Burgemeester opende schilderijen expositie in bankgebouw van Ned. Credietbank Winkeliersvereniging Soest ontbonden Donderdag 29 maart 1973 51e jaargang no. 31 I ilgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 129156 KIJKEN NAAR DE TOEKOMST Eerste kievitsei in Soest Zingend geloven Na aanrijding doorgereden Ook dit jaar komen er weer West-Berlijnse kinderen naar Soest Johannes Passion in de Oude Kerk Dodelijk verkeers ongeval op de Biltseweg Twee gewonden bij verkeersongeval Inbraak in biskwie-fabriek opgelost Het oog gericht op het Panamakanaal 60-jarige ruiter dodelijk verongelukt Politie zoekt oplichtende vader en zoon Op heterdaad 15 leden beslissen over opgaan in nieuwe organisatie Recalcitrante „dame" schopt politieman Bloemensliow in Prins Willem Alexanderschool Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Wat er nu ook uit de bus komt, het is wel interessant om de recente gang van zaken bij de kabinetsformatie na der te bezien. Het gaat hierbij ook niet alléén om het formeren van een kabinet, het politieke spel reikt verder. Als Burger er al in slaagt een pro gressief kabinet voor de Kamer te brengen, dan is immers de kans groot dat het voortbestaan ervan voortdu rend aan een zijden draadje hangt. Daarom kijkt men in politieke kringen wel vast vooruit naar de volgende verkiezingen, waarvan men hoopt dat die tot een minder moeilijke formatie- mogelijkhejd zullen leiden. Zo is de socialistische formateur er dan vorige week in geslaagd om de christendemokratische samenwerking aan het wankelen te brengen door de CHU van vertegenwoordiging in het kabinet uit te sluiten. Dat plaatste ARP en KVP voor een dilemma. Wat moest nu prevaleren? Die - nog niet geheel beklqnken - christen-de- mokratische samenwerking en samen gaan of het meewerken aan een kabi net Den Uyl met de mogelijkheid de al te linkse tendensen daarvan iets af te zwakken. Een h.eel moeilijke beslis sing, die dan ook een sterke verdeeld heid in de frakties van KVP en ARP aan het daglicht bracht. Het vooruitzicht van één christen-de- mokratische partij zal immers een be lemmering betekenen voor het berei ken van voldoende macht aan linkse zijde. Hoe meer verwardheid in de konfessionele gelederen dus, hoe be ter. Het was de CHU-fraktie zelf die KVP en ARP uit de netelige situatie redde door te verklaren dat haar afwijzing van een kabinet Den Uyl en het wel gedogen ervan door de beide andere partners, een toekomstige samengaan nog niet in de weg behoefde te staan. Dat gaf Andriessen en Aantjes de ge legenheid óm toch nader met Burger te gaan overleggen. Zij aanvaarden het progressieve regeerprogramma immers niet zender meer. Daar zal toch wat aan afgezwakt moeten worden, zo be weerden zij, al roept men aan linkse zijde nog zo dat dit beslist niet kan en zal gebeuren. Doch defensie, abortus wetgeving, belastingdruk en onderwijs vormen te kontroversiële punten om op de inzichten van links daarover een kabinet Den Uyl bij voorbaat te gedogen. Daarmee behielden de konfessionelen op hun -beurt dan weer de mogelijk heid om enige verwarring gaande te houden bij de linkse drie. Wetende dat ook dit voor de politieke toekomst van belang is. Het gedogen van een kabinet Den Uyl zal trouwens in de huidige omstandigheden ook voor de konfessionelen de beste oplossing zijn. Een andere oplossing is er nauwelijks. Door de samenstelling van de Tweede Kamer dient er wel een kabinet uit de bus te komen dat ook door de vak bonden kan worden gedoogd. Door de huidige verdeeldheid van het parle ment kan dit niet voldoende weer kracht opbrengen tegen de wensen van de vakbonden en is het dus wel ge dwongen met die wensen ernstig reke ning te houden, ook Wat de kleur van het kabinet betreft. Wat er deze of komende week dan ook beslist wordt, het is alleen maar een tussenspel. Aan beide zijden kijkt men vooruit, naar wat er over enkele maanden, een jaar, twee jaar, kan gaan gebeuren, bij de dan nodige nieu we