Wegens verbowiung van onze zaak „De Gouden Snaar" Nieuwe stortplaats voor grof huisvuil van de Gemeentehof Boomfeestdag in Soest MAANDAG WOENSDAG p r O I H T r II DINSDAG DONDERDAG U L U L U I L N Zie onze openingsadvertentie van volgende week in deze REIZEN NAAR HET BUITENLAND? Maatschappelijke achterblijvers STEENHOFFSTRAAT (naast Postkantoor) courant. Officiële mededelingen Hinderwet Bevolkingsonderzoek op longaandoeningen Burgerlijke stand Kakkerlakkenbestrijding Officiële mededelingen Ruimtelijke Ordening POLITIE ALARM TEL. 19444 TEL. 14444 Resultaat verkeerstelling te Soest Verkeer over rijksweg constant maar wel zeer dicht Ruimtelijke Ordening Ruimtelijke Ordening Opruimen restanten bestrijdingsmiddelen Voor al uw reserveringen Geen verblijfsvergunning Geslaagd tegen wil en dank Tel. politie niet voor alarm 19444 Soester Courant van donderdag 29 maart 1973 STEENHOFFSTRAAT 9a, TEL. 16571 en 14905 industrieterrein. nam De nieuwe startplaats voor grof huis vuil achter het gasbedrijf wordt dins dag 3 april a.s. in gebruik genomen. Het containerterrein zal afgesloten zijn door een hek en is op bepaalde dagen en uren toegankelijk. Dinsdag van ,13.00 tot 18.00 uur; don derdag van 13.00 tot 20.00 uur; vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Deze afgesloten stortplaats wordt be waakt. Het publiek dient de aanwij zingen van de bewakers op te volgen. Uiteraard wordt alleen grof huisvuil aangenomen en wel alleen van Soester inwoners. Wat verstaat men nu onder grof vuil? Onder grof vuil verstaat men o.m. tuin afval, takken, dozen, afgedankte huis houdelijke spullen van wat groter for maat, een oude radio, een versleten matras en planken. De containers zijn niet bestemd voor middenstanders en bedrijven, om daar in emballage, puin e.d. te storten. De nieuwe grof-huisvuilstortplaats aan de schans, die slechts op vastgestelde tijden voor het publiek toegankelijk zal zijn. Het is de bedoeling om op korte ter mijn een verkeersmaatregel te nemen, waardoor men - beladen met grof vuil - De Schans langs het Gasbedrijf kan binnenrijden. Naast de grof-vuil-con- tainers zal er ook een glascontainer worden geplaatst. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde In artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. de heer A. van Duinkerken, Biltse- weg 29 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een technische installatie ten behoeve van een var- kensmesterij, op het perceel Biltseweg 29, te Soest, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G, nr. 5611 b. Firma Gebroeders Lensink, Amers- foortsestraat 66, Soesterberg, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een betonwarenfabriek op het perceel Amersfoortsestraat 66 te Soesterberg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 3356. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op maandag 16 april a.s., resp. des voormiddags 10.00 en 11.00 uur. in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 29 maart 1973. Voor het bevolkinsonderzoek op long aandoeningen, dat van 29 januari tot 9 februari in deze gemeente werd ge houden, werden 6.373 mannen opgeroe pen. Wegens déelneming aan gelijk soortige onderzoeken - bedrijfsonder- zoeken. onderzoeken t.b.v. bloedtrans fusiedienst periodieke controles van spe cialisten - hebben 1290 mannen mede gedeeld niet aan dit onderzoek te zul len deelnemen. Van het dan nog resterende aantal op- geroepenen (5.083) heeft een aantal van 2.202 (43,3%) aan het onderzoek deel genomen. In totaal zijn 2.281 opgeroe- penen zonder nader bericht voor dit onderzoek niet verschenen. GEBOREN: Paul Walter zoon van W. F. Jacobs en J. Witteveen. Nanda dochter van J. Hodde en G. J. Voskuilen. 