlingenuitvoeringen Regionale Muziekschool in Soest paal voor sportzaal Soest-zuid officieel de grond in Eerste Donderdag 15 maart 1973 51e jaargang no. 29 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 11152- Postgiro 126156 Koninklijke belangstelling voor tentoonstelling Willem Reijers Schipper's Hout- en Triplexhandel van Hilversum naar Soest Middelman modeshows in Open Hof en in De Rank Eiermarkt Het oog gericht op een zinloos referendum Knap gespeeld politiek spel Turk aangehouden Lastige jongens Celuigen van aanrijding gevraagd Gemeenschap leed door protesten een renteverlies van 44.000 gulden Oplossing mogelijk geweest Amnesty International afdeling Soest vraagt nog hulp Zaterdag gaat Luchtmachtmuseum weer open Auto botst tegen bankgebouw Soedanese onderscheidingen voor Nederlandse vliegtuigbemanning Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere donderdag S0ESTER COURANT H.K.H. Prinses Beatrix heeft maan dagmiddag een bezoek van ruim een uur gebracht aan de overzichtstentoon stelling van werk van de beeldhouwer Willem Reijers in het Artishockgebouw. De Prinses werd ontvangen door de directeur van Artishock, de heer André van Oudheusden en door de weduwe van de overleden beeldhouwer, me vrouw Reijers. Zij toonde grote be langstelling voor de opgestelde plas tieken, de vele foto's en schetsontwer pen van de verschillende geplaatste monumenten en ook voor de klank beelddia's met gesproken teksten van Pierre Janssen, die getoond werden door de zoon van de beeldhouwer, de heer Zeger Reijers. Schipper's Hout- en Triplexhandel in Hilversum heeft een zodanige uitbrei ding ondergaan, dat het bedrijf thans drie maal zo groot is als vorig jaar. De uitbreiding is verkregen door het in gebruik nemen, op 1 maart j.1. van een nieuw gebouw op het industrieter rein in Soest. Het gebouw bevat 3.000 vierkante meter opslag, een kantoor en een toonzaal van 300 vierkante meter. Deze is" bestemd voor de expositie van luxe keukens. Het bedrijf handelt voorts in plaat materiaal, zoals board, triplex, meubel en spaanplaat. De vennootschap betrekt haar waren uit het binnenland, doch ook via directe import uit het verste buitenland, zoals Taiwan, de Philip- pijnen en Maleisië. Zij levert deze goe deren door aan aannemingsbedrijven, meubelmakerijen en houtdetaillisten door het gehele land. Het bedrijf is jarenlang uitsluitend ge vestigd geweest aan de Naarderstaat te Hilversum. De laatste jaren deed ruim tegebrek zich sterk gevoelen en werd noodgedwongen gebruik gemaakt van verscheidene opslagruimten, verspreid over heel Hilversum. Gebrek aan uitbreidings- of andere bouwmogelijkheden in het radio- en televisiedorp noopten de directie uit te zien naar bouwgelegenheid in de om geving. Tenslotte werd besloten een gunstig gelegen stuk grond te verwer ven op het industrieterrein van de ge meente Soest. Hier bestaat nog ruimte voor een verdere uitbouw. Met ingang van 1 januari j.1. is het welvarende bedrijf een besloten ven nootschap geworden, waarvan de direc tie in handen is van de heren H. C. Schipper Sr. en H. C. Schipper Jr. De heer H. C. Schipper Sr., heeft het bedrijf in 1934 samen met zijn vader, A. Schipper Sr., opgericht. Het be drijf heeft thans twintig personeels leden. Op 8 maart wordt het nieuwe gebouw in Soest officieel geopend met een ont vangst voor de leveranciers. Op 9 maart volgt een receptie voor de klanten. Op 17 maart is tijdens een „open dag" iedere belangstellende welkom. Voor nadere inlichtingen kunt u zich richten tot tel. 02155-19756. In samenwerking met