verkiezingen. Dat eventuele kabinet Den Uyl is daarom helemaal niet zo belangrijk. Het zal ook niet zoveel bereiken als men er zich aan linkse zijde van voor stelt, want daar is de samenstelling van de Tweede Kamer niet naar. Daar valt uiteindelijk de beslissing hoe lang men Den Uyl en zijn mannen zal ge dogen. En dat zal bezien worden met het oog op het uitgangspunt voor de nieuwe verkiezing. Hoe progressiever het linkse kabinet zich zal opstellen, hoe vroeger de datum voor die ver kiezing zal vallen. Het eerste kievitsei in de gemeente Soest is vorige week vrijdag in de polder gevonden door een bewoner van „Molenschot", de 82-jarige heer C. Hoitsma. De heer Hoitsma is een Fries van geboorte. Vanavond, donderdag 29 maart, om 8 uur. wordt in de .Julianakerk aan de Julinalaan een zangdienst gehouden onder de titel „Zingend geloven". Ds. Spilker, legerpredikant uit Utrecht, zal een korte inleiding houden met als onderwerp „Christen zijn en blij ven in deze tijd". Muzikale medewerking verleent het jeugdkoor van „In de ruimte" te Soest. Hans van der Steen uit Baarn be speelt het orgel. Om kwart voor acht wordt al met samenzang begonnen. Iedereen is welkom. In verband met een aanrijding op het parkeerterrein van cafetaria Rob's Corner aan de Kostverlorenweg, werd aangehouden de 26-jarige R. A. B. uit Soest. B., die geen rijbewijs heeft, had daar met een geleende auto de wagen van W. L. K. (18) uit Middel burg beschadigd en was zonder zich te melden weggereden. Aan de hand van een gevonden achterlicht werd hij op gespoord. SOESTER COURANT De ontspanningspolitiek tussen Oost en West Duitsland heeft het werk van de werkgroep Berlijnse Kinderen van de Pax Christibeweging niet overbodig gemaakt. Politiek gezien is er veel veranderd, maar deze veranderingen zullen slechts langzaam doorsijpelen naar de intermenselijke verhoudingen. De werkelijkheid voor de inwoners van West Berlijn is nog steeds dat de muur dwars door families en gezinnen heenloopt. Deze sfeer gaat niet aan de kinderen voorbij. Noord Ierland en Vietnam hebben ons daar nog eens met de neus opgedrukt. De stadsregering van West Berlijn doet. al het mogelijke om de kinderen in de vakantiemaanden ontspanning te geven. Maar men kan dat niet alleen. Er zijn meer problemen, waarmee deze mil joenenstad te kampen h$eft. Er heerst grote woningnood. Wat ér nog aan vrije ruimte is wordt gebruikt voor woningbouw. De parken en bossen blijven overvol. De straat is het do mein van de auto's. Elk jaar worden er tienduizenden kin deren gedurende de zomervakantie bij pleeggezinnen ondergebracht. In Zwe den, Oostenrijk, Italië, West Duitsland, Noorwegen enz. tot zelfs buiten Euro pa. Vier weken lang kunnen deze kin deren de door prikkeldraad en stenen ommuurde stad ruilen voor een rustige omgeving, waar zij de spanningen, die in vele gezinnen bestaat, kunnen ver geten. Vorig jaar werden in twee treinen 1.700 West-Berlijnse kinderen naar Neder land gebracht. Deze zomer zullen de kinderen 7 juli aankomen en 9 augustus teruggaan. Ieder kind is verzekerd tegen ongeval len, ziekte en er is een W.A. verzeke ring afgesloten. Als U het kind mee op vakantie naar het buitenland wilt ne men, levert dat geen enkel bezwaar op. omdat men dan een paspoort mee krijgt Voor uitvoerige inlichtingen en aanmeldingen kan men terecht bij de kontaktoersoon van de werkgroep Ber lijnse Kinder-Pax Christi in Baarn en Soest: H. A. Visschedi.ik, Dahliastraat 11, Baarn, telefoon 02154-5370. Zaterdag 7 april zal de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy, in het kader van de maandelijkse kerkconcer- ten, een uitvoering geven van Bach's Johannes Passion in de Oude Kerk. De Johannes Passion is in de loop der jaren reeds een 4-tal malen o.l.v. Maar ten Kooy in de Oude Kerk uitgevoerd, waarbij het principe van de: authen tieke, barokke uitvoeringspractijk - dat dit jaar blijkbaar door meer en sembles in ons land, maar dan voor het eerst - steeds