'Anne- marie Jacobine dochter van H. F. Mul der en D. Versteeg. Carolina Maria dochter van W. J. M. van Doorn en F. M. P. Hamers Arnold zoon van P. H. Verhaar en M. P. Kaats. Hes ter Simone dochter van R. H. van As- selt en A. E. J. Schalkx. Martin zoon van B. Kanters en T. J. de Rooij. Johannes Bernardus Reinard Mar- tijn zoon van J. B. R. M. van Dende ren en F. C. T. M. van der Luur. Nicolette Erna dochter van W. A. van Esch en M. D. Oosterkamp. Ruud Theo zoon van R. Kerver en E. F. Warner. GEHUWD: Ignatius Josephus Valkenet en Dita Henny van der Schoor. ONDERTROUWD: Jacobus Kops en Anthonia Cornelia Nelis Ferdinand Nicodemus Bijl en Dirkje Petronella Kriek. Ferdinand Dominicus Bakkes en Afina Anna Nagtegaal Richard Prudencio Ca- priles en Jacoba Anna van der Zwaan. Antonius Petrus Joseph Steehouder en Wilhelmina Margaretha Eggenkamp. Peter Zaugg en Reiniera Maria Hui gen. Antonius Lambertus Smink en Wilhelmina van den Deijssel. OVERLEDEN: Pieter Kareisen, weduwnaar van C. Smits. Julius Carel Steffen echt genoot van J. H. Nennnstiehl. Geer- trude Maria Cornelia» de Bazel. Heere van Duinen, echtgenoot van W. Meesen Leendert Bertus van 't Hof weduwnaar van B. Moshagen. Jana Cornelia Anthonia de Vink Weduwe van J. P. Kronemeijer. De huis-aan-huis behandeling van de kakkerlakkenplaag in het Smitsveen op 15 januari en 5 februari heeft het beoogde effect gehad. Dankzij een intensieve bestrijding zijn de resultaten, mede gezien een uit voerige nacontrole, gunstig te noemen. Omdat reeds enkele overlevende kak kerlakken in staat zijn zich tot een nieuwe plaag te ontwikkelen, zullen er periodiek controles worden gehouden, zodat zo'n nieuwe plaag in het vervolg in de kiem kan worden gesmoord. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat het college van Burgemeester en Wethouders van deze gemeente voornemens is aan H. J. Tammer, Post weg 22, Soesterberg, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het bou wen van een bedrijfswoning met gara ge op het perceel, gelegen aan de Amersfoortsestraat (Rijkswegomleg ging), kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr(s). 3014, 3015, 2865, 2866 en 2867. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebben de stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 29 maart 1973. In het voorlichtingsblad van de ge meente „Op 't Hoogt" wordt deze keer ruime aandacht besteed aan de vorig jaar in de gemeente gehouden ver keerstelling. In de periode van juni tot en met december werd op 34 plaatsen het verkeer geteld, met soms frapante uitkomsten. Als vergelijking dient de telling welke in 1968 gehouden werd. Gunstig steekt daarbij af de rijksweg, waar op enkele telplaatsen zelfs sprake is van een afname; Kerkstraat - 10 en Burg. Grothestraat - 5 Opvallend is daar bij, en dat verklaart mogelijk de af name, dat de Julianalaan, een bekende sluipweg, 30 meer verkeer kreeg te verwerken. Als dan ook geconstateerd is, »dat de Kolonie weg 20 achteruit ging, dan zou misschien mogen afgeleia wor den, dat veel bewoners van het Veen nu reeds een „eigen Engweg" in ge bruik hebben genomen om via Ver lengde Talmalaan en Molenstraat naar hun woning te gaan. Men rijdt ken nelijk niet de hoofdweg over, want ook het verkeer over de Prins Bern hardlaan liep 30 terug. Aan de andere kant nam het verkeer over de Dalweg toe, met liefst 85 en het is daarom jammer dat er geen telling werd gehouden op de Lange Brink weg. Veel van die 85 zou wel eens afkomstig kunnen zijn van ge bruikers van de Peter van den merweg, die liefst 150 meer te ver werken kreeg. Wel werd geteld op de A.P. Hilhorstweg, waar helaas het re sultaat nog niet bekend is. Dat het verkeer over de Nieuwe weg, als ver binding Amersfoort - Industrieterrein zou toenemen was te verwachten. Het blijkt echter dat het