de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseren Middelman afd. Dameskleding en Mikimo Kin derkleding een drietal modeshows. Leden van de Vereniging zullen als mannequin optreden, terwijl ook enige kinderen de nieuwste modellen kinderkleding zullen tonen. Daar zeer grote belangstelling ver wacht wordt, zullen, drie shows wor den gehouden, twee in De Rank (Soes- terbergsestraat) op dinsdag 20 maart om 14.15 en 20 uur en één in de Open Hof (Soesterveen) op woensdag 21 maart om 20 uur 's avonds. De toegang tot de shows is geheel gratis; zelfs het kopje koffie in de pauze wordt u aangeboden. Het enige, dat u hebt te doen is een kaart afhalen bij Middelman Mode, Torenstraat 19. Voor de middagshow in De Rank, om 14.15 uur, zijn nog slechts een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar, aangezien, de leden van de Ned. Ver. van Huis vrouwen op deze Middagshow voorrang hebben. Voor de avondshows in De Rank op 20 maart en in de Open Hof op 21 maart zijn nog volop kaarten verkrijgbaar. Maar haast u. Zie ook de advertentie in dit blad. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 35.000 stuks hoendereieren in prijzen van 13,25 tot 14,75. Mid- denprijs 13,90. Prijs per kg 2,17. Een referendum is alleen mogelijk door de vraag simpel te houden zodat er met ja of nee op geantwoord kan wor den. Zo ook in Noord-Ierland waar men mag kiezen tussen blijven in het Verenigd Koninkrijk of daarbuiten sa mengaan met de republiek Ierland. Die vraagstelling is zo simpel dat ant woorden niet goed mogelijk is terwijl de feitelijke omstandigheden zo inge wikkeld zijn. Om maar iets te noemen: bij opiniepeilingen in het noorden wa ren er 28 procent voor een herstel met grotere macht voor het eigen parlement Stormont, 16°/o voor totale integratie met Engeland, 13 voor direct be stuur vanuit Londen zoals 't nu is. Al deze lieden moeten ja zeggen op de eerste keus, maar onderling zijn ze 't verre van eens - sommigen haten elkaar nog meer dan de lieden die voor een here nigd Ierland zijn. Daarom is het refe rendum al bij voorbaat zinloos gewor den. Het wordt dit nog meer doordat de katholieken zijn opgeroepen tot boycot wat inhoudt dat in de katholie ke wijken ook degenen, die misschien wel zouden willen stemmen het hart niet hebben om dit te doen. In de protestantse wijken zal geen katholiek misschien thuis durven blijven. Ook dit vervalst de uitslag al. En of dit niet srenoeg is, heerst er onder de protes tanten een grote apathie. Dominee Paisley is een grote campagne begonnen om de Noord-Ieren in te prenten dat ze deel moeten nemen aan de volksstemming omdat iedere thuis blijver zijns inziens de „vijand steunt". Waar de politicus-predikant tegenin probeert te gaan is de overtuiging dat de uitslag toch bij voorbaat al vast staat: de unionistische partijen hadden bij de laatste verkiezing bijna 650.000 van de ruim een miljoen stemmen (door het distriktenstelsel is hun meerderheid dan in zetels veel groter). Nu, en als de tegenpartij toch blijft, waarom zou men zich dan de moeite nemen om te gaan vertellen wat toch al bekend is. Het enige wat in de uit slag interessant is, is of Paisley en de zijnen toch nog een half miljoen man ertoe krijgen om pér referendum uit te spreken dat ze bij het Verenigd Ko ninkrijk willen blijven. Wat uit het referendum niet kan blij ken en waarvoor de opiniepeilingen ge woon niet betrouwbaar genoeg zijn, dat is dat er tientallen meningen zijn over de toekomst met de genoemde 28 procent als de sterkste groep en ver der vele met rond de tien procent, plus nog een paar van enkele procenten. Juist het