meer werd nage streefd. Er wordt gebruik gemaakt van een betrekkelijk kleine orkestbezetting, die garant is voor een doorzichtige klank, en we kunnen stellen, dat het orkest van de Nederlandse Cantorij zich veel moeite heeft gegeven om zjch de barokke speelwijze eigen te maken. Het 35 man sterke koor vdn de Neder landse Cantorij, dat sinds ruim een jaar in deze samenstelling optreedt, be staat met name in de sopraan- en alt partij voornamelijk uit jeugd van 12 tot 25 jaar. De solisten worden, zoals ook Bach deed, gerecruteerd uit het koor, dat zo gelukkig i§^ hiervoor het vereiste stemmenmateriaal voorhanden te hebben. De Evangelist wordt gezonden door door Pier Veldman, de Christuswoorden door Kees de Groot, kleine partijen door Patrick Kool; de aria's worden gezongen door Christine Jansen en Lucia van Surksum, sopraan; Ine Kooy, alt; Bram Wildeman, tenor; Peter Kooy, bas. Van de instrumentale solisten noemen wij Dick Scholten, viola de gamba; Hans Bredenbeek, luit; Jan Willem v. d. Kamp en Philip Kluin, viola d'amo- re. Verder werken mede Jan Jansen, clavecimbel; Freya Schuddeboom- Bühler, orgel; Pieter Wftlem de Neeve, cello; Peter Klopstra, contrabas. Aanvang 8 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle koor leden en verder telefonisch te bestel len onder nr. 13181. Een verkeersongeval op de Biltseweg in de gemeente Baarn heeft zaterdag het leven gekost aan de 83-jarige A. de Groot uit Hilversum. Het bejaarde slachtoffer stak zonder uit te kijken ter hoogte van het Spiehuis de rijweg over, waar hij werd geschept door een personenauto, bestuurd door E. K. (33) uit Soest. Zwaargewond werd hij per ambulance naar het ziekenhuis Zonne gloren vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Mevrouw M. C. V.-H. (49) en haar 9- jarig dochtertje Simone werden zater-, dagmiddag licht gewond bij een ver keersongeval op de Niéuwstraat. Zij werden per ambulance naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht, van waar zij, na behandeld te zijn, naar hun woning konden terugkeren. Mevrouw V. reed als bestuurder van een personenauto over de Nieuwstraat richting Beckeringhstraat, toen zij werd aangereden door een haar tegemoet komende wagen bestuurd door de 27- jarige B. T. Deze week bij het passeren van een langs de weg staande auto iets teveel naar links uit, waardoor de bei de wagens met elkaar in botsing kwa men. Een in Woerden aangehouden Italiaan heeft bekend op 4 oktober 1972 en op 4 maart 1973 ingebroken te heb ben in de biskwiefabriek van de fa. Van Doesburg aan de Industrieweg. In oktober verdween hij met 5000 gul den, die hij uit de brandkast haalde. Zijn bezoek in maart leverde hem slechts enkel tafelaanstekers en wat ballpoints op. Ook bekende hij de dader te zijn van pogingen tot inbraak op 30 en 31 de cember van het vorig jaar bij de N.V. Klöckner-Bamaco aan de Industrieweg en verder gaf hij toe zeven inbraken gepleegd te hebben te Naarden Drie redenen waren er voor burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften om zaterdagmiddag in de Nederlandse Credietbank aan de Torenstraat de tentoonstelling te openen van schilderijen van Wieb de Machulade Rook uit Abcoude, vertelde zij. De eerste was, dat ze het fijn vond de activiteit, creati viteit en de wendbaarheid van geest van de vrouw te belichten. De tweede reden was een egoïstische: ze had de echtgenoot van de schilderes, de bekende cellist Tibor de Machula van het Concertgebouworkest, zo vaak uit de verte gezien, dat ze hem nu oolf wel eens van dichtbij wilde zien. Tenslotte vond de burgemeester het bewonderenswaardig, dat een bank zo'n initiatief neemt. „Ik ben blij dat u ermee verder wilt gaan, want we zijn wat dit betreft in Soest niet erg verwend. We hebben alleen maar Artishock, en daar zij we dan ook erg blij mee". De directeur van de Credietbank, de heer C. J. van Kempen, verwelkomde het kleine gezelschap belangstellenden. Hij noemde twee redenen waarom de