verkeer over de Laanstraat „slechts" met 35 toenam, waaruit bliikt dat ook het Veen een behoorlijke verkeersdrukte over de Nieuweweg zorgde. Op de Beckeringstraat werd een name met 80 geteld, kennelijk oorzaakt door" het De burgemeester van Soest maakt be kend, dat het college van Burgemees ter en Wethouders van deze gemeente voornemens is aanB. Littooy, Gen. Spoorstraat 20, Soesterberg, op zijn daartoe gedaan verzoekt, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het vernieuwen van een drukkerij, op het perceel, gelegen aan de Gen. Winkelmanstraat 97, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2565. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders, voornoemd, in te dienen. De op het vérzoek betrekking hebben de stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 29 maart 1973. De burgemeester van Soest maakt, ter voldoening aan het gestelde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan „Kerkckenlandt", regelende de bestemming voor gronden begrensd door de spoorlijn Utrecht- Baarn, de Albert Cuyplaan, de Talma laan en de tracé's van de aan te leggen stads-autoweg en de centrumweg in de gemeente Soest, met ingang van 2 april 1973 gedyrende één maand ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, stadsontwikkeling en onderwijs (geopend iedere werkdag van 09.00 tot 12.00 uur) voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van terinzageleg- ging kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen dit ont werp indienen. Soest, 29 maart 1.973. Het ligt in de bedoeling om ook in de provincie Utrecht een „schoonmaak actie" te houden, teneinde boeren, loon- spuiters, tuinders, e.d. in de gelegen heid te stellen eventuele restanten be strijdingsmiddelen gratis in te leveren. De actie is landelijk en zal per pro vincie worden uitgevoerd te beginnen in Drente. Wanneer de provincie Utrecht aan de beurt is, is nog niet bekend. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een schrijven gericht aan de gemeenten waarin om mede werking gevraagd wordt en waarin een opgave gevraagd wordt van even tuele verzamelplaatsen van de be strijdingsmiddelen. Het college van b. en w. van Soest hebben dan ook besloten graag op deze achtle in te haken. Als verzamelplaat sen komen in deze gemeente in aan merking het gemeentelijk opslagterrein aan de Lange Brinkweg te Soest en het opslagterrein aan de Fokkerstraat te Soesterberg. Gedurende de actie zal op deze plaatsen een container worden ge plaatst waarbij tevens toezicht van ge- rr.eentezijde zal zijn. Zodra de datum van inlevering bekend is zal aan de potentiële bezitters van restanten van bestrijdingsmiddelen door het Landbouwschap een persoonlijke brief worden geschreven waarin wordt medegedeeld, wanneer en waar de res tanten ingeleverd kunnen worden en hoe deze verpakt en vervoerd moeten worden. Daarnaast zal in de plaatse lijke pers aandacht aan de actie wor den geschonken, zodat zij die op een of andere manier niet bereikt zijn toch van de actie kennis kunnen nemen. maar zeker ook bestemd voor het Smitsveen. Het verkeer over de Wieksloterwe; werd vergeleken met 1968 verdubbeld en men mag aannemen dat de weg druk bereden wordt als verbinding met Soest-Zuid. Min of meer schrikbarend is verder ook de toename met liefst 45 van het verkeer over de Stadhouderslaan. Ook dat zal wel te maken hebben met de sluipweg via de A.P., Hilhorstweg en de Peter van den Breemerweg. Toch is de rijksweg nog zeker de meest bereden route met uurtoppen van 1290 op de Vredehofstraat, 1210 op de Burg. Grothestraat, 1280 bij het politiebureau, 1380 op de Kerkstraat en 1610 op de Birkstraat. Ook de Nieuweweg heeft een respectabele top van 1030. Vergeleken met de rijksweg waar per dag 10 tot bijna 12 