Nieuwe expositie in Artishockgebouw van Architectenbureaus en Beeldhouwer ■süav Werkgroep Ontwikkeling Eemlan(T in beroep bij de Kroon ^Sckoemaker - antenneteckniek RINGENOLDOS „De Kleine Witte" 2 rock and roll-concerten in het openluchttheater Wiewei Keukens Nieuw-Loosdrecht VERLOVINGS RINGEN ontworpen voor moderne jonge mensen Chez nous Vous êtes Chez vous Ontspanning voor bejaarden Brievenbus in brand Trein maakt noodstop Raadslid Joosten weigert informele raadsvergadering bij te wonen Rumoer bij snackbar Agenda voor de maand april 1973 van de Soester Gemeenschap Nota „nog vreemder" Lu** WL 'WfrVu» Soest Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 a° Nachtconcerten in de Amersfoortse Markthal Soester Courant van donderdag 5 april 1978 —Wiewei» Keukenshow In onze grandioze keukenshow 2iet u 30 volledig ingerichte keukens nu in vele prijsklassen. Vrije toegang. Maandags gesloten. .(op het industrieterrein) TeFefoon 02158-1844 Volg vanuit Utrecht en Hilversum de borden Loosdrecht-vliegveid. yy wiewei keukens Onder het motto „huiszitten" exposeren vanaf vrydag 6 april tot en met Tweede Paasdag. 23 april, de architectenbureau^ Van Woerden, Schneider en Duermeyer uit Soest en Plas en Bos uit Purmerend, in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat. De expositie wordt verlevendigd door een dertigtal beelden van de beeldhouwer Jan Meefout. De beide architektenbureau's hebben zich de laatste jaren verdiept in het bouwen van verschillende vormen van huisvesting voor oudere mensen. In een kleine expositie willen zij trach ten verschillende aspekten van dit werkgebied naar voren te brengen: zelfstandig wonen, verzorgd wonen en verpleging, nieuwbouw en renovatie, grote en kleine schaal, beproefd stra mien en experiment. Naar ontwerp van het Soester bureau werden reeds gebouwd de bejaarden centra „De Loohof" te Apeldoorn, „De Kimme" in Amsterdam-Noord, het Leo Polak-huis te Amsterdam-Osdorp, de „Buitenhof" te Amsterdam-Buiten- veldert en „Theodotlon" te Laren. In uitvoering is thans de restauratie en verbouw van het bejaardencen trum „Amstelhof" te Amsterdam en het nieuwe „Rochdale" in de Bijlmer meer. Het bureau kreeg verder opdrachten voor de nieuwbouw van bejaarden centra „Osdorperhof" te Amsterdam- Osdorp, „Patrimonium" en „Zomers Buiten" in de Bijlmermeer en voor een bejaardencentrum in Leimuiden. De architekten Plas en Bos zijn de ontwerpers van o.m. het Nicolaas-Tulp ziekenhuis te Amsterdam, het stads ziekenhuis te Purmerend, van ver pleegtehuizen in Amstelveen, Purme rend, Weesp en Den Helder. In aan bouw zijn momenteel woningwetwo ningen voor bejaarden, in Noord-Hol land. Beide bureaus bewegen zich ook op het terrein van scholen, kerken, woon huizen en bungalowbouw. Foto's, maquetes enz. van reeds opge leverde of nog in aanbouw zijnde ob jecten, alsmede voorontwerpen zijn op de expositie aanwezig. Op de openingsavond zullen de archi tekten hun werk toelichten en eventu ele vragen beantwoorden. Beeldhouwer Jan Meefout JUWELIER - OPTICIEN VAN WEEDESTRAAT 12 SOESTDIJK - TELEFOON 16372 BIJ B-\R - CAFÉ - RESTAURANT MIDDELWIJKSTRAAT 2 TELEFOON 13331 De Stichting Federatieve Raad voor het open bejaardenwerk wil er nog maals de aandacht op vestigen, dat er nog volop gelegenheid bestaat om zich op te geven voor het bridgen en fiet sen voor bejaarden. Ook bestaat er gelegenheid om iedere morgen vanaf 10 uur koffie te drinken in het bejaardencentrum Groot Engen- daal, Dalweg 42, Soest. Vermoedelijk hebben kwajongens za terdagmiddag brand gesticht in de brievenbus bij het postagentschap aan de Soesterbergsestraat. Omwonenden blustten met een emmer water het vuur en de PTT ontfermde zich over de verschroeide inhoud. Er zijn beslist poststukken verloren ge gaan, zo berichtte ons de directeur van het postkantoor. De laatste lichting gp- schiede zaterdagmorgen om 10 uur. Een gedeelte van de inhoud van de daarna, tot 3 uur 's middags in de bus gedeponeerde stukken is totaal ver brand. Een bestuurder van een trein op het baanvak Amersfoort-Den Dolder moest zaterdag een noodstop maken, omdat een jongen op de spoorbaan liep. Hij kon evenwel niet voorkomen dat de knaap toch geraakt werd, maar deze kwam er af met vele klauwe plekken en beschadigde kleding. De jongen, de 13-jarige R. H. S. bleek weggelopen te zijn van de W. A.