>N CwuCÜMdk Spaarrentetot procent Uitvoering leerlingen Amersfoortse Muziekschool in „De Open Hof' N Ook dit jaar geen chemische onkr uidbestrij din g WlCJÖri A.R.O.S. EIGEN RADIO ZIEKENOMROEP VAN ZONNEGLOREN Drukkerij Smit eEGEMBEEH Vergadering commissie culturele zaken 1tl Bijstand voor zelfstandigen EBvSETTEN 29 Gaat u zich VERLOVEN verlovingskaartjes Geen courant ontvangen? Voor 7 uur bellen 13982 Na 7 uur bezorgd. DOLFINARIUM Rijverbod ifflBtiBa Bloemententoonstelling Prins Willem-Alexander- school Eiermarkt I MODE w Soester Courant van donderdag 22 maart 1973 wit Bid 14 of ■net jid- eziert :'n >t glas- tuit z'n vijf n en ieldf tn in 7 rotu nwand sr isch, rken van i de hier- verzor- ntle. MAVO de drie na nood- - Soest PRIJS voor do i prijs bij speelt dit ii u door. ïn Expert •00 inter- stigingen. rt Expert biedingen. /VALITEIT r kritisch bellen van sortiment, en inter- kplaatsen srodukten ig getest, an Expert Je Expert s afgeven ;teld naar lel van 'n zoals dat I door de derlandse inbond to >en Haag. SERVICE 6 service, dt iedere nd op de gehouden echnische beschikt aodernste sparatuur. A long way Van het "Costume of the Clans" naar de kleding voor de man van nu is een lange weg. Maar zijn eisen bleven gelijk aan die van de Schotse edellieden. De behaaglijkheid en houdbaarheid van zuiver wol, het onnavolgbare kleurgevoel van Wilson Glenny's ontwerpers, suits that suit your personality Toen 4 september 1971 vier Soester jongelui. Hans van Brenk, Leendert van den Berg, Fred Smith en Martin Vredeveld in het ziekenhuis Zonnegloren startten met een radio-omroep, was dat meer dan zo maar een hobby. Hun opzet was duidelijk het brengen van recreatie aan de patiënten. Aanvankelijk bestond er bij patiënten en bezoekers niet veel belangstelling voor en was het „verzoekplaten-pro gramma" lang niet altijd gevuld met aanvragen. Maar, zoals dat meer gaat, de aandacht voor de uitzending groei de. het aantal aanvragen steeg. Had men in die begintijd zes verzoekjes voor een bepaalde dag, nu zijn dat er gemiddeld wel veertig en er zijn dagen dat er eigenlijk aan wel zeventig aan vragen voldaan zou moeten worden. Dat is uiteraard niet mogelijk, ook niet nu het aantal uitzenduren van twee naar drie uur per week gebracht is. Al met al nam evenwel het werk toe. De vier pioniers kregen steun van drie nieuwe medewerkers; Gerard Schel- tinga (27) een fotohandelaar uit Amersfoort en twee in Hilversum woonachtige technici Gerard Nieuwen- burg (27) en Hendrik van Toorn (27). Op 16 oktober 1972 richtten zij de ver eniging AROS (Algemene Radio zieken Omroep Soest) op. De statuten van de vereniging verkregen op 15 december de koninklijke goedkeuring. Ontspanning brengen Volgens artikel twee van de statutief is het doel van de vereniging: „het brengen van ontspanning via de weg van de telecommunicatie in ziekenhui zen, sanatoria, verpleeginrichtingen, be jaardencentra en andere inrichtingen, welke daarvoor in aanmerking wensen te komen". In principe richten zij zich echter op de zieken in het ziekenhuis Zonneglo ren. De uitzendingen bestaan hoofd zakelijk uit verzoekplaten-program ma's, reportages en muziekprogram ma's, waarvan het verzoekprogramma de grootste luisterdichtheid heeft. Niet verwonderlijk overigens, want de orga nisatie is daarop het sterkst gericht. In de ha! van het ziekenhuis staat een bak met blanco aanvraagformulieren. Daarop kan de patiënt of bezoeker het verzoeknummer invullen en opgeven voor wie de plaats bestemd is. Aan alle verroeken kan practisch voldaan wor den, dankzij de buitengewoon op prijs gestelde, geheel belangeloze medewer king van muziekhandel De Platenboek. „Platen" worden er niet gedraaid. Alle