duizend auto's per dag passeren, steekt de Nieuweweg met 7700 nog gunstig af, zover men dan van „gunstig" mag spreken. Daarvan gaan er dan nog „maar" ruim 3500 over de Laanstraat. Van gemeentezijde zal het resultaat van de telling nader worden toegelicht en besproken donderdagavond 5 april a.s. in de zaal van de brandweerka zerne. Toegangskaarten zijn verkrijg baar in het gemeentehuis. Aangehouden werd de 19-jarige Turk B. I. die niet in het bezit was van gel dige verblijfspapieren. Hij stond bij een groep landgenoten voor het pen sion aan de Van Weedestraat en de benen toen de politie in een sur veillanceauto voorbij reed. De man zal worden uitgewezen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagden onze plaatsgenoten de heer Rv W. L. Veldman voor het apothe kersexamen deel 1 en de heer A. J. van Vloten voor het m.o. examen a natuur- en scheikunde. In onze maatschappij wordt de toegang tot vele beroepen steeds meer afhanke lijk van de gevolgde vooropleiding. Het diploma is een entreebiljet, zonder het welk men in vele beroepskategorieën niet wordt toegelaten. Bu een relatieve toename van het aantal opgeleiden worden de eisen zelfs nog harder. Vroeger was je al heel wat als je een M.U.L.O.-diploma had. Daarmee kon je zelfs karriére maken. Nu is iemand met dit diploma al blij als hij het tot een middelbaar employé brengt. Dan zijn er nog vele tienduizenden met weinig of geen vooropleiding. Voor deze grote groep is zelfs de toegangs deur tot de brede maatschappelijke middengroep hermetisch afgegrendeld. Helaas zijn het vooral de jongeren uit de lagere sociale milieus, die niet zel den lijken voorbestemd om in deze maatschappelijke achterhoede achter te blijven. Lager milieu mist kwaliteiten .schoolse' Jongens of meisjes die op zeer jeug dige leeftijd gaan deelnemen aan het arbeidsproces (15-17 jaar), lopen het risiko te blijven hangen in baantjes, die weinig uitzicht bieden op een maat schappelijke karriére met enig perspek- tief. Onder de werkende jongeren in de leeftijdsklasse van 15 tot en met 17 jaar is een groot aantal zonder enig diploma: circa 62 van de jongens en 45 °/o van de meisjes heeft na het lager onderwijs niets afgemaakt. Omdat zij daarvoor de intelligentie missen? Als dat waar zou zijn, zouden we er nog vrede mee kunnen hebben. Helaas liggen de zaken heel wat inge wikkelder. Allerlei sociaal-psychologi sche onderzoekingen hebben ons duide lijk gemaakt, dat er legio kinderen zijn met een redelijke intelligentie, die evenwel de „schoolse kwaliteiten" mis sen, die beantwoorden aan de sukses- maatstaven die het huidige onderwijs hanteert. Ongeschiktheid voor deze school zegt vaak weinig over „aangeboren kapa- citeiten" en dergelijke. Over het alge meen komen kinderen uit de lagere sociale milieus het moeilijkst mee op school en vooral uit deze groep komen dan ook de meeste werkende jongeren voort, d.w.z. jongens en meisjes die direkt na de lagere school gaan wer ken. Uit het milieu van de ongeschoolde ar beiders is dat zelfs 60 van de jon gens en 63 van de meisjes. Zij heb ben alléén lager onderwijs en zullen dus nooit hoger op de maatschappelijke ladder komen. Veel gunstiger zijn die percentages voor werkende jongeren uit het milieu van de geschoolde ar beiders. Van hen heeft 17 niet meer dan lagere school (jongens 15 meis jes 19 Ouders Volgens 'gegevens van het Instituut voor Toegepaste Sociologie van de uni versiteit van Nijmegen zou de stap om te gaan werken door de jongens slechts in 55 en door de meisjes in 75 van de gevallen mèt toestemming van de ouders zijn genomen. In de overige gevallen hadden de ouders toch liever gezien dat hun kind een verdere dag opleiding had gevolgd. Maar zij waren niet bij machte hun opvatting in prak tijk om te