Oprichting politieke partij voor belangen van het dier ANWB controleert in Soest van 3 t.m. 7 april ogen en snelheidsmeters foto m IsJiWHsH VLOEREN VOOR UW VHM tïjeo torn epen ttlj, De „Kinderwagen-matic" Treasure Hunt De nieuwste rage in Engeland Esso Servicenter Wiewei Keukens Nieuw-Loosdrecht Dierenbescherming afdeling Soest had druk maar gunstig verenigingsjaar Nieuwe geldschieterswet bescherming van minder draagkrachtigen Grensbedrag van 10.000 BRUIDSREPORTAGE KINDERSERIE ATELIER- PERS- en BEDRIJFSFOTOGRAFIE zowel in kleur als zw.-wit Actie 50-70 k./uur gecombineerd met ogentest iÜoutfioopecS Sint# 1876 Voor allo reparaties Profiteer van de Esso bandenaktie Soester Courant van donderdag 29 maart 1973 —WieweN Keukenshow wiewei keukens In onze grandioze keukenshow mi ziet u 30 volledig ingerichte keukens nü in vele prijsklassen. Vrije toegang. Maandags gesloten. (op het Industrieterrein) Telefoon 02158 - 1844 Volg vanuit Utrecht en Hilversum ae borden L oosdrer hi-vneg .e d IHIkbtNPOHI In het tijdens de jaarvergadering van de afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren uitgebrbachte verslag over het jaar 1972, noemde de voorzitter de heer C. J. 't Hart het afgelopen jaar een druk jaar met uitermate bevredigende resultaten. Hy herinnerde aan de vele acties waaraan de afdeling had deelgenomen en waarvoor meer dan 3000 handteke ningen werden verzameld. Voorts maakte hij melding van de vergroting van de wachtkamer van de polikliniek van het dierenasiel, waardoor ook de dieren arts een ruimer en rustiger onderkomen kreeg. De belangstelling voor het om de twee maanden verschijnend blad „Soester Dierenbelangen", waarvan de oplage het aantal 1675 stuks bereikte, steeg met sprongen. Een record was ook de opbrengst van de collecte, waarvoor milde gevers en collectanten 6250 gul den bijeen brachten. Een speciaal woord van dank ging naar de heer Van Mosel, die liefst 38 nieuwe donateurs aan bracht. Dank was er ook voor de ge meentepolitie, die soms bijsprong bij vervoersproblemen. Kalenders werden er afgelopen jaar 850 stuks verkocht en het aantal leden en donateur steeg tot 1250, Dank was er voorts voor de inspecteur, de heer P. M. van Geet, en voor de familie Dupont te Utrecht, die zich inzette voor de controle op de in de stad Utrecht en omgeving ge plaatste dieren. Veel lof had de heer Van 't Hart ook voor de gemeente, die ongevraagd de subsidie aan de vereniging verdubbel de. waardoor deze op 1200 gulden kwam en voor het feit dat hem geble ken was, dat de gemeente zich met betrekking tot de te zijner tijd aan de orde komende verplaatsing van het asiel op het standpunt heeft gesteld dat de gebouwen getaxeerd zullen wor den op basis van herconstructie. In het jaarverslag van de dierentehuis 't Hart werd gemeld dat het aantal zwerfhonden, in vergelijking met 1971, hetzelfde was gebleven, nml. 61. Het aantal zwerfkatten nam echter toe van 48 tot 55. In 1971 nam men 60 af standshonden op, in 1972 waren er dat niet minder dan 77. Het aantal af standskatten nam at van 77 naar 43. Aangetekend werd daarbij dat honden duurdere klanten zijn, zodat een groot aantal „eigen" honden financieel meer zorgen geeft. Het plaatsen van de dieren ging veel moeilijker dan in de voorgaande jaren. In 1971 werden 123 honden en 64 kat ten geplaatst, thans slechts respectie velijk 96 en 36 stuks. Dieren ouder dan vier jaar zijn moei lijk te plaatsen en het lijkt onmogelijk mensen te vinden, die zoveel dieren liefde hebben, dat zij bereid zijn een dier dat reeds enkele jaren oud is, een huis te geven. „Dat alleen een jong dier goed kan wennen, is natuurlijk absoluut onjuist", aldus het verslag. Op 8 maart van