verzoeknummers worden op band op genomen; die banden worden geregis treerd voor de bandotheek. Daar zijn thans 70 nummers in voorraad, maar Iedere week komen er een tiental bij. Nieuwe apparatuur In 1971 werd begonnen met eigen ap paratuur, die nu dringend aan vervan ging toe is. De bij-geluiden beginnen storend te worden en doen afbreuk aan de muziek. Nu de organisatie een officiële status gekregen heeft en een vereniging is geworden, wil men van het vrijblijvende amateurisme at Het gevormde bestuur, Gerard Scheltinga, voorzitter, Hendrik van Toorn, secre taris en Fred Smith, penningmeester, heeft in die riohting vaste plannen. Daarvoor is uiteraard geld nodig. Dat wil men bijeen brengen door het aan werven van leden en donateurs, het geven van discotheek-avonden en an dere acties. Voorzitter Scheltinga; „Iedereen kan lid of donateur worden, alhoewel men voor het lidmaatschap ouder dan 21 jaar moet zijn. Dat is zo in de statuten opgenomen. Sinds wij de verenigings- status voeren, meldden zich reeds veer tig donateurs". Ook de vaste1 staf moet eigenlijk uitge breid worden. Enige technici en enkele omroepsters of omroepers kunnen di rect aan de slag. De uitzendingen vinden nu plaats van uit een kelder van 3x3 meter van het ziekenhuis. Dankzij de welwillende medewerking van de directie van Zon negloren hoopt men binnenkort te kun nen verhuizen naar een andere ruimte. Daarin zullen, na een verbouwing, on dergebracht worden een studio, twee omroepcellen en een regelkamer. Met de bouw van een regeltafel zijn de twee Hilversumse technici reeds be gonnen. Aangeschaft moeten dan ver der worden bandrecorders, microfoons, een draaitafel, meubilair en vloerbe dekking. .Daarvoor", zegt Gerard Scheltinga, „zal een bedrag van ruim 4000 gulden op tafel moeten komen. Als alles dan ingericht is, zal er jaarlijks nog een bedrag van ongeveer 5000 gulden nodig zijn voor de aanschaf van bandjes, on derhoud van de apparatuur, afschrij vingen en administratiekosten. Geen enkele medewerker wil er een cent aan verdienen, maar het zou voor ieder van ons een te zware last zijn, alle uitga ven zelf te moeten bekostigen". Aan iedere uitzending van één uur, t een voorbereiding van ongeveer twee en een half uur vooraf. Daaraan worden alle vrije avonden besteed. Met Bij ons vindt u een uitgebreide collectie Modellenboek ter inzage. Voor al uw familiedrukwerk Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 De AROS-Zieken Omroep in bedrijf. Links technicus Martin Vredeveld, Rechts disckjockey Leendert van den Berg. (foto Artra) een uitbreiding van het aantal directe medewerkers zou dat minder kunnen worden, ware het niet dat men streeft naar meer uitzendingen per week. Buiten dat staat men klaar om de kas te vullen door het geven van disco theek-avonden (een reeds gehouden avond bracht 105 gulden op). Ook wor den Aros-ballpoints verkocht. Die ver koop leverde tot nu toe reeds 120 gul den op. Men wil beslist niet blijven wachten tot donateurs of leden zich komen aanmelden. Alle zeven leden zijn naast de uitzendingen op dinsdag-, donderdag- en zaterdagavond van 17.45 tot 18.45 uur, dagelijks op de een of andere manier steeds actief bezig met de ziekenomroep. En daartoe behoort ook het oplossen van de financiële pro blemen. „Alle inwoners van Soest kunnen te maken krijgen met het ziekenhuis", zegt voorzitter Scheltinga, die het grootst mogelijke vertrouwen heeft, dat het hoogst noodzakelijke geld er komen zal. De vereniging heeft een postgironum mer: 2849900, tn.v. penningmeester AROS, postbus 193, Soest. In de tweede voorhal van het zieken huis, bjj de verzoekplatenbus, zijn forr muiieren aanwezig om zich op te geven als donateur of lid van de vereniging. DOLFIJNENSHOW ROBARIUM ONDERWATER-PANORAMA in het grootste overdekte I 6 voorst. Dolfijnenstadion ter wereld per dag De 41-jarige A. B. uit Nijkerk kreeg een rijverbod opgelegd, omdat hij had gedronken. Bovendien werd van hem een bloedproef genomen en kreeg hij een proces-verbaal wegens het in ge vaar brengen van het verkeer. B. reed op de Birkstraat met zijn personen auto op het fietspad om familieleden op te pikken. Zij hadden evenals hij een bezoek gebracht aan een café en waren lopend vertrokken. 