zetten. De belangrijkste redenen van deze kin deren om niet verder naar school te gaan zijn min of meer emotioneel be paald. Zij hebben een sterke afkeer te gen schoolgaan gekregen en veronder stellen van zichzelf dat zij voor ver dere studie toch ongeschikt zijn. Voor het feit of een kind vervolgon derwijs gaat volgen én dit ook af maakt is het sociaal milieu doorslag gevend. Als een jongen uit een hoger ■sociaal milieu op de lagere school slecht kan meekomen, gaat hij later toch nog een andere dagopleiding vol gen. In zo'n geval gaat een jongere uit een lager sociaal milieu echter zelden verder leren. In zijn milieu wordt hij daartoe ook niet gestimuleerd. Weinig toekomst Het is duidelijk dat er weinig maat schappelijk perspektief is voor wer kende jongeren, die na de lagere school geen verder onderwijs meer volgen. Zij komen in de laagstgewaardeerde baantjes terecht. Bij de jongens zijn alleen degenen die een lagere beroeps opleiding hebben gevolgd (b.v. l.t.s.) werkzaam in funkties, die enige vakbe kwaamheid vergen. Wat de werkende meisjes betreft slechts, 15% van hen volgt enige op leiding. Een groot deel van hen werkt als ongeschoold arbeidster, hetzij in de industrie, hetzij als verkoopster in een winkel, soms ook als employee in de allerlaagste rangen. Alleen de meis jes die een Mulo-diploma hebben, kun nen de toekomst wat zonniger tegemoet zien. Zo kunnen zij het b.v. op een kantoor of in een (groot) winkelbedrijf nog een eind schoppen. Wat inkomen betreft raakt de groep met weinig of geen vooropleiding steeds sterker achter. Zelfs degenen met een diploma lager beroepsonder wijs blijven gevangen zitten in zeer beperkte schalen en kunnen door hun prestaties hun inkomen slechts in zeer beperkte mate beïnvloeden. Wel staat deze groep in tijden van laagkonjunk- tuur sterker dan de groep, die niet of nauwelijks een opleiding heeft gevolgd. Zij die tot de laatste groep behoren vliegen er bij bezuiningen het eerst uit en zijn naar verhouding ook het langst werkloos. Hun konkurrentiepositie op de arbeidsmarkt is in vergelijking met de beter opgeleiden tamelijk hopeloos. Een ernstige zaak als we bedenken dat vele jongens en meisjes buiten hun schuld, d.w.z. als gevolg van allerlei milieufaktoren en gebreken van het huidige onderwijssysteem, in die maat schappelijke achterhoede zijn blijven hangen: Twee plantende deelnemers aan de boomfeestdag. Ruim 500 kinderen van de hoogste klassen van de basisscholen hebben gisterenmorgen 2000 stuks bosplanten geplant rond het sportcomplex aan de Eemstraat. In twee groepen werd het werk uitgevoerd. Bij de eerste groep bevonden zich een twintigtal jongens en meisjes van de Amerikaanse school te Soesterberg. Toen zij aan de slag waren, werd de andere groep in de instructiezaal van de brandweerkazerne onthaald door de gemeente. De heer A. v. d. Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst sprak hen toe, waarna twee films werden vertoond. Na hun vertrek bezette de tweede groep de zaal, waar zij werden toege sproken door de burgemeester. Een speciaal woord van welkom kregen ui teraard de Amerikaantjes. Omdat zij slechts enkele jaren in Ne derland verblijven, beval de burge meester de door hen geplante bomen in de bijzondere zorg van de Soester schoolkinderen aan. Een leerling van de Savornin Lohman- school, Henk van de Pol, assisteerde de burgemeester, toen zij wilde uit leggen waarom bomen zo belangrijk zijn. Hij deed dat op voortreffelijke wijze. Ook voor hen werden daarna de twee films vertoond. Alle/kinderen kregen limonade, een reep chocolade en een vaantje als aandenken aan deze boom feestdag. Vandaag worden in Soesterberg aan het Van Maarenplein bomen geplant.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11