-Hoeve te Dn Dolder. Hij werd door de politie meegenomen naar het bureau, vanwaar hij werd opgehaald door verplegers van bovengenoemde inrichting. Jan Meefout. De beeldhouwer Jan Meefout werd geboren in 1915 te Amsterdam. Hij kreeg zyn opleiding aan het instituut voor Kunstnijverheid en de Rijksaca demie van Beeldende Kunsten te Am sterdam. Zijn leermeesters waren Prof. J. Bronner, F. van Hall, J. Kaas en Havermans. Meefout is lid van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, van BBK '69, NKG, AKG en de groep Onafhankeljjken. Sinds enige jaren is hij als docent ver bonden aan de Gerrit Rietveld acade mie voor opleiding leraren. Meefout won in 1967 de Arti-medaille voor beeldhouwkunst. Hij maakte studie reizen naar Frankrijk, Spanje, Duits land, Engeland, Denemarken en Bel gië en nam deel aan vele tentoonstel de maker van tal van monumenten, lingen in binnen en buitenland. Hij is beeldgroepen, gevelstenen en brug- beelden. Opdrachten werden hem ver strekt door de besturen van Amster dam, Utrecht, Hilversum, Nijmegen, Meerdere beelden werden opgenomen Amstelveen, Den Helder en Arnhem, in Rijk's en particulire collecties. Meefout werkt „en Taille Directe" in steen en hout en een dertigtal beel den zullen te zien zijn in het Artis hockgebouw. De tentoonstelling is vrij toegankelijk en tot en met 23 april geopend, dage lijks van 14 tot 17 uur en bovendien donderdag- en vrijdagavond van 20 tot 22 uur. Ook op de openingsavond is iedereen van harte welkom. Het D' 66 raadslid, de heer Ben Joos ten, heeft geweigerd de informele raadsvergadering, welke vorige week donderdag werd gehouden, bij te wo nen. In zijn brief aan het college van burge meester en wethouders zegt hij tot zijn spijt te moeten berichten dat hij niet aanwezig zal zijn. „De reden hiervan is dat ik mij niet kan verenigeg met het feit dat deze bijeenkomst niet openbaar is". Hij zegt er begrip voor te hebben dat in sommige gevallen, waar het het algemeen belang betreft,; deze bijeenkomsten een besloten karak ter moeten hebben, maar hij meent dat daar in dit geval geen sprake van is. Juist de verkeersproblematiek, waar die avond over gesproken werd, vindt hij een zaak die iedere burger btereft, zo als dat in de afgelopen jaren overdui delijk is gebleken. „Mijn mening is", aldus de heer Joos ten, „dat vaaf het eerste overleg, de opstelling van elk raadslid voor de burgerij een duidelijke zaak dient te zijn. Juist deze duidelijkheid komt door bijeenkomsten als deze in het gedrang en komen dientengevolge het politieke handelen niet ten goede. Overwegingen die mede tot mijn besluit hebben ge leid". De politie moest op verzoek van de eigenaar van de snackbar Rob's Corner aan de Kostverlorenweg, handelend optreden om een dronken heethoofd te kalmeren. De man, de 23-jarige J. v. d. H. uit Baarn, was de toegang tot de bar ont zegd. Hij nam dit niet en sloeg daarop een ruit van de toegangsdeur in. De politie ontfermde zich over hem en liet hem zijn roes uitslapen in een cel van het politiebureau. DOLFIJNENSHOW ROBARIUM* EXPOSITIE in het grootste overdekte I <6 voorst. Doltijnenstadion ter wereld per dag Zaterdag 7 april, 14-16 uur: Receptie 75-jarig bestaan P.V.O. in het Natuurbad restaurant. 20.00 uur: Play-in o.l.v. Joop Delmaar in het Artishockgebouw. Zondag 8 april, 15.00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw. Maandag 9 april, 20.00 uur: Bezinningsdag Katholiek Vrouwen Gilde op Mon nikenberg, Soesterdijkerstraatweg 151, Hilversum. Woensdag 11 april, 10.30 uur: Causerie met dia's; Ned. Ver. v. Huisivrouwen in de Prom, Amalialaan 1, Baarn. 