3 van de Gemeentehof Woensdag 4 april a.s., aanvang 20.15 uur, zal in het gemeentehuis een open bare vergadering gehouden worden van de commissie culturele zaken. De agenda vermeldt ondermeer de be handeling van een conceptbrief met betrekking tot onkruidbespuitingen van het commissielid, mevrouw H. C. van Baaren-van Rossem; bespreking van een voorstel om te komen tot een alge mene percentageregeling voor kunst- opdrachten en het uitbrengen van een advies aan burgemeester en wethou ders omtrent het plaatsen van een kunstwerk bij de in aanbouw zijnde openbare lagere en kleuterschool nabij de Wijnand Toplaan. Voor dit kunst werk is een krediet van 7000 gulden beschikbaar. Morgenavond, vrijdag 23 maart, zal de bekende jaarlijkse bloemen - handenarbeidtentoonstelling in de Prins Willem-Alexanderschool aan de Beetz- laan van acht tot tien uur geopend zijn. De school is omgetoverd in een prach tig park. In de lokalen zijn de hand werk- en handenarbeidprodukten te bezichtigen en enkele leerlingen zul len een weefdemonstratie geven. De natuurwacht Eemland heeft een stand waar van alles verklaard wordt over de natuur en waar de jeugd door het invullen van vragen over natuur- onderwerpen leuke prijzen kan winnen. Ook zaterdag, 24 maart is deze ten toonstelling geopend en wel 's middags van 3 tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 8 uur. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van 14,tot 15,50. Middenprijs 14,65 Prijs per kg 2,29. vanaf eksklusief bij hcrenkledingspecialistcn SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOES1 Telefoon 12400 b.g.g. 13689 of 19562 VERMIST Mevrouw Blok, Varenstraat 70 mast haar ongeveer vijf maanden oude hond, een teefje, dat een blauwe hals band om moet hebben. Bij aantreffen gaarne bericht op telefoonnummer 15531. Bij de familie Hummelen, Braam- weg 74, vloog de koerduif weg. Bij aantreffen gaarne bericht. Mevrouw Kooiman, Hartmanlaan 32, telefoon 13373, zal graag vernemen of iemand haar 2 jaar oude zwart/witte reu heeft gezien. Het dier heeft witte poten, een witte bef en hangoren. Van de Waldeck Pyrmontlaan vertrok met onbekende bestemming Danny, een 4 jaar oude poedel-boevier. Het is een reu, zonder staart, die, toen hij wegliep, een rode halsband droeg. De eigenares, mevrouw Veth, wacht op een berichtje. Een berichtje wil ook graag hebben de familie Burgi, Van Hasselstraat te Utrecht, telefoon 030-515811, waar de reu Dokus vermist wordt. Het is een hond van het ras basset, 4Vs jaar oud, die en bruin-beige halsband om heeft. Vermist worden verder nog een grote -grijze IV2 jaar oude kater, met een paar witte haren in de nek, toebe- Xadat vorig jaar In Soest de gemeente geen chemische onkruidbestrijdings middelen heeft gebruikt, zal ook dit jaar het gebruik hiervan achterwege blij ven. Bovendien zal het maaien worden beperkt, ook in de bebouwde kom. De gemeente wil zelfs nog een stapje verder gaan door bijvoorbeeld langs de Dal- weg in het Soesterveen, bij de vijvers langs de Koningsweg en in Klaarwater „onkruid" te gaan zaaien, dat in die omgeving thuishoort. Het is echter niet de bedoeling aan floravervalsing te gaan doen