POTJE MAKKELIJK LINGERIE IN EEN JONG RYTME „GEMEEN PLAATSEN" ZOET EN ZOUT BIJTEN ELKAAR NIET „TV DOET AANVAL OP UW HART" DRIE NIEUWE BOEKJES ïme-krant Met zo'n fleurige geruite broek van zuivere scheerwol, een uniblouse van gemakkelijk te onderhouden vctrifil en een lan ge en aansluitende, geribde "vest-over", eveneens van zuivere scheerwol, kun je elk voorjaar stralend In de ogen kijken. Het is jeugdige kledij waarmee je overal naar toe kunt gaan. J (Model Bleyle) abriek at i roest met restaurants in Nederland. Het aantal mensen dat daar gere geld Chinees gaat eten en vooral ook Indisch (denkt u maar aan nasi), is niet te tellen. Ook de vele buiten landse vakantiereizen hebben natuurlijk bijgedragen tot een verschuiving van het Neder landse smaakpatroon. Welke huisvrouw zou vroeger een stamppot hebben gecombineerd met een zoetzure vruch tensaus, oftewel een chutney? Of een eenvoudig kbrbonaadje hebben geserveerd met een plak ananas? STEEDS MEER TOEGEPAST Genoemde combinaties wor den steeds meer toegepast. Kookboeken met recepten uit allerlei landen worden grif ver kocht, en bij de supermarkten zijn de wonderlijkste liflafjcs verkrijgbaar. De zoet-hartig- smaakkombinaties, die in we zen volstrekt onhollands zijn, raken steeds meer in, eventu eel gecombineerd met kno flook. Er wordt thuis in dat opzicht ook steeds meer geëxperimenteerd. Vlees met gembersaus, op de barbecue vleespennetjes met een zoete chutney, zelfs kaas met jam op de boterham zyn allemaal combinaties die het wel „doen". Een schepje bruine suiker en een lepel pindakaas door het gehakt is weer eens iets anders dan anders en smaakt voortreffelijk in kombi- natie met allerlei vanouds be kende Hollandse groenten. De Nederlandse keuken werd vroeger door de buiten landers wel eens als „fantasie loos" gedoodverfd, maar is dat al lang niet meer. Boeren kool blijft nog altijd boeren kool, maar is verre van fan tasieloos als het wordt gegeten met spek, gekookt in een ke- tjapsaus, waardoor het karak ter van een degelijke pot niet wordt aangetast, maar het ge heel alleen een speciaal (ex quis) smaakje krijgt. Het is dan ook helemaal niet noodza kelijk om met alles op de „exotische toer" te gaan. U kunt zoet en hartig met gewo ne Hollandse ingrediënten in overwachte combinatie op een simpele manier tot een verre van simpel gerecht omtove ren. Experimenteren kost wat tijd en een beetje geld, maar geeft naar verhouding heel veel voldoening. Dikwijls horen we mensen -uit spraken doen in de geest van: ,,Mijn moeder zei altijd. Het gaat dan om uitspraken die in ons geheugen zijn blijven hangen en die zich in de loop van ons leven verdiept hebben. Daardoor zijn we er de werkelijke waarde van gaan verstaan. In jonger jaren maken zulke uitingen meer de in druk op ons van "gemeenplaat sen", een tot gewoonte geworden gezegde, waar we weinig waarde aan hechten en graag glimlachend de schouders voor ophalen. Pas het rijker worden door eigen, er varingen verdiept ons inzicht. En daardoor krijgen zulke woorden voor ons steeds een wat andere kleur, een waardevollere beteke nis. Soms lijkt het of ieder woord al leen maar voor een bepaalde, vas te zaak staat, maar soms ook lijkt het wel of elk er een aparte spraak op na houdt. We zeggen hetzelfde, maar bedoelen iets heel verschillends, zonder dat er spra ke is van bedrog of huichelarij. Juist hierdoor ontstaan vaak mis verstanden en onaangenaamheden, die helemaal niet nodig waren ge weest als men eikaars bedoeling goed verstaan had. Men valt over een woord dat voor de ander een veel geringer betekenis had dan wij gewend zijn eraan te hechten; we nemen kwalijk waar niets on aangenaams was bedoeld. Daar om is het beter en ook heel wat interessanter als we elke uiting, die ons aanvankelijk wat vreemd en onbegrijpelijk voorkomt, pro beren te verstaan. Dat vraagt goe de wil en nadenken, maar het is moeite die zeker beloond wordt. We leren ons rekenschap geven van allerlei redeneringen, die an ders misschien nooit bij ons