14.00 uur: Kaartmiddag Bejaarden Sociëteit St. Jozef in het Verenigings gebouw, Steenhoffstraat. 20.00 uur: Bijeenkomst Mij. tot Nut van 't Algemeen; mevr. Dr. E. Pereira d'Oliveira over „Achtergronden van Medische vragenrubrieken" in de Emmakerk, Regentesselaan. Vrijdag 13 april, 20.00 uur: Jubileumuitvoering van P.V.O. in de Sporthal, Beukenlaan. Zaterdag 14 april, 9.00 uur: Rommelmarkt op het terrein van De Vangrail,. Beetzlaan 32a. Zondag 15 april, 15.00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw. Woensdag 18 april, 14.00 uur: Paasviering Bejaarden Sociëteit St. Jozef in het Verenigingsgebouw. Zondag 22 april, 15.00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw. Woensdag 25 april, 14.00 uur Kaartmiddag Bejaarden Sociëteit St. Jozef in het Verenigingsgebouw. Donderdag 26 april, 20.15 uur: Aanvang „Soestock-ll-week" met ocncert S.O.V. in de Petrus en Pauluskerk. Vrijdag 27 april, 20.30 uur: Opening tentoonstelling „Werk van Cursisten" in het Artishockgebouw. 21.15 uur: Filmclub Artishock. Zaterdag 28 april, 20.30 uur: Literair Café Chantant in het Artishockgebouw. Zondag 29 april, 10.30 uur: Thema-ochtend in het Artishockgebouw, gespreks leider Dick Stroband. 15.00 uur: Poppentheater in het Artishockgebouw. Maandag 30 april: De gehele dag KUNSTMARKT. 12.00 uur: Concert P.V.O. De in 1972 opgerichte werkgroep Eemland, die door middel van evaluatie van natuur en landschap een constructieve bijdrage wil leveren tot de gedachten- vorming over de meest wenselijke ontwikkeling van Eemland, heeft by de Kroon beroep aangetekend tegen het door de Povinciale Staten aangenomen plan, tot verbetering van de Eem. Dit provinciale plan komt er op neer dat de Eem bevaarbaar gemaakt wordt voor schepen tot 1000 ton en geschikt voor grotere waterafvoer. Daartoe zullen twee bochten worden afgesneden en ook de oevercorrecties worden uitgevoerd. Verder zal de rivier tot een diepte van 3,80 NAP worden uitgebaggerd. De werkgroep is van mening dat hier door het karakter van de Eem wordt aangetast en aan het milieu van Eem land onherstelbare schade wordt toege bracht. Het provinciale plan is in strijd met het Streekplan, omdat de werken worden uitgevoerd in gebieden, die zijn aangewezen als zijnd,e landschappelijk en natuurwetenschappelijk belangrijk en behorende tot het gebied van de 2e en 3e orde van belangrijkheid.. Ook ontbreken en behorende tot het gebied van dè 2e en 3e orde van belangrijk heid. Ook ontbreken een algemeen pla nologische verantwoording, een studie over de eventuele planologische gevol gen, een structuur- en recreatie-plan, alsmede een evaluatie van de gevolgen voor de waterhuishouding; voorts ook een planning van de afvoer van de bagger en de kosten van deze afvoer. Wat het bevaarbaarmaken van de Eem voor schepen tot 1000 ton betreft, zegt de werkgroep, dat per week niet meer dan drie schepen groter dan 550 ton stroomopwaarts gaan, die dan vrijwel leeg tefugkeren. Hoofdzakelijk bestaat het verkeer uit schepen die zand en grint aanvoeren, terwijl er in het hele stroomgebied slechts enkele bedrijven zijn die een wezenlijk gebruik van de rivier maken. De werkgroep is van mening dat de bedrijven in het alge meen van wegtransport gebruik kun nen maken, ook al omdat de afvoer nu al per as plaats vindt. Ook met het aanbrengen van de zware beschoeiing is de werkgroep het niet eens. Het kan achterwege gelaten wor den, als de rivier bevaarbaar blijft voor schepen tot 600 ton. De Eem be hoeft slechts op de gebruikelijke wijze uitgebaggerd te worden en bochtcor recties zijn niet nodig. Een en ander zal recreatie, milieu en landschap ten goede komen, wat niet bereikt wordt met de uitvoering van het provinciale plan. De