door er elementen in te brengen die er niet in horen. Deze mededelingen deed de heer A. van de Broek, hoofd van de gemeen telijke plantsoenendienst, gisteravond tijdens de door Artishock georganiseer de bijeenkomst over chemische bestrij dingsmiddelen. De heer Van de Broek zei verder, veel te verwachten van het initiatief van bewoners van drive-in woningen aan de Varenstraat en de Valeriaanstraait, zelf de plantsoenen te verzorgen. De gemeente heeft alle me dewerking toegezegd en zal er niet spuiten. „Ik hoop, dat dit experiment zal slagen", aldus de heer Van de Broek. Herwaardering onkruid Het hoofd van de plantsoenendienst merkte op, dat de laatste jaren sprake is van een herwaardering van het on kruid, dat hij liever als wilde flora betiteld zag. Nadat zich enkele moei lijkheden hadden voorgedaan met be trekking tot het spuiten met bestrij dingsmiddelen, liet de gemeente dit vorig jaar achterwege. Het beheer werd toen meer gericht op periodiek maaien van de bermen, af hankelijk van de vegetatie. De heer Van de Broek stelde, dat de gemeente wat betreft het spuiten een gematigd standpunt inneemt. „We zijn geen doldrieste mensen die steeds met de spuit op pad gaan", zei hij. Toch moet er zijns inziens iets ge beuren aan de bermen, vooral die aan de rand van en buiten de bebouwde kom. De houding van het publiek maakt dat noodzakelijk: de bermen worden toch nog vrij frequent gebruikt als stortplaats voor afval. Dat baart de gemeente zorgen. „Als we alles zou den laten groeien, zou het publiek al gauw gaan denken: Bij die rommel, dat onkruid kan nog wel meer troep gegooid worden". „Bij mijn weten zijn de laatste tien jaar plantsoenen en gazons in Soest nooit bespoten", aldus de heer Van de Broek. Wat dit betreft beperkt de gemeente zich tot de jonge aanplant in het Smitsveen. Oudere aanplant wordt ongemoeid gelaten. De program mering voor dit jaar is, dat alleen ron dom de jonge heesterbeplanting in het Soesterveen wordt gespoten. Dit om te voorkomen dat onkruid het jonge ge was bedreigt. Overigens denkt men er bij de plantsoenendienst sterk aan, om in oudere, open beplanting, verwilder de planten toe te laten, waarmee men hoopt te bereiken dat kale plekken niet meer voorkomen. De bespuiting van sportvelden beperkt zich tot eens in de drie jaar. „Er zijn ook velden, die nog nooit een loon- spuiter hebben gezien", aldus de heer Van de Broek. Gespoten zal er even tueel nog wel worden op plaatsen waar zich een voor het publiek hinderlijke begroeiing voordoet. De korte causerie door het hoofd van de plantsoenendienst werd voorafge gaan door een causerie van de heer P. Zonderwijk, wetenschappelijk mede werker van de plantsoenziektekundige dienst in Wageningen. Extreem Hij stelde dat het uitbannen van de chemische bestrijdingsmiddelen en het ongenuanceerd gebruik ervan ten be hoeve van een schoon milieu de meest extreme standpunten zijn. In bepaalde gevallen kan men eigenlijk niet meer buiten zulke middelen, maar men moet zich toch telkens afvragen of ze wel zo intensief moeten worden gebruikt als vaak gebeurt. De laatste jaren is er iets aan he»t ver anderen. Vroeger was voor veel ge meenten het devies: we moeten alle on kruid zoals madeliefjes, liit de gazons spuiten. De bestrijdingsmiddelenindus trie heeft zich bijzonder ingespannen om hieraan tegemoet te komen. Naast spuiten is maaien mogelijk. Som migen zouden zelfs dat afgeschaft wil len zien, maar, zo stelde de heer Zon derwijk, de diversiteit in milieu die men voorstaat, bereikt men niet als er niet meer wordt gemaaid. Het maai- schema moet wel worden uitgevoerd in afhankelijkheid van de vegetatie. Voor beelden van toepassing van bestrij dingsmiddelen noemde