ontbreken van een toekomst gedachte waarvoor een echte meerder heid kan groeien maakt, dat het pro bleem-Ulster zo onoplosbaar is. En het referendum is zeker geen richtingwij zer in dit opzicht - wie of wat dan wel is nog net zo duister als het jaren ge leden was, zo niet duisterder. KANTMAN. De weg naar een nieuw kabinet ligt bezaaid met voetangels en klemmen, om niet te spreken van landmijnen. Formateur Burger zoekt hoe hij ont ploffingen kan voorkomen en niet in een klem komt te zitten. Hij waagde een flinke stap naar een paar man van de ARP en kwam daardoor ook dicht bij de KVP. Fraktieleider An- driessen was toen wel bereid om nóg maar eens samen te praten. Dat schiep echter in Den Haag de verwachting, dat Burger er toch in zou slagen een kabinet van progressieven met kon- fessionelen tot stand te brengen. Na olies wat er zich al over heeft af gespeeld vraag je je wel af; hoe is het in vredesnaam mogelijk? En dan moet je wel tot dek onklusie komen, dat alle partijen van tevoren hebben geweten dat het hierop moest uit draaien, maar dat er een uiterst sub tiel spelletje voor moest worden op gevoerd om de eigen achterban er mee te verzoenen. In het begin van de week leek het er even op dat dit zou lukken. Twee medespelers van de ARP en dan nog vier van de KVP. Maar ho, zei de CHU, wij zijn er ook nog en we zou den als konfessionelen gezamenlijk optrekken, dus ook een ministerszetel voor iemand van onze partij. Dat zou den dan zeven zetels van die kant worden. Doch daarop had Burger zijn poging niet gebaseerd, want de pro gressieve drie willen per se vast hou den aan een verdeling van tien voor hen en zes voor de konfessionelen. Dus geen zetel voor de CHU. Maar dan komt de christendemokra- tische samenwerking in gevaar en <^at willen ARP en KVP toch liefst ver mijden. Zonder een zetel voor de CHU zouden ze dan toch een kabinet Den Uyl niet kunnen „gedogen". Zo zit Burger dan toch weer in last. Hij zit klem tussen de linkse en de konfes- sionele drie. Zijn poging kan nu alleen nog slagen als er ergens een konses sie wordt gedaan. Dat zou kunnen zijn dat de KVP ge noegen neemt met drie inplaats van vier ministerposten en dat die ene zetel wordt gekompenseerd door de KVP nog een van de belangrijkste ministeries toe te schuiven. Ook zou de huidige impasse er toe kunnen noodzaken om dan nog maar een ze ventiende ministerie te kreëren, al wordt het dan wel helemaal een vreemd handeltje. Dat de linkse drie nog meerzouden toegeven en uitein delijk toch genoegen nemen met. een tien-zeven verdeling lijkt welhaast uitgesloten. Daarvoor heeft men zich al te sterk vastgelegd op de genoemde verhouding, terwijl de samenwerking toch al konsessies vereist. In de kleedkamers van de linkse drie blijft het opmerkelijk stil. Men wil er regisseur Burger niet in de wielen rijden, wetend dat het gedachte kabi net ook aan hun zijde nog wel hef tige debatten zal opleveren. Want dat script „Voorkeur '72" zal zeker niet zo ten tonele kunnen worden gebracht als het oorspronkelijk werd geschre ven. Er zal wel iets van tot later verschoven moeten worden. Het is wederom de vraag of regisseur Burger de aanvaardbare rolbezetting nog zal weten te vinden. Hij is een vasthoudend man, doch zonder een nieuwe konsessie aan de ene of aan de andere kant komt hij er niet uit. En men heeft aan de huidige stand punten al zoveel ruchtbaarheid gege ven! Dat maakt het verder onderhan delen er niet gemakkelijker op. Doch de konfessionelen staat ook vriiwel geen andere weg meer ooen. Als Bur ger zijn poging moet staken, zou het toch nu wel erg