bank had besloten tot het houden van exposities: „Wij willen er graag aan meedoen jonge kunstenaars meer be kendheid te geven" en verder wilde men bereiken dat de bij sommige men sen nog steeds bestaande drempelvrees door middel van „kunstgenot" zou wor den overwonnen. Zich richtende tot, mevrouw De Mac hula zei de heer Van Kempen, dat de kunstenares zich in de late periode van haar lente bevond, maar haar werk in de vroege periode. Hij vond haar werk getuigen van een grote charme, en ook van durf en gevoel voor kleur. „Ik bèn blij dat het niet feilloos is, anders zou er niets meer te verbeteren zijn", aldus de heer Van Kempen. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat mevrouw De Machula met dezelfde dadendrang als tot nu toe zou doorgaan met haar kunstzinnige hobby. In haar toespraak kon de burgemeester de commerciële reden van de bank voor het houden van deze expositie billijken. Zij hoopte, dat velen met het werk van mevrouw De Machula zou den worden geconfronteerd. Kunstenaarsgezin Wieb de Machula-de Rook werd ge boren in Den Haag waar haar .vader Op de foto, van links naar rechts, mevrouw De Machula, de burgemeester en de directeur van de bank, de heer C. J. Kempen. De tentoonstelling loopt tot en met 1 april. toonkunstenaar was. Haar moeder was na beëindiging van de academie voor beeldende kunsten in Den Haag tekenlerares in Haarlem werkzaam, mede door het zeer vroegtijdig over lijden van haar echtgenoot. Wieb de Machula koos een muzikale loopbaan. Zij behaalde het staatsexa men violoncello en maakte deel uit van verschillende orkesten, waaronder het Concertgebouworkest. Uit het hu welijk met de in hetzelfde orkest spe lende cellist Tibor de Machula werd dochter Barbara gehoren. Mevrouw De Machula vond een verdere vaste ver binding met het orkest erg bezwaarlijk. Dit feit zowel als haar intense bewon dering voor de schilderkunst noopte haar, liefde van de klanken om te zet ten in die van de kleuren. Verschillende studieperiodes, op het laatst onder leiding van Freek van de Berg, leidden tot een zeer inspirerende en vruchtbare artistieke activiteit. Zij dèbuteerde met een tentoonstelling in haar woonplaats Abcoude in oktober van het vorig jaar. Zondagmiddag is de 60-jarige heer Gijsbertus van Oosterum uit Baarn, tijdens een rit te paard in het Pijnen- burgerbos dodelijk verongelukt. Als leider van een groep van elf in galop rijdende ruiters, keek hij op een ge geven moment om, waarbij hij waar schijnlijk aan de linker teugel trok. Zijn paard reageerde daarop als gevolg dat de heer Van Oosterum met zijn hoofd tegen een boom sloeg. Zwaar gewond werd hij per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Voor de jaarlijkse bloemententoonstel ling, welke vrijdag en zaterdag gehou den werd in de Prins Willem Alexan- derschool aan de Beetzlaan, bestond ook dit jaar weer grote belangstelling. De gangen waren omgetoverd in een prachtig park. In enkele lokalen waren handwerk en handenarbeidproducten van leerlin gen en ouders te bezichtigen, terwijl er ook een handweefdemonstratie ge geven werd. De uitslagen van de bollen wedstrijd waren al§ volgt Gele tulpen 1. Mark van Dijken, 2. Ronald de Rooij, 3. Corrie Grift. Bonte tulper.1. Margot Siegers, 2. Katinka Brouwer, 3. John Roelofs. De allereerste voorjaarsbloemen van de leerlingen van de Prins Willem Alex- anderschool. Een hoek van de gang werd omgetoverd in een voorjaars tuintje. Blauwe hyacinten 1. Anton Meyer, 2. Annelies de Bruin, 3. Ingrid van Gor- kum. Rose hyacinten1. Kees Visser, 2. Jan de Ridder, 3. Jolanda v. d. Veer. Trompetnarcissen 1. Walma Swager, 2. Annelies de Bruin, 3. Rutger van Vliet. Troscarcissen 1. Jolanda v. d. Veer. 2. Jan de Ridder, 3. Jolanda v. d. Veer. Lila tulpen 1. Marjan Potharst, 2. Ja- vie Verhoef. De Amsterdamse politie en diverse politie korpsen in het Gooi, kijken uit naar twee mannen, die als „vader en zoon" winkeliers oplichten. Het tweetal gaat steeds op