de heer Zonder wijk groei van onkruid in boomgaar den; daar onttrekt het veel water aan de grond, hetgeen de opbrengst van de boomgaard aanzienlijk verlaagt, en begroeide trottoirs die bij regenval glad worden, waarvan vooral bejaarden en gehandicapten het slachtoffer kunnen worden. Aan de hand van dia's liet de heer Zonderwijk zien dat onkruid soms een milieuverrljking kan zijn. In de daarop volgende discussie merkte de heer Van de Broek onder meer op, dat men nog wel eens onbezonnen naar de spuit wil grijpen. „We moeten ons evenwel steeds afvragen waar we eigenlijk mee bezig zijn". De heer Zonderwijk vond het een du bieuze zaak, dat men voor neusdrup pels naar een apotheek moet, „maar spul waar je bermen mee kapot kunt spuiten, kun je met kilo's tegelijk krij gen". Ook hij vroeg zich af waarom de mensen in hun voortuin vaak zo driftig spuiten. Hij weet dit aan .schoonheddsmand akkerijD uideli j k werd, dat er op het terrein van de voorlichting nog veel te doen valt. Aan het slot van de bijeenkomst dank te Artishock-voorzitter Wim Lichtveld, die ook het welkomstwoord had ge sproken, beide sprekers, alsmede de de talrijke belangstellenden. Onder hen waren de wethouder van openbare wer ken. mevrouw M. C. P. Walter-van der Togt; de heren H. J. van der Dussen en P. de Bos, resp. directeur en ad junct-directeur van gemeente werken, de raadsleden B. Joosten, J. R. van Poppelen, J. C. Smits en talrijke ver enigingsbestuurders. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, looptvan 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7}4% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar jfHft deze spaarmogelijkheden. lllllllll bi NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK horend aan mevrouw Pauw, Groen van Primstererstraa/t 33. GEVONDEN Bij mevrouw Stokwieler, Vinken- weg 3, telefoon 16612, kwam een rood cypers, één jaar oud katertje aanlopen, die witte poten, een witte bef en een witte neus heeft. In Den Dolder vond Maarten Holega een ongeveer drie jaar oude teef, met lange haren en een paar witte vlekken op de borst. Maarten is te bereiken bij de familie Van den Broek, telefoon nummer 030-783868. Op de Heideweg werd gevonden een bastaard hond, een reu, lichtbruin van kleur met een zwarte neus en een blauwe halsband. Het dier zit nu in het asiel. Triest is tenslotte het bericht dat op het adres Sparrenlaan 2, door de fa milie Felix een dode cyperse poes werd gevonden. Het jeugdorkest van de Amersfoortse Muziekschool in actie tijdens de uit voering in „De Open Hof". Voor kleine ondernemers is het een zorgelijke tijd. Veel middenstandsbedrljven, vooral in de levensmiddelensektor, houden de konkurrentiestrljd niet vol. De jongere zelfstandigen slagen er meestal nog wel in om een werkkring in dienst verband te vinden, vele oudere zelfstandigen lukt dat niet. In deze kring vin den we dan ook vele potentiele kliënten voor een jarenlange uitkering krach tens de rijksgroepsregeling voor zelfstandigen, die in het kader van de alge mene bijstandswet door de 'gemeenten wordt uitgevoerd. Ook het aantal aanvragen betreffende kapitaalverstrekkingen, welke in het kader van deze regeling mogelijk zijn, vertoont de laatste jaren een opmer kelijke toeneming, waaruit ook al weer blijkt dat het vele kleine zelfstandigen ekonomisch gezien niet voor de wind Steeds hogere kredieten gevraagd De moeilijkheden van vele kleine zelf standigen zijn bekend: wegens gebrek aan kapitaal moeten nieuwe investerin gen noodgedwongen achterwege blijven, de voorraad blijft beperkt tot het meest noodzakelijke en leveranciers kunnen niet vlot genoeg worden betaald. Het bedrijf komt langzaam maar zeker in een uitzichtloze