opge komen zouden zijn. Dit wil natuur lijk helemaal niet zeggen dat we het bij voorbaat met iedereen eens zouden moeten zijn. Het voert ons echter juist tot wikken en wegen en dit verdiept, hoe dan ook, ons eigen oordeel. Deze openheid en belangstelling voor de mening van anderen gaat hun zeker niet voor bij. Wederzijdse aandacht, weder zijds luisteren schept het gesprek dat de mensen dichter bij elkaar brengt. Jetty. Drie nieuwe, letterlijk kleur rijke deeltjes zijn deze maand verschenen in de Even-kijken se rie van Royco. Wederom worden er onderwerpen in behandeld, die de Nederlandse huisvrouw zelf heeft gekozen. Jolinda de Haan, kwekersdoch ter en bloemiste, schreef „Schik met bloemen". Ze laat daarin op verhelderende wijze zien hoe op het gebied van bloemschikken met eenvoudige middelen heel mooie resultaten te bereiken zijn. Cécile Dreesmann is de auteur van „Avonturen van een naald". Zowel voor beginnelingen als voor ervaren borduursters behandelt Cécile Dreesmann het onderwerp volledig naar de naam die zij in brede kringen op dit gebied heeft. Heieen Nieuwenhuis en Lia de Koning Gans maakten „Vlekken- verdriet bestaat niet", een boekje over het verwijderen van vlekken die men in en rondom de woning kan oplopen. Vaak is dat een een voudige zaak, als men maar weet hoe. Ook dit nieuwe drietal kost 2.50 per stuk, plus 5 Royco-zegels per boekje. Wolters-Noordhoff te Groningen is de uitgever. Is teevee-kUken slecht voor uw hart? Misschien wordt u wel geïr riteerd door deze vraag. De ene dag leest u immers dat de mens wordt vergiftigd door het gebruik van DDT en andere chemische spuKmiddelen, de andere dag ver tellen de publikaties u, dat u de meest griezelige siektes kunt kra gen van het roken, koffiedrinken en het eten van Blagroomgebak jes. Als de televisie nu ook al een aanval op uw hart doet, raakt dc aardigheid er bjj u beslist wel een beetje af, dachten, we. Zo generaliserend wordt het ook niet bedoeld, maar dat er óók bij het tv-kijken een beetje moet wor den nagedacht, is beslist geen ba kersprookje. Tijdens de uitzen ding van een spannende voetbal wedstrijd, waarbij de vrouw overi gens allang geen passieve hou ding meer aanneemt, worden er veel snacks gegeten: dc spanning of ergernis over een gemiste bal moet je gewoon wegkauwen, schijnt men te -denken. Niet al leen langs de lijn, óók thuis voor de televisie worden er tijdens spannende sportwedstrijden en di to films heel wat hapjes en drank jes weggewerkt. Smikkelen en smullen schijnt er nu eenmaal bij te horen. Wie alleen maar naar sport (of een film) kijkt, heeft echter geen extra kracht in de vorm van voe ding nodig. Voor een gewoon mens zijn drie goede maaltijden per dag voldoende en al die lekke re extraatjes tussen de maaltij den door worden op den duur ge woon teveel. Een hartinfarct tij dens een spannende wedstrijd is al geen uitzondering meer, noch bij de supporter langs de lijn, noch bij de thuiszittende televisie kijker of -kijkster. Het kan geen kwaad de factoren die het risico vroegtijdig te sterven aan hart en vaatziekten vergroten nog eens onder de loep te nemen. Hier volgt een summiere opsom ming te weinig regelmatige li chaamsbeweging; 0 een te hoog lichaamsgewicht; 0 teveel en verkeerd eten en snoepen; 0 teveel sigaretten roken; 0 spanningen (ook door tv-films); 0 eèn verhoogd cholesterolgehal te van het bloed. Regelmatig aan sport doen is gezond; regelmatig al etend en drinkend naar sport kijken is beslist ongezond. Wie de conditie van het gezin op peil wil houden, raden we aan ervoor te zorgen dat de huisgenoten óók bij het televisiekijken zo matig mogelijk zijn. Een kopje thee of een kopje koffie met weinig of geen suiker eventueel met een enkel droog biskwietje kan geen kwaad. Maar vooral geen ongelimiteerd gesmikkel van pinda's, blokjes kaas of andere dikmakers. Moet er dan absoluut wat gegeten wor den tijdens een spannende (of minder spannen-de) tv-film, kies dan bij voorkeur hapjes die wei- ning calorieën bevatten. Zet