dezelfde manier te werk. Een van de twee geeft zich uit als zoon van een bekende klant van de winkelier (meestal een sigarenwinkelier) en informeert daar of zijn „vader" al een bestelling heeft opgegeven. Op dat zelfde moment belt de „vader" op. hoort dat zijn „zoon" net in de zaak is en vraagt deze aan de telefoon. Na dit gesprek vertelt de zoon dat zijn vader de bestelling zelf zal komen op halen. In het gesprek dat dan volgt vertelt de zoon dan een verhaal over een auto die uit een garage moet wor den gehaald en dat de vader het be nodigde geld bij zich heeft. De winke lier. denkend dat de vader dit toch snel zal komen verrekenen, leent daar op het bedrag, meestal een paar hon derd gulden: De „vader" komt ech ter nooit opdagen. Volgens de politie is het tweetal nog steeds actief. In de nacht van zaterdag op zondag werd op heterdaad betrapt bij het wegnemen van een grote ronde zand- slijpsteen bij de smederij V. aan de Veldweg, de 22-jarige Bossenaar A. J. P. De man werd ingesloten. Voor het nemen van dit besluit was een tweede vergadering nodig, die evenwel conform de statuten, reeds veertien dagen tevoren geconvoceerd was. Aan het besluit zelf ging nau welijks enige discussie vooraf. De administateur van de winkeliers vereniging, de heer A. H. F. Smit, zet te op verzoek nog eens in het kort uiteen wat het doel van het samenwer kingsverband moet zijn: in eerste in stantie het behartigen van de belangen van het bedrijfsleven. Daarvoor zal het werk van de bestaande organisaties moeten worden voortgezet. Om het doel te bereiken zal contact opgenomen worden mèt andere regionale en lande lijke organisaties. De heer Smit be nadrukte nogeens dal de nieuwe orga nisatie geen politiek doel heeft, zij het dat beïnvloeding van politieke partijen wel noodzakelijk zal zijn. De heer Smit zei voorshands niet te zien dat ook de So.ester Zakenkring tot het samenwerkingsverband zou toetre den, alhoewel men daar met belang stelling de ontwikkeling volgt. Ook zei hij ervan overtuigd te zijn dat zeker 75 van de 95 leden van de winkeliers vereniging accoord zouden gaan met de ontbinding van de vereniging en het toetreden tot de nieuwe organisatie. De schriftelijke stemming leverde daar na het reeds genoemde resultaat op. Een uur ervoor werd de 24ste jaar vergadering van de winkeliersvereni ging geopend door de voorzitter, de heer J. van Huissteden. Naar zijn me ning getuigde de geringe opkomst van de leden van het grote vertrouwen dat men in het bestuur had. Hij consta teerde dat in de periode dat hij voor zitter was, belangrijke zaken als, uni forme winkelsluiting en het instellen van een koopavond, aan de orde ge weest waren en dat dc kritiek steeds van niet-leden kwam. Hij verweet hen Vjjftien leden van de winkeliersvereniging Soest, waaronder acht bestuurs leden, hebben vorige week vrijdag beslist over het lot van de vereniging. Zij gingen unaniem accoord met het bestuursvoorstel het ledenbestand in te bren gen in de in oprichting zijnde organisatie „Samenwerkingsverband de Soester Ondernemer". te vegeteren op het werk van de win keliersvereniging fen betichtte hen van een egoïstische mentaliteit. „Zij zeg gen altijd - als ik in het bestuur ge zeten had, dan was dat niet gebeurd - en daarom zie ik hen graag in het be stuur van de nieuwe organisatie", al dus de heer Van Huissteden. Hij noem de de uitgeoefende kritiek niet gegrond en stelde dat de overheid nu eenmaal luisterde naar de georganiseerden. Met de oproep, dat 't tijd werd om wakker te woren, besloot hij zijn openings woord. De notulen en jaarverslagen leverden geen problemen op; de pen ningmeester werd décharge verleend. Na het benoemen van een nieuwe kas- commissie werd de eerste vergadering besloten. Ruim een kwartier later werd met de tweede vergadering begonnen. Een recalcitrante „dame", mej. E. H. M. (28) uit Huizen, die het advies van de politie had gekregen, in verband met haar drankgebruik, met haar per