situatie en vaak leidt dit alles tot een faillissement Wèèr een teleurgesteld mens meer, want het leed van degenen, die met hard werken en grote offervaardigheid een zaak hebben opgebouwd die nu ten onder gaat, is altijd groot. Er zijn natuurlijk ook nog andere oor zaken aan te wijzen, die tot de onder gang van een bedrijf(je) kunnen lei den. Bijvoorbeeld slechte marktprijzen, ziekte onder dieren, mislukte oogst, tij delijk gebrek aan orders e.d. Onderne mingen met een geringe kapitaalkracht kunnen dergelijke tegenvallers het hoofd niet bieden. Natuurlijk kunnen zelfstandigen met financiële problemen soms geholpen worden door spcefieke kredietverleners als bankinstellingen, waarborgfondsen e.d. Maar dit zijn zakelijke instellingen, die alleen krediet zullen verstrekken wanneer zij er zeker van overtuigd zijn dat het betreffende bedrijf door een kapitaalinjelctie weer levensvatbaar kan worden gemaakt. Kan de zelfstandige in nood bij deze instellingen niet meer terecht, dan rest hem niet anders dan een beroep te doen op de groepsregeling voor zelf standigen, zoals die ingevolge artikel II van de algemene bijstandswet is in gesteld. Periodiek Wordt het bedrijf inderdaad opgeheven en slaagt de zelfstandige er niet in een werkkring in dienstbetrekking te vin den, dan kan hij aanspraak maken op een periodieke uitkering krachtens vo rengenoemde groepsregeling. Deze uit kering is als alle bijstandsuitkeringen afgestemd op het minimumloon. Een aanvraag voor een dergelijke uitkering moet bij de gemeente (afdeling sociale zaken) worden ingediend. De groepsregeling opent echter ook de mogelijkheid om een aanvraag voor verstrekking van bedrijfskapitaal in te dienen. Zulk een geldinjektie onder zeer voordelige voorwaarden is alleen mo gelijk wanneer met redelijke zekerheid gesteld kan worden dat hierdoor het bdrijl aan de zelfstandige weer een redelijke bron van inkomsten zal ver schaffen. Volgens het blad „Sociaal Bestek" wer den in de jaren 1965-1971 ruim 1500 instemmingsverzoeken betreffende der gelijke kapitaal ver strekkin gen aan het ministerie van C.R.M. voorgesteld. Se dert begin 1970 hebben deze verzoeken uitsluitend betrekking op kapitaalver- strekkinigen van meer dan ƒ7500. Het aantal verzoeken betreffende kapitaal- verstrekkingen boven de ƒ7500 bedroeg in 1965 slecht 74, in 1971 reeds 278. Ook het gemiddelde bedrag van de aanvra gen steeg belangrijk. In 1971 waren er reeds 108 aanvragen om kapitaal ver strekkingen van 25.000 of hoger, in 1966 waren er nog maar vier van zulke aanvragen! Agrariërs Volgens „Sociaal Bestek" was in 1965 het aantal aanvragen voor kapitaalver strekkingen gelijkelijk verdeeld over agrariërs en niet-agrariërs. Hoewel het aantal agrariërs in Nederland alsmaar daalt, steeg het aantal verzoeken van agrariërs voortdurend, terwijl die van de niet-agrariërs ongeveer gelijk ble ven. Globaal woont 30 van de Nederland se bevolking in 16 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, waarvan het grootste deel (18 in de vier grootste gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht). Verwacht zou mo gen worden dat deze steden een be langrijke bijdrage zouden moeten leve ren tot het totaal aantal aanvragen van zelfstandigen. Dat is echter niet het ge val. Veruit het grootste aantal aan vragen komt uit gemeenten met minder der dan 100.000 inwoners, terwijl uit de grootste gemeenten nauwelijks aan vragen komen. Hieruit zou kunnen blij ken dat vooral kleine zelfstandigen op het platteland en in de kleinere steden in de verdrukking zijn gekomen. KEITUM PLEET en DURFINE CASSETTES JUWELIER HORLOGER S0ESTDUK Rembrandtlaan 18 - Tel. 02155-14785

Soester Courant | 1973 | | pagina 13