vreemd aandoen als toch nog weer met de VVD het zouden dan uiteindelijk de konfessionele drie gaan proberen. In dat bezwaar schuilt voor Burger nu nog de grootste kans om toch nog te slagen. De 30-jarige Turk M. A. werd door de poltie uit de woning gehaald, die hij tegen de zin van de bewoner was bin nengedrongen. De man bleek niet in het bezit te zijn van geldige verblijfs- papieren. In het politiebureau verniel de hij de inventaris van zijn cel, toen hij er 's avonds om tien uur, te vroeg naar zijn mening, in werd opgeborgen. De man zal zo spoedig mogelijk op transport naar zijn geboorteland wor den gesteld. Negen Amersfoortse jongens, in leef tijd variërend van 16 tot 19 jaar, maak ten het winkelier R. aan de Soester- bergsestraat lastig. Zij maakten ruzie over een weggenomen appel, en sme ten R. een zak melk naar zijn hoofd. Na op het politiebureau ernstig over hun wangedrag onderhouden te zijn, werden zij door hun ouders meegeno men. Zondagavond tussen 18.05 en 18.15 uur, werd op de Kerkstraat ter hoogte van bakkerij Van Brummelen, de 15-jarige jongen R. A. C. uit Soest aangereden door een auto. De jongeman bleef met een hersenschudding en schaafwonden aan zijn gezicht op het wegdek liggen. Een passerende Amsterdamse arts bracht hem naar huis. De automobilist die de aanrijding ver oorzaakte, was, zonder zich om zijn ilachtoffer te bekommeren, doorgere- éfcn. De politie vraagt getuigen van deze aanrijding zich met haar in verbinding te stellen. Grote officiële belangstelling bestond er maandagmorgen voor het slaan van de eerste merkpaal voor de sportzaal, welke gebouwd wordt op de hoek van de Ossendamweg en de Oude Utrechtseweg. De burgemeester hanteerde daarvoor een grote houten hamer, waarmee zij met enkele forse klappen de paal stevig op zqn plaats zette. Als dank voor het verrichtte werk ont ving zij van de bedrijfsleider van de Hollandse Bouw Combinatie n.v., de heer Cupido, een kleine moker en een boeketje bloemen. In hotel Van den Brink voerde de wethouder van sportzaken, de béér K. de Haan, het woord. Hij memoreerde de vele trubbels die aan de uitvoering van het plan vooraf gingen. Was het oorspronkelijk de bedoeling de zaal in Soestdijk te bouwen, door de vele be zwaren van omwonenden had men daarvan afgezien. De bezwaren van de bewoners aan Ossendamweg en Oude Utrechtseweg waren opgelost dankzij een andere instelling van de bezwaar den ten aanzien van het plan. De heer De Haan noemde deze sport zaal een vorm tussen een sporthal en een gymnastiekzaal, waarvan naast de scholen ook verenigingen, die voor het bedrijven van hun sport een kleiner vloeroppervlak nodig hebben, gebruik konden maken. Om het verenigingsle ven tegemoet te komen was bij de zaal een vergaderruimte gepland, waarvan hij wist dat er grote behoefte aan be stond. Hij hoopte dat de bouw spoedig zou verlopen en dat de zaal bij de aanvang van het niéuwe schoolseizoen in gebruik genomen zou kunnen wor den. De burgemeester complimenteerde de sportstichting en het gemeentebestuur, met name de vier wethouders, met de aanvang van de werkzaamheden. Zij zei het te betreuren dat de zaal niet in' Soestdijk gebouwd kon worden „maar als de mensen elkaar zo weinig gunnen wordt het moeilijk". Toen zij pas in Soest was had zij het gevoel gekregen dat hier weinig te verwezen lijken viel, omdat er altijd wel iemand bezwaar maakte. Onder vele toeziende ogen slaat de burgemeester het „merk"-paaltje voor de nieuwe sportzaal de grond in. Zij had het prettig gevonden het merk- paaltje te hebben mogen plaatsen en was erg blij te weten dat dat