sonenauto niet verder te rijden, heeft het aangedurfd met de politie een rob bertje te vechten. Zij schopte een agent in zijn buik en gaf de andere een klap in zijn gezicht. Uiteindelijk belandde zij op het politiebureau, waar zij na verhoor, zonder auto, werd heengezonden. Het advies niet verder te rijden werd haar om vier uur 's nachts gegeven bij de sporthal Beukendal aan de Beu kenlaan. Toen zij zich daaraan niet gestoord bleek te hebben, werd zij even later op de Vredehofstraat aan gehouden. Daar weigerde Zij uit te stappen en, verzette zich hevig tegen overbreging naar het politiebureau. De veiligheidsraad die de kostbare tocht naar Panama ondernam om zich daar te verdiepen in de problemen van Latijns-Amerika heeft niet veel meer gedaan dan praten over Panama's grote probleem. Het vindt dat het nu eens uit moet zijn met de Amerikaanse kolonie die dwars door het kleine landje loopt: de kanaalzone. Nu wordt over deze zaak al lang en breed onderhandeld tussen twee betrokken partijen; Pa nama gebruikte de Veiligheidsraad om In die - onderhandeling wat schot te brengen. Vergeefs, uiteraard want in dit kollege hebben de Ver. Staten een vetorecht dat het wel zelden gebruikt, maar dit was dan zo'n zeldzame keer. De historie van het Panamakanaal is bizar. Partikulieren begonnen hier on der leiding van De Lesseps (de man van het toen net voltooide Suezkanaal) door Colombiaans gebied een kanaal te graven. Een handige heer kocht de failliete boel op en wist de Amerikaan se regering te interesseren die er ver volgens geld in stak. Tezelfdertijd ont stond in Panama een revolutie om los te komen van Colombia, wat niet ge lukt zou zijn zonder Amerikaanse hulp. De V.S. meenden echter in ruil wel van Panama voordeliger voorwaarden te kunnen bedwingen dan ze Colombia hadden geboden en die Colombia als te laag had afgewezen. De vrees dat an ders de Colombianen Panama zouden terugveroveren noopte Panama erop in te gaan. Hoezeer de betaling aan de lage kant is blijkt er wel uit dat in de huidige onderhandelingen de V.S. be reid zijn de huur voor de kanaalzone van 1,9 naar 25 miljoen dollar omhoog te schroeven. Wat de soevereiniteit be treft; sinds 1951 zijn het niet meer de Amerikanen die vanuit Washington al les voor het zeggen hebben; er is een regering voor de kanaalzone, waarin echter de veertigduizend Amerikanen die er wonen meer stem hebben dan de tienduizend Panamezen. Panama pakt de Amerikaanse kanaal- huur niet meer aan. President Omar Torrijos maakt ook duidelijk dat hij er niet voor voelt van Panama een Amerikaanse kolonie, zelfs geen 51ste staat van de unie te maken. Hij •wil het volledig gezag over het volledig grondgebied. En ongetwijfeld heeft hij gelijk: de huidige situatie is een over gebleven restant uit de periode dat de grote mogendheden hun macht rustig konden gebruiken om hun zin te krij gen en dit past niet meer in de wereld van nu. Het is zozeer overleefd dat Panama zelfs niet wil praten over een periode van 25 of 30 jaar voor geleide lijke overdracht. En wie kan het ze kwalijk nemen. In principe kan Washington Panama ook geen ongelijk geven. Maar aan de andere kant is het kanaal voor de V.S. uitermate belangrijk, niet alleen voor de handelsscheepvaart maar meer nog omdat langs dit kanaal nog redelijk snel de Atlantische en de Pacifische vloten van oceanen kunnen wisselen - een mogelijkheid die ze niet afhanke lijk willen maken van misschien een boze bui van een Panamese president. Maar er zijn natuurlijk vergelijkbare gevallen wéaruit blijkt dat het ook an ders kan: de Bosporus bijvoorbeeld, die weliswaar geheel onder Turkse soeve reiniteit valt maar waarlangs de Sow- jet-unie het recht heeft haar schepen te sturen. Iets dergelijks zou hier oók moeten kunnen. Maar de kans dat dit bereikt wordt met onderhandelen na dat eerst zolang een onbevredigende situatie heeft bestaan is natuurlijk klein. KANTMAN.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1