werkgroep wijst er vervolgens op dat de beslissingsprocedure onvoldoen de geweest is en dat de verdediging van het plan veel meer berust op overre ding. De gemeentebesturen op wier grondgebied de werkzaamheden moeten worden uitgevoerd, zo zegt de werk groep, zijn bij de besluitvorming nau welijks betrokken geweest, terwijl zij wel in de kosten moeten bijdragen. Concluderend zegt de werkgroepp dat zy van mening is dat de beslissing van Provinciale Staten bestuurlyk en in houdelijk zeer onvoldoende is voorbe reid en mede daardoor onjuist is. Zij verzoeken de Kroon die beslissing ongedaan te maken, de beslissingspro cedure opnieuw op gang te doen bren gen en opnieuw in studie te nemen en zodoende met een nieuw milieubewust plan ter tafel te komen, waardoor de Eem en Eemland hun grote waarde zullen behouden en niets te kort zal worden gedaan aan de Europese faam van het gebied. Nog vreemder In de nota „nog vrEEMder" worden de uitgangspunten van de provincie aan gevochten. De toename van de scheep vaart wordt juist bevonden, echter leert de nadere bestudering van de cijfers dat dat vooral betrof schepen van 350 tot 550 ton, nml. met 363.500 ton van 1963 tot 1971. Het totaal der schepen beneden 350 ton nam af met 49.500 ton en die tonnage werd overgenomen door schepen tussen de 650 en 950 ton. De toename in 9 jaar, zo zegt de werk groep, lag dus slechts voor ca. 12'/» °/o bij schepen boven de 550 ton. Het aan tal schepen boven 550 ton bedroeg in 1971 slechts 145, waarvan de helft ge middeld rond 650 ton mat, zodat de Eem per twee weken slechts drie sche pen van meer dan 650 ton te verwer ken kreeg. Bovendien keerden die dan grotendeels leeg terug uit Amersfoort. Bovendien wordt opgemerkt dat de be langrijkste uitbreiding van industrie plaats vindt op het nieuwe industrie terrein, ten noordoosten van Amers foort, dat geen Eemverbinding bezit. Ook de reden het vaarwater uit te diepen tot 3,80 meter is niet duidelijk. Het waterpeil van de Eem wordt be paald door dat in het Eemmeer en dat blijft ongetwijfeld. Bovendien hebben schepen van 1000 ton een diepgang van slechts ca. 2 me ter. De verhoogde afvoer van water lijkt de werkgroep eveneens ongewenst; er treedt ook in perioden met zware re genval geen wateroverlast op beneden Amersfoort, terwijl men aan de andere kant juist schade heeft door de ver laagde grondwaterspiegel o.a. als gevolg van sterkere wateronttrekking door de waterleidingbedrijven. Men wijst daar bij op plannen om water uit de Rijn maar de Heuvelrug te pompen en meent ;jfclat het een goed alternatief is, het overtollige water van de Eem bij Amersfoort op te vangen en vandaar naar de Heuvelrug te pompen. Wat het beschoeien van de oevers be treft zegt de nota, dat de provincie het onderhoud de laatste jaren zodanig heef verwaarloosd, dat hier en daar de oever ondermijnd is en gaat afkalven, maar dat men dat toch moeilijk aan het landschap kan verwijten. Men vindt het „onzindelijk redeneren" om di mo tief aan te grijpen als rechtvaardiging voor het vrijwel vernielen van de na tuurlijke oever. Uit het ETI-rapport van 1966 wordt aangehaald dat men de pleziervaart geen „plezier" doet met het toelaten van snellere en grotere vrachtschepen, en dat ook andere vormen van recrea tie er niet mee gebaat zijn. De af te snijden bochten zijn zeker zo waardevol als die bij Eemdijk, die gespaard zal blijven. De bocht bij de Melm is landschappelijk zeer waarde vol; die bij Eembrugge herbergt een grote baltsplaats voor kemphanen, waarvoor de Eempolders in geheel Europa beroemd zijn. Deze baltsplaats bleek aan alle be stuurders op de hoorzitting over het plan welke in Amersfoort gehouden werd, onbekend en in de nota zegt de werkgroep daarover dat men blijkbaar vooraf natuur en landschap nauwelijks geïnventariseerd heeft. Elk gebied heeft een eigen karakter, zoals onderzoek steeds weer leert, zodat