dit jaar waren in het asiel aanwezig 24 honden en 51 kat ten. Wat de pensiondieren betrof werden de volgende aantallen genoemd: 297 honden, 123 katten, 4 konijnen, 1 cavia, 1 schildpad en 1 kanarie. Dat was 83 honden en 7 katten meer dan in 1971. Ernstige problemen deden zich bij het asiel niet voor. Na het vertrek van mevrouw Van Dijk werd de staf met twee leden uitgebreid en zij bestaat thans uit de dames Marijke van Gin- kel, Trijdy van Breukelen en Wilieke Keja. Verder wordt in het verslag nog mel ding gemaakt van het feit dat ter ge legenheid van dierendag twee scholen het asiel bezochten, die ook mee de den aan een opstel en tekenwedstrijd.. „Het is te hopen", zo zegt het verslag, „dat er op meer scholen belangstel ling zal komen voor het werk van de dierenbescherming. Als de kinderen le ren met dieren om te gaan en van ze te houden, zullen er zeker minder die ren afgedankt worden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, dat geldt toch ook In dit opzicht". De inspecteur van de vereniging, de heer P. M. van Geet, had geen bijzon derheden te vermelden. Het aantal klachten liep terug. In het verslag van „De Paardenkamp" wordt gezegd dat er thans 33 paarden zijn ondergebracht en dat het 34ste paard, Cheron uit Bilthoven, begin april zijn opwachting zal komen ma ken. De Stichting „De* Paardenkamp" telt nu meer dan 13000 begunstigers, waaronder verheugend veel scholen. Vorig jaar trok „De Paardenkamp" liefst 15.000 bezoekers. Met het jaarverslag van de penning- meesteresse, mevrovw W. H. van Woerkom 's-Gravendijk, kon iedereen zich verenigen. Zij bracht hulde aan mevrouw A. G. Kok-Staal, dat in het afgelopen verenigingsjaar veel werk verzette. Daar sloot de voorzitter zich bij aan. In het algemeen deed men overigens een beroep op het aanwerven van meer donateurs. In de rondvraag werd protest aangete kend tegen het al een euvel geziene feit, dat kinderen op dierendag, een daer mee naar school nemen. Het zou de rust van de dieren niet ten goede komen. Men tilde er echt niet al te zwaar aan. Een zeer bijzondere vraag was het ver zoek tot oprichting van een politieke partij die niet aan politiek doet, maar zich geheel inzet voor de belangen van het dier. De vragenstelster kwam dit idee, doordat zij meende te moeten constateren „dat er meer onverdraag zaamheid voor het dier bestond en er steeds meer abattoirs gebouwd wer den". De vergadering werd besloten met de vertoning van een kleurenfilm, welke vorig jaar ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van „De Paardenkamp" werd opgenomen. De Geldschieterswet uit 1932 is dan eindelijk vervangen door een nieuwe wet, de zogenaamde wet op het konsumptief krediet. De hoofdstrekking van de oude wet was in de eerste plaats het tegengaan van woekerpraktjjken door partiku- liere (kommerciele) geldschieters bij het verstrekken van kleine geldleningen. In zekere zin was deze wet, ontstaan in een periode van grote werkloosheid en armoede, gebaseerd op de wankele financiële positie van de gemiddelde Neder lander uit de dertiger jaren. De nieuwe wet bestrijdt de woeker eveneens maar sluit verder aan bij de - in vergelijking tot de dertiger jaren - grotere krediet waardigheid van de gemiddelde Nederlandse burger. Krachtens de bepalingen van de nieu we wet valt elke lening door een be roepsuitlener verstrekt thans onder deze wet als zij 10.000 of minder be draagt. In vergelijking tot de oude wet betekent dit een verdubbeling van het grensbedrag. De grens van 10.000 lijkt erg hoog, maar de overweging is ge- I weest dat bij een lage grens de mala fide geldschieters juist boven deze grens gaan werken. Wel kunnen echter I alle vergunninghoudende