paaltje ook wezenlijk dienst deed bij de bouw. De zaal wordt gebouwd door de H.B.C. uit Den Haag, naar een ontwerp van de Baarnse architect A. A. Bos. Het krediet, groot 822.800 gulden voor de bouw-, inrichtings- en bijkomende kos ten werd op 16 september 1972 goedge keurd door Gedeputeerde Staten. De zaal krijgt een oppervlakte van 16 x 28 meter en een hoogte van zeven meter. Verder komen er twee kleedkamers, een wasruimte, welke door middel van een schuifwand in tweeën gedeeld kan worden en waarin men ook voeten wasplaatsen, douches en toiletten aan treft, een hal met een personeelsruim te, een toestellenberging, een vergader ruimte en een c.v.-ruimte. De warmte in de zaal zal vanuit het plafond ko men. Aan de straatzijde is een klein parkeerterreintje gepland. De gemeen telijke plantsoenendienst zal een groen voorziening aanbrengen. Door de protesten van de bewoners van de Beetzlaan leed de gemeenschap een renteverlies van onbenut kapitaal van ruim 44.000 gulden. De uit 1970 stammende kwestie inzake vergoeding schoolzwemmen, tussen het gemeentebestuur en de Stichting Van der Huchtscholen, diende vorige week voor de Raad van State in Den Haag. Namens het schoolbestuur lichtte de heer Van Vliet het standpunt van de school toe. Zij had in 1970 aan de ge meente een vergoeding van 800 gulden gevraagd, als bijdrage in de kosten voor het zwemmen onder schooltijd. Dat zwemmen gebeurde in een periode dat de school geen gebruik kon maken van de gemeentelijke sporthal, omdat, con form de afspraak, mavo-leerlingen er beslag op gelegd hadden. Voor de werkgroep van Amnesty In ternational is er nog dringend behoef te aan enkele mensen, die zich na een inwerkperiode willen inzetten voor voorlichting, propaganda en fondsen werving. Het secretariaat ziet hun aanmelding graag tegemoet aan het adres van A. Elderenbosch, Wiardi Beckmanstr. 320, Soest, tel. 17001. Ingaande zaterdag 31 maart a.s. (en vervolgens iedere zaterdag) wordt het Luchtmachtmuseum op de Vliegbasis Soesterberg, ingang Van Weerden Poel- manweg, weer van 10.00 - 16.00 voor het publiek opengesteld; de entree is gratis. Naast propeller- en straalvlieg tuigen en een Hiller helicopter zijn o.a. te bezichtigen schietstoelen, zuiger- en straalmotoren en een fotohistorisch overzicht van de luchtvaart op Soester berg vanaf 1910. Om toch het vak lichamelijke oefe ning op het rooster te houden, besloot het bestuur van de Van der Hucht scholen, de leerlingen te laten zwemmen in Bussum. De totale kosten daarvan waren 2400 gulden; de ge vraagde bijdrage van de gemeente 800 gulden, zijnde het bedrag dat aan een vakleerkracht voor gymnastiek zou moeten worden uitgegeven. Volgens de heer J. W. Veraar van de gemeente meent de raad, met verwij zing naar de Lager Onderwijswet, dat zwemmen niet lot het gymnastiekon derwijs behoort en dat een zwemin- structeur geen vakleerkracht is. Dit zelfde strikt formele standpunt werd ook ingenomen door Gedeputeerde Sta ten, zo verklaarde de heer Blauw na mens de provincie. Staatsraad mr. A. de Roos toonde zich allerminst ingenomen met deze bena dering van de kwestie. Hij wilde weten waarom de gemeente in het centrum van Soest geen gymlokaal had gebouwd en vroeg of de zaak niet te plooien ge weest zou zijn, als de gemeente het zelfde standpunt had ingenomen, als bij het gereedkomen van het instructie- bad „De Turf". De gemeente betaalt nu de kosten voor de zweminstructie, de ouders een deel van de vervoers kosten. Met enige vindingrijkheid had men in 1970 best een oplossing kunnen vinden, meende staatsraad De Roos. De uitspraak