elke aantasting van oudere milieus en vernietiging van de grootheid die er de basis van is, onherroepelijk leidt tot onherstelbaar en onomkeerbaar verlies. Kanalisatie is daarom voor de werk groep onaanvaardbaar; de Eem moet een „rivier" blijven. Voorstellen Naast het voorstel overtollig water van de Eem naar de Heuvelrug te pompen, zegt de werkgroep dat de drie miljoen extra voor het 1000-ton plan en het overblijvende geld van het 600-ton plan, de beperking van de beschoeiing en een beperkte uitbaggering, aange wend zouden kunnen worden voor het scheppen van mogelijkheden voor woonbootverplaatsing en jachthavens. Het „jaagpad nieuwe stijl" zou niet aangelegd moeten worden, daar dit opening biedt aan veel onrust. Wel is men voor de aanleg van een wandel pad eventueel ook toegankelijk voor fietsers, geen brommers. „De Eem is momenteel wel dood. maar dat betreft het water. Door zuivering van deze uitsluitend Nederlandse rivier is dat op te heffen. De Eem moet een rivier blijven en dus is het (provin ciale) plan uit den boze", aldus de nota. In het voorprogramma treedt op de, zichzelf begeleidende fameuze zanger, Kazimierz Lux. Hij zingt veel eigen werk, voornamelijk Engelse songs. In aansluiting daarop volgt het optre den van de Engelse, uit Wales afkom stige rock and roll groep Shakin' Ste vens and the Sunset. Deze zes man sterke formatie werd vorig jaar uitge roepen tot de beste rock and roll groep van. Engeland. Op Hemelvaartsdag, donderdag 31 mei, wordt in het Openluchttheater een tweede concert gegeven, waaraan mee werken plastic Feet en de Arnhemse rock and roll groep Long Tall Ernie and the Shakers. Voor beide concerten wordt het podium van het openluchttheater overdekt, zodat ze in ieder geval, bij welke weersomstandigheden ook, doorgaan. Nachtconcert De beide organisatoren hebben verder voor zaterdag 14 april a.s. een nacht concert op het programma staan, dat gegeven zal worden in de Markthal te Amersfoort Er zijn 900 zitplaatsen be schikbaar voor dit concert dat begint in de nacht van zaterdag op zondag om 00.15 uur. Daar zal optreden Kazimlers Lux with friends; drie leden van de niet meer bestaande groep Coby and the Blizzards en een gitarist van Brain- box. Het wordt een voor Nederland uniek gebeuren, waarvan de liefheb bers veel mogen verwachten. Kazimierz Lux Dankzij het initiatief van Hein Felix (19) uit Soest en Mike Wittkampf (26) uit Amersfoort, zal er op maandag 30 april, op Koninginnedag, in het Openlucht theater aan de Soesterbergsestraat een rock and roll concert gegeven worden. Op 19 mei wordt wederom een nacht concert gegeven in Amersfoort door de nieuwe formatie van Rob Hoeke, waar in ondermeer enkele leden van Cuby and the Blizzards zijn opgenomen. Ver der staat dan nog een optreden van de Nederlandse groep Think Tank en Fatz Domino op de rol, dat waarschijnlijk zal plaats vinden .op 23 juni, eveneens in Amersfoort. Kaarten voor de diverse concerten zijn steeds twee weken voor de uitvoering verkrijgbaar: in Soest bij De Gouden Snaar aan de Steenhoffstraat; in Amersfoort bij de VVV en in Utrecht bij de NOZ aan de Amsterdamsestraat weg. Als er voldoende belangstelling voor blijkt te bestaan willen Felix en Witt kampf doorgaan met het organiseren van dergelijke evenementen, waarbij zij denken aan minimaal drie stuks per maand in deze omgeving. Voor de toekomst hebben zij grotere plannen. Gedacht wordt aan concerten in het Olympisch Stadion te Amster dam. Naar de mening van Hein Felix, die reeds op 16-jarige leeftijd als be roepsmusicus speelde bij Pepper and Salt, later bij Celebration, moet dat kunnen lukken. Hij is regelmatig in Engeland en legde daar contacten met de beste Engelse groepen. De finan ciën zijn een probleem, alhoewel wat dat betreft de zaak voor de concerten in Amersfoort en in het Openlucht theater rond is. 1

Soester Courant | 1973 | | pagina 11