geldschieters I (dus de bona-fiden) op hun verzoek I vrijstelling van de bepalingen van de I wet verleend worden voor alle kredie- 1 ten boven de 5000. In de praktijk zal I er dus een grens zijn van ƒ10 000 voor I niet-vergunninghouders en ƒ5000 voor I vergunninghouders. Het wettelijk I grensbedrag kan bij algemene maat- 1 regel van bestuur steeds worden ge- I wijzigd, wat gezien de snelle geldont- I waarding ook wel nodig is. I Bedragen boven de 10.000 vallen dus I niet onder deze wet. Bij kredieten bo- Iven dit bedrag zal zeker ook wel eens I misbruik voorkomen, maar de geld- I schteterswet uit 1932 alsook de nieuwe I wet op het konsumptief krediet is al leen bedoeld om de minder draag krachtige burger te beschermen tegen ontoelaatbare geldschieterspraktijken. Verboden Speelden bij het funktioneren van de oude wet de gemeentebesturen een be langrijke rol (met name inzake kon- trole en toelating), krachtens de nieuwe wet kunnen vergunningen nu alleen worden uitgereikt door de minister. In de oude wet was de persoonlijke borgtocht toegelaten maar de loonces- sie uitdrukkelijk verboden. Krachtens art. 31 van de nieuwe wet zijn thans verboden: 1. alle bedingen tot het aangaan van een andere overeenkomst (b.v. de verplichting een verzekering te slui ten); 2. de cessi? van arbeidsloon, salaris of pensioen; N 3. alle bedingen waarbij de kredietne mer terzake van de overeenkomst van kredietverlening woonplaats kiest; 4. alle bedingen waarbij de krediet nemer zekerheden stelt met uitzon dering van zekerheden met betrek king tot bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen zaken. Verboden blijft ook het omzetten van de leenschuld in een wisselschuld (be halve bij huurkoop). Art. 6 verbiedt iemand zich als kredietgever voor te doen. Er zijn personen die regelmatig adverteren als waren zij geldschieter, bieden zij geldleningen aan. Op die Op allerlei attraktieve voorwaarden manier hopen zij bemiddelingskosten te toucheren, zonder dat het altijd duide lijk is wat zij nu eigenlijk bemiddelen. Overtreding van art. 6 geldt als een misdrijf. Uitzondering Iedere kredietgever moet kosteloos een prospektus beschikbaar stellen waarin de voorwaarden van de kredietverle ning worden vermeld, overeenkomstig door de minister te stellen regelen. Ge lijke regelen kunnen worden gesteld ten aanzien van andere wijze van aan bieding. Dat geldt bijvoorbeeld voor advertenties. In advertenties wordt nogal vaak geschermd met lage tarie ven en rente, die de konsument - al is dat niet altijd de opzet - min of meer misleiden. Persoonlijke leningen van handelsban ken, boerenleenbanken en dergelijke zijn in principe vrijgesteld, mits deze instellingen de wettelijke maxima van renten en kosten, voor de partikuliere kredietbanken geldend, niet overschrij den. Geschiedt dit wel, dan kunnen deze banken toch nog door de Kroon onder de wet worden gebracht. Die sanktie kan ook worden toegepast in dien de handelsbanken bij hun kre dieten aan natuurlijke personen „mis bruiken" zouden plegen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. EEMNESSERVVEG 81 TEL. 02154 - 7552 Ook dit jaar organiseert de ANWB de actie 50-70 km/uur. TJit de resultaten van vorige acties blijkt dat slechts 11*1% van de gecontroleerde voertuigen geen afwijking van de snelheidsmeter vertoonden. Maar liefst 77®/# van de auto's had een positieve afwijking waarbij verschillen van meer dan 10®/» geen uitzonde ring waren. Van de gecontroleerde snelheidsmeters wees 12% een lagere snel heid aan dan de auto in werkelijkheid reed. Naar aanleiding van deze gegevens acht de ANBW het noodzakelijk met deze actie door te gaan. Voor de eerste maal wordt deze