vooral geen schaaltjes met lekkere din gen op tafel, want dan blijft men gedachtenloos dooreten als een kanariepiet totdat de schaaltjes leeg zijn. In dat geval helpt u uzelf èn uw huisgenoten met ei gen handen en tanden hun graf te graven. Velen van ons weten zich de (grootmoeders)t(jd nog wel te herinneren, dat de enige moge lijkheid om zoet en hartig sa men te laten gaan, bestond uit de combinatie „kip met appel moes". De gedachte dat zoet en zout niet bij elkaar passen, is nu al lang achterhaald. De Nederlandse smaak is, vooral na de Tweede Wereldoorlog steeds kosmopolitischer gewor den, dus steeds minder be perkt tot die van het eigen land of zijn bewoners. De tend ens om het traditionele aardap- pel-vlees-groente van de Hol landse keuken eens af te wisse len met meer exotische gerech ten dateert eigenlijk van vlak na de koloniale tijd, toen vele oud-indischgasten naar Neder land terugkeerden. Om te beginnen profiteerden de houders van Chinese restau rants hiervan: er zijn naar schatting zo'n 700 Chinees-In dische en uitsluitend Chinese Dit keer geven we u een recept voor een makkelijk, smakelijk en bijzonder gezond potje. We heb ben het de naam „rijststamppot" meegegeven en u hebt er de vol gende ingrediënten voor nodig: toevoegen. Als salade Is een licht aangemaakte andijviesalade heel geschikt. Wees origineel en drink bij dit gerecht een glas thee. 400 g rijst, 4 appels, 6 bananen, 2 paprika's, 1 verse augurk en 1 pond rundvlees. Ga eerst de voorbereidingen treffen. Ze bestaan uit: in kleine stukjes snijden van de appels, pa prika's en de augurk. Het rund vlees op hachee-grootte snijden. De (niet al te grote) bananen snijdt u in schijfjes. Zet daarna de rijst op en laat het vlees gaar worden. De in stukjes gesneden appels, paprika's en augurk wor den tegen het einde van het kook- proces aan de rijst toegevoegd, tüe bananenschijfjes mogen daar entegen maar even meekoken. Voor de smaak kunt u alles krui den en er ook nog wat suiker aan De nachtlingerie voor lente en zomer 1973 heeft een geheel eigen gezicht en doet denken aan e^n serenade bij maanlicht. Het wordt gebracht in een jong rit me, mooi om te zien, bege renswaardig en heerlijk om te dragen. Er zijn veel nieuwe, tinte lende kleuren, -de modieuze coupe geeft 'ïen wereld van bewe gingsvrijheid en het materiaal is gemakkelijk om te onderhouden, want de gemengde weefsels kreu ken niet of nauwelijks. Oï het nu gaat om imprimé of uni, appli- que of kant, de moderne stra lende kleuren roepen gedachten op aan een strelend voor jaarswindje en een tintelende zon. Veel van die sprookjesachti ge modellen zijn gemaakt van be drukte katoen-dacron. Bij het lan ge nachthemd hoort een ochtend mantel met een decolleté, om zoomd door een luchtige volant, die zich herhaalt onderlangs de rokzoom van het nachthemd. In hetzelfde dessin zijn voor de tie ner en de zich jong voelende vrouw lingerietjes te vinden die .de fee vervolmaken:, onder jurkjes •en beha, daarbij nog stretchbroek je en of slipje. De nieuwe lente-zo- mer-kollektie komt ais een waar bloemenballet in dit jonge ritme voor de dag. De weefsels uit ka toen met synthetisch bijmengsel zijn als een volmaakt huwelijk, tussen de voortschrijdende ontwik keling van de synthetische vezels en jeugdige, probleemloze zwier. foto rechts: Dit jeugdige model letje is gemaakt van bedrukte ka toen-dacron. Het is ook verkrijg baar als kort nachthemd zonder mouwen. Beide hemdjes hebben een diep rond decolleté met hoge taille. Zoom, mouwen en onder dè buste zorgt een smal beleg van kant voor een opwindend accent. Kleuren: mille-fleur-dessin in blauw en helderoranje. foto onder: Wie zich siert met een droom van een ponnetje zal onge twijfeld ook bijpassende andere lingerietjes willen hebben, zoals dit door het zonnige bloemdessin in tuit/oranje op een blauw fond setje van onderjurk, beha en broekje. (Alle bij dit artikel getoonde modellen stammen uit de kollektie- van Triumph-Wala) i

Soester Courant | 1973 | | pagina 19