in deze uitgelokte prin cipiële kwestie volgt later. Op de Soesterbergsestraat reed de 36- jarige P. J. S. met zijn personenauto tegen de voorgevel van de Amro Bank. S. raakte in de bocht bij de Eikenlaan de macht over het stuur kwijt en belandde via fiets- en wandelpad tegen de gevel. De auto werd aanzienlijk be schadigd. Omdat de politie constateer de dat S. gedronken had, werd hem een bloedproef afgenomen. Namens de president van de Soedanese Republiek, Geafar Mohammed Numciri, zijn door minister Boertien van ontwikkelingssamenwerking onderscheidingen uitgereikt aan de bemanning van de Fokker Friendship, die in de periode van 25 oktober tot 20 december 1972, onder auspiciën van de Verenigde Naties in de Soedan een luchtbrug verzorgde. Onderscheiden werden de kapitein- vlieger T. G. de Jager, eerste luite nant-vlieger J. H. Jansen, adjudant onderofficier-vlieger N. A. Bak, de adjudanten boordwerktuigkundigen A. P. A. Veldhuizen en T. J. Peters en de adjudant - onderofficier - radiotelegra fist J. J. Huysing. Namens de Nederlandse regering sprak minister Boertien zijn waardering uit, waarna minister De Koster van defen sie in een toespraak dr rol 'van de luchtmacht bij hulpverlening bena drukte. Het door de Nederlandse regering be schikbaar gestelde luchtmacht-vliegtuig droeg gedurende deze operatie de naam van de Nederlandse zaakgelastigde in. de Soedan, Jan Willem Bertens. De ouders van de heer Bertens woonden de uitreiking van de onderscheidingen, welke vorige week op de luchtmacht basis Soesterberg plaats vond, bij. Op dinsdag 20 maart a.s. zullen zich Regionale Muziekschool in „De Open orkest van de heer Pels, het Junioren* en een ccllogroep o.I.v. mevrouw H. L. C Het accordeonorkest (ca. 30 spelers) is eigenlijk een gemengde speelgroep met een kern van accordeons. Daarbij zijn gevoegd: dwarsfluit, klarinet, harp, trompet, mandoline, contrabas, cello, gitaar, piano en slagwerk. De bezetting kan, naar behoefte, met andere instru menten worden uitgebreid. Dit orkest heeft door zijn gemengde bezetting een zeer speciale klankkleur. Het Juniorenorkest is een symfonische bezetting, waarin jonge instrumentalis ten meespelen. Na ca. 2 jaar studie kunnen de jonge strijkers reeds in het :en aantal grotere speelgroepen van de Hof" presenteren, t.w.: het accordeon- irkest o.I.v. de heer Q. van Woerdckom v. Baarcn-v. Rossem. orkest meespelen. De aard van de be zetting legt uiteraard zekere beperkin gen op. Er kunnen bijv. niet onbeperkt blazers in het orkest geplaatst worden, omdat deze in „paren" (of hoogstens dubbele paren) bezet zijn. Desondanks telt het Juniorenorkest thans ca. 60 leden! Dit is de eerste maal dat het Junioren orkest (waarin kinderen uit Amers foort, Soest, e.a. omliggende gemeenten meespelen) in Soest te beluisteren is. De cellodocente van de muziekschool, mevrouw H. L. C. van Baaren-van Het juniorenorkest van de Amers foortse muziekschool tijdens een T.V-uitvoering Rossum, heeft een unieke cellogroep van 2-4 spelers samengesteld, waarmee speciale bewerkingen voor deze groep zullen worden uitgevoerd. Op 30 maart a.s. zijn er in „De Open Hof" jonge solisten te beluisteren (o.a. op het electronisch orgel) verder het harpenensemble van mevrouw H. Lan- da-Slegt (ca. 12 spelers), het in Soest reeds zeer bekende leerleeringenorkest van PVO, dat in zijn jubileumjaar een extra feestelijk tintje aan de uitvoering zal geven, en de combo van de jonge Soestenaar Eddie de Goede, die met musetteklanken een lichte toets in het geheel zal brengen.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1