actie gecombineerd met een ogentest. Alle automobilisten die hun snelheidsmeter laten controleren kunnen ook hun ge zichtsvermogen laten testen door mid del van een speciaal daarvoor bestemd apparaat. Tijdens de laatste Auto-RAI tentoon stelling lieten 613 bezoekers op de ANWB stand hun ogen aan een der gelijk onderzoek onderwerpen. Bij niet minder dan 258 personen werd een af wijking in de gezichtsscherpte gecon stateerd en 96 anderen hadden een af wijking in het voor het verkeer zo be langrijke diepte-zien. Iedereen kan geheel gratis aan beide keuringen deelnemen. De équipe zal van 3 tot en met 7 april gestationeerd zijn in Soest aan Ii.dus- t rieweg/V rij heid sweg. De openingstijden zijn: dinsdag 12.00- 19.00 uur; woensdag 10.00-19.00 uur; donderdag 10.00-19.00 uur; vrijdag 10.00-19.00 uur. zaterdag 09.00-14.00 Nu heel voordelig zelf te leggen. Keuze uit vela fraaia houtsoorten. Massief stroken-parket vanaf 2255 ma incl. btw Zweeds Lamellen-parket MOZAIEK-parket vanaf vanaf 43.25 ma incl. btw 15.45 nia incl. btw Met volledige leg-aanwijzingen er» deskundig advies. Tevens schuur- machines met stofafzuiging te huur. Elke vloer kan door ons vakkundig worden gelegd! Showrooms: Naarder», Graaf W. de Oudelaan 23 Telefoon 02159-4390t Nijkerk. Moorselaar 11. Tel. 03494 - 2359 REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-14785 Waar en wanneer het precies is be gonnen weet niemand, maar zelden heeft een nieuw spel in het sportieve Engeland in zo'n korte tijd zo'n opgang gemaakt als de Treasure Hunt, „de' jacht op de schat". In elk dorp en elk stadje van het land zijn het afgelopen jaar- wel één of meerdere Treasure Hunt met toene mend succes georganiseerd; er is een geweldig enthousiasme voor dit nieuwe soort trirrynen met een wedstrijdele ment. Treasure Hunts zijn in voor iedereen van jong tot oud, ze worden jeorganiseerd door gemeenten, ver enigingen, middenstand en vaak voor liefdadige doeleinden. De deelnemers, meestal in koppels van 2, krijgen een lijst met opdrachten die ze lopend (soms per fiets) binnen een niet te krap gestelde tijd moeten ver vullen; het gaat dus niet om de snelste. Men moet een aantal vragen, waaron der strikvragen, beantwoorden en enkele voorwerpen inleveren, hetgeen pas mogelijk is door het dorp of de dorpskern te doorkruisen. Alles doet mee vanaf 7 jaar. tieners, twens, maar ook ouderen; vaak ook vader met dochter en zoon, en iedereen zoekt en piekert om een zo hoog mogelijke sco re te bereiken. Het is niet te verwonderen dat hele dorpen met zo'n Treasure Hunt op de kop staan als een geestdriftige horde uitzwermt. Meestal doet minstens 5 van de plaatselijke bevolking mee, het geen voor Soest zo'n 2000 mensen zou betekenen. Op zaterdagmiddag 7 april krijgen Soest en Baarn tegelijk de Nederlandse en mogelijk zelfs de „con tinentale" primeur, waar wellicht radio of televisie aandacht aan zal besteden. De Nederlandse Tafelronde voert een actie voor de Mytylschool te Suriname en in dit kader wordt in beide buur- plaatsen een Treasure Hunt georgani seerd. De inschrijfgelden bedragen minimaal 2,50 per volwassene en 1,50 per kind. De nadere gegevens worden op 6 april door ons gepubliceerde, doch wij adviseren U de middag van 7 april reeds te reserveren voor dit grootste evenement. U dient een zeer goed doel en betreft tegelijk een verrukkelijke en spannen de middag en wellicht wint U een van de grote prijzen, die zullen worden uit gereikt door Ria Bremer. BEUKENLAAN 27 - SOEST TELEFOON 02155-16835 Het nieuwste model van een auto-show. Een ecnr.iltcr met aantrapmotor en voet-besturing. De trotse constructeurs „